VICTORIA-WATER fa.MCassee&Zn. Ina Boudier-Bakker De klop op de deur Vi-Spring Het is niet noodig Tuinarchitect. ?,r„ -w »- ï&feVwss P. N. VAN KAMPEN ZOON, Amsterdam Vondelkade 1, Tel. Heemstede 26472. Baan 43, Dameskapsalon .„liallia" Het Bloemendaalsch Weekblad for f?esf" PLAATSELIJK NIEUWS. Jhr. A. Bas Backer. De nieuwe Burgemeester. De annexatie. Gemeentebedrijven over 1930. Vraagt vrijblijvend condities - SSÏÏfS SW5JE"'E Sï°£" OrSTKST" doodloopt, SSip. Kt rifdeTS™.... Dezer dagen verschijnt bij: de ACHTSTE DRUK van: 1015 bladz., ing. f 5,90; geb. f 7,50 NAAIMACHINES I. GEÏLVOET. Doelstraat 37 Haarlem Telefoon 13538. DAMES! het bekende ADRES voor parma- nent wave, watergolf, wasschen, knippen en onduleeren is Fresco - Real Palm Beach gil en Tropical Gebr. P. J. SCHUURING, jjü UtRrscVioeftlsscben 32 ct, Verkrijgbaar bij KERKPLEIN 12 BLOEMENDAAL Tel. 22260 Tel. 22260 Vrijstelling van dezen eersten oefentijd in Ned.-Indië wordt alleen verleend aan hen, die in Nederland gedurende 5% maand onder de wapenen zijn geweest als vrijwilliger op korten termijn. Verbindt men zich echter bij den gewonen landstorm en behaalt men daarbij het diploma van voorgeoefendheid, dan wordt deze ver plichte diensttijd in Nederland teruggebracht tot 6 weken. Voorgeoefenden worden tegen hun wil niet onder de wapenen geroepen tot handhaving of herstel van de openbare orde of rust. Verbondenen beneden den leeftijd van 18 jaar worden bij legermobilisatie niet onder de wapenen geroepen. De opleiding geschiedt voor allen van Rijks wege. Op Rijkskosten worden de deelnemers gekleed en uitgerust. In verband met het dra gen van beenwindsels moeten de deelnemers zich echter een paar hooge schoenen aanschaf fen. De keuring vindt vooraf plaats. Gelegen heid tot het ontvangen van inlichtingen en tot het sluiten van een verbintenis bij het V. I*. bestaat: te Haarlem, Koudehorn Kaz., Woens dag 2—5, Donderdag 1721. Het afscheid als Burgemeester. Woensdagmorgen heeft de scheidende Bur gemeester Jhr. A. Bas Backer voor het laatst de vergadering van het college van Burge meester en Wethouders meegemaakt en voor het laatst de vergadering van het College ge leid. We vernamen dat aan het slot van de ver gadering Jhr. Bas Backer de leden van het college en den gemeentesecretaris voor de aangename samenwerking dankte en him al len het beste toewenschte. Wethouder Laan en de Gemeentesecretaris Mr. Dr. Veeren, getuigden van hun kant dat óók zij met den Burgemeester prettig hadden samengewerkt; al waren we het dan niet al tijd met elkander eens, voegde wethouder Laan daaraan toe, alles geschiedde toch in goede harmonie. Donderdagmiddag had het afscheid van Jhr. Bas Backer als Burgemeester plaats in de zit ting van den gemeenteraad. Wie verwijzen daarvoor naar het Raadsverslag dat onze le zers als afzonderlijk Bijvoegsel bij dit nummer vinden. WEDER EEN ONJUIST BERICHT! Het Haarlemsch Dagblad deelde mede, dat onder de sollicitanten, die in aanmerking zou den komen voor de benoeming van Burge meester van Bloemendaal zou zijn een oud minister van Marine, de heer W. van hier, Aan het Algemeen Handelsblad deelde deze heer mede, dat berichten omtrent zijn „te ver wachten benoeming" tot Burgemeester van Bloemendaal „van a tot z onjuist zyn". Derhalve, het bericht van het plaatselijk blad te Haarlem was niet alleen voorbarig, maar, er was geen woord van waar. Het is wel merk waardig, dat sommige Haarlemsche bladen zich, zoo met onze gemeente bezighouden. JHR. B. DE JONGE VAN CAMPENS NIEUWLAND. f Te Eefde is op 70-jarigen leeftijd overleden jhr. B. de Jonge van Campens Nieuwland; die van 1 October 1893 tot 1 Januari 1.1. ontvanger der gemeente Bloemendaal is geweest. PERSONALIA. Op een vergadering van het Bestuur der Haarlemsche Orkestvereeniging is tot secreta ris gekozen