Haarlemsche (tóp. Diner-Ver. A. IMdenstafidswonliigen WONINGINRICHTIN3 Rl Evan EDEN Fa. VAN DIJK OKKER KLEVERLAAN 8 BLOEMENDAAL - IEL M Dinerpnjs f 0.87 soepof toespijs f 0.15 extra SPORT. BURGERLIJKE STAND. TOONEEL. UIT BOEK EN BLAD. Wal S?erC'ër;t<tè saati- mn over het nut van ad verteeren zeggen: BEHANGERIJ STOFFEERDER J Gebruikt alleen de beste grondstoffen en uitsluitend Natuurboter. TE HUUR. BE NUMMERBORDEN DER HAABLEM- SCHE STADSTRAMLLJNEN. Betere verlichting noodig. Het bestuur, we mogen zeggen, het .actieve bestuur" der afdeeling Haarlem en omstreken van den Algemeenen Bond van Fo rensen, heeft, naar we lazen in het periodiek „De Forens" zich gewend tot de Directie der N. Z. H. T. M. ter zake de verlichting der nummerborden der stadslynen te Haarlem. De Directie deelde mede, dat ook volgens haar de nummerborden des avonds niet voldoende zichtbaar zijn maar dat wijziging er van in verband staat met de reeds geruimen tijd hangende tramveranderingen in Haarlem. Het afdeelingbestuur stelde hiertegenover: „Dat niet goed begrepen wordt waarom een zoo nuttige en urgente maatregel zou moeten wachten tot de hangende tramwijzigingen tot oplossing zijn gekomen. Zoo'n bijzonder iets is het toch niet om die nummers te verlichten! Wij zijn derhalve zoo vrij er beleefd bij U op aan te dringen, dat ten spoedigste tegemoet wordt gekomen aan billijke verlangens ten deze". De Directie van haar kant antwoordde hierop „Naar aanleiding van Uw schrijven d.ü. 31 Dec. j.l., waarbij U uitspreekt, dat het toch wel niet zoo'n bijzonder iets zal zijn de borden te verlichten, meenen wij goed te doen U te vragen eenig meer vertrouwen te hebben in de juistheid onzer argumenten. Meerdere bekende lieid met de kosten van dergelijke zaken, waar het tramrijtuigen met hare hoogere electrische spanningen betreft, zou U wellicht de juistheid van ons bezwaar, om in verband met een mo gelijk korten gebruiksduur deze uitgaven te doen, ook hebben doen erkennen, ofschoon over wegingen van economischer, aard voor Uw Be stuur en voor ons mogelijk verschillende betee- ltenis hebben." Wij zullen dus, merkt 't periodiek op, dienen af te wachten totdat de „reeds geruimen tijd hangende tramwijzigingen" eindelijk haar be slag krijgen en de volgens de Directie zelve ook zoo noodige verlichting der nummerborden kan geschieden. XEDERL. MIDDERNACHTZENDING. Op 3, 4 en 5 Maart a.s. hoopt de afd. Haar lem een Bazar te organiseeren in het gebouw van de Haarl. Jongemannen Vereeniging, Lange Margarethastraat 13. Het dames-comité roept de hulp in van ieder die iets gevoelt voor dezen arbeid die door zijn getuigen en redden nu reeds gedurende meer dan 42 jaar in Haarlem en omgeving voor velen is geweest tot grooten steun, moreel en mate rieel in de treurigste en moeilijkste omstandig-, heden van het ieven. De Voorzitter der Haarl. afdeeling, Ds. C. J. van Paassen, van Eedenstraat 10, tel. 12128, giro 6634 en de secretaris de heer Hartendorf, Kloppersingel 175, tel. 11321, zullen gaarne al lerlei giften in ontvangst nemen, terwijl van wege het secretariaat ook goederen kunnen wor den afgehaald. Het dames-comité hoopt dat zeer velen de Bazar zullen bezoeken, die geopend zal zijn van 25 uur en van 710 uur. Voor Bloemendaal zullen goederen en giften gaarne in ontvangst worden genomen door Mevr. Ds. van Dijk, Kerkplein en Mevr. Ds. Brussaard, Vijverweg. BLOEMENDAAL. Als