t GARAGE VERBEEK WILE 1.1. E. M. GIDRtlS 8 li. Leert Bloemendaalsche Schaakclub, Het Hoofdkantoorgehouw van het P.W.N. te Bloemendaal Het Bloemendaalsch Weekblad. In Italië in de gevangenis. Religieus Socialisme. BLOEMENDAAL Daders van bollendief- stalSen ontdekt» DAMES BAAN 43, Dameskapsalon „Gallia". NAAIMACHINES I. GEÏLVOET, Doelstraat 37 - Haarlem - Telefoon 13538. 1 Wed. P. Koomen Zoon Schoorsteenvegers rstr. IS'Haarlem, Tel. 13310 BIJ DE lederen WOENSDAGAVOND, 8 uur, in het JEUGDHUIS, Donkere Laan. Iedere Schaakvriend is welkom. in literschroefüesschen 32 ct Voor huishoudelijk pebruik. van dank lot den keer Vermeij, die zijn koot ter beschikking der leden had gesteld, opdat zooals spr. zeide ze intiem met de mooie Nel konden kennis maken. De leden wisten natuurlijk wel, wat het beteekende. Het was een geestige opmerking van den heer Van Nederhasselt, maar ter voorkoming van mis verstand onder de lezers zij medegedeeld, dat het water in den omtrek van Haarlem, de Mooi Nel, ook wel genoemd wordt de Mooie Nel en dat de boot was ter beschikking gesteld om er oefeningen mede te kunnen maken. Na de opening der vergadering las de heer De Vries de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna kwam de secretaris, de heer Postma, aan het woord tot voorlezing der ingekomen stukken. We noteerden, dat van de Directie van otoops Bad bericht is ingekomen, dat als oefen uur voor de leden der Brigade is gereserveerd het uur van 9 tot 10 des avonds en wel des Maandagsavonds om de veertien dagen, begin- nende met Maandag 13 October. Een mededee- Img, die met voldoening werd ontvangen. Het bleek verder, dat er is een commissie voor excursies, die reeds een excursie had ge organiseerd Zaterdagavond naar Wijk aan Zee, waar toen een proefneming op reddingsgebied werd gehouden. Zonder geld geen Zwitsers, het geldt ook voor deze commissie. Ze zag gaarne, dat de leden een zeker bedrag per maand zou den storten, opdat, als er iets moet gedaan worden, er ook de noodige gelden zijn. Ver scheidene leden zeiden hun meening. De com missie zal winst doen met het gesprokene en nagaan wat haar verder te doen staat. Het komen aan het noodige geld is feitelijk een zaak, die buiten de reddingsbrigade als zoo danig omgaat. Niet dan met genoegen vernamen de leden uit de voorlezing van een te Amsterdam ver schijnend orgaan „Het Voetbal", dat een mede werker van dat orgaan met lof gewaagde van het optreden van de leden der brigade, toen een drenkeling aan het strand was aangespoeld. Helaas was het echter niet mogen gelukken «le levensgeesten op te wekken. Maar het is gebleken, dat de leden actief zijn. Het orgaan had hulde gebracht aan de heeren leden der Brigade. Maar aan de damesleden komt evenveel hulde toe, zeide de voorzitter. Eén der heeren leden applaudiseerde als teeken van instem ming. De penningmeester, de heer E. de Graaf, bracht het financieel verslag over het jaar 1929 uit. Het bleek daarbij, dat, ondanks de gedane vele uitgaven, er toch nog een batig saldo in de kas was. De kas-controle-commissie. deelde mede, dat ze de rekening en verantwoor ding in orde had bevonden. Op haar voorstel- werd den penningmeester décharge verleend. Het woord van dank aan den penningmeester was wel verdiend. Toen kwam aan de orde de bespreking der wintercampagne. Vele leden namen aan de besprekingen er over deel. Zooals al gemeld, zullen er oefeningen in Stoops Bad plaats hebben. In aanmerking nemende het doel der Brigade, drukte de heer Hasselmeyer den wensch uit, dat er een zeker gedeelte van