Provinciaal Waterieid Bedrijf van Noord VerpaGhting Staanplaatsen Gemeente Bloemenda; Het Bloemendaalsch Weekblad. PREDIKBEURTEN. VAN OVERAL. SPORT. Een volk, dat om zijn vrijheid strijdt. Het avontuur. Gemsente Bloemend; Wijzigingen ir „Voorwaarden flinke Garag Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: Ds. D. Kuilman, Leiden. N.m. 7 uur: Ds. Jac. Poort, Beverwijk. Medewerking zangkoor. Goede Vrijdag. N.m. 7 uur: Ds. L. Plette, Etersheim c.a, Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Dr. W. Th. Boissevain, van Leiden N.m. 7% uur Jeugddienst in het Jeugdhuis. Ds. Waardenburg, van Haarlem. Overveen. V.m. 10 uur: Ds. J. A. van Leeuwen, em. pred. te Heemstede Goede Vrijdag 3 April. V.m. 10 uur: Ds. van Dijk. Bevestiging van nieuwe leden. Collecte voor het geestelijk weit te Davos. N.m. 7 uur: Ds. Van Dijk. Heilig Avondmaal. Ned. Herv. Kerkgenootschap te Santpoort. V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. ..De bedrieger bedrogen". Joh. 14, vs. 30. Goede Vrijdag 3 April. V.m. 10 uur: Dezelfde. Bevestiging van lidmaten. Religieuze Kring Aerdenhont. V.m. 10la* uur: Ds. A. R. de Jong Prot. B.. Bussum. Vooig. Eglise Wallonno. Ned. Hervormde Kerk. DimanChe 39 Mars. 10 h. 30: Service et Sermon. Fête des Rameaux. 11 h. 45: Service pour les Enfants. 20 h.: Service de recueillement. Mardi 31 Mars. 19 h.: Service pour les Enfants et la jeunesse. Jeudi Saint a 20 h.: Service de Sainte Cène. Vendredi Saint 3 Avril. 10 b. 30: Service et Sermon. 19 h. 30: Service liturgique Pasteur Krafft. L'Eglise est ouverte tous les jours de 10—19 h. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. C. J. Kuiper. N.m. 5-uur, Ds. J. C. J. Kuiper van Oost- en West-Souburg. Bidstond voor het gewas. Collecte voor art. 13. Goede Vrijdag 3 April. N.m. 8 uur, Ds. J. C. Brussaard. jaren, niet geweest. Een deel hiervan komt op rekening van de middenlinie, waarmede vooral in de eerste helft nogal gesukkeld is. Pas na Januari, toen Parson definitief als links-mid den, en Immer als rechts-midden geplaatst werd, kwam een belangrijke verbetering tot stand. Maar ook het achter-trio gaat niet ge heel vrij-uit, en vooral door onoordeelkundig opstellen en terugspelen, werd onze doelverde- diger dikwijls onnoodig gepasseerd. Het ont duiken der buitenspel-regel is voor Bloemen daal nog steeds een gesloten boek. Hoeveel maal toch is het voorgekomen, dat een enkele pas naar voren dien vijandelijken aanval schade loos gemaakt zou hebben. In plaats daarvan trok men zich op het doel terug, om daar de gevaarlijkste situaties te scheppen. Nu zijn we allerminst voorstanders van een ver doorge- /oerd systeem in het buitenspel zetten, maar de regel is er, om toegepast te kunnen worden, en men dient er dan ook van te profiteeren, in dien zulks geboden is. Hopen we, dat het vol gende seizoen de heeren hun standpunt zullen herzien in de richting als door ons wordt aan gegeven. De B.F.C.-aanval heeft het minste doelpun ten op zijn crediet, terwijl de Baarn-verdedi- ging zich het meest zag passeeren. De Spar taan-voorhoede leverde ook al geen schitteren de prestaties: daartegenover staat, dat Oerle- mans c.s. met een aantal van slechts 38 tegen- punten kranig werk geleverd hebben. Zaterdagmiddag 4 uur, speelt Bioemendaal op het terrein aan de Kleverlaan om het kam pioenschap van Haarlem tegen de langzamer hand traditioneel geworden tegenstander EDO. Veel succes hebben we tegen de volgelingen van Pigge nooit gehad. Misschien, dat thans nu de rood-zwarten min of meer en decadence zijn, er een eervol resultaat behaald wordt, al rekenen we voorloopig nog op geen overwin ning. Behoudens afschrijvingen komt Bloemendaal als volgt uit: W. Huisman J. Yfs C. A. Bakker Ph. Immer H. Beyk P. J. Parson Ch. de Bock J. A. Sunter Fr. Bakker J. Kammeijer M- Strik Reserve: D. Kuiper. Mej. mr. E. C. v. Dorp van hier sprak Dins dagavond in een bijeenkomst belegd door de De Vrjje Katholieke Kerk. afdeeling Rotterdam van de Vrouwengroep uit Popellaan Kinheimpark. den vrijheidsbond in Rotterdam over politiek Zondag 29 Maart, Palmzondag, 