Het Bloemendaalsch Weekblad. Raadsvergadering. SPORT. TOON EEL. INGEZONDEN STUKKEN, Advertentiën: Aanbesteden Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester jhr. mr. A. C. den Tex. Aanwezig alle leden, behalve de heer Luden. Punt 1. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van de kampeervereeniging „Licht en Lucht" voor het mogen kampeeren aan het strand. Wordt voor kennisgeving aan genomen. b. Verzoek van de vereeniging voor Jeugdwerk ter zake van kwijtschelding van huur over het jaar 1930 van een in huur zijnd perceel gemeen tegrond, daar dit terrein haast geen enkele maal als speelterrein kon gebruikt worden, daar het in zulk een toestand verkeerde, dat spelen vrij wel onmogelijk was. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen. Aldus besloten. c. Verzoek van eenige aannemers, wonende te Bloemendaal, om het systeem „eigen beheer" niet meer toe te passen. B. en W. deelen naar aanleiding van dit ver zoek mede, dat behalve de aanleg van wegen geen andere werken door de gemeente in eigen beheer worden uitgevoerd, tenzij dit geschiedt om werkloozen te werk te stellen. Zij geven den raad derhalve in overweging, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. De heer C a s s e e vindt, dat in het adres weinig positief staat. Hij informeert of het machine-gebouw, de garage enz., alleen om werkloozen aan het werk te houden, in eigen Ibeheer gemaakt zijn. Spreker meent, dat het aanbeveling verdient verschillende werken aan te besteden. De heer Laan deelt mede, dat om re denen van bezuiniging de garage in eigen beheer gebouwd is, maar dat andere werken, onder meer de brug aan de Oranje Nassau- laan, zullen worden aanbesteed. De heer Hogenbirk betoogt, dat indien het maar eenigszins kan, werken moeten wor den aanbesteed. De heer De Waal Malefijt zegt, dat men bij een aanbesteding een bepaling in het Ibestek kan opnemen, dat een zeker percentage werkloozen aan het werk moet worden ge steld. De heer Laan zegt, dat men een aannemer niet kan voorschrijven werkloozen in dienst te nemen, omdat dit op verschillende bezwa ren zal stuiten. Spreker voegt daaraan toe, dat 't in de bedoeling ligt, verschillende wer ken aan Bloernendaalsche firma's op te dragen. De aannemers, met wie spreker een onderhoud had, verklaarden zich daarmee volda'an. Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Aldus besloten. Nagekomen stukken. 1. B. en W. stellen voor, te besluiten voor wegverbreeding een strook grond ter grootte van ongeveer 40 M2. aan den Zandvoorterweg kos teloos van mr. H. J. D. D. Enschedé over te nemen onder dankbetuiging voor diens mede werking. Aldus besloten. 2. Naar aanleiding van klachten van den heer Cassee over de onbruikbaarheid van de rijwiel- brancards van de politie worden aan den Raad eenige rapporten overgelegd. De commissaris van politie deelt mede: De rijwielbrancards worden in de laatste jaren in het geheel niet meer gebruikt, aangezien behou- dens zeer bijzondere omstandigheden, te allen tijde over de ziekenautomcbiel van de firma Mathot te Haarlem kan worden beschikt en het is gebleken, dat in verreweg de meeste gevallen een dergelijke auto eerder ter plaatse is dan een rijwielbrancard, terwijl het vervoer naar een zie kenhuis in ieder geval op betere en snellere wijze plaats heeft. De hoofdagent van politie L .Pouwer legt een rapport over, waaruit blijkt, dat de ziekenauto van den heer Mathot steeds vlug ter plaatse is en waarin eveneens word gezegd, dat de rijwiel brancards de laatste jaren alhier voor transport Van gewonden e.d. niet meer gebruikt worden. De heer Cassee merkt op, dat het ge- wenscht is, dat op eenige plaatsen in de ge meente draagbaren komen. De heer De Waal Malefijt onderschrijft deze opmerking. De Voorzitter zal deze aangelegenheid nader onderzoeken en tevens nagaan waar die draagbaren kunnen worden geplaatst. 