Overhemden C. P. W. v. Oploo NI Nieuwste Gillette Apparaten en Messen A. ZETSTRA HMU (UFRNIZEX met takmemmij Gashaarden en Kachels Sanitair Lood- en Zinkwerken H. Grootegoed Zn. Piqué Borst. Prima Pasvorm Afwerking. Kleverparkwes 10. Telef. 11070 rs Het Bloemendaalsch Weekblad. BloemendaaVs Ijzer magazijn. ELSA VAF4 DEN BOSCH HILDA VAN DEN BOSCH Oranje Nassaulaan 9 - GVERVEEN PREDIKBEURTEN. SPORT. Het kweeken van Cham pignons. KEUREH-WERKMEiSJE KERKPLEIN 19 BLOEMENDAAL met Speciale O H K Aanbieding en een gedeelte uit het recept van 9 ANN0 1852 - GR. HOUTSTRAAT 113 - TELEFOON 11334 Permanent Wave vanaf f 7.50 Elizabeth Arden Preparaten. WAGENWEG 1 Mosterd na Korte Kleverlaan 22-24, Telefoon 22704 Alle soorten Ijzerwaren en Gereed schappen, Kippengaas, Asphait- papier, Teer en Kleurcarbo' eum. Kolenkitten en Tochtt ubber billijke prijzen. ViooloncJiemcht. Piano- en Ensemble-lessen, Gediplomeerd door Ned. Toonk. Vereeniging Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: J. W. van Voorst, Amsterdam. N.m. 6 uur: Ds. Joh. IJzerman, Heemskerk. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30 uur: Gezongen H. Mis. Woensdag 8 October. 's Avonds 8 uur: Vesper en Lof. Donderdag 9 October. V.m. 7.30 uur: Stille H. Mis. Ned. Herv. Kerkgenootschap te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Overveen. V.m. 10 uur: Ds. H. G. Visser, van Santpoort. Eglise Wallonne. Dimanche 5 Octobre. 10 h. 30: Service divin-Sermon. M. Ie pasteur R. Bloemwaert, de Middelbourg. Collecte spéciale pour le „Zuiderzee-fonds". 11 h. 45: Service pour les enfants. Vendredi 10 Octobre. Service a 8 heures. Etude biblique sur l'Apocalypse. l'Étlise Sera ouvêrte tous les jours de 10 h. k 16% h. Gereformeerde Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard. Collecte voor de Diaconie en voor de Kerk. N.m. 5 uur: Ds. J. C. Brussaard. Kerkgenootschap Vrijzinnige Jongeren Kerk. ,.Theosophia"-Stichting, Nassauplein 8, Haarlem N.m. 7 uur: Ds. W. Banning, Barehem. Ned. Herv. Cjem., Santpoort. V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Barmhartig jegens dier en mensch". Math. 5, vs 7. Collecte Zuiderzeeprovincie. VOETBAL. De uitslagen der wedstrijden, Zondag 1.1. ge speeld voor de 2e klasse B afdeeling I K.N.V.B. luiden: BloemendaalHeracles 22. BaarnHaarlem 23. Spartaan—-Zandvoort 1—1. Velox—D.W.S. 4—1. V.V.A.—B.F.C. 0—2. In een van beide zijden uiterst snel, fraai er. fair gespeelden wedstrijd deelden Bloemendaal en Hercules de beide punten, wat trouwens de krachtverhouding' vrij juist weergeeft Erkend dient te worden, dat het den onzen in de eerste helft niet meeliep: op meer gelukkige dan solide wijze wist Balt, de Utrechtsche doelman zijn heiligdom voor doorboring te bewaren, waarbij vrouwe Fortuna hem dikwijls ooiyk toe lonkte. In deze periode stelden de witte aan vallers de verdediging der tegenpartij op zwaren proef. De beide backs van de gasten bleken vol komen voor hun taak berekend, al konden zij niet verhinderen, dat Balt menig schot te ver werken kreeg. Hij trachtte dit op eiegante manier te doen, waardoor zijn spel cenigszins naar „gallery play" zweemde, steeds een ge vaarlijk experiment voor een doelverdedigeu Zooals gezegd had hij het geluk op zjjn hand en met deze gewaardeerde medewerking werd erger voorkomen. Aan de andere zijde verliep de zaak al even vlot- achter een hard werkende middenlime, waarin vooral de