10.30 v.m.: Ge-^beleid. Zij noemde na een korte inleiding, elk mensch In staat zal stellen, een waardig leven te leiden. Want de landen, die tot nu toe in aanmerking kwamen voor landverhuizing hoofdzakelijk Zuid- en Noord-Amerika be ginnen ook reeds om te zien naar een manier om het overschot aan menschen te verplaatsen. Daarbij komt ook nog, dat de mensch van heden niet meer die van gisteren is, die moedig en on versaagd een onbekende toekomst tegemoet trok, en tevreden was met het oerwoud en de wildernis. Ondanks de groote bevolking kent de aarde nog steeds reusachtige woeste en onontgonnen streken En niet alleen in de tropen, die prac- tisch volkomen onbewoond zijn. In de tropen is het vooral de Sahara, een wereldrijk op zichzelf, dat slechts schijnbaar zonder water is. De zon heeft de rivieren van de aardoppervlakte ver drongen. De nieuwe wetenschap der artesische bronnen stelt ons in staat de onderaardsche waternetten te bereiken en te gebruiken. Het is vast komen te staan, dat in de meeste gevallen de woestijnbodem niets anders noodig heeft dan water, om een buitengewone vruchtbaarheid te ontvouwen. Een tweede groot woestijngebied zijn de binnenlanden van Australië. In Egypte en in Soedan beleven wij thans voor den eersten keer in de geschiedenis de poging in grooten stijl om een woestyn van de landkaart te doen verdwijnen. Korten tijd geleden is in Egypte een nieuw ge weldig waterwerk geopend, de stuwdam van Nag Hammadi. Hiermede is de bevloeing van Noord—Egypte een feit geworden. Dit waterwerk dat 150 K.M. ter. Noorden van Luxor is gelegen, Is 822 M. lang. Honderd, elk 6 Meter breede ka nalen reguleeren het afvloeien van den in den regentijd opgezamelden voorraad van de Nijl. De bouw van den dam heeft niet minder dan 24 millioen gulden gekost. Doch dit bedraagt niet meer dan de schade, die een enkel slecht jaar het land kan toebrengen. Nieuwe groote lande rijen staan nu voor de katoen-industrie open. Maar de dam van Nag Hammadi is slechts een enkele schakel in den keten van machtige waterwerken, die van Oostelijk Afrika, van de groote Centraal-Afrikaansche meren tot aan de Middellandsche Zee duizenden kilometers woe stijn en wildernis zal omvormen tot vruchtbaar land. Na de oude Barrage in de delta is het bovenal de stuwdam van Assuan, die toont, wat er uit de woestijn kan voortkomen. Deze is twee kilometer lang, 50 meter hoog en kan in de vloedperiode door zijn 130 sluisdeuren 9 millioen ton water doorlaten. Het waterreservoir is de Nijl zelf, die een lengte heeft van 220 KM. Zijn water heeft honderdduizenden morgen vrucht baar land toegevoerd. Men heeft nadat men het water eenmaal tot zijn beschikking had, het zoutgehalte van den bodem nauwkeurig onder zocht. Rietgras was het eerste wat werd gezaaid zongen H. Mis. Donderdag 2 April. 8.30 v.m.: Gezongen H. Dienst. Vrijdag 3 April 8.30 uur v.m. Gez. H. Dienst. Zaterdag 4 April, 8.30 v.m.: Gez. H. Dienst. VOETBAL. Geheel tegen de verwachting in heeft V.V.A. het tegen Baarn leelijk laten liggen en het sei zoen besloten met een oneervolle 51 neder laag. Dat er uitbundige vreugde heerschte in het kamp der bezoekers behoeft geen nader betoog; voor B.F.C. beteekent deze uitslag echter den genadestoot. De Bussummers zijn thans offi cieel gedoemd tot het spelen van degradatie wedstrijden. Nadat wij Zondag een der ernstige can- didaten als a.s. tegenpartij van B.F.C. aan het werk hebben gezien, gelooven wij voorshands niet, dat de tweede klassers zich ernstig be zorgd behoeven te maken. Natuurlijk zijn er omstandigheden, welke met spelkwaliteiten in wedstrijden als pro- motie-degradaitie-ontmoetingen nu eenmaal zijn niets te maken hebben. Uitgenomen de zenuwen, die altijd een hartig woordje mee spreken, dient er met het feit terdege rekening- gehouden te worden, dat de eene partij een weinig succesvol seizoen achter den rug heeft gewoon om te verliezen, terwijl juist de andere partij het moreele voordeel van runner up, dus als winnende ploeg heeft. Een en ander maakt het risico van een hooger geplaatste vereeni- ging altijd bedenkelijk groot. Trekken de B.F.C.