GOSEl> Centra Oliestc Het Oioemendaalsch Weekblad KIJKJES BUITEN. VOETBAL. De uitslagen der Zondag gespeelde wedstrij den 2e klas A zijn: V. V. A.W. F. C. 40 HaarlemAlcmaria V. 20 H. R. C.Kinheim 41 Z. V. V.De Spartaan 22 D. W. S.—Bloemendaal 3—0 Het tot Zondag ongeslagen W.F.C. leed een zware nederlaag tegen de V.V.A.'ers, die nog weinig gepresteerd hadden, en bovendien nog met drie invallers uitkwamen. Nadat er vijf kwartier gespeeld was, had nog niemand zoo'a resultaat verwacht, het stond toen 00, terwijl de kansen gelijk wa ren, wat de spelverhouding betreft. Maar als de thuisclub dan door een fortuintje de leiding neemt, is het gansch met W.F.C., wier achter hoede totaal ineenstort, gedaan en kost het den Amsterdamschen aanvallers betrekkelijk weinig moeite, nog drie maal te scoren. Bij W.F.C. moet het hoofdzakelijk komen van den midvoor Bleeker, doch deze speler werd der mate in de gaten gehouden, dat hij geen en kele behoorlijke schietkans kreeg. Kinheim beleefde weinig genoagen van de verre reis naar het Noorden. De Velsenaren troffen daar eén ploeg, die physiek gelij k is aan hun elftal, maar bovendien een nog groo- ter dosis enthousiasme bezit. De Kinheimers, die toen werkelijk voor geen geruchtje ver vaard zijn, werden totaal overspeeld, en incas seerden een zeer regelmatige 4—1 nederlaag. Overigens had de wedstrijd een onaange naam verloop, en de scheidsrechter zag zich zelfs genoodzaakt de H.R.C.-midvoor naar het kleedhuis te verwijzen. Dat de nederlaag nog niet grooter werd, dankte Kinheim aar. zijn doelverdediger Druiven, die ook nu weer pri ma 'speelde. De Spartaan behaalde haar eergte succesje, dear in Zaandam gelijk te spelen. Ook nu weer werd Z.V.V. door pech achtervolgd, want voor het eerst volledig, moest nog voor de rust de doelverdediger wegens een opgeloopen b'essure zijn plaats afstaan. Hierbij werd door den Z.V.V. captain een groote fout gemaakt: hij verzuimde namelijk de scheidsrechte1- van de keepers-verwisseling officieel in kennis te stel len, zcodat toen de plaatsvervanger het eerste op hem afgezonden schot opving, de Spartaan voor penalty appelleerde. Inderdaad moest de arbiter een strafschop toekennen, waaruit d gaeten hun tweede doelpunt maakte, watt on middellijk na het begin was door een misver stand in de verdediging het eerste gat in het Zaandamsche net geschoten. In de tweede helft gelukte het den gasthee- ren de achterstand in te halen, maar niette genstaande de meest hardnekkige pog'ngen, konden zg het zoo zeer verdiende winnende punt niet fokken. Het aantal ongeslagen clubs in deze afdee- ling is thans, nu Alcmaria aan den Schoterweg ver oor, tot twee teruggebracht (Haarlem cn H.R.C.). Het loopt de roodbroeken anders niet tegen, want evenals tegen D.W.S. hal Haar lem het geluk op haar hand. De bez jokers ont wikkelden direct na den aftrap z^o'n over rompelend spel, dat de thuisclub alle zeilen bij kunnen wg niet aannemen, dat de Spartanen op het Heldersche elftal hun eerste overwin ning behalen. Wg zouden het al een kranige prestatie vinden, indien er één puntje in Am sterdam bleef. Laat Bloemendaal zich niet verblinden door de minder gunstige plaats, welke Z.V.V. mo menteel op de ranglijst inneemt. Er gaat meer kracht van de Zaandammers uit, dan vermoed wordt. De kans is groot, dat we een volledig Z.V.V. op bezoek krijgen, en zoo'n plorg is niet voor de poes. Willen we ons veilig stellen, dan moet er gewonnen worden. Dit kan, als alle spelers zich ten volle geven. Aanpakken als 't eerste kwartier tegen Spartaan gespeeld werd, en de zege is ons! De lagere elftallen speelden als volgt: V.O.G.Bloemendaal 2 72 Bloemendaal 3Stormvogels 4 34 Bloemendaal 5Kenau 3 01 R.C.H. 6—Bloemendaal 4 3—2 Juniores: Bloemendaal aE.D.O. a 6—1 KenauBloemendaal c 16 R.C.H. c—Bloemendaal d 230 Adspiranten. D.S.K.Bloemendaal a 1—16 Bloemendaal bE.D.O. b 1i Bloemendaal c—E.D.O. d 50 Zondag a.s. speelt. Bloemendaal 2I.V.O. 10 uur Kennemers 4Bloemendaal 3 10 uur D.O.A.