RAADSVERSLAG. TOONEEL. SCHILDERKUNST. PREDIKBEURTEN. Vergadering van Donderdag 21 November. AUTOBUSDIENST NAAR VOGELENZANG. Een kwartlersdienst voorloopig gehandhaafd. Voorzitter is de Burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken is het bericht van Ged. Staten, dat zij hun beslissing omtrent de raadsbesluiten van 17 October 1929 tot uit gifte van grond in erfpacht aan de Provincie, hebben verdaagd. Van de vereeniging „Eigen Woning" is inge komen een adres om gronden aan den Zeeweg (3 H.A.) te mogen ontvangen voor bebouwing. Het wordt in handen van B. en W. om prae- advies gesteld. Het adres van de afd. Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, verzoekende iet over te gaan tot bebouwing van gronden aan den Zeeweg (zie elders in dit nummer), ordt aangehouden totdat dé quaestie van de xploitatie van de gronden aan den Zeeweg in den raad aan de orde zal komen. Benoemd wordt tot lid der commissie van ge organiseerd overleg, ter voorziening in de vaca- üire Nuyens, de heer Prinsenberg. Verbreeding Kennemeriveg. Besloten wordt een gedeelte van den Joh. Ver- ulstweg aan den openbaren dienst te ont- okken. Om te komen tot verbreeding van den .nnemerweg heeft de gemeente noodig een dvook grond, thans eigendom van den heer J. T. Cieremans. De heer Cieremans is bereid iie strook grond aan de gemeente in eigendom te staan in ruil voor bovengenoemd gedeelte oid van den Joh. Verhulstweg." B. en W. stellen voor hen te machtigen be lden ruil van grond aan te gaan, waarbij de '■plaatsing van de hekwerken komt voor reke- g der nieuwe verkrijgers. De raad besluit daartoe. Verder worden B. en W. gemachtigd, even ter verbetering en verbreeding van den nnemerweg, van Jhr. Mr. E. H. E. Teding Berkhout om niet over te nemen een strook nd langs den Kennemerweg ter oppervlakte ongeveer 290 M-„ onder voorwaarde, dat r rekening der gemeente een afscheiding, jk en gelijkvormig aan die, welke langs het ndom der Maats. „De Kieviet en .Order- -ch" staat, langs den weg op en achter de uwe grenslijn zal worden geplaatst. Gronden in Oosterduin. B. en W. worden gemachtigd van de N.V. Nederlandsche Maatschappij van Roerende en Inroerende Zaken over te nemen de volgende ren: de Bilderdijklaan, de Bellamylaan en den Borgerweg, onder bijbetaling door die Maat- •happij van de resteerende kosten van verhar ing en onderhoud ad ƒ8677. Uitbreidingsplan. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. rake van de voorloopige vaststelling van het rziene uitbreidingsplan van de terreinen tus- -hen de Kleverlaan en den spoorweg Haarlem- verveen. /Van de Wed. Vaassen en den heer Jansen zijn a-essen ingekomen terzake van een mindere waartsche afscheiding dan die welke is voor tel d. Béide vragen er eene van 3 Meter. De heer Laan deelt mede, dat B. en W. advi- ren de gedane verzoeken niet in te willigen hét uitbreidingsplan vast te stellen zooals de rad het nu voor zich heeft. Aldus wordt besloten. Besloten wordt tot het verleenen van vergoe- umgen volgens art. 100 der Lager Onderwijs- c 1920 aan eenige bijzondere scholen voor iager onderwijs over 1928, tot die bedragen als B. en W. hebben voorgesteld. Aanvulling gasv er ordening. B. en W. stellen voor te. besluiten in de gas- rordening na artikel 10 in te lasschen een nieuw artikel 10a, luidende: „Voor het verwisselen van een gasmeter is verschuldigd een bedrag van 2.50, indien die verwisseling geschiedt op aanvraag van den bewoner van het perceel, waar een gasmeter geplaatst is. Voor het plaatsen van een gasmeter is even eens 2.50 verschuldigd, tenzij die plaatsing geschiedt voor de eerste maal ten behoeve van de bewoners van dat perceel." Wordt goedgekeurd. Wijziging Bouwverordening B. en W. stellen voor: le. te besluiten artikel 14 der Bouwverordening aldus te lezen „Ter opvanging van beerstoffen en huishoud- water moet bij elke woning een septictank vol gens door Burgemeester en Wethouders voor geschreven model van ten minste 3.25 M3. in houd worden geplaatst. Deze put moet in ver binding worden gebracht met een gestapelden zakput van ten minste 1 Ma. inhoud; burgemeester en Wethouders kunnen van deze bepaling ontheffing verleenen." En ten 2e te besluiten de tweede en laatste zin van artikel 45 te laten vervallen. 