-ers zich van de psycholo gische handicap niets aan, dan zullen zij het met de Volewijekers zeer zeker wel klaren. Immers, op het vertoonde spel tegen Bloemen daal afgaande, is dit Amsterdamsche elftal nog lang niet 2e klas-„fahig", zelfs al nemen we in aanmerking, dat een friendly-game niet altijd de juiste maatstaf van beoordeeiing mag zijn. Maar vast is komen te staan, dat de IJ- loeverbewoners in techniek en tactiek, in tem po en team-work hog veel te kort schieten. Speelt B.F.C. straks voor wat ze waard is, dan houden zij o.i. de Volewijekers er wel onder. De andere eandidaat zal vermoedeijk het vorig jaar gedegradeerd Amersfoortsche H.V.C. zijn. We weten alleen, dat dit elftal een radicale verjongingskuur heeft ondergaan, en een serie heel goede wedstrijden met enkele zeer slechte heeft afgewerkt. Het zal er dus van afhangen, welke vorm H.V.C. voor de promotiewedstrij den in petto houdt. Met belangstelling zien wil de verrichtingen der drie genoemde vereeni- gingen tegemoet. niet alleen zeer vruchtbaar er groeien tarwe en maïs en verder een aantal nuttige gewassen, zuidvruchten, wijngaarden, tabak, moerbeien, katoen, thee, citroenen, enz. doch men vindt er ook uitgestrekte bossc-hen, watervallen voor electrische centrales en waardevolle delfstof- lagen, vooral van mangaanerts en steenkool. Het mangaanerts van Tsjiatoera is bet beste ter wereld en de lagen aldaar zijn tevens de rijkste. Voor den oorlog had het ook de grootste productie met Britsch-Indië en Brazilië op de tweede en derde plaats. Het mangaanerts werd toen voornamelijk afgenomen door Duitschiand en de ontginning was ook groqtendeels in Duit- sche handen. Verder was Georgië ook van groot belang voor het transito-verkeer van de Bakoe- petroleum via Tiflis naar de havenstad van Georgië, Batoem. Daarom voert door het ge- heele land niet alleen een spoorweg, doch tevens een reusachtige buislelding, die het voornaam ste transportmiddel is voor den uitvoer van Naphta naar Europa. Een eeuwenoude beschaving. Het Georgische volk of, zooals het zichzelf noemt, het Kartwelische volk, is een typisch Oostersche natie met 'n eigen zelfstandige taai en teekenschrift, die niet de minste verwant schap met de Slaven aanwijzen. Hun geschiede nis en beschaving zijn ongeveer twee duizend jaar oud. Het land is reeds in de 4e eeuw ge kerstend; de bevolking is Grieksch-Katholiek. Het is pas op het einde van de I8e eeuw onder Russische heerschappij en is onder het bewind der Tsaren zwaar onderdrukt. Georgië heeft dan ook een groot aandeel gehad in de revolu- tionnaire beweging in Rusland en eenige voor aanstaande leiders van de democratische revo lutie, o.a. Tsjehaitse en Tseretelli, waren Geor- giëres. Ook de tegenwoordige dictator Stalin, die in werkelijkheid Djoeghasjioli heet, is een Georgiër. De eerste jaren na de revolutie. Onmiddellijk na de Maart-revolutie in 1917 heeft Georgië een goed gefundeerd democra tisch bestuur aangenomen in tegenstelling met Rusland. Op 26 Mei 1918 werd de onafhanke lijkheid van Georgië aangekondigd. Eoo is de kleine republiek ontstaan, waarin de Georgische sociaal-democraten verreweg den grootsten in vloed hadden; zij hebben dan ook o.a. de agra rische hervorming, de arbeidswetgeving en de openbare school ingevoerd. Het republiekje heeft zich ook 'jarenlang dapper verdedigd tegen- bui- tenlandsche vijanden, zooals Turken, Witte en Roode Russen en is door de groote mogendheden als zelfstandige staat erkend. Het eerst werd het erkend door Rusland zelf, dat er reeds op 7 Mei 1920 een vriendschappelijk verdrag mee had afgesloten. Toen het landje in October 1920 door Duitschiand en in Januari 1921 door de Entente was erkend, ademde de bevolking „orcüjn zwaar-plooiend op het tooneel zakt. wordt hij met hoera-geroep en voetengetrommel snel teruggeroepen. Twee maal. Driemaal. Dan buigt hij als een Fransch edelman uit den tijd van Lode wijk XIV en weet wat er van hem verlangd wordt. Terwijl hij even met den leider in de orkestbak beraadslaagt, wordt het dood stil in de flauwverlichte zaal en vele