3. Wat betreft het in het leven roepen van een voorschrift om slechts aan een zijde van den weg te mogen parkeeren, deelt de burgemeester mede, dat hij een dergelijk voorschrift niet noodig acht, doch ook, dat zorg voor naleving er van, groote moeilijkheden met zich brengt gelijk hem is gerapporteerd uit Den Haag, waar zulk een voorschrift bestaat en zal worden ingetrokken. De heer S c h u 1 z, die ter zake een vraag tot B. en W. had gericht, verklaart zich voldaan. Punt 2. Benoeming leden commissie van geor ganiseerd overleg. Benoemd worden de heeren Prinsen-berg en Hogenbirk en als plaatsver vangers de heeren De Lestrieux HendricHs en De Waal Malefijt. Punt 3. Vaststelling verordening ex-artikel 208 der Gemeentewet (vijfjaarlijksche herziening van de strafverordeningen). De verordening wordt vastgesteld. Punt 4. Verhuur terreintje langs den Zeeweg aan G. Hoffschlag. Besloten wordt opnieuw voor het jaar 1932 aan G. Hoffschlag het thans door hem gepachte terrein aan den Zeeweg te verhuren. Punt 5. Uitgifte in erfpacht van een strook grond aan het P.E.N. Besloten wordt aan de provincie Noord-Hol land voor twintig jaar in erfpacht af te staan een stuk grond gelegen aan de Noordlaan, om aldaar een toegangsweg naar een ten behoeve van het Prov. Electriciteitsbedrijf te stichten transformatorgebouwtje te maken. Wordt aangehouden. Punt 6. Aankoop grond voor verbreeding van den Bloemendaalschen weg. B. en W. stellen voor, van J. G. van Schaik voor wegverbreeding aan te koopen een stuk grond ter grootte van ongeveer 5 M2. voor f 10 per M2. onder voorwaarde, dat hekverplaatsing c.q. vernieuwing van tuinaanleg voor rekening der gemeente zal geschieden. Wordt aangenomen. Punt 7. Subsidie scholen voorbereidend L.O. B. ea W. stellen voor te bestendigen de sub- sidiën, die thans reeds aan eenige scholen voor voorbereidend L.O. worden gegeven en voorts te besluiten ook subsidie te geven aan de Bloernen daalsche n-hoolvereeniging en aan de vereeni ging „De Bloernendaalsche Montessorivereenl- ging. De heer Dorhout Mees zou nu geen nieuwe subsidie willen verleenen en de be staande willen intrekken. Op grond, dat het onderwijs in het algemeen toch reeds veel aan de gemeente kost. Spr. is tegen subsidieering van het voorbereidend lager onderwijs. Verschillende leden kanten zich tegen het voorstel. De heer Hogenbirk merkt op, dat, gaat men niet subsidieeren, en de bestaande parti culiere scholen moeten verdwijnen, er dan zeker een aandrang zal komen om gemeentescholen te gaan stichten. In de gemeente zou dat veel duurder te staan komen dan indien nu deze subsidies zouden worden verleend. De heer Laan zou op de een of andere nanier op deze subsidies willen bezuinigen. De heer Prinsenberg vindt het voor stel Dorhout Mees een averechtsche bezuini ging en is daarom er tegen. De heer Bornwater deelt mede dat het de bedoeling is dat de nieuwe subsidies zullen ingaan met den datum f in. aanvrage en dat in dezen zin het voorstel zal worden geamendeerd. De heer Dorhout Mees trekt zijn voor stel in. De heer De Clercq dient een voorstel in om B. en W. op te dragen een schaal te ont werpen en dan met een nieuw voorstel te ko men. Ten slotte wordt besloten het geheele agenda punt aan te houden. Punt 8. Aanvrage crediet ten dienste van het Bloernendaalsche Bosch. B. en W. vragen een crediet van f 2000 voor het in orde brengen van een deel van het Bloe rnendaalsche Bosch. De heer Dorhout Mees betoogt, dat de werkzaamheden voor f 200 kunnen gedaan worden. De heer Bornwater zegt, dat het hoofd van dén dienst der plantsoenen hem de opgaaf verstrekte. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Punt 9. Aanvrage crediet voor bouw van brandspuithuisjes. De Commissie van Toezicht op de Brandweer heeft verzocht, te willen bevorderen, dat in Aer- aenhout een garage voor de brandspuit en in Vogelenzang een tweede huisje voor een der slangenwagens worden gebouwd. Het is aan B. en W. gelukt geschikte plaatsen te vinden om daarop gemelde gebouwtjes te stichten en wel a. d. Schulpweg bij den politie post én aan de Leidschevaart naast de woning van den brandmeester E. van Donselaar. Teneinde tot den bouw te kunnen overgaan vragen zij den Raad een crediet van f 2000. Aldus besloten. Punt 10. Converteering geldleeningen. Wordt door B. en W. teruggenomen. Punt 11. Ontheffing bepalingen der bouwver ordening. In overeenstemming met het advies der com missie v. bijstand voor publieke werken stellen B. en W. voor, ontheffingen van bepalingen der bouwverordening. A. te verleenen aan: a. P. D. Santilhano voor bouw van een trap portaal bij perceel Bellamylaan 5; b. G. H. R. v. d. Berg voor vergrooting van een slaapkamer van perceel Busken, Huetlaan 8; c. A. van Riessen voor verbouw perceel Bloe rnendaalsche weg 261; d. J. M. en P. M. van der Hulst, voor verbouw der perceelen Graaf Florislaan 22 en 24; e. de directie van het P.E.N. voor bouw van een transformatorenhuisje bij de Noordlaan. B. te weigeren aan: a. De N.V. Gebr. Joustra, voor bouw van 10 garages aan de Prins Mauritslaan daar aldus ge sloten bouw zou ontstaan; b. J. H. Felix, voor aanbouw van een serre en een garage aan perc. Oosterduinweg 259 daai de gevraagde afwijkingen te groot zijn; c. J. Walter, voor bouw van 9 garages en een werkplaats achter perceel Bloernendaalsche weg 117, daar de garages op een te laag peil zijn ge projecteerd; d. A. Teering voor vergrooting der garage Ibij perceel Ign. Bispincklaan 8, daar aldus gesloten bouw. B. en W. deelen den Raad mede, dat de Com missie van Publieke werken adviseert om alsnog aan A. J. Bastiaenen en A. G. Lubken vergun ning te verleenen tot bouw van een tennisbaan met kleedhuisje aan de Kastanjelaan. Aldus besloten. Punt 12. Vaststelling verordeningen tot rege ling van het georganiseerd overleg. B. en W. bieden ter vaststelling aan eenige verordeningen tot regeling van het georganiseerd overleg Wordt door B. en W. teruggenomen naar aanleiding van ingekomen amendementen, die B. en W. eerst nog moeten bezien. Punt 13. Principieele uitspraak over het al of niet instellen van een verzekering tegen zie kenhuiskosten. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Noorman heeft de Commissie voor Sociale aan gelegenheden onderzocht of in deze gemeente behoefte bestaat om, evenals in de gemeente Haarlem, te geraken tot de instelling van een gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand. De commissie is van meening, dat zulk een fonds ook in onze gemeente reden van bestaan heeft. Ingeval tot de instelling van een zoodanige verzekering tegen de kosten van ziekenhuisver- pleging werd overgegaan, komt het haar ge- wenscht voor in hoofdzaak de regeling te Haar lem te volgen. B. en W. zouden, alvorens nadere stappen te doen, gaarne vernemen, of de Raad in beginsel bereid is, op het voetspoor van de regeling ter zake in de gemeente Haarlem tot de instelling van een gemeentelijk ziekenhuisfonds voor den kleinen middenstand alhier, over te gaan. De heer D or hout Mees gevoelt er niets voor, dat de gemeente deze zaak gaat aanpak ken. Het is naar de meening van spreker iets, dat aan het particulier initiatief moet wordeti overgelaten. De heer Noorman bepleit het treffen van een regeling als te Haarlem geldend is. De heer K r e m e r is van meening, dat deze gemeente niet als te Haarlem, met deze zaak finantieel uit :al komen, maar al zal zij aan de gemeente eenig geld kosten, toch is spreker er voor, dat de gemeente deze zaak ter hand neemt. D heer De Waal Malefijt acht deze zaak meer geschikt voor het particulier initi atief. De heer Laan zou het al dan niet doorgaan van de zaak afhankelijk willen stellen of bij oen oproeping zich genoeg deelnemers aanmel den. In ieder geval mag het aan de gemeente geen geld kosten. De heer Noorman