gevonden terug te bekomen bij: Mej. Rinse, Prins Hendriklaan 4 te Overveen, een zwarte damestasch met inhoud; Bal, Rus- tenburgerweg 8 te Bloemendaal, een duif; Pel- tenburg, Zuider Stationsweg 3 te Bloeme. aal, een tienrittenkaart voor autobus, school art; A. van Kempen, Korte Zijlweg 10 te Overveen, een motorhandschoen; Max, Aerdenhoutsduinweg 9b te Aerdenhout, een vulpen; P. ter Voort, Schroeder v. d. Kolkweg 26 te Bloemendaal, een ruigharige fox-terrier; R. de Jong, Duinvliet 7, Haarlem, een stucadoorsbroek; Schrader, Rozen Nobelstraat 2 te Zandvoort, een dameshand schoen; H. Bikkel, Stolberglaan 9a te Aerden hout, een knipmes; Tollenaar, Pieter Kies- straat, lOrood te Haarlem, een gouden schakel armband; Van Ooijen, Lage Duin en Daalsche- weg 9b te Bloemendaal, eer. damesportemon- r.aie met inhoud; Jonker, Bloemendaalscheweg 135 te Santpoort, een wollen heeren sjaal. Terug te bekomen aan het bureau van politie te Overveen: een huissleutel, gemerkt S.; een grijze Engelsche pet; een juttezak; een dop van een benzinereservoir; een kinderhandschoen; een zakdoekje; een blauwe muts (clut). THIJSSE'S HOF. n. Onze meester is naar het verre Oosten ver trokken en liet ons de sleutels van zijn hof achter. Wij hadden in die vijf jaren van hem geleerd met planten om te gaan. Wij leerden, hoe de heggerank zich met haar rankjes vast klemt, door met die fijne steeltjes zich om een takje te winden. De heggerank groeit overal in den hof en heeft volle vrijheid zich aan alle boomen vast te hechten. Zoo hebben vele andere planten hier vrijheid zich te ontwikkelen. De hof is niet groot, maar het is er een heerlijk rustig plekje, omringd door hooge beuken van 't Bloemen dan] se he bosch. Hoe prachtig ligt 't vijvertje bij de zilveren berkjes. Vele bezoekers denken, dat dit water liier altijd geweest is, zoo vol en mooi is 't begroeid met waterplanten en riet, waarin de waterhoentjes leven. Onze groote dendroloog en knappe tuinkunstenaar L. Springer heeft prachtig dezen hof voor onze Kennemerflora weten aan te leggen. Wie zou nu. in dezen tuin wandelend, denken aan 't uit gemergeld stukje grond (ook wel gebruikt voor vuilnis) van vóór 5 jaar? Er is heel veel in dezen grond verwerkt: laagveen, hoogveen, kalkarm zand en voor de Limburgsche planten, die zich aan de Kennemerflora zoo nauw aan sluiten, nog klei en mergel. De planten kregen alle hun plekje grond, dat voor hen een levens behoefte moest zijn. 't Leek eerst ook, alsof alle planten tevreden waren, want ze bloeiden heel goed. Weldra merkten we, dat er vele ver dwenen; sommige krachtige soorten hadden de zwakkere verdrongen. In den duinhoek stonden de toortsen van een manshoogte samen met de gele grootbloemige teunisbloemen en 't helder blauwe slangenkruid. Prachtig was die duin hoek en wij dachten alles zoo goed geschikt te hebben. Maar..!... de toortsen verdwenen om op een andere plaats weer te voorschijn -e komen. Nu staan zoo fier met hun lieh tendc fakkels "bij dén ingang om de bezoeker vol eerbied te begroeten. Het duinhoekje zag er zoo vcrlaien uit met enkel maar'teunisbloe men en gras. Ook de hondstong had zich een beter plaatsje uitgezocht en dan nog wel bij dé Limburgers! Heerlijk is 't, dat de planten in onzen hof hun vrijheid krijgen om zich goed te kunnen ontplooien, maar 't was beter, dat ze bij den voor hen verzorgden