dames omknellen in angstige spanning hun kanten zakdoekjes. Wanneer men met een tooneelkijker de rijen afzoekt, glijdt men langs een galerij van opgeheven hoofden, totdat men de laatste plaats in parterre rij nummer 4 heeft bereikt. Uit een eenvoudig, maar smaakvol kleedje van donker fluweel rijst een blond kopje omhoog, waarvan de lokken als zware druiventrossen naar beneden hangen en een stille glans weerspiegelen van de helle schijn werper. De lange, Manke vingers omstrengelen een programmaboekje, waarin schijnbaar de zwaar overwimperde oogen dwalend zoeken, doch in werkelijkheid zijn de gedachten van het jonge meisje bü den jongeman- op rij nummer 3, parterre, plaats 24. Terwijl een perzikblosje heur wangen verft, vraagt ze zich in stilte af, of het geen verbeelding van haar was geweest., dat de jongeman aan haar een meer dan oplet tende belangstelling heeft gewijd. In de pauze was hij opvallend dicht in haar buurt gebleven en bij het passeeren daarstraks had hij haar met zijn groote donkere oogen onderzoekend aangekeken, en op het hoogtepunt van het minnelied van den cabaretier, had hij plotseling zijn hoofd naar haar toegedraaid en ge glimlacht. Had zij wel goed gezien? Nu ja, ze had natuurlijk onmiddellijk haar blikken afge wend, maar dat eene ondeelbare oogenblik was toch voldoende geweest. Zij sloeg langzaam de zware wimpers op en keek in zjjn richting. Nu was zijn aandacht o-p het tooneel geconcen treerd. Zij bleef strak in zijn richting kijken. Hij draaide zich niet om. De solo-violist tremo- leerde op de snaren, een korte tik van den- orkestleider. Stilte. Zij keek, wachtte in span ning. Nu zou het gebeuren „La passion du grand Anwr" zong de caba retier. De jongeman- is een en al aandacht. Het meisje krult ezelsooren aan haar pro gramma en laat teleurgesteld haar Mikken naar het tooneel verglijden. B is als volgt: 18 14 1 3 29 57—24 1.61 18 12 2 4 26 70—41 1.44 18 12 2 4 26 50—36 1.44 18 11 1 6 23 70—38 1.27 18 5 4 9 14 29—38 0.77 18 7 0 11 14 33—46 0.77 18 5 3 10 13 26—60 0.72 18 4 4 10 12 29—43 0.66 18 4 4 10 12 35—55 0.66 18 4 3 11 11 24—42 0.61 D.W.S. Haarlem Hercules Velox Spartaan V.V.A. Baarn Zandvoort Bloemendaal B F.C. De lijst doet ons zien, dat er ditmaal van een „middenmaat" geen sprake was. Na de eerste vier elftallen komt er heelemaal niets, en dan pas zes zwakke broeders voor wie elk puntje de kans op lijfsbehoud vergrootte. Eenige weken geleden namen we, aan de hand dier doelcijfers, de sterke ploegen onder de loupe. Nu ook de lagere goden uitgespeeld zjjn, kunnen we hun doelcijfers eens nader bekijken. Het grootste aantal doelpunten scoorde de Bloemendaal-voorhoede. Vijf en dertig goals in 18 wedstrijden is alleszins voldoende. Maar 55 tegenpunten is bedenkelijk en wijst op een zwakke verdediging. En... sterk is de witte de- waarin ze den staf brak over het evenredig kiesrecht en op het belang van de verkiezing voor de Provinciale Staten wees, politiek- binding. Het liberalisme, uitgaande van zoo groot mogelijke vrijheid van het individu, is gericht op die binding. Spreekster ziet in den liberalen Staat het ideaal van den afaaat. Het liberalisme heeft de wereld met reuzenschreden vooruitgebracht. Liberalisme is geen partij, liberalisme door dringt den heelen Nederiandschen staat en alle partijlen. Merkwaardig dat minister Reymer in het zendtijdbesluit de Avro algemeen, dus libe raal noemde. Von Mieses zegt van het libera lisme zelfs, dat het universeel is. In een daarop volgende kenschetsing van liet parieme naa rismo aeide spreekster;, dat de oorzaak van de ziekte van het parlementarisme ligt in de afwijking van het liberalisme, dait aan de eene zijde wordt bestreden door het clericalisme, aan de andere door de sterke sociaal-democratische partij, die aan de so ciale kwestie, tegelijk economische kwestie, haar sterken groei dankt. De economische crisis is eveneens -terug te voeren tot het afwijken van de liberale prin cipes op het economische terrein. Zelfs den wereldoorlog schrijft Sforza, de liberale Itali- aansche politicus, toe aan Bülows afwijken van de