DE GRUWELEh IN RUSLAND. TOONEEL. Uit Boek en Blad. PREDIKBEURTEN. DESIRÉE. Ter overweging. Alle weidenkenden, van welke kerkelijke- of Isdienstige richting dan ook, zijn zeker diep ander den indruk van het ontzettende, dat in Rosland gebeurt. Nu het steeds meer tot ons doordringt wat er aan gruwelijks bezig is te gebeuren, zijn op initiatief van Ds. Krafft, den ijverigen Waalschen predikant te Haarlem, daar predikanten van allerlei Protestantsche Kerken bijeengekomen. Gehoopt wordt, dat óók anderen (Roomsch-Katholieken en Israëlieten) met de Protestanten tezamen zullen willen getuigen tegen den aanslag der Sovjets in Rusland tegen alles wat godsdienst is. Het voornemen is daartoe een groote bijeen komst te Haarlem te organiseerenverder zal zooveel mogelijk in de onderscheidene kerken de dienst van 16 Maart daaraan worden gewijd. Een ieder, wien vervolging terzake van het be lijden van godsdienst tegen den borst stuit, en gelukkig, dat zijn er velen nog in ons land, zal zeker tegenwoordig zijn in de groote bijeen komst, die men hoopt te kunnen organiseeren en 16 Maart in zijn eigen kerk ter kerke te gaan. Het gruwelijk bedrijf der Sovjets lokt overal protesten uit. Van alle kanten en landen staat de kerk in protest. Uit de dagbladen weet men dat! En dat is goed. Er is echter een „maar". Over dat „maar" schrijft T. (Ds. D. Tromp van Zandvoort) een beschouwing in „De Zondags bode", die we onzen lezers niet willen onthou den. Zie haar hier: „Maar.... laten we goed onthouden dat revo lutie een gevolg is; en niet een begin. Zal de kerk nu ook zoo protesteerend gaan staan tegen over de oorzaken: een wereld waar macht en geld en wapenen heerschen? Zal de kerk zich :iu ook even fel durven uitspreken tegen de be wapening en beraamde gas-oorlogen Of blijven we hier algemeen? Wie protesteert tegen geweld, moet het ook doen tegen eigen geweld. Én die zou moeten overwegen of wy als Christe nen ooit geweld tegen geweld mogen gebruiken, ik kan nooit aan de gedachte ontkomen, dat wij als Christenen zoo aarzelend spreken. En nu •peens zoo zeker? Een volk, wat eens met ge weld Christelijk werd gemaakt, werpt het nu -veer met geweld van zich af. Wat een ver bijsterende gang! Wat een groote en zware tyd doorleven we. Wat een kansen en een verant woordelijkheid. Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik uenigmaal niet gelooven kan, dat wij, die ons iLOEMENDAAL'S BLOEI EN DE BORNEO- FILM VAN DEN HEER H. F. TILLEMA. Wij meldden reeds met een enkel woord, dat Bloemendaal's Bloei op Dinsdagavond 4 Maart bi het Jeugdhuis aan de Donkerelaan aan hare xlen met hunne introducé's een film-avond zal mbieden, die zeer interessant belooft te wor den. De heer Tillema heeft persoonlijk in Borneo de opnamen verricht. De film geeft natuur- choon en volksgebruiken weer en is dus zuiver documentair", zonder eenige zucht naar sen satie. De heer Tillema, die reeds zooveel heeft ,'edaan op dit gebied, beoogt ook met deze film kennis te verspreiden over toestanden in ons Oost-Indië, ditmaal in Borneo, niet het minst uit ■et oogpunt van gewenschte verbetering daar in. Een groote plaats is dan ook ingeruimd voor het werk van zending en missie. De film bestaat uit 3 deelen, die elk een avond vullen, en elk op 'n afzonderlijk deel van Borneo betrekking hebben. Welk deel zal worden vertoond is van onder geschikt belang. Leden van Bloemendaal's Bloei, zegt het voort! PERSONALIA. Mevr. Mr. W. WesterwoudtPovel te iverveen is gekozen als bestuurslid van „Haar lem's Gemengd Koor". MAZELEN TE AERDENHOUT. Wegens het uitbreken van de mazelen zijn de 2e en 3e klasse der Schoolvereeniging Bentveld- Aerdenhout gesloten geworden. Ook het kleuter