tkomen. len schreef. Het Bloemendaalsch Weekblad. BURGERLIJKE STAND. PREDIKBEURTEN. VARIA. SPORT. TOON EEL. Wat hebben wij van de Teievisie te verwachten? klonk het vermanend, aten, één seconde zijn blik en glijden. Maar hij kon ren. Waren ze nu allemaal stonden of zaten al zijn hoofde, en dat, terwijl hoed naar 't terrein waren rvoor hadden zü die moel- i, dat zou hij, Buck, hun toed zat hem op het hooni lem nimmermeer zou af graaf was weer met zijn irte doek uitgekomen en its waar hij en de anderen t, Peeling, de slager, hielt scheef; ja, dat ging ook ee, dat was het toch niet en nu naar hém, naar an toch? Stil, daar kwam lie fotograaf, op hem af lar iets. Wat,...? Hij ver en vroeg hem daarom of ond in de groep, ichtig, blijft U zoo maar omt U er héél mooi op. dien hoed willen afzeu„n? a foto, ziet U... U moogt k weer opzetten." 't Buck, of het heele con- in 't rond draaide; hij ten voelde hij, hoe zijn ieiend-heet werden, maar gebeurde, dien hoed zette te met het afnemen van tot die lastige hooge hoed /erdwenen zou zijn, maar een resoluut besluit, keek waar zijn echtgenoote rongen bij haai*, en rende lach van zijn mede-com- s aan één arm mede- ïiitgang van het concours- lag een hooge hoed, in- vormlooze massa, in den nvertrek i de groentenhandelaar ein naar Wormelo. verboden) n eerste krachtcentrale ntal badkuipen er twee- iet aantal automobielen. I was de paardetram en goederen bij kleine hoe wagens zonder veeren, of muildieren over de ten getrokken. Nu rijden en snelheid van 40 K.M. npitten werden wegge- leht aan bijproducten, ïouwd als een eigenaar- ste lamp maalcte, waren zijn er twintig miiUoen. nen er een millioen bij. uj tot levering van elec- 1882 met 59 klanten. Na dollars verlies, abrieksarbeider gebruikt zooveel electiiciteit als levert in denzelfden 1 af en hij verdient ook lik is de laatste jaren hoogte gestegen. Het enkbaar zonder elecfcri- derne mensch, nu hem ien is genomen, met dit rden? ouw Luigraag tot haar is toch zoo slordig sen rond waaraan geen hien niet stevig genoeg t mevrouw Zorgsteeds. hij naait ze altijd te En nu mevrouw, zal ik rven echtgenoot oproe- het probseren, maar hij ntje gehad,1 U heeft mijn dochter gd waarom hebt U agd? er werkelijk geen idee hield! roesten over 1930 in- pbrengen 2.525.000.000 nzine belast was met '29 vrachtwagens ge- dit cijfer terug op itie aan trucs bedroeg minder dan in 1929. 911 in een donkere iet 20 arbeiders en maanden na de op- lezelfde twee maanden aar bedroeg de pro- geproduceerde auto- 0.000 gulden, dat is ir dan in het voor paleizen verwoesten, al opbouwen. (Greulich.) ONS POIITIE-ELFTAL. Maandagmiddag had op het B.V.C.-terrein een oefenwedstrijd plaats tusschen ons politie- elftal en het elftal van Franken's Brood- en Meelfabriek, bijgenaamd „Wit en Bruin". Voor de rust ging het spel gelijk op en de rust trad in met den stand 11. Na de thee kwam „Wit en Bruin" opzetten en het duurde niet lang, dat de bakkers een doelpunt maakten, waardoor de stand 11 voor Wit en Bruin ver anderde. De broodbezorgers kregen toen den smaak (niet van het brood, maar van het spel], te pakken en wisten nog herhaalde malen den doelverdediger van het politie-elftal te passes ren. Toen de scheidsrechter tijd floot, had Wit en Bruin dezen oefenwedstrijd met 51 ge wonnen. Deze aardig gespeelde match werd bijgewoond door den politie-commissaris en eenige hoofdagenten. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: J. v. d. Klinkenberg, Postkantoor te Overveen, een roode das met witte strepen; L. v. d. Niet, Ter Hoffsteedeweg 4a, Overveen, een grijs wollen kinderhandschoen; Firma Hillen, Bloemendaal- sclieweg 97/99, Bloemendaal, een roodbonte meis- jesschort; N van Keulen, Zandvoorterweg 115, Aerdenhout, een huissleutel; J. Heijblom, Hooge- woersstraat 8, Haarlem, een dames halsketting; p. H. Martin, Delftstraat 26, zw. Haarlem, een grijze slobkous; Egelie, Julianalaan 35, O ver veen, een. portemonnaie met inhoud; Klevier, Kiddentuindorplaan 14, Haarlem, een schop; J. v. d. Klinkenberg, Westerduinweg 7, Aerdenbout, een horlogelint met zilver, waarop XXV; J. van Leer, Westerlaan 31, Aerdenhout, een nappa handschoen; Korstjes, Prins Hendriklaan 120, Overveen, een bruinlederen portefeuille; aan den politiepost te Aerdenhout, een pakje formulieren, int. arbeidsovereenkomst; aan het bureau van politie te Overveen, een belastingmerk, een daineshandschoen, twee sleuteltjes, een zeem lederen damestasch, een dop van een auto. GEVESTIGD. Opgave van 1529 Jan. H. R. Adam, Noorder Stationsweg 1, Bloe mendaal; A. Hartog, Esschenlaan 7, Bloemen daal* C. Eichhorn, Bloemendaalscheweg 287, Overveen* G. C. Vis, De Genestetweg 9, Bloemendaal. C. J. de Gast, Prof. van Vloten- weg 12, Bloemendaal; J. J. Weissman, Kenne- merweg 16, Bloemendaal; J. J. D. Cools, Korte Zijlweg 21, Overveen. BLOEMENDAAL. Bevallen: J. H. Bos—de Mandt, dochter; G._G. van der Wijdende Wit, zoon; G. H. Oosterhof Wensma, dochter; F. M. Weijers—van Marwijk, dochter; M. P. Ruigrok—van Wees, zoon; B. C. M Gruppingvan Roijen, zoon. Ondertrouwd: H. J. Bakker en R. Hamsink. Ch. de Wit en W. van Wamel; F. W. Bröcker en A. A. Silingerova; J. Dames en C. W. Exel; P. Sannes en P. Faber. Getrouwd; Ch. de Wit en W. van Wamel, A. 'Brouwer en C. H. Ophuijsen. Overleden; A. H. Heldert, 89 jaar; P. J. A. Schouten, 35 jaar, over-leden te Amsterdam: H. A. Jentze, 80 jaar, overleden te Haarlem; A. van Zetten, 34 jaar, overleden te Haarlem. 't kind, beider oogappel, wordt gedood. Vreese- lijk is de ontgoocheling van deze heiden; als bezeten van berouw en verbijstering stort de moeder zich op het lijk, de vader is verdwaasd, aldus is het einde van het 4e bedrijf. Het 5e bedirijf geeft ons de terechtzitting met een opgeblazen ambtenaar O. M., een rustig stel president en rechters en een opgewonden advo caat, en Kipra in de beklaagde-bank, die eerst uit het requisitoir moet hooren dat hij uit baat zucht zijn vrouw naar het leven stond, immers eerst woedend op haar werd toen zij beslag legde op zijn goederen, hoort een en ander door den advocaat bij pleidooi weer rechtzetten. In dit duel tusschen vervolging en verdediging- komt een glimpje om den hoek kijken van den strijd op leven en dood tusschen oude en nieuwe richting, in het strafreeTit, dcch die Titanen strijd zeiven zien wij niet, want zooals de ver dediger zeer terecht bepleit: ons nieuwe Wet boek van Strafvordering is geen eerlijke proef in de nieuwe richting, maar een proef daarmee en 'een sabotage daarvan tegelijk, waarvan alleen iets te maken is als èn O.M. èn verde diger 't zelfde willen: zuiver wetenschappelijk onderzoek naar de objectieve waarheid aan gaande de feiten en de menschn. De Rechtbank liet den man die 6 maanden in voorarrest zat, vrij, welk vonnis ten slotte tegen hem wordt uitgesproken hooren wij niet, daar komt het ook niet op aan. In een epiloog vóór een groen gordijn afgespeeld, zien we ten slotte beide door him hartstochten gebroken en door een nobele beslissing van den Rechter weder tot zich zelf gekomen echtgenooten zich met elkaar verzoenen. Zij zijn eigenlijk elkander blijven liefhebben; maar hun nieuwe samenleving heeft nu als kern een herinnering en een graf. De roman in questie is ons onbekend. Het tooneelstuk geeft een stuk romantisch realisme, dat helaas niets onwaars, niets opgeschroefds, niets onechts bevat gelijk wie in de huwelijks- psyche van den (zedelijken) middenstand en van de doorsnee Nederlandsche rechtsbedeeiing van eenige jaren geleden (het wordt steeds heter) is ingewijd, weet. Hier schuilt stof voor zedeschilderingen, waaraan volgende geslachten het onze zouden kunnen herkennen en waarover wij ons dan zouden moeten schamen, waren we nog in leven. Vreemd is, dat aan een omroep- vereeniging die „Vara" verboden werd het laat ste bedrijf per radio uit te zenden. De Haar- lemsche Vara-leden schitterden echter in de too neelzaal door afwezigheid (politiek? veront waardiging?). Met het hun