den avond zal getraind worden. De gedachte vond instemming. Er werd over eengekomen, dat 20 minuten zal worden ge traind. Onder leiding van Dr. Bos zal er weder een cursus worden gehouden, opdat de leden zich kunnen bekwamen met het oog op het doel der Brigade. Er werden nog een paar instruc teurs en instructrices aangewezen. Nadat ver volgens nog enkele besprekingen van huishou- delijken aard gehouden waren, werd de verga dering door den voorzitter met woorden van dank aan de leden voor de opkomst, gesloten. TER NAVOLGING van Dr. A. H. Garrer, den oud-rector van het Haarlemsche gymnasium, die vele jaren lid van het Bestuur der Rem. Gereformeerde Gemeente te Haarlem is geweest en die onlangs overleden is, mocht het Kerkbestuur als laatste gift aan de gemeente ontvangen een bedrag van. f400. Een uiting van liefde en dankbaarheid jegens de gemeente en tevens als voorbeeld ter na volging, noemt het orgaan der gemeente het. VOOR HET JEUGDHUIS. Onlangs vroeg Ds. van Dijk om een orgel voor het Jeugdhuis der Vereeniging voor Jeugd werk te Bloemendaal. Het is een goede veertien dagen geleden. Het verzoek is niet onverhoord gebleven. Het orgel is er al. De familie S. te B. deelde med,e dat ze gaarne een ter beschikking stelde. Natuurlijk is het bestuur der vereeni ging er in zijn nopjes mede, dat het Jeugdhuis zoo spoedig na de aanvrage in het bezit van een orgel is gekomen. DE IEPENZIEKTE. In onze gemeente heerscht de Iepenziekte onder de boomen. Verschillende jonge en oudere boomen zijn er zóó door bezocht, dat zij net niet meer hadden en dood gaan. Al de boomen, die in hooge mate door bovengenoemde ziekte zijn aangetast, zullen met witten streep geken merkt worden en na verloop van tijd worden gerooid. Na 31/2 maand in vrijheid. Onze lezers herinneren zich, dat in den voor zomer de familie J. van hier per auto naar Italië ging om er de vacantie door te brengen. De chauffeur der familie, de heer Rikkerink, had het ongeluk buiten zijn schuld een kind te overrijden. Hij werd deswege in hechtenis ge nomen en in de gevangenis gezet. Hoewel de familie J. alles in het werk stelde om den chauffeur vrij te krjjgen, mocht dit niet ge lukken. De familie moest, nadat de vacantie voorbij was, naar hier terugkeeren tot haar spijt den trouwen chauffeur achter latende. Er was inmiddels tegen R. gevorderd drie en een half jaar gevangenisstraf. Voor de familie J., maar vooral voor de familie van den heer R., een ontzettende tijding. Echter, er werd niet stilgezeten, er werd voortgegaan met de pogingen om den heer R. in vrijheid gesteld te krijgen. En met resul taat, al duurde het dan ook lang. Nadat de heer Rikkerink drie en een halve maand was in hechtenis geweest, werd de heer R. door de rechtbank vrijgesproken, maar door de politie, die in Italië alles op eigen houtje mag doen, werd hij nog eenige dagen vastgehouden. Men wist hier niet, waar de heer R. was. Gelukkig' echter voor den heer R. hield de politie r.rni niet lang vast. Maandag 22 September is de heer R. in zjjn gezin weder gekeerd tot groote blijdschap van vrouw en kinderen. De bond van chauffeurs had den heer R. een groote taart gezonden. Verder vond de heer R. bij zijn thuiskomst in zijn woning een prach tig bloemstuk, dat gezonden was door eenige Bloemendaalsche chauffeurs. Rikkerink sprak met veel lof en dankbaarheid over den grooten steun, dien hij en zijn echtgenoote tijdens zijn gedwongen verblijf in Italië, van de fam. J. ondervonden hadden. Tot slot werd ons nog medegedeeld, dat de toestand in Italië van dien aard