Kapitein Wilkin's „ongevaarlijke Pooltocht Veertig jaar onmenschelijkheid. De dood van Kapitein Sverdrup, Het BSoemendaalsch Weekblad. Het jubileum van den electrischen stoel. Nansen s groote medewerker. Door Dr. Frank Petersen. Chineezensmokkelarij in Mexico. 1/ -• a door Dr. W. HEINEMAN. Binnenkort vertrekt de Amerikaansche pool reiziger Wilkins met een onderzeeboot naar Spits bergen, waar de historische Koningsbaai de basis zal worden voor zijn expeditie naar de Noordpool. In Januari zal Wilkins dan eerst kleinere vaar ten ondernemen om het terrein te verkennen; in Juni of Juli zal hij pas met zijn onderzeeër onder- het ijs doorvaren en wel dwars over den Pool naar Alaska. Wilkins wordt vergezeld door den Noordschen Poolonderzoeker Harold Sverdrup en door vier Amerikaansche geleerden. De technische leiding berust bij den Amerikaanschen marine officier Danhower, die een groote ervaring heeft op het gebied van duikbooten. Hij heeft tien technische geschoolde mannen tot zijn beschik king. In Amerika worden de voorbereidingen voor- deze expeditie met groote belangstelling gevolgd, voornamelijk omdat op één na alle deelnemers Amerikanen zijn. Het idee is ook typisch Ame- rikaansch, want een nuchter denkend mensch zal 'net plan van derr vliegenier Wilkins een fantastisch waagstuk vinden. Doch juist het fan tastische trekt een Amerikaan aan. Het is ook de eerzucht van het Amerikaansche volk, dingen te volbrengen, die men in de rest der wereld voor onmogelijk houdt. Over deze expeditie bestaat reeds een geheele bibliotheek. Honderden natuuronderzoekers en andere geleerden, uitvinders, waarzeggers en be langstellende burgers zonden hun bijdragen en voorstellen naar het bureau van Wilkins, die bin nen het jaar zijn plan in alle bijzonderheden had uitgewerkt. In dien tusschentijd was een oorlogs duikboot der Amerikaansche Marine omgebouwd tot de duikboot voor zijn expeditie. En terwijl men vroeger zooveel sprak over de moeilijkheden, die aan dezen tocht verbonden waren, denkt men er nu aan als aan de meest ongevaarlijke pool expeditie, die ooit is ondernomen. Het is zeker waar, dat men nooit een pool expeditie zoo optimistisch begonnen is. Als men de opstellen der Amerikaansche geleerden over dit onderwerp of de redevoeringen van kapitein Wil kins zelf leest, zou men denken, dat de tocht onder het ijs een plezierreisje was. Elke moeilijk heid is van te voren onder het oog gezien, onder zocht en opgeheven. De onderzeeër is een tech nisch wonder, waarbij de „Nautilus" van Jules Verne een armzalige kano was. Is dit optimisme echter gerechtvaardigd? Wij meenen van niet. De grootste moeilijkheid is de onbetrouwbare toestand van het ijs. Zal het mogelijk zijn, op bepaalde tijdstippen naar de oppervlakte te stijgen voor het doer, van verschillende waar nemingen? Zax men althans den luehtvoorraad van de boot tijdig kunnen vernieuwen? Dit alles hangt af van de dikte van de ijslaag. De technici meenen nu installaties te hebben bedacht, die geschikt zijn voor de meest dikke ijslaag. Het eenvoudigste en tevens het krachtigste wapen der boot is haar eigen opwaarts stuwende kracht. Wanneer de watertanks der boot leeg zijn, bedraagt deze kracht 150 ton. Zy wordt geconcen treerd in den zwaar gepantserden toren op de commandobrug, die het ijs moet doen barsten, waarna de bemanning de boot door dezen toren kan verlaten. Wilkins is n.l. van meening, dat in den zomer deze ijslagen niet zoo dik zijn. ol zij barsten bij een druk van 40 ton. Wanneer het ijs niet op deze manier gebroken kan worden, laat men aan den top van den toren een cirkelzaag werken om een gat uit het ijs te zagen en in geval