links-half opviel, stonden Bakker en IJfs volgens het bekende recept te verdedigen, terwijl in de laatste instantie Lever keurig werk verrichtte. Na de rust begon de sensaae: Bloemendaal trapte af. Immer zig-zagde door de Utrechtsche defensie en de eerste speler der bezoekers die den bal aanraakte was Balt, toen hij een gloei- enden kogel van onzen midvoor te verwerken kreeg Hij stopte den bal wel, doch kon niet wegwerken, waarbij Köhler toeschoot en het leder in het doel plaatste. Dit alles was het werk van enkele seconden. We konden ons n'et lang in dezen voorsprong verheugen: nog was het gejuich niet geheel verstomd, of „Daaf" Buitenweg had met een listig gpsplaatst schot succes. De partijen stonden dus weer gelijk. Beide ploegen zwoegden voor een doelpunt en Bloemendaal zou dit het eerst gelukken. Een schot van Farsar bracht Balt opnieuw in moei lijkheden. Hij kon den bal niet klemvast krijgen waarvan „Charlie" profiteerde en zijn elftal de leiding gaf. Maar opnieuw was de pret van kor ten duur. Een van de bekende hiaten in de rech tervleugel onzer verdediging stelde den links buiten in staat rustig voor te_ zetten. Buitenweg stond klaar en deed zijn plicht: 't was 2 2, Er was toen nog 25 minuten te spelen en alles was nog mogelijk. De Stichtenaren kwamen danig opzetten en belaagden telkens ons doel, waarin Lever zich zijn plaats volkomen waard toonde. Toch waren onze aanvallen lang niet van gevaar ontbloot, maar de verdedigingen lieten zich niet meer passeeren. De eindstand bleef 2—2. Wanneer Bloemendaal met hetzelfde élan blijft spelen, voorspellen we haar zeker een goed seizoen. Iu het elftal zit thans gang en „dash", twee goede eigenschappen, welke tot succes moeten leiden. Haarlem behaalde de derde overwinning en successie, hoewel het tegen Baarn niet zoo mak kelijk ging. Intusschen zijn de roodbroeken de eenigen, die nog geen punten verspeeld hebben, en begrijpelijk is het daarom, dat. in die kringen van een kampioenschap gedroomd wordt, maar de weg is lang, en ligt vol voetangels en klem men. i f Zandvoórt bracht uit de Spaarndammer- polder het eerste puntje me§. Het zag er lang naar uit, of de geel-blauwen zouden weer ver liezen. Tien minuten voor tijd stond Spartaan nog met 1—0 voor. Dan wist „Zoltan" Oer- lemans te passeeren, We meenen, dat, nu er een schaap over den Zandvoortschen dam is, er meer zullen volgen. Velox herstelde zich van den onverwachten nederlaag een week terug tegen Hercules ge leden en toonde zich met duidelijke cijfers de meerdere van het bezoekende D.W.S.Er gaat een kwaden roep van de Velox-'menschen uit: hun spel moet niet van vreemde smetten vrij zijn. Daarom verdient, het misschien aanbeve ling, dat de vereeniglngen, welke gerechtvaar digde klachten hebben, zich terzake gezamen lijk tot den Bond wenden. Beter voorkomen dan genezen V.V.A. is ons tegen B.T.C. tegengevallen. Na den verrassen'den zege op Hercules hadden we beter resultaat van de Amsterdammers var- wacht. Zondag wordt gespeeld: ZandvoortBaarn. Herculesde Spartaan. D.W.S.Bloemendaal. B.T.C.