WILD. HAARL. BEGRAFENISVEREENIGING A.G.G. M.GI0RGIS&Z". RIDDERSTRAAT 18'zw- HAARLEM - TEL. 13310 HET NATUURLIJK EMSER-ZOUT VIERKANTE GLAZEN FLACONS. DAMES! Directeur: H. VAN MOURIK koster noorderkerk MOLENAERSTRAAT 20, TELEF. 13765 1. GEYLVOET, Doelstraat 37 - Haarlem - Teleioia 13531 Wed. P. K00MEN&Z00N Gierstraat 39, HAARLEM. - Tel. 10153. TOONEEL. STADSSCHOUWBURG - HAARLEM. WAT ER VERLOREN IS. Terug te bekomen bijKleverlaan 114, Haar lem ,een jongens jekker; N. Stoel, Busken Hulst laan 8, Bloemendaal, een grijze mantelceintuur; F. J. Schouten, Dompvloedslaan 9, Overveen, een bruin taschje inhoudende haakwerk; O. Boxem, L. v. Dalelaan 4, Haarlem, een hamer; H. Huijbens, Zuidertuindorplaan 5, Haarlem, een vulpotlood; Kennel Haerlem, Regentessel., Haarlem, een fox-terrier (ruigharige)J. Claus, Azalialaan 4, Heemstede, een hond, kleur bruin en zwart; K. v. d. Bronk, Bloemendaal- scheweg 226, Overveen, een zakmesje; Klinke, Oranje Nassaulaan 147, Overveen, een granaten halsketting met verm. gouden slot; Duursma, Joh. Verhulstweg 23, Bloemendaal, een huis sleutel; W. Oosterhof, Alb. Thijmlaan 68, Bloemendaal, een koperen etuitje, inh. een H. Theresiabeeldj eDissevelt, Kinheimweg 61, Bloemendaal, een vulpen; Aan het Bureau van Politie te Overveen, een cape (olie wasdoek). GEVESTIGDE PERSONEN IN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Opgave van 1320 Februari 1930. F. A. G. Lanting, Julianalaan 263, Overveen. H. W. L. Das, Tollenslaan 9, Aerdenhout. J. H. Leeflang, Bloemendaalscheweg 287, Overveen. L. A. Holst, Prins Hendriklaan 116, Overveen. A. Meeter, Kleverlaan 65, Bloemendaal. OPGAAF BURGERLIJKEN STAND. Ondertrouwd: B. A. D. Avila en H. Vermeer. Getrouwd: H. J. A. Bron met G. E. Vos; L. J. Jansen van Galen met G. Scholten; J. Prins met C. Th. Siecker. Bevallen: M. Ch. M. Strack van Schijndel— Hardebeck d.; Ch. C. J. F. van Bommel— Kouw z.P. M. BarendregtTims d.A. C. L. TheijseSedijn d. Overleden: J. C. van Leijden 72 j.; M. W. Genevasen 54 j. ONZE NIEUWE CENTRALE. De grief, die men van velen onzer plaats- genooten tegen het leven in Bloemendaal vaak hoort aanvoeren, is, dat hier geen gemeen schapsleven bestaat buiten kerkelijk verband. Het komt ons voor, dat met de stichting van het Jeugdhuis aan de Donkere laan (eigenlijk moest deze weg thans heeten de Lichte laan), in de wijk Bloemendaal, een groote verandering ten goede heeft plaats gevonden. Er is wel gezegd, dat de uiterlijke vormen van ons religieus leven zich wijzigen met den tijd. In het door onzen plaatsgenoot, den jongen architect Van Kempen ontworpen Jeugdhuis, zien wij een uiting van religiositeit en moderniseering in den besten zin des woords. „Soli Deo Gloria" prijkt in moderne letters boven den ingang der groote zaal, d.i. „Alleen den hoogen God zij eer", om aan te geven, dat dat huis, gewijd aan de Gemeen schap, zijne bestemming alleen kan volgen als de gemeenschap die daar samenkomt, gedrenkt is van de ware eenheidsgedachte, die boven tijd en ruimte en wereld uitgaat en die een vonk is van het Groote Licht. Zoo opgevat, en ze moet zoo worden opgevat, want ze is zoo bedoeld, is de gedachte welke aan deze stichting ten grond slag ligt, een cultureele kracht en is het gebouw met de organisatie, die het beheert en het tot een levend organisme maakt, een nieuwe Cen trale voor het leven in onze gemeente. Het gebouw is in heerlijke, vroolijke kleuren geschilderd kleuren, die lichter en levendiger worden naar gelang men meer het inwendige betreedt de indeeling is uiterst praktisch, de maatverhoudingen zijn aesthetisch verantwoord, het materiaal is van den grootst mogelijken een