liberale ideeën. Spreekster schetste als een der belangrijkste liberale grondslagen -vrijheid van prijs- en loon- dtelsel. Aan het aan banden leggen van die vrijheid heeft de sociaal-democratie sterk mee gedaan. Mag zij nu allerlei verwijten aan het liberalisme doen, nu zij het kapitalisme, dat on der het liberale stelsel tot bloei is gekomen, een spaak in het wiel heeft gestoken? Men verwijt den libralen, dat zij te laat met hun sociale politiek zijn begonnen. Er mogen fouten gemaakt zijn, maar daartegenover staat, dat hat, zelfs al was dat niet geschied, moeilijk zou zijn het heele volk voor ide liberale begin selen te winnen. Liberale politiek stelt hooge eischen, de democratie legt een geweldig zware taak op. Naast de politieke vrijmaking is de vrijmaking van den geest gekomen in het vrijzinnige Pro testantisme. Door het socialisme is het volk bijna geheel afgesloten voor iedere andere partij. Kat libe ralisme heeft met het volk te weinig contact. Den toegang tolt het volk moet het liberalisme weer zoeken. Toenadering moat er daarvoor zijn tot de socialisten. In den nood 'der kerken en in den nood der socialisten, die door de communisten in het ge drang komen, ziet spreekster twee lichtpunten. De binding tot het hoogere, zal ook de binding van mensch tot mensch brengen. In een boek als dat van Herman de Man, die zich nog socialist noemt, maar voor spreekster een libe raal is, ziet men de toenadering reeds. Ze zal echter veel geduld vorderen, maar wht betee kent dat, als we beseffen, dat het proces, waarin we ons bevinden, al begint bij de refor matie? toen kwam klaver en ten slotte koren of katoen.vrijer. Men haakte naar vrede en rust. Doch het Vijf verdere dalspleten helpen bij de verdeeling lijden van het Georgische volk had nog geen van het water, dat steeds in kleinere kanalen wordt verdeeld, tot het eindelijk op de landerijen terecht komt. Het geniale plan van het Engelsche Soedan- Gouvernement, de Gsireh, de Delta tusschen den Blauwen en Witten Nijl aan de woestijn te ont rukken aan de woestijn, is nu voor weinig jaren eveneens werkelijkheid geworden. Op de over stroomingen van den Blauwen Nijl berust sedert eeuwen de vruchtbaarheid van 't Nijlgebied. De ze geweldige stroom, welke uit het in Noord- Abessinië liggende TanaMeer vloeit, voert slijk mee, dat zeer rijk is aan potasch en nitraten. Men heeft nu, om een deel van deze waterzegen, voordat deze in Egypte komt, voor Soedan te kunnen benutten, bij Sennaar een 3.2 K.M. lange granietdam opgericht, die in staat is meer dan 600 millioen kubieke meter water in een ont zaggelijk stuwmeer te bewaren. Dit werk is thans bijna vier jaar in gebruik. Maar nu reeds staat een tiende gedeelte van de vroegere woestijn met katoen beplant en nieuwe kanalen zullen spoedig dit stuk tot een der vruchtbaarste gedeelten der aarde maken. Maar dit alles is slechts een begin. Men is weer bezig een nieuwe stuwdam te ontwerpen, in het Zuiden van Soedan, Gebel Aulia, bij de achtste breedtegraad. Dit is de streek van de Sudds, de drijvende riet-eilanden, die nog voor kort de schrik van 'n vaartuig waren dat ze niet meer loslieten als het zich in hun midden had gewaagd. Zelfs aan het Albert-Meer, in de nabijheid van de Nijlbronnen zullen stuwdammen worden aange legd, die over een afstand van 5000 K.M. de waterstand van vadertje Nijl zullen regelen. Het grootste van alle waterproblemen var.-'t geheele Afrikaansch Oosten is dat van het Tana-Meer, dat, zooals reeds is gezegd de Blauwe Nijl zijn water verschaft. Zijn oppervlakte is meer dan 3000 vierkant K.M. Zou het gelukken zijn water spiegel door een systeem van damwerken omhoog te brengen, dan zou voor Egypte, maar ook voor Soedan en Abessinië een paradijs-tyd der katoen beplanting aanbreken; eindelooze woestijnen zouden yoor het water moeten wijken. Alles wat tot nu 'toe bereikt is zou in de schaduw gesteld. Deze weken zal het wel worden beslist of Engeland dat sedert vele jaren bezig is de concessie tot den bouw der stuwdam bij de Abessinische regeering te bemachtigen, zich eindelijk zal moeten terug