eigene entrain hebben de leden van het z.g.n. Ensemble, laat ons juister, ge zelliger en op z'n Hollandsch zeggen; Gezel schap Bouber, gespeeld. Allen waren goed, ter wijl wij onder Jan Lemaire in de rol van Kipra een dikke streep zetten. Niet Tine, maar Jan is voor ons de hoofdpersoon van het stuk dat met alle gebreken aan stukken ontleend aan romans eigen behept is, maar ten slotte door het ernstige, beheerschte en hartstochtelijke spel en het levende gegeven bij het slecht opge komen publiek insloeg, de hartstochten gaande en de tongen los maakte, en dat een eerste voorwaarde voor kunst, bevrijdend werkte en op ingewijden en onbevooroordeelden een ster ken indruk maakte. T. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan, Kinheimpark. Zondag 1 Febr., 10.30 v.m.: Gezongen H. Mis. Woensdag 4 Febr., 8 uur n.m.: Vespers en Lof. Donderdag 5 Febr., 7.30 v.m.: Stille M. Mis. Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. P. de Haas, Utrecht. N.m. 5 uur: de heer K. Koopman. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur: de heer L. Wielenga, Theol. Stud. Amsterdam. Gebouw „Maranatha". Donderdag 5 Februari. s Avonds 8 uur: Ds. J. C. van Dijk, Bijbel lezing. Overveen. V.m. 10 uur: Ds. M. C. Briët, Heemstede. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. Ch. Aalders. N.m. 5 uur: Prof. Dr. G. Ch. Aalders. Collecte voor de Zending. Opbrengst collecten Zondag 18 Januari: Deurcollecte 22.11%. Collecte art. 13 f 41.28. Collecte Avondmaal f 96.97. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: A. van Dijk, oud-Zendeling, Heem stede. Eglise Walionne. Ned. Hervormde Kerk. Dimanche Ier Fefricr. 10 h. 30: Service divin. 11 h. 45: Service pour les enfants et la .jeunesse. 20 h.Service divin Pasteur Krafft. Vendredi 6 Fevrier. 8 h. (soir): Conférence du pasteur A. Krafft Bonnard. Religieuze Kring Aerdenhout. V.m. 10% uur: Ds. A. Trouw, Vrijz. Herv. Pred. Heemstede. Ned. Herv. Kerk te Santpoort. V.m. 10 uur: Geen dienst. 's Avonds 7 uurProf. Dr. G. A. van den Bergii van Eysinga. ,,X>e zaligheid van het zien Lk. 10, vs. 23b. THEE. Thee kan in ons land, evenals in Ameika en in Engeland met al zijn kolonies en dominions, een volksdrank worden genoemd, misschien nog meer dan koffie. De thee kan bovendien op een veel ouderen en deftiger stamboom bogen. Het theïsme was in het Oosten al lang een soort van godsdienst, voordat de kruisvaders uittogen naar Jeruzalem. Het zou ons te ver voeren om de diepzinnige en wijsgeerige beschouwingen, die wijlen Okakura-Kakuro in zijn „Boek van de Thee" aan dit product wijdt, hier te ontleden of saam te vatten. De gewone Westerling snapt niet veel van de speculatieve neigingen van de aarzelende Oosterlingen. Wij zijn meer mannen van den daad dan van het denken en Okaku ra-Kakuro wrijft ons dat, niet zonder een zweem van bittere ironie, onder den neus, wanneer hij zegt: „Een Westerling, in zijn oppervlakkige zelfgenoegzaamheid, zal in de thee-ceremonie maar éen van de duizend-en-een excentrici teiten zien, die voor hem de aantrekkelijkheid en de kinderlijkheid van het Verre Oosten uit maken.. Hij was eraan gewend Japan als een barbaarsch land te beschouwen, zoolang men er alleen de beminnelijke kunsten van den vrede beoefende; hij houdt Japan voor een be schaafd land sedert het in het groot is gaan moorden op de slagvelden van Mandsjoerye. Dat is maar al te waar; van de eigen diepe, vreemde doch echte beschaving van het Oosten hebben wij niets willen begrijpen... totdat de kleine Jap ons, in den Russisch-Japanschen oorlog, met geweer en kanon een lesje heeft geleerd. Van toen af is Japan als een groot mogendheid meegerekend. Wij begrijpen, dat de gele mannekes daar met een greintje vrij postigheid aan herinneren. Eerst aan het ende der negende eeuw onzer jaartelling, werd, volgens den reeds geci- teerden schrijver, het bestaan der thee in Europa bekend door een Arabisch reiziger. Marco Polo gewaagt er eerst drie eeuwen la ter van-. Maar pas