—'Velox. Haarlem8—V.V.A. De strijd in Zandvoort gaat tusschen twee ploegen, die veel punten van overeenkomst heb ben: het zijn beide elftallen van „study-boys", die den stelrege1 huldigen, weg is weg en de rechte weg naar het doel is de kortste. Waar schijnlijk dat eigen omgeving de balans in het voordeel der thuisclub over doet slaan. Hercules krijgt grooten kans haar punten- aantal met twee te vermeerderen. Spartaan, dat grootendeels uit jonge spelers bestaat, schijnt de malaise nog niet geheel te boven ge komen en zal, bedriegen de voorteekenen zich niet, ook dit jaar tot de zwakke zusjes ge rekend moeten worden. De Herculanen be hoeden zich er voor, te makkelijk over de zaak te denken: zelfoverschatting heeft al meer tot deceptie geleid. Bloemendaal gaat tegen D.W.S. in den polder een zwaren strijd tegemoet. De Amsterdam mers zijn op eigen terrein heel wat mans. Toch kan er gewonnen worden. Het recept is: ent housiasme. Als onze jongens hier een flinke dosis van innemen, kunnen we gerust zijn. Als toespijs eenige lepels van „lang-spel pudding' en de zaak komt voor elkaar. Tussch-en B.T.C. en Velox kan het spannen. De Bussummers voelden zich steeds in hun mooie sportpark tegende Domstedelingen op hun gemak. Gelijk spel behoort o.i. verwacht te worden. Haarlem krijgt tegen V.V.A. geen walkover, en oppassen blijft voor hen de boodschap. Tech nisch. spéélt Haarlem ongetwijfeld knapper, maar het zou niet de eerste keer zijn, dat een geschooid elftal het aflegt tegen een op papier zwakkeren broeder. Alleen als van Daalen c.s. serieus spelen, voorspellen we hun de overwin ning. A. C. Een volledige handleiding door Dr. J. C. SNIJDERS. De champignon neemt een bijzondere plaats in onder de teelgewassen, want het is de eenige paddestoel, die men kan verbouwen. Alle groo- tere paddestoelen zijn opgebouwd uit cellen, die lange, vertakte en dooreênloopende draden vormen en die aan den bodem de noodige orga nische Voedingsstoffen onttrekken. Als zij een bepaalde ontwikkelingstrap bereikt hebben, hetgeen al naar het soort minuten of weken kan duren, komen de sporendragers boven den grond uit. Deze sporendragers worden gewoon lijk aangezien voor den eigenlijken paddestoel. Zij dienen echter uitsluitend voor de voort planting, want daarop ontwikkelen zich de sporen, die bij het vinden van een geschikten voedingsbodem dadelijk uitgroeien tot nieuwe zwamdraden. Bij de champignon mogen de sporendragers, die voor het gebruik bestemd zjjn, nog niet zoover rijp zijn, dat zij sporen afscheiden. Het vlies, dat over den paddestoel ligt, moet nog in het midden vastzitten aan den steel en de sporenvormers als een sluier bedekken. De kop van den paddestoel schijnt dan kogelvormig samengetrokken en de steel knodsvormig ver dikt. De witte kleur mag ook niet roodachtig verkleurd zijn. Als men over geschikte kweek plaatsen beschikt kan men het geheele jaar door champignons kweeken. In den zomer vin den wij ze in i lichte bosschen en op weiden. De ontwikkeling geschiedt het beste bp een gelijk matige luct c-temperatuur en bij een bodem- temperatuur van 15 graden Celsius. Zij kunnen desnoods :iog groeien bij temperaturen van 1018 graden Celsius. Men kan ze daarom het beste kweeken in kelders (de beroemde champignons uit de Parijsche catacomben!) Wij heb Ï5en natuurlijk niet de beschikking over dergelijke onmetelijke ruimten, maar kunnen toch r.og heel wat bereiken met droge kelders, broeikassen, leegstaande stallen met dikke muren, en 's zomers gewoon in den grond. Kelders zijn alleen geschikt als er langs de wanden geen water afdruipt. Als men er tevoren aardappels, knollen e.d. in bewaard heeft, moeten zij eerst zorgvuldig gekalkt wor den. Groote gewelven worden door tusschen- wanden