is, dat bijna in ieder dorp een gevangenis is, die allen bezet of zoo goed als vol zijn. Voor de kleinste kleinigheid krijgt men daar straf, dat meestal met in-hechtenis-neming ge paard gaat. Het dragen van vuurwapenen is er niet verboden en als R., toen hij het kind overreden had, doorgereden had, was hij met Mevr. J„ die in den wagen zat, zonder vorm van proces doodgeschoten. DE COLLECTE VOOR HET JEUGDWERK. Zaterdag werd de aangekondigde collecte gehouden ten bate van de vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal. Verscheidene jonge dames gingen de gemeente rond. Naar we ver nemen heeft de collecte opgebracht f 207. Een woord van hulde aan de eollectrices! PERSONALIA. Op de algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. Noord-Nederlandsche Beet wortelsuikerfabriek te Vierverlaten is als Com missaris herkozen de heer W. M. Gunning te Bloemendaal. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer Z. W. Houttwij- nen te Bloemendaal. In het Jeugdhuis had Zaterdag en Zondag plaats de aangekondigde bijeenkomst van het Religieus Socialistisch Verbond, de Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers in Holland en do Redactie der Blijde Wereld. Het waren onderwerpen van diepen zin en groote beteekenis, die werden behandeld. Ds. A. van der Heide, het lid der Tweede Kamer, onze lezers kennen hem nog uit de schitterende rede, die hij hield bij de Troelstra-herdenking te Haarlem, bezag de vraag: Wat is Socialisme? De gedachtengang van Marx werd ontvouwd. Hij staafde verder, dat de oude zekerheid, dat het socialisme met noodzakelijkheid komt, aan het wankelen is geraakt. De conclusie van het wijsgeerig betoog was, dat de socialistische arbeidersbeweging niet gerechtvaardigd wordt door klassebelang, maar door algemeene zede lijke overwegingen, die aan het geweten van allen den zedelijken plicht oplegt om voor het socialisme te werken. Mr. M. J. A. Molzer bezag de vraag: Wat is religie? Religie is een levenskracht, zette spr. uiteen. Het religieus leven noemde hij een „spanning tusschen twee polen". De religie aanvaardt volkomen wat in de wereld is, om dat tenslotte alles in de wereld uit God is en verwerpt tegelijkertijd de wereld volkomen, omdat niets aan het goddelijk ideaal beant woordt, concludeerde spreker. Ds. Bakker, van Amsterdam, handelde over het onderwep: Wat is religieus socialisme? Deze inleiding deed zien, hoe het religieus socialisme is: één der machtigste problemen, die de geestelijke cricis van onzen tijd opwerpt. Spr. betoonde zich den man, die over al deze dingen veel had gelezen en veel had nagedacht. TEL. 22276. DE RAADHUISBOUWPLANNEN. Naar wij vernemen heeft de Commissie van Advies met de architecten, die een opdracht hadden plannen in te dienen terzake van den houw van een raadhuis en andere gebouwen deze week een conferentie gehad ter nadere toelichting van die plannen. De plannen moeten worden ingediend vóór 2 Maart 1931 hij den secretaris der Commissie van Voorbereiding, terzake van den bouw van een raadhuis en andere openbare gehouwen, den heer Hinnink. BEGROOTING ZIEKENHUIS. De exploitatie-begrooting van het Provin ciaal Ziekenhuis, nabij Santpoort, die Ged. Staten aanbieden aan de Prov. Staten van Noord-Holland, sluit aan inkomsten en uit gaven met een bedrag van f 1.884.277.50. DE NIEUWE O. L. S. TE AERDENHOUT. Naar wij vernemen zijn de plannen voor de O. L. S. te Aerdenhout, tot den houw, waarvan de Raad een besluit nam, in voorbereiding. Binnenkort zal er met den inspecteur van het L. O. een bespreking