schooltje voor Voorbereidend Lager Onderwijs is vanwege de mazelen moeten gesloten worden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot 22 Februari kwam te Bioemendaal voor één geval van roodvonk. Christenen noemen, werkelijk het licht der wereld, het zout der aarde zijn. De wereld wacht op een woord. En 't is of ons woord even machteloos is als dat der Schriftgeleerden. Soms heb ik een gevoel of me dat alles te mach tig wordt. En 't gaat maar zoo door. We preeken en zingen en getuigen,Dit geslacht vaart niet uit dan door bidden en vasten". Ingaan en blijven in Gods verborgenheid met de nood van wereld en leven en daarin blijven geborgen; en volstandig weigeren door iets of iemand anders getroost te worden dan door God. Dat is heilig protest; tegen Rusland; ja, tegen 't geweld wat Gods schepping vernielt, ginds en dichtbij overal waar een mensch buigt voor den ver zoeker, opdat de Koninkrijken hem zoo toe vallen. Dat het schuldige Europa toch niet zijn schuld afwentele en met felle gebaren den groo- ten misdadiger alleen buiten zich zelf zoeke. Zou het wapen der revolutie niet grootendeels ge smeed zijn uit Westersch ijzer? Wat een tijd Ontzettend „Wij zijn gevangen in een net van schuld en ingesponnen in een web van schande... Tot zoover de beschouwingen van Ds. Tromp. Nader kunnen we nog mededeelen, dat Ds. Krafft succes gehad heeft met zijn pogingen. Er is een comité gevormd te Haarlem, waarin zitting hebben predikanten van alle kerken te Haarlem, de Rabbijn der Israëlieten, een ver tegenwoordiger der R.-K. Kerk, een van de oud- Katholieke kerk en een van het Leger des Heils, benevens Ds. van Dijk en Ds. Brussaard van Bioemendaal en de predikanten Korff en Don- dorp van Heemstede en Blauw en Van Smeden van Schoten. De actie, die zal gevoerd worden, zal een zuiver religieus karakter dragen. Bedoeling is, naar het Comité in een circulaire zegt, te doen hooren „een woord van medegevoel en een ge tuigenis tegen de godlooze actie der Sovjets in Rusland". In alle kerken zal de godsdienst oefening van Zondagochtend 16 Maart gewijd zijn aan den nood der' vervolgde geloovigen in Rusland. Daarna zal een gezamenlijke bijeen komst worden georganiseerd met drie sprekers, een Protestantsche, een Roomsche en een Israë litische. Het is zeker een verblijdend verschijnsel, dat hier „samenwerking" is verkregen tusschen alle godsdienstige gezindten. Zooiets is maar zelden gezien JUBILEUM Ds. H. H. BARGER. Ds. H. H. Barger, sinds October 1898 predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Utrecht en voor dien tijd predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Bioe mendaal, oudere Bloemendalers zullen hem zich nog wel herinneren vierde Donderdag 27 dezer zijn gouden ambtsjubileum. Het heeft den waardigen 1 eeraar niet aan vele bewijzen van belangstelling ontbroken. Zondagochtend hoopt Ds. Barger zijn gedachtenisrede te houden. WAT ER VERLOREN IS. Terug te bekomen bijPostkantoor Bioemen daal, een kamersleutel van hotel „Cosmopolite" Brussel; Van Zwijndrecht, Bloemendaalsche- weg 157, Bioemendaal, een jonge herdershond; Gebouw Publieke werken aan den Zeeweg, Overveen, een cricq; N. Gerrits, Stoel's Hofje, Bioemendaal, een R.K. kerkboekje; Hirschfeld, Koepellaan 6, Bioemendaal, een damestaschje inhoudende sleutels en zakdoekaan den Politiepost Aerdenhout, een blauwe klut en een gebreide bruine heerenhandschoenaan het Bureau van Politie te Overveen, een zeem- leeren handschoen, een kinderportemonnaie, een handbeschermer van rijwiel, een kinderhand schoen, een kinderportemonnaie inh. eenige centen. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Opgave van 2027 Februari 1930. C. L. Schoorl, Brederodeweg 40, Santpoort- Station. A. W. van der Steeg, Bloemendaal- scheweg 51, Bioemendaal. J. F. Dodenhuis, Or. Nassaulaan 17, Overveen. J. G. Groesz, Lage Duin en Daalscheweg 8, Bioemendaal. - C. Smit, Bloemendaalscheweg 102, Bioemendaal. NOTARISBENOEMING. Als opvolger van notaris Wildervanck de Blécourt is benoemd tot notaris te Bioemendaal de heer H. M. van Weel, candidaat-notaris. Onze gelukwenschen aan den nieuw benoemden notaris. Met deze benoeming is voldaan aan den wensch van vele ingezetenen. OPGAAF BURGERLIJKEN STAND. Getrouwd: J. Kroone met J. C. Geeven; W. G. Hopman met M. H. van Scheppingen. Bevallen: H. C. Troost—Jeekel 2 d.A. M. Mense—Schelle z.G. S. E. H. Helberg Loubere d.G. C. MenseSuijkerland d. Overleden: N. Kruup 75 j.; A. M. J. Siewe 68 j. DAJOS BELA MET ZIJN ORKEST NAAR NEDERLAND! Onder auspiciën der N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss zal het bekende orkest onder leiding van Dajos Bela (Impres- sario Max van Gelder) een tournée maken door Nederland. Het zal de vele muziekliefhebbers en radio luisteraars zeker verheugen, dat een dergelijk beroemd orkest als Dajos Bela zijn eerste con cert zal geven in de groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam op 1 April a.s. „Grand-Hotel" in den Stadsschouwburg, door Het Nederlandsch-Indisch Tooneel, op 20 Febr. Cor Ruys met zijn ernstige, onschuldige, erg nuchtere Topaze-mimiek, -stem, -gebaar, is een grapjas. Anders.... was er niét zoo gelachen, 't Stuk houdt het midden tusschen leuken volks humor en kluchtenhet gaat uit „als een nacht pitje" midden in den nacht. Ontzettend ontroe rend en tragisch! En toch ook weer heel vroo- lijk, want.... ze krijgen elkaar tóch! Ondanks dat „hij" een flinke jongen is voor een „flessche- kind", maar zoo arm als Job en zich niettegen staande dat verheugende feit (geld brengt im mers zorg!) door een dame laat inviteeren haar op een soupé te trakteeren in een gelegenheid waar de kleinste traktatie al 200 Shilling kost, terwijl hij tien Shilling bezit, die hij ook nog aan den multi-millionair Achaz leent! Knap. En daarom krijgt hij van een vriend van Achaz 3000 shilling om zijn rekening te betalen. Want wie dat durft is iemand, die zich door het leven weet te slaan en hulp verdient! Hij rolt er door en het publiek rolt er door en lacht. Want Lola Cornero (als Gelay) is een leuk en sentimenteel koket vrouwtje, dat al dien nonsens van Cor Ruys (als Frits Ebner) uit lokt. Ook Louis Borel als ober is uitstekend. Eén en al gereserveerdheid met stille verholen ver wondering nu en dan. Ze hielpen over het iet wat triviale van de grappen heen. Tegen die grappen heb ik echter één bezwaar: waarom schunnigheidjes juist in het Fransch gedebi teerd? Tegen een Turk? 't Heele stuk is vertaald en verhollandscht. Speculatie op het moeilijker en slechts door enkelen begrepen worden? Assimilatie met de Fransche sfeer suggereeren- de bordjes? In elk geval: een schunnigheidje in 't Fransch blijft een schunnigheidje. Wat het daglicht niet veelt worde geschrapt. Maandag 24 Februari werd door „Het Nieuwe Nederlandsch Tooneel" opgevoerd: „Beschuit met muisjes", van Herman Heijermans, onder regie van Elias van Praag. De hoofdindruk, dien we behouden van dit met talent gespeelde stuk, is wel dit: Het zijn dikwijls de slechten in de wereld, die zegevieren. Althans in schijn. En in weerwil van de klacht der jonge weduwe: „Dié...., daarbóven.... die doét.... doét.... doét.... En verzet je daar maar tegen, het geeft je niets! Hij spéélt met je!.... Hij heeft er pleizier in je te treiteren", weten wij heel zeker, dat dit soort lieden zegepraalt met en door zijn eigen inborst. Zulke menschen