in stukken verdeeld en achtereenvol gens bewerkt, zoodat men het geheele jaar door kan oogsten. Men kan n.l. in een ruimte geen kweekbedden van verschillenden ouder dom aanleggen en om cle kweekplaats goed te reinigen moet men de cultuur tydelijk onder breken. De champignons hebben maar heel weinig licht noodig. Zij blijven in het donker ook beter spierwit en hebben dan een' hoogere verkoop waarde. Wij behoeven daarom ook niet onze aandacht te geven aan de belichting, doch wel aan de ventilatie. Daarbjj moeten wij voor namelijk de bedompte en vochtige lucht ver- wyderen, zonder de temperatuur te veranderen, 's Zomers en s winters is dat dikwyis moeilijk. Men moet by het luchten voortdurend letten op den thermometer. Ook in droge kelders, die vrij van schimmels zijn, is het luchten v xn groot nut. Men moet echter liefst luchten bij droog weer en bp een geschikte buitentemperatuur. Beginnelingen raden wy aan, in begin Oc tober met het kweeken te beginnen. Men kan cian vanaf November met oogsten aanvangen. Het voornaamste is de mest, waaruit de kweek bedden gevormd moeten worden. Hiervoor neemt men het beste paardenmest, waarin ook stroo mag voorkomen, aangezien dit bij het vergaan verschillende goede voedingsstoffen voor de paddestoelen afgeeft. Andere mest- soorten zpn ook goed, als ze maar snel aan- warmen, zooals schapen-, geiten- en konijnen- mest.. Men kan er ook matige hoeveelheden koeienmest en bladeren doormengen, maar bla deren van walnoten en kastanjes zijn schade- lpk. Men kan niet genoeg zorg besteden aan het juiste voorbereiden van den mestbodem. Men werpt de mest op tot een langen wal, die een meter breed en een meter hoog is en met een mestvork matig vastgedrukt wordt. Na 2 k 4 dagen, al naar het weer, zal zich in den mesthoop zooveel warmte ontwikkeld hebben, dat een nieuwen hoop moet worden gevormd, waarbp de gedeelten, die eerst aan den buitenkant zaten, naar binnen worden ge werkt en omgekeerd. Zoo verteert de mest gelpkmatig. Dit omkeeren moet ongeveer vier maal gebeuren en mag nooit zoo lang worden uitgesteld tot de mest verbrandt, wat zicht baar is door witte plekken. Tenslotte moet de mest een losse, bruine massa vormen, die tot een bal samengedrukt, haar vorm behoudt, maar niet afdruipt. Ais de mest buitengewoon droog Is, kan men er by het omwerken van den mesthoop een weinig water over gieten. Na op deze wijze de mest gedurende 10 a 14 dagen te hebben bewerkt, worden dadeiyk de kweekbedden aangelegd, die den vorm hebben van een halven circel en 75 c.M. breed zpn bij een hoogte van 30 c.M. Als men het gelpkjnatig vast wil aandrukken, moet men daarvoor zijn handen gebruiken. Tenslotte worden de kweek bedden met een plankje gladgeklopt. Zoodra de warmte van den bodem van deze kweekbedden na 1 a 2 dagen daalt beneden 30 graden Celsius worden zp bezaaid. Hiertoe drukt men op onderlinge afstanden van 20 k 30 c.M. in de kweekbedden gaten van ongeveer 5 c.M. diepte doet daarin een hoeveelheid broedstompjes als van een hglfkippenei en dekt weer met mest toe. Bp enkele van die dicht gemaakte gaten zet -men stokjes om na 3 4 dagen te kunnen nagaan of de broedstompjes nog hun fpne, witte draadjes vertoonen. Als dat het geval is, kan men er zeker van zijn, dat de paddestoelen verder goed zullen groeien en moet men de kweekbedden bedekken met een aardlaag van 3—5 c.M. Elke soort fpne, korrelige tuinaarde is hiervoor