deelt mede, dat iemand die zich voor de zaak interesseert, met een, dijst is rondgegaan en dat hij daarop in een dag 65 handteekeningen had verzameld. De heer Bornwater zegt, dat het door gaan van deze verzekering afhankelijk is van het aantal deelnemers. De Voorzitter is van meening, dat in dezen in ieder geval iets voor den kleinen mid denstander moet gedaan worden. Hetzij door de gemeente, hetzij door het particulier initiatief. De heer S c h u 1 z oppert het denkbeeld te onderzoeken of met Haarlem een regeling is te treffen, waardoor de Bloemendalers onder de Haarlemsche verzekering zullen komen te vallen. De heer Laan stelt voor dat B. en W. de zaak nader zullen onderzoeken en met nadere voorstellen zullen komen. Aldus wordt besloten. Punt 14. Afschrijving en suppletoir kohier Hon denbelasting 1931. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot het doen van afschrijvingen Hondenbelas ting tot een bedrag van f 88.75 en tot vaststel ling van een eerste suppletoir kohier Honden belasting 1931 tot een bedrag groot f 62.50. Daarna na rondvraag, sluiting der vergade ring. VOETBAL. De resultaten der Zondag j.l. gespeelde wed strijden voor de tweede klas A zijn: W.F.C.Haarlem 33 Kinheim—Z.V.V. 43 D.W.S.—V.V.A. 2—1 BloemendaalSpartaan 40 „Slappe scheidsrechters en jokkende grens rechters" schrijft de verslaggever in de sport- kolommen van „De Zaanlander" over den wed strijd W.F.C.Haarlem, waaruit af te leiden valt, dat er in het Wormerveersehe Sportpark Zondagmiddag geen „pais en vrêe" geheerscht heeft. Inderdaad verliep de wedstrijd niet zon der incidenten. Tot de rust ging het goed. W.F.C. scoorde in korten tijd vier doelpunten, waarvan er twee wegens buienspel niet werden toegekend. Even voor rust scoorde Breeuwer tegen. In de tweede helft was de stand spoedig ge lijk. Maar nu begonnnen de poppen te dansen! Wij citeeren uit de Zaanlander: Was er even wel tot dusver geen reden tot ingrijpen, het moment, dat het fraaie er afraakte, was geko men. Een der Haarlemmers krijgt den bal. Beide grensrechters vlaggen. De arbiter fluit niét, voor het door zijn bijstanders geconstateerde buitenspel. De rechtsbuiten speelt door, zet voor een Breeuwer benut de kans weer. En kele W'ers maken den arbiter attent op het buitenspelgevaldeze versltaat zich met den H.-grensrechter, daar het geval zich aan dien kant had voorgedaan. In plaats van eerlijk te zeggen, dat hij zijn vlag in de hoogte had ge stoken, om aan te geven dat het buitenspel was, ontkende de man zulks gedaan te hebben. Wij wisten tot dusver niet, dat ook 'n lijnrech ter bij machte was een incident uit te lokken, want het behoeft zeker niet gezegd, dat het publiek, dat met honderden oogen het vlaggen van den man gezien had, het zijne er van ver telde. De arbiter had het spel niet volledig in zijn macht en de Haarlem-grenswachter blijve in het vervolg maar thuis, want leugenaars hebben we langs de lijnen niet noodig.' Intusschen zakken de Haarlem-prestaties in de laatste weken zienderoogen en als het zoo doorgaat, kon het wel eens zijn, dat binnen af- zienbaren tijd de eerste nederlaag geleden wordt. Kinheim werd in de eerste oogenblikken over speelt door Z.V.V., dat wederom ver van volle dig was (drie invallers w.o. de keeper). Reeds in de eerste minuut scoorden de bezoekers, en hoewel Michel spoedig hierop gelijk maakte, behielden de gasten toch het beste van hef spel, wat in twee doelpunten uitgedrukt werd. Tot ongeveer een kwartier vóór het einde stond het nog 3I voor Z.V.V. Toen werd de geest vaardig over de Velsenaren, met on weerstaanbaar élan wierpen zij zich in den strijd en na eerst gelijk gemaakt te hebben, fokken zij in de laatste minuut de winnende goal. Voorwaar een kranige prestatie! Onze vrees ten opzichte van Z.V.V. neergeschreven in ons vorig overzicht, dat zij het op den duur niet tegen het enthousiasme van Kurheim zou den kunnen bolwerken, is dus bewaarheid. D.W.S. verricht nog steeds geen heldendaden. Nu weer werd op 't nippertje van V.V.A. ge wonnen. D.W.S. nam de leiding, (dat was in de eerste helft) maar mocht zich niet lang in dezen voorsprong verheugen: de V.V.A.