grond bleven; 't is toch ook wel droevig, dat ze al het voor hen gekozene versmaden. Maar veel vreugde geven ook weer andere planten. Verrassend was de ontdekking, daar vleeschkleurige orchi deetjes te zien bloeien, die er nooit ingeplant waren. Zeker had de veengrond de zaadjes meegebracht. Hoe trotsch waren wij, toen we rondom den vijver overal gevlekte orchideeën vonden, terwijl ze maar aan één kant geplant waren. Alle biologen weten zeer goed, dat 't zeldzaam is deze vermeerdering door zaad. Het vorige jaar - bloeiden helaas maar heel weinig orchideeën, 't water van den vijver stond zéér laag en alles leek uitgedroogd. Toch! daar stond eën mannetjes-orchis tegen een duin doorn! „Wat moet die hier?" vroeg de tuin baas, „die hoort in den Limburgschen hoek!" Een prachtig gezonde plant met haar mooie lila tros bloemen vlak bij die doornige struik in het duinzand! Had ze daar misschien bescher ming gezocht? Helaas hielp die bescherming haar niet; de tros bloemen werd geplukt en misschien wel platgedrukt ineen herbarium. De plant met groen-glanzende bladen, waarop bloodroode vlekken, vertrouwden Wy verder den duindoorn toe. Bij 't herkenboschje in 't duinpannetje groeien nu eindelijk na vier jaren 3cryd tegen kweekgras, mooie soorten mos en pirola's, viooltjes, dalkruid, kever-orchis, zenegroen, enz. Lang heeft 't geduurd voordat we eindelijk die mossen en plantjes goed hadden; telkens werd de grond veranderd met turfmolm of blad- aarde en nieuwe plaggen mo3. Onze meester heeft deze plantjes zelve zeer zorgvuldig erin gezet. Den vorigen zomer stonden daar drie gevlekte orchideetjes, zoo jong en teer in hun eersten bloei. Zou een lijster die zaadjes over gebracht hebben toen ze de, slakjes van den vijver op een steen daar dichtbij stuksloeg en opat? Of zou de wind ze zoo ver meegevoerd hebben? De vorige maand was Thijsse's hof al zoo mooi! De hazelaars lieten hun duizenden katjes in de zon wiegelen en de eisen met hun donkere propjes kwamen ock al met katjes voor den dag. Tusschen 't dorre gras verfde 't duinmos vuurroode plekken door de duizenden vruchtjes. Het mos in 't duinpannetje was glanzend lichtgroen en alles groeide daar goed. Vol trotsch liet de tuinbaas buitengewoon mooi voorjaarshelmkruid een speciale Kenne- merplant, zien. Nog nooit zag ik zulke mooie planten met hun zacht fluweelachtige bladen Zij hadden wel een lekker vochtig plekje uit gezocht in dat mos 'vlak bij die orchideetjes. „Dadelijk die planten eruit, tuinbaas, en zet ze aan den boschrand, waar ze behooren te staan en haal er ook nog wat van die teunis bloemen uit met hun dikke penwortels!" De tuinbaas keek 'me aan en dacht zeker... die vrouwen-consequentie. En wat zal onze meester denken? BEVOLKING. Opgave van 1219 Febr. 1931. Gevestigd Mevrouw M. Verduin, Bloe mendaalscheweg 233, Overveen; Chr. Tit, Kerk plein 3, Bloemendaal; L. Abas, De Genestetweg 4. Bloemendaal; F. de Graaf, De Genestetweg 16 Bloemendaal. scènes: Tijl's geboorte „onder den helm", zijn jeugd met Nele een naam, die door den Vlaming steeds met feedere vervoering wordt uitgesproken, omdat zij voor «ern de personifi catie van het 'and van Vlaanderen is, dan het kostelijk spel op de kermis, waar Tijl den baljuw, den verrader en den Graaf van Egmont waarzegt met den vinger aan zijn neus, wat hem tenslotte een verbanning voor drie jaar op den hals haalt A In