het zwaarst wegen 1JKRULS het zwaarst GARAGE K. A. DEKKER HEERENKAPSALON „RUSTHOEK", si NV STEENKOLENHANDEL OVERVEEH Luxe Automobiel-Verhuurinrichting W. C. BERGISCH BROKJES LEVENSWIJSHEID. SCHAAKRUBRIEK. VOOR DE VROUW. STADSSCHOUWBURG - HAARLEM. Zoekt U iets extra's P. H. DUIJNDAM Bloemendaalscheweg 232, bij het Postkantoor, OVERVEEH. ZALEN DISPONIBEL. iimiiiiMiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiii Gelijk het gewicht, ook de kwaliteit. NASSAUSTRAAT 12R00D - TELEF. 11288 voor HAARLEM en OMSIHEKEH de Alleenverkooper is Zaterdag 4 Januari 1930. desgewenscht Wóensdag 1 Januari 1930). MAKERS VAN HET JAAR (Nadruk verboden) Toen Friedrich Fröbel zijn groot opvoedings werk zou beginnen en hij bij den overgang van het jaar de plannen overzag, welke tegen den -uw aanvangenden tijdkring voor uitwerking eed lagen, sprak hij de hem kenmerkende woorden: „Wij moeten niet afwachten, wat dit jaar zal brengen, maar wij moeten het zelf maken, het met vasten wil en helder inzicht zelf maken". Dit was geen uiting van jeugdigen overmoed. Fröbel was, toen hij het uitsprak, een man tusschen de vijftig en zestig, en het leven had hem een rijke ervaring gebracht. Naast vruchten van zijn arbeid had hij menige teleurstelling geoogst en in velerlei opzicht had hij de wisselvalligheid van het menschenbestaan ondervonden. Toch had de overmacht van het lot hem niet tot een eenzijdig gevoel van afhankelijkheid gedreven; toch bleef hij overtuigd, dat de mensch tot op zekere hoogte ilc smid is van zijn eigen fortuin en had hij geleerd, dat God slechts hem helpt, die zichzelf helpt. Bij den overgang van het jaar zijn wij van nature geneigd tot een lijdelijke houding. Wij -taan voor een raadsel; we weten niet, wat de toekomst ons brengen zal. Afwachten schijnt ons de boodschap. Inderdaad zullen wij in vele dingen ons tot i wachten moeten bepalen. Het leven vormt zich uit een reeks onberekenbare factoren. Grooten- deels machteloos staan we tegenover ziekte, dood, .atschappelijke en natuurlijke katastrofen. Ook in het zakenleven heerschen onzekerheden als de markt en de beurs over het bestaan van den nkeling. Wij hebben onze gevoelens niet steeds in de macht; het toeval brengt ons nieuwe con necties of ontrooft ons oude; onverwachts biedt zich een kans, een positie aan. Zullen we slagen v >or ons examen, geluk hebben bij onze sollicitatie Wat kunnen wij uit eigen kracht tegen dergelijke fo"toren uitrichten Wij zijn aan hen overgeleverd. Vaste wil noch helder inzicht geven ons baat 'gens de grillen van het lot. Dus toch afwachten, wat dit jaar brengen zal Ja, afwachten, maar afwachten èn werken! Or bestaat tusschen deze twee geen volstrekte •„'enstelling. Het één kan samengaan met het üdere. Een afwachtende houding jegens de berekenbare factoren, waartegenover wij mach loos staan. Maar met de factoren, welke wij i onze macht hebben, het jaar zelf maken, het met vasten wil en helder inzicht zelf maken. Moeilijk is het, twee op het eerste gezicht onvereenigbaar. schijnende gegevens met elkaar in overeenstemming te brengen. Het evenwicht tus schen lijdelijkheid en zelfwerkzaamheid is vaak lastig te vinden. Waar is de grens tusschen hetgeen wij al en hetgeen wij niet in onze macht hebben De slappe ling kan zooveel meer dan hij denkt. De over moedige kan zooveel minder dan hij denkt. Ziekte bijv. is in menig geval te voorkomen door een verstandige leefwijze en te bestrijden door een doeltreffend geneesmiddel. Wie zich niet laat inenten tegen de pokken, wie geen bliksemafleider op zijn huis zet en wie zijn paraplu thuis laat als het regent, kan zich voor de gevolgen van zijn nalatigheid niet verontschuldigen door te zeggen, dat men de ziekte en het weder niet in zijn macht heeft. Wie niet ter markt gaat, verkoopt geen koe; wie bij den haard blijft schuilen, verwerft geen bruid; wie niet solliciteert, krijgt geen betrekking. Ontzettend groot is het