ADVERTEERT IN öiïBLAÖ. Nieuwe Avonturen van Mijnheer Pimpelmans. Haarlemsche Cup. Diner-Ver. Voor de Vrouw. Dinerprijs f 0.87 soep of toespijs f 0.15 extra Het Bloemendaalsch Weekblad. PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. KUNST. SPORT Advertentiën: U.A. Gebruikt alleen de beste grondstoffen en uitsluitend Natuurboter. LOSSE BLAADJES. Examen. Brokjes Levenswijsheid. Ons gezichtsveld. SCHAAKRUBRIEK. ALGEMEENE REGELS VOOR BADERS EN ZWEMMERS. Niet zoodra begint de zwemsport in open water, begunstigd door een warm zomerzon netje of men boort van ongelukken bij het baden en zwemmen, welke iederen zomer steeds meer toenemen. Zoo gaat 't niet alleen in ons land, doch in de heele wereld. Meestal kan men als oorzaak hiervoor aan voeren: onvoorzichtigheid van den zwemmer zelf. Het is daarom volstrekt overbodig den zwem- liefhebbers- vaste regels in te prenten, die mechanisch en instinctief moeten worden ge- Volgd. In Duitschland gelden de volgende voorschrif ten: Men mag niet te lang in 't water blijven, vooral hij niet, die niet zwemmen kan, aange zien een warm worden door 't zwemmen dan zeker uitgesloten is. Een eerste huivering is voor allen een zeker teeken, dat 't lichaam genoeg heeft gehad en dat 't hoog tijd is aan land te Nooit mag men direct na 't eten in 't water gaan: een tijdsruimte van 1 a 2 uur is nood zakelijk. Het is raadzaam nooit alleen op een zame plaatsen te gaan zwemmen. Indien men in een onbekend water wil gaan baden, is het aan te bevelen een ander een lijn,, die men zich zelf om 't lichaam bindt, te doen vasthouden, totdat men de gesteldheid van de zwemgelegenheid heeft onderzocht. Vóór 't baden is men verplicht de neus zoo danig te reinigen, dat men geen hinder heeft bij het ademhalen. In geval van oorpijn of eenig ander oorlijden doet men verstandig watten in de ooren te Indien de wind van de land'zijde komt is het beter, dat men niet te ver van den oever at zwemt, daar het bereiken hiervan soms zeer bemoeilijkt wordt. Zij die een lichamelijke inspanning juist achter den rug hebben als loopen, fietsen e.di. mogen, vooral als zij buiten adem zijn, nooit direct daarna in 't water. Na ieder bad dient men zich goed af te dro gen, in 't bijzonder op koele dagen. Wanneer men in een bassin zwemt, waar de bodem steenachtig is of waarin grijpphmten groeien, moet men zeer voorzichtig zijn. Komt men echter toch in de planten verward, dan is het noodzakelijk niet met de beenen, doch uit sluitend op den rug te zwemmen en de handen te gebruiken ten einde verdere verstrikking te Voorkomen. Uit speelsche overmoedigheid een zwemmer te doen schrikken of hem met geweld te doen duiken, moet verboden zijn, daar men zoo licht, ongewild, ongelukken veroorzaakt. Het is voor alle plicht van iederen zwemmer achting en eerbied te hebben voor den medezwemmer. Mocht men echter in gevaar komen, dan moet men er aan denken eerst dan te schreeu wen als men geen enkele kans meer ziet zich zelf te helpen. Ontijdig schreeuwen maakt, dat de lucht in de longen wordt gebruikt, zoodat de draagkracht van het lichaam geringer wordt en de ledematen nog meer ingespannen moeten worden om 't lichaam boven water te houden. Eglise Wallonne, Begynhof. Dimanche 19 Juillet. 20 h.: Service divin, presidé par mr. Ie pasteur E. MichelinMoreau, de la Haye. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Heilig Avond maal. Overveen. V.m. 10 uur, Ds. G. van Dis, van Zaamslag. Ned. Herv. Kerk, Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. F. Oort, Rottevalle. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, J. Fortgens, Haarlem. Nederl. Protestantenbond, afd. Bloemendaal. V.m. 10% uur, Ds. A. R. de Jong, Bussum. Onderwerp: Levensaanvaarding. Geref. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur: Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur: Ds. J. C. Brussaard. Openbare Belijdenis. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte voor het Orgelfonds. De Vrije Kaholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Celebrant Priester Ko Borsten. Woensdag 22 Juli, 8 uur n.m. Vespers en Lof. Donderdag 23 Juli, 7.30 uur v.m., Stille H. Mis. EEN NIEUW ORATORIUM. De bekende Duitsche componist Hugo Her mann, wiens werken tot de meest uitgevoerde» der jongere Duitsche toonzetters behooren, heeft een oratorium geschreven „Jesus und seine Jünger". Hugo Hermann's kort geleden met den Schubert-prijs bekroonde koorwerk met groot orkest „Tageszeiten im Gebirge" op verezen van Ernst Krauss, dat inmiddels in meer dan twintig Duitsche, Zwitsersche en Oostenrpk- sche steden ter uitvoering kwam, zal volgend jaar op het groote zangersfeest te Frankfort a. d. Main uitgevoerd worden. GUARNERI-KWARTET. Groot succes in Nederlandsch-Indië. Het Guarneri-Kwartet, dat onder ausspiciën van impressario Ernst Krauss een wereldreis maakt, is in Nederlandsch-Indië met groot en thousiasme ontvangen. De pers is unaniem de meening toegedaan, dat dit schitterende kwartet-ensemble alles in de schaduw stelt, wat men op het gebied der ka mermuziek ooit in Ned.-Indië heeft gehoord. „Wat is het bijzondere aan dit ensemble?" vraagt Loo Vincent in het Soerab. Handelsblad, „wat onderscheidt hen van hun mede-ensembles op dit gebied? En het antwoord kan kort zijn: hun spel is zoo „menschelijk".... de hoogste graad die een vertolking kan bereiken.... iets spelen als of componist en reproducent één en dezelfde zijn. De Soerab. Courant vindt het „ontroerende kunst".... Het was een avond van hoogstaand kunstgenot, één, die mij nog lang in herinnering zal blijven. Het succes was geweldig en groeide aan het slot tot een ware ovatie aan. „Spel als een openbaring", schrijft de Indische Courant: „Wij hebben in den loop der jaren van het spel van vele kwartetten mogen genieten, doch wij durven gerust bekennen, dat wij nog nimmer zoo'n sensatie hebben ondergaan als gisteravond" In dezen trant schrijven ook andere Indische bladen. Het Guarneri-Kwartet zal het volgend seizoen eenigen tijd in Europa concerteeren en ook weer korten tijd in ons land optreden. DIMITRI SMIRNOFF. Groot concert-tourmée door Europa. Ruslands grootste tenor, Dimitri Smirnoff, die dikwijls de hoofdpartijen met Feodor Schal- japin in de Russische opera's vervuld heeft en wiens Dimitri-Grégori in Boris Godounov even beroemd mag worden genoemd als de Boris van Schaljapin, zal in het a.s. seizoen een groot concerttoumée door Europa onder nemen. Lydia Smirnoff-Malzeva, de vermaarde Russische zangeres en echtgenoote van den grooten tenor, zal medewerking verleenen. De concerten zullen worden gegeven met begeleiding van groot orkest onder leiding van Maestro Fausto Magnani, dirigent der Scala te Milaan en leerling van Arthuro Toscanini. BLOEMENDAAL. Bevallen: D. H. RoeienRusman z.; A. W. M. van EerdenHaagen z. Ondertrouwd: D. Fock en Ch. S. Moltzer; C. S. Kruisselbrink en F. de Jong. Getrouwd: B. Ch. M. van der Hoop en H. L. Schieferdecker; M. Bonnema en J. C. Cassee; R. Wildschut en J. Krigee. Overleden: J. N. Hendrix, 69 jaar; J. S. Schuit 68 jaar; P. C. van Leeuwen, 48 jaar, overleden te Haarlem; W. S. M. Broese, 46 jaar, overleden te Haarlem; M. J. Poortman, 76 jaar, overleden te Haarlem. POL. SPORTCLUB BLOEMENDAAL. Door een groep van '6 leden van bovenge noemde club is op Zaterdag 11 Juli j.l. deel genomen aan den 50 K.M. marsch, uitgeschre ven door de Politie .Sportclub Utrecht. Alle zes deelnemers bereikten in goede con ditie het eindpunt. Dit is een zeer goede prestatie, omdat ge- loopen werd met een gemiddelde snelheid van bijna 7 K.M. per uur. Aan dezen marsch werd door bijna 400 per sonen deelgenomen. Alle deelnemers die het eindpunt bereikten binnen den vastgestelden tijd ontvingen een draagmedaille. KLEINE WENKEN. Als de mjmr brokkelig is of als men iets zwaars wil ophangen, wordt het van tevoren gemaakte en met water bevochtigde gat voor de spijker opgevuld met een dik papje van gips met water. In het nog vochtige gips wordt dan de spijker geslagen; men kan ook een puntig stukje hout in het gips slaan en in het hout de spijker. Het gips moet goed hard zijn, voordat de schilderij er aan wordt opgehangen. Als leeren overtrekken van stoelen dof worden of beginnen te kreuken, moeten zij worden op gewreven met watten, die in eiwit zijn gedoopt. Als een warme schotel een witte kring heeft gemaakt op een eikenhouten tafel, kan men deze met brandspiritus weer wegkrijgen. Is de tafel echter gevernist, dan is het vernis verdwenen door de hitte en moet de plek opnieuw behan deld worden met vernis van dezelfde kleur. Week varkensvet gemengd met paraffine is een uitstekend middel om tegels op te wrijven. Het neemt bovendien vrijwel alle vlekken weg. Men beproeve het echter eerst op een klein gedeelte van den vloer, omdat het deze soms hinderlijk glad maakt. (Nadruk verboden.) Gevraagd een DAGMEISJE, zich aan te melden Sterre- boschlaan 1, Bloemendaal. JUFFR., middelb. leeft., biedt zich aan voor hoog stens vier dagen p. week, v. lichte huishoudelijke be zigheden, naaien en strij ken, v. 95 uur, f 2.50 p. dag. Brieven onder no 145 Bureau Blad. Te huur per 15 Aug. gemeub. BALCONKAMER met of zonder pension. Badkamer aanwezig. Gele gen aan tram te Bloemen daal. Brieven onder lettei 25 Bur, v, d. Blad. Bakenessergracht 27 Telefoon 14393 Post Giro 149079 Verbruikers hebben steeds vrijen toegang tot keuken en Magazijnen. Omzet jaarlijks plm. 80.000 Diners. Dagelijksch gebruik niet verplicht. Lidmaatschap niet vereischt. Vraagt ons prospectus. Met de mooie zomerdagen Is de tijd ook weergekeerd, Dat de eene helft van 't menscndom D'andere helft examineert. 'tls een tijd van angst en beven Na het maandenlang gevos. En trotseeren der verlokking: Zee en strand en duin en boseh. Zie de kudde samen hokken Voor den ingang van 't gebouw, Zie ze traag naar binnen sjokken Als een stoet in droeven rouw! D'een is kalm en schijnbaar rustig, D'ander zenuwachtig druk. 'nDerde redeneert: Examen Louter kwestie van geluk! Kijk, ze zitten voor de heeren: 'k Heb er waarlijk meelij mee, Want mij schiet de tijd te binnen, Toen ik ook examen dee... A. is bleek van de emotie Want hij heeft het leelijk beet, Kan geen enkel antwoord geven En weet toch, dat hij het weet! B. krijgt purperroode ooren, Schoot daarstraks een reuzen bok! Laat 't je evenwicht niet storen, Kalm meneertje, drink een slok! Eind'lijk is het afgeloopen, D'uitslag is al gauw bekend En je weet, of je geslaagd, of Dat je weer geslagen bent. Arme hopeloos gezakten, 'kReik de hand u in den geest; 'kWeet nog goed, wat lamme dingen Die examens zijn geweest! (Nadruk verboden) Een andere uitspraak van Charlie Chaplin, die behalve een kunstenaar ook een wijsgeer is, is het nadenken waard. „De camera", heeft hij bij dezelfde gelegenheid gezegd, „vangt slechts een paar vierkante meter aarde op, maar ze moet altijd op oneindig zijn ingesteld." De camera Is het oog van den filmkunste' naar. Maar ook het lichamelijk oog van ons al len overziet slechts een klein stukje van het on eindig heelal. Vaak een al te klein stukje, naar ons eigen oordeel. We wilden gaarne een uit gebreider gezichtsveld genieten. Hoevelen onzer klagen over de benepenheid van hun bestaan, dat inderdaad slechts een paar vierkante meter aarde omvat. Wat valt er te zien, te hooren, te beleven binnen de enge grenzen, waartusschen het lot hen heeft opge sloten? Hunkerend staren zij naar den horizon met zijn verborgen geheimen. Zij zouden op reis willen gaan, willen vluchten naar vreem de landen en verre werelddeelen om iets te er varen van die groote en onbekende wereld daarginds. Weinigen gelukt het, tevreden te zijn met de wanden van hunne huiskamer, met de weinige straten, welke hun dorp of hun stadje telt. De trek van het platteland naar de wereldsteden is eensdeels uit economische oorzaken te verkla ren, maar de psychologische factor telt toch ook mee. De moderne mensch voelt zich opge borgen in een gehucht, waar hij binnen weini ge dagen uitgekeken en uitgepraat raakt. Hij wenscht opgenomen te worden in den maal stroom van het wereldverkeer. Maar zou hij in die veelzijdige en veelkleu rige omgeving ook inderdaad veel in zich op nemen? Hoezeer stelt een dergelijke verwijding van het gezichtsveld teleur! Het oog raakt vermoeid van het zien en het oor van het hooren, en spoedig blijkt er in al dat buiten gewone ook al weder niets nieuws onder de zon. De camera van Charlie Chaplin vangt slechts een paar vierkante meter aarde op, maar aan die paar vierkante meter aarde heeft hij ge noeg om de sensatie van het oneindige te smaken. Want ook binnen dat kleine bestek openbaart zich de oneindigheid. De oneindigheid is niet slechts een horizon taal begrip, maar zij breidt zich ook verticaal uit. Zij heeft niet louter lengte en breedte, maar ook diepte. In één doodgewonen, simpelen mensch, on verschillig of hij in een wereldstad dan wel in een gehucht woont, snijdt het heden een on eindig verleden en een oneindige toekomst. In dezen mensch zet zich een voorgeslacht voort, dat men zou kunnen naspeuren tot in duizen den en millioenên van jaren. En uit dezen mensch ontspruit weer een toekomst, welker uitgestrektheid eveneens onafzienbaar is. Wie dezen éénen simpelen mensch wil begrijpen en op zijn waarde wil schatten, moet zijn oog op de oneindigheid instellen. Hij moet zich een beeld vormen van het grootsche en weidsche kader, waarin dit eenvoudige stukje leven staat. Voor den natuurvorscher bevat een enkel brok steen een wereldgeschiedenis; hij leest jn de lagen en vormen heel de ontwikkelings historie der aarde en bij het ontleden van de bestanddeelen speelt heel het kosmische drama van worden en vergaan zich voor zijn geestes- blik af. De architect ontwaart in een oude hoeve de kunst van het verre verleden; de schilder puurt schoonheid uit een enkelen boomstronk; de dichter hoort in het ruischen van het riet de stem van de eeuwigheid. Eigenlijk is op een paar vierkante meter voor dengene, die het aanschouwen en het luisteren verstaat, de gansche ruimte en de gansche tijd vertegenwoordigd. Gelijk de wijde hemelkoepel zich in den waterdroppel weer-, spiegelt, kaatst het oneindige leven van den makrokosmos zich in het henepen oppervlak van den mikrokosmcs terug. Wij moeten leeren, ons oog, gelijk Charlie zijn camera, op de oneindigheid in te stellen. Dan zullen een paar vierkante