dien tusschentijd wordt Tyl's vader, Klaas, de kloefkapper, door ver raad op den brandstapel gebracht en het eerste deel eindigt met het „ontwaken" van Tijl in een vurige elegie op zijn vader, mét het sterk gesproken refrein: De assche van Klaas klopt op mijn borst, Aan ons de Lei en de Schelde. Het tweede deel behelst den voortdurender. str(jd van Tijl legen de overheid, tegen de sol daten, de landverraders, tegen het volk zelf soms. Zjj-aan-zij met Nele en Lamme Goedzak, nu eens zijn vriend, dan weer de personificatie van het trage, zelfgenoegzame materialisme, slaat Trjl zich door slle nederlagen heen, menig bitter woord wordt' gesproker., menige vlam mende tirade tegen de vele vijanden gericht. Aan het slot, als iedereen Tyl dood waant, gevallen door de hand van den „officieelen boef" zooals de denunciantenfiguur in het stuk ge noemd wordt, verschijnt hij op het hoogste podium van het tooneel, de gele Vlaamsche vlag met den zwarten leeuw achter zich, hand in hand met Nele, zijn vrouw. Het stuk stiigt en daalt, het is soms enkel gesproken (doch steeds bezield gesproken) pro paganda, soms Volkskunst in een wonderlijk ontroerende mengeling van smartelijkheid en ironie. Het heeft prachtige kwaliteiten en boeit van het begin tot het einde, ondanks zijn over matige lengte. Wat echter vooral voor het ver diende succes van dezen middag zorgde, was de zeldzaam sterke vertooning. Regie, decors en costumes waren nog van den kortgeleden gestorven Renaat Verheyen. Op de wijze van het oude Vlaamsche Volkstooneel was het tooneel geheel mgenomen door een podiumbouw in drie plans, met kleurige doeken bedekt. Een blauwe achtergrond, gebroken door een kleurig en decoratief motief van neerhanger.de doeken. alleen gelaten wordt" hebben te danken: aan Eduard Verkade, die als bestuurder van gezel schappen niet gelukkig is geweest, wel daaren tegen vaak als spelleider, al» ontdekker en vor mer van jonge talenten, als paedagoog. Het ge- illustrtVrd artikel herinnert aan misverstanden aangaande Verkade's bedoelingen, waarbij ech ter nooit redelijkerwijze is getwijfeld aan zijn ernst, zijn toewijding, zijn volstrekte onbaat zuchtigheid, waar het er om ging zijn kunst te dienen, zijn artistiek ideaal te verwezenlijken. ,,In het schijnbaar grillige, avontuurlijke, on rustige leven van dezen kunstenaar, die zóó veel geestkracht heeft verbruikt en zóó, vaak zakelijk fiasco heeft geleden, die 't door eigen duisterheid zijn beoordeelaars moeilijk heeft ge maakt, hem volkomen recht te doen in..dit zeer bijzondere kunstenaarsleven is toch één volmaakt strakke lijn te zien. Regelrecht streeft hij naar wat voor hem het hoogste is. En dit verklaart zoo vol komen de sympathie van veie kunstenaars voor Eduard Verkade. Hij is de niet te overwinnen kampioen, die telkens van het paard wordt ge worpen, doch altijd weer opstaat, zijn lans en zijn schild grijpt en opnieuw het strijdperk in rijdt. Chevalier sans peur door het nijdige Lot niet te verslaan". Dan volgt een belangwekkend overzicht van Verkade's loopbaan, zijn debuut als liefhebber- tooneelspeler, zijn gezelschap De Haghespelers, zijn eigen schouwburg aan üe Heerengracht te 's-Gravenhage, de tooneeltrust. Die Haghe spelers in het Voohout, het Vereenigd Tooneel, 't Amsterdamsch Tooneel; een staat van dienst, die getuigt van volharding, met geestkracht, idealisme, bezielende