van nood bezit de boot nog een electrische smeltinrichting en tenslotte spiraal- boren, die gaten in het ijs kunnen maken, waarin men, chemicaliën doet om het ijs te doen smelten. „Zoo kunnen wij zelfs door ijs van 4 M. dikte heenkomen!" roept Wilkins enthousiast uit. Doch als het ijs dikker is? Dan moet men ook volgens Wilkins heneden blijven, doch dan lean men nog gaten in het ijs boren en daardoor lucht innemen. Deze gaten kan men zelfs nog maken in ijs van 20 M. dikte Nu hoopt Wilkins echter, dat het in het geheel niet noodig zal zijn, het ijs te breken. Volgens zijn ervaringen, die door Sverdrup en ander pool reizigers bevestigd worden, vindt men 's zomers in de Poolsee groote wakken in het ijs, zoodat de boot gemakkelijk aan de oppervlakte kan komen. Gevaar voor invriezen schijnt ook niet te bestaan, omdat de temperatuur van het water nog iets boven het vriespunt ligt. Men kan de dikte van het ijs meten met een vernuftig uitgedacht toestelletje, bestaande uit een langs het ijs loopend klein rad, dat bevestigd is aan een lange, verticaal beweegbare stang. Wan neer het schip nu op dezelfde hoogte blijft varen en eventueele hoogteverschillen kunnen ook gemeten en in rekening gebracht worden dan geeft het op- en neergaan van het wieltje het dunner resp. dikker worden van het ijs aan. Bovendien is de onderzeeër voorzien van een installatie, waardoor een duiker onder water in en uit het schip kan gaan; met sterke schijnwerpers kan men de onderzeesche fauna en flora be- studeeren door de kijkgaten met dik glas. Een be zwaar is echter, dat het schip slechts 10 zeemijlen kan varen zonder lucht in te nemen en 200 zonder accumulatoren by te laden. Toch zou de tocht zonder bezwaar gemaakt kunnen worden en het optimisme der Amerikanen zou gerechtvaardigd zijn. als er inderdaad geen andere moeilijk heden zijn, dan die men thans onder het oog gezien heeft. Doch onvoorziene moeilijkheden blijven er be staan bij elke ontdekkingsreis in onbekend gebied en de omstandigheden in het water onder de ijs laag der Poolzee zijn nog absoluut onbekend. Men kan er allerlei onaangename verrassingen beleven. De expeditie kan dus werkelijk „ongevaarlijk" doch ook zéér gevaarlijk zijn. Zij heeft hetzelfde groote risico te verwachten als alle ander onder- zoekingsreizen. (Nadruk verboden). dingsexpedittie overwinterd had en na een siedetocht van 2 weken langs het schiereiland Taimyr bereikte bij met zijn voedselvoorraden de Russen. Hij nam 39 man mee op de terug reis die 19 Mei begon en 16 dagen duurde; hij bereikte behouden zijn schip. Toen dit weer losraakte uit het ijs, voer Sverdrup naar het Eenzaamheidseiland, dat in het Noordelijkste deel van de Karische Zee ligt en in 1878 dooi den beroemden Noorschen walvischvaarder Johannsen werd ontdekt. Sverdrup deed dit, cmdat hij daar misschien nog overlevenden van een der verongelukte expedities zou kunnen vinden. l><- grijsaard op de commando brug. En nog altijd rustte de oude Poolreiziger niet. In Januari 1920 vroor de Russische ijs- breker .Solowei Budimirovitsj" tus3chen Ar changel en Mursmansk in de IJszee vast met 85 personen aan boord. Door de drift van het ijs werd het schip naar de Karische Zee gedre ven. Het schip was slechts voor een korte reis uitgerust; de kolen waren spoedig verbruikt er, de provisie eveneens. Men rekte het leven op de karige rantsoenen tot de lente, doch het schip kwam niet los en dreef hulpeloos af naar liet Noorden; bet werd bedreigd door hetzelfde noodlot als de „St. Anna", het schip van Brussilow getroffen had. Toen charterde Engeland de geïnterneerde groote ijsbreker „Pviatogor" om het schip te bevrijden. De