8 cyl.-MODELLEN Adverteert in dit blad. MUNTEN UIT IN RIJKE VERSCHEIDENHEID - UW KEUS ZAL DUS NIET MOEILIJK ZIJN. - RAADSVERSLAG. DE EXPLOITATIE DER AUTOBUSLIJNEN. Met 3 stemmen tegen besloten tot gunning aan de Firma Backhuys Zn. REGELING SALARISSEN GEMEENTE PERSONEEL. Over de Autobusdiensten. PRIJZEN ranaf 4650.— ZITTING VAN DONDERDAG 20 MAART 1930. GEEN KWART IERS DIENST MEER. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder voorzitterschap van cl :i Burgemeester, Jhr. A. Bas Backer. Bericht is ingekomen van den heer S. de Clercq, dat hij, tlnar hij buitenslands is, de zitting niet kan bij wonen. Bij de Ingekomen stukken is aan de orde een voorstel van B. en W. Nu ingevolge zijn verzoek aan A. Bellis eervol ont- iag is verleend als nachtwaker te Vogelenzang hij thans den geheelen dag bij de afdeeling iniging werkt, verzoeken B. en W. hun een orodiet te verleenen van 1314.welk bedrag- ij als volgt denken te besteden: ƒ298.voor verhooging van post 62 (On kosten voor de nachtwachten), daar Bellis ;>2 X f 13.50 als nachtwacht genoot en de nieuw te benoemen functionnaris 1000.per jaar al ontvangen; 416.voor verhooging van post 138 (kosten van de gemeentereiniging), daar Bellis tot heden ƒ24.per week als loon ontving en nu 32.per week ontvangt 600.voor verhooging van post 128 (on derhoud van wandelplaatsen en plantsoenen), (laar de nieuw te benoemen nachtwacht te werk ii gesteld worden bij deze afdeeling. Naar aanleiding van een vraag van den heer Dorhout Mees deelt de voorzitter mede, •lat nachtwachten beslist noodig zijn, al is 't naar alléén voor gevallen van brand. Hetgeen B. en W. voorstellen wordt aan genomen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat ze hun beslissing aangaande het Raadsbesluit van 11 Februari 1930 tot het in erfpacht uitgeven van grond aan het Provinciaal Electriciteits- jedrijf van Noord-Holland hebben verdaagd. Verder is nog ingekomen van een gemeente geneesheer P. van Aalst, het verslag van den gezondheidstoestand der bevolking in de wijk Vogelenzang gedurende het jaar 1929. Onze lezers vinden elders in dit blad bijzonderheden uit dit verslag. Vastgesteld worden de vergoedingen volgens art. 10 der L. O. Wet 1920 over 1927 aan eenige bijzondere scholen. Verhuur van grond. B. en W. stelden voor, hen te machtigen aan S. P. Rijnierse tot wederopzeggens te verhuren een gedeelte van het eertijds voor Raadhuis- bouw bestemde terrein aan den Bloemendaal- cheweg ter grootte van ongeveer 185 M2., voor den prijs van 100.per jaar. Naar we vernemen zal de heer Rijnierse dit terrein gebruiken als opslagplaats voor hout. Terzake van dit voorstel heeft eenige dis cussie plaats, waarin de heer Prinsen berg bezwaar oppert tegen deze verhuring en waarin de heer Kremer een voorstel doet om den huurprijs op 75.te bepalen. Op die opmerkingen antwoordt de heer Laan, dat door deze verhuring 't uitzicht en de toestand van het terrein er niet slechter op zullen worden. Tegen een vermindering van den huurprijs heeft spr. bezwaar. De heer L u d e n doet opmerken, dat men op 't terrein woningen voor gemeente-personeel zou kunnen laten bouwen. De heer DeWaalMalefijt zegt, dat hem is medegedeeld, dat het terrein zou worden gereserveerd voor het houden van tentoonstel lingen. De voorzitter merkt op, dat er ook wel eens aan is gedacht op het terrein concerten te laten houden. De heer Laan is er niet voor op 't terrein woningen te laten bouwen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stemmen der heeren Prinsenberg en Kooiman tegen. Het volgende agendapunt heeft betrekking op overneming van grond ter Verbreeding van den Bloemendaalscheweg Zooals we indertijd meldden, heeft het college van B. en W. aan eigenaren en eigenaressen van buitens aan den weg een aanschrijving gezon den, verzoekende de noodige medewerking tot afstaan van strooken grond. De aanschrijving heeft deze goede uitwerking, dat verschillenden tot medewerking bereid zijn. Thans weder kwamen een tweetal bereidver klaringen in. Mevrouw A. M. H. Everardgeb. Wilde is bereid een strook grond ter grootte van ongeveer 32 M2. af te staan tegen 10.per M2., en onder voorwaarde dat hekverplaatsing c.q., vernieuwing van tuinaanleg, aanplant van boomen, begroot op 200.voor rekening der gemeente zal geschieden. Mevrouw de Wed. M. G. Holtzapffel is be reid een strook grond ter grootte van ongeveer 70 M2. af te staan voor den prijs van 10. per M2. en onder voorwaarde, dat afrastering en c.q. beplanting op kosten der gemeente of en achter de nieuwe grenslijn zullen worden over gebracht, c.q. vernieuwd. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot aankoop der bedoelde strooken grond op de ver melde voorwaarden. De heer Prinsenberg dringt er op aan, dat hier en daar op den Bloemendaalscheweg weder een boomaanplanting zal plaats hebben, nu eenige boomen moeten vallen. Breede wegen zijn mooi, maar er moeten boomen op de wegen blijven, zegt spr. De heer Laan zegt, dat, indien 't maar eenigszins kan, de boomen gespaard blijven bij een wegverbreeding. De heer Van Nederhasselt iser voor dat een volgend jaar nu kan dat niet meer hier en daar nieuwe boomen zullen geplant worden. De heer Bornwater wil 't betoog van den heer Prinsenberg ondersteunen. Want, zegt spr., men speelt hier wel wat roekeloos met 't hout. Hoe meer men 't hout spaart, hoe beter, want 't duurt minstens een eeuw eer dat men een boom groot heeft. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Terzake van stroomlevering ten behoeve van den dienst der gemeentewerken, stellen B. en W. voor hen te machtigen met de Provincie Noord-Holland aan te gaan een soortgelijk stroomleveringscontract als is gesloten voor het waterbedrijf, krachtens raadsbesluit van 17 November 1927. Het ontwerp-raadsbesluit, dat ze terzake den Raad doen, wordt door den Raad bekrachtigd. Ten opzichte van aangevraagde ontheffingen van bepalingen der Bouwverordening wordt be sloten volgens voorstel van B. en W. Aan de orde is vervolgens het voorstel van B. en W. aangaande vaststelling van de voor waarden van Aanbesteding van een Autobusdienst. Het geldt het exploiteeren van a. een autobus dienst van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, over Brederodeweg, Donkerelaan, Bosch en Duinplein, Rustenburgherweg, Bloe mendaalscheweg, Korte Zijlweg, Duinlustweg, Bentveldsweg, Veldlaan, Slingerweg, Sparren laan, Zandvoorterweg tot Zonnebloemlaan vice versa, gedurende het geheele jaar en b een auto busdienst van Militairenweg, hoek Bloemen daalscheweg naar Bloemendaal aan Zee (Politie post) gedurende de Zomermaanden in aanslui ting op den sub a genoemden dienst. „Vinden de heeren dit aldus goed," vraagt de voorzitter. „Neen," wordt er geroepen. De heer Dorhout Mees wenscht een wij ziging aan te brengen in de route van Overveen naar Aerdenhout. Verder wenscht spr., dat aan de inschrijvers wordt gevraagd, hoeveel subsidie men moet hebben inééns en niet per K.M. De heer Kremer informeert, of 't de be doeling is dat beide diensten in één hand zijn. Op die vraag antwoordt de voorzitter be vestigend. De heer C a s s e merkt op, naar aanleiding van 't betoog van den heer Dorhout Mees, dat 't gaan met de bussen door de Elswoutslaan ge vaarlijk is. Het is maar 't beste, dat de route blijft zooals B. en W. die aangaven. De heer S c h ul z wenscht een inschrijving èn voor een subsidie in eens èn voor een per K.M. De heer Laan meent, dat aan de route, die nu wordt voorgesteld, niets moet worden ver anderd, voornamelijk, omdat deze route gaat door een bevolkte streek en omdat de bus ook langs Kraantje Lek gaat en daar des zomers óók heel wat passagiers opdoen zal. Voor een vaste subsidie gevoelt spr. niets. Spr. gelooft, dat men een tamelijk druk vervoer zal krijgen met de bussen, óók omdat 't plan is deze regeling in te voeren, dat men een bus kan laten stoppen, waar men haar ontmoet. Spr. deelt mede, dat reeds een inschrijving plaats had en dat de firma Backhuys de laagste was. Indien deze firma met de voorwaarden medegaat, moet men haar de concessie geven, maar dan voor een tijd van 3 jaar. De bussen kunnen dan spoedig gaan rijden. Spr. zag een bus van de firma Backhuys, die er goed uitzag. Besloten wordt nog op te nemen, dat indien alles goed gaat, telkens de concessie voor drie jaar stilzwijgend zal worden verlengd. De heer Laan deelt mede, dat de firma Backhuys heeft ingeschreven voor een garantie van 13,8 ets. per afgelegden K.M. op 't traject DuinlustparkVogelenzang, dus voor den onder a genoemden dienst. De artikelen worden daarna behandeld. Bij 't artikel aangaande de dienstregeling deelt de heer Laan mede, dat het voornemen is, dat op trajecta de bussen zullen loopen van des ochtends l1^12 Va uur om het uur, daarna tot des avonds 71/2 uur om 't half uur en dan weder om het uur. Met 8 tegen 6 stemmen, die des heeren Prinsenberg, Dorhout Mees, Bornwater, Cassêe, Kooiman en Verdegaal, wordt besloten te geven een garantie per afgelegden K.M. Over de tarieven wordt nog eenige discussie gevoerd. In deze discussie zegt de heer Laan, dat een tarief van Bloemendaalscheweg naar het strand van 0.25 zeker niet te hoog is. De heer S c h u 1 z wil de andere tarieven brengen op ƒ0.10 per traject en dan verder in voeren een tarief van 0.30 voor een rit van één der eindpunten van Lijn A naar 't strand. De heer Hogenbirk vindt de tarieven die de heer Schulz voorstelt zoo belachelijk laag, dat hij daar niet kan vóór stemmen. De heer Kremer kan er ook niet vóór stemmen. Het voorstel van den heer Schulz wordt ver worpen met de stemmen der heeren Cassée, Schulz, Noorman en Kooiman vóór. De tarieven blijven dus, zooals B. en W. die hebben voorgesteld. Voor de kinderen zullen ivorden ingevoerd schoolkaarten (tienritten- kaarten a 0.50). De heer Kremer dient een amendement in om de loonen van de bestuurders der bussen te verhoogen tot een minimum van 30.en een maximum van ƒ32.in 2 jaar te bereiken; op grond dat personen, die een dergelijk ver antwoordelijke positie bekleeden, een behoorlijk loon moeten hebben. Het voorstel van den heer Kremer wordt aangenomen, met alléén de stem van den heer Laan tegen. Nadat de voorwaarden zijn vastgesteld doet de heer Laan een voorstel om zich te houden aan het raadsbesluit van 2 maanden geleden inzake de aanbesteding en de exploitatie te gunnen aan de firma Backhuys en Zn., met dien verstande, dat B. en W. nader met de firma Backhuys en Zn. den garantieprijs zullen regelen in verband met de verandering die de raad aanbracht in de loonen der chauffeurs. Dit voorstel wordt aangenomen met de stem men der heeren Prinsenberg, Kooiman en Ver degaal tegen. De exploitatie der autobuslijnen wordt dus aan de firma Backhuys en Zn. opgedragen. Omtrent hetgeen de zoogenaamde salaris commissie heeft voorgesteld ten aanzien van de Herziening salarissen gemeentepersoneel ontstaat eenige discussie. Elders staan we uit voeriger stil bij de voorstellen der commissie. Hier memoreeren we, dat de commissie tot taak had na te gaan of gelijkwaardige arbeid bij de verschillende en met elkaar te vergelijken tak ken van dienst ook gelijkwaardig beloond werd. De commissie biedt den Raad aan een loonstaat, in 16 klassen verdeeld, met een aparte regeling voor de politie. Over die voorstellen werden nog geraadpleegd de onderscheidene commissiën voor georgani seerd overleg, die den Raad mede hun wenschen hebben kenbaar gemaakt. De heer Schulz doet in de discussie op merken, dat hij in de meeste gevallen zich zal houden aan de voorstellen der Raadscommissie en niet medegaan met de wenschen, geuit in de commissiën van overleg. Langdurige besprekingen ontstaan verder. Daarvan is het resultaat, dat in de voorstellen der Raadscommissie slechts weinig verande ringen worden aangebracht ten aanzien van de onderbrenging van het personeel in de loon- klassen. Op voorstel van den heer Cassée wordt besloten klasse 10 te bepalen op 2200.tot 2600.maar dan geen toeslag te geven. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Cassée is besloten, aan de Kroon als de wensch van den Raad over te brengen, dat de jaarwedde van den commissaris van politie ge bracht wordt op 5000. Ten aanzien van de salariëering van de politie gaat de raad mede met 't geen de commisie voor georganiseerd overleg voor het politiepersoneel heeft voorgesteld. De nieuwe salarissen worden geacht op 1 Januari 1930 te zijn in werking getreden. Thans volgt een bespreking terzake van Profielen van wegen, in het bijzonder van den Bloemendaalsche- en Ter Hoffsteedeweg. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kremer zegt de heer Laan, dat in de com missie voor Publieke Werken de profielen van de wegen worden behandeld en vastgesteld. Deze manier van doen verdedigt spr. als de meest wenschelijke. Als men alles in den raad gaat brengen, dan geeft dat niets dan stagnatie, zegt spreker. Verschillende leden verlangen, dat de heer Laan terzake van de profielen wat meer voeling j met den raad zal gaan houden, zoodat de raad j op de hoogte is van de profielen, die er zullen komen. Daarna sluiting der vergadering. Thans een halfuursdiest. Een aanbesteding van het exploiteeren. Ook van den dienst langs den Zeeweg. B. en W. hebben den Raad aangeboden de voorwaarden waarop ze voornemens zijn aan te besteden het exploiteeren van: a. een autobusdienst van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort over Brederodeweg, Donkerelaan, Bosch en Duinplein, Rusten- burgerweg, Bloemendaalscheweg, Korte Zijlweg, Duinlustweg, Bentveldsweg, Veldlaan, Slinger weg, Sparrenlaan, Zandvoorterweg tot Zonne bloemlaan vice versa, gedurende het geheele jaar; b. een autobusdienst van Militairenweg-hoek Bloemendaalscheweg naar Bloemendaal aan Zee (politiepost), gedurende de zomermaanden, in aansluiting op den sub a genoemden dienst. De voorwaarden hebben in menig opzicht overeenstemming met de voorwaarden, waarop indertijd aan den heer Olie concessie is ver leend voor de B.A.D. Maar aan het denkbeeld van een kwartiersdienst is niet meer vast gehouden. Er is n.l. voorgesteld, dat de exploitatie der lijnen moet geschieden volgens een tweemaal per jaar door B. en W. vooraf goedgekeurde dienstregeling (voor zomer- en winterdienst) welke daartoe voor de door dat College te bepalen tijdstippen in drievoud moet worden ingezonden; echter met dien verstande, dat op den sub a genoemden dienst (Duinlustpark- Aerdenhout) gedurende het geheele jaar ten minste een halfuursdienst gereden moet worden en op den Zeeweg tusschen half Juni en half September eveneens tenminste een halfuurs dienst, tenzij de Burgemeester, ingeval van slecht weer, hiervan ontheffing verleent. Volgens de voorwaarden zullen de tarieven voor het vervoer van personen en dieren door B. en W. worden vastgesteld en wel voor- loopig als volgt: Duinlustpark-Ramplaan ƒ0.15 per persoon en of per dier, Militairenweg- Aerdenhout 0.15 en Bloemendaalscheweg- Strand 0.25. Tot zoover het voorstel van B. en W. Hoe het is gegaan in eenige andere gemeen ten met autobusdiensten? We kunnen dienaangaande het volgende mededeelen: Alkmaar verleent concessie doch geeft geen subsidieAmersfoort heeft een N.V. door de gemeente opgericht. Doel der N.V. is het exploiteeren van een stadsautobusdienst. Ze heeft een maatschappelijk kapitaal van ƒ10.000.waaraan de gemeente deelneemt voor ƒ9.200.De gemeente heeft ƒ40.000. ter leen verschaft voor de aanschaffing van bussen. Apeldoorn heeft een overeenkomst met een ondernemer. De ondernemer heeft zich ver plicht een N.V. op te richten. De ondernemer moet een bankgarantie van 2-5.000.stellen. De gemeente geeft een jaarlijksche subsidie van 16.800. Tilburg gaf aan de Brockway-Bus-Maat- schappij geldmiddelen voor den aankoop der autobussen, die door den ondernemer dan van de gemeente gehuurd worden tegen zoodanigen prijs per dag, dat de gemeente binnen 4 jaar in den huurprijs terugontvangt het bedrag van een bepaalden koopsom, vermeerderd met een rentevergoeding van 2'/a per half jaar. Echtgenoote: „Ligt de sneeuw erg hoog?" Echtgenoot: „Hoog!? Ik ben juist over de antenne gestruike'd." (P.S «t!!!!iiiiiiiiiiu!iiiiiii»iiiiiiiiiinnr AGENT VOOR BLOEMENDAAL: J. G. VERBEEK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 3