in de zestiende eeuw be reikten de eerste proefjes van den wonder baren drank Europa. In 1650 wordt nij in Engeland vermeld als „dien uitmuntenden drank" -aanbevolen door alle Chineesche medicijnmeesters door de Chineezen tcha en in andere landen tay geheeten, alias thee." Het liep niet van een leien dakje, om de thee als volksdrank in te burgeren. In zijn „Essay over de Thee" beweert Jonas Hanway in 1756 STADSSCHOUWBURG. Gezelschap Bouber: „Tine Kipra's echtscheiding" tooneelspel in 5 be drijven en een epiloog naar den roman van Frameofe Pauwels, door den schrijver en Herman Bouber, Zaterdag 24 Januari '31. Kipra, echt Amsterdamsch garagehouder, een trouwhartig mensch en harde sjouwer heeft vrouw, kind en arbeiders; de vrouw waant zich boven hem verheven eiï is van zijn echte liefde riet gediend, ze laat zich door een pianomeester, poen le klasse 't hof maken; deze leeft met een meisje dat geld en een bochel heeft, óm 't geld, de jongen van het echtpaar Kipra is de lieveling van heiden, zelf weet hij niet van wie hij meer houdt, van vader of van moeder; dan is t de één dan is 't de ander die hij gevoelt niet te kunnen missen; <ie arbeiders zijn behalve oude Maantje (Herman Bouber) niet veel zaaks, de chauffeur besteelt z'n baas, de reparateur is zoo tusschen heiden in_ Kipra -heeft een vriend, Tokkelman, een van z'n vrouw gescheiden ventje, dat zich als oppervlakkig mannetje weet te schikken in zijn lot; Tobi (Hetty Beek), t ge bochelde mainteneetje heeft de werkster (Marie Sternheim) in vertrouwen genomen. Larondelle, de pianomeester, legt 't met Tine Kipra de ge trouwde door haar man niet verdachte vrouw aan. Kipra zelf ziet eerst nog niets, zijn werklui echter zien 't wel; als Kipra de chauffeur eruit- gooit omdat hij hem op knoeien aan den taxi- meter betrapt, schreeuwt deze uit wraak hem toe: en jouw vrouw houdt 't met een ander, de heele buurt weet 't. Kipra twijfelt, maar allengs lirijgt hij zekerheid. Op raad van Larondelle, wien 't te doen is om met Tine te trouwen, uit baatzucht, bij scheiding krijgt zij de helft dei- gemeenschap mee, brengt haar met een advo caat in kennis en beschrijft hoe ze haar man tot drift, mishandeling e.d. drijven kan, dan kan scheiding van tafel en bed worden ge vraagd, en de geheele affaire in beslag ge nomen; Kipra daardoor in 't nauw gedreven zal dan wel in volledige echtscheiding toestemmen en omdat zij de eerste is die eischt, krijgt zij den jongen ook nog. 'n Alledaagsch geval, 'n waar geval, met nuance's in ons land met zijn treurig teveel aan op praktijk jagende advocaten (Untergang des Aberidlandes) veel zeer veel voorkomend. Kipra betrapt de gelieven, maar hjj wil niet scheiden, hij houdt te veel van zijn Tine, raakt uit baloorigheid aan den drank, die zaak begint te verloopen, de jongen weet geen raad tusschen zijn nu heide ondeugend* gewor den ouders en opeens komt de deurwaarder op alle hebben en houwen beslag leggen, op de meubels, op de auto's, op de vorderingen, alles staat stil, een opstootje ontstaat in de straat bij de garage, men denkt dat Kipra failliet gaat; die man wordt razend, de vrouw ziet de opzet al ten deele slagen, maar ineens begrijpt Kipra nu dat hij met de liefde zijner vrouw, zijn naam en zijn fatsoen, ook zijn geheele bestaan waarvoor hij, de broodvechter, 10-tallen jaren werkte staat te verliezen. Hij dreigt zijn vrouw als ze niet de beslaglegging opheft met een revolver, de jongen ziet 't en werpt zich tus schen vader en moeder, de haan gaat over en VOETBAL. De uitslagen der Zondag 1.1 gespeelde wed strijden voor de tweede klas B zijn: B. F. C.Hercules 0 D. W. S.Zandvcort 1—0 HaarlemBloemendaal 41 In ons vorig overzicht voorspelden we reeds, dat Hercules in Bussum op een warme ont vangst kon rekenen. Dat we niet ver van de waarheid af zijn, bewijst de allermagerste overwinning welke de Herculanen er uit het vuur sleepten. Wat rneer zegt, ze mogen hoogst tevreden zijn met dezen uitslag, immers bijna den geheelen