be- rr.aning bestond uit Noren, die ervaring had den van de vaart in de IJszeeën en Sverdrup werd weer aangesteld als commandant. Op Ï3 Mei begon de reddingsexpeditie. De reeds 65- jarige, geheel grijze commandant wist het schip door de zware ijsmassa's te sturen en op 19 Juni de „Solowei" te bereiken. De „Pviatogor" werd later aan Rusland terug gegeven en redde onder zijn nieuwen naam „Krassin" de overlevenden der expeditie van Nobile. Noorwegen betreurt in den overledene een van zijn beste zonen, de wereld betreurt het verlies van den gicoten medewerker van Nansen. (Nadruk verboden. Dit artikel is geschreven ter ge legenheid van den dood van kapitein Otto Sverdrup, den be kenden Poolonderzoeker, die nog op 31 October jJ. zijn 75sten verjaardag' mocht vieren. Otto Sverdrup, kapitein op de Noorscbe handelsvloot, is kort na het beëindigen van zijn 75ste levensjaar gestorven. Uit de korte berichten daarover krijgt men geen juist be grip van den vooraanstaanden natuuronder zoeker, van den mensch en van den held Sver drup. Hij nam deel aan de ontdekkingen van Nansen, Amundsen, Shackleton en Scott, doch hij trok zich altijd bescheiden terug, liet zijn naam nauwelijks noemen en is daar door ook alleen bekend geworden bij de men schen, die van Pooltochten een speciale studie hebben gemaakt. Otto Neumann Sverdrup is 31 October 1855 te Bindalen geboren; in zijn moeilijke jeugd op walvischvaarders in de Noordelijke zeeën leerde bij veel, wat hem later te pas zou ko men. In 1888 sloot hij zich aan bij Nansen, om Goor Groenland te trekken. Zonder één ge dachte aan verzet heeft hy den veel jongeren, genialen Nansen als leider erkend; hij had slechts den wensch, nieuwe dingen te zien en te beleven. Nansen en zijn mannen hadden in lvun wrak bootje onbeschrijfelijke gevaren te overwinnen in den Oost-Groenlandscben ijs- stroom, voordat zij erin slaagden, de kust te bereiken. Dat deze wekenlange strijd met de ijsschotsen goed is afgeloopen, was voorna melijk te danken aan den ervaren zeeman Sverdrup. Hij was de groote helper van Nan sen, ook bij de tocht over het land. Toen Nansen vyf jaar later uittrok voor zyn wereldberoemde Poolreis en daarvoor de ..Fram" liet bouwen, was de beproefde eerste medewerker weer Sverdrup, die commandant van het schip werd. Toen Nansen in het voor jaar van 1895 het in het ijs vastgevroren schip verliet, om de tocht naar de Pool te wagen, nam Sverdrup het commando over de achter gebleven mannen over. In 1898 slaagde hy et- In, het schip los te maken uit het ijs, waarin het drie jaar lang gevangen had gezeten. Tij dens dit driejarig verblijf in de ijswoestijn is geen der mannen ziek geworden, hoewel zij de laatste 16 maanden geen versch voedsel meer kregen. Al dien tijd lag het schip op bijna 86 graden N.B., de grootste breedte, die ooit door een schip bereikt is. Voor het losmaken van het schip moest men wekenlang het ijs steeds verder laten springen. Dit grootsche werk van Svergrup is eenig in zijn soort en kan alleen vergeleken worden met de bevrijding der Belgica door Frederick A. Cook. De groote Poolexpeditie. Het succes van Nansen was voor de Zweed- sche regeering een aanleiding om de ,Fram" nogmaals op een groote ontdekkingsreis uit te zenden. Op aanbeveling van Nansen werd dit maal het commando opgedragen aan Sverdrup; cieze reis duurde vier jaren en had zeer veel succes. Op 24 Juni 1898 stak de „Fram" van wal, vier winters lang bleef zy weer ingevro ren liggen. Men had gehoopt, dat het schip vanzelf los zou komen In den zomer, die op den derden winter volgde, doch dit gebeurde eerst na den vierden winter, in 1902. Tijdens deze vierjarige reis