overtuiging, toewijding. „Het moge worden bedacht, ook door hen, die dezer dagen een hard woord voor Verkade op de lippen hebben". VOETBAL. Uitslagen der Zondag j.l. gespeelde wedstrij- t,3n voor de 2e klas B.: CpartaanVulox 33 HaarlemHercules 51 IZen wedstrijd zonder eenig belang werd ge speeld in den Spaaa-dammerpolder te Amster dam: twee eftallen, die niets meer te winnen of uuciiua,i,iS tw.cci. wciucii uuvi u=;te verliezen hadden, deelden zusterlijk de pun- spelers zelf aangedragen, zij waren tot een cn js <jen „lus", d.w.z. de prikkel om de minimum beperkt. De meeste costumes waren uitstekend geslaagd in hun menging van his torie en fantasie. De regie was bewonderens waardig, zij hield dit spel, ondanks rustpunten, in een hevig-bewogsn, dynamisch rhythms, dit heele tooneel leefde, sterk, zonder litteraire of 1 intellectueele preoccupatie: tooneel in den bes- ten en reinsten zin van het woord. Het spel. van Sta,f -Bruggen als Ty 1 was een voortdurend genot. Klein en tenger van gestalte in figuur en stem meermalen aan Jan Musch herinnerend, doch leniger en feller, gaf h:j den volksheld met alle overtuiging, alle scha keeringen en alle overgave van een rijk ■t.aicsf. Van rijn vele medespelers mogen vooral de kalme eerlijks en eenvoudig' BLOEMENDAAL. Getrouwd: H. J. Bakker en R. Hansink. J. B. Havers en J. M. S. Rieden. Overleden: W Wolff, 87 jaar; H. S. Schouten, 67 jaar. vader Klaas van Maurits dier.d koor» prënhfl.V" j WSÏ ten, en al is den „jus", d.w.z. de prikkel om de bovenste plaats te Inhalen, en de onderste te ontgaan er van af. voor de spelers in kwestie geeft deze omstandigheid na een ingespannen seizoen een heerlijke rust. Geheel anders was heit aan den Schoterweg. Dit was al to zien aan de publieke belangstel ling: van heinde en ver waien de enthousiasten gekomen om beide rivalen twee oud-eerste klassers aan 't werk te zien. Waren het bij Hercules de spelers Balt, de Bultenwegs en de Vripc, wiew het eerste Has-milieu niet onbekend is, bij Haarlem waren het v. Daalen,Bieshaar, Iseger, Odenburg en Breeuwer. De cijfers, waarmede Haarlem zeer onver- won toonen aan, dat er van spanning Hcstc en de kleurige, niet goedkoop gechav-jweinig sprake was. Van 't begin tot 'Ivoor de geerde figuur van Lammen Goedzak (van JohnUtrechtenaren bittere einde, is Haarlem in het: Duvosel) vermeld worden. Echter oo'.: de met i offensiuf geweest, omdat, haar „team work" subtiele ontroering gespeelde Nele (van Tilly stukken beter was dan dat der gasten. Zeker, ds gebroeders Buitenweg hebben voor van Speybrouck) en scherp in or.ze verbeelding' zeker, de georceaers isuicenweg neoDen voor- t gegrifte typen als de Baljuw (van Antoon van j al in de eerste helft veel verdienstelijke dingen 1 der Plaetse) tn den Scbarrelaer (van Lode j gedaan, maar het moest van hun alleen komen, deelden in dit succes. Door het het alleen nog maar voor Haarlem een kwestie van goals maken. Bovendien speelde de eminente links-back van Hercules, G. Lambers op halve kracht, daar hij tiog niet geheel hersteld was van oude blessures, en door dit al is het absoluut falen der bezoe kers voldoende verklaard. Zooals Haarlem Zondag speelde, verdient dit elftal haar plaats in de comparitie volkomen. Achter een snelle gevaarlijke voorhoede opereert een tactische middenlinie met Oldenburg de center-half als uitblinker; Van Dalen en Huisman behoefden geen bijzondere talenten te toonen, terwijl Hoeben rustig en zeker zijn doel verdedigd heeft. Vefmelden we ten slotte, dat Hercules volledig was, en bij Haarlem De Vries, P, van Daalen en Zeeger Vertvaal op het appèl door ziekte of bles sures ontbraken. Voor as. Zondag luidt hut programma: V. V. A.Zandvoort VeloxSpartaan D. W. S.