wedstrijd is B. F. C. aan 't woord geweest. Stug verdedigen der gasten en ongelukkig schieten van de gastheeren voor kwam de overigens zeer verdiende gelijkmaker. In de B. F. C. voorhoede viel vooral het spel van de linkerwing op. De linksbinnen was een voortdurende bedreiging voor Bait's veste, echter faalde het schot van Boerhouat steeds. De eenige goal van dezen wedstrijd werd on geveer een kwartier na het begin gescoord door Daaf Buitenweg, die in een van zijn be kende, alles overrompelende rushes de geheele B F. C. defensie passeerde. Ook Zandvoort hield zich in Amsterdam kranig. Evenals Hercules verdiende D. W. S. evenmin de overwinning. Zandvoort had on tegenzeggelijk het beste van het spel. Pech hadden de kustbewoners, toen hun linkshalf geblesseerd raakte, waardoor de eminente goal-getter Koper, diens plaats in moest ne men, terwijl een invaller, niet geheel fit, als center-for moest fungeeren. Dit mal-heur is misschien het geluk voor D. W. S. geweest. In de ontmoeting HaarlemBloemendaal is al wat Bloemendaal gezind was, wel danig te leur gesteld, door het absoluut falen der witte voorhoede. Zoo goed en verrassend als deze heeren op eigen terrein speelden, zoo slecht, ongevaarlijk en onsamenhangend werden de aanvallen nu opgezet. De wingspelers vooral brachten er weinig van terecht, maar ook de linksbinnen had bepaald een off-day. De mid denlinie heeft goed gespeeld, zonder meer. De backs leken ons niet al te zeker, terwijl Beijk gered heeft, wat te redden was, hoewel hij 't derde doelpunt o. i. had moeten voorkomen. Haarlem vormde beter geheel, en wist zich ook .juist aan de weersomstandigheden aan te passen. De eerste helft, die de roodbroeken met den feilen wind in den rug speelden, werd veel en goed geschoten, terwijl na de rust, de bal laag gehouden werd, wat door Boemendaal meestal verwaarloosd werd. Haarlem bouwde ook technisch beter haar aanvallen op en zoo kon het gebeuren, dat, hoewel Bloemendaal den wind tot bondgenoot had, de thuisclub gevaarlijker bleef. Met kunst en vliegwerk, en veel geluk, wist B'eijk in de tweede helft zijn doel voor verdere doorboring te bewaren. Slechts ééns moest Hoeben, die zeer verdienstelijk de Vries verving, visschen. In dezen wedstrijd stonden de gebroeders Kammeijer tegenover elkaar. Bob als links buiten bij Haarlem. Jules als rechtsbuiten bij Bloemendaal. Een vergelijking valt ontegen zeggelijk in 't voordeel van den roodbroek uit. Hij mag niet zoo snel zijn, maar passeert mak kelijkei*. is productief (hij scoorde twee doel- punten) ::i speelt minder bescheiden dan zijn ouderen broer. Toch had Jules het geluk niet op zijn hand toen twee maal achtereen vóór nog, dat het gebruik van thee den mannen de rust zijn schoten heter lot hadden verdiend. <■-""*"*li°- Nu de twee wedstrijden tusschen de rivalen achter den rug zijn gebiedt de eerlijkheid te erkennen, dat Haarlem zeker sterker is dan ons elftal. Het Haarlemsche publiek heeft wederom getoond, weinig begrip van „sportiviteit" te hebben. Het optreden van deze menschen is geen clubliefde, maar chauvinisme van 't erg ste soort,, waarvoor geen kruid gewassen schijnt. Het programma voor a.s. Zondag luidt: SpartaanHaarlem. HerculesV V. A. ZandvoortVelox. B. F. C.—D. W. S. BaarnBloemendaal Een volledig menu dus! Spannender compe titie als de-ze hebben we nimmer meegemaakt. De negen clubs van deze afdeeiing hebben nog slechts 31 wedstrijden te spelen, uit een totaal van 180 en nog is van een bezetting der be geerde en fatale plaats niets te zeggen. Zelfs na Zondag, als alle vastgestelde ontmoetingen doorgaan, is dit mogelijk. Indien Spartaan, V. V. A.. Zandvoort, B. F. C. en Baarn of Bloemendaal verliezen zijn we nog even ver. Toch kan Zondag de beslissing voor de laatste plaats vallen. Indien Bloemendaal van Baarn verloor, Velox van Zandvoort, V. V. A. met Hercules gelijk speelde en B. F. C. en D. W. S. eveneens de punten deelde, zou het lot van Bloemendaal definitief bezegeld