-rechts- buiten Fiedler ondernam een snelle rush, zette onberispelijk voor, en de middenvoor Brand ko gelde in eens in: een fraai doelpunt! Uit een door den V.V.A.-keeper veroorzaakten straf schop brengt de thuisclub den stand op 2,1. Hierna werd weinig moois vertoond. Er was van goed voetbal geen sprake meer: kick and rush, haken en duwen waren aan de orde van den dag, zoodat iedereen blij was, het eindsig naal te hooren. Wat is het jammer dat er nog zooveel spelers zijn met gebrek aan zelfbeheer- sching. Misschien dat „de tien geboden voor den voetballer" door den K.N.V.B. op ruime schaal verspreid, nuttig werk doen. Bloemendaal heeft zich onbetwist de meerde re van „de Spartaan" getoont, tenminste voor de goal, want in 'tveld was er heusch zoo'n groot krachtsverschil niet. Integendeel, er waren perioden, dat de bezoekers den toon aangaven, en onze defensie in groote actie hielden. Maar schieten en afwerken, het was treurig! We kun nen begrijpen, dat deze voorhoede in 4 wedstrij den nog geen enkel doelpunt maakte en indien er niet spoedig een verandering ten goede in treedt. zal deze hatelijke nul wel niet makke lijk verdwijnen. Bloemendaal start goed. Een der eerste aan vallen heeft een corner ten gevolge, waaruit Charlie de eerste goal maakt. J. Cassee, die op de rechtsbuitenplaats verdienstelijk debuteerde, profiteert van een mistrap van Walst en schiet hard en zuiver langs den tevergeefs grijpenden Oerlemans. Onmiddellijk hierop kan de Spar taan-keeper een hard schot van Kuiper niet goed verwerken, en keihard schiet onze links binnen no. 3 in het Spartaansche doel. Dat was in ongeveer 'n kwartier een mooie voorsprong. Dan komen de ^kers los, maar zooals wij zeiden, voor 't doei was 't hopeloos, en wat nog in den doelmond kwam, kon b(j Huisman geen genade vinden. De tweede helft was onbelang rijk. Charlie maakt nog no. 4 en daarmee is alles verteld. Wel schiet dezelfde speler nog voor de vijfde maal langs Oerlemans, maar dit was juist één seconde na het eindsignaal. Ver warring over deze beslissing is uitgesloten, daar wij ons persoonlijk op de chronometer van den scheidsrechter van de juistheid konden overtuigen. Eén chronometer is zeker betrouw baarder dan honderd horloges! Zondag a.s. weer een volledig programma: V.V.A.—W.F.C. HaarlemAlcmaria Victrix H.R.C.Kinheim. Z.V.V.de Spartaan. D.W.S.Bloemendaal. W.F.C. tot nu toe ongeslagen zal alles moeten doen dit te blijven. Wij gelooven, dat dit den Wormerveerders tegen V.V.A. wel zal geluk ken. Een vierde gelijke spel in successie is o.i. niet uitgesloten. Alcmaria behaalde tot nu toe twee overwin ningen uit evenzooveel wedstrijden. Aan den Schoterweg zal blijken, of de Alkmaarders in derdaad een leidende rol gaan spelen. Wij meenen dit te moeten betwijfelen en zien een nederlaag voor hen tegemoet. In den Helder een treffen tusschen twee ge lijkwaardige elftallen: 'stevige knapen, die el kaar niets toe zullen geven. Misschien, dat het terreinvoordeel H.R.C. begunstigt. Bloemendaal is tegen D.W.S. niet geheel kansloos. Als er extra hard gewerkt wordt, kan er best een puntje in den Spaarndammer- polder veroverd worden! De lagere elftallen speelden als volgt: Schoten 2Bloemendaal 2 D.S.K. 3Bloemendaal 5 Junioren: V.V.BBloemendaal a Bloemendaal bZandvoort a V.O.G.Bloemendaal c Bloemendaal dBeverwijk Adspiranten: Bloemendaal aV.C.-Vogels R.C.H. bBloemendaal b D.S.K. bBloemendaal c 2—6 2—4 2—4 1—11 5—5 3—2 9—0 1—6 Zondag a.s, komen in tveld: V.O.G.