gebied, waarop wij door vasten wil en helder inzicht ons leven zelf maken. Het is een harde waarheid, dat wij ons bestaan moeten verdienen. Het godsdienstig denken pro jecteert deze levenservaring door te gewagen van goede werken, welke voor cle zaligheid noodig zijn. En het is te begrijpen, dat zij, die zich tot geen goede werken in staat' achten, tegen deze leer in verzet zijn gekomen en er hun overtuiging tegen over hebben gesteld, >dat de mensch zalig wordt door genade. Ook hier weer hebben beide partijen gelijk. Zij leggen ieder eenzijdig den nadruk op één kant van de zaak. Wanneer wij in maatschappelijk, verstandelijk of zedelijk opzicht ons de mindere gevoelen, is de verleiding groot om onze verant woordelijkheid voor het komende jaar van ons af te schuiven en ons tot een afwachtende houding te bepalen. En omgekeerd, als wij al te zeer overtuigd zijn van onzen welstand, onze bekwaam heid of onze deugd, komen wij er licht toe het noodlot te tarten door een toekomstplan, waarbij wij vergeten aan de onberekenbare factoren te denken. Hoe vaak stuurt een kleinigheid onze stelligste berekening in de war! Niet: goede werken alleen of genade alleen. Goede werken en genade tezamen. Afwachten en arbeiden, of, zooals de oude levenswijsheid der vaderen het uitdrukte: bidden en werken. Zoo maken wij het jaar, en aan het einde zullen wij ervaren, dat op, zijn beurt ook weder het jaar ons heeft gemaakt. H. G. Cannegietbr. af als het voorstuk. Hals en armgaten zijn nog afgezet met een apart gebreid en later aangezet randje van 1 steek recht 1 steek averecht. En de kleuren? Dat is natuurlijk een kwestie van smaak en ook van het persoontje, dat het dragen Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. Wit was aan zet. Hij kon Pf 6 x e8fTf8xe8 spelen en zijn tegenstander had drie verbonden vrij-pionnen. Kagan speelde echter: Dh2 X h5 1. Probleem No. 237 P. MARS (Santpoort). m wm ié BS Bé Op 1g6xh5 volgt 2. PfCxhSf, Kg7g8; I 3. Ph5f6j, De5xf6; 4. Lg5xf6 en daarna Thlh8 mat. 1. Dhöh7f 2. Thl xh7f 3. Th7—h8j- 4. Th8Xe8f 5. Mat in twee zetten. Stand der stukken: Vit: Kfl, Df6, Ta4, Te2, Lb7, Lh2, Pel, Phl, '7 c2 c5 o3 g2 Zwart: Ke4, Dh4, Tc4, Td5, Lb4, Lh7, Pg5, Pg6, c3, e5, f2, h5. Eerste publicatie. Tf8h8 Th8 X h7 Kg7—f8 Kt 8e7 Opgegeven. Eindspel No. 53. In een vrije partij, gespeeld in 1929 in Café König te Berlijn, tusschen Bernhard Kagan (met wit) en N.N., ontstond de volgende stand: Oplossing SchertsprobleemJNo.'JS. (George Hume). Met opzet lieten wij den „stand der stukken" achterwege in de rubriek van 30 November a.p., omdat uit de positie kon worden opgemaakt, dat de bovenkant van het diagram de kant van Wit was. Onze oplossers, die den „stand dei- stukken" geregeld vermeld zien, hadden derhalve als 't ware een aanwijzing, nu bedoelde opsom ming afwezig was. De stand der stukken was dus als volgt: Wit: Kcl, Lg4, a2, a6, b3, b6, b7, d7, f2. Zwart: Kd3, c3, e4, g3, h2. Stelt men naar de bovenstaande gegevens de stukken op, dan moet het bord nrg worden omgedraaid, wil men de stelling te zien krijgen zooals op het diagram van 30 Nov. '29. Maar nu zullen wij bewijzen dat het diagram moest worden omgekeerd. Wit heeft n.l. anders een onmogelijlcen pionnenstand, daar de witte Looper dan op a8 of c8 moest zijn gepromoveerd (zie de pionnen b7 en d7 of in den afgedrukten stand e2 of g2). Zulks was echter niet mogelijk, wegens het aantal door Wit genomen stukken (er ont breken 11 stukken en de witte pionnen zouden 12 keer hebben moeten nemen). Voorts is er één zet, de lange rockade, welke feitelijk be staat uit een samenstel van 4 bewegingen, waarvan er reeds 3 zijn geschied. Het laatste 4e deel 1/i zet) is thans het plaatsen van den witten Toren op dl, welke men ergens in de ruimte zwevende zou kunnen denken of nog eenvoudiger in de hand eens oplossers. Op hetzelfde oogenblik is Zwart mat. Correspondentie. Aan alle lezers mijn