voud, maar behoort tevens technisch tot het nieuwste wat de steeds voortschrijdende tech niek ons vermag te leveren. Mej. C. Crommelin, die door de schenking van den grond de stich ting heeft mogelijk gemaakt, heeft zich in dit gebouw een eerezuil gesticht, en het ware ge- wenscht, dat zij ook kon besluiten de mooie hardsteenen vazen en beelden, die zich in Wild hoef bevinden en die door te weinigen bewon derd kunnen worden, in bruikleen af te staan voor het terrein rondom het huis, als rechtop staande symbolen van haar zegenrijke belang stelling voor de Bloemendaalsche jeugd, als symbool ook van de eenheid van ouden en nieu wen tyd welker harmonie alleen is te beleven door hen, die de dingen zien onder het licht der eeuwigheid. Nog maar ten deele bewust van het groote voorrecht dat zij in en met dit gebouw geniet, woonde de Bloemendaalsche jeugd j.l. Zaterdag de vertooning bij van de fraaie Davos-natuur- films, de oudere grapjasfilms, en de ook uit film-technisch oogpunt interessante H.F.C.-film van Dick Laan. Ook deze zoon van onzen wet houder Laan, zijn broer is de bekendheid krij gende portretschilder, heeft aspiratie's, die het zaken- en sportleven zonder meer te boven gaan. Hij heeft ook door zijn prettig-jongensachtige manier van expliceeren jong en oud een genot vollen avond verschaft. Of enkele episoden uit de grappige films ook tegenover kleinere kin deren paedagogisch verantwoord waren, laten wij voor 't oogenblik daar, omdat de hoofdzaak o.i. is, dat de kinderen door avonden als deze ervaren, dat anderen het voor hen over hebben zich in te spannen, en dat dezen in staat zijn hun wat te laten zien van een nog onbekende werkelijkheid. Woensdagavond waren wfj weder in het Jeugdhuis aanwezig, bij de oprichting van een afdeeling Bloemendaal van. de Ned. Ver. voor den Volkszang. Met den enthousiasten leider der afdeelingen Haarlem, Amsterdam, Alkmaar en Arnhem, den heer Sixma, was een flink contingent van Haarlemsche leden meegekomen om den ge- meenschappelijken zang te dragen. Voor het luttel bedrag van 0.30 konden wij ons den tweeden druk aanschaffen van het Tekstboekje der vereeniging, op 122 blz. ongeveer 200 liederen behelzende van Spoel, Loots, Cath. van Rennes, Ilullebroeck, Oostveen, Van Ramshorst, Viotta Galesloot, Wierts en tal van anderen. En... we kregen gemeenschappelijk zangles. „Smidje, mijn smid je, waar werk je voor", van Arnold Spoel, „Wij met ons beien", van V. Loosjes, „Door mijn woning speelt een zonnig licht", van Hullebroeek, en het Lied van Volkszang, van Joh. Oostveen, werden door de aanwezigen, een paar honderd in aantal, al heel aardig ten gehoore gebracht. De afdeeling werd opgericht met het volgend bestuur: B. Elskamp, Joh. Mey, Mevr. Cassée, G. Smits en D. Kuiper. Het bedrag der contributie zal nader worden vastgesteld. 5 Maart, dus a.s. Woensdag over 8 dagen, nieuwe samenkomst; ieder, jong of oud, die er voor gevoelt dat ook öns volk leert zingen, zooals 't Duitsche, het Hongaarsche en het Russische volk zingt, is welkom. A.s. Woensdag vindt men de zangers te Haarlem aan het werk in het gebouw 't Blauwe Kruis bij de Groote Kerk. Wij zijn zoo gelukkig in dit verband èn deze nuttige vereeniging èn de uitgeefster, de Hol- landia Drukkerij te Baarn een dienst te kunnen bewijzen, door de aandacht te vestigen op den juist verschenen 2en druk van Zangzaad voor Kampeerders, een bundel liedjes in vier talen (Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch), verzameld door Boy Wolsey en Jan Waldorp, en geïllustreerd door Wim van Vliet. De prijs is 0.75. Het boekje bevat bij de liederen niet alleen noten- en cijferschrift, maar