de heer J. Tideman uit Bloemen daal. Te Haarlem is geslaagd voor het examen L. O. aangaande DaCosta-kweekschool, mej. H. Schimmelpenning te Overveen. Als lid van het Provinciaal College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goede ren en fondsen der Ned. Herv. Kerk in Noord- Holland is benoemd in de plaats van jhr. mr. W. J. G. Boreel van Hogelanden van Velsen, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aan merking wenschte te komen, de heer G. van Tienhoven te Bloemendaal. MR. G. VISSERING. De N. R. Ct. schrijft over onzen plaatsgenoot den heer mr. G. Vissering: Mr. G. Vissering, is tegelijk met de presiden ten van de Zwitsersche en van de Zweedsche Nationale banken, benoemd tot lid van den raad van beheer der te Bazel gevestigde Bank voor internationale betalingen. Mr. Vissering is op het gebied van het internationale circulatie bankwezen een zee- bekende en geziene figuur. Reeds lang voor de oprichting, op initiatief van den Volkenbond, van de Bank voor internatio nale betalingen had hij zijn sporen als specia liteit op het gebied van geld- en muntwezen verdiend. Al in 1911, vóór zijn benoeming tot president van de Nederlandsche Bank, was mr. Vissering, adviseur van de Chineesche regee ring in munt- en bankaangelegenheden, over welk onderwerp hij een lijvig boek in twee deelen schreef, dat van diepgaande studie van het geld wezen van het Hemelsche Rijk blijk gaf. In 1920 werd de president van onze centrale crediet- stelling aangewezen tot vice-president van de oeconomische en financieële conferentie te Brus sel, in 1922 was hü lid van de Nederlandsche delegatie ter conferentie te Genua; in hetzelfde jaar, op uitnoodiging van de Commission des re parations, lid van het bankierscomitè te Parijs, waarna hij op verzoek van de Duitsche regee ring als president van de vergadering van des kundigen naar Berlijn werd geroepen. Ten slotte brengen wij van de functies, die mr. Vissering op internationaal terrein bekleedde, in herinne ring zijn financieel adviseurschap, in de jaren 1924-'25 van de Unie van Zuid-Afrika. Ongetwij feld zal mr. Vissering ook als lid van den raad van beheer van de groote internationale ver- rekeningsbank gelegenheid vinden het aanzien van ons land in de wereld te verhoogen. uitkeeringen wegens winstderving. op rekeningen 1930 van water- en gasbedrijven. De schadeloosstellingen aan de gemeente bedrijven wegens de annexatie zijn wel laat uitbetaald. Maar de bedrijven hebben óók uit gekeerd gekregen de winstderving wegens de late uitbetaling. Op de rekening van het waterbedrijf over 1930 vinden we de volgende posten onder de baten Uitkeering der gemeente Haarlem wegens winstderving door de annexatie f 3391.08. Uitkeering wegens te late uitbetaling der schadeloosstelling en winstderving door annex atie f2171.38. Op de rekening van het gasbedrijf over 1930 staan de volgende posten onder de baten: Uitkeering der gemeente Haarlem wegens winstderving door annexatie f 5170.44. Uitkeering wegens te late uitbetaling der schadeloosstelling en winstderving door annexatie f 841.35 De rekening van het waterbedrijf over 1931 wijst aan op den gewonen dienst een totaal van inkomsten en uitgaven van f 106026.32 en op de kapitaaldienst een van f 147431.05. De balans wijst aan een totaal-cijfer van f224736.75. De winst bedraagt f 24031.50%. Voorgesteld wordt de winst in het reserve fonds te storten. De rekening van het gasbedrijf over 1931 wijst aan op den gewonen dienst een totaal bedrag van f 209248.12 en op dén kapitaal- dienst een van f 236040.03. De balans geeft als eindcijfer een bedrag van f 294423.77. De winst bedraagt f 32423.37. Voorgesteld wordt een bedrag van f 16211.69 over te schrijven op de reserverekening en een bedrag van f 16211.68 te bestemmen ten gunste van de reserve voor