over gehouden worden. De rubriek „De Gebeurtenis van de Week" in dit nummer is gewijd aan het P. W. N. te Bloemendaal. We geven hier een kiek van het Hoofdkantoor-gebouw aan de Esschenlaan te Bloemendaal. De verschillende afdeelingen ten hoofdbureele hebben daarmede een onderdak verkregen, hetwelk aan redelijke eischen voldoet, terwijl het bouwwerk zoodanig is ontworpen en uitgevoerd, dat aan het personeel nog eenige uitbreiding kan worden gegeven, zonder dat aanstonds tot verbouwing of aanbouw behoeft te worden overgegaan. Een deel van het nieuwe gebouw is ingericht als laboratorium, met het oog op de scheikundige en bacteriologische controle van het water, zoodat voortaan dit belangrijk onderdeel van het bedrijf door eigen krachten kan worden verzorgd. JUBILEUM. Het heeft den heer L. Zonneveld, die dezer dagen den dag herdacht, dat hij 25 jaar als tim merman in dienst 'was op de buitenplaats „Vaart en Duin", niet aan de noodige blijken van belangstelling ontbroken. De jubilaris mocht van de familie een enve'oppe met inhoud ont vangen. Het personeel lier zich verder ook niet onbetuigd. Voor den jubilaris is het een echt heugelijken dag geworden. Door klompafdrukken. Van Juli af werden herhaaldelijk aangiften gedaan bij de politie van Bloernbollendiefstal ten nadeele'van de Hollandsche Cultuur Maat schappij te Vogelenzang. Een hoeveelheid bloembollen, die indertijd ontvreemd werden en van groote waarde was, werd door de politie voor het grootste gedeelte te Hillegom, Lisse en in den Haarlemmermeer teruggevonden en in beslag genomen. Eindelijk is het den agent van politie, in samenwerking met de Bloemendaalsche recher che, gelukt, de daders te pakken te krijgen. Door werklieden van bovengenoemde Mij. wer den op de velden manden met bloembollen ge reed gezet om den volgenden morgen terstond te beginnen met deze te poten. Toen de arbei ders den volgenden dag kwamen, werd 'er ont dekt, dat er uit de manden wederom een hoe veelheid bollen waren weggenomen. Hiervan werd direct aangifte gedaan er. agent Lokerse met de recherche togen direct aan het werk den dader op te sporen. Men begon het onderzoek op het bollenveld, alwaar gewerkt werd en spoedig ontdekte men af drukken van een klomp. Met deze belangrijke vondst ging men verder en eerst werden der werklieden de voeten gemeten. Spoedig bleek, het, dat er onder de arbeiders één was, wiens vorm der voeten overeen kwam met de in liet zand gevonden afdrukken. De man werd ter zijde genomen en hem werden verschillende vragen gesteld. Spoedig bleek hij de dader te zijn. Er kwam nog meer aan het licht, n.l., dat de dader steeds geholpen was door een anderen persoon, die, naar het uitkwam, een broeder van den dief was. Beiden hebben bekend den diefstal ge pleegd te hebben. Ze zijn naar het huis van bewaring overgebracht. En inderdaad, de denkende mensch vindt hier veel stof tot overpeinzing. Het is hier de plaats niet om in alles tot in de diepste diepte te treden. Maar het is uit religieus oogpunt zeker een gewichtig teeken des tijds, dat de geesten zich met dit alles gaan bezig houden. Het gaat al meer van het stof felijke, dat weleer voor sommigen het eenige punt van uitgang was naar het geestelijke. De menschelijke zlei heeft temidden van het al dat om bevrediging roept, benoefte aan religie. Het is het zoeken naar het rust gevende temidden van de onrust der tijden. We zijn vaak zoo moede bij al het strijden en het hart en het gemoed gaat uit naar het hoogere. VEREENIGING VOOR WATERLEIDING- BELANGEN Deze vereeniging heèft in