r Het Bloemendaalsch Weekblad. PREDIKBEURTEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Het Jeugdwerk. BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN, SPORT. KUNST. VAN OVERAL. Eglise wallonne, Begijnhof. Dimanche 12 Juillet. 10 h. 30 service divin preside par mr ie pasteur J. Arnal, d'Am- sterdam. Ned. Hert'. Kerkgenootschap Santpoort. Donderdag 9 Juli, 's nam. 3 uur 15 min.: Huwe lijksinzegening van A. C. Ralff en C. N. F. Vellinga, door Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Zondag 12 Juli, v.m 10 uur, prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. De geestdoodende letter. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. H. A. Loeff, Ind. Pred. met verlof. Oterveen. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Collecte 2de pred. plaats. Ned. Herv. Et angelisatie, Santpoort. V.m. 10 uur, P. J. Wierstra van Amsterdam. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur, D.s. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis, met predikatie van Priester Ko Borsten. Woensdag, 15 Juli, 8 uur n.m., Verspers en Lof. Donderdag, 16 Juli, 7.30 v.m. Stille H. Mis. CHR. SCHOOL TE AERDENHOUT-BENTVELD. Opening 1 September. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Naar wij vernemen hebben de plannen der Christelijke schoolvereeniging te Aerdenhout- Bentveld een vasteren vorm aangenomen. De opening der school is bepaald op Dinsdag 1 September a.s. Voorloopig heeft de schoolver eeniging de beschikking gekregen over de villa „De Eikel", aan den Van Lennepweg, welk ge bouw, zoowel wat betreft indeeling, alsook door de centrale ligging, voor dit doel zeer geschikt bleek te zijn. Inmiddels is het de bedoeling op het naast ge noemde villa gelegen terrein het nieuwe school gebouw te stichten. Dit terrein ter grootte van ongeveer 6000 M2., is reeds aangekocht en de plannen en teekeningen voor de nieuwe school worden uitgewerkt. Het gebouw zal in harmonie met de omgeving, in landelijken stijl worden op getrokken. Dank zij het groote terrein, is er vol doende plaats voor eventueele latere uitbreiding. Al maar vooruitgang bij de „Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal". Er waren „welpen", die al zoo gegroeid wa ren dat ze wel op den naam „leeuw" aanspraak kunnen .maken. Dies werd beraad over de op richting van een Padvindersclub. Een Hopman is reeds gevonden. Zes jongens zijn er ai voor de nieuwe club. Maar er moeten er nog meer komen. Bloemendaalsche jongens geeft je op aan het Jeugdhuis. Leden der JongemannenvereerUging gingen onder leiding van den heer Lankamp een reisje naar Duitschland maken. Het was een vroolijk clubje jongelui. Geen wonder, als je zoo heer lijk op reis kunt gaan! Dat was waarlijk in den ouden tijd anders. De nieuwe tijden brachten de nieuwe dingen. We gaan vooruit! Ook dit jaar gaan er weder een 12-tal jon gens naar de jongenskampen in Leusden. Ho pen we, dat de jongens het best met het weer zullen treffen. En dan maar goed pret maken en genieten. Het gaat er om zich eens echt te amuseeren. Op de clubavonden zal een lied, iedere maand één, worden ingestudeerd. De in te studeeren liederen zullen per piano worden begeleid. Flink zoo. Wie zingen kan, en dat kunnen enze jongens en me:sjes immers zoo goed, die zinge mee, met luide galmen en in frisschen toon. Ook hier geldt het: we gaan vooruit! Nu moet er ook nog een Vereenigingslied komen. Wie zal er de dichter van zijn? Het moet een lied zijn, dat tot de