prijsverlaging, overeenkomstig het met Haarlem overeenge- komene. De opbrengst van het watergebruik, ge raamd op f 62300, heeft in werkelijkheid be dragen f 77671.69. jubileum. Op den 15en Juni zal de heer D. l. J. Spaling Procuratiehouder bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging te Amsterdam, 25 jaar werkzaam zijn bjj genoemde instelling. de verkiezingen. In verband met de verkiezing voor den ge meenteraad zijn weder in onze gemeente op de bekende plaatsen van gemeentewege de bor den geplaatst, verdeeld in vakken die de on derscheidene partijen kunnen gebruiken om er de aanbevelingsbiljetten hunner candidaten op te plakken. Het is wel eens aardig te vermelden, hoe onze gemeente met het geven van deze ge legenheid aan de partijen om hun candidaten aan te bevelen reeds lang andere gemeenten voor is. In den Raad van Haarlem verwees het om den tuin, welke U niet bevalt, in het voor- of najaar geheel te veranderen Wij doen dit volgens een speciaal systeem, tijdens het tuinonderhoud, al naar gelang het seizoen. C. A. Wenniger Mulder, raadslid Baas met groote ingenomenheid naar hetgeen te Bloemendaal gebeurt. Haarlem's Burgemeester zeide, dat hij over wegen zou óók dergelijke borden te laten plaatsen. Inderdaad van Bloemendaal uit komt veel goeds, dat anderen kunnen navolgen. Maardan aan Bloemendaal de eer, dat die gemeente er het eerste bij is geweest. Haarlem kan van onze gemeente nog wel iets leeren'. het hoofd van den plantsoen dienst. Naar wij vernemen is het Hoofd van den plantsoendienst, de heer E. W. A. van Neder- hasselt in zooverre hersteld, dat hij zijn functie weer kan waarnemen. onze plantsoenen. De bloemvakken in onze mooi aangelegde plantsoenen worden wederom gevuld met een groote verscheidenheid bloemen en planten, zoodat ze binnenkort weder heel mooi er uit zullen zien. verbetering bloemendaalsche weg. Op het verbreede gedeelte van den Bloemen daal schenweg tusschen Dompvloedslaan en Ju- lianalaan, waar de rijweg reeds gereed is, worden thans een rijwielpad en een wandelpad aangelegd, zeer ten gerieve van de fietsers en de wandelaars. Indien nu maar de fietsers oók op het rijwielpad blijven. chr nat. werkmansbond. De leden der afdeeling Bloemendaal van den Chr Nat. Werkmansbond zullen dit jaar een uitstapje naar Apeldoorn per autobus maken. Als datum van het uitstapje is bepaald 8 Juli. Deelnemers aan het uitstapje betalen er iedere week een kwartje voor. Ook wordt, naar on werd medegedeeld, door velen, die met dezen tocht sympathiseeren, er een gift voor ge- geven. granitolantaarns. Ook in de Donkerelaan zijn thans gramto- lantaarnpalen geplaatst. Het aanzien der laan is er weder door verfraaid. botsing. Op den hoek van den Parkweg en den Bloe- mendaalschenweg heeft een botsing S®' had tusschen twee auto's. Ze is ontstaandoor clat de bestuurder van de auto, die op den Bloemendaalschenweg reed, de auto, die van rechts kwam, geen ruimte gaf om oorbij gaan. Tegen dien bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Beide auto's werden zoó zwaar be- schadigd, dat ze moesten worden wegge sleept. waarschuwing. De commissaris van politie waarschuwt een ieder voor een man, die in onze gemeente zijn werk er van maakt in keukens van viha s waar niemand aanwezig is, eens te gaan ky^ ken of er iets van zijn gadmg is. Men zj op\Ï hoede en zorge bij het verlaten vari^e keuken, dat de buitendeur steeds gesloten wordt. onoplettend motorrijder. uitEelHalr?eem 1 dfe kT gemeentelij het weidde -oveel ^ndacht ^an Qiet o^Zwrved^rAplaats had. Zoo ge- kind^kwmn ^^g^£~ er verde?611 goed T bestuurder had een proces-verbaal in ontvangst te nemen. cantie. verkooping. t„ Algemeen Verkooplokaal aan ae ïn het AJgeme ov€rstaaja Nieuwe Gracht te Haarlem nburgh ver. Men scrijft ons: eens aan n6t DBg,m irwflflnit dan zijlaan rechts zijn ingeslagen. Gij kwaamt <um in fip Oranie Nassaulaan, waarin gij, pol...,o.g.w.»sch- I bewoners zicb vorrifni dat cene ver- hetgeen me" ge J nog altijd zuchten die- afgesloten is en blijft. toestand bliht 6bSaan en zoovele jaren ongewijzigd D. heelt Uit enkele beoordeelingen: Van diepgevoelige momenten is dit boek boordevol P. H. Rïtter Jr. Een boek van vrouwenvreugd en leed, en als zoodanig zal het z'n plaats in de Nederl. romanliteratuur langen tijd behouden. Ellen Russe. Mevr. B. B. weet sfeer te scheppen en karakters te teekenen. M. Uyldert. De mensch, die achter dit boek leeft is een warm voelende, in de ziel van andere men- schen met diep begrip doordringende vrouw. Henri Borel. Waarachtige doorleefde menschelijkheid. Mevr. IJssel de Schepper Becker met dezen nieuwen roman getoond heeft verreweg de beste Nederlandsche roman cière van onzen tijd te zijn. Herman Poort. This latest novel may well be called hte glorification of the home-maker. Henriëtte Hendrix-Holst. I aansprakelijk te stellen voor die gemaakte [fout. Dat zou waarschijnlijk op zich zelf niet zoo onoverkomelijk zijn, indien niet diezelfde oorspronkelijke eigenaar het met de Gemeente Bloemendaal aan den stok had over andere aangelegenheden, waarin de Gemeente hem niet wil tegemoet komen. Als rancune-maatregei weigert die eigenaar de laan aan de Ge meente was niet ongeneigd eene verbinding van verbinding met het andere deel van de Oranje Nassaulaan toe te laten. Het Bestuur van de Gemeente Bloemendaal heeft meermalen erkend, dat dit een malle si tuatie is. Meermalen is ook die zaak in den Gemeenteraad ter sprake gekomen, echter nog altijd zonder het gewenschte gevolg. De Ge meente Bloemendaal moet het blijkbaar blijven tol-ereeren, dat, naast hare uitvoerende macht in de Gemeente, een invloed blijft bestaan, die het in zijn hand blijft houden om de Ge meente te beletten te doen wat de taak der Gemeente is, namelijk een geordenden toestand scheppen in de Oranje Nassaulaan. De Ge meente was niet geneigd eene verbinding van heide deelen der Oranje Nassaulaan te bevor deren. Zij stelde de bewoners zelfs in April 1928,voor een brug uitsluitend voor voetver- keer over de sloot te leggen, hetgeen natuurlijk gaarne werd aanvaard. Werklieden van de Ge meente kwamen daartoe in de laan; de oor spronkelijke eigenaar der gronden kwam even- jwel tusschenbeide, verzette zich tegen het leg- 'gen van- die voetbrug en de Gemeente-werk lieden keerden onverrichterzake terug. Het is zóó ver moeten komen, dat de Ge- j meente is overgegaan tot indiening - van een onteigenings- aanvrage van de stukjes grond, j welke noodig zijn om die verbinding tot stand i te brengen. De Kroon heeft in de onteigening bewilligd, waarvan in de plaatselijke bladen hij groots advertenties is kermis gegeven. Men zou zeggen, dat toen spoedig een eind aan dien dwazen toestand had kunnen komen. Het is nu echter reeds weder meer dan een jaar ge leden. Wat is thans gebleken? Dat de oor spronkelijke eigenaar voor de onteigening van die kleine stukjes grond een vrij belangrijk be drag eischt. De Gemeente Bloemendaal heeft nu de zaak weder bij den Rechter aanhangig gemaakt, omdat zij dat bedrag niet wil be talen. Gevolg: opnieuw en eindeloos wachten voor de bewoners der Oranje Nassaulaan. Op deze wijze kent men in de welvarende ge meente Bloemendaal de dwaze situatie, dat bona fide bewoners het zich, tengevolge van een onvergefelijk abuis in een overeenkomst en verder tengevolge van contro-versen tus schen een oorspronkelijken eigenaar en de Ge meente moeten laten welgevallen, dat hun laan niet wordt opgenomen in het doorgaand ver keer en zij opgesloten blijven zitten in een soort van Hofje. Daarmede zijn echter die inge zetenen der Gemeente niet geholpen. Ieder individu moet de consequenties van zijn daden aanvaarden. Zoo ook de Gemeente. Wanneer dan de Gemeente Bloemendaal d,oor toedoen van één harer functionarissen een domheid heeft begaan, drage zij ook de consequenties daarvan. Zij betale dan aan den oorspronke lijken eigenaar de door hem gevraagde som, opdat zij in staat zal zijn de gewenschte ver binding te doen aanbrengen en dit deel van hare ingezetenen te doen deelen in de faciliteit, van doorgaand verkeer. Het is voor de Ge meente Bloemendaal niet zoo bezwaarlijk om daaraan gevolg te geven; de Gemeente heeft juist diverse medevallers gehad in den vorm van opcenten uit Personeele Belasting, Inkom stenbelasting, gasbedrijf, waterleiding, terwijl de Gemeente zóó ruim van kasmiddelen is voorzien, dat zij zelfs kan voorstellen het res tant van een leening van 1925 af te lossen. Het geld is dus beschikbaar. De Oranje Nassaulaan loopt parallel met de Julianalaan. De sloot, waarvan hier sprake is, loopt ook door onder de Julianalaan, die daar ter plaatse is overbrugd. De Gemeente Bloe mendaal overbrugge dan ook ten spoedigste de sloot aan het eind van de thans nog afge sloten Oranje Nassaulaan, Het zal gewenscht izijn die sloot te laten bestaan en die ntet te [dempen, omdat die sloot belangrijke diensten verricht bij de afwatering van de omliggende gronden, die aanmerkelijk lager liggen dan de Bloemendaalschestraatweg. Er zal ook in het geheel geen bezwaar tegen bestaan, dat dit water, mits goed schoon gehouden, blijft be staan, en op die wijze zal van schending var eenig vaartrecht waarvan ook reeds spra';. was geen kwestie zijn. (Wij kennen den toestand ter plaatse en u, geschiedenis dezer misère. Het is ons ook be kend dat de Gezondheidscommissie reeds meer dan eens het gemeentebestuur op een en ander heeft gewezen. Dat het gemeentebestuur als leveren wij de BESTE; in orde maken wij d« slechtste voor den minsten prijs. Telefoon 15064 Aanbeve lend, H. HUYBENS, Dameskapper BH De stof voor prima, dun, poreus en onkreukbaar Zomer-costuum, vindt U in groote voorraad bij Heeren> en Dameskleermakers Kamperstraat 20°-22.-Tel. 12474 Vraagt onze stalen ter inzage. Abonnementen. het wil, met de gemeentewet en de (desnoods aan te vullen) plaatselijke verordeningen in kan grijpen, is o.i. niet aan twijfel onderhevig. Red. B.l.w.), 1) Schrijven van Burgemeester en Wet houders van Bloemendaal d.d. 26 April 1928 no. 676. ONJUISTE BERICHTEN. Een plaatselijk Haarlemsch blad wist met ophef te vertellen, dat er plannen van gemeen tewege bestonden tot aankoop van „Elswout", of alléén, of met steun van anderen, en ver der, dat de gemeente genegen zijn zou, onder voorwaarde dat zij een stuk duinterrein kan bebouwen ten Noorden van den Zeeweg, on middellijk grenzende aan de reed3 bestaande bebouwing, af te zien van haar bebouwings plannen van den Zeeweg. Bedoeling zoude zijn duinterrein als „natuurreservaat" te behou den. De Opr. Haarl. Ct. vernam echter, dat offi cieel van de zaak niets bekend is. Wij kunnen daaraan toevoegen, dat zelfs niet onderhande lingen aangeknoopt zijn tot aankoop van „Els wout"; zoo althans werd ons medegedeeld. Men laat wel eens meer een proefballonnetje op en ook is de wensch wel eens de vader van de gedachte. „On dit's" komen wel eens in de een of andere courant te staan. Zóó het al jaren geleden, we meenen zeker wel bijna 30 jaar geleden, in een der groote bladen voorkomende bericht, dat Prins Hen drik van voornemen was „Elswout" aan te koopen. Tóen volgde echter onmiddellijk de tegenspraak. OBERlAHNSTËiN NAAML.VENN: J.D. POSTHUMUS KONINKLIJKE STEMPELFABRIEKEN ZIJLSTRAAT 51 WIJ zijn specialiteiten in: FAMILIE-DRUKWERKEN AANKONDIGINGEN voort GEBOORTE VERLOVING ONDERTROUW UITNOODIGINGEN DANKBETUIGINGEN MENU'S W«TEKA*flWfcr

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 2