zijn! Bloemendaal móét dus van Baarn winnen, en 't kén. We weten, dat de opgave moeilijk Baarn heeft in den laatsten tijd geweldig De dagbladen hebben het vermeld, dat er vanwege de V.A.R.A. een televisie-uitzending heeft plaats gehad. Ter gelegenheid daarvan is 'n Televisienummer verschenen van „De Radio- gids". Officieel orgaan van de V.A.R.A. In dat nummer; dat we ontvingen, vinden we van den heer L. J. van Looi een artikel: „Wat hebben we van de televisie te verwachten?" We ont- leenen er het volgende aan: Laten we eerst een vragen, wat wij gaarne van de televisie zouden krijgen. Dat is voor iedereen duidelijk. Wij zouden graag niet alleen van een spreker op een vergadering een speech hooren, maar wij zouden ook graag den spreker en de vergadering zien, zoodat wij den indruk kregen er zelf bij te zijn. Wij zouden ook graag van den voetbalwedstrijd niet alleen hooren: „Thans heeft Jan Vlug den bal, dribbelt om Kees Langzaam heen. Hij schiet op doel. doch de bal gaat langs den paal", maar wij zouden den dribbelaar graag zien. Wij zouden ook het V.A.R.A.-orkest graag zien spelen, al zouden de heeren dan niet meer in overhemdsmouwen kunnen spelen. Welnu, dat kan de televisie ons niet leveren, nu niet en in de naaste toekomst niet en het zal wel héél lang duren, voordat zooiets moge lijk wordt. Want daartoe is niet alleen noodig, dat er een foto-cel, het z.g. „electrisch oog", komt van een véél grooter gevoeligheid, maar er zou ook een golflengteband voor gebruikt moeten worden, die zoo breed was als die van verscheidene gewone omroepstations. En bij het gebrek aan golflengten in den aether is daarop weinig kans Voor het belichten van een te televiseeren voorwerp is thans nog een zéér sterke lichtbron noodig. Bij het over brengen van beelden van een voetbalwedstrijd of van het musiceerend orkest zou men het natuurlijk moeten doen met het gewone dag licht of met de kunstbelichting van de studio, die op geen stukken na voldoende zijn. De foto cel wordt door deze zwakke lichtreflexen niet voldoende beïnvloed. Wij zijn ook niet in staat om het orkest onder zoo'n sterke belichting te stellen, dat de foto cel wèl voldoende licht krijgt. Wat de lampen aangaat, zou het wel gaan, maar wij willen niet riskeeren, dat het orkest staakt of in vlammen opgaat! Het uiterste, wat de televisie op het oogen- blik kan brengen, is het beeld van één of twee hoofden, met schouders en borst, waarbij de personen goed herkenbaar zijn. Een violist zou den wij dus kunnen hooren en zien en Willem van Cappellen zou ook in aanmerking kunnen van zich af gebeten, terwijl het terreinvoordeel hun Zondag een veilig gevoel zal geven. Maar wat drommel, die elf witte vormen het strui kelblok voor Hercules. D. W. S. en Haarlem, zouden die, nu de nood op het hoogst is, piet meer kunnen klauwen? „Nu of nooit" zij de leus waaronder deze belangrijke strijd wordt aangebonden. Mogen we weer op supporters rekenen Als Haarlem het niet tegen Spartaan weet te bolwerken, kan het roodbroeken-team zich gevoegelijk uitgeschakeld aehtén. Er mag zelfs niet één punt in de Spartaansche blijven ste ken. Alle hens dan ook hier aan 't dek. Het is voor de Schoterwegbewoners een mooie gelegenheid zich in de Spaarndammer- polder eenigszins te acelimatiseeren voor den komenden grooten strijd tegen D. W. S. Hercules zal de mooie kans, welke het op den eeretitel heeft zeker niet tegen V. V. A. vergooien. Trouwens de Herculanen hebben met V. V. A. nog een appeltje te schillen, immers haalden deze Amsterdammers het stoute stukje, uit, heide punten aan de Kruis- laan op Buitenweg c.s. te veroveren. Gelegen heid voor revanche is er dus te over, een ge legenheid, die de Utrechtsche ex-eerste klasser niet zal laten passeeren. Velox trekt lang niet gerust naar de Zand- voortsche duinen. Gelukkig, dat een uitnemen de scheidsrechter (de heer Laarmans) hier de fluit bespeelt. Hoewel Velox lang geen walk over zal hebben, geven we haar toch de beste kans. D. W. S. kan zich, op haar tocht naar Bus sum spiegelen aan Hercules en van meet aan 't bekende schepje er op gooien. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Eén misstap en de kampioens-illusies vervliegen in rook. Weten de Amsterdammers als winnaars Bussum te verlaten, dan hebben zij hun lot in eigen han den, daar zij in de resteerende wedstrijden tegen Haarlem en Hercules hun voornaamste concurrenten den das aan kunnen doen. A. C. W-eest waakzaam van geest, opdat de ge heimenissen van dezen tijd voor U niet zonder vrucht voorbijgaan. (H. Bernardus5 „Sermo de Pass. Dom" nr. 1.) I digende wijze oplossen. hun gestalte en flink voorkomen deed verlie zen en de vrouwen haar schoonheid) De wijze dichter Tang had echter van het afkooksel van het geurige kruid geschreven: „het eerste kopje bevochtigt mijn lippen en mijn keel, het tweede breekt mijn eenzaamheid, het derde dringt in mijn ingewanden en er wellen dui zenden vreemde gedachten in mijn brein op, het vierde zet mij lichtelijk in het zweet en al het kwade in mijn lichaam sijpelt door mijn poriën; met hot vijfde hen ik gezuiverd; het ze3de draagt mij naar het rijk der onsterfe- lijken.... En het zevende... ach het zevende.... maar ik kan er niet méér drinken!" De oude Tang vond ook in Europa, voorna melijk in Nederland broeders in de thee-veree- niging. Nora de Vries schreef daaromtrent nog kort geleden, in Hooger Leven: (Het bontste van allen maakte het Dr.- Bontekoe van Alkmaar, die dan ook de thee dokter genoemd werd. Volgens hem was het gebruik van thee goed tegen de waterzucht en allerhande verstoppingen. De thee reinigt het bloed en het lichaam beter dan het moord dadige aderlaten, het uitmergelende purgee- ren en het inzwelgen van allerlei onsmake lijke dingen, die in een apotheek, als in een vergiftenhuis, altijd klaar staan. Het was goed voor het gezicht, verdreef de domheid, den slaap, ja zelfs de vrees. Er was letterlijk geen kwaal of gebrek, dat de thee niet kon overwinnen. Men mocht volgens dezen dokter van het .excellente cruyt" zooveel drinken als men maar kon. Op zijn minst acht a tien kopjes per dag*, maar meer was nog veel he ter. Hijzelf dronk er wel volgens zijn zeg gen -100 of 200 op één dag, maar zeiden zijn tegenstanders weer daardoor is de man dan ook heelemaal uitgedroogd en is het alsof zijn gewrichten rammeien, als hij loopt. En toen hjj in 1685 van alle trappen naar he neden rolde en dientengevolge stierf, zei men dan ook „dat komt van dat theeslurpen, zijn beenen konden hem niet meer dragen". Hij was destijds lijfarts van den keurvorst van Bran denburg en het was in diens paleis, dat hij zoo noodlottig viel Hij was toen pas 38 jaar. Evenals aan professor Tulp verweet men aan Bontekoe, dat de heeren van de Oost-In dische Compagnie hem voor zijn theereclame betaalden. Verontwaardigd verklaarde hij: „Dat is niet waar; ik doe het uit liefde voor onze natie die het geluk geniet dit kruid, door den Indischen handel, overvloediger te ontvangen dan de andere, en omdat ik een groot liefhebber ben van een plant, zoo rijk aan deugden," Het zal wel niemand verwonderen dat de thee, door zulke fanatieke voorstanders aan geprezen, zich in Nederland een plaats als volksdrank veroverdej Doch heden drinken de menschen de thee niet meer als medicijn, doch als een verfrisschende, smakelijke versnape ring en voor de gezelligheid; sommige mis schien nog wel als een (denkbeeldige?) sti mulans. Wanneer Okakura-Kakuro terloops beweert dat de wijze mannen uit het Oosten uit de thee 'hun wijsheid putten, dan vinden wij dat wel een weinig met de haren erbij getrokken. Maar een feit is het, dat de theedrinkers die hij in zrjn boek huldigt, wijsheid spraken. Zoo vroeg Hiakujo, die eens met een van zijn leerlingen in een bosch wandelde toen plotseling een haas het hazenpad koos: Waarom vlucht deze haas voor ons weg? Omdat hij bang voor ons is, luidde het antwoord. Neen, zeide de meester, omdat wij moorddadige instincten hebben. Wat natuurlijk