—Bloemendaal 2, 10 uur (S. E. beker) Bloemendaal 3Stormvogels 4, 10 uur. R.C.H. 6—Bloemendaal 4 10 Bloemendaal 5Kenau 3 10 Junioren: Bloemendaal a—Edo a 2 KenauBloemendaal c 2 R.C.H.C.Bloemendaal d 10 Adspiranten (Zaterdag) D.S.K.Bloemendaal a 3 Bloemendaal bEdo b 3.30 uur. Bloemendaal cEdo d 2.30 uur. A. C. NOG EENS FRITZ HIRSCH' JUBILEUM. „Tegenover het industrieel gefotografeerd tooneel: de rolprent of geluidsfilm, houdt al leen stand dat tooneel in-den-gewonen-zin-van- het-woord, dat zijn eigen kenmerk hetwelk het met geene andere kunstsoort gemeen heeft, zuiver heeft bewaard. Dat kenmerk is het door het woord uitge beelde begrip. Het woord op zich zelf is zoo wel de hoogste kunstvorm als de armste, arm aart zintuiglijk waardeerbare eigenschappen. Wij kunnen dergelijke uitlatingen zeer wel la ten gelden en toch, voorloopig althans, aan de operette waarin het begrip op den achtergrond treedt, maar muziek, dans en zang, décor en mimiek zoo groote rol spelen, groote waarde toekennen. Die waarde kan weer tweeërlei zijn: óf die van zuivere amusementskunst zonder meer, óf die waarbij eene of andei'e tot een be paalde massa of groep sprekende idee het cen trum is waarom heen zich vreugde in het le ven groepeert. Tot de laatste soort behoort b.v. die welke ons het Mainzer gezelschap nog on langs bood. Fritz Hirsch toehoort ongetwijfeld tot de eerste soort. Men gaat eenvoudig naar Fritz Hirsch voor zijn plezier. Of 't „Friihlings- stimmen" zijn die klinken, dan wel of het gaat om die „Maderin, die scherzen mit Manner- herzen", of de sentimentaliteit ten top wordt gevoerd, alsof „ein En-glein im Himmel an una heüt gedacht", „wenn die Rosen wieder bliihn" het is-schep-vreugde-in-het-leven hl wat er aan en in is, vreugde om de vrouwen in wier oogen licht muziek is, vreugde van de vrouw om den man, vooraf m diens „goldner Jugend schönste Zeit". De stad Weenen het gemoedelijke vrin- delijke Oostenrijksche volk van voor den oor log was van die soort. Vreugde, vroeger het centrum bij uitnemendheid. Nu nog alleen op 't Tooneel. Die soort vreugde althans daar voor ons te hebben bewaard en te cultiveeren is in dezen ernstigen en moeilijken tijd van over gang naar een nieuwe wereldbeschouwing en een nieuw massaal leven met een noodwendig daaruit voortkomende nieuwe massale kunst (ze kan ieder oogenblik werkelijk komen en zal dan inslaan als een bliksem), 'n deugd die on der meer Hirsch ons aandoet en waarvoor wij hem en zijn gezelschap dankbaar blijven. De opvoering van Wonde r-D a n c i n g op 7 Oct. door het Ver. Rott. Hofstad tooneel in den Stadsschouwburg gegeven heeft ook ve len naar het Wilsonsplein gelokt. Het stuk is een poging om rondom de tragische draad van een zich vergooiend en zich weer terechtbren gend vrouwenleven het quasi-vroolijke-milieu van het nachtleven in een moderne stad pikant weer te geven. Groote zorg is aan de opvoering besteed, zooals van Cor van der Lugt Melsert te verwachten was. Ons kwam de opvoering meer voor te zijn een interessante oplossing van technische moeilijkheden dan een openba ring van kunst. Maar dit lag waarschijnlijk meer aan het stuk, dan aan de spelers. Terwijl een uitzondering maakte Fientje de la Mar, die een tragisch-duivelsche figuur op niet te over treffen wijze temperamentvol en innig gevoera uitbeeldde als kwam zij zoo uit het hartje van het Parijs van twintig jaar geleden. STADSSCHOUWBURG. „TO SEE OURSELVES" door The Englih Players. Het is een ongenoegelijke gewaarwording, tegen acht uur de schouwburgzaal binnen te stappen en tot de ontdekking te komen, dat slechts 29 andere inwoners van Haarlem e.o., genoeg liefde voor het tooneel en beschikbare contanten hebben om de huiskamer voor een avond vaarwel té zegge». Beperkte diie gewaar- owrding zich tot dazen avond, dan zou ik ge neigd zijn, mijn verheugenis uit te drukken, daib de belangstelling voor het import-tooneel over gegaan is naar inheemsche kunstuitingen, doch helaas kan men het verschijnsel bijna lederen avond in den schouwburg constateeren. Er