te gebruiken; maar men moet er alleen op letten, dat zij niet geheel droog is. Modderige aarde is in geen geval te gebruiken. Op de aardlaag mag niet geklopt worden, men begiet alleen zeer vluch tig met een £>eter om de lucht zooveel mogelijk af te sluitap. Men zal nu over 6 1 8 weken kunnen Oogsten. Tot dien tpd doet men bp voorkeur niets aan de kweekbedden, alleen by zeer groote droogte begiet men een weinig na de vierde week. Zoodra de kleine paddestoeltjes te zien zijn, moet men zorgen voor een overmaat van vocht in de lucht. Daarvoor sprenkelt men water op de muren of op den vloer tusschen de kweek bedden. Met water, dat eenigen tpd gestaan heeft, worden de kweekbedden licht bevochtigd, zoo mogelpk met een vaporisateur. De kweekbedden leveren nu gedurende 2 14 maanden hun oogst op. In dien tijd levert een vierkanten Meter ongeveer 6 10 pond cham pignons. Voor de behoeften van een enkel gezin is het genoeg, om een kist champignons te kweeken, maar dan plukt men er niet zoo'n langen tijd van. Hiervoor neemt men een houten kist van ongeveer 50 c.M. hoogte of een midden door gezaagde ton en boort in den bodem met een grooten boor 8 a 10 gaten voor het afvoe ren van het vocht.. Dan plaatst men de kist op vier tegels en dekt de- gaten toe met scher ven. Men begint met op den bodem een laag zand te leggen van 3 vingers dikte, dan volgt de goed aangedrukte mestlaag als boven be schreven tot men daarmee de kist bijna gevuld heeft. De bovenkant is een weinig gewelfd. Verder handelt men als bp gewone kweek bedden. By den oogst moet men de paddestoelen niet atsnyden, maar afdraaien. Bp het afsnijden laat men altyd een stompje zitten, dat vergaat en schadelijke bacteriën in den bodem brengt, Bp het afdraaien worden de teere zwamdraden absoluut niet beschadigd. Men moet de cham pignons vooral oogsten als ze nog gesloten zpn, omdat anders de sporenvormers spoedig donker worden of bij het koken verkleuren. De kunst matige broedstompjes, die in den handel ver krijgbaar zyn, bestaan uit stukjes halfvergane mest, die geheel doortrokken zpn van witte zwamdraden. Op een droge plaats bewaard blpven zp jaren lang kiemkrachtig. Zp worden verkregen uit kweekbedden, waarvan nog niet geoogst is. Aangezien het koopen ervan een zaak van ver trouwen is, wende men zich alleen tot groote, als betrouwbaar bekendstaande zaken. (Nadruk verboden) VARIA. KEUZE IN OPSCHRIFTEN VOOR EEN UITHANGBORD. Hier scheert men met kunstvaardigheid En schildert in zyn vrijen tijd. Wij scheren gaarne rpke lui En sohildren ook hun onderpui. Woonhuizen, winkels en dames en heeren, Laat U hier schildren en kappen en scheren Wij scheren, onduleeren, knippen En schildren tusschen neus en lippen. Hier snijdt het mes van beide kanten. Ik schilder en ik-.; scheer de klanten. Kale gevels, ruige heeren, Laat u door ons recréeeren. Om een vlaggetje. Het is gebeurd te Amsterdam, dat een school hoofd een leerlinge den toegang tot de onderwps- inrichting ontzegde, omdat het kind op de fiets een A.V.R.O.