Reint Sasburg i e. e. o eieasis s in. Slijterij „Het Wapen van Bloemendaai" L. M. WESSELING Heistr.ir" Haarlem, Tel. 13310 Baan 43, Dameskapsalon Jallia" ViMMrir Matrassen etc. vernieuwen, bijvullen, opmaken, enz. RIA-WATER Het Bloemendaalsch Weekblad, «ATELIER voor BB FOTOKUNST II Uitvoering in Moderne procédé's. BLOEMENDAALSCHE WEG 14, Bloemendaai - Telef. 22503 v.h. J. H. KRUL Jr Bloemendaalscheweg 16 Tel. 22525. NAAIMACHINES I. GEÏLVOET. Ocelstraat 37 Haarlem Teleiooo 13538. Schoorsteenvegers ['Fresco'" Rea! Palm Beach en Tropical prima, dun, poreus en onkreukbaar Zomer-cosfuum, Gebr. P. J. SCHUURING, Laat tijdens de vacantie Uw bij de Firma ANT. CASSEE Zn., DAMES! het bekende ADRES voor parma- nent wave, watergolf, wasschen, knippen en onduleeren is Bezuiniging noodig, na aml.venn: J. D. POSTHUMUS koninklijke stempelfabrieken ZIJLSTRAAT 51 In literschroefflesschen 32 ct. Voor huishoudelijk gebruik. i Een kiek gemaakt in den tuin van het Jeugdgefoouw, na de herdenkingssamenkomst. Men ziet hier de dames Barger te midden der rëunisten. baar, secretaris der „Vereeniging voor Jeugd werk te Bloemendaai". Van de andere aanwe zigen noemen we de leeraren en leeraressen der school en tegenwoordige leerlingen. Fraaie bloemen en planten stonden voor het podium. Nadat de dam-s Barger, de beide Directrices der school, waren binnengeleid en met handgeklap begroet, werd het Welkomst lied aangeheven. Vroolijk klonk het: Welkom, welkom reünisten Op ons zilv'ren kopjesfeest! Welkom op den grooten feestdag, Die op 't Kopje ooit is geweest! Juichend zingen wij verblijd, Omdat gij gekomen zijt. Niets kon U vandaag verhind'ren. Welkom dan, gij groote schaar Oudjes van elk Kopjesjaar. Welkom nu, welkom nu, Gij Kopjeskinderen. Van verand'ring en herin'ring Van veel kopjes lief en leed Spreken ons die laatste jaren, Maar nog meer van zorg, besteed Aan de leiding van elk kind Voor 't haar levenstaak begint. Niets kon ooit die zorg vermlncï'rc Dat geeft door het gansche land Hecht' en trouwe Kopjeshand. Koog de school, blijv' 't parool Der Kopjeskind'ren. Dan sprak mej. E. Dorhout Mees, bij wie de leiding van het samenzijn berustte, een woord van welkom tot de officieel genoodigden en tot allen, die van heinde en verre gekomen waren om het jubileum mede te maken. Ze gaf het eerst het woord aan mej. H. J. A. M. Barger tot het uitspreken der gedachtenisrede. Toespraak Mej. Barger. Groote dankbaarheid sprak Mej. Barger uit, dat haar moeder dit feest van gedachtenis mocht medevieren en hier aanwezig zijn. Ik ben blij, vervolgde ze, dat ik hier het eerst het woord krijg om op dezen feestelijken mid dag u allen te mogen toespreken. Samen feest vieren is heerlijk en ik ben altijd blij. wanneer er een gelegenheid is om feest te vieren. We hebben al meermalen samen feestgevierd en dan denken we aan de jaarlijks weer keerende gedenk- en feestdagen van school, kerstfeest, diploma-dag, voorai aan de vier maal, dat we ons lustrum gevierd hebben. Men zegt wel eens, dat de feesten in het leven zijn, wat de torens zijn in het stadsbeeld, die steken boven de gewone huizen uit en bre ken de eentonigheid, die er anders zijn zou bij zooveel daken, die uit de verte op elkander gelijken. We staan dan vandaag wel bij den ■hebben door een bijzonder aardigen geest en er zijn ook jaren van groote moeilijkheden, van ziekte, van teleurstelling, van tegenwerking; maar ook die jaren hebben hun nut gedaan, wanneer we uit hetgeen we ondervonden heb ben, de lessen geleerd hebben, die God wilde, dat we daaruit leeren zouden. We gedenken denken hangt samen met danken en we hebben veel reden tot danken. Wat al rijke zegeningen heeft God ons in deze vijf en twintig jaren geschonken. Geestelijke en stoffelijke zegeningen. Wat al dank is er in ons hart, ook voor de personen met wie ,,'t Kopje" in aanraking is gekomen, die hier. langeren of korten tijd gewerkt hebben, die met hun raad ,,'t Kopje" geholpen hebben, die door een vriendelijke daad of een vriénde lijke gedachte ,,'t Kopje" gesteund hebben, die op een hartelijke manier over ,,'t Kopje" ge sproken hebben. Voor die allen is groote dank in on hart. Die 25 jaar brachten het werk van velen en dan komt er, behalve groote dank, ook weemoed in ons hart, wanneer we den ken aan wat weg is. We denken aan de gene, die hier het werk begonnen heeft en die niet meer is; aan anderen, die langeren of korten tijd samengewerkt hebben en gestor ven zijn. Terwijl daarna allen zich van de zitplaatsen verhieven, werd een eerbiedige hulde gebracht aan allen die aan de school ontvallen zijn. Genoemd werden mej. Kunst de stichtster van de school die helaas drie weken na het begin is heengegaan; mej. Dülleman die behalve dat ze leerares was, ook in het eerste moeilijke jaar in het internaat de rechterband van mej. Gratama is geweest: mevrouw Baarslag, een eer geliefde Fransche leerares; mej. Van der Waals, die zeven jaar lang de geschiedenisles sen gaf en de dichteres van ,,'t Kopjes lied" is; de heer Saeys met zijn geweldige stem, die de merkwaardige gave had om zelfs de domste kinderen nog goede antwoorden te laten ge ven en mej. Kooyker, wier heengaan na 20 jaar een groot verlies voor ,,'t Kopje" en ons alleen beteekent, zóó spr. De herinnering aan we ze waren en wat ze deden mogen ons een aansporing zijn om onze beste krachten te geven Verder zeide spreekster, dat in deze 25 jaar nooit één leerling is gestorven, maar dat ze meermalen had gestaan aan het graf van een oud-leerling. Ze noemde de namen van een der tiental jonge meisjes en jonge moeders, die zijn heenggaan. Na deze inleidende woorden ging mej. Bar ger in het verdere gedeelte van haar toespraak van de geschiedenis der school vertellen. We hebben uit die geschiedenis onlangs in deze rubriek iets medegedeeld. We stippen nog aan, hoogsten toren, nu we samen gekomen zijn om uit hetgeen mej. Barger verhaalde, dat het in J~~ het eerste jaar van 't bestaan der school ze te gedenken, dat ons Kopje 25 jaar bestaat ja, deze toren is zoo hoog, dat we niet met één feestdag kunnen volstaan, maar er mor gen nog aan vast zullen knoopen. Ik acht het een voorrecht, dat we aan het begin van het feest hier mogen samenkomen, want als we samen een groot werk doen, dat naast veel blijdschap toch ook vaak moeilijk heden en teleurstellingen biedt, dan is het goed elkander eens in de oogen te zien en er eens aan te herinneren, wat in deze 25 jaar tot stand is gebracht, en daaruit kracht te put ten tot moedig voorwaarts gaan. Wanneer ik die 25 jaar mag vergelijken met een kralensnoer, dan zien we in die kralen een groote verscheidenheid. Daar zijn er bij, die door een mooie kleur of bijzondere grootte dadelijk in het oog vallen; er zijn er bij, die donker gekleurd zijn of klein en waar het oog niet op blijft rusten; maar de donkere en de kleine maken, dat de mooie des te beter uit komen, en dus zouden we ze in de koralen- snoer niet gaarne willen missen. Zóó ook met de jaren. Er zijn jaren in ons schoolbestaan, die het eerst in onze herinnering komen, en omdat er in die jaren iets bijzonders tot stand is ge komen, of het onderwijs bijzonder goede re sultaten heeft gehad, of die zich gekenmerkt was een schooltje van 3 leerlingen met een staf van 3 leeraressen. We moeten, voegde ze daaraan toe, den moed en het vertrouwen der twee dames bewonderen, die zonder financlee- len steun geheel op eigen risico dat zaakje aandurfden. Gememoreerd werd het overlijden van mej. Kunst en hoe, nadat de school in „Overbosch" was gevestigd aan mej. De Jong de zorg voor het schoolgebouw werd toevertrouwd en hoe deze altijd op lofwaardige wijze zich van haar taak heeft gekweten. Vervolgens herinnerde spr. er aan, hoe ze zelf aan de school werd verbonden. Mej. Gra tama heeft mij niet gezocht, zeide spr., en ik haar niet, maar door een samenloop van om standigheden of laat ik liever zeggen, want dat gelooven we beiden vast, door God zelf zijn wij samengebracht en hebben negentien jaar lang samengewerkt en ik vermoed, dat de harmonie tusschen ons in die jaren ook wel zichtbaar is geweest voor de menschen en de kinderen, die met ons te maken hadden. Haar verhaal der geschiedenis der school voortzettende, deed spr. uitkomen, dat „Over bosch" weldra te klein werd; er moest een nieuwe school gebouwd worden. Het terrein werd gevonden, maar daarop rustte een servi tuut, dat let wel er geen kroeg, geen werkplaats en geen school op mocht verrijzen. Echter, van die laatste bepaling werd afgewe ken, wanneer de school er maar niet schoolsch zou uitzien en dan, niet waar, het zou een school zijn voor rustige jonge dames. Ik weet niet, merkt spr. geestig op, of de bewoners van de Koepellaan van dat laatste heel erg over tuigd zijn. Ook van het werken in de school verhaalde mej. Barger. Ze zeide, dat onder de leerares sen en leeraren een geheel eenige plaats in neemt mej. ten Bruggencate. Zij is de eenige, die van de oprichting af aan ,,'t Kopje" is verbonden geweest (applaus). Zij wordt ge noemd Miss Ten. Alle leerlingen en oud-leerlin gen kent ze en haar leven is met ,,'t Kopje" samengeweven. We zullen haar van deze plaats niet toespreken. We hebben haar in al die ja ren voldoende leeren kennen om haar dat niet aan te doen, ging spr. voort. Miss Ten, dat, bewaren we voor als we onder elkander zijn. Enkele hoogtepunten uit het leven der school worden nog gememoreerd en mede hoe ze een bestuur kreeg. Wanneer we terugzien op den tijd, die ach ter ons ligt, besloot mej. Barger dan voelen we allen, dat er veel aan ons werk ontbroken heeft, wanneer we het over konden doen en dat stemt tot verootmoediging, maar niet tot ontmoediging. We mogen voortgaan en we mo gen blijven rekenen op Gods hulp in het werk, dat we samen te doen hebben. Als ik samen zeg, dan bedoel ik niet mijn zuster en ik, ook zelfs niet wij docenten met het Bestuur, maar dan bedoel ik óók u allen, leerlingen en oud leerlingen van de school, dien groote schare van vrouwen en meisjes, die een of meer jaren op ,,'t Kopje" zijn geweest. Want, het is ons aller school, waarvan we het 25-jarig bestaan vieren; de school waar aan we samen moeten meedragen. Ik ver geleek in 't begin de 25 jaar met een snoer kralen van verschillende schoonheid en ver schillende grootte, die de kralen tot een ge heel maakt. Die snoer is de Kopjesband, die hecht moet zijn; dat is de levende band door ons alleen gevormd. Vraag u dus zelf eens af: versterk ik den band door de manier, waarop ik over onze eigen school denk en over de school spreek; voel ik zooveel voor de school, dat ik mee wil helpen haar bloei te bevorderen. Kan ik wel eens iets van mijn persoonlijke genoe gens en belangen op zij zetten, wanneer het belang van het geheel dat vraagt? Samen iets te doen, samen voor iets werken, den geest van saamhoorigheid kweeken, dat maakt sterk en brengt ver. Henri Roland Holst vergelijkt in een harer sonnetten het samengaan en het daardoor krachtig zijn met het zingen in koor. Ze zegt: Want koren worden gemak'lijk gedragen Door ruimten heen, waar ééne stem bezwijkt, Wijl alle stemmen in kore elkander schragen En wie alléén wil zingen, moet niet klagen Wanneer zijn stem soms onwelluidend blijkt En niet zoo ver, als een koor draagt, kan dragen. En nu zingen we in koor, maar kunnen in dat koor ook geen enkele stem missen en ieder moet zuiver gestemd zijn en in harmonie met de andere klinken, dan alleen brengen we iets moois ten gehoore. Andere toespraken. We hebben gemeend de toespraak van mej. Barger breedvoerig te moeten weergeven, om dat zeer zeker op dezen dag van gedachtenis aan ontvangen „zegeningen", zooals ze wel mocht zeggen (alles wat goed is en welluidt, komt van den Vader der Lichten) zij met haar zuster hoofdpersonen zijn. We laten thans in wat korteren vorm volgen de reeks van toe spraken die volgden. Vóóraf echter nog de mededeeling, dat van den inspecteur van het M. O. bericht van ver hindering was ingekomen. Indien ljij wel in de gelegenheid ware geweest te komen, dan had de inspecteur gaarne getuigenis afgelegd van het Nederlandsche meisjesonderwijs. En nu de andere toespraken. De wethouder van Onderwijs, Dr. Born wat er, zeide, dat het gemeentebestuur gaarne de uitnoodiging had aanvaard, hier aanwezig te zijn. Het ge meentebestuur wenscht u, zoo richtte spr. zich tot de dames Barger, van harte geluk met dezen schoonen dag. Ge hebt van deze school iets heel goeds gemaakt. De bloei van deze school verheugt me. De school heeft mijn per soonlijke sympathie. Ze moge groeien en bloeien tot heil van het vrouwelijk geslacht. Het moge u gegeven zijn haar nog tot hoogeren bloei te brengen! De heer C. W. de Visser die sprak als voor zitter der Comm. van Toezicht op het M. O. bood de gelukwenschen van die commissie aan. Hij deed uitkomen, dat nog een mooie toe komst voor de school is weggelegd, als men ziet de velen, die aan dit jubileum deelnemen. Onder de aanwezigen zijn ook moeders, die ongetwijfeld zullen zeggen: we hadden het goed op ,,'t Kopje" en die dus hun dochters er ook wel heen zullen zenden. Dit gaf spre ker aanleiding een goede toekomst aan de school te voorspellen. Mr. F. J. D. Theijse, die namens de vereeni ging .Bloemendaals Bloei" sprak, legde er na druk op', dat het jaar 1906 als een belangrijk jaar in de geschiedenis der gemeente Bloemen daai zal worden geboekstaafd. In het begin er van werd „Het Bloemendaalsch Weekblad op gericht dat nog bestaat en dat de lezers ge- PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617—14106. OVERVEEN Aanbevelend, leveren wij de BESTE; In orde maken wij da slechtste voor den minsten prijs. regeld op de hoogte houdt van al het belang rijke dat in de gemeente en de streek ge beurt" aldus spreker. Daarna volgde de stich ting van „Bloemendaal's Bloei" en vervolgens werd deze school opgericht. Met de oprichting dezer school vervolgde spreker is iets ter hand genomen dat op het gebied van het meisjesonderwijs nog niet was ondernomen. Met toewijding en energie is het werk aangepakt. Spr. deelt mede dat de ver eeniging bloemen had aangeboden in de kop- jeskleuren. Als hij dacht aan de school dan dacht hij aan de „groote kracht van den sobe- ren eenvoud". Na een woord van gelukwensch tot de directrices der school, besloot spreker met de verklaring, dat alle goede Bloemenda lers er zich steeds in zouden verheugen, als de vlag van ,,t' Kopje" steeds hooger waaien zou! Prof. R. R. Casimir, de voorzitter van het Bestuur der School, zeide, dat ,,t' Kopje" aan vankelijk geen bestuur had, maar dat toen een litterair-economische afdeeling aan de school werd verbonden, ze van een vereeniging dien de uit te gaan. Er is, ging spr. voort, een „per- soneele Unie" tusschen ,,'t Kopje" en de School. Die Unie heeft gemaakt, dat de School kon worden in stand gehouden. Daardoor is de School, die anders verlies zou hebben opge leverd, kunnen behouden worden. Hulde bracht spr. aan de dames Barger, die zoovele jaren die Unie in stand gehouden hebben en die met toewijding de taak verricht hebben. Het opvoeden van de vrouw is een werk van groote beteekenis, verklaarde spreker. Het onderwijs op deze School staat niet buiten het leven, maar staat midden in het leven; het sluit zich aan den modernen tijd. Op deze school wordt gegeven een zedelijk-gods- dienstige vorming en toch weder is het zoo, dat een ieder naar deze school gaan kan. Hier is immers geweest een blijde vroomheid in den goeden zin van het woord. Hier heeft daar door een plant van stille vroomheid gebloeid. Dat is mooi, maar er is meer met deze school bereikt, ze is geworden ten voorbeeld aan heel het middelbare meisjesonderwijs. Nieuwe tijden stellen nieuwe eischen. Wil deze School bloeien, dan moet ze niet maar worden beschouwd als een particuliere liefbbe- rjj van een paar dames, maar dan moet ze worden beschouwd wat ze is: voor heel het land de plaats, waar de kinderen opgevoed kunnen worden; dan moet ook een ieder de School gaan steunen. Spr. wekte daartoe op. Van deze school moge gelden, besloot spr., het oude Bijbelwoord, dat ze is als een stad hoven op een berg liggende, die niet verborgen kan zijn en als een kaars geplaatst op den kande laar, die het al verlichten zal. Dr. C. Brouwer, die namens gecomitteerden bij het eindexamen der School gelukwenschen aanbood, zeide dat de School in „alle kringen in Nederland een buitengewoon goeden klank" heeft. Ze heeft een tweeledig doel: werkzaam te zfln aan de vorming der leerlingen en in vloed te blijven uitoefenen op de leerlingen, ook na het verlaten der School. Aan dat doel is met vrucht gewerkt. Namens gecommitteer den bood spr. aan een ets, voorstellende de „Kerk van St. Pancras", onder den wensch, dat de school moge groeien en bloeien tot heil der vrouw! Mevrouw M. CohenTervaart bood namens de vereeniging „Kennemer Lyceum" gelukwen schen aan; mevrouw Schiff deed het uitnaam der oud-leerlingen, richtte verder tot de di rectrices waardeerende woorden en bood na mens de oud-leerlingen een envéloppe met in houd aan; welken inhoud de dames Barger naar eigen inzicht konden besteden tot nieu wen bloei van ,,'t Kopje". Mevrouw Boldingh Goemans bood namens leeraressen en leeraren aan een stel gordijnen; mej. Westerman bood als voorzitster van de „Kopjesclub" ter versje- ring van de wanden der School, eentge repro ducties aan. Nadat nog mevrouw De HaanGratama uit Zwolle, de eerste directrice