werden niet alleen de te genover West-Groenland gelegen deelen van Grinnelland en Ellesmereland doorzocht, doch ook Koning-Oskariand, dat grootendeels onbe kend gebied was en de meei naar het Westen gelegen, nieuw ontdekte eilanden Axel-Hei bergland en Ringnesland. Het aantal ontdek kingen, dat men op deze reis gedaan heeft, wordt alleeen overtroffen door dat van Peary. Op een sledevaart slaagde Sverdrup erin, de Westelijke Kaap van Grantland op ongeveer 82 graden N.B. in het gezicht te krijgen. Grant- land is het Noordelijkste tot Canada behooren- de Pooleiland. Sverdrup bracht de expeditie behouden terug; men had slechts het verlies van twee dooden te betreuren; van den dokter Svendsen en van den stoker Braslcürad. De expeditie telde in totaal 16 leden. Na deze expeditie was Sverdrup reeds -17 jaar oud. Van zyn volgende levensjaren is weinig hekend. Hij was geen geleerde zooals Nansen, die zich na zijn expeditie met histo rische en natuurwetenschappelijke onderzoe kingen bezighield. Sverdrup daarentegen keer de terug tot zijn eenvoudige zeemansleven en langen tijd hoorde men niets van den beroem den medewerker van Nansen. Eerst in 1914 hoorde men weer iets van den bijna zestig jarigen kapitein. In dat jaar stelde n.l. Breitfuss ais verte genwoordiger der Russische regeering in Noorwegen hulpexpedities samen om de ver loren expedities van Sedow, Brussilow en Rus- sanow te zoeken. Voor de leiding kon men geen geschikter persoon vinden dan den altijd jon gen Sverdrup, die nu de opdracht kreeg, de kusten van de Karische Zee en het Eenzaam heidseiland af te zoeken. De Karische Zee, de „Ijskelder van de Pool", strekt zich uit van Nova Zembla tot Kaap Tsjeljuskin in Siberië. De ysstroomen in die zee zijn bijzonder ge vaarlijk. Sverdrup slaagde erin, met het red dingsschip „Eklipse" de Karische Zee over te steken en de Dickson-eilanden te bereiken. De verloren schepen kon men weliswaar niet vin den, doch men wist een radioverbinding tot stand te brengen met de Russische ijsbrekers „Taimyr" en „Waigatsch", die ten Westen van Kaap Tsjeljuskin op de kust van Taimyr wa ren vastgevroren en gevaar liepen, door het ijs ineengedrukt te worden. Hierdoor kon aan de Russische regeering de positie van deze schepen gemeld worden en kon zij maatregelen treffen om de bemanning van 94 leden te redden. Aan het maken der plannen voor deze hulpexpeditie en ook aan de uitvoering ervan r.am Sverdrup een werkzaam aandeel. Op 29 i April brak hij op van Kaap VVild, waai de red- „Zoolang de doodstral door middel van den electrischen stoel in de Vereenigde Staten gehandhaafd blijft mag men Amerika niet tot de be schaafde naties rekenen. Het is deze maand 40 jaar geleden, dat Edison een nieuwe methode uitvond, om menschen te recht te stellen. Alleen in Sing-Sing, de beruchte gevangenis van den staat New-York, werden in dien tijd meer dan 2000 menschen op deze wijze gedood. Afzonderlijk van do eigenlijke gevangenis ligt het z.g. Abattoir", dat van het overige terrein der gevangenis door hooge muren is gescheiden Er zijn 24 cellen voor mannelijke, 6 voor vrouwe lijke en 6 voor zieke ter dood veroordeelden. Deze laatsfcen moeten n.l. eerst gezond verklaard wor den, alvorens zij terechtgesteld mogen worden. Het toezichthoudend personeel heeft ook in deze afdeeling zijn kamers, keuken, conversatie-, eet- en recreatiezaal. In het Zuidelijke deel bevindt zich de voorzaal van de kamer met den electr. stoel. Deze zaal wordt door de gevangenen de „bal zaal" genoemd; daar worden zij 's morgens voor hun terechtstelling gebracht. De ter dood veroordeelde gevangenen houden gewoonlijk twee maanden in het „abattoir" ver blijf. In enkele gevallen, zooals bij Sacco en Vanzetti, duurde deze vreeselijke moreels marte ling echter meer dan 2% jaar. Het is begrijpelijk dat de meeste veroordeelden met alle mogelijke middelen trachten, zich door zelfmoord te ont trekken aan den gruwelijken dood op den elec trischen stoel. Daarom worden ook uitgebreide maatregelen genomen, om te voorkomen, dat de veroordeelden op het laatste moment den aard- schen rechter" een vlieg afvangen. Zoodra de gevangenen in het „abattoir" komen, worden zij dan ook gekleed in het onverscheurbare stof, zoo dat zij zich niet door middel van hun kleeren kunnen ophangen. Toch is het eenigen tijd ge leden gebeurd, dat een ter dood veroordeelde, die eerst eenigen tijd in het ziekenhuis moest door brengen, met groote ijver en geduld reepen zwachtels wist te verzamelen, waarmee hij zich op den morgen van de terechtstelling ophing. De ge vangenen loopen op zachte huisschoenen met gummizolen en krijgen hun eten fijngesneden op gummiborden. Zij mogen brieven schrijven, doch onder toezicht van een cipier en met een eveneens door Edison uitgevonden pen, waarvan men on mogelijk de punt kan afbreken. Ook het lezen van kranten en boeken is toegestaan, mits men van te voren alle stukjes IJzerdraad er uit verwijderd heeft. Een slimme gevangene heeft echter toch nog kans gezien, een wapen te maken, en wel van krantenpapier en kauwgummi; hy kon er twee cipiers mee neerslaan. Op den dag van de terchtstelling wordt de ter dood veroodeelde naar de „balzaal" gebacht, waai de overige ter dood veroordeelden afscheid van hem nemen. Gewoonlijk vindt de terechtstelling om 11 uur 's morgens plaats. Een urn- tevoren zyn reeds 12 „aanzienlijke mannen van rijpen leeftijd" als getuigen in de gevangenis bijeenge komen volgens het wettelijk voorschrift. Verder moeten de directeur der gevangenis, 2 artsen, 3 rechterlijke ambtenaren, een priester, 7 cipiers en de heul de terechtstelling bijwonen. Klokslag elf uur gaat de stoet in optocht naar den electr. stoel, voorop de twaalf getuigen en geheel achter aan de veroordeelde, omgeven door 7 cipiers. Na enkele schreden is de kamer bereikt. Tegenover de deur staat een comfortabele leeren stoel, die alleen iets minder behaaglijk lijkt door de voet plaat met ijzeren klampen. Al naar den aard van den veroordeelde zet liij er zich rustig glimlachend of onrustig op neer. Sommigen moeten er gillend en schreeuwend heen gesleept worden, anderen worden er meer dood dan levend door de cipiers heen gedragen. De veroordeelde wordt met riemen vastgegespt, waarna de beul met zijn werk begint. Eerst krijgt de veroordeelde een elcetrode op 't hoofd: een ijzeren helm, die het meest in vorm overeenkomt met een schermmasker. De tweede electrode wordt aan de linkerkuit bevestigd. Nu geeft de directeur van de gevangenis met luider stem het bevel: „Inschakelen"! en de beul, die het schakelbord bedient, haalt de hefboom over. Het lichaam van den veroordeelde schiet omhoog en wringt in de boeien, de mond is wijd open gesperd, doch hij geeft geen geluid. De lezer zal ons een nauwkeurige beschrijving van het gruwelijke proces besparen. Wij volstaan met de vermelding, dat de hefboom eerst tot 2000 Volt gedraaid wordt, dan teruggesteld wordt tot ongeveer 100, waarna de stroom weer sterker wordt tot 2000 Volt en het afschuwelijke spel nog maals herhaald wordt. Zoo gaat het drie of vier maal gedurende vijf lange minuten, waaraan schier geen einde komt. Hoe vreeselijk het bijwonen van een op deze wijze uitgevoerde terechtstelling ook is, toch wor den groote sommen betaald door op sensatie beluste vrouwen en gedegenereerde mannen, die