—Haarlem Aan eerstgenoemde ontmoeting behoeven niet veel woorden gewijd te worden. Waarschijnlijk zal het terrein-voordeel aan Velox de overwin ning opleveren. Het gedrang om de eereplaats wordt ge ïllustreerd als volgt: Hercules 17 12 2 3 50—32 26 Haarlem 17 12 2 3 68—35 26 D. W. S. 16 12 1 3 48—22 25 Nemen we als eerste mogelijkheid, dat Haar lem van D. W. S. wint, dan zijn de Amsterdam mers definitief uitgesloten. Wint D. W. S„ dan behoeft hot tegen Hercules" in Utrecht' slechts gelijk te spelen om zich kampioen te noemen. Wordt er in Amsterdam gelijk gespeeld, zal de spanning voor den laatsten wedstrijd Hercules D. W. S. haar hoogtepunt bereiken. Wint Her cules i vaX hut kampioenschap in Utrecht. Wint D. W. S. in Amsterdam! Gelijk spel heeft een beslissingswedstrijd tusschen Hercules en Haarlem tengevolge. Men ziet dat de moge lijkheden vele zijn. Wie Zondag in Amsterdam de gelukkige zal zijn? Het is met geen mogelijkheid te voorspel len. Wel meenen, we te mogen zeggen, dat Haar lem een mooie kans heeft; indien het zijn vorm vertoont als tegen Hercules. Echter dienen We niut ite vergeten, dat het D. W. S.-terrein klei grond is. 't Zal er veel van afhangen, of sneeuw en regen het in de beruchte „vette" toestand brengen. Dit zal een gweldige handicap voor de rood-w.ltten zijn, en van grooten invloed op haar spel. Moge de ontmoeting een sportief ver loop hebben! Zandvoort kan „binnen loopen" door van V. V. A. te winnen. We achten de geel-blauwen hiertoe wel in staalt maar dat V. V. A. haay huid duur zal verkoopen hut is immere 'èett lang n'og niet veilig staat vast. Met interesse wordt de uitslag van dezen wedstrijd tegemoet gezien in Bussiun, Baarn en Bloemendaal. Op 1 Maart wordt o.m. gespeeld; BloemendaalSpartaan B. F. C.Zandvoort V. -I. A.Baarn. j Deze serie is de laatste acte van het drama. :'Wie zal het slachtoffer zijn? A, C. Plaum) deelden in dit succes. Door het '.■ee;c stuk heen, als proloog- en epiloog-zegge:- en voorts als „diplomaat", liep de figuur van den raisonneerenden Uiï, in het costuum van een van Shakespeare's narren, een rei, waaraan voor Renaat Grassin eer te behalen viel. Zoo rijk was deze voorstelling, dat wij moei lijk alle indrukken, die zij wekte, in een kort bestek kunnen samenbrengen. Bovendien zijn De rest van de Hercules-voorhoede speeide mees tentijds zóó onbenullig en doorzichtig, dat de -toch werkelijk niet zoo sterke verdediging der rooöbroeken 'n makkelijken middag had. Daarbij kwam, dat de blauw*witte aanval bleef volhar den in een veel te kort gehouden spel, waar mede spelers als v. Dalen en Huisman wol raad wisten. Maai- het grootste verschil zat in de midden- j linies. Bij Hercules was van een midden„linie' wij overtuigd, dat een tweede voorstelling on getwijfeld nog vele schoone details naar voren zou brengen welke thans, in de volte van het]^n s^ake- A*** de geroutineerd als gebodene, nauwelijks konden doordringen T~~' 1 18 Uilenspiegel, van R. Graverson. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct: Dit „spel van Vlaamsche geestdrift" heeft in de vertooning door de Gentsche tooneelgroep ook by het Nederlandsche publiek groote en verdiende geestdrift verwekt. Voor een deel was de weerklank van de zaal, zooals die vooral aan het slot in luide hoera-roepen en het zingen der volksliederen tot uiting kwam, natuurlijk een gevolg van de felle, met alle eenzijdigheid eener sterke overtuiging beleden „politiek'', waarvan het stuk doortrokken was en die bij een bespreking onder deze rubriek buiten be schouwing blijve. Maar anderzijds werd een scherp, recht door zee gaand volksstuk hier vertoond op een zoo kundige, zoo boeiende en zoo bij tijden grootsche wijze, dat er voor deze artistieke daad alleen reeds reden tot juichen De banden tusschen het Vlaamseh Volks tooneel en ons land waren vooral sinds het heengaan van Johan de Meester Jr. als leider der Brusselsche groep een weinig verslapt. Ge ruchten over splitsing, de dood van den jongen, begaafden leider Renaat Verheyen de g« bruikelijke moeilijkheden in de exploitatie van" een jong gezelschap nog geheel buiten beschou wing- gelaten, hadden ons bovendien met eenige vrees voor de artistieke zijde van dit bezoek vervuld. Het „Nieuwe Volkstoèneel", zooals de thans onder leiding van den acteur regisseur Staf Bruggen gekomen groep voort aan heet, heeft echter getoond, dat er in Vlaan deren nog „volkstooneel" leeft, dat zeker niet minder, eer beter, minder intellectualistisch, minder' enkel-oxperimenteerend is dan in den tijd van den eersten Tijl, van Anton van der Velde. Deze Uilenspiegel staat op naam var. een zekeren GravcrSon, die bovendien nog een Scandinavisch teekentje op de a draagt, dat op onze zetmachines, niet voorkbmt. Het heet dan ook „vertaald" (door dr. E. N. Siney). Wat daarvan waar zij en hoe dat stuk dan ook in het Deensch of Zweedsch geklonken moge heb ben zeker is het, dat.men in een vertooning geen ander element dan oprechte 'en puur Vlaamsche volkskunst kan ontdekken. In twee groote gedeelten, zonder dat het doek valt, worden hier in revue-trant grepen uit het op standige leven van den grooten Tijl vertoond, ïfflTfll V "PhlllTVS TT. zoogenaamd „historisch", Karei V, Philips n, Willem van Oranje en de graaf van Egmont verschijnen dan ook ten tooneele, maar stuk noch vertooning laten eenigen twijfel omtrent de duidelijke, soms haast al te duidelijke toe spelingen op den tegenwoordigen tijd, In het eerste deel, waar het stuk misschien in poëtisch opzicht het. sterkst 'is-, treedt die tendenz nog niet zoo schel op den voorgrond. Wij zien. een reeks frissche primitieve en sterk-levende Kef. is clan ook van harte ie hopen, dat het niet bii deze een matinee die onder de auspiciën van de Vlaamseh-Hollandsche Vereeniging „Guido GezeUe" stond, zal blijven Tooneel van» dit soort, van deze kracht en dezen rijkdom krijgen wij hier maar zelden te zien. Een voor stelling op dergelijk artistiek hoog peil in onze eigen taal te kunnen hooren, was éen dubbele verrassing. Dat zij spoedig herhaald moge worden (Wanneer komt dit stuk in Haarlem, dat zich de vijfde stad des lands noemt Fritz Hirsch Operette. (Impres- sario Hugo Helm.) Zondag 15 Febr. „Vlktoria und ihr Husar" in den Stadsschouwburg te Haarlem. Lachen en weenen liggen dicht bij elkaar. Ook lachen en.Weenen. Liefde is gezondheid en verliefdheid is een kinderziekte. Een echte huzaar is Hongaar