trekken voor een Amerikaansche maatschappij, die reeds een voorloopig verdrag heeft. In dit geval zullen de Amerikanen de werken bouwen en het water aan Soedan en Egypte verkoopen. Men rekent op een bouwtijd van zeven jaren. De kosten worden op 25 millioen dollar geschat. Daardoor zou het levenselixer van Egypte, voor welks controle Engeland zoo lang heeft geijverd, eindelijk geheel aan den invloed van de hooge politiek worden onttrokken. Engeland heeft het dan ook niet meer in zijn hand, Egypte zijn water toevoer te kunnen onthouden. einde genomen. Rusland schendt het verdrag. In den nacht van 11 op 12 Februari 1921 marcheerden de Sovjet-troepen zonder oorlogs verklaring, van vier zijden tegelijk bet land binnen; na Moedige veldslagen, die ongeveer weken duurden, veroverden zij het tenslotte Wat was het doel van deze verovering? Op een internationale conferentie, die in April 1922 te Berlijn werd gehouden, gaf Radek als reden op het belang, dat Rusland bij het vervoer van naptha had. Dit was geen redelijk motief, want over den uitvoer van naphta naar Europa via de buisleiding en den spoorweg, was reeds op 14 November 1920 een uitvoerig verdrag gesloten tusschen Rusland en Georgië. De bedoeling zal ;wel geweest zijn, dat Rusland de transportwegen ru ook volkomen wilde beheerschen, vermoede lijk omdat reeds 10 maanden voor den overval alle petroleumbronnen van Bakoe in Russische banden waren gekomen. Van deze imperialisti sche bedoelingen van het sovjetbestuur is Geor gië het slachtoffer geworden. Er kwam mis schien bij, dat het mangaanerts de Moskousc-he machtbebbers aantrok, doch dit motief kan niet den doorslag gegeven hebben omdat Rusland zelf over genoeg mangaanerts beschikt. By de tramhalte van lijn 12 maakt een lange rij menschen onder bet licht van een lantaarn geduldig queue. Het is een gure avor.d. De wind schiet bliksemsnel door de herfst takken der boomen en stoeit als een speelsehe hond met hoeden en jassen, die klapperen als zeilen op den zeebries. Lawaaiig tingelend komen de laatste trams naderbij gegleden. Een schril fluitsignaal, de tram stopt er.- de queue zet zich in beweging. Dieip in haar regenmantel verscholen laat het meisje van de laatste plaats parterre, rij num mer 4 zich voorwaarts dringen. Ondanks het duwen der menschen, die haar aanstooter en haar glimmende -lakschoentjes betrappen, zweeft er een glimlachje om haar lippen. Hij is dicht bij haar. Wanneer zy plotseling struikelt over een trottoirband voelt zy zijn beschermende hand, die haar nog te juister tyd voor een val behoedt. Met afgewend gelaat mompelt zy een verontschuldiging, zij durft hem niet aanzien en stapt vlug op de tree plank. In de overvolle tram bespeurt zy weer instinctief zjjn nabijheid en in gedachten ziet rij zijn groote zwarte oogen, die nu op haar ge richt moeten zijn en die straks in de hare zullen kijken. De tram zet zich in beweging. Menschen vallen gichelend teger- elkaar aan, zij heeft een lus stevig in haar vingers geklemd. Zij bloost nog bij de gedachte aan haar échec op de stoep. Hy kon wel den-ken, dat zij een tegemoetko ming uit wilde lokken. Nu... is dat zoo dwaas? vraagt een stemmetje in haar binnenste. Haar gezond verstand legt dit stemmetje onmiddellijk het zwijgen op en zij bestudeert de ruiten, waarlangs thans de regen stroomt. Ee huivert by de gedachte, dat ze daar straks door zal moeten, doch een bijgedachte verzoent haar De bloedige onderdrukking der Sovjets, met haar lot. Liefde is blind en gevoelloos. De STRIJD TEGEN DE DROOGTE. Water dat woestijnen vruchtbaar maakt. Stuwdammen in de Nijl. Hetgeen sedert eenige jaran in Egypte en te Soedan in een verbitterde strijd tegen de woestijn plaats vindt is van veel grooter betee- nis voor het toekomstige lot der menschheid, dan de overige ontginningen, die alleen van plaatselijke beteekenis waren. Dat de in de laatste eeuw ontstane en thans tot het toppunt gevoerde beschaving niet reddeloos in de chaos stort, hangt er alleen van af, of het zal gelukken, de steeds groeiende hoeveelheid aan ruwe stof fen, welke wij noodig hebben, te