heilgroet bij de intrede van het nieuwe jaar. Nu is het de tijd voor de handwerkjes. De warme kachel en de lange winteravonden noodigen er als het ware toe uit. Nog af gezien van het feit, dat juist nu die leuke, warme pull-overs voor klein en groot erg aan trekkelijk zijn. De garneering, van kruissteekjes, kan men varieeren zooveel men wil. Ze worden er later opgèwerkt, als het ding af is. Men breit den pull-over, volgens het eenvoudige patroontje onderaan op het plaatje aangegeven, gewoon 1 toer recht 1 toer averecht, terwijl men den rand begint met één steek recht, één steek averecht, tot een hoogte van 5 tot 10 c.M., al naar de grootte van den pull-over. Als men zoover door gebreid heeft, dat men aan den hals toekomt, gaat men als volgt te werk. Men verdeelt het aantal steken dat men op den naald heeft in drie gelijke deelen. Het eerste deel van die drie neemt men over op een derde pen, die men voorloopig laat liggen. Vervolgens hecht men het tweede (middelste) part af, dat dus de eigenlijke hals vormt. Dan breit men het derde deel door, totdat men een hoogte heeft, die iets minder is dan de breedte van den hals (dat is dus het afgehechte middelste part). Voor een schouder rekent men meestal 7 tot 8 c.M. Nu neemt men het eerste deel weer op, breit dat door tot ook deze schouder dezelfde lengte heeft als de andere, die al af is, en breit dan door over de volle breedte, waarbij men dus in het midden weer hetzelfde aantal steken opzet (tusschen de schouders) als men daar straks voor den hals heeft afgehecht (het middelste part). Dan breit men den rug verder moet. De volgende combinaties zijn wel aardig: licht beige, geborduurd met rood, of wit, met blauw en rood, of wel wit, alleen met hel-blauw. Felle kleuren staan frisch en levendig en boven dienze zijn mode. LOES. RECEPT. Voor Spritskoekjes neemt men op V2 pond tarwebloem 1*4 ons boter, idem suiker, 1 ei, 1/2 theelepeltje bakpoeder, wat vanillemerg of ge raspte citroenschil. Boter en suiker roert men samen tot een zalfachtig mengsel, doet het ei erbij, om er daarna langzamerhand de bloem bij te voegen, waardoor de bakpoeder en het smaakje gemengd zijn. Het goed glad bewerkte deeg doet men in een boterspuit. Daarmee spuit men de koekjes op een geboterd bakblik, op eenigen afstand van elkaar, die men ten slotte in een matig warmen oven goudbruin bakt. DITMAAL BIJZONDER MOOI. De Fotokunst-kalender van de N.V. Uitg. Mij. „Focus" alhier, voor 1930, is bizonder goed ge slaagd. Hij bevat een keurverzameling repro ductief van kunstfoto's van Nederlandsche amateur-fotografen. Het doel der uitgave is den bezitter te doen deelen in de vreugde, die de makers daarvan smaakten bij het speuren naar schoonheid in de natuur, en daardoor velen, die liefde tot het schoone bezitten, op te wekken, evenzoo tot beoefening der fotografie over te gaan. De serie van 52 foto's begint met zeld zaam stemmige sneeuwgezichten, stillevens, waterspiegelingen, voorjaarsidyllen, een paar stadsgezichten (wij noemen met name de Am- sterdamsche gracht van D. Dijkstra), zomer- en herfstlandschappen, en nog veel meer vormen, een afwisseling, zooals deze kalender nog niet bereikte. De liefhebber van kunst zal gaai ne 1.60 over hebben voor deze 53 kieken (de redacteur, Adr. Boer, stond zelf een fijne foto: het Mosselsche zand" af voor het titelblad) fotografen ontvangen voor hun geld nog veel meer. Aan de achterzijde van elk' fotoblad vin den zij nuttige technische aanwijzingen, niet alleen om het fotografeeren van bliksemstralen, geesten, watervallen, het afdrukken, bleeken, plakken, drogen, kleuren, fixeeren, enz., maar ook om z'n baden op temperatuur te houden en het voorkomen van gesloten oogen bij bliksem licht. Wat wil men meer? Doch dit is maar gek heid. Het is een zeer mooie kalender. Niet alleen „Focus" en zijn beleidvolle redacteur-directeur, ook de drukker, de firma R. Blok Co. te Haarlem, legt er alle