op deze manier nog een laatste zenuwprikkeling zoeken. De meeste getuigen, die de terechtstelling bijwonen, verklaren eenstemmig, nooit meer in hun leven te willen behooren tot de „twaalf aan zienlijke mannen van rijpen leeftijd". De eerste, die op den elctrischen stoel stierf, was William Kemmler, een roofmoordenaar, die in November 1890 terechtgesteld werd. Hij vatte de zaak nogal luchtig op, doch hy was de eerste en wist niet, wat hy tegemoetging. Hij bekeek den electrischen stoel nauwkeurig en had niet den minsten haast, Edison's theorie in practijk om te zetten. Na hem zijn alleen in Sing-Sing ruim 2000 menschen denzelfden weg gegaan, waarvan men niet meer terugkomt. Wreed Amerika! (Nadruk verboden). Rond Tia Juana en ïuma. Menschen- smokkeiarij met levensgevaar. door onzen specialen correspondent te San Francisco. Ongeveer 60 mijl van de bekende Mexicaansche badplaats Tia Juapa, en ongeveer halverwege tusschen laatstgenoemde stad en Yuma (in Ari zona) ligt een natuurlijke waterbron, „Mountain Springs" genaamd. Men neemt algemeen aan, dat daar in de buurt meer Chineezen zonder ver gunning over de grens naar de Vereenigde Staten gesmokkeld worden, dan op eenige andere grens plaats. De omtrek van die waterbron staat in een kwaden reuk. Een farmer die daar woonde, hoorde eens op een nacht een afgrijselijk steunen vlak voor zijn deur, en toen hij deze opende, vond hij een Chi nees, die uit talrijke wonden bloedde, uit zijn nauwelyks verstaanbaar gestamel kon de farmer alleen opmaken, dat nog eenige van zyn landge- nooten ergens in die veriaten streek rond dwaal den, die zich troosteloos en zonder afwisseling langs de grens uitstrekt. Spoedig kwam echter aan 't licht dat de gewonde zich vergist had zijn land genooten waren reeds dood. De farmer volgde het bloedspoor, en na verscheidene honderd meter af gelegd te hebben, ontdekte hij vier Chineezen, die doodgestoken waren. Een Amerikaansche grenspatrouille, welke in die streek dienst deed, stelde terstond een uitgebreid onderzoek in. en kwam tot de ontdekking, dat de vermoorden tot een groote troep Chineezen be hoorden, die getracht hadden, een groote som uit te sparen, welke zjj een zoogenaamden menschen- smokkelaar beloofd hadden, als hij hen veilig en zeker over de grens bracht. Toen de patrouille echter in de buurt gekomen was, beteekende dat voor hen een zekeren dood, als gevolg van de overal gangbare leuze, dat „de dooden niet meer kunnen spreken'". De plannen en doeleinden van de menschen- smokkelaars zyn zuiver zakelijk. In hun duister bedrijf zijn zy zeer handig, gewetenloos, en vast beraden. Om ze schaakmat te zetten, behoort men zeer uitgeslapen te zijn en goed voorzien van ge weren en revolvers. In het dorp Ensonade, dat aan de zeekust ligt in de bocht van denzelfden naam. bepalen de menschensmokkelaars de „reis routes", wanneer zij hun menschelijke waar, over de grens naar de Vereenigde Staten wllen brengen. In de zooge naamde bars en café's worden de bijzonderheden besproken. Daar bevinden zich ook de hoofdkwar tieren van de grootere syndicaten, daar worden de Chineezen in groepen ingedeeld en over hun lot beslist, en daar wordt eindelijk ook het geld ge ïncasseerd, dat wil zeggen; betaling contant en vooruit! De methode, die gewoonlijk door de smokke laars toegepast wordt, is eigenlijk zeer eenvoudig. Zooclra een Chinees van uit het land zijner in woning, naar Amerika, het land van den rijkdom, zooals het daar genoemd wordt, wil emigreeren, stelt hij allereerst het smokkelaarssyndicaat op de hoogte, dat het dichtst in de buurt is. In de Chineesche havens zijn talrijke smokkelaarssyndi caten