VERVOLG PLAATSEL'JK NIEUWS. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling BloemendaalVelsen der Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield Vrijdag 14 Maart j.l. hare maande- lijksche bijeenkomst in Hotel Vreeburg te Bloe mendaal. Als spreker van dien avond trad op de leer Dr. A. H. v. d. Lek van het Laboratorium oor Tuinbouwplantenteelt te Wageningen, die de botanische zijde van het stekken" zou be preken. Spreker zal zich dus niet bezig houden iet de manipulaties van het practische stekken. Sprekc-r zeide, dat de mogelijkheid van stek en van belangrijk economisch belang is een ad toch bevat de eigenschappen van twee in- ividuen en men weet niet in welke verhouding leze zich in het nieuwe individu zullen mani- •steeren. Stekken geeft de mogelijkheid de ver kregen eigenschappen vast te leggen. In het Igemeen is stekken het gebruiken van een deel der plant om daaruit een nieuw exemplaar op kweeken. Dit deel kan zijn een stengeldeel en dit ook meestal, maar ook bladeren en soms orteldeelen kunnen daarvoor dienen. Evenwel .ouden blad- en wortel-stekken soms eigen ge- ardheid te veel vast en geven dan geen volledige plant, d.w.z. een bladstek geeft dan alleen een int met bladeren zonder knoppen of oogen en a wortelstek, uitsluitend een wortelontwikke- ■g. Soms ook kan men jonge plantjes kweeken n den rand der bladeren'en komen deze daar aims gedeeltelijk reeds tot ontwikkeling (aura- Ha excelsa). Spreker gaat dan na hoe het bewortelen der -lekken verloopt. Reeds Malpigi ontdekte, dat de ortels ontspringen uit het binnenste der plant spreker laat dit op microscopische opnamen zien. Het is van belang te weten, aldus spreker, elke planten gestekt kunnen worden en welke iet. Theoretisch kan iedere plant gestekt wor sen, want het stekken berust op een herstel- of generatie-proces. Terwijl alleen bij dieren op i. ge trap van ontwikkeling bij verwijderen van n lichaamsdeel dit herstelproces optreedt (b.v. rdworm, hagedis) is dit proces in het planten rijk niet zoo beperkt. Het is zelfs gelukt bij iippeastrum die gewoonlijk door zaad moet rmenigvuldigd worden dit te doen door de kschubben als stek te gebruiken. Deze rok- ohubben worden afgepeld en onder 48 combi- aties getracht deze tot ontwikkeling te brengen, mtgeen gelukte in vochtige atmosfeer bij 20 a 27 C., zoowel in het licht als in het donker. Gewoonlijk wórdt in de praktijk aangenomen, cut callusvorming noodzakelijk is voor wortel- corming; het is gebleken, dat dit niet zoo is en reker acht callusvorming zelfs niet gunstig ;>or wortelvorming. Hij acht deze twee functies genstrijdig; want callus is vorming van wond- cefsel om een wond af te sluiten en indringen n water en bacteriën tegen te houden; dikke us-knobbels kunnen wortelvorming beletten onnoodige voortwoekering, zooals door een ie lichtbeelden duidelijk werd gemaakt. Bij uitstekken ontstaan de wortels niet uit callus, voeger dacht men, dat de wortels ontsproten cit de lenticellen, die men overal verspreid op ie bast kon vinden, maar later bleek, dat de urtelkiemen veel dieper liggen, maar zich wel or de lenticellen naar buiten ontwikkelen. De ipende wortelbeginsels liggen tusschen mergs- raal en eambinumlaag. Waar bij stekken de .ovenknoppen uitloopen komen aan de snijwond on krans wortels te voorschijn op een oF iidere wijze speelt de bladvorming een rol bij het uitloopen der wortels. Ook is een merk aardig verschijnsel, dat dikwijls zwakke plan- n bij het stekken krachtige beworteling geven ui later krachtige planten, waarschijnlijk wordt iit veroorzaakt door den chemischen bouw, n.l. dat deze zwakke planten rijker zijn aan zetmeel omdat, door gebrek aan stikstof, zij zich niet sterk genoeg hebben kunnen ontwikkelen en daardoor grooter regeneratievermogen hebben. Spreker eindigt zijn verhandeling met uiteen te zetten, dat Agricola reeds bij intuïtie verkon digde, dat alle deelen van de plant die zich bovengronds bevinden, ook in embryonalen toe stand onder den grond aanwezig zijn, hetgeen door de nieuwste onderzoekingen nu wordt bevestigd. De voorzitter brengt ook namens de vergade ring Dr. van der Lek hartelijk dank voor zijn interessante voordracht, die, hoewel zich niet bewegend op practisch gebied, voor de mannen uit j de praktijk waardevolle gegevens bevatte. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele leden gebruik gemaakt. Het resultaat der keuring van de inzendingen voor het Puntenstelsel is, dat toegekend werden aan: ,Y. G. Mulder, voor Begonia Heraclifolia 9 punten, Primula obconica 8 p., Coelogyne' cristata alba 10 p. en Cymbidium Lauwiani 10 p.aan W. van Waard, voor Coelogyne cristata 8 p., Cymbidium Ceres 10 p.aan R. v. d. Hul, voor'gesneden Calla's 10 p.; aan B. P. Vader, voor Primula malcoides 9 p., Echeveria retusa 7 p. Ter opluistering ingezonden door de Fa. van Empelen van Dijk, groep Libonia flori- bunda en door W. Beunder een Citysus laburnum. De heer Van Nederhasselt verzocht dan even te mogen verklaren, dat de vraag uit de vragen- bus vroeg om den naam van de vrucht „die in de winkels verkocht wordt onder den naam van Japansche mispel". Onder dien naam wordt ver kocht de „Kakivijg", waarvan hij den weten- schappelijken naam opgafde heer Van Waard meende, dat de naam van de Japansche mispel werd gevraagd en noemde daarvan den juisten naam, zoodat hier een misverstand heeft plaats gehad. CHRISTELIJKE ORATORIUM-VEREEN. HAARLEM. Men schrijft ons: Op Vrijdag 28 Maart a.s. zal door de Christe lijke Oratoriumvereeniging in de gemeentelijke concertzaal alhier een uitvoering worden ge geven van de Matthaus Passion van Bach. Als solisten zullen hierbij medewerken de dames Jo Vincent, sopraan en Theodora Ver- steegh, alt, alsmede de heeren Jac. van Kempen, tenor, Willem Ravelli, bas, Jac. Ph. Caro, bas, Ant. van der Horst, orgel en Piet Halsema, clave-cimbel. De begeleiding is in handen van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, terwijl het ge heel onder leiding zal staan van den directeur der C. O. V., de heer George Robert. In het voorjaar van 1929 werd door de C.O.V. een zeer geslaagde uitvoering van Bach's meesterwerk gegeven. Van deze uitvoering, waarvoor veel belangstelling bestond, zijn zeer gunstige beoordeelingen verschenen. Bij velen die haar bijwoonden, zal ze een blij venden in druk hebben nagelaten. Wij twijfelen niet, of ook bij deze uitvoering zal het de C.O.V. niet aan belangstelling ont breken. Voor nadere bijzonderheden, deze uitvoering betreffende, zij verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. VEREEN IGING WOODBROOKERS IN HOLLAND. Kring samenkomst te Bloemendaal. De Kring Noord-Holland der vereeniging Woodbrookers in Holland, heeft het plan dit voorjaar van Vrijdagavond 16 Mei tot Zondag middag 18 Mei een bijeenkomst te Bloemendaal te houden, waar Ds. J. C. van Dijk zijn mede werking toezegde. Het onderwerp, dat de Kring zeer aantrok om eens van verschillende zijden behandeld te zien, is: „Onze houding tegenover Tucht en Gezag in het persoonlijk en maat schappelijk leven". De bijeenkomsten zullen gehouden worden in het Jeugdhuis. Vrijdagavond 16 Mei heeft de ontvangst der deelnemers aan de bijeenkomsten plaats. Na het openingswoord door den voor zitter van het kringbestuur zal daarna Dr. W. Leendertz een inleiding houden over „Tucht en Gezag" (algemeene oriënteering). Zaterdag 17 Mei begint de dag met een wijdingsstonde. Verder wordt dien dag des ochtends een inleiding gehouden door Dr. J. A. vor der Hake, over het onderwerp: „Tucht en Gezag in het Schoolleven"; des middags een door mevrouw H. Roland Holstvan der Schalk over het onderwerp „Tucht en Gezag in het maatschappelijk leven" en des avonds een inlei ding door Dr. A. Groeneveld over het onder wérp „Tucht en Gezag in het licht van de psychologie". Zondag 18 Mei is er des morgens gelegenheid tot kerkgang. Dien dag houdt des middags Ds. J. C. van Dijk een inleiding over het onderwerp „Tucht en Gezag in het godsdienstig leven". Het slotwoord zal gesproken worden door Ds. A. J. P. Boeke. SPAARNE-STICHTIN G. Wij ontleenen het volgende aan het ons toe gezonden, Jaarverslag van den heer R. A. Mees, leider van het Consultatiebureau der „Spaarne- stichting" der afd. Haarlem van de Centrale Vereeniging tot behartiging van de Maatschap pelijke belangen van Zenuw- en Zielszieken. Het Consultatiebureau hield eiken Donderdag middag om 5 uur zitting, waarop de oude be kenden zich dan op gezette tijden of nu en dan vertoonden, zoodat het contact met hen, ook zonder geregelde bezoeken van zuster Merison kon behouden blijven. Omtrent die oude klanten kan worden medegedeeld, dat het hen allen goed gaat, met uitzondering van een vrouwelijke patiënte, die lichamelijk ziek werd en in ver band daarmede aan het tobben raakte, zoodat hernieuwde opname in een zenuwinrichting noodzakelijk werd. Het aantal der nieuwe gevallen, die onzen raad en hulp inriepèn, steeg tot 90 personen (50 mannen en 40 vrouwen), tegen 51 personen, die in 1928 werden ingeschreven. Evenals het vorig jaar kwamen ze tot ons, gezonden door huisartsen, schoolartsen, specia listen, den Geneeskundigen Dienst en door den geneesheer-directeur van het Provinc. Zieken huis te Santpoort. Met het Provinciaal Ziekenhuis werd de band nauwer, doordat van alle patiënten, die genoemd Ziekenhuis verlieten, opgave werd gedaan aan den leider van het Consultatiebureau, voor zoo ver de patiënten woonden in het gebied, dat door de Spaarne-Stichting als haar werkterrein wordt beschouwd. Aan de familie werd bij ontslag van een patiënt uit het Provinciaal Ziekenhuis schrifte lijk vanwege den Geneesheer-Directeur mede gedeeld, dat voor maatschappelijke moeilijk heden de hulp van het Consultatie-bureau kon worden ingeroepen. De zuster voor Maatschap pelijk Werk bezoekt dan de gezinnen minstens éénmaal en houdt zoo noodig verder contact; uitgezonderd hiervan zijn degenen, die tegen advies van dén Geneesheer-Directeur werden naar huis gehaald. Wij kregen contact met andere onderafdee- lingen van de Centrale Vereeniging, die ons vroegen toezicht te houden op ontslagen pa tiënten uit gestichten elders in ons land. Wij zeiden onze medewerking toe onder voorwaarde dat de gemeente, die op het oogenblik van ont slag uit een krankzinnigengesticht de ver- plegingskosten betaalde, garandeerde bij even- tueele recidive de hernieuwde verpleging van den patiënt te zullen betalen. Daardoor wordt de moeilijkheid omgaan, dat de gemeente, waar de betreffende patiënt zich gaat vestigen, later voor dezen half genezen en eventueel recidi veerenden lijder, de verplegingskosten zou moeten betalen. Op de Jaarvergadering van de Spaarne- Stichting in het voorjaar van 1929 werd door den secretaris ter sprake gebracht de mogelijk heid van de opening van een Consultatie-bureau voor het moeilijke kind. Dit is opgericht. Onder verantwoordelijkheid van den leider van het Consultatie-bureau van de Spaarne-Stichting werd als psychiatrisch leidster aangewezen Mevr. G. S. E. Mees- Schuckink-Kool, arts, terwijl Mevr. E. J. Meer- loo-Kalf als maatschappelijk werkster optrad. Wat de Spaarne-Stichting betreft, daarvan zij nog vermeld, dat in het Bestuur geen verande ring plaats had. Dr. v. d. Spek werd bereid ge vonden den leider van het Consultatie-bureau gedurende diens vacantie te vervangen, waar voor hem hier dank wordt gebracht. De „Centrale Vereeniging" besloot dit jaar iedere afdeeling te verzoeken een vertegen woordiger aan te wijzen, om zitting in het Be stuur te nemen, waarvoor ondergeteekende werd aangewezen. Belangrijk is nog, dat door de Centrale Ver eeniging een bereidverklaring is afgelegd, om mede te werken onder de Psychopathenwetten en dat die bereidverklaring door den Minister van Justitie werd aanvaard. Het is dus te verwachten, dat in het volgend jaar voor psychopathen, die met den straf rechter in aanraking komen, de hulp van de Spaarne-Stichting zal worden gevraagd. Wat de financiën betreft: Evenals vorige jaren werd hier en daar geldelijke steun ver leend. Ook het Bureau voor het moeilijke kind eischte eenige uitgaven en het is begrijpelijk, dat die uitgaven zullen vermeerderen. Wij hebben echter goede hoop, dat de Ned. Ver. ter Bevordering van Consultatie-bureaux voor moeilijke kinderen ons finantiëel zal helpen. Zoo gaan we dus het volgend jaar met ver trouwen tegemoet, wanneer onze contribuanten ons niet in de steek laten en bovendien zorgen, dat steeds meerderen zich verbinden een jaar lij ksche bijdrage toe te zeggen of in te zenden aan den penningmeester, Mr. P. E. Barbas, Jansweg 39, Haarlem. VOOR ONZE SPORTLIEFHEBBERS. Herinneringsalbum Olympische Spelen. We ontvingen een Herinneringsalbum aan de in 1928 te Amsterdam gehouden Olympische Spelen. Het is een fraai uitgevoerd album, dat geeft onderscheidene kieken van hetgeen tijdens de Spelen is gepresteerd op sportief gebied. Tevens bevat het herinneringsalbum een Pro gramma van de film der Olympische Spelen die zal worden afgedraaid, zooals aanplakbiljetten melden. Terecht zegt het album, dat de bevolking van Nederland trotsch kan zijn op de voor een klein vólk zoo overwegende rol, die haar vertegen- woordigers hebben gespeeld op het Schouw- tooneel der Sport van Juli tot Augustus 1928 te Amsterdam. Niet alleen dat de bouw van het Stadion een wereldreputatie heeft verschaft aan den bouwmeester Jan Wils; maar ook de organisatie van de Spelen is met lof genoemd in alle persorganen der wereld en ons land zelf heeft met eere deelgenomen, getuige de eerste, de tweede en derde prijzen die door de Neder- landsche deelneemsters en deelnemers zijn be haald onder omstandigheden, die verre van ge makkelijk waren. Niet dan met groote interesse zal men dit album doorbladeren. En de film aangaande de Olympische Spelen belooft veel. De moderne bakvisch krijgt een autografie van de sprekende filmster. (London Opint DE NEDERLANDSCHE SCHOOL TE BRUSSEL. We lezen in „Neerlandia" het volgende: Van het stille, verdienstelijke werk, dat de heer P. Neven, bestuurder van de Nederlandsche School en het onder zijne kundige leiding staan de onderwijzend personeel, in het verfranschen- de, of juister ontnederlandschende en ont- vlaamschende Brussel, sedert vele jaren reeds heeft verricht, hoort men zelden iets naar bui ten. Dit zij een reden te meer, om hier eens aan te stippen, wat de heer Neven en zijne mede werkers en medewerksters, met een onge ëvenaarde toewijding, dag aan dag doen, ten einde de kinderen van te Brussel en omstreken gevestigde Noordnederlandsche ouders en ook van enkele vooraanstaande Vlamingen een onderwijs te bezorgen, dat gelijken tred houdt met het onderricht in Nederland. Van een vergelijking met de Brusselsche scholen, waar de opvoedkundige stelregel moedertaal-onderwijstaal, op de brutaalste wijze met de voeten wordt getreden, is geen sprake. Ook om redenen, die niet rechtstreeks met het gebruik der moedertaal verband houden, maar op de leerwijzen slaan, staat het in de Neder landsche School verstrekte onderwijs daar ver boven en het is wel gelukkig, dat de in de Bel gische hoofdstad wonende Nederlanders dit eindelijk beginnen in te zien. Het aantal schoolgaande kinderen steeg van ongeveer 80 in 1923 tot ruim 165 op heden en neemt ieder jaar nog toe. In het ruime gebouw aan de d'Oultremontstraat, bij het Jubeljaar park, zijn thans 9 klassen, evenveel leerjaren omvattend, ondergebracht en weldra zal ook weer aan een nog grootere uitbreiding moeten worden gedacht. Zelfs kinderen uit gezinnen, waar de vader Nederlander, maar de moeder een Fransch sprekende is, volgen thans de les sen van de Nederlandsche School. Een beter be wijs voor de ontwaking van het stamgevoel bij de te Brussel verblijvende Noord-Nederlanders is moeilijk denkbaar. De heer Neven en de uit Nederland betrokken onderwijskrachten, die hem terzijde staan, ver richten goed opvoedkundig en algemeen Neder- landsch werk, dat nooit genoeg kan worden ge prezen. Ons kort huidewoord aan hun adres hebben zij dan ook ruim en meer dan ten volle verdiend. CENTRAAL GENOOTSCHAP. Mogelijk uit vrees voor herhaling van den strengen winter, was de bezetting der eerste groepen kinderen in 1930 beneden de verwach ting. De volgende groepen echter laten zich gunstig aanzien, dank zij de groote activiteit van vele afdeelingen. Nog ongeveer een maand en in 9 van de 10 koloniehuizen van het Centraal Genootschap zullen de vroolijke kinderstemmetjes schallen en niet langer daarna zijn alle 10 huizen in vol bedrijf. De zomerbezetting zal waarschijnlijk weer buitengewoon groot zijn en tot October of November zullen de huizen tot het uiterste bezet zijn. De plaats, die Nederland inneemt in de zorg voor het zwakke kind, wordt mooier en eer voller, ieder jaar weer. Het stille jubilé van 25 jaar verpleging wordt in de afdeelingen van het Centraal Genootschap door toenemende arbeid voor het kind herdacht. Vele afdeelingen storten een feestgave in de algemeene kas, één der groote afdeelingen zelfs een bedrag van 500 gulden. De intens gevoerde winterpropaganda loopt weldra ten einde. In 50 afdeelingen is dan de mooie nieuwe film vertoond, met gevolg dat weder nieuwe afdeelingen zijn opgericht en bestaande afdeelingen uitgebreid. De algemeene vergadering zal dit jaar op 3 Mei te Leiden worden gehouden. Eenige een voudige feestelijkheden des avonds zullen den volgenden dag met een rijtoer in de omgeving worden voortgezet. Men hoopt en vertrouwt, dat deze jaarlijksche bijeenkomst even druk en enthousiast zal zijn als die te Groningen in 1929. Immers het persoonlijk contact van vele werk sters en werkers op het veld der kinderhygiëne, is van groot belang voor de uitbreiding en de verbetering van het werk en geeft steeds nieuwe moed en nieuwe kracht. HOE KNAP DE NEDERLANDSCHE BOUWMEESTERS WAREN. Men schrijft uit Pretoria aan „Neerlandia orgaan van het Algemeen Nederlandsche Ver bond: De Rand Daily Mail geeft de afbeelding van den onlangs afgebroken telefoontoren, dien de Zuid-Afrikaansche Republiek indertijd te Johannesburg deed bouwen, onder leiding van de Nederlandsche bouwkundigen van het depar tement van Openbare Werken der Republiek. De Engelschen hadden in dien tijd het noodige en overbodige aan te merken op de „stupid Hollan ders". Welnu, deze „domme Nederlanders" heb ben werken, zooals dezen telefoontoren nage laten, welke de onvolprezen Engelsche architec ten toch maar niet konden namaken, en die nu aan de afbrekers een harde noot te kraken geven. „De oude toren werd in de jaren-na 1890 gebouwd, maar had, zegt de R. Daily Mail, de eeuwen kunnen verduren." Bekwaam werk en bouwgrondstof van een hoedanigheid, die tegen woordig bijna niet meer te krijgen is, hebben tezamen de afbraak tot een moeilijk maar voor- deelig werk gemaakt. De dakplaten waren van ongewone dikte: „sterker baksteenen zag ik nooit," verklaarde de aannemer. „Gij kunt ze 10 meter ver werpen zonder dat ze breken." Dat was een verdiende hulde en rechtvaardiging voor de Nederlandsche bouwmeesters, die werk zaam waren onder de Zuid-Afrikaansche Republiek. INLICHTINGEN TE VERSTREKKEN DOOR CONSULAIRE AMBTENAREN. De vergoeding er voor. Vanwege de Haarlemsche Kamer van Koop handel en Fabrieken wordt ons verzocht het volgende op te nemen: Ingevolge artikel 18 sub 12 juncto artikel 12 der Wet tot regeling der Kanselarijrechten, te heffen op diplomatieke en consulaire posten, welke op 1 September 1919 in werking is ge treden, kunnen de consulaire ambtenaren een bedrag van 3.50 per inlichting in rekening brengen voor het verstrekken van inlichtingen omtrent de credietwaardigheid van personen of vennootschappen in hun ressort. Mochten zjj meerdere kosten moeten maken voor het ver krijgen van dergelijke inlichtingen, dan mogen zij deze eveneens aan belanghebbenden in rekening brengen; zij zijn echter alsdan ge houden belanghebbenden daarvan van te voren op de hoogte te stellen, onder opgave van het vermoedelijk bedrag der extra-kosten, ep te vragen of zij bereid zijn deze te dragen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 7