kunnen leveren en wel voor prijzen, die ver onder de tegenwoor dige liggen. Verder moet men er in slagen een internationale verdeeling van het menschenover- Georgië, een land rjjk aan natuurproducten. Door Dr. W. Dschimatelli. Het is tien jaren geleden, dat de troepen van Sovjet-Rusland de Kaukasische republiek Geor gië binnenvielen en na een- paar Moedige veld slagen veroverden. De beslissende krijgsver richtingen hebben geduurd van 11 Februari tot half Maart 1921. Sindsdien bestaat er een kwes tie te meer op de wereld: de Georglë-kwestie. De rijke bodem van Georgië. Georgië i een betrekkelijk kleine landstreek met een oppervlakte van 72000 K.M. en een bevolking van 2.8 millioen- zielen. De hoofdstad is Tiflis. Het ligt aan den oostelijken oever van de Zwarte Zëe en vormt het z.g. Trans- Kaukasië met de twee oostelijker gelegen kleine fensie dit seizoen, in tegenstelling met aiidereischot van de industrielanden te organiseeren, dieianden Armenië en Aserbaid-sjan. Georgië is De heerschappij der Sovjets in Georgië, die uitsluitend steunt op de bajonetten van het roode leger, heeft nu dus al tien jaren geduurd. Het land wordt zoowel op nationalistisch en po litiek als op economisch gebied onderdrukt door een bloedige terreur, die vooral gericht is tegen c!e toonaangevende kringen van het land. Zoo werden by de groote terechtstellingen in Fe bruari en Mei 1923 reeds 200 vooraanstaande Georgiërs, schryvers, leeraren, officieren en lei ders der arbeiders- en boerenvereenigingen te rechtgesteld wegens hun nationalistische ge voelens. En ook daarna is de rust in het land niet weergekeerd. In Augustus en September 1924 brak in Georgië een algemeene opstand uit, die door de Russische regimenten op wreede wijze werd onderdrukt. Als strafmaatregel wer den 5000 mannen zonder vorm van proces te rechtgesteld Onder hen bevonden zich de voor malige ministers Ohomeriki, de burgemeester van Tiflis Tsjehikwisjwili en bisschop Nazarius van Kutais. In 1929 brak in Adsjarie, het Mo- hamm-edaansche deel van Georgië, een opstand uit als reactie tegen- de geloofsvervolgingen. Bij de gevechten sneuvelden 500 Adsjaren en vele honderden van hen moesten naar Turkije vluch ten. In 1930 braken in het geheele land boeren opstanden uit, die eveneens nationalistische ge voelens verraadden en wederom ongeveer dui zend slachtoffers eischten. Ongeveer 7000 Geor gische strijders zuchten in de gevangenissen en strafkolonies van het groote Rusland. Toch zal het Georgische volk zijn strijd voor de vryheid voortzetten. Het stryd-t nu al 2000 jaar voor zyn zelfstandigheid, zijn beschaving, zijn vrijheid. Alle principes van het moderne volkenrecht, alle wetten van moraal en menschelijkheid, staan op zijn hand. (Nadruk verboden.) door BART IN 'T HOUT. Cabaret tegen middernacht. De jeune premier zingt. Stilte, aandacht, verrukking'. Wanneer het hoofd van den minnezanger uit middeleeuwschen tijd zich buigt voor de astrale persoon van zjjn geliefde en de klanken van zijri stem aaneenreien tot een melodie van diepen weemoed, glinsteren er traantjes in de donkere oogen der dames, doch wanneer de blonde lokken zwierig naar het bovendécor worden geheven en een jubellied, een lied van 'triumf, aan zijn lippen ontstijgt, blinkt er een stille lach om vele weeke monden, alsof het triomfgezang hen ieder afzonderlijk geldt. Zijn minneliederen hebben succes en wanneer het tram glijdt bundels licht uitstralend door de glimmende straten, waarin het belgerinkel schel opklinkt. Nog een halte. Zij zet haar kraag op, kn-oopt haar handschoenen toe en geeft den conducteur het sein. Een groen lichtje vlamt op. Het stop signaal. Pardon, mag ik even- passeeren? Het hoofdje diep in haar kraag verscholen tript zij dicht langs den huizenkant snel voort. Haar stappen passen zich aan bij het rhythme van haar gedachten, die in roekelooze vaart door het rijk der fantasie tuimelen. Hij is tegelijk met my uitgestapt, zegt ze zachtjes voor zich heen en een innerlijk stem metje voegt daaraan toe: En nu loopt hij dicht achter je aan en dadelijk Zwijg zegt haar