gevestigd. Van het oogenblik af ,dat hij verklaart naar het land van de vele dollars" te willen emigreeren, verkoopt hij zich letterlijk als slaaf. Daarvoor verlangt men van hem een be trekkelijk hoog bedrag, gemiddeld ongeveer 1500 dollars in goud. Daar vooruit zooveel mogelijk contant geld geïncasseerd wordt, stelt men zich er mede tevreden het saldo met de ongehoord hooge rente „met alle ten dienste staande midde len" op het daarvoor geschikte tijdstip op te eischen. De slimme Oosterling, die tracht zich aan zijn verplichtingen te onttrekken, zoodra hij over de grens geholpen is, zal spoedig genoeg bemerken, dat zijn leven voortdurend bedreigd wordt en „op het spel staat". Het is hem eenvoudig onmogelijk zich voorgoed aan zijn verplichtingen te onttrek ken. De Chinees, die dat tracht te doen, wordt steeds bedreigd met een aangifte bij het naaste immigratie-bureau, waarop hij weder 't land uit gezet wordt, omdat hij de immigratie-wétten ont doken heeft. Zoodra de Chinees het hem voorgelegde schuld bewijs eigenhandig onderteekend heeft, wordt hij aan boord van een stoomboot gebracht, welke hij dan op een geschikte plaats van de kust moet verlaten, gewoonlijk niet ver van Ensonada. Daar neemt de agent hem in ontvangst. Hij wordt bij een groep ingedeeld, en moet den dag afwochten, waarop hij het grensgebied binnen- eleid wordt. Het lot van de vreemdelingen berust geheel in de handen der smokkelaars. Wanneer het niet ge lukt, de waakzaamheid van de grenspatrouille te verschalken, dan kan dit ieder oogenblik den dood voor de menschelijke contrabande beteeke- nen, daar de agent de ontdekking en een aan klacht bij de rechtbank moet vreezen, als hij de vreemdelingen in de hand van de grenspolitie laat vallen. Terwijl men moet toegeven, dat het on mogelijk is de onafzienbare vlakten van dor en onvruchtbaar land met succes af te patrouillee- ren, gelukt het den smokkelaars toch niet altijd om er door te komen. Dikwijls worden ook pogingen gedaan om Chi neezen, verborgen in een auto, over de grens te brengen. In zulke gevallen is de auto meestal van een dubbelen bodem voorzien. De Chinees wordt in een tusschenruimte gestopt, en moet het in die ongemakkelijke houding maar uithouden, tot de auto het douanenstation en de grens ge passeerd is. Maar deze methode werd spoedig weder opgegeven. De menschensmokkelarij naar de Vereenigde Staten heeft vele vertakkingen en vele helpers. Somtijds vertoeft een man van het blanke ras, intelligent en goed gekleed, in een Mexicaanscir dorp, dat zoo arm is, dat het niet eens aan een hoofdverkeersweg ligt. Wat doet deze eenzame blanke daar in dat afgelgen dorp. Da winkels In levensmiddelen behooren aan Chineezen of in boorlingen. Misschien is die vreemdeling wel ga ragehouder, in welke hoedanigheid hy oude wa gens, die uit de mode geraakt zijn, opkoopt. In het geheele district bevinden zich waarschijnlijk slechts drie of vier automobielen, maar toch schijnt de vreemdeling volkomen tevreden te zijn. Met de Amerikanen, die langs komen, gaat hij zeer gastvrij om. Maar waar leeft die man eigen lijk van? Dat is niet moeilijk te raden. De Mexi caansche grens is lang, de Amerikaansche zijde daarvan is nauwelijks bevolkt, de grenspatrouilles zijn weinig in aantal en dus tegen hun taak niet opgewassen. De Rio Grande is daar zeer ondiep, zoodat hij gemakkelijk doorwaadbaar is, Tia Juana, waar de Amerikanen in de bars en bij de renwedstrijden hunne dollars verliezen, wordt overstroomd door duizenden bezoekers uit San Diego en Los Angelos Deze Amerikaansche be zoekers laten zich somtijds door welbespraakte vreemdelingen overhalen om ze in hun auto mede te