der School, met groote dankbaarheid had gewaagd van de liefde der ,,Kopjes"-kinderen en opgewekt had den band, die allen te samen bindt, steeds hecht te houden, bood Jkvr. D. van Riemsdijk uit naam van leerlingen een pianolooper, met her wapen van ,,'t Kopje" er op geborduurd, en een kussen aan. Het slotwoord sprak mej. Barger. Ze bracht allen dank en verklaarde, dat hetgeen was ge sproken haar „heel klein had gemaakt". Na het jubileum gaan we weder met nieuwen moed voort, en met nieuw vertrouwen, zeide spr., bewarend en al maar jagend naar het ideaal, dat we ons voor oogen gesteld hebben. Na een woord van dank voor de geschenken, verklaarde spreekster het samenzijn voor ge sloten. Er volgde nog een thé op ,,'t Kopje" en des avonds een diner te Zandvoort. Daar werd in meer intiemen kring nog menig goed woord gesproken. Voor de beide Directrices der School mag de viering van het jubileum redei. tot groote voldoening zijn. Ze hebben mogen ondervinden, dat hun werk gewaardeerd wordt en ook 't onderwijs op de school. We kunnen ons dan ook indenken dat, na een dergelijke viering van het jubileum De stof voor vindt U in groote voorraad bij Heeren- en Dameskleermakers Kamperstraat 20-22.-Tel. 12474 Vraagt onze stalen ter inzage. Abonnementen. Kerkplein 12 Bloemendaai. Telet. 22260. Telef. 22260. Telefoon 15064 Aanbevelend, H. HUYBENS, Dameskapper der School, de oudste Directrice verklaarde! „We gaan weder met nieuwen moed en met nieuw vertrouwen voort".. B. In het jaarverslag der Centrale Commissie voor bezuiniging uit de Ned. Maats, voor Han del en Nijverheid wordt de opmerking gemaakt, dat veel meer nog dan voor de Rijksfinanciën voor de gemeentefinanciën bezuiniging drin gend noodig blijft. Noodig zal zijn een aanpassing der gemeen telijke uitgaven aan de redelijkerwijs te ver wachten inkomsten en vooral voorzichtigheid bij het voteeren van nieuwe uitgaven. Hoe wenschelijk of zelfs nuttig tal van voor zieningen op sociaal en ander gebied door de gemeenten ook mogen zijn, in de eerste plaats dient rekening te worden gehouden met de fi- nantieele mogelijkheden en de draagkracht der gemeente. „Een waarschuwend voorbeeld", gaat het verslag der Commissie voort, „leveren verschillende Duitsehe steden, die op beangsti gende wijze hun schuldenlast hebben zien stij gen; zoo was Berlijn onlangs genoodzaakt haar gemeentelijk nelectriciteitsbedrijf te verkoopen aan een particuliere maatschappij, omdat drin gend geld moest worden gevonden tot delging van vlottende schuld. Dr. Wibaut, die aan deze gebeurtenis één zij ner „Economische Kronieken" in „Het Volk" wijdde, vindt er een sterke aanwijzing irr „voor de volstrekt onafwijsbare noodzakelijkheid van groote voorzichtigheid in gemeentelijk finan- cieel beheer". Deze waarschuwing om vooral een voorzich tig financieel beleid te voeren, mogen zeker ook verschillende gemeenten in ons land wel eens grondig ter harte nemen. De bezuiniging, zooals die door onze Com missie ook voor de gemeenten wordt bepleit, zal eenerzijds gevonaen moeten worden in be perking der gemeentelijke bemoeiingen binnen de grenzen van de draagkracht, anderzijds in doelmatiger organisatie van de gemeentelijke diensten en bedrijven, opdat met zoo laag mo gelijke kosten zoo hoog mogelijk rendement worde verkregen." OBERIAHNSTEIN b.1 AANKONDIGINGEN voori UITNOODIGINGEN GEBOORTE OANK^T'MGiMGElk" VERLOVING iVl-.Kw ONDERTROUW VISITEKAARTEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 2