de naakte waarheid is. En als het theegebruik de volken waarlijk van die moorddadige instincten kan afhelpen dan wenschen wij, dat de Volkenbond een reuzensamovar wordt aangeboden. Dat zou waarlijk niet te veel zijn, wil 1931 het vraag- komen om per radio zijn portret af te leveren. Daarbij zou echter noch de violist, noch de declamator in staat zijn, om hun kunst ten volle te deen genieten, omdat zij zich zouden moeten laten welgevallen, dat een zeer inten sieve lichtstraal over hun gelaat speelde en in de oogen prikte. Een tweede mogelijkheid der televisie is het overbrengen van filmheelden. Dat is dus geen eigenlijke televisie, doch een soort televisie uit de tweede hand. Eerst heeft het camera-oog de heelden gezien en dan wordt de ontwikkelde film in het televisie-zendapparaat gedaan. De lichtstraal, die anders over de levende men schen voor den zender speelde, zoekt nu de filmheelden af en valt door de film op het electrisch oog. De technische voordeelen van dit systeem zijn duidelijk. Wat bij -de directe televisie de foto-cel treft, zijn de weerkaat singen van de lichtstralen, die op b.v. den violist* vallen, terwijl hij de filmoverdracht het iicht onmiddellijk door de film op de foto cel terecht komt. Daarbij kan de film heel wat meer licht nog verdragen dan het menschelijk oog en de lichtbron kan dus bij de tweede methode sterker zijn dan hij de eerste. Het is dan ook bij de overdracht van films mogelijk gebleken om een veel meer gedetailleerd beeld over te zenden dan bij de directe televisie en daarom is het goed, dat de V.A.R.A. zich be perkt tot de indirecte televisie, die voor den ontvanger de meeste resultaten oplevert. Men moet dus wel goed bedenken, dat de be staande televisie-systemen gebonden zijn aan twee zware kettingen: de foto-cel en de golf- bartd. Voor de breede golfband zou misschien een oplossing te vinden zijn door de televisie-zen ders te verleggen naar de ultra-korte golfleng ten, b.v. in de buurt van 10 Meter. Déér is nog ruimte genoeg en men heeft bij Telefunken dan ook op de korte golven televisie-proeven ge nomen, die zeer goed uitvielen. Maar die proe ven hooren nog in het laboratorium thuis. Voor de foto-cel heeft men nog geen betere oplos sing gevonden en er zal misschien een heel nieuwe uitvinding moeten komen om die mo'ei- lijkheid te omzeilen. Het is te wenschen, dat het mogelijk zal blijken om de televisie-uitzendingen voort te zetten, opdat men in Holland de gelegenheid krijgt om door het medewerken van amateurs althans de ontvangst-zijdevan het vraagstuk hoe langer hoe meer onder de knie te krijgen. Dat kan wellicht voor het geheele vraagstuk van belarg zijn. DE INVLOED VAN HET BEROEP OP DEN LEVENSDUUR. Naspeuringen door de bevoegde geleerden hebben aangetooud, dat landbouwers tot de langstlevenden behooren en ook geestelijke wer kers, vooral filosofen, diplomaten, wiskundigen en kunstenaars. Bij eenzijdigen lichamelijken arbeid treedt vroegtijdige ouderdom op, doordat de hersenen, die tenslotte alle organen beheer- schen, ongebruikt blijven en daardoor vroeger siniel worden en verschrompelen dan bij den kers niet het geval is. En tengevolge hiervan moet ook het lichaam vroeg verouderen .Natuur lijk spelen ook andere factoren een rol de levens wijze 'en de uiterlijke omstandigheden. De gestudeerden met korteren levensduur zijn de artsen; gestoorde nachtrust, onbeperkte werk tijd, groote verantwoordelijkheid, zijn de oorza ken hiervan. Van den handenarbeid is het meubelmakers vak het gezondste. In het midden staan de bak kers, metselaars, kleermakers, schoenmakers. Minder goed: steenhouwers, mijnwerkers, schil ders en het slechtst: bierbrouwers, voerlui en kelhv.rs; deze staar. net mtest bloot aan het geta;_ r. misbruik van alcohol. In het alge- meer, t lijkt groepsbezigheid binnen zekere grens. heu even te verlengen, al moet ze dan ook in latere jaren in beperkte mate uitge oefend worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 5