jongens en meisjes wat zegt, dat gewaagt van het ideaal dat wordt nagejaagd, maar toch ook weder een eóat jeugdbed, dus niet een van „pralende woorden", die de jongens en meisjes als ze het lied zin gen niet begrijpen. Nog eens welke Bloemendaler -waagt er zich aan een Vereenigingslied te maken? De heer Dankbaar zal er den dichter dankbaar voor zij! We gaan ook in ander opzicht vooruit! Het Jeugdhuis is van 1 Juli af telefonisch aangesloten onder nummer 22790. Bloemenda lers onthoudt het. Plaats het nummer op dé lijst van de „veel gebruikte" telefoonnummers. Ten slotte nog een nieuwtje uit „Jong Bloe mendaal". Zie het hier en geeft er acht op: Op 25 Juli aanstaande zullen we weder onze jaarlijksche bloemetjesdag houden. Ver leden jaar hadden zich zelfs enkele dames be reid verklaard om voor ons werk te collectee ren, doch het zou veel aardiger 2ijn indien de leden, jongens en meisjes van onze Vereeniging zich disponibel stelden. Wij hebben voor deze collecte juist een Zaterdag in de vacantie uit gekozen, in de hoop dat velen dan zullen kun nen helpen. Wie geeft zich op?" NED. PROTESTANTENBOND. AFSCHEID MEVROUW A. VERSCHU YL VELTMAN. Zaterdag 4 Juli nam mevrouw A. Verschuyl Veltman, die gedurende verscheidene jaren het voorbereidend godsdienst-onderwijs, uitgaande van de afdeeling Bloemendaal van den Neder- landschen Protestantenbond, heeft geleid, in 't Bondskerkje, afscheid van haar leerlingen, in tegenwoordigheid van het bestuur en van ver scheidene ouders. Mevrouw Verschuyl sprak de leerlingen der drie cursussen op de haar eigen hartelijke wijze toe, waarna haar door een der oudste meisjes leerlingen een ges"henk werd aangeboden en wel een map met klassieke gramofoonplaten, ver gezeld van e- bloemenhulde. p>e h°"" rT Schiefèrclecker, waarnemend voorzitte:' u:. .teling, dankte mevrouw Ver schuyl voor alles wat zij in die jaren voor de afdeeling en speciaal voor de kinderen der leden is geweest. Hij memoreerde de prettige, ver trouwelijke sfeer, die altijd op haar lessen ge- heerscht heeft en sprak de hoop uit haar nog dikwijls op hoogtij- en andere dagen in ons midden te zien. Tenslotte werd mevrouw Verschuyl toegespro ken door Ds. Bonga, den leider der catechisatie voor andere leerlingen, die het een voorrecht noemde, zoo lang met haar te hebben mogen samenwerken. Spr. deed een beroep op haar welwillendheid om bij voorkomende gelegen heid van haar ervaring te mogen profiteeren. De taak van mevrouw Verschuyl zal na de vacantie met het begin van den nieuwen cursus worden overgenomen door mejuffrouw Bakker,, die door haar voorganster zal worden ingeleid. ONTHEFFING BEPALINGEN BOUWVERORDENING. In overeenstemming met het advies der Com missie van bijstand voor Publieke Werken stel len B. en W. voor ontheffing van de bepalingen Ier Bouwverordening: A. te verleenen aan: a. de firma W. van Amerongen voor bouw van een schuur aan de Boschlaan; b. J. C. Warns, voor het maken van een serre en een broeikas aan de Juliana van Stolberg laan; c. J. Backhuys en Zoon voor verbouw van per ceel Bloemendaalscheweg no. 200; d. C. Schuitemaker voor bouw eener woning aan de Houtvaartkade hoek Anjelierenlaan; e. H. J. M. Pieterse voor bouw eener met riet gedekte woning aan den Mr. H. Enschedéweg; B. te weigeren aan: a. S. Mars voor bouw eener garage bij per ceel Prins Hendriklaan, no. 60, daar de uitrit van die garage niet aan den weg ligt; b. Wed. N. A. Faase voor bouw van een club huis achter de Oranje Nassaulaan, omdat ge bouwd zou worden aan een niet verharden weg, wat o.a. gevaar bij brand oplevert. JEUGDHERBERG „JAN GIJZEN". Dezer dagen is de Jeugdherberg van de Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen „Jan Gijzen" aan de Jan Gijzenvaart in Haar lem-Noord plechtig geopend. Er was voor deze bijzondere gebeurtenis groote belangstelling. Er werd het woord gevoerd door den inspecteur van het L. O., den heer K. nr. C. P. Gunning, voorzittei der Ned. Jeugdherberg Centrale en door den heer T. K. Roosjen uit Bloemendaal. De laatste bracht woorden van hulde aan Ir. De Vries, door hem genoemd „de ziel van de Vereeniging", aan den ijverigen secretaris, den heer Van Nierop, en aan den heer Slagter, bestuurslid en architect der ver bouwing. Verscheidenen boden daarna nog ge- lukwenschen aan. TENTOONSTELLING VAN NEDER- LANDSCH FOTOGRAFISCH VAKWERK. De Afdeeling Haarlem der Ned. Fotografen Patroons Vereeniging houdt in de Kunstzalen Reekers, Wagenweg 102, van 7 tot 27 Juli een keurtentoonstelling van foto's, welke op den in Mei j.l. uitgeschreven nationalen wedstrijd te Amsterdam zijn ingezonden. Deze fotografische werken geven een beeld van den stand der beroepsfotografie in Neder land, daar vakfotografen uit alle deelen van het land hieraan medewerkten. De bedoeling der tentoonstelling is, het pu bliek in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van het hooge peil van dit vakwerk. Sinds de algemeene beoefening der fotogra fie tot een kiekjesmakerij is vervallen en dien overeenkomstig wordt beoordeeld, kan het pu bliek zich Lier overtuigen van het degelijke werk van den goeden vakfotograaf, dat daar wel ver boven uitgaat. Een bezoek aan deze interessante tentoon stelling kunnen wij onzen lezers zeer aanbe velen. SIGARENMAGAZIJN „BORNEO". KORTE KLEVERLAAN 50. Bloemendaal kenmerkt zich door een stabili teit van den winkelstand; wanneer men in stad en omliggende plaatsen kijkt, ontmoet men tel kens veranderingen, b.v. een nieuwen eigenaar, sluiting of opheffing, opening van een nieuwen winkel enz., heele gewone gebeurtenissen, maar die hier bjjna nooit voorkomen en er is bij zulk een geval reden om er melding van te maken. Wij willen nu melding maken van het reeds jaren bekende sigarenmagazijn „De Toerist)" aan de Korte Kleverlaan, tegenover het P. E. N., dat van naam en eigenaar is veranderd niet alleen, maar ook inwendig een verande ring ten goede heeft ondergaan. Het sigarenmagazijn draagt nu den naam „Borneo", eigenaar is de heer J. Janssen. De inwendige verandering bestaat hierin, dat de collectie aanwezige merken belangrijk is uit gebreid en men nu te kust en te keur terecht kan voor een goede sigaar of sigaret. Ook voor de arrangeering is vakkundig zorg gedragen, waardoor het interieur zeer gezel lig en prettig aandoet. De nieuwe ondernemer heeft kosten noch moeite ontzien om alles naar de eischen des tijds in te richten, en we vertrouwen dat zijn pogen met een goed succes zal beloond wor den. LAATSTE TRAM VAN STATIONSPLEIN HAARLEM RICHTING OVERVEEN. De afd. Haarlem van den Alg. Bond van Fo rensen verzocht aan de directie der N.-Z. Holl. Tramweg-Mij., den laatsten dienst van 23.30 iets te vertragen, teneinde den reizigers, aankomende met den trein van 23.29 van Amsterdam, zeker heid te geven van aansluiting. Naar aanleiding daarvan heeft de directie sub 26 Juni geantwoord, dat den dienst in het ver volg een wachttijd van 5 min. zal worden gegeven, zoo lezen wij in „De Forens". EIND GOED, AL GOED. De Oranje-Nassau-buurt heeft met bloemen, vlaggen, lampions en kindertoptochten het heu gelijk feit gevierd, dat eindelijk de druk bewoon de hoofdstraat met een houten personenbrug aan de bewoonde wereld is verbonden geworden. De gemeente liet ook de vaarsloot schoonen en kocht aan de overzijde een flink stuk land aan, om dit tot park in te richten. Wij bieden onze gelukwenschen aan de geduldige lankmoedige bewoners dier buurt en brengen hulde aan het gemeentebestuur, 't Eind goed, al goed. Mis schien zou het overweging verdienen op het land een Rosarium aan te leggen, waartoe de grondsoort aldaar zich uitstekend leent. EEN ONTZETTENDE BRAND. De ramp, waardoor verleden week de wijk Rijnegom getroffen werd, is zeer groot. Drie huizen onder één rieten dak werden een prooi der vlammen. De uitlaat van den gasgeijser kwam uit in of vlakbij het riet, dat wel ontbrandbaar heette, maar deze eigenschap reeds lang verloren bleek te hebben. De Zuidenwind wakkerde in een oog wenk het vuur zoo aan, dat, ware de brand des nachts uitgebroken, misschien wel menschen- levens te betreuren waren geweest. Twee der huizen waren bewoond. Niets kon worden gered. Onze brandweer heeft zich flink geweerd. Hij heeft met acht Stralen gewerkt, en de perceelen zélf althans de onderste twee verdiepingen daarvan weten te behouden. Voor het oog al_ thans. Want het is zeer de vraag of door de enorme hitte, die de neervallende riet- en hout- brokken ontwikkeld hebben, de metselkalk en de zandsteen niet zoodanig geleden hebben, dat alles moet worden afgebroken. Deze brand leert weer veie lessen. VAN EEN VRACHTAUTO GESLINGERD. Kort nadat de sproeiwagen op den Duinlustweg had gereden, om den weg met water te be sproeien, kwam er een motorvrachtwagen met zand beladen, aanrijden. Door de gladheid van den weg slipte de wagen en kwam hij tegen een boom aan. Tengevolge van den schok, dien de wagen kreeg, werd een jongen er af geslingerd. De jongen klaagde over hevige pijn in den rug. Dr. Bartels uit Aerdenhout verleende hem de eerste hulp. Op zijn advies is de knaap daarna per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisa beths- of Groote Gasthuis te Haarlem vervoerd. GEVAARLIJK FIETSEN. Een fietsenrijder reed, ondanks het waarschu wingsbord, met een vaart den H. Duin en Daal- schenweg af. Gevolg was, dat hij van zijn fiets is gevallen. Met schaafwonden aan den rechter arm en verwondingen aan een der dijbeenen werd hij bewusteloos opgenomen en in een villa binnengedragen. Dr. Bos verleende de eerste hulp. Nadat dit was geschied, kon de fietser zijn weg vervolgen, maar niet op de fiets. DE VEEL BESPROKEN LANTAARNPAAL. Onze medewerker, die meermalen klaagde over den scheeven lantaarnpaal aan den Duinwijck- weg, meldt ons, dat deze paal eindelijk is recht gezet. De paal moge nu recht blijven staan! BEKENDMAKING. Op 24 Juni j.l. te Bloemendaal ontvreemd: een zwartgelakt heerenrijwiel, extra hoog ge bouwd, met eleotrische lantaarn en dynamo, dubbele remmen. Op 29 Juni j.l. is per post verzonden van Sant poort naar 'sGravenhage een brief, geadresseerd aan mej. Van Assen, Regentesselaan no. 223 te den Haag, inhoudende: een bankbiljet van f25, benevens eenige op 1 Juli 1931 betaalbaar gestelde coupons t.w.: 4 coupons A.-7234 C.D.; A.-7455 E.F.; A.-7158 I.K.; A—7998 I.K. van pref. cum. 6 pCt. aandee- len, ieder groot f200 Van den Bergh's fabrie ken; 1 coupon no. 2971 B. van een 5 pCt. pand brief, groot f500 van de Overijselsche Hypo theekbank; 3 coupons nos. 3672, 327 en 326 van certifica ten van aandeelen, ieder groot f 100 Nederland- sche Scheepvaartunie. De commissaris van Politie te Bloemendaal verzoekt in beslagneming van bovengenoemde voorwerpen, zoomede opsporing, aanhouding en voorleiding van den onbekenden dader. Bloemendaal, den 4en Juli 1931. De Commissaris van Politie voornoemd, A. HIEMSTRA. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: Van der Ham, Bloemendaalscheweg 65, Bloemendaali een gehaakt kleedje; Hobo, Duinlustweg 24 Overeen, een rijwielbelastingmerk; Blom, Bloe mendaalscheweg 117, Bloemendasd, een porte- monnaie met inhoud; P. Smid, Kerkplein 7, Bloemendaal, een gehaakte muts; Bijvoet, Ju- lianalaan 318, Haarlem, een bruine muts; G. v. IJzerloo, Saxenburgerlaan 4, Bloemendaal, een portemonnaie; J. v. d. Linden, Hendrik Roo zenlaan 25, Haarlem, een zakmesje; Zandvoor- terweg 27, Aerdenhout, een stoohoed; N. Har- tog, Bentveldsweg 7, Aerdenhout, een kleine schildpad; G. Sweijen, Zomerzorglaan 42, Bloe mendaal, een étui met dubbeltje; R. Nieuw- poort, Dompvloedslaan 21, Overveen, een ro zenkrans; P. J. Nieuwenhuizen, Rollandspad 12, Haarlem, een gladde gouden ring; C. Kauling, Bakenessergracht 48rood, Haarlem, een kompas; W. v. d. Pluijm, Bloemendaal scheweg 231, Overveen, een paar dameshand schoenen; Van Bakel, Kastanjelaan 29, Heem stede, een damesregenmantel; Luttik, Kin- heimweg 55, Bloemendaal, een sleutel; Duivis, Joh. Verhulstweg 69, Bloemendaal, een vulpen houder; C. J. van Dam, Nassaulaan 20, Haar lem, een rijwielpomp; Goesinne, Harmen Jans- weg 117 zw., Haarlem, een bril met gouden montuur; Schotman, Jelgersmastraat 19, een regenjas; aan den politiepost Aerdenhout, een kinderbeursje, een huissleutel, een bos ijzer- draad, twee sleutels aan ring, een zijden sjaal, een hoornen bril met gouden montuur; Politie post Noordzeestrand: een ceintuur, twee huis sleuteltjes, een badpak, twee badschoentjes, een belastingmerk, een regenjas, een bruine kinderschoen, een vest, een kinderschoen, een huissleutel in étui; aan het bureau van politie Overveen: een grijze dameshoed, een snoertje glaskoralen, een mantelceintuur, een z.g. mid den riem, een klut, een huissleutel. BEVOLKING. Opgave van 29 Juli '31. Gevestigd: J. van Berloo, Kleverlaan 65, Bloe mendaal; J. W. Dito, Julianalaan 8, Overveen; J. A. Baars, Julianalaan 154, Overveen; J. Buijn, Oranje Nassaulaan 85, Overveen. BLOEMENDAAL. Bevallen: A. VerbuigtOkkerse d.; M. J. UijtendaalDaans d. Ondertrouwd: M. Bonnema en J. C. Cassee; W. A. J. Pomp en J. J. Gerrits; D. Groene- vvegen van Wijk en L. B. van den Ende; Th. P. Goemans en W. J. M. van Leeuwen. (Buiten verantwoording der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Zoudt U zoo goed willen zijn, onderstaand stukje in Uw veel gelezen blad te willen op nemen. Bij voorbaat mijn dank. Het is mij reeds eenige malen gebeurd, dat ik den Tramweg-overgang nabij den Viersprong in den Aerdenhout over ging en naar het sein licht keek. Het brandde niet, alhoewel ik con stateerde, dat er een tram in aantocht wias. Eenige keeren heb ik dan ook totaal niets aan de seininrichting gehad en moest ik zelf uitkij ken om niet onder een naderende tram te ko men. Het vertrouwen in dit seinlicht is er dan ook heelemaal bü mij uit; ik vind het een zeer gevaarlijken overgang. Eén keer van de vele waarop het roode licht niet brandde, kreeg ik te hooren, toen ik vroeg hoe 't kwam, dat de sein lichten niet brandden, dat men er werkzaam heden aan verrichtte. Worden aan de seinver- lichting werkzaamheden verricht, moet men dan niet op een andere wijze voor een naderende tram gewaarschuwd worden? Het zijn geen on bewaakte overwegen, dus ten allen tijde moet het publiek gewaarschuwd worden bij het nade ren van een tram. Dit laat nog weieens te wen- schen over en het is te hopen voor de veilig heid van het verkeer, dat er spoedig een betere controle op de seininstallatie nabij den Vier sprong wordt uitgeoefend, anders zullen ernstige ongelukken niet uitblijven. U dankend, Mijnheer de Redacteur, voor de plaatsruimte. Hoogachtend, MOTORRIJDER. De betrouwbaarheid van den inzender is ons bekend. Wij geven dan ook vrijmoedig de Direc tie der N. Z. H. T. in overweging, de zorg voor dezen gevaarlijken overweg niet uit het oog te verliezen. (Red. BI. W.) HULDE AAN OPENBARE WERKEN. Mijnheer de Redacteur, Een oogenblik verzoek ik Uwe gewaardeerde aandacht. Ik ben in de gemeente Bloemendaal komen wonen, omdat zij zulke mooie wandelwegen en zooveel natuurschoon heeft. Ik geniet er dan ook volop van. Echter trof 't me, vooral in de laatste 2 jaar, dat 't op verschillende plaatsen in Over veen vrij gevaarlijk is voor wandelaars; ten le bij 't Tramhuis (hoek Julianalaan en BI. wieg.), waar een wandelaar in een oogenblik van onbe dachtzaamheid beslist aangereden kan worden; 2e. bij den Militairen Weg, waar aan den N.- kant ongeveer geen voetpad is; 3e. bij de percee len 178182 Bloemendaalscheweg, alwaar men, komende van Bloemendaal en gaand naar Over veen, een smal voetpad heeft, dat bij perceel 178 geheel ophoudt en den wandelaar, zonder dat hij door iets gewaarschuwd wordt, dringt op den openbaren w,eg, die daar vrij smal is voor 't drukke verkeer, zoodat 't gevaar daar zeker niet denkbeeldig is. Nu heb ik in de laatste 14 dagen den ijver be wonderd van „Openbare Werken", die bij per ceel 243 Bloemendaalscheweg 2 groote borden heeft laten plaatsen ter waarschuwing voor den wandelaar. Jammer alleen, dat die afschuwelijke borden den weg ontsieren, 't Is in de gemeente Bloemendaal, die toch den naam van welvarend heeft, niet nood'? zoo viinig te zijn! Er wor den toch zooveel duizenden voor versiering uit gegeven. Dat neemlt niet weg, dat ik „Openbare Werken" toch hulde breng voor haar zorg. Maar, zoo vraag ik me af, Mijnheer de Redac teur, zoudt U 't niet mét mij gewenscht vinden, dat er cp de 3 in den aanhef genoemde plaat sen ook borden werden geplaatst, maar dan na tuurlijk behoorlijke? Ik vlei me met de hoop, hierop in Uw blad antwoord te mogen ontvan gen. Met beleefden dank. EEN INWONER VAN BLOEMENDAAL. Naschrift der Redactie. Wij kunnen ons met het voorstel van den heer inzender zeer goed vereenigen. deze zelf moeten kweeken, en daarom de jon gens, die tot nu toe verwaarloosd werden, meer in het clubverband betrekken. De beweging groeide in snel tempo, en wel dra begonnen de bonden speciale competities voor adspiranten (leeftijd tot 16 jaar) en ju nioren (leeftijd van 16 tot 19 jaar) in het leven te roepen. Dat was op zichzelf reeds een stap op den goeden weg. Maar jammer is het, dat naar het inzicht van den spreker meer op de mate rialistische dan op de ideëele beteekenis gelet wordt. Door de groote veranderingen in de maatschappelijke verhoudingen leeft de jeugd in een moeilijken tijd, en wij, vereenigingen, hebben een machtig wapen in de hand ter be strijding van de groote gevaren, welke onze jongens bedreigen. Wij kunnen zeer veel bijdragen in hun ka raktervorming en dit mogen wij niet nalaten, opdat zij het goede, waarin wij hen voorgaan, en dat wij hen door en in de sport kunnen leeren, meedragen als zij him plaats in de sa menleving innemen. Maar dan moeten wij de fouten, welke de gan- sche organisatie heeft, wegnemen. Het wed strijdwezen, waarin ontegenzeggelijk het grootste gevaar schuilt, moet hervormd wor den. Niet te veel wedstrijden, en ze nimmer opzwiepen tot de belangrijkste factor van onze sport. Steeds moeten de jongens spelen onder goe de leiding. De ouderen, die zich beschikbaar stellen voor de jeugdorganisatie moeten zooveel tact bezitten, dat zij de plaats van de ouders in het huisgezin, op onze sportvelden innemen. De jongens moeten vertrouwen ih hun leiders hebben, zonder bang voor hen te zijn. Belooningen (in den vorm van een goed keurend woord) en berispingen moeten tactvol gegeven worden. Maar bovenal bestudeeren zij elk individu afzonderlijk, en letten op zwak heid of geprononceerde uitingen in de karak ters, om gebruik makende van aldus opgedane kennis, de goede banen te vinden, waarin zij hen, die hulp behoeven, leiden. En nimmer kome de idee van: er moét ge wonnen in de eerste plaats. Integendeel: eerst sportiviteit! Een sportief verloren wedstrijd brengt hooger winst, dan de punten verzameld uit een onsportief gewonnen ontmoeting. Sportiviteit vóór alles. Sportiviteit op 't voetbalveld gekweekt, zal haar goede werk doen daar buiten: in school en huisgezin. Daarin schuilt de cultureele en paedagogi- sche waarde van de voetbalsport in clubver band tenminste, als haar onder elke om standigheden de plaats gegeven wordt, welke haar toekomt. Dat dient door de leiders inge zien te worden. Zoo wordt ook het vertrouwen opgevoerd, dat de ouders en opvoeders in deze sport heb ben te stellen. Maar al te dikwijls, en helaas niet ten onrechte, is men huiverig zijn kind aan de leiding van een sportvereeniging toe te vertrouwen. Men staat er sceptisch tegen over en is bevreesd voor de gevolgen van ver keerde leiding en overdrijving. Deze vooroordeelen weg te nemen is een schoone taak van de vereenigingsbesturen en 't kan zoo'n makkelijke en tevens dankbare taak zijn. De vereenigingen niet tegenover ouders en onderwijzers (leeraren), maar néAst hen. Helpen als er recalcitranten gecorrigeerd moeten worden. Grooter straf, dan voor korten of langen tijd den toegang tot het sportveld verbieden, bestaat er niet. Om straf-thema's wordt ge lachen, om de strafmiddelen, welke wjj toe kunnen passen, wordt gehuild. Met ouders en onderwijzers meewerken, ziet daar de oplossing van het geheim, vertrouwen te winnen. Zóó zal onze jeugd-organisatie zich uitbreiden, en indien ze dan wordt gekend volgens bovenstaande punten, zal dit tot heil zgn niet aleen van de voetbalwereld, maar ook tot heil van de gansche samenleving. A. C, VOETBAL. Op de Jaarlijksche algemeene vergadering van den Haarlemschen Voetbalbond, Zaterdag j.l. gehouden, hield de heer A. Cassu, voorzit ter van „Bloemendaal" een inleiding over Jeugdvoetbal, waarbij de volgende punten be handeld werden. 1. De organisatie van het jeugdvoetbal is van groote beteekenis niet alleen voor de voet balwereld, maar ook voor de gansche maat schappij, omdat in het jeugdvoetbal gezien moet worden het middel om onze vereenigin gen t.z.t. van goede reserves te voorzien, maar dat tevens tot doel moet hebben jonge man nen op te leiden tot bruikbare krachten in de samenleving. 2. Daarom behooren de Bonden en vereeni gingen deze organisatie tot in de perfectie door de voeren. De fouten, welke tot nu toe aan de jeugdcompetities mochten kleven, moeten door gezamenlijk overleg, en onder weder- zijdsch vertrouwen worden verbeterd, waarbij beide partijen, gezien het groote belang, even tueel tot concessies bereid zijn. 3. De vereenigingen laten de jeugdelftallen nimmer aan hun lot over: zij stellen vaste lei ders aan over hun adspiranten en junioren en trachten bij het ontbreken van geschikte functionarissen op te leiden, waarbij zij er op letten, dat hiervoor bij voorkeur ouderen met goede paedagogische inzichten in aanmerking komen. 4. De leiders der jeugdelftallen stellen zich nimmer ten doel, de aan hun zorg toever trouwde tot „winning men" op te kweeken: het bijbrengen van sportieve opvattingen kome in de eerste plaats. De cultureele en paedagogi sche waarde van de voetbalsport in clubver band behooren zij onder alle omstandigheden de plaats te geven, welke haar toekomt. 5. Middels het jeugdvoetbal kan het vertrou wen, dat de ouders en opvoeders in onze sport hebben te stellen, belangrijk opgevoerd wor den. Daartoe houden de vereenigingsleiders in dien noodig, geregeld voeling met de ouders en onderwijzers (leeraren) van de onder hun clubkleuren spelende jongelui. De inleider begon met er op te wijzen, dat de jeugdvoetbalbeweging van betrekkelijk .ecenten datum is. De vereenigingen gingen inzien, dat, wilden zij op tijd reserves hebben voor de virvanging van oude krachten, zij, BALLETSCHOOL TE AMSTERDAM. Door keen van het Pawlowa-Ballet; onder protectie van Iwan Clustine. Naar men ons meldt, vertoeven op het oogen blik twee leden van het Anna Pawlowa-Ballet in ons land: Madame Alperova eh'-Hans Heiken, wüer schitterende solo-nummers nog versch in het geheugen liggen. Deze beide eerste' solo-dansers van Anna Pawlowa's gezelschap Hans Heiken is ook me. nigmaal de partner van de groote danseres ge weest zijn voornemens, 'te Amsterdam een bal letschool op te richten. Olympia Alperova, die gedurende acht jaar de leerschool van het Rijksinstituut) van de Staats-Opera te Moskou heeft doorloopen, heeft drie jaar met het Pawlowa-Ballet de wereld doorgetrokken, ter wijl Hans Helleen, die te Bremen en Parijs bij Alex. Volinine, den vroegeren partner van Anna Palowna, en bij Iwan Clustine, den eer sten ballet-meester van het Pawlowla-Ballet studeerde, vijf jaar deel uitmaakte van dit gezelschap. Het onderricht zou omvatten: klassieke ballet- dans, karakter.dlans, plastiek, gymhastiek, mi miek en acrobatische dans. Iwan Clustine, vele jaren leider van het Pawlowa-Ballet en vroegere ballet-meester der Groote Opera te Parijs en te Moskou, zou de jaarlijksche examens afnemen. In verband met deze plannen zou de oprich ting van een Nederlandsch ballet-gezelschap in niet al te verre toekomst kunnen worden tege moet gezien. DE ESPERANTO-LANDDAG TE NIJMEGEN. Men meldt ons: Voor den Esperanto-Landdag, die te Nijmegen in het Concertgebouw „De Vereeniging", op 11 en 12 Juli a.s. ter gelegen heid van het eerste Lustrum der Centrale Es peranto Commissie gehouden wordt, blijkt veel belangstelling te bestaan. Reeds twee weken tevoren waren een paar duizend omvangrijke programma-boeken aangevraagd en verzonden. Voor het Examen dat tijdens dezen Landdag gehouden wordt, hebben zich reeds een 300-tal canaidaten aangemeld!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4