1 >e heer Prinsenberg wenscht, dat be paald wordt dat voor arbeiderswoningen kan worden volstaan met een septictank van 2 M3. inhoud. Het nut van het maken van een ge- stapelden zakput ziet spr. niet in. De heer Laan antwoordt, dat hem is ge bleken, dat eén septictank van 2 M3. inhoud niet een van voldoende grootte is, omdat om een ver ontreiniging van de wateren te voorkomen, het maken van een gestapelden zakput bepaald noodig is. Indien 't aanleggen van een en ander voor iemand bezwaarlijk mocht gaan om de kosten, dan, zoo merkt spr. op, kan de gemeente altijd nog finantiëel bijspringen. Verder kan bepaald worden, dat de arbeiderswoningen met één septictank voor beide kunnen volstaan. Na nog eenige bespreking wordt, naar aan leiding van redactiewijzigingen, die aan de hand gedaan worden, strekkende om vast te leggen dat de bepalingen alléén gelden voor nieuw te bouwen woningen, besloten het voor stel aan te houden, opdat B. en W. de redactie van het artikel nog eens onder 't oog kunnen zien. Finantiëele zaken. Vastgesteld worden een eerste suppletoire begrooting, dienst 1929, tot een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van 861.389.73 en het eerste suppletoire kohier der hondenbe lasting 1929 tot een bedrag van 144.Ver leend wordt afschrijving op de hondenbelasting 1929 tot een totaalbedrag van 38.75. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening in 1930 tot een totaal bedrag van ten hoogste 300.000, wordt aangenomen. Ten opzichte van de aangevraagde ontheffing- van bepalingen der Bouwverordening wordt be sloten volgens het voorstel van B. en W. De Autobusdienst. Verder volgt een bespreking ten opzichte van den autobusdienst DuinlustparkVogelenzang. Op de Begrooting voor 1930 is geraamd een bijdrage van de gemeente in de evploitatiekosten groot 30.000. De finantiëele commissie zou in overweging- willen geven althans gedurende de wintermaan den, desnoods met uitzondering van enkele uren in den voor-' en namiddag, een halfuursdienst in te voeren. B. en W. wenschen de tegenwoordige dienst regeling- nog eenigen tijd te behouden. Hoe de heer Olie denkt over verandering in de dienst regeling, blijkt uit het door hem gericht schrij ven aan de leden van den Raad, dat onze lezers elders in dit -blad vinden vermeld. De voorzitter stelt voor een commissie te benoemen om de zaak te gaan onderzoeken. Het vindt geen ondersteuning, waarna de discussie wordt geopend. De heer K r e m e r zegt, dat de heer Laan steeds aan een 15 minutendienst vasthield, maar dat is gebleken dat die dienst een mislukking is geworden en dat ze aan de gemeente veel geld kost. Spr. is tegen 't idee der fin. commissie om den dienst op den Zeeweg aan den heer Olie te geven en aan den heer Backhuys te ontnemen. De heer Backhuys is nu eenmaal op dien dienst ingericht. De heer S c h u 1 z kan zich indenken dat men aanvankelijk was tegen een 15 minutendienst, maar dat men, nu die dienst er eenmaal is, de proefneming er mede nog eenigen tijd wil laten voortduren. In 't algemeen is spr. voor de auto busdiensten in de gemeente. Het is vaststaand dat deze autobusdienst aan de gemeente een belangrijk finantieel offer zal kosten. En dan is 't de vraag, kan dat bedrag naar beneden ge bracht worden? Zóó kwam de fin. comm. op 't door haar ontwikkelde idee. Kan op den dienst van de B. A. D. een zijlijn worden gevormd van den Bloemendaalschenweg naar 't