onze gemeente ver gaderd. Woensdagavond had te Haarlem een officieële ontvangst plaats vanwege het provin ciaal bestuur van Noord-Holland. De Commissaris cler Koningin, jhr. mr. dr. A. Roëll heette de bezoekers, namens het Pro vinciaal Bestuur welkom. De voorzitter der vereeniging, de heer Olden- bergh, directeur van het Prov. Waterleidings bedrijf van Noord-Holland, dankte den Commis saris voor de schitterende ontvangsl in he-, nieuwe gebouw. Noord-Holland is het eerste gewest, ver volgde spr. dat het belang van drinkwater voorziening inzag. Het bestuur heeft begrepen, lat het bedrijf voor de hygiëne naar de eischen •des tijds bediend moest worden. De provincie heeft echter haar aandacht aan vele zaken ge wijd. zooals electriciteitsbedrijf, het wegennet, dat al voor esn groot deel over de provincie is verspreid, het kajialenplan, dat nog op het pro gramma staat, enz. Doch de provincie denkt met alleen aan het materieele voor haar be woners, maar ook aan het ideëele. De duinen en bosscl.en b.v. blijven in tact en zullen voor liet nageslacht behouden blijven. De heer Oldenbergh hoopte, dat liet tegen woordige provinciaal bestuur nog langen tijd de belangen van de bewoners zal behartigen. JAC. VAN KEMPEN JUBILEERDE. Jac. van Kempen, de Hollandsche zanger, eigenlijk mogen we wel zeggen „den zanger van Bloemendaal", want in onze gemeente verblijft hij en geniet hij groote populariteit hij is hier bekend onder den naam van den Bloemendaalschen nachtegaal" heeft gejubileerd. Hij heeft deze week herdacht het de in de zangerswereld belangrijke feit, dat hij niet minder dan 30 jaar zanger is geweest. En dat wil heel wat zeggen. Natuurlijk, dat kon niet uitblijven, is de populaire Bloemendaler ge- gevierd. Zanger is de heer Jac. van Kempen al heel vroeg geweest. Hij, de kloeke Zeeuw, was reeds op den leeftijd van 17 jaar lid eener zangvereeniging in de plaats zijner ge boorte, Zierikzee. Dat was het begin. Maar daarna eigenlijk begon het pas. Zeker het heb ben van een goede klankvolle stem is een rijk bezit, maar toch Jac. van Kempen werd de zanger van beteekenis en van distinctie na de studie, na de scholing. Jac. van Kempen, de man van het wonder mooie stemgeluid is vermaard geworden als oratorium-zanger. Hij heeft daarmede succes behaald. Hij is als zoodanig de gevierde man geworden. Hij is als zanger opgetreden hier te lande, maar ook in het buitenland. Hij heeft mede in de dagen van de mobilisatie gezongen op de forten De „Bloemendaalsche nachtegaal" deed zich hooren in stad en land. Hij heeft gekweeld in wonderen zang, zoo wonder als de nachte gaal het doet. Hij bleef bij het al de man van groote bescheidenheid. Maar wat doen be wonderaars, wat doen vrienden en bekenden als je zoo heugelijk een jubileum herdenkt? Dan meenen ze, dat, om het in den gebruike- 1 ijken stijl te zeggen, het niet onopgemerkt mag blijven. Jac. van Kempen is een groot Bloemendaler, een op wiens zijn in onze gemeente we prat mogen gaan. En zoo moge dit jubileum dan ook niet onvermeld in de courant van Bloe- Het bekende ADRES voor permanent wave f 7.50, permanent wave lang haar f 10.—, Watergolf a f 0.90, Onduleeren a f 0.50, Knippen a f 0.40 en Wasschen f 0.40 IS Telefoon 15064. Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper. leveren wij de BESTEin orde maken wij de slechtste voor den minsten prijs. 