en deze huzaar heeft, be halve een goed hart ook een hoofdletter en een hoog har':. Hugo Helm is met den helm geboren. Fritz Hirsch is weer der frisclie Kirt van vroeger. En Hans Lichtenstein, de myziek- dirigent 1st gar kein Hans aber ein lichtencler Stein. Ziehier, lieve lezeres en lezer, de adagio waartoe alle beschouwingen over dezeopvoe ring, dit stuk, dezer: impressario, dezen regis seur, dezen dirigent zich laten toefritzentoe spitsen. Eén Zug Spitse war es! Stampvol was het. Dat was 's middags met „Die dj-ei Madel" ook al zoo geweest. Met „Alte Fritz, und der immer austjindige, der geliebte Albert May und der immer jünger werdende Paul Harden, sein Bursche! Wie sie das machen, diese Leute, immer sich selbst treu zu bleiben bis zum jüngsten Lacheln und zum lachelndsten Jugend? De voorstelling was in elk opzicht zoo ver zorgd en in alle cmderdeelen, aktie, grime woord, muziek en samenspel zulk een nauw keurig- aaneensluitend geheel, dat we oen gan- schen avond volop genoten, ja echt volop, en lachen en weenen! Vooral het eerste volop! Fritz Hirsch musz doch selber so allmahlig ein Goldfisch d.i. eine reich gewordene Sardine sein. Und die kleine Friedel Diedel Dotza! Immer heimathlos, ich meine himmlisch, ent- ziiekend. Und unsera neue Prima Donna: Hildie Harmat? prima, prima! Uns aller besten Dank. Reich nur noch einmal zum abschied die Hand. Good night und auf Wiedersehn. Bald bleibe es so immer Viktoria. T, EDUARD VERKADE BIJ ZIJN LEVEN GEëERD. Het -doet. ons goed aan. dat Frits Lapidotii in het orgaan van het Npderlandsch; Tooneelvev- ,bond herinnert aan hetgeen we „den man, die hij is gaf er blijk van, zijn taak te begrij pen. Echter moest hij zijn vleugelhalfs, zwakke spelers, zoo dikwijls assisteeren, dat hy nog voor het rust-signaal vrijwel uitgespeeld was. Goede ballen naar de voorhoede doorgegeven, waren dan ook te tellen en toen in de tweede helft de gehee'U linkerwing van 't tooneel verdween, was „DE FORENS". We ontvingen het Februari-numrner van „De Forens", officieel orgaan van den Algemeenen Bond van Forensen, maandblad, gewijd aan de belangen van het Forensenleven. Uit verschil lende daarin gedane mededeelingen blijkt, dat het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstre ken, alsmede het algemeene bestuur van den Bond, groote activiteit ten toon spreidt. Van den heer Gerrit Lampetje Hzn. is een vervolgartikel over het moderne verkeer op genomen, de heer F. Beyerinek schrijft over het buitenleven in de 17de eeuw en wel In Bretange. A. J. Herwig over de bladcactus. Een heel lezenswaardig nummer. X TE DEN HUIST A/»DEt>EMSVAAKT I GEÏLLUSTREERDE FPUSCOURANT ROCKEFELLER: „Zooals de ervaren kapitein op ge vaarlijke plaatsen een loods noodig heeft, zoo moet de handige zakenman bij tyelen de hulp hebben van de re clame" Bakenessergracht 27 Telefoon 14393 Post Giro 149079 Verbruikers hebben steeds vrijen toegang tot keuken en Magazijnen. Omzet jaarlijks plm. 80.000 Diners. Dagelijksch gebruik niet verplicht. Lidmaatschap niet vereischt. Vraagt ons prospectus. TE HUUR a f 8.50 per week *5 5 kamers, voor-'en achtertuin, schuur, enz., aan Hoofdstraat te: Santpoort. Te bevragen bij MAAS, Hoofdstraat 372, NASSAUSTR. 19 OMDERRlCHTi nVIOO L e n ENSEMBLES PEL DIPL COIiSERV. A'DAM OUD LEERLINOELOUISZIMMERMAWNl TR.19 I ;SPEL I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 7