Bloemendaalsche strand, dan zal het ver voer met de bussen van den B. A. D. zeker toenemen. Tenminste, dat verwacht spr. Hij meent dat dit denkbeeld nader onder 't oog moet worden gezien. Het gaat er om te maken dat de dienst van den B. A. D. aan de gemeente minder zal kosten. Zoo moet men 't bezien. Het belang van de gemeenschap gaat boven 't belang van één persoon, in dit geval den heer Backhuys. De heer De C 1 e r c q sluit zich geheel bij den heer Schulz aan. De raad staat tegenover den heer Backhuys geheel vrij. Kunnen de heeren Olie en Backhuys niet een combinatie aangaan, vraagt spr. De heeren Cassée en Prinsenberg be- toogen, dat de schuld niet op den heer Laan mag worden geworpen, maar dat de raad be sloot tot concessie aan den heer Olie. Beiden gaan mede met 't denkbeeld van B. en W„ om den proef met de tegenwoordige dienstregeling nog eenigen tijd te laten voortduren. De heeren De Waal M a 1 e f ij t en Ho ge n b i r k zetten uiteen, dat de raad nu nog de gegevens niet heeft om een oordeel te kunnen vellen. Om die reden sluiten ze zich aan bij hen die den loop van zaken nog eens willen af wachten. De heer Laan zegt, dat hij had verwacht, dat meer passagiers van de bussen van den B. A. D. zouden hebben gebruik gemaakt. Maar hij meent, dat, indien de bussen eenmaal zijn ingeburgerd, 't vervoer met de bussen wel zal toenemen. Het is waar, 't kost aan de gemeente geld, doch 't is een gemeentebelang, dat er is een goede verbinding tusschen de beide deelen dei- gemeente. Het beste is, dat de dienst nog eenigen tijd voortgaat op de tegenwoordige wijze. Daar na kan worden gezien of de dienst al dan niet levensvatbaarheid heeft. Natuurlijk, op den duur kan de gemeente niet een aanzienlijk bedrag in de exploitatie bijdragen. In de replieken bepleit de heer Schulz 't denkbeeld om een commissie te benoemen, die onderzoeken zal de quaestie van de exploitatie van den dienst op den Zeeweg en hoe die ex ploitatie moet geschieden. De heer K r e m e r zegt, dat het zijn meening is dat óók de heer Backhuys opnieuw moet kun nen inschrijven voor den dienst op den Zeeweg. De heer Laan zet uiteen, dat de ideeën, die de heer Schulz bepleitte, ook door B. en W. kunnen worden bezien. Een commisie is on- noodig. Hoe de prijs voor de ritten langs den Zeeweg moet zijn kunnen B. en W. verder ook nagaan en mede 't bedrag van een eventueel te verlangen garantie aan een exploitant van dien dienst. B. en W. zullen dan den Raad te zijner tijd de noodige mededeelingen doen. Dat wordt goed gevonden. Verder wordt besloten dat de kwartierdienst op de lijn DuinlustparkVogelenzang voorloopig zal gehandhaafd blijven. Rondvraag. Naar aanleiding van een vraag van den heer Noorman verklaren B. en W. zich bereid op nieuw bij de Regeering aan te dringen om de gemeente Bloemendaalte plaatsen in de le klasse voor het Bezoldigingsbesluit. De heer Laan vraagt machtiging namens B. en W„ om vrachten zand goedkooper te mogen leveren dan in de verordening is bepaald of desnoods gratis, om te kunnen tegengaan ongewenschte afgravingen van zand door anderen. Besloten wordt over die aangelegenheid eerst nog eens in besloten zitting te praten. De open bare zitting wordt gesloten en de raad gaat over in een met gesloten deuren. STADSSCHOUWBURG. De heilige vlam. Met Vera Bondam, Mevrouw Ranucci Beck- mann, Minny ten Hove en Cees Lasseur in de hoofdrollen, respectievelijk als verpleegster, moeder van den invalide, zijn vrouw, en hijzelf, weten we reeds vooruit niet teleurgesteld te worden in de uitbeelding. Minny ten Hove, die, zooals wij vernamen, voor het eerst in een tra gische rol optrad, gaf karakter aan haar uit beelding, zoowel in plastiek en mimiek als in zeggingswijze. Alles wijst er op, dat zij in tra gische rollen haar grootste kracht zal ont wikkelen. Bets Ranucci Beckmann deed