nemen. Een verhaaltje, als; „ik heb bij de renwedstrijden al mijn geld verloren", is gauw ver teld en geloofd. Op deze wijze komen zij over de grens, achter in den wagen verscholen, en geen grenspatrouille kan hen opvangen. Vele buiten-' landers worden ook in vrachtauto's over de grens gesmokkeld. Kortgeleden gelukte het aan de grenspolitie in zoo'n vrachtauto een dertigtal Chi neezen te arresteeren. Een andere keer werd een Chinees ontdekt, die zich in een baal verstopt had. Ook worden de menschen wel in vliegtuigen over de grens gesmokkeld. Sinds men echter in de vlieghaven te Los Angeles een dergelijke orga nisatie op het spoor is gekomen, doordat er hierbij een man om het leven kwam worden de vlieg tuigen scherper gecontroleerd. Desnietegenstaande is de menschen smokkelarij door middel van vlieg tuigen een voortdurend gevaar, dat van dag tot dag grooter wordt. Dezer dagen werden twee mannen gearresteerd in Ventura, Californië, in een vliegtuig, dat in beslag genomen werd. Zij hebben bekend, dat hun plan was, met een vlieg tuig met drie motors den „China-weg" te exploi- teeren. Wanneer de zitplaatsen weggenomen wa ren, kon men in de cabine gemakkelijk een lading van 20.000 dollar Chineezen natuurlijk ver bergen. Copyright - Anglo-American Newspaper Service-Harms Tiepen. WAT IEDEREEN NOG NIET WEET. De vreemdelingen, die in het jaar 192S Duitschland bezochten, hebben daar, naar con servatieve schatting, ongeveer tweehonderd mil- lioen mark uitgegeven; daarbij komen dan nog de ontvangsten der stoomvaartlijn die circa 60 millioen mark beloopen. De kosten der Duit- sche propaganda in het buitenland bedragen niet meer dan 3 millioen mark. De voor de negers in Noord-Amerika ge schreven pers omvat ongeveer 600 couranten. Verscheidene Fransche geleerden zijn van meening, dat zich onder het zand der Sahara een machtig onderaardsch meer bevindt, dat in de grijze oudhied met de veie, thans uitgedroog de en verzande, stroomen der woestijn in vei- binding stond. Er is nu een expeditie afgereisd, om de verborgen meren en natuurlijke bronnen nauwkeurig in kaart te brengen. Aan de hand der verkregen gegevens zal men dan een kolos saal bevloeiïngssysteem ontwerpen, waardoor evenals in vroegere jaren in het koninkrijk Irak groote gedeelten der Sahara wede vruchtbaar gemaakt kunnen worden. Voor het geval, dat dit eenigszins fantastische plan wer kelijkheid wordt, hoopt men minstens 21/. 'mil lioen vierkante mijl land te winnen. Paddestoelen bestaan over het algemeen voor 9/10 uit water en van het overblijvende 1/10 is slechts een vierde gedeelte eiwit. Naait eiwit bevatten paddestoelen dan nog een ge ringe hoeveelheid vet;, oplosbare en onoplosbare koolhydraten, alsmede zouten en phospkorhou- dende bestanddeelen. Zij zijn ook in geenen deele zulk een goed voedingsmiddel als men over het algemeen wel aanneemt, waarbij ook nog komt, dat zij moeilijk verteerbaar zijn. Een kilogram paddestoelen bevat ongeveer dezelfde hoeveel heid eiwit als honderd K.G. versch rundvleesch. De Grieksche wetgever Lycurgus (pl.m. 840 v. Chr.) vaardigde een wet uit, waarbij de ver nietiging var. alle wijnstokken werd bevolen, opdat op deze wijze de drankzucht bedwongen zou worden. In Athene werden meermalen staatsbeambten en ambtenaren der wetgevend lichamen Wegens openbare dronkenschap ter dood veroordeeld. Aristoteles was de meening toegedaan, dat de koekoek zich in zijn ouderdom in een sperwer veranderde. Hij zal wel tot deze, thans nog hiel' en daar geldende meening gekomen zijn, door dat cle koekoek van dezelfde kleur is als de sperwer,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1930 | | pagina 6