is nog een andere mogelijkheid, namelijk, dat heft publiek eindelijk genoeg begint te krijgen van het soort stukken, dat tegenwoordig bijna voortdurend voor het voetlicht gebracht wordt, en dat, zelfs bij het vaak eminente spel onzer Hollandsche troepen, het niet verder brengt dan enkele voorstellingen. En hoewel het programma vermeldde, dat ,,To See Ourselves" het groote succes is van het Ambassador's Theater te Londen, zou ik dit stuk ook onder bovengenoemde categorie willen rangschikken. Wanneer in een tooneelstuk de eenigste han deling bestaat in een kus, gewisseld tusschen twee personen, die daartoe niet gerechtigd zijn, dan had alleen een dioloog, als een Pirandello, een Jean Sarment schrijven, dit stuk op een hoog peil kunnen brengen. Doch wanneer vier personen beurtelings twee aan twee onbeduiden de verhandelingen uitwisselen over de begrip pen liefde, romantiek en andere, dan is het stuk daarmede te rangschikken onder de groote cate gorie der middelmatige tooneelstukken, die ge rust in de bureaulade der auteurs kunnen blij ven rusten. Dat de voorstelling, die de English Players van dit stuk gaven, mij toch geen oogenblik verveeld heeft, is de grootste verdienste van dit gezelschap, dat werkelijk uitnemende krach ten tot zijn beschikking heeft. De groote kracht van hun spel ligt in de natuurlijkheid, die maakte, dat men geen oogenblik den indruk kreeg, een tooneelvoorstel- ling te beleven, doch veeleer de dagelijksche gebeurtenissen in een Engelsch gezin als gast bij te wonen, die ons nooit emotioneeren zelfs maar matig interesseeren. De dames Margaret Vaughan en Monica Disney en de heeren Edward Stirling en Jan Reid hebben ons dertig aanwezigen zoodoende een avond van onbewogen, doch niettemin uit stekende tooneelspeelkunst gegeven, die ik hen liever had zien besteden aan een interessanter tooneelstuk dan „To See Ourselves", J. H, HULDIGING VAN WIJLEN WILLEM ROYAARDS. Het Comité tot aanbieding van een borst beeld van Dr. Willem Royaards aan den Stads schouwburg te Amsterdam, heeft zich met de volgende oproep tot het Nederlandsohe Volk gewend: „In de Portretten- en Beeldengalerij van den Stadsschouwburg te Amsterdam ontbreekt tot heden nog de beeltenis van den kunstenaar, die meer dan één ander voor de Tooneelkunst in Nederland gedaan heeft: Willem Royaards. Ondergeteekenden hebben zich tot een Comité gevormd met bet doel door een bekend beeld houwer een borstbeeld van Willem Royaards te doen vervaardigen en dit monument als blijvende herinnering aan het groote werk door Royaards verricht de stad Amsterdam ter plaatsing in den Stadsschouwburg aan te bieden. Geldelijke bijdragen voor de verwezenlijking van dit plan zullen gaarne in ontvangst worden genomen door den secretaris-penningmeester J. B. Schuil, Tuinwijklaan 33, Haarlem (rekening Rotterdamsohe Bankvereeniging, kantoor Haar lem, Postgiro No. 80769, Haarlem.)" t Onderteekenaars zijn: Dr. P. C. Boutens, Voorzitter; Dr. C J. van Aalst; K. J. L. Al- berdingk Thijm; Lizzy Ansingh; Dr. H. P. Ber- lage; Mr. H. J. Biederlack; Dr. H. J. Boeken; Prof. Dr. H. Brugmans; Mevr. de Wed. Diepen- brockde Jon? van Beek; Richard Heuckeroth; Mevr. Magda Janssens; Prof. Dr. J. de Josselin de Jong; Willem Kloos; Frits Lensvelt; Mevr. B. LensveltBrongers; Dr. Willem Mengel berg; Mr. H. M. Merkelbach; Frans Mijnssen; L. Mirandolle; Mej. G. Mirandolle; Dr. E. Polak; Mevr. Top van RhijnNaeff; Paul Rijkens; Louis Saalborn; Mr. C. D. Salomonson; Mevr. Anna Sablairolles; J. C. Schroder; Dr. J. F. M. Sterck; Ir. Adr. Stoop; P. E. Tegelberg; Mr. P. Tideman; Oscar Tourniaire; Prof. Dr. W. Vogelsang; J. W. F. WerumeusBuning; Mr. P. J. van Wijngaarden; J. B. Schuil, secr.