ons onwille keurig denken aan de moeder uit Ibsen's Spoken. Het stuk is trouwens op dezelfde ge dachte gebouwd. In beide is het de moeder van wie het groote offer gevraagd wordt het kind te bevrijden van het leven, zoodra dit ondrage lijk wordt. Eén verschil is er: in „De heilige vlam" -is de eisch immoreeler dan in Spoken, omdat 't hier een invalide geldt, die volkomen de normale, geestelijke vermogens bezit en wij twijfelen zeer of hij niet allereerst zichzelf heeft willen verlossen, al zal hij ook wel aan zijn vrouw gedacht hebben. Deze_ ontknooping is een aanklacht tegen de huidige huwelijkswetgeving. Al zullen we nooit de wreede mogelijkheid wenschen, dat een echt genoot zich „af kan maken" van een invalide of ziekgeworden partner, laat de zieke het recht hebben door echtscheiding de wederpartij vrij te maken, zoodra zekerheid is verkregen, dat een volkomen huwelijk onmogelijk is geworden en de natuur bij de (den)gezonde haar rechten eischt. Zoo kan misdaad voorkomen worden. Dit zijn tooneelstukken, die tot nadenken dwingen. Frits Stopper's revue „Lachen Vergeet", in den Stadsschouwburg. We voelden ons verplaatst in een feeënrijk, waar zoo nu en dan voor een oogenblik het gor dijn werd weggeschoven, waarachter de werke lijke wereld verborgen lag. In die werkelijkè wereld, daar was Louis Davids' kostelijke vrijpostigheid, die herhaalde lijk de zaal deed daveren van het lachen. Daar was Ninon Dolnay, met haar Montmartre- liedjes, zonder het minste bij-accent gezongen. De brutale, guitige Ninon Dolnay, van wie iemand zich laat beleedigen, alleen om te ge nieten van haar grappigen, nooit hinderlijken plaagtoon. Ninon, die zelfs de deftige, gereser veerde Haarlemmers even heelemaal uit hun sfeer haalde en een refrein mee liet zingen. Een mooi moment tusschen al die grappen was de voorstelling van het graf van den Onbe kenden Soldaat. Coba Kelling zou het moment nog kunnen verheffen door haar stem beter te controleeren. Wel luid en goed verstaanbaar, maar niet hard, want dit laatste maakt het accent gauw vulgair en kwetst het mooie. Laat ze eens opletten hoe de reien in Vondel's stuk ken worden opgezegd. De rijke kleurengloed en de schilderachtige costuums waren een weelde, een genot voor het oog. En voor een land als het onze, waar meestal tooneelruimte en speelopening de mogelijkheden zeer begrenzen, mag deze revue er zijn. Demi modernen in Teyler's Stichting. Er schijnt meer belangstelling groeiende te zijn voor de werken der kunstenaars die we gewend zijn te noemen de demi-modernen en die ontstonden na 1800. Dat de tijd deze nagenoeg vergetenen weder rechtvaardigen zal is voor niemand te verwonderen die een vrij zeldzaam geworden collectie als in Teijlers Stichting bijeen, met belangstelling beziet. Want al is het niet makkelijk voor ons, die de meerdere grootheid en belangrijkheid van latere perioden erkennen, deze werken die zoo simpel van bedoeling zijn te waardeeren, men zal niet ontkomen aan de bekoring, ontstaan door hun groote eerbied en liefde tot het schoone en van hun vaak ver wonderlijk technisch kunnen.. Dat zij de schilderkunst, die in hun dagen ge bonden was aan industrieele doeleinden als de vervaardiging van tapijtpatronen, kamerbehang sels en zoo meer, weder vrij maakten was zeker hun grootste verdienste, maar de tijd schreed onopgemerkt voorbij de deuren van hun ateliers, kenden zij niet de nooden van hun geslacht en hoorden zij nimmer den grooten roep uit de verte Zij dronken in de schoonheid van de natuur, zij mijmerden bewogen over het wonder van een enkel bloempje en ze droomden in stille hoekjes waar stemming speelde door zon en schaduw én ze gaven dat weer met dichterlijk sentiment. Ge beluistert er dikwijls een heimwee naar de glorie van de gulden eeuw, ziehier No. 118 van de ver dienstelijke C. Springer, die niet