-vlaggetje had. Gebeurd op een openbare school! Quo Vadis? „Wanneer men vlaggetjes gaat verbieden, dan kan men ook geen speldjes toelaten en dan ver valt men van het een in het ander" zegt Het Volk er van. „Laten we de school vooral toch niet duffer maken dan zp al is. Een beetje leven kan heusch geen kwaad." Zeker; laten we de school toch vooral niet duffer maken! Wat schaadt een vlaggetje? Of is het Hoofd bang, dat het de gemoederen warm zal maken, dat er gekibbel en krakeel door komen zal? Kom, een beetje verdraagzaamheid mogen we toch heusch wel verwachten. Is het niet juist de taak van een school, te maken dat men elkander verdraagt? Nog eens, het is een dwaze vertooning, het geval te Am sterdam! In den herfst. Voor hen die treuren dat de zomer voorbp is: Als het gezellig en warm is daarbinnen, Laten de donkere dagen beginnen! TOEGEPAST. Onder studenten antwoordde een van de vrienden (een stevige dikkerd) nadat een col lega omtrent hem had opgemerkt, dat als alle vleesch gras was, hij dan wel een bos hooi moest voorstellen. Dat kan wel, ik voel al een os aan me knabbelen. GOEDE GELEGENHEID. Boef (die voor het misdadigers-album ge fotografeerd wordt): Maak een afdruk meer; mpn verloofde heeft nog geen portret van me. VERKEERDE DIAGNOSE. Heer des huizes (nydig): Onze dokter heeft toch bp de laatste ziekte myner vrouw een verkeerde diagnose gesteld. Hy zelde, ik moest haar een pelsgarnituur koopen, en nu wil zy een automobiel. Hm Hm. Men zegt altijd, ieder mensch begaat in zyn Jeven drie dwaasheden; mijn vrouw zegt.... Bent u getrouwd?..., Ja.... En uw beide andere dwaasheden? KLEINIGHEID. De oude maarschalk Wrangel stond voor Berlijn. Hij wilde met zijn troepen de revolu- tionnaite onrusten bedwingen. De burgerjj vaa Stettin, zijn geboorte- en woonplaat», liet hem weten, dat, als hij Berlijn binnenrukte, zijn vrouw zou worden opgehangen. Wrangel rukte Berlpn binnen. Toen hp weldra naar Stettin terugkeerde en zijn vrouw gezond en wel aantrof, zeide hp: „Heb ik het niet gedacht. Je kunt geen staat maken op de Stettiners". Mevr. van Werkhoven „Wevdeblick", Zomerzorger- laan '5, vraagt tegen 1 No vember een goed kunnende koken en een TWEEDE MEISJE voor den dag. Aanmelding Dinsdag en Donderdag tusschen 7 en 8 uur. LOONENDE Bij VERDIENSTE f 100.— per maand kunt ge verdienen met nieuw artikel op verzekeringsgebied. Vak kennis geen vereischte. Voor ijverige personen levens positie. Br. onder No. 01 Bur. v. d. blad. Specialiteit HEEREN-MODE- ARTIKELEN HAARLEM Anegang 17 Telefoon 12685. Velop Amandelen le klas inrichting Vakkundige behandeling. Parfumerie Toiletartikelen. Electr. Massage apparaten voor zelfbehandeling. Heden ontvangen Bediening aan huis speciaal tarief. HOEK HOUTPLEIN TELEFOON 1351S Toen hij leefde, oc Van zijn werken 2 Dit was fout, dat Altpd, altijd was Al gaf hij zijn h< En zijn ziel aan de Nooit werd hem ii Dan wat afgunst Geen gevoel, een Groot gebrek aan Eens zelfs noemde Hem een prutser Nergens menscher Hij had nauwelijk Tot ineens de kar Nu was 't tijd, de In hem hebben w Een artist van 't Wat Ihp ons steed Het was edel, gro 't Kolossaal verlie: En 't geschiedde Voor het eerst in En bij zooveel an Is het evenzoo ge: Meestal worden gi Op het kerkhof p Dan komen er mi ,,'tWas een goed Geef die bloemen Nü,„. dan heeft h gegeven aan den aanr het werk volbracht tc den Directeur van het W. Walop. Als men door de n binnen komt, heeft me de kamer van den du- vervolgens het ruime deel van de inrichting directeur van zijn kaï lokaal der kassa, maa afzonderlijken ingang teurskamer. Van de pe de archiefruimte, die aan de Nassaulaan. gang naar safe en br van de cliëntèle is ei- Links komende het de wachtkamer. De p: C. Kool, die ons doi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 4