N.V. I. hpAlik i lm'i DE HUISVLIJT ADVERTEERT IN DIT BLAD. 15 OCTOBER Bloemendaal - Telel. 2223S A. G. POST, Carrosserier JL *J. LAMME J. A. HUPKENS- Tooneel. DANS-ACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN m IJzer- en StaaMndustrle Bloemendaalscheweg 56-58 Magazijn van Smederij Lood- Aanleg van Reparafiën en Zinkwerken Gas- en Waterleiding Gymnastiek-Jurken voor School- en Sportverenigingen LUXE AUTOBEDRIJF Inrichten en bijhouden van Administraties Opmaken van Balans en Inventaris. Adviezen in belastingzaken en belegging. 2 rol f 0.25, 10 rol i 0.80 VARIA. De rentevergoeding der Rijkspostspaarbank. BURGERLIJKE STAND. PREDIKBEURTEN. N.V. Aanvang van den nieuwen cursus de moderne dansen Aan onze Academie is verbonden Miss Mary Leslie, van de Cone School of Dancing, Londen. Verbindingsweg 53, BLOEMENDAAL. TUINBOUWGEREEDSCHAPPEN. alsharken, schoffels, 6 tands overschietvorken, enz. SCHAGCHELSTR. 46 HAARLEM, Tel. 14461 Jb. GENIS Co. „GARAGE HARTEN LUST" Zocherstraafi @8 - Haarlem BILLIJKE CONDITIËN. Zandvoortschelaan 165 Heemstede-Aerdenhout Telefoon 26512. 50.000 Dollar. BBBS rv.-nfmoru# -> De heer M. C. M. de .Groot te Den Haag' zendt ons een afdruk van een adres, dat door hem is gezonden aan de Staten-Generaal ter zake van de rentevergoeding der Rijkspostspaarbank. Wegens den omvang van het stuk kunnen we het niet in zijn geheel opnemen. Er wordt be pleit de rente te stellen op 4 pCt. De heer de Groot meent, dat het geen twijfel lijdt of verhooging der rente zal het sparen bevorderen. Hrj zegt onder meer het volgende: De talrijke kleine luiden, die beleggen zouden bij de Bank, indien ze een redelijke rente gaf, doch ze om de lagere rente mijden, komen nu terecht bij banken, notarissen, commissionnairs. Bij deze zijn ongetwijfeld vele vertrouwbare lie den, doch ook niet weinig onbetrouwbare. De kleine spaarders hebben meestal weinig ver stand van geldzaken en het is dus geen wonder, dat onder hen vele verliezen geleden worden; ieder kent daarvan voorbeelden. De Bank stoot door haar lage rente deze lieden van zich af en pleegt daardoor ernstig plichtverzuim. De betrouwbare andere geld- nemers zullen ongetwijfeld bij verhooging der vergoeding door de Bank ook iets meer moeten vergoeden. Hier vindt men den stillen tegen stand tegen de verhooging door de Bank. Maar zoolang deze niet meer dan een behoorlijke rente geeft, hebben de bedoelde geldnemers geen reden tot klagen. Hun belang moet acnter- slaan bij dat van de millioenen kleine spaar ders. Sedert jaren worstelen we met een ellendige werkloosheid, over bijna de gansche wereld. Alle geneesmiddelen hebben ernstige bezwaren, zijn vaak erger dan de kwaal. Het geneesmiddel ertegen is kapitaalvorming, omdat elke be snaarde gulden arbeidskracht vraagt om hem productief te maken, niet voor éénmaal maar voortdurend. En toch houdt de Bank, dat is cie Staat, de rente kunstmatig laag, belemmert het sparen en bevordert de werkloosheid. De besten van ons geslacht trachten der woeker te bestrijden en ondervinden daarbij telkens en telkens de grootste moeilijkhe .ion De principieele vijand van den woeker is ~iet sparen. De Staat belemmert het sparen door een onbehoorlijk lage belooning ervan. Koopen op afbetaling wordt, behalve bij aan schaffing van productieve zaken, algemeen ver oordeeld. Waarschijnlijk heeft de ongezonde prikkeling van de koopkracht door dit stelsel, een reactie teweeggebracht: de onvoldoende koopkracht van tegenwoordig. De vijand van dit stelsel is het sparen. De Staat geeft aan het sparen een te lage vergoeding en bevordert dus den woeker! Zóó zien we prof. Moriarty in zijn hol met de geheimzinnige handles, die het hol herscheppen in een rattenval voor slachtoffers. Gespeeld is er door allen uitstekend. Nel Stants als Alice Faulkner, het meisje om wier papieren het gaat, boeide door eenvoud en soberheid van gebaren. Ook ons leuk, jong actricetje Georgette Hagedoorn, als Billy, was alleraardigst. JEANNE VEEN. DE NIEUWE K. K. SCHOOL TE AERDENHOUT. Uit de den Raad overgelegde stukken, bljjkt dat de nieuwe R. K. school voor L. O. te Aer denhout, voor de stichting waarvan den Raad de noodige gelden zijn gevraagd, zal komen op een terrein aan den ^Oosterduinweg, hoek As terstraat. Het zal worden een school met gym nastieklokaal en speelterrein. BEVOLKING. Opgave 1118 September. Gevestigd: G. M. Tjaden Rieuwerts, van Overveen naar Pr. Hendriklaan 116; J. Rooder- kerk, van Aerdenhout naar Koekoeksweg 4; F. Vetter, van Bloemendaal naar Plantsoen laan 17; A. J. van. Sabben, van Overveen naar Militairenweg 12; E. Groen, van Bloemendaal naar Iepenlaan 7; J. J. Zalm, van Bloemendaal naar Hofje van Stoel 10; D. van der Werf, van Aerdenhout naar Ted. van Berkhout- !aan 29. BLOEMEN DAAL. Bevallen: S. PhilipsJkv. van Lennep, doch ter; A. de WolfKijff, zoon; D. JansenWes- seling, dochter; J. E. C. BoomKruseman Aretz, zoon. Ondertrouwd: P. A. Joustra en A. H. Luhrs. Getrouwd: W. J. G. H. Scholten en A. J. M J. van Meeuwen. Overleden: C. Hobo, Haarlem; H. Kwak, 47 Hoppe, 81 jaar, idem. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: J. Makkelie, Evangelist Zeemans zending. Amsterdam. Ned. Herv. Gem., Sanlpoort. V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Der dingen Achtergrond", Hebr. 11, vs. 3. V.m. Nederl. Protestantenbond. 10% uur: Ds. H. H. Dorgelo, Naarden. Religieuze Kring, Aerdenhout. V.m. 10% uur: Ds. G. A. Barger, te Hees. Eglise W'allonne. (Ned. Herv. Kerk) Dimanche 21 Septembre. 10 h. 30: Service divin. Sermon. Collecte spéciale pour l'Eglise. 11 h. 45: Service pour les enfants. 8 h. (soir.): Service divin: Sermon. Vendredi 26 Sept. 8 h. (soir). Service Pasteur Krafft. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur: Ds. J. C. Brussaard. Collecte voor de Kerk en voor de Emer. Pre dikanten, Weduwen en Weezen. KERKGENOOTSCHAP NED. HERV. TE BLOEMENDAAL. Zondag 21 Sept., v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in het Jeugdhuis, (Donkere -aan 6a). V.m. 10 uur de heer M. Hinlopen, Theol. cand. Overveen. OVERVEEN. V.m. 10 uur Ds. C. J. Waardenburg, Pred. Haarlem. ie DE VRIJE KATHOLIEKE KERK, POPELLAAN KINHEIMPARK Zondag 21 Sept., 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Woensdag 24 Sept., 's avonds 8 uur: Vespers en lof. Donderdag 24 Sept., 7.30 v.m. Stille H. Mis. Vrijzinnige Jongeren Kerk. Gebouw „Theosophia", Nassauplein 8. V.m. 10% uur: De heer B. Agter, Utrecht. 18 jaar, overleden te jaar, idem; M. H. S STADSSCHOUWBURG. Woendag 17 September speelde het Amster- damsch' Tooneel het detective-spel: Sherlock Holmes. Verkade en zijn uitgelezen staf kunnen zich deze weelde veroorloven, nu nog met een zoo hekend gegeven te komen. Een soort ver ontschuldiging hierover treffen we dan ook als voorwoord op het programma aan: Sherlock Holmes isvan alle tijden. Volkomen waar. Echterhet publiek, de groote massa, is niet van alle tijden. En dus is er in de uitwer king van het motief, en ook het spel: psycho logie, mimiek, taal, rekening te houden met het publiek van nu. Wc hebben echter stellig niet te klagen gehad Zooals Verkade ons den Sherlock Holmes brengt, kan ons meest ontwikkeld en beschaafd publiek ervan genieten. Is het zelfs van begin tot einde boeiend. 't Spreekt vanzelf, dat .Verkade „de groote figuur" is. De traditioneèle „flegmatieke moed;' is juist iets voor hem. Bijzonder goed was hij in de scène met prof. Moriarty ten huize van dr. Watson. De rol van prof. Moriarty, in Am sterdam gespeeld door Van Dalsum, hier door Pauf Huf, is een eveneens zeer dankbare, doch vereischt ontzaggelijk veel beheerscht spel, om niet banaal te worden. Paul Huf gaf er heel den glans en de glorie aan, die een vernuftig en doortrapt misdadiger aan zijn eigen daden toekent. Dót, wat hij Verkade (kolme3) voor de voeten werpt: ,,'t Is de vraag of mijn werk niet evenveel recht van be staan heeft als het uwe! Meneer Holmes!" Met deze gedachten rijst het geheele werk. Staat het ineens op een hooger plan. Dit is de eeuwige vraag naar 't „waarom?" voor goed en kwaad. God en oatan tegenover elkander geplaatst. Het bestaan van God en de vraag naar het recht van bestaan van Satan. Het doel van wat in de duisternis gebeurt. DE ENERGIE DIE ZICH IN DE ATOMEN BEVINDT door Prof. Sir. A. S. EDDINGTON. Indien wij eens het gebied der natuurlijke energieën verlaten en onzen blik richten op de in de materie vastgelegde energie, welke wij als de zich in de atomen bevindende energie aan duiden, de binnen in de atomen besloten energie, dan doen zich aan ons geestes-oog visioenen voor van zoo ontzettend groote krachten en van zulke onbegrensde bronnen, dat de meest phan- tastische wensehen van de ingenieurs verre overtroffen worden. De in de atomen besloten energie is overal om ons heen aanwezig, doch de wegen om deze uit haar isolement te verlos sen zijn helaas voor ons gesloten. Einstein heeft aangetoond, hoe deze energie' berekend kan worden. De in een druppel water aanwezige energie is voldoende om gedurende den tijd van een jaar 200 P.K. af te geven. De uitgebreide rangeerterreinen, havens, trans portinrichtingen, enz. enz., welke wij heden moeten bouwen om onze electrische kracht centrales van de noodige brandstof te voorzien, zouden totaal overbodig worden, indien wij onze machines met de in de atomen besloten energie konden laten werken, want een glas water zou dan ruim voldoende zijn om dergelijke centrales van energie te voorzien! Voor de astronomen beteekent deze theorie meer dan het geestesproduct van een over spannen theoreticus, want iedere ster schijnt te spotten met de aardsche wet, dat elke kachel uitgaat, die niet van de noodige brandstof voor zien wordt. Hier is het systeem van het glas water dus waarschijnlijk wel degelijk werk zaam. Om een juist beeld omtrent de in de sterrenwereld plaats vindende gebeurtenissen te verkrijgen, moet allereerst de vraag beant woord worden of een ster leeft van vreemde, van buiten af aangevoerde energie of wel van een in haar binnenste aanwezige krachtbron, te vergelijken met een accumulatoren-batterij. Voor deze laatste oplossing is aan de hand der wetenschappelijke waarnemingen het meeste te zeggen, want, indien men weet, dat b.v. de temperatuur van de zon aan de opper vlakte ca. 6000 °C. bedraagt, terwijl die van haar kern op ca. 40 millioen graden geschat wordt, zoodat de hitte vanaf jiet midden naar buiten toe steeds afneemt, dan moet de kern van deze energie toch wel in het midden of daaromtrent liggen. Bij gevolg schijnt de ster hare energie in het middenste gedeelte be sloten te hebben. Volgens onze hedendaagsche overtuigingen moeten de gewone soorten van kracht binnen ongeveer 20 millioen jaren geheel verbruikt zijn. Niemand gelooft tegenwoordig, dat de zon en bijgevolg ook de aarde, zoo jong z(jn. Er blijft dus over, de in de atomen be sloten energie, de constitutie van de atoom-kern en der electronen, waaruit d; kern bestaat. Indien men een bepaald gedeelte van deze con stitutie verwijdert, dan kan de materie natuur lijk niet langer blijven bestaan, ze wordt om zoo te zeggen onbestendig. Met het verdwijnen van haren voorraad energie, verdwijnt metter tijd ook de materie van de zon. Het proces van het afstaan van energie kan beschouwd worden als een verandering dei- materie in straling. Indien men nu werkelijk belangrijke hoeveel heden van de binnen in de atomen besloten energie zou willen vrijmaken, dan zou men de materie tot 30 k 40 millioen graden moeten verhitten, dat is de temperatuur, welke in de kern der meeste, tot de z.g. hoofdseries behoo- rende sterren heerscht. Schagchelstraat 29 HAARLEM Telefoon 10806 Spreekuren ie Haarlem: dagelijks van 2 - 5 en van 7 - 9 Haarlem Amsterdam Bussum Hilversum Baarn Zaandam. Haarden en Kachels in iedere gewenschte kleur. TELEFOON 22075 CITROËN NASH BLOEMENDAAL Ign. Bispinckl. 1—3. Closetpapier stijgt die afgifte van deze energie zoo snel. Wij zouden echter wel zeer veel energie moeten ver spillen om een dergelijke temperatuur te berei ken, terwijl de afgifte der dan vrijkomende energie slechts langzaam zou geschieden. (Nadruk verbodenh door JACK KITTERN. Jim Sharkey hield z'n adem in, toen de dek- wacht op z'n ronde, die reddingboot voorbij kwam. Hij hoefde anders niet te vreezen, dat hij gezien zou worden, want de reddingboot bevond zich huiten den lichtkring der lampen, doch er was iets, wat Jim zelf niet wist, dar hem drukte. Veel gevaarlijke karweitjes had hij in z'n misdadigersloopbaan al opgeknapt, waar bij er nog nimmer één was geweest met zoo weinig risico, waarbij vergeleken, de buit onge woon groot zou zij>n. Jim had op deze gelegenheid gewacht en al eenige dagen te voren z'n plan tot in de puntjes uitgewerkt. Het was zoo eenvoudig, dat het slagen moest. Volle twintig minuten zou het duren, alvorens de dekwacht weer langs zou komen, en in dien tijd zou Jim het karweitje opgeknapt hebben en zou er geen haan naar kraaien, dat hij de dader was. Jim grinnikte even. Een oogenblik later hengelde een touw ondier de reddingboot over de reeling. Snel keek Jim naar beneden. Het reikte juist tot aan de patrijspoort van het nummer 13, de hut, waar de buit zich bevond. Ver in de diepte stroomde het zeewater, snel vlietend langs den wand van het groote passa giersschip. Heel wat whiskey's had hij den rijken Werner naar binnen laten gieten alvorens hij van hem te weten was gekomen wat hij wilde. Werner was een snoever, die hem aan 't begin van de reis reeds verteld had, dat hij steeds een groot bedirag n.I. minstens vijftig duizend dollars, hij zich droeg. Bij Jim Was onmiddellijk het plan gerijpt, zich van dat geld meester te maken. Een handige diefstal, en de kosten van zijn zeereis waren er dubbel en dwars uitgeslagen. Werner had hem verteld, dat hij altijd met een geopende patrijspoort sliep, omdat hij ziek werd door bedompte lucht. De deur van zijn hut grendelde hij zorgvuldig uit vrees voor ongewenschte bezoekers. En zijn geld borg hij ondier z'n hoofdkussen, zoodat hij niet de minste risico liep, dat het hem ontstolen werd, zooals hij er bijvoegde. Toen Jim dit gehoord had, wist hij, dat hem geen ander middel, om het geld in z'n bezit te krijgen, overbleef, dan het door de patrijspoort te gaan halen. En nu zou dit gebeuren. Hij voelde nog even of het cloroformspuitje in orde was, en lenig als een kat, slingerde hij zich, Bij deze temperatuur'over de reeling en liet zich langs het touw zakken. Het touw was wel iets te kort, maar hij kon zich laten zakken tot z'n voeten rustten op een richel huiten boord, terwijl hij zich aan de patrijspoort vasthield. Voorzichtig stak Jim het hoofd naar binnen en een flauwe lichtstraal die door het raampje boven de hutdeur naar binnen viel. stelde hem in staat de situatie te overzien. Werner lag in diepen slaap, z'n hoofd geen halven meter van de patrijspoort vandaan. Voorzichtig wrong Jim ook z'n rechterarm naar binnen, in z'n hand het spuitje. Met een snelle beweging spoot hij wat van het bedwelmende vocht op het ge laat van den slapenden man. Enkele oogen- blikken van wachten waren voor Jim genoeg. Hij kende voldoende de werking van de chloro form om geen fouten te maken. Nu kon hij ge rust onder het hoofdkussen tasten en met een ingehouden kreet van triomf haalde hij een pak bankbiljetten te voorschijn. Zacht jubelend herhaalde hij eenige malen: Minstens vijftig duizend dollar! Minstens vijftigduizend dollar" Nu snel terug, en de buit was veilig. Niemand zou hem ooit verdenken. Zonder te kijken, en met den arm zwaaiend, trachtte hij het einde van het touw te grijpen. Met een schok bemerkte hij, dat het er niet meer was. Als in 'n muizenval gevangen? Maar neen, daar zag hij het touw, dat door den wind en de snelheid van het schip naar achter woel, Stom, dat hij het einde niet verzwaard had, dan had hem dat niet kunnen gebeuren. Nu maar voorzichtig langs den richel naar het einde van het touw toe. Wanneer de wind even minder sterk zou zijn, dan zou het einde wat lager komen en kon hij het grijpen. Angst voelde Jim nog niet, maar wel voelde hij zich minder op z'n gemak. De gedachte aan de vijftigduizend dollars vroolijkte, hem even wel weer op. Het moest toch eigenlijk ook niet al te gemakkelijk gaan! Langzaam schuifelde Jim verder, zich vast pakkend waar het maar mogelijk was. Nog een halven meter en hij zou zijn, waar hij wezen moest en dan was tevens de redding nabij. Daar was een klein rond gat in den scheepswand, waar hij zich gemakkelijk kon vastgrijpen. Wanneer de scheepstimmermansjcngen niet een klein restje verf had. overgehad, dan zou er niets gebeurd zijn. Nu greep Jim naar het gat, greep in een glibberige massa en verlo alle houvast. Tien minuten later kwam de dekwacht langs. Met een verwensching vroeg hij, wie een touw buiten boord had laten hangen Maar er was niemand, die antwoord gaf Indien niet in de Staten-Generaal? De zilling der Staten-Generaal openende :ak de Koningin onder meer het volgende: „Te midden van u, leden der Staten-Generaal, ,kan Ik den toestand des lands, al stemt veel tot erkentelijkheid, niet onverdeeld gunstig heeten". Alsof de Koningin, als ze niet in de Staten- Generaal was, iets anders zou zeggen. Het is niet te gelooven! Troonreden zijn, als regei, geen fraai gestyleerde stukken. Maar toch, hoe is het mogelijk dat de Raad van ministers de Koningin zóó liet spreken? Is dat bekend? De burgemeester van Enkhuizen verbood ver koop van Vredesbrochures op de Zuiderzee- tentoonstelling, alwaar de Vredeskring van Enkhuizen een stand gehuurd had. In den Haag is een strooibiljet over den vrede, onderteekend- door dominé Hugenholtz, in beslag genomen. De marine-autoriteiten te den Helder hebben de manschappen verboden een vergadering van „Kerk en Vrede" hij te wonen. Het voorbeeld. „Ik weet niet, wat u voor bezwaren tegen ons huwelijk kunt aanvoeren", sprak het jong- mensch tot zijn aanstaanden schoonvader, „U weet toch dat ik 'n heel fatsoenlijk man hen. ik boemel niet, ik drink niet, ik speel niet „Juist daarom! Dacht je dat ik 't lollig vind dat jij me voortaan steeds als voorbeeld en model gesteld zal worden. Wat niet iedereen kan. Er zijn verscheidene voorbeelden van groote mannen, die een boek konden lezen in den zelfden tijd als wij één hoofdstuk. Lord Macauly was daar een schitterend voor beeld van. Voor hem was het lezen van de grootste hoeken slechts kinderspel. Hij was in dit opzicht een ware slokop, want 's avonds nam hij dikwijls een boek om het te lezen en vóór hij naar bed ging moest het uit. Niet tegenstaande dat kon hij de voornaamste passages toch letterlijk opzzeggen. Charles Dickens bezat een dergelijk verwon derlijk vermogen om snel te lezen. Nooit ver gat hij den inhoud van een boek. Ook Daniel Webster bezat die hoedanigheid. Van onzen grooten Schaepman is hetzelfde bekend. Weet ge dat S t a m b oe 1, het oudste gedeelte van Kon- stantinopel, beteekent eigenlijk: poort der ge lukzaligheid. Er wonen te New-York meer Italianen dan te Rome, meer Duitschers dan te Bremen en meer Ieren dan te Dublin. Berlijn de grootste stad is, wat oppervlakte betreft. Zij is 830 vierkante K.M. groot en heeft een omtrek van 225 K.M. Doordat misdadigers vaak met handschoe nen aan werken, de vingerafdruk dikwijls niet voldoende is om hen te identificeeren. Men pro beert het daarom ook wel eens met een oor- afdruk. Het Louvre te Parijs is het grootste en het rijkste museum ter wereld-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 3