eer mee in. De natuursteenhandel De Beer Guirrep te Amsterdam, een firma van den eersten rang, met biikantoren te Massa bij Carrara in Italië, zond ons een vorstelijk uitgevoerde kalender met etsen van Stockholm en omstreken, waarmede wij ons kantoor zullen versieren, omdat wij ons voorstellen een geheel jaar daarop met genoegen te kunnen kijken. Ietwat bescheidener komt de Victoriabron voor den dag. De kalender dezer maatschappij is netjes en billijk uitgevoerd en wat voor vele doeleinden de hoofdzaak is, praktisch. Als hangende kantooragenda is ze zeker bruikbaar. De heer Geylvoet zendt ons, bevestigd aan een kleurige, in blauw en oranje gehouden plaat, voorstellende een jonge dame, die met bizonder veel genoegen een Vesta-naaimachine gebruikt, een Duitsche dagkalender (Abreiszkalender) voor de vele duitsch-sprekende en de duitscher zijnde ingezetenen van Haarlem en omgeving zeer geschikt. WEEK-AGENDA. Zaterdag 4 Januari, 8 uur: Het Schouwtooneel Jan Musch in „Elias weet het beter!" Zondag 5 Januari, 8 uur: Het Oost-Nederlandsch Tooneel: Albert van Dalsum in „Het Chi- neesche Landhuis". Maandag 6 Januari, 8 uur: Abonn.-Voorstelling lste Serie: Heijerman's „Uitkomst". Dinsdag 7 Januari, 8 uur: De Vereenigde Schouwspelers: Dir. Pierre Mols: „Malle Patsy". Woensdag 8 Januari, 8 uur: De Vereenigde Schouwspelers: „Zijn Terugkeer" (Karl und Anne). Tooneelspel van Leonhard Frank. op 't gebied van TUIN DECORATIE of wenscht U solide tuinaanleg of beplanting van border of rotspartij Bezoekt dan eens de Kweekerij van J. F. KROONE - Dompvloedslaan te Overveen TEL 14423. Laat U daar vakkundig voorlichten en vraagt offerte. AVONDKERK. Aan „Ons Eigen Tijdschrift" ontleenen we het volgende gedicht van Hélëne Swarth: Vroom rijst de kerk met gouddoorglansde ruiten, In nachtezwart en roept met klokketonen De menschen allen, die in 't dorpje wonen, Een donkre stoet op leliewit daarbuiten. Wijl God zijn Zoon zond, die den mensch kwam [toonen Den weg ten Hemel en zich geen kan uiten, Bespeelt de herder met zijn woord, als luiten, Die kinderzielen, die 't met liefde loónen. Ik sta voor 't venster en ik tuur en luister Het orgel ruischt als wind door woud, de galmen Bereiken mij der grootsche koningspsalmen, Of 't kerkje zelf stond jubelend te zingen. Ik hef tot U mijn hart vol koü en duister: Wil 't met uw liefde en met uw glans door- [dringen. EEN BEETJE ONWAARSCHIJNLIJK. Dr. van der Sleen, de dappere explorateur van onze tropen, heeft ook de kampementen aan de Boven-Digoel (groote rivier op Nieuw- Guinea) bezocht, waar een honderdtal zooge naamde onverzoenlijke z.g. communisten, belhamels noemt hij ze —r met vrouwen en kinderen woonplaats kregen. Volgens Dr. v. d. S. zoeken zij voor hun medi- tatie's en conferenties afgelegen plekjes, soms een paar K.M. het oerwoud in. Daar wordt vol gens hem nog druk geboomd over Hegel en Kant en Lenin en Trotski, maar het blijft bij praten. Dat laatste is zeer waarschijnlijk, het eerste minder. Kant was „löblich gehorsam" aan zijn koning en Hegel in politicis oerconservatief. Zou Dr. v. d. Sleen, die bovengenoemde vier namen in één adem noemt, zulk een conferentie op 'n afgelegen plekje zelf hebben meegemaakt, of zegt hij in dit opzicht maar wat? Het lijkt er veel op. Hygiënische bediening. Vlugge afwerking". HOTEL CAFE RESTAURANTj sedert 1 October nieuwe exploitatie. Lunch, Diners, Soupers en Partijen. HEINEKEN'S BIEREN Aanbevelend, A. ZWAAGMAN, Voorh. Expl. Hotel Groot Kievitsdal, Hilversum. Moei TEL. 11617 Korte Kleverlaan 5 - Rloemendaal TELEFOON 22927 Indien U lijdende is aan 'n breuk, en bezwaar hebt tegen 'n operatie, is de beste breukband Uw beste hulp. De beste breukband is zonder eenigen twijfel de gepatent. MEYRIGNAC BREUKBAND, waarvan U moet vooral geen andere BREUKBANt) koopen zoolang U de voordeelen van de MEYRIGNAC BREUKBAND niet kent

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 3