1 Prima kwal. - Billijke prijzen Gierstraat 39, Haarlem. Tel. 10153 mendaal. Wij, Bloemendalers, vormen, als het ware, één groot gezin. Jac. van Kempen is er lid van; we deelen in elkanders lot. Jac van Kempen, bescheiden man, we com plimenteeren je er mede, dat je nog in goede gezondheid je mag verheugen, dat je nog bent in het heerlijke bezit van dat mooie stemge luid, dat menigeen wellicht je benijdt. Jac. van Kempen, we danken je ook voor hetgeen ge ons als zanger heb gegeven; voor het genot volle dat ge ons deedt genieten. Ge deedt ons baden in wondere weelde van kunstgenot. Jac. van Kempen, het worde U gegeven, onder hoogeren zegen, nog lange reeksen van iaren voor ons en niet alleen voor ons, maar voor heel het land, te blijven „de nachtegaal van Bloemendaal", hetgeen zeker Uw „eere naam" is. Het moge U gegeven zijn te blijven den grooten zanger die, al zingend en zingend, dient de kunst op voorhame wijze. Jac van Kempen, naar echten zangerstrant moge het tot U klinken, nu ge hebt gejubi leerd: „Hij leve hoog!" DE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. Het nieuwe kantoorgebouw te Haarlem. Het is bekend, hoe met steun der Regeering is tot stand gekomen de Nederlandsche Midden- standsbank, die over heel het land haar kantoren heeft. Er zijn er niet minder dan 88. Behalve over dat uitgebreid kantorental, beschikt deze Bank over een uitstekende organisatie, die zich geheel aanpast aan alle eischen, die aan het moderne bankwezen kunnen gesteld worden. De Bank groeide tot een organisatie, die het vertrouwen van den middenstand waardig is. De geheele op zet is geweest: den Middenstand, die' een moeilij ken tijd medemaakt, met eeh eigen bankwezen tot grooten steun te zijn. Gelijk op zoovele plaatsen, was ook te Haarlem reeds eenige jaren een kantoor van de genoemde Bank. Echter, de huisvesting in een perceel aan de Nassaulaan, voldeed niet meer. Er moest, wilde het bedrijf zich ruim kunnen ontplooien, naar een ander, beter en geschikter gebouw worden omgezien. Het wérd gevonden en sinds eenige da gen is het kantoor der Bank te Haarlem geves tigd, in het perceel Gierstraat 14, waar eertijds het kantoor van notaris Willens was. Dit gebouw leende zich er uitnemend voor. Maar, een kleine verbouwing was noodig. Daartoe werd opdracht Mijn klok st Want die wi 't Moet, offii Maar 'k kom En mijn kale Vertelt me, Ook dit is v En geen var De temp'rati Spot met ka En brengt n Van ijsverm! Reeds heb 'I En van den Zoodat de V En zachte v De eerste w Vertoont dus Een eigeuaa: Met zomer-, (Nadruk verbc In de middelee toovenaars, die I heimzinnige str kasteel, een stac onzichtbare afsli door te dringei water te zien, w niet verder naar toovering verbr niets was, dat d men zich dooi bedriegen. Gewoonlijk h< onzin. Hoe is 1 iets bestaat? De offer van een de En men voelt die onwetende, die zich door ee: zich door een t( afsluiten. Tegenwoordig waar? Wij gelor spoken en lache: lucht", waarmed bepaalde terreim is die geschiede landerijen door maar die zich zag gewroken, magische lucht vruchten van h« ze het graan oj rotten. Is dit verhaa midden in de m: haal immers is v dagen. Wij hele mee. Er was een men een bezitti mannen en vro schikten over de tuigen, welke z ging hun he: vruchten vloge menigvuldigde leverden de wai namen zoo gew< plaats meer voo Nog was de uitgeput; nog vinders van i moed en de we „Houdt op! Hoi eigen productie En zoo rantsi enkelen bleef b gros der genoot Men verveelde in opstand. Ma? rhines uit, wel] tollig maakten, naarmate het a Maar nu he Dit gezelschap angstwekkende: zuinigen. Van sieren en lieflijl Alleen voor 1 plaats. Men za Huisvaders zat' Kinderen leden Zoo zat het g

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 2