—Bloemendaal 4 10 üur Bloemendaal 5Hillinen 3 10 uur Adspiranten (Zaterdag) Bloemendaal aR.C.H. a 3.30 uur R.C.H. dBloemendaal c 2.30 uur waerschouwinghe aller Zeevarende, die Godt be hoede". Ook in de 17e en 18e eeuw heeft de Brandaris groote diensten bewezen aan onze marine en aan de groote koopvaardijvloten uit Indië en de vant. Soms lagen er tegelijk 1000 schepen op 't Vlie. Toen de Engelschen in 1666 daar binnenvielen om een vloot van koopvaarders te overvallen, brandden zij Terschelling plat. Alleen de Bran daris bleef gespaard. Jan de Witt echter wreekte die laffe daad door de Ruyter de Theems en de Medway op naar Chattam te laten gaan, waarbij de Britsche vloot voor het grootste deel vernield werd. De admiraalsvlag van de Royal Charles hangt nog in het Paleis op den Dam. K. Zw. IETS UIT DE GESCHIEDENIS VAN EEN BEROEMDEN VUURTOREN. Ver boven de lage huisjes van het dorp West Terschelling steekt de hcoge stompe toren uit welks „vuur" over het heele eiland, het breede zeegat en ver daarbuiten te zien is. Hij werpt zijn draailicht over Boomkesdlep, Noordergron den en Stortemelk langs Vlieland's duinen de Noordzee m en is zichtbaar op den wijden Vlie- stroom tot ver over Schuitengat, Jacobsbruggen en Meepen. Datis onze wereldberoemde Brandaris, thans over de heele wereld bekend wegens de inrich tingen die tweemaal per jaar, in de trektijderi, voor honderdduizend vogels van onberekenbaar nut zijn. Zooals men weet, heeft er iedere herfst een geweldige tijdelijke landverhuizing van vogels plaats, die wij den grooten trek noemen. Die trekkers vólgen vaste wegen naar het zuiden. Een van die wegen leidt uit de Oostzeelanden en Skandinavië over Helgoland, de Oostfriesche eilanden, onze Wadden-eilanden en duinen naar warmer streken. Voor die trekkers is onze Brandaris ïn den nacht een reddende vuurbaak in den lucht- oceaan geworden, sedert zijn platform en het koepeldak van zijn lantaarn voorzien zijn van rekken, die aan de vermoeide vogels een rust plaats bieden, als ze een tijdlang onder de be- toovering van het verblindend draailicht om den toren hebben gezwierd. In sommige Oetober- nachten zijn al die rekken bezet. Dan zitten er moest zetten om onheilen te^ voorkomen. Met dikwijls duizenden vogels op hun slaaprikjes. i>-ï i. j Reecis eerijge jaren voor den wereldoorlog be Utrecht, heeft deze gestaakt en is naar Zuid- Afrika teruggekeerd. Deze beurs, welke uit het legaat Van-der-Dinden alleen kan worden toe gekend aan een Zuid-Afrikaansche, is nu we der beschikbaar. Deze maand heeft de letterkundige A. M. de Jong, de schrijver van Merijntje Gijzen, de reeks der voordrachten in Vlaanderen voor den a.s. winter, uitgaande van het hoofdbestuur van het A.N.V. geopend met een lezing over eigen werk. De rondreis is aldus geregeld: 18 October Antwerpen; 19 Octoosr uostende; 20 October Lokeren; 21 October Kortrijk; 22 October Aalst; 23 October Brussel. kenst en vliegwerk lukte dit en even voor de thee kwam 't succes aan den kant vanwaar het 't minