Om Zonnewende. Het Bloemendaalsch Weekblad. PLAATSELIJK NIEUWS. De Gemeenteraads verkiezing. De ZonnestraaSdag. SPORT. Gesprek tusschen Wim en Peter, PREDIKBEURTEN In Zomermaand viert de schepping een harer zoetste hoogtijden. Dan bereikt het leven in de natuur zijn hoogsten opbloei en kleedt zich op zijn kostelijkst. Met een weelde van paarse seringen, witte vogelkers en roode meidoorn doorzoemd met gonzende vreugde-uitingen van werkbijen en hommels, hebben we tuinen en landwegen in hun pinksterpronk bewonderd, waarbij de vogelwereld haar lofliederen uit schaterde. Merels en lijsters, tuinfluiters en grasmusschen fitisjes en tjiftjafs jubelden hun liederen in één groot koor uit langs de dicht begroeide hellingen en dellingen van den Ken- nemer duinzoom, waar een bloemenweelde zon der weerga lag: volop fluitekruid, koekoeks bloem, pinksterbloem, handekenskruid. vevlekte orchis, akkerhoorntje en salomonszegel. Van de boomen mag ik den beuk, den zomer- boom bij uitnemendheid. n;et vergeten te noe men. De kroon, gehuld in 't etherisch fijne loof dat niet alleen van boven en langs de zijden den mooien boom met lieflijk loover overdekt maar ook zijn heele takkengestel van binnen vult. Heerlijk aan te zien, de hooge gladde glin sterende stammen, die als zuilen een zacht groen gewelf dragen. Het zonlicht glijdt door het a-jour-looverdak en tint de stammen zilverachtig. Lang zal die toestand, helaas, niet duren. Tegen zonnewende zal het zich snel ontwikkelend blad een reus achtig mozaiek vormen van precies aan- en in elkaar passende bladeren, die bijna alle zonlicht onderscheppen en de lanen en bosschen in zachte schemering laten droomen, groen of bruinrood, al naar je te doen hebt met een gewonen of met een bruinen beuk. Deze laatste is in zijn veelvuldigheid een af stammeling van den fraaien meer dan twee en een halve eeuw ouden bruinen beuk, die nog altijd het slotpark van Rudolstadt siert. Door mutatie uit het zaad van een groenen moeder boom ontstaan, is hij bovendien door zijn af stammelingen de oronk van tal van parken bij kasteelen en landhuizen in Duitschland en ons land. Dat hebben we te danken aan een paar vorsten van Schwarzburg, die aan hun vrienden zaden van die stammoeder ten geschenke ga ven. Haar mooiste nakomelingen staan in Schönbrunn bij de palmen-serres. Tusschen Maarn en Driebergen zag ik een dezer dagen een laan van bruine beuken. Nog een boom is in midden-Juni op zijn mooist, 'tls de berk met zijn glanzend frisch teergroen loof. Dat is nu een lust voor de oogen. Ook zijn witte schors. Die bestaat - uit heel dunne laagjes, welke elkaar slechts hier en daar aanraken. De lucht tusschen die laagjes geeft aan schitterende berken de witte kleur, die wij zoo mooi vinden. Tegen zonnewende worden de zangers voor 't grootste deel in beslag genomen door de op voeding van hun kroost. Het zwarte rood- staartje op den balkkop van ons schuurtje heeft een tweede broedsel van vijf witte eitjes in een vodderig nest. De vliegenvangertjes, die in de klimroos woonden, zijn met hun jongen uitgevlogen om ze de kunst van wiekelen te leeren. Wiekelen is op een onstoffelijk punt in de lucht stilstaan onder vibreerenden vleugelslag. Het gekraagde roodstaartje is bezig een weg geworpen blik op oude rommel te tapisseeren om een tweede legsel te ontvangen, 't Had evengoed een koffiekan, een regenpijp, een scheur in een hekkepost, een brievenbus, een weggeworpen hoed of een kapotte bloempot kunnen zijn, want de roodkraag kan overal in nestelen, als 't maar hol is. Ook kan ik spreeu wen en kwikstaarten, die voor den tweeden keer broeden. Van de musschen zwijg ik. Vol gens Fritz Reuter is 't „bi Sparlings sechs mal pro Johr Kinderbeer" (bij familie Musch 6 X per jaar kraamvisite), 'n Mooie prestatie! Flora's kinderen bloeien voort. De kamper foelie geurt in 't kreupelhout, de linde aan den weg. De gele plomp vlamt met gouden knoop op de sloot. De blanke waterlelie pronkt met gouden hart op zilveren schotel. De smeerwor- tel draagt onder de heg haar omgekrulden bloeitop vol lila-schijn. De hondsroos bloeit in een wirwar van weelderige doornige scheuten. Boterbloemen en margrieten sieren al te zeer naar 't oordeel van den boer de weiden, gras klokjes blauwen in de heggen. Varens liggen weelderig breed-uit in beschaduwde onder wallen. En grachten, vijvers en waterloopjes tooien zich met de doorluchtige pluimen van waterviolier en moerasspiraea. Overveen. K. Zw. VERGADERING DER CHR. HIST. Vanwege de afdeeling Bloemendaal der Chr. Hist. Unie had Maandagavond in het Jeugd- gebouw een vergadering plaats, in verband met de gemeenteraadsverkiezing. Nadat de heer H. Hogenbirk de vergadering met gebed en een kort inleidend woord geopend had, hield de heer H. W. Tilanus uit den Haag, lid der Tweede Kamer een lezing over het onderwerp „De Christelijk Historischen en de aanstaande Ra adsverkiezingen. Spr. zeide dat hij eenige algemeene richt lijnen voor de gemeentelijke politiek wenschte te geven. Is er een Chr. Hist, gemeentepolitiek? Vroeger kende men zulk een politiek niet. In de gemeenteraden ging het meer om zakelijke dingen en die behoefden niet uit een politiek beginsel te worden belicht. Maar later gingen Zich de verhoudingen in het volksleven meer verscherpen en werd getracht bepaalde denk systemen in de gemeenteraden in practijk te brengen. Er kwam voorts de Evenredige Ver tegenwoordiging; de partijen werden gedwon gen tot het stellen van candidaten en er kwam een toespitsing naarmate de politieke richtin gen in het volksleven zich voordeden! In de gemeentelijke politiek, ging spr. voort, speelt het persoonlijk element vaak een belang rijke re'. Er is nu en dan een conflict van per soonlijken, aard. Echter, onder de Christenen mag dat niet plaats hebben, daar moet de een den ander uitnemender achten dan zich zeiven. Verder vergete men niet, dat, diegenen onder ons die een plaats bekleeden in de openbare lichamen daar zitten om de mede Christenen te dienen. Indien dat wordt ingezien dan zal bij een raadsverkiezing het persoonlijke element, op den achtergrond raken. Breedvoerig weidde spr vervolgens uit over de taak van den ge meenteraad. Ze is veel omvattend. De Raad moet de wetten en de K. B. gaan toepassen, verordeningen maken; de gemeente heeft ver der het beheer der gemeentelijke geldmidde len, op haar rust de zorg voor de openbare ge zondheid en nog veel meer; hetgeen maakt dat de taak van den raad veelomvattend is. Een der moeilijkste zaken, die den raad is opgedragen, is het benoemingsrecht. Volgens de meening der C. H. moet bij benoemingen niet altijd door een politieken bril worden gekeken maar dient in de eerste plaats te worden gevraagd naar geschiktheid en bekwaamheid; maar toch is het van belang, dat diegenen, die zich in het da- gelijksch leven Cristenen betoonen, óók voor een betrekking in aanmerking komen gaan. De benoeming van een burgemeester ge schiedt door de Kroon; maar toch, bij de be noeming van ec.i burg ■meester is de samen stelling van den Raad van beteekenis. Bijna immer werdt 'or -Je b-iiocming van een burge meester met die samenstelling rekening ge houden. Vandaar, dat het van groote beteeke nis is, op wien men bij de gemeenteraadsver kiezing zijn stem uitbrengt. Verdergaande zette spr. uiteen, dat een gemeenteraad van het Staatsbestuur een hoogst belangrijk onderdeel is. Het maakt dat een raadsverkiezing van groot belang is. Indien er in de samenstelling van der. gemeenteraad een verschuiving komt, dan zal die zich op oen duur ook in de lands- politiek gaan afteekenen. Komende op de ge- meenteraadspolitiek in het algemeen, n.l. de Chr. Hist., sprak spr. daarover aan de hand van twee gebeurtenissen van den laatsten tijd. In de eerste plaats vestigde spr. de aandacht op de omstandigheid dat er onrust is onder de bevolking, niet alleen hier te lande, maar overal op de wereld. Hij herinnerde aan hetgeen in Spanje plaats gehad heeft en in verband daar mede gaf hij te kennen, hoe het geven van lei ding aan een volk moeilijk is. De Apostel Pau- lus geeft in I Tim 3 den raad, indien men iemand kiest tot opziener en ouderling, er op te letten dat het iemand is „die zijn eigen huis wèl regeert." Dat is, zeide spr., een woord van diepe beteekenis. Het leiding geven in den raad van een gemeente, is te vergelijken met het besturen van een huisgezin. Men' dient voor zichtig te zijn met de keuze van de Overheden; er moeten in den raad gekozen worden, man nen van wijsheid en. tact en van inzicht in de groote vragen van ons volksleven. In de tweede plaats vestigde spr. de aan dacht op de Duitsche noodverordening. Hij deed in verband daarmede opmerken, dat het ge meentelijke finantieele beleid een van groote voorzichtigheid moet zijn. Het doen van aller lei voorstellen is gemakkelijk, aldus spreker, maar er zijn economische en finantieele feiten, die grenzen gaan stellen en waarmede rekening moet gehouden worden. Het maakt dat nood wendig in een gemeenteraad een voorzichtig finantieel beleid moet worden gevoerd. Aan het einde zijner lezing zeide spr., dat de partijen kunnen worden ingedeeld in twee groepeeringen, de eerste groep bestaat uit hen, die zeggen dat op het staatkundig terrein de mensch met het menschelijk verstand alle zeg genschap heeft; de tweede, uit hen, die zeggen: daar is een Hooger Gezag en die zich daarnaar schikken. De eerste groep bestaat uit commu nisten, soc. dem. en liberalen, om de voornaam ste partijen te noemen. Bij elk dezer partijen stond spr. stil. Hij deed daarbij o.m. uitkomen, hoe de soc. dem. de leer van den klassen strijd prediken, maar hoe de Christenen daar niets van willen weten. Immers de H. S. richt zich b.v. in den Brief van Jaco'ous tot de armen en tot de rijken, beiden er op wijzende, dat ze voor al hun handelingen eenmaal aan een Hoo- geren Rechter verantwoording schuldig zijn'. Van de tweede groep zijn de voornaamste par tijen de R. K„ de A. R. en de Christ. Hist. Het staat er zoo mede, betoogde spr., dat zoowel de A. R. als de Chr. Hist., zeggen dat in de H. S. zijn te vinden, de normen voor het staatkundig leven. Naar de ordeningen Gods moet gehandeld worden en daaraan willenze alle dingen toetsen. Wat nu is het Chr. Hist, ideaal, aldus spr. aan het einde zijner lezing. Ik meen het, zeide hij, zóó te kunnen omschrij ven: God lief te hebben boven alles en den naaste als zichzelven. Daarin is, als het ware, het Chr. Hist, ideaal gekristaliseerd. Na de lezing van den heer Tilanus zong mej. Vermeer, lid van de Chr. Hist. Jongerenorga nisatie te Haarlem, eenige liederen, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. BIJ DE S. D. A. P. De S. D. A. P. hield Maandagavond een tweede vergadering, nu een in „Rusthoek". Sprekers waren de heeren C. Sehulz en C. G. Cramer. De heer Sehulz begon met de aandacht te vestigen op de verschillende aanbevelingen voor de diverse candidaten. „Laan is zuinig", staat daar o.a., indien hiermee bedoeld is, dat de heer Laan het loon voor Üe arbeiders zoo zuinig mo gelijk wil houden, dan kan spr. met deze opvat ting meegaan, maar anders hapert er aan de zuinigheid nog wel wat. Zeker, als we zien dat de begrooting voor on derhoud van de wegen in het afgeloopen jaar tot meer dan het dubbele bedrag is opgeloopen. Nu heeft spr. tegen deze opvoering op zich zelf niet zoo veel bezwaar, maar met zuinigheid lijkt het hem niet in overeenstemming. De wegen zijn Hier goed en nu is het opmerkelijk, dat wanneer wij So:c.-Dem. pleiten voor het overheidsbedrijf, wij van allen kant bestreden worden, maar dat hier de goed liberale wethouder Laan tot de slotsom kwam, dat het overheidsbedrijf, nml. de wegenbouw, veel goedkooper en veel beter werkt, dan het particuliere. Spr. zou daarom aan dit overheidsbedrijf in Bloemendaal uitbreiding willen geven en ook de vuilophaling van gemeentewege willen doen ge schieden. Ook de autobusverbinding zou beter tot zijn recht komen en de gemeente minder kosten, wanneer deze in eigen beheer kwam. Hierna behandelde spr. het onderwijs, waarbij hij in hoofdzaak herhaalde wat daarover door hem in Overveen gezegd was. Bü de bespreking van de positie van het overheidspersoneel en de werkloozenzorg, liet spr. st.frk uitkomen, hoe de scheidingslijn in den Bloemendaalschen raad loopt, niet volgens het geloof, maar naar de maatschappelijke positie. Scherp gispte hij de houding van de R.K. leden Verdegaal en Prin- senberg bij de bespreking van de werkloozen zorg. waarbij de laatste gesproken had over „het begeerenwaardige baantje van werkeloo- zen in Bloemendaal". Nadat de spreker zich verklaard had voor het behoud van het natuurschoon, waarbij open stelling ervan noodzakelijk genoemd werd en de arbeiderswoningbouw besproken was, kwam hij tot de slotsom, dat men zich bij de komende verkiezingen zich niet door geloofstegenstellin- gen moest laten leiden, maar zijn maatschappe lijke belangen in het oog moest houden, en daarom stemmen op lijst no. 3, de lijst van de S. D. A. P. (Applaus.) Ir. Crame r, die na den heer Sehulz sprak, hield meer een algemeen betoog over het socia lisme. Hij betoogde dat het óók voor de Hoofd arbeiders zaak is zich bij de soc. dem. arbei derspartij aan te sluiten en dat in het maat schappelijk leven vele misstanden valen te con- stateeren, waarvoor het socialisme redding brengen kan. Die partij is de partij gaf hij te kennen, waarin voor allen een plaats is, óók voor de Katholieken. enEr werd ook naar het betoog van Ir. Cramer met aandacht geluisterd. Evenals te Overveen, gaf, op deze vergadering zich niemand op voor debat en bracht de heer Cramer bij herhaling hulde aan de raadsleden Sehulz en Noorman voor hun optreden als raadslid, hun werk in den raad werd door hem als „voortreffelijk werk" gequalificeerd. De heer Noormaa sloot de vergadering met op te wekken deel te nemen aan den optocht op Donderdagavond. DE VRIJZINNIG DEMOCRATEN. De Vrijzinnig Democratische Bend afdeeling Bloemendaal belegt op Dinsdagavond a.s. een openbare vergadering in Hotel Rusthoek te Bloemendaal. Mr. L. G. van Dam uit Haarlem zal het Vrij zinnig Democratisch Gemeenteprogram in het algemeen bespreken, terwijl de heer Casisu een causerie zal houden over de Bloemendaalsche Gemeente politiek. Debat wordt toegestaan. De groote dag nadert weer. De dag van het houden der collecte voor de verpleging van T.B.C. patiënten aller gezindten in het sanato rium voor arbeidstherapie der Vereeniging „Zonnestraal". De huis- en straatcollecte wordt gehouden op Zaterdag 27 Juni. Dames-collectanten, die bij deze collecte behulpzaam willen zijn worden verzocht zich aan te melden bij N. L. Herfst, Brederodeweg 43 te Bloemendaal We vestigen er in het bijzonder de aandacht op dat het geldt eer. collecte voor de verpleging van T.B.C.-patiënten aller gezindten, omdat ons verleden jaar is gebleken, dat dit nog niet tot allen algemeen is doorgedrongen. Gaarne hopen we dan ook, dat van alle ge zindten dames-collectanten zich zu_len aanmel den bij den heer Herfst. Hoe grootei het aantal is hoe beter! Deze collecte moet wel slagen. We verwach ten ook dat ingezetenen van alle gezindten hun gave zullen willen storten voor de verple ging van T.B.C.-patienten. Dames-collectanten ga met opgewektheid Zaterdag 27 Juni aan den gang. Vreugde wor de u bereid bij het werk. De collecte moge een flink bedrag opbrengen. Komt. ingezetenen van alle gezindten, houdt u goed, verblijdt de collectanten door allen iets te geven! DOOR OPLETTENDHEID EN ACTIVITEIT VAN DEN MACHINIST EEN ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. De overweg Kleverlaan. Dinsdagochtend 16 Juni j.l. zou de stoom trein, die 10.45 v.m. van Haarlem komt, 'n groot ongeluk teweeg hebben gebracht, indien niet de machinist gewaar was geworden, dat de boomen aan den overweg over de Klever laan open waren gebleven, zulks niettegen staande het kloksignaal zijn waarschuwend ge luid had doen hooren. Dit vernamen wij van betrouwbare getuigen. Of ook het belletje ih het wachthuisje zijn plicht heeft gedaan zal alleen door de Spoorwegdirectie kunnen wor den uitgemaakt. Wij hebben reeds meermalen de directie der N.S. opmerkzaam gemaakt op de onvoldoende voorziening daar ter plaatse wat het stopsein betreft. Wanneer daar nu bijkomt, dat de over wegwachters (de dienst was dien ochtend bij den wachter A. Vennik) hun plicht niet doen, is het hek eerst recht van den dam. Bij infor matie bleek ons, dat de aan onze ingezetenen sedert 17 jaar als trouw en zorgvuldig bekende overwegwachter J. Koster om gezondheids redenen geen dienst had en trouwens tijdelijk wordt vervangen door H. Heijstek; aan deze beide mannen valt dus niets te verwijten. Wlanneer niet een passant het gevaar had zien aankomen en zich met waarschuwend ge- haar op den weg had geplaatst en de trein een electrische ware geweest, was een ramp niet uitgebleven. De heer Kok, die met zijn paard en groentewagen aan kwam rijden, heeft zelf de wijsheid gehad op den trein te letten. De machinist liet het alarmsein hooren en remde uit alle macht, zoodat de locomotief vlak voor den overweg tot stilstand kon worden gebracht. Hem alle hulde; wij zullen dit no. van ons blad naar Utrecht sturen en hopen, dat de Directie der N. S. in dit opzicht althans naar ons luistert, dat ze dezen man voor zijn oplettend heid en activiteit beloont. Met overplaatsing van den overwegwachter Vennik, van wien bekend is, dat hij (niemand hier begrijpt om welke reden) den algemeen geachten wegwachter Koster het leven moeilijk maakt men zegt zelfs, dat de ziekte van K. hieraan te wijten is zal de directie de veiligheid en de belangen onzer ingezetenen dienen. CRICKET. De jaarlijksche wedstrijd tusschen de verte genwoordigers van den Haariemsohen Cricket bond, het H.C.B.-elftal, en de Flamingo's, een tour-combinatie van spelers, uitkomende in den Nederl. Cricketbond, is alweer achter den rug, en zooals steeds met een gevoelige neder laag der Haarlemmers geëindigd. Als krachtmeting hebben deze ontmoetingen weinig waarde, immers de Flamingo's komen met een ploeg, die te voren een overwinning voor hen beteekent. De wedstrijden zijn dan ook meer bedoeld, om de in lagere regionen spelende cricketters een waardevolle oefening te verschaffen, en ze tevens praetisch de vele orderdeelen dezer sport te leeren. En als zoo danig zouden we deze traditioneel? partij niet gaarne meer willen missen. De Flamingo's brachten het volgende elftal ,op de heen; H. A. J. Kessler, A. P. v. Manen, A. van Baasbank, W. v. d. Bosch, J. v. d. Bosch, J. Vuijlsteke, H. Cramer, F. Ruycha.'er, H. B. v. Tets, F. A. Davidson en J. v. Eeghen. Voor de H.C.B. waren gekozen. A. Roodt en O. Keijzer van C.V.H. L. v. Woerkom van Haarlem. G. Menalda v. Schout- wenburg, M. Gobets van R. en W. L. v. d. Mey, G. Zeeuwe en H. Beijk van Bloemendaal. Th. Hetem, H. C. Klerk van A.V.O.S. 'J. de Graaf van R.C.H. Bowlers als Roodt, L. v. d. Meij, Klerk en J. de Graaf hebben in H.C.B. kringen een uit stekenden naam, terwijl Roodt, Keijzer, Menal da van Schouwenburg en van Woerkom bats- men van erkende reputatie zijn. Toch wist dit elftal slechts 82 runs te scoren. (L. v. Woerkom 23, Klerk 13 en J. de Graaf 16) op 't bowlen der Flamingo's: Jhr. W. v. d. Bosch 4 voor 19, Dr. H. A. J. Kessler 2 voor 23, I-r. H. Ciaimer 3 voor 12 en F. Ruychajver 1 voor 17. A. Roodt werd reeds gevangen door Dr. Vuylsteke nadat hij slechts 3 runs geslagen bad, v. d. Mey, H. Beijk en M. Gobets konden voor 0 vertrekken. Hierna trokken Kessler en v. Manen als opening-bats voor de Flamingo's naar de wickets, op het bowlen van Roodt en de Graaf. Beide batsmen bespelen de bowlen met groot vertrouwen en gemak, trouwens, geen der gas ten had veel respect voor den aanval van den H.C.B., al werd diverse malen gechanged: na Roodt en de Graaf namen nog v. d. Mey, de Klerk en Hetem den bat ter hand. Slechts H. Cramer noteerde een 0, F. Ruyehaver 1, v. Tets 5 en J. v. d. Bosch 5, maar de andere heeren sloegen er lustig op los, wat onderstaan de score duidelijk bewijst. A. J. Roodt had als bowler het meeste succes, zijn cijfers, 5 voor 43 zijn onder de gegeven omstandigheden zelfs fraai, hoewel niet verge ten moet worden ,aat de Flamingo's niet direct voorzichtig speelden, maar het er op toeleg den, veel runs te slaan. De bowlingcijfers waren verder: J. de Graaf 1 voor 49, L. v. d. Meij 1 voor 61, H. C. Klerk 1 voor 48 en Th. Hetem 15 voor 0. Vermelding verdient ten slotte het uitsteken de wicket-keepen van H. Beijk, en een magni- fique catch, waardoor de gevaarlijke W. v. d. Bosch vertrekken kon. Verder stumpte hij nog A. P. van Manen. De volledige scores zijn: le innings H.C.B. A. Roodt, c. Vuylsteke, b. v. d. Bosch 3 L. v. Woerkom, c. v. Tets, b. v. d. Bosch 23 G. Menalda v. Schouwenburg c. and b Kessler 5 O. Keyzer bowled Oramer 8 L. v. d. Meij bowled v. d. Bosch 0 Th. Hetem c. Cramer, b. Kessler 1 G. Zeeuwe, c. J. v. d. Bosch, b. W. v. d, Bosch 2 H. C. Klerk howled Ruyehaver 13 J. de Graaf howled Cramer 16 H. Beijk bowled Cramer 0 M. Gobets not out 0 Extra's 11 Totaal 82 le Innings Flamingo's. H. A. J. Kessler bowled v. d. Meij 41 A. P. v. Manen st. Beijk, b. Klerk 35 A. v. Baasbank, c. Keijzer, b. Rocdt 28 W. v. d. Bosch, c. Beijk, b. de Graaf 39 J. v. d. Bosch bowled Roodt 5 J. Vuylsteke run out 17 H. Craimer bowled Roodt 0 P. Ruyehaver bowled Roodt 1 H. B. v. Tets c. de Graaf, b. Roodt 5 F. A. Davidson not out 31 J. v. Eeghen not out 13 Extra's 12 Totaal 228—9 A. C. Peter: Ziezoo, hier ben ik weder. Wat gaat zoo'n week toch gauw om nietwaar? Wim: Ja, dat mag je wel zeggen. Het spreek woord zegt dan ook. „De tijd gaat snel, be steedt hem wel". Peter: Je zegt daar iets van diepen zin. Want hoevelen besteden den tijd niet wèl. Ik zou je daar tal van staaltjes van kunnen ver tellen. Wim: Zoo te leven dat je je tijd nuttig be steedt is de groote levenskunst, die maar wei nigen verstaan. Peter: Je hebt zeker óók wel gelezen van de aardbeving, die in Engeland plaats had. Wim: Het was een merkwaardig feit, dat men in ons land de schokken heeft kunnen waarnemen. Gelukkig, ik heb er niets van ge merkt, maar heerlijk geslapen in uen tijd, dat anderen het bed voelden trillen of schudden. Peter: Je mag wel zeggen: gelukkig. Want, het is een vreemde gewaarwording', als je daar wakker wordt en je bespeurt allerlei vreemae, te voren nooit door je waargenomen dingen. Wim: Sinds 1883 had men in ons land zoo iets niet meegemaakt. Ik was nog heel jong, toen óók in ons land een aardschok werd ge voeld. Zelf herinner ik me er niets meer van. Ik heb het alléén van vertellen. Maar zeg wat scheelt er aan? Je bent anders dan gewoonlijk. Je kunt an ders zoo glunder kijken. En nu zie je zoo knor rig. Je lijkt precies mijnheer Nurks uit Haar lemmerhout." Peter: Geur nu maar niet met je kennis. Ik heb ook het beroemde werk van Beets gelezen, waaruit je gaat citeeren. Beets is een van mijn lievelingsschrijvers. Van dien oude houd ik ook, omdat hij heeft ge ijverd voor het zuiver houden van onze taal. WimJa, kom daar nou eens om hij de mees te Nederlanders. Ze spreken en doen soms ret of het hun koud laat of ze zuiver Neder- landsch schrijven. Gelukkig daar is tenminste nog één, die er voor ijvert met groote heldhaf tigheid en strijdlustigheid. Poter: Ik weet wien je bedoelt. Het is een plaatsgenoot, Dr. Haje. Ja, je moest dien eens hooren, wanneer hij vertelt uit den tijd, dat hij met Esser Jr. aan de Opr. Haarl. Crt. werkte. Thans is hij nog de wachter op de post, die tracht tegen te houden dat de taal vol van on- 'verheden komt. Voor dien man neem ik mijn petje af. Wim: Ja dat is nog eens een man van sta vast. Maar nu weet ik nog niet, waarom je zoo ontstemd kijkt. Peter: Ik ben niets tevreden over den we genaanleg. Wim: Hé, dat vind ik vreemd. Ik dacht al- ,tijd wat zijn en komen er in onze gemeente Eglise Wallonne. Ned. Herv. Kerk. Begijnhof. Dimanche 21 Juin. 10 h. 30: Culte et sermon. 20 h.: Culte au Foyer. Vendredi 26 Juin. 8 h. (soir): Service. Pasteur Krafft. L'Eglise est ouverte tous les jours de 1017 h. Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur: de Heer J. Yserinkhuisen, A'darü. a Overveen. V.m. 10 uur: Ds. H. E. Beker, Haarlem. Protestantenbond. V.m. 10% uur: Spreker Ds. P. D. Tjalsma. Leiden. Vrye Katholieke Kerk, Popellaan Kinheimpark. Zaterdag 20 Juni, des avonds 8 uur, Vespers en Lof, op te dragen door Monseigneur Bonjer. Zondag 21 Juni, 10.30 v.m., Gezongen Hoogmis, Celebrant Monseigneur Bonjer. (Diakenwij ding). Woensdag 24 Juni, 8 uur, n.m. Vespers en Lof. Donderdag, 25 Juni, 7.30 v.m., Stille H. Mis. Ned. Herv. Kerkgenootschap te Santpoort. V.m. 10 nur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De menschvormige God". (Joh. 12, vs. 45). Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: Ds. M. J. Punselie, Leiden. mooie wegen. Wethouder Laan gaat er ook al tijd prat op. Peter: Ik zal het je wel eens uitleggen. De wegen, die pas met Topica bedekt zijn, (Jaar wil ik niets van zeggen, maar mijn bezwaar geldt de topecawegen, die er al een tijdje zijn. Daar heb je bijvoorbeeld de Zeeweg. Die ls en blijft slecht en moet steeds weer verbeterd worden. Het fietspad in den zeeweg is heele- maal niets. Het lijkt wel een bevroren zee. Van het begin tot het eind zit het vol oneffenheden, terwijl het gras er gezellig door heen groeit. Dan gaan we naar de Bosch en Duinlaan, die is gewoonlijk geheel gebarsten, de topecabe- dekking natuurlijk. En er zijn nog veel meer wegen, die ik op zou kunnen noemen. Al die wegen moeten na eenigen tijd vernieuwd wor den en dat kost natuurlijk weer heel wat. Ik zeg, als je iets doet moet je het goed doen. Wim: Geheel eens kan ik het idet met je zijn. De kosten van den wegenaanleg vallen in onze gemeente nog al mede. En in deze wereld moet op zijn tijd vernieuwd worden. Maar wat aangaat den Zeeweg, dat daar gras op het fietspad groeit, is waar. Ik las daar verleden jaar al iets over in onze courant. Me dunkt, je moest daar eens met den heer De Jong over gaan praten. Hij is een 'knap man. Hij weet er wel iets op dat het gras op de fietspaden niet meer zoo opschieten zal. Het gras en het on kruid,'dat er groeit, is waarschijnlijk óók de oorzaak, dat er zoo veel oneffenheden zjjn. Peter: Van den Zeeweg gesproken, nog iets. Laatst was ik op den Zeeweg en daar zag ik tct mijn niet geringe verbazing, dat er iemand met zijn motor het fietspad als rijweg gekozen had. Dit mag natuurlijk niet en is feeel ver keerd. Maar nu had je eens het gekwek van de peddelaars moeten hooren. Het was geweldig. Ze waren razend en sta ken gedurig vuisten op tegen den verdwaalden motorrijder. Deze stoorde er zich niet aan, en reed door en dacht: Nu kunnen jullie eens zien, hoe onaangenaam het is als er voertuigen op paden rijden, die voor andere doeleinden be stemd zijn. Hij heeft gelijk, de man. Van de 25 fiets rijders rijden er 20 op den rijweg, terwijl een fietspad voor hen aangelegd is. Dit moeten de motorrijders maar goed vinden. Wim: Ja, daar gebeuren van die dingen, die iemand's bloed aan het koken brengen! Ieder rijde waar hij hoort. Als ik zelf de ge meente doorfiets, houd ik me altijd aan dien regel. Maar getroost je maar; het is op de wereld niet volmaakt en er zal altiid wat te wenschen overblijven. Je moet leeren er in te berusten. Dat is je ware. Peter; Je weet er altijd wat op te vinden. Het ware waarvan je spreekt, ls echter nog niet ieders deel. Wim: Tot die levenswijsheid moet het menschdom worden opgevoed. Peter: Nu iets anders. Ik ben benieuwd hoe het is gegaan met het afscheid van den Burge meester in den Raad. Als je zoovele jaren een ambt of bediening hebt bekleed en je gaat heen, dan doet het scheiden wee. Wim: Zeker, zeker, dat is het! Toch, het ls al weer levenswijsheid als je begrijpt, dat er ls een tijd van komen en een tijd van gaan. Er zijn er genoeg, die dit niet verstaan, en dan, na lang werken is óók rust begeerlijk. Peter: De heer Bas Backer is hier een heele tijd burgemeester geweest. Onder hem is hier veel veranderd enveel verbeterd. Wim: Ja, in den Raad zal dat óók wel ge memoreerd zijn. Is het waar dat Jhr. Bas Backer, voorloopig althans, in de gemeente blijft wonen? Peter: Ik heb het hooren verluiden. Hij moge nog lange jaren getuige zijn van den groei der gemeente. Wim: Laat ons daar eens een glas op drin ken. Peter: Ik den cocktail en jij den kwast! Wim: Daar gaat ie. dan. Laat ons drinken op de gezondheid en het lang leven van hem, die hier vele jaren Burgemeester was. Moge zijn levensavond voor hem zonnig zijn en helder! Peter: Ja, zóó moge het zijn. En nu: lk ga- tot ziens. Wim: Ja, tot ziens! VAN OVERAL. WAAR BLIJFT DE LUCHTHELDIN' Een onzer medewerkers schrijft ons- Hoewel we reeds bijna het voorjaar achter den rug hebben en de zomer over enkele dagen zijn intrede doet, hebben we nog niets vernomen van onze Iuchtheldin, Mej. B. Versluys. Zooals men weet heeft Mej. Versluys het vorige jaar haar vliegbrevet gehaald. Hierdoor kreeg ons land zijn eerste vliegster. We hebben Mej. Ver sluys met belangstelling op haar verschillende vluchten gevolgd en het deed ons van destijds genoegen te vernemen, dat onze eerste Neder- landsche vliegster, na verschillende harer vluch ten op grootsche wijze gehuldigd werd. We ho pen ook dit jaar veel van onze Iuchtheldin té mogen hooren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 6