kunnen kwaad stichten, tot den moord toe, zon der dat óf hun geweten, óf de justitie vat op ze heeft. Want zij hebben de daad, de strafbare daad niet noodig. Alles regelt zich vanzelf, zoo als zij dat wenschen. En het is de machtige drijfveer in hen, (meestal onmenschelijk egoïsme), die hen juist zóó doet handelen, dat alles naar hun wensch loopt. En, geholpen door een weergalooze verblindheid, kunnen ze ook nog eerlijk zeggen: ik heb geen schuld. Beschuit met Muisjes toont weer eens aan, hoe diep Heijermans kijk op het menschelrjk karakter en het menschelijk gemoedsleven had. Gespeeld is er uitstekend. Elias van Praag heeft geen gemakkelijke rol, als Prosper Bien Aimée, maar weet die tot zijn recht te doen komen. Stem, gebaar, zelfs het karakteri- seerende rollen met oogen beheerscht hij vol komen. Antoinette Sohns, als groomoe, is een verrukkelijk lastige schoonmama. En Bart Kreeft kon weer leuk gemoedelijk zijn. JEANNE VEEN. De Wereldbibliotheek zond ons een nummer van het herleefde maandblad „De Ploeg", thans in combinatie met het „Boekennieuws" uitge geven. 't Bevat, als alles, wat door de Mij. van Goede en Goedkoope Lectuur wordt uitgegeven, leerzame en interessante lectuur. Ten eerste: Brieven aan onze lezers, waarin „Een kijkje in onze geestelijke werkplaats", een goed beeld geeft van de moeilijke taak om abon- né's aan geschikte en vooral verlangde lectuur te helpen. Het mopperen en bedanken van den één, om redenen die anderen weer nopen tot lid maatschap. 't Is ook hier: homo sum. En van beide kanten. Verder bevat de aflevering een fraai geïllustreerd artikel van Aart van dei- Leeuw: Boomen in den winter, waarbij o.a. een reproductie van Vincent van Gogh's bekende „Pastorietuin". Dan: Geestelijke stroomingen, door Dr. A. Vloermans, handelend over „De Philosophie van Henri Bergson. (In verband hiermede herinner ik onze lezers er even aan, dat Bergson's hoofdwerk: De Scheppende Evo lutie, in vertaling bij de W. B. verschenen is). Daarna een „Sociaal-economische kroniek", door Dr. P. Endt. Hier en daar de „Van onder 't kouter"-stukjes. En tot slot Boekennieuws. JEANNE VEEN. Zondag 2 Maart. NED. HERV. KERK te Bioemendaal. Voorm. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. JEUGDDIENST IN MARANATHA. Voorm. 10 uur de heer J. IJserinckhuisen, Amsterdam. JEUGDHUIS (Donkere Laan), 's Avonds 8 uur: Ds. A. K. Straatsma, Den Haag. Jeugddienst voor jonge mensehen van 16 jaar en ouder. Donderdag 6 Maart. GEBOUW MARANATHA. 's Avonds 8 uur: Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Zondag 2 Maart, GEREF. KERK te Bioemendaal. Voorm. 10 uur: Ds. Joh. C. Brussaard. Coll. diaconie en kerk. 's Avonds 5 uur: Ds. Joh. C. Brussaard. Zondag 2 Maart. NED. HERV. KERK te Overveen. Voorm. 10 uur: Ds. J. van der Vlugt, van Bergen op Zoom. Zondag 2 Maart. RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT. Voorm. 10l/2 uur: Prof. R. Casimir, Hoogleeraar, Den Haag. Zondag 2 Maart. NED. HERV. GEM. te Santpoort. Voorm. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Onderwerp: „Het feest van den lijdensweg". (Luk. 18:31m). Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. NED. HERV. EVANGELISATIE te Santpoort. Voorm. 10 uur: de heer J. W. van Voorst, Amsterdam. GEREF. KERK te Santpoort. Voorm. 9.45 uur: Ds. W. Breukelaar. 's Avonds 5.30 uur: Ds. W. Breukelaar. (Slot.) „Dat ken ik ook. De muziek is van Taylor. Maar wanneer we getrouwd zijn, mag je derge lijke weemoedige liederen niet meer zingen." „Ik zal nooit trouwen. Zelfs mijn moeder fronst haar voorhoofd, als ze me ziet. Zij kijkt zoo min mogelijk naar me. Zij is nooit met mij op straat geweest. Ze is een schoonheid." „Ik moet kennis met je maken." „Neen, neen!" Den volgenden dag hoorde hij op straat een meisje met een mooie stem tegen haar hondje praten. Hij sprak haar aan. „Bent u Desirée?" Boos klonk de stem: „Als u niet onmiddellijk weggaat roep ik een agent." Hij wendde zich af. Desirée kon zoo niet zijn. Op een avond hoorde hij zingen. Een vrouwen stem klonk door het open venster: „And if thou wilt Hij stormde de stoep op en schelde. „Woont hier juffrouw Desirée?" vroeg hij het meisje. „Neen mijnheer." „Hier, dit is voor jou. Ga naar boven en zeg aan de dame, die zingt, dat er beneden iemand is, die juffrouw Desirée wenscht te spreken." Het meisje kwam terug. „De juffrouw weet niet, wat u bedoelt." Een diepe teleurstelling maakte zich van hem meester. Drie avonden wachtte hij tevergeefs op haar opbellen. Den vierden hoorde hij eindelijk weer haar geliefde stem. „Je bent toch niet ziek geweest?" „Neen, maar ik was bang... Hoe bent u mijn adres te weten gekomen?" „Ik wist, dat jij het was. Wanneer mag ik je eindelijk eens aanschouwen? Durf je je niet aan mij toe vertrouwen?" „Neen." „Wat heb je dan?" Ben je blind?" „Neen, maar vreeselijk leielijk." „Ik ben blij, dat je niet mooi bent, want ik zou niet graag een vrouw willen hebben, die op een afbeelding van een cigarette-plaatje lijkt." „Als u mij ziet, zult u zeggen, „armestakkerd", en ik houd zooveel van u, dat ik dat niét zou kunnen verdragen." „Na onze gesprekken houd ik zooveel van je, dat ik je niet meer eerst behoef te zien en je nu reeds zeg: „Wordt mijn vrouw." Ik laat mij nu ook niet langer afwijzen. Morgen ben ik bij je." Hij hield zijn adem in, terwijl hij op haar ant woord wachtte. „Nu dan, kom morgen. Ik beschouw al 't ge zegde als niet gesproken." „Hoe laat mag ik komen?" „Om acht uur wacht ik je." „Ik zal de telefoon uitschakelen, zoodat je me niet meer kunt bereiken Vol spanning volgde hij den volgenden dag het dienstmeisje dat hem door de ruime hal de breede trap opleidde en hem in een donkere kamer binnenliet. Desirée was vaag te onder- i scheiden. Ze zat in een laag stoeltje. Haar handen lagen in haar schoot, heel wit en stil en fijn. Hij nam ze op en zei: „Ik wist, dat je zulke handen had het lijken fijne, witte bloemen Zij gaf geen antwoord, maar liet haar hand in de zijne rusten. „Zeg wat tegen me Desirée, laat me je stem van dichtbij hooren. Vertel me, wat je verdriet doetAan je toekomstigen man want dat ben ik kan je toch alles zeggen? Zal ik het I licht opsteken? Mag ik?" „Ik ben bang, niet voor jou, maar voor j mezelfDoch overtuig je j Hij draaide het licht op en stond een oogenblik verbaasd stil, toen hij haar beeldschoon profiel j zag. „Waarom heb je me dit aangedaan en me zoo j misleid?" vroeg hij treurig. „Ik heb je niet misleid." „Jawel, want je bent mooi, heel mooiEn dat weet je immers Zonder een woord te zeggen draaide zij haar gezicht om en hij zag, dat het van den slaap tot de kaak verminkt was door een bloedrood lid- teeken. Na eenige seconden zwijgen begon hij„Is dat alles?" „Alles." „Waarom heb je dan zoo overdreven?" „Ik heb dit sinds mijn geboorte -- het is niet te genezen „Waarom zei je, dat je leelijk was." „Iedereen, zelfs mijn moeder laat me dat voelen. De menschen wenden verschrikt den blik af, als ze me aanzien „Voor mij ben je het liefste en mooiste meisje, die ik ooit ontmoette Hij trok haar naar zich toe en verborg haar hoofdje in zijn armen. Hij wou haar kussen. Instinctmatig keerde ze hem den volmaakten kant van haar gelaat toe. Maar hij nam haar hoofd tusschen zijn handen en drukte met een gebaar van groote teederheid een kus op haar arme, verminkte wang CAREL BRENSA.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 3