nalaten kon het Amsterdamsche grachtje met de fraaie patri ciërshuizen te stoffeeren met 17e eeuwsche figuren. Zij waren niet de geestelijke leiders, de vooraf belevers van een komende cultuur, zij tastten niet in den schemer der toekomst en ze kenden niet de hunkering naar het irreëele. Ze schilderden, ze schilderden zonder meer en hun werken werden even zoovele zonnestralen waar we ons altijd weer over verheugen kunnen. Op hén is zeker toepasselijk een woord van William Hunt („tolk on art") Genie is niets dan liefde. Indien ge er veel van houdt te schilderen, te zingen, etc., zijt ge een genie. Genie is als het zaad bij 'een bloemist. Het wil uit de lade. Het zegt: „Plant me, laat me ergens gaan, laat me groeien, desnoods ver gaan." Als we ons slechts meer lieten gaan en niet zooveel moeiten deden. Zoo mag het dan geen wonder zijn, dat men in onzen problematischen tijd, waarin de kunste naar in vage bewustwording van de boven natuur, trachtend naar die schemer van het on geziene, zoekend en strevend om aan te toonen de waardeloosheid van het reëele, dit vroeger tijdperk voorbijging. Maar ook geen wonder is het, dat wij moede soms, ons plotseling verheugd kunnen voelen bij het zien van een werk, zij het simpel van ge dachte, waaruit schoonheid ons tegenkomt uit kleine en eenvoudige dingen. En dat is het wat dit werk ook voor onzen tijd z'n waarde geeft, dat het blij maakt en gelukkig en het de gedach ten opvoert naar hoogten, waar de hedendaag- schen ons met loslating der vormen direct pictu raal brengen willen. De werken die wel bijzonder genoemd mogen worden zijn: „Pleisterplaats", van Verschuur, „Stillevens", van G. J. J. van Os, Kerkinterieur van de zeker te weinig bekende Rienksz. Jelger- huis, een zeer fraai landschap van Kobell, een intiem teekenvertrek van den miskenden Haar lemmer Mol, een paar zonnige wintertjes van A. Schelfhout en een zeer schoon schilderijtje van de te jong gestorven (zij mocht slechts den ouderdom van 35 jaren bereiken) Elisabeth Maanen. Men verschaft zich een genot deze hier goed gegroepeerde collectie te gaan bezien. De blijkbaar met veel liefde samengestelde catalogus geeft goede en aangename aanduidin gen. Jammer is, dat Vertin ontbreekt. Getuigend van de vergankelijkheid der roem staat een Jan Willem Pieneman op het depot. OPGAAF BURGERLIJKE STAND. Bevallen: W. C. van BalgooyEijkholt d.; P. van SteijnKors d. Getrouwd: J. Barink met E. E. F. Staege. OverledenA. Cassée 83 j.J. H. van Leeuwen 78 j.; C. van Eerden 61 j.; H. A. F. Hunck 87 j. Zoudag 24 November. NED. HERV. KERK te Bloemendaal Voorm. 10 uurDs. G. Oberman, Pred. te Utrecht. Nam. 5 uur: de heer K. Koopman. JEUGDDIENST IN MARANATHA. Voorm. 10 uurde heer W. F. Dankbaar, Theol. Cand. te Bloemendaal. Zondag 24 November. OVERVEEN V.m. 10 uur: de heer K. Koopman. Donderdag 28 November. 's Avonds 8 uur: de heer K. Koopman. Zondag 24 November. GEREF. KERK te Bloemendaal Vooim. 10 uur: Ds. Joh. C. Brussaard. Nam. 5 uur: Ds. Joh. C. Brussaard. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, Kinheimpark, Bloemendaal. Zondag 24 November. 10.30 uur v.m.: Gezongen H. Mis. Dinsdag 26 November. 'sAvonds 8 uur: Conferentie over „Psychisme" door Priester Borsten. Donderdag 28 November. 's Avonds 8 uur: Vespers en Lof. Zondag 24 November. RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT. Voorm. 101/2 uur: Dr. N. Padt, Vrijz. Herv. Pred. te Zandvoort. Zondag 24 November. NED. HERV. KERK te Santpoort Voorm. 10 uur: Geen dienst. 's Avonds 7 uurProf. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, „Uw wil geschiede!" (Matth. 6 10b.) De Génestet-herdenking. NED. HERV. EVANGELISATIE te Santpoort. Voorm. 10 uur: Ds. G. J. Postma, Seer. N. J. V., te Overveen. 121 uur: Zondagsschool.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1929 | | pagina 5