meter aarde ons voldoende zijn, om de diepte van het leven te beseffen en de grenzeloosheid van het bestaan te doorgronden. Dan wordt ons de kleine om geving, waarbinnen het lot ons gedoemd he.'ft te leven, gelijk de schelp, welke een kind aan zijn oor houdt om het ruischen van den einde- ■loozen oceaan te beluisteren. Dan zullen wij met Walt Whitman, Ame- rika's grootsten dichter, getuigen, dat de majesteit, de schoonheid der wereld sluimerend 'ligt in ieder atoom en wij zullen niet twij felen aan onze eigen onbegrensdheid, aan de onbegrensdheid van het heelal. Dan zullen ook wjj in het innerlijk een dieper innerlijk ver moeden en in het uiterlijk een ander uiterlijk en in elk gezicht een verder gezicht schouwen en in elke stem een andere stem hooren. Want de oneindigheid ligt binnen ons eindig gezichtsveld. H. G. CANNEGIETER Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. PROBLEEM Nr. 307. A. Volkmann, (Emmerik) Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kc3, Df7, ,Pf6, b5, g3. Zwart: Ke5, e6. PROBLEEM Nr. 308. A. N. Lebedeff (Leningrad) door G. Th. Rotman. Nadruk verboden, 87. Na veel geworstel met de zwijnen Zien z'eindelijk de stad verschijnen; Maar nu komt op dén hoek, o pech, Opeens een fietser in den weg, Zoodat z'om botsing te vermijden, Een opgebroken straat inrijden! 88. De straat werd juist geasphalteerd En was met koolteer dik besmeerd; Heer Pimpelmans valt plak! er in Hij is zoo nijdig als een spin, Want hoeveel moeite hij zich geeft, Hij zit aan d'aarde vastgekleefd. De auto huppelt als een bok, En vliegt weer verder. Door den scho! Heeft de chauffeur een duik genomen En is in 't front terecht gekomen; Hij schopt, terwijl hij daar zoo ligt, Precies den boer in zijn gezicht Kijk, daar zit opoe met haar schat! Ze neemt een lekker zonnebad; Haar armen op het lieve wicht, Doet zij haar ouwe oogjes dicht, Maar wordt zoodoende niets gewaar Van 't haar dreigende gevaar Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kal, Ta2, Tc7, Lc2, Lc3. Zwart: Kcl, Dh8, Th5, Th6, b4, g7. PARTIJ Nr. 133. Eerste matchpartij, gespeeld te Amsterdam 12 Juli 1931. Wit: Zwart: J. R. Capablanca. d r. M. Eu we. (Havanna) (Amsterdam) NIMZO- 1. d2d4 2. c2c4 3. Pble3 4. Ddl—c2 5. c4 X d5 6. Lelg5 7. Lg5Xf6 8. a2a3 9. Dc2Xc3 10. e2e3 11. Pgl—f3 12. Lfle2 13. oo 14. b2b3 15. Tfl—cl 16. Pf3---d2 17. Dc3Xd4 18. e3Xd4 19. f2— f3 20. Tal—a2 21. Ta2—al Door herhaling der onze grootmeester met deze eerste remise een INDISCH. Pg8—f6 e7e6 Lf8b d7—dó eöxdö Dd8d6 Dd6 X f 6 Lb4Xc3ï o-o c7—cS Lc8—f5' PbSd7 c6—c5 Tag—c': Df6b6! cd.Xd' Db6 X d4 Pd7 -f6 Lf 5c2 Lc2—f5 Remise, zetten Lc2, Tal. Waar Zwart speelde, kan hij succes noemen. OPLOSSING PROBLEEM Nr. 30' (Dr. C. J. Cornells) Stand der stukken: Wit: K6h, Ld3, Lf8, Pf4, Pg3, d2, g6. Zwart: Kf6. 1. Pg3fl, enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. v. Dort, te Haarlem; P. Mars t« poort. CORRESPONDENTIE. Bloemendaal. H. de R. Op 1. Lc5. Ke5; 2. Le2 antwoordt Zwart niet Kf4:, maar Kf6 en mat volgt niet. TROUWE VRIENDSCHAP. 11 uur in den avond. Mildred is bezorgd, dat haar man iets met de auto is overkomen en zendt daarom naar vijf van hun vrienden die aan den grooten autoweg wonen, een tele gram: „Jack is niet thuisgekomen. Heb je hem misschien gezien?" Een minuut of tien later arriveert echter haar man, die een half uur oponthoud heeft gehad, door een kleine motor panne. Den volgenden morgen, komen er vijf telegrammen binnen: „Ja, Jack heeft bij mii overnacht". Solidariteit is toch maar alles

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 3