verstand, maar het stemmetje vervolgt: en dadelijk zal hij je iets zeggen, zal hij je vra gen Rustig en zeker gaat de voetstap achter haar aan, het rhythme van hun stappen versmelt tot een compact geluid, dat als een zwaar wie kende vogel tusschen de donkere huizen voort- zrweeft. Stap, stap Hun stappen blijven eg- lijk. De afstand tusschen de schaduwen, die bij iedere lantaarn uit het schaduwzwart der hui zen te voorschyn schieten, wordt niet kleiner. Hoek-om. Twee de straat. Stap, stap!! Zou jij vraagt het innerlijke stemmetje. Nee, zegt de stem van het verstand. Maar, aarzelt het innerlijke stemmetje. Zwijg, zegt de stem van het verstand. Op eens maakt zich een blijdschap van haar meester. Ja, ja zij kon zich niet vergissen. Het rhythme van hun- voetstappen was verbroken. Zijn pas had zich versneld, ging sneller, al sneller Instinctief vertraagde zy haar pas. drukte haar gloeiend gezichtje tegen de koele kraag van haar mantel. Hy kwam steeds dich- terby, nu was hy achter haar, nog een stap en dan Een vreemd gekraak deed haar bliksemsnel het hoofd omdraaien en roerloos als de lan taarnpaal, die naast haar stond, staarde zii naar de deur, met het groote koperen naam bord, die met een vinnigen slag in het slot was gevallen. Dat was het einde van een schoonen droom (Nadruk verboden.) En, rooie, heb je gisteren ruzie gehad met ouwe Gerrit? Geslagen heeft hy me, de jakhals, maar als hij uit het ziekenhuis terugkomt, is ie nog niet gelukkig! Examen: „En waarnaar zou U 't eerst vragen als U door een aan blindedarmontsteking lijden* de patiënt telefonisch geroepen werd?' Student: „Naar ztin adres!" VINGERNAI Pythia voorspeld drievoet gezeten, d deelen uit het hi studie der vingei oordeel en daaruit met betrekking tc eigenschappen van York's beroemdste 't uiterste. Zy houdl toppen harer dam nagels dier vingerl Een vingernagel individualiteit. Vor leveren verschillen: wisselingsziekten maken ze los, well De gezonde vinger handvorscher, naa onbedriegelijke infi Lange, ovale, ro volgens haar, zei stand" en hooggeel op „aristocratische i Bleeke nagels vind 'moedige personen, op een „slecht kar van lange, smalle edelmenschen". Zy geringste aanleidini gekleurde nagels b: De eigenaar ervan Burgemeester en Wetl ders van Bloemendaal bi gen ter kennis van bela hebbenden, dat de - pachting van staanplaat in de gemeente, voor a.s. seizoen, zal plaats 1 ben op Woensdag I A 1931, des voormiddags uur, ten gemeentehuiz: Overveen, alwaar de i pachtingsvoorwaarden gelyks tegen betaling f 0.10 verkrygbaar zijn. Toelating van leerlin tot de Openbare Schi voor den cursus 1931-1: Burgemeester et V houders van Bloemen: maken bekend, dat zij, hunne kinderen op een Openbare Lagere Scholei Bloemendaal, Overveen Aordenhout geplaatst v schen te zien, hiervan in maand April e,k. schri iyk aan de Gemeente cretarie, Afd Onder: mededeeling moeten d met opgave van de scl aan welke de voort wordt gegeven. De ver: ling der leerlingen over verschillende scholen schiedt zooveel mogelyl overeenstemming met wenschen der aangei door Burgemeester en v houders na ingewonnen vies van de Hoofden Scholen. De aandacht wordt ei gevestigd, dat de openl school te Aerdenhout wi gebouwd aan de Juli van Stolberglaan en dal op of omstreeks 1 Sept her 1931 zal worden opend. Bloemendaal, Maart 19£ Burgemeester en Wetl ders voornoemd, a. bas backe: Burgemees veeren. Secret: Een nette JONGEN gevraagd, leeftijd 15—1 Aanmelden G. M. V MAAS, Zandvoortschel. Ter kennis van geat neerden wordt gebracht, in de leveringsvoorwaai wijzigingen van technisc en redactioneelen aard gebracht, en dat die w gingen voor hen die abonneerd blijven met gang van 1 Juli 1931 bindend zyn. De ni vastgestelde „Voorwaar: liggen op de bykant: van het bedrijf ter in; en worden op franco a ringe gratis toegezon terwyi aan die besturen gemeenten, waar geen kantoor gevestigd is, vraagd zal worden exemplaar ten Gemee huize ter inzage te legge De Directeur, VAN OLDENBOR Te huur per 1 April eei Adres: BUSKER, H laan 12. Bloemendaal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 10