-penn. (Buiten verantwoording der Redactie.) DE TUBEKCULOSE-WEDVLUCHT. Geachte redactie, Beleefd verzoek ik u om opneming van onder staand berichtje: Vrijdag 9 October vond de prijsuitreiking plaats van de bij dezen postduivenwedvlucht be haalde prijzen. Met een hartelijk woord van den voorzitter der wedvlucht-commissie werd als eerste prijs- winster aan de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose een som overhandigd van f 677.02. Een prijs, die f 255.65 meer bedroeg dan in 1930. Namens het bestuur der vereeniging betuigt ondergeteekende hartelijke dank aan allen, die medewerkten om aan de vereeniging zoo'n groo- ten prijs te bezorgen. Een bijzonder woord van dank komt hier zeker toe aan de wedvlucht commissie, welke tijd nog moeite spaarde om dit schitterende resultaat te bereiken. Bijzonder aangenaam doet het aan zoo'n bui tengewone medewerking te mogen ondervinden, wanneer het den strijd tegen de tuberculose geldt; een medewerking, die de tuberculose-be- strijding steeds, doch in de thans geldende om standigheden in het bijzonder noodig heeft. U, geachte redactie, hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. G. V. WAARD. Adm. der Ver. tot Bestr. der TBC. UIT „NEERLANDIA" XL NAAKTLOOPERS. De Minister verklaarde onomwonden, (in dagbladen) Zij verklaarde onomwonden, dat zij hem liet had. (Uit een brief). Het eerste voorbeeld is in strijd met de openbare zedelijkheid, het tweede ook, maar iets gevaarlijker. Waarom het Hoogduitsche onomwonden, terwijl wij, zonder de zedelijk heid eenig geweld aan te doen, de goede Neder- landsche woorden onbewimpeld, onverholen, ronduit, vlakweg hebben? INTERNATIONALE!! Belangstellenden herinm de ledenvero-a - var welke a.s. Zondag's avonc haus, Ihnesuasou ze, vindt. Wie wil kan nog i zoowel heden als morgen ELECTR1SCH Van het Prov. Electricit Holland ontvingen wij een heer dipl. ing. Fr. Mörtsz „Vereinigung der Elekt technisch-econqmische b omtrent het electrisch kc meer technisch dan econ zal het door de geïnteres; ter hand worden genomer WAARSCHl De Commissaris van F overweging alvorens in t personen van Duitsche organiseeren yan concert doel, inlichtingen in te w Een dezer personen is maun. ZWIJNTJES Woensdag is een heere hannalaan onbeheerd stor DE TOREN DER NE Onze toren, daar bedoe toren van de Ned. Hen dat hebben we in ons vermeld. Toen men kort tauratie van den toren eenige namen lezen, die waren. O.a. van de Casi dat de naam Cassee van DE GEVAARLIJKE Op den viersprong heeft gehad tusschen een aut Boeikerodeweg en een, Heemstede kwam en naa: Een van de auto's reed lantaarnpaal op, die 1 tweeën is gebroken. Hel doordat aan rechts niet d SCHADE De bewoonster eener had haar portemonnaie, kastje bij de voordeur daarna, toen zij de beur; ze verdwenen. EEN BEEN C Op den Brederodeweg W., uit Heemstede, met fiets in de richting van Bosch. Doordat zij te c geraakte de trapper va: spaken van de andere. 1 mevrouw W. kwamen d heer W. heeft bij den v Door Roode Kruis solda ste hulp verleend, wa ziekenauto van den heer conessenhuis te Haarleir De BURGEMEESTER gemeente BLOEMEND/ maakt bekend: Ie. Ter voldoening artikel 10 der onteigenir wet zal eene commissie Gedeputeerde Staten provincie Noord-Holland het gemeentehuis te O' veen zitting houden den November 1931 te 12 teneinde de bezwaren belanghebbenden aan hooren tegen het plan verlenging van goede: sporen van K.M. 1.040 K.M. 1.790 van den sp weg Haarlem-Uitgeest schen het station Haai en de Kleverlaan te H; lem met bijkomende wer Belanghebbenden kur hunne bezwaren, ter pla en ure vermeld, monde of schriftelijk aan genoe commissie mededeelen. 2e. De stukken, bed in artikel 12 der onte ningswet worden ter in van een ieder nederge ter secretarie der geme te Overveen, van 17 Oct 1931 tot en met 5 Nover 1931. Bloemendaal, 16 Oct. De Burgemeester voornoemd, DEN 7 Den Heer A. J. WIN wenscht publiek aai besteden het VER- en AANBOU1 van z(jne Garage Woning, aan de S wegstraat te Haar K. J. AANST Archit. H. B. "oofmanstraal

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4