ook aanwijzingen omtrent het begeleiden met luit of guitaar en een groepentabel. Een der praktische kanten van het Jeugdhuis levert het douchebad. In de vorige week werd dit door niet minder dan 116 „badgasten" gebruikt. Naar wij vernemen zal de reeds lang verbeide avond van Bloemendaal's Bloei met de films en onzen plaatsgenoot de heer H. F. Tillema op Dinsdag 4 Maart gegeven worden. Ook in het Jeugdhuis. Wij wekken al onze lezers op te trachten daarom een plaats machtig te worden. Dr. J. D. Bierens de Haan leest op Donderdag 27 Februari a.s. in het (veel verbeterde) Remon strantenhuis, Wilhelminastraat 22, Haarlem, voor den Kennemer Kring over „Mystiek". VOOR HET HAARLEMSCHE LIGHAL- FONDS. Gaat allen naar de Lighaluitvoering. De Gymnastiekvereniging „Turnlust" uit Beverwijk zal dit jaar opnieuw haar mede werking verleenen aan de uitvoering, welke 1 Maart a.s. in den Stadsschouwburg te Haar lem wordt gegeven ten bate van het Haarlem sche Lighalfonds door de leerlingen der Haar lemsche scholen 17, 18 en 19, onder leiding van den heer Wieland Los en Mej. Roosen. Men mag dien avond dus zeker rekenen op mooie staaltjes van kracht en lenigheid. „The White Star Band" zal zorgen voor de muzikale illustratie van de uitvoering, zoodat ook dit gedeelte als keurig verzorgd beschouwd mag worden. De heer Meyerink, de vader van deze lighal- uitvoeringen, heeft zich, op verzoek van de organisators, wederom belast met de moeilijke taak deze uitvoering tot een finantiëel succes te brengen. Kennende de sympathie, die steeds door de inwoners van Haarlem en omstreken is betoond ten opzichte van deze avonden, twijfelen we niet aan het succes der uitvoering. ONZE JEUGD EN DIE VAN VROEGER. De tegenstelling Een van onze medewerkers, die heusch geen kniesoor is, die wel van een grapje houdt en bij wien de jeugd wel een potje kan breken, is dit maal ontstemd. Hij schrijft ons het volgende: De moderne jeugd zit vol met kattekwaad. Dat was vroeger ook het geval. Toen wij jong waren, waren we ook lang geen „doetjes" en hebben we heel wat menschen voor den gek ge houden of geplaagd; maar we deden het meer op onschuldiger wijze. Het kattekwaad van de moderne jeugd ontaardt zich in vele gevallen in baldadigheid, waaruit min of meer ernstige on gelukken voort kunnen komen. Dit is natuurlijk afkeurenswaardig en de bengels die zich daar aan schuldig maken, moeten maar eens flink gestraft worden. Een troepje jongens uit de Oranjestraat te Haarlem togen met een dikken ijzeren draad, een soort kabel, naar den Nieuwen Zeeweg. Daar aangekomen legden zij den kabel over den weg heen. Bij de nadering van een auto, zoo was de afspraak, zouden zij aan beide kanten aan den draad trekken, zoodat er een soort afsluiting van den weg ontstond, waartegen de auto aan moest rijden. Na niet lang gewacht te hebben, kwam er een auto aangesnord, bestuurd door Dr. Brongersma van hier. Toen de auto dicht bij den kabel was, werd de ijzeren draad opgetrokken, waardoor de auto tegen de wegversperring aanreed. Dr. B., die bekend staat als een gemoedelijk man, vond dit toch wel een beetje te bar. Hij reed met zijn aan den voorkant licht beschadigden wagen naar het politiebureau en deelde daar zijn ondervinding mede. Eenige agenten gingen terstond op pad en, hoewel de daders de duinen ingevlucht ROUW- EN VOLGAUTO'S. HET ADRES VOOR CREMATIES NAAIMACHINES leveren wij de BESTEin orde maken wij de slechtste voor den minsten prijs. SCHOORSTEENVEGERS waren, kreeg de politie hen toch te pakken. Ze werden medegenomen naar het bureau, waar zij eenige onaangename oogenblikken doormaakten. ECHT HOLLANDSCH. Wij, Hollanders, hebben den naam een ruzie- lustig volk te zijn. En niet geheel ten onrechte. Nauwelijks hebben wij een vereeniging, een ven nootschap ,een club, een soos, die bloeit, of er vormen zich partijen, cliques, zeurafdeelingen, men ligt overhoop en het gemeenschappelijk doel wordt uit het oog verloren. Wij zijn zoo indivi dualistisch aangelegd, dat wij ons in groot ver band moeilijk kunnen schikken. Na de Midden standspartij is nu de Nederlandsche Reisver- eeniging aan de beurt. Schaamt u, landge- nooten Dan maakt toch „Zang en Vriendschap" daar een uitzondering op. Inderdaad, zoo is het. 100 jaar te bestaan en nog nooit uit elkaar te zijn gespat, het is waarlijk voor eene hollandsche vereeniging een praestatie. Echter, zeide de directeur van den Liedertafel, Lieven Duvosel, niet aan een journalist van de Telegraaf: „Zingen moet vóór alles een veredelende, diep- menschelijke beteekenis hebben"? Willen de Middenstandspartij en de Ned. Reisvereeniging niet eens probeeren met gezamenlijk zingen de onderlinge oneenigheden bijgelegd te krijgen? V. V. V. ARNHEM. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Arnhem heeft een program ontworpen voor de feestelijke herdenking van het Vijfentwintig jarig bestaan. Het ingediende plan van feestviering is in de laatste bestuursvergadering aldus vast gesteld, dat een tweedaagsch feest zal worden georganiseerd, te houden op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Mei 1930. De eerstgenoemde feestdag zal meer een huishoudelijk karakter dragen. De viering naar buiten zal worden gedemon streerd door het organiseeren op Zaterdag 24 Mei 1930 van een „Sterrit", gevolgd door een „Optocht", samengesteld uit vervoermiddelen, zooals die in de grijze oudheid, in de middel eeuwen en in latere tijden in gebruik waren, terwijl aan het verkeer in het heden en in de toekomstige tijden, bij welk laatste de fantasie vrij spel krijgt, alle plaats zal worden inge ruimd. VEREENIGING „SURINGARSCHOOL" TE MAASTRICHT. Verzoek om geldelijken steun. Het bestuur der vereeniging „Suringarschool" te Maastricht zendt ons een circulaire, waarin het hulp vraagt voor het bouwplan der vereeni ging, dat een bewaarschool en een tehuis omvat. Het deelt daarin mede, dat het voor de bewaar school die van de vereeniging uitgaat en die in September 1928 is geopend, een eigen gebouw van noode heeft. Verder, dat het voornemen is, op het schoolterrein aan de zijde van de Louis Loyenstraat een gebouw te stichten, dat bewaar school en tehuis vereenigtbeneden het kleuter gebouw en het Protestantsch tehuis er boven. Het laatste is noodig, daar in afzienbaren tijd de bovenverdieping van het schoolgebouw der vereeniging met vergaderzaal en andere ver trekken niet meer zal kunnen dienen als het Protestantsch Tehuis. Deze verdieping zal noodig zijn voor het onderwijs. Want de school der vereeniging groeit. Het is noodig voor het Prot. Chr. ver- eenigingsleven, zoo geeft het bestuur te kennen, dat er is een gebouw waar kan vergaderd worden. Het tehuis der vereeniging is een on misbaar iets geworden. Alles vergadert in 't Tehuis en is alzoo verbonden aan de Suringar school. Het bestuur laat allen toe, die maar op eenige wijze het Protestantisme en zijn be langen meenen te dienen. Onze Stichting zonder Protestantsch tehuis is, verklaart het bestuur, een geschonden stichting. De bouwkosten zij n geraamd op 57000.Reeds is een bedrag van 17.500.bijeen. Te Maastricht zelf deed men wat men kon. Maar voorts doet het bestuur een beroep op de Protestanten in heel het vaderland om steun, opdat het plan dat de vereeniging beoogt, kan worden uitgevoerd. „Gelukt het ons dit gebouw te verkrijgen, dan zijn we voorgoed en afdoend geholpen," besluit het bestuur de circulaire. Dan is onze Stichting voltooid! Immers, pas dan zal deze af zijn, als ze in het volle en blijvend bezit is gekomen van haar lagere school, haar bewaarschool en haar tehuis, om „door deze drie het komende geslacht tot een zegen te mogen zijn." Tot zoover de circulaire. Gaarne wekken we de Protestanten, van welke kerkelijke richting dan ook, op, deze zaak te steunen. Elke gift, ook een kleine, is welkom. Het adres van den penningmeester der vereeniging is G. R. Herwig, ontvanger der Registratie en Domeinen, Hertogsingel 82 te Maastricht. De postrekening der vereeniging „Suringarschool" te Maastricht heeft het nummer 82405. is alleen verkrijgbaar in ■li. Het bekende ADRES voor permanent wave f 7.50, permanent wave lang haar I 10.Watergolf a I 0.90, Ondulecren f 0.50, Knippen f 0.40 IS THANS BAAN 43, Dameskapsalon „GALLIA". I Telefoon 15064. Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper. Prima kwaliteit. Billijke prijzen. Maandag 10 Februari woonden we de vooi stelling bij van A. M. de Jong's bewerking voo het tooneel van zijn „Flierefluiters' oponthoud' door het gezelschap van Nap. de la Mar. Evenmin als het eerste deel van „Merijntj Gijzens jeugd": Het Verraad, is de bewerkin als tooneelstuk te beschouwen, 't Is eerder ee serie gedramatiseerde korte verhaaltjes, aan eengeregen door een monoloog in verteltrant. Die korte stukjes dóén het echter wel. En zt bezorgen ons een vroolijken avond. Walther Smith is uitstekend als Flierefluite; Vol ronde levenslust en goedhartigheid. Zelf is hij fijngevoelig in zijn omgang met Merijntje. Cisca Kremer speelt haar Merijntje-rol goec' Ze is de onschuld, die de auteur van zijn Merijntje wenscht. Maar of dat karakter waa is, of leelijk opgedikt ter wille van het effect. Welke jongen durft geen sprong van een halve meter wagen? En niet van een torentrap a met... meneer pastoor vlak op zijn hielen? E: braakt een katholieke jongen, een misdienaar, met zoo'n zielig, scrupuleus gewetentje zóóveel sakkerju's en goffergée-me's uit? En dan na al het gemier van zijn kindergeweten zij; „labbekak van 'n engelbewaarder" de schuld geven Dat fanatieke excessen op godsdienstgebieü kwaad kunnen stichten, weten we. Maar de uii werking is wel een beetje anders dan de schrij ver 't voorstelt. Er zijn nog steeds sentimenteeie menschen en die vinden 't toch zoo heerlijk om verteederd te worden! Tja...! En als je dat wéét.... Maar de spelers kunnen dat allemaal niet helpen. Ze hebben de figuren kostelijk uitge beeld. Hans Bruning als „meneer pastoor", R. de la MarKley als Jans, de pastoorsmeid, waren werkelijk goede typen. Mientje Pam als Nelleke leuk ondeugend. Eigenlijk tè ondeugend. Maar dit bracht haar rol mee. Hetzelfde kwaad als bij het optreden van te jonge danseresjes in karakters, waarin ze papagaaienwerk leveren. 't Was een aardige avond, maar ons verlangen naar goed tooneelwerk is ook hiermee niet ge stild. Zal het ooit komen? Prijs per flacon f 1.20. JEANNE VEEN. WEEK-AGENDA. Zondag 23 Februari, 8 uur: Fritz Hirsch Operette: „Wenn der weisse flieder wieder bliiht". Maandag 24 Februari, 8 uur: Abonnements voorstelling 2de Serie. Heyerman's: „Be schuit met muisjes". Dinsdag 25 Februari, 8 uur: Volksvoorstelling door Het Schouwtooneel van Heyerman's: „Eva Bonheur", met Mevrouw Esther de Boervan Rijk als Eva Bonheur en Ko Arnoldi als Jasper. Donderdag 27 Februari, 8 uur: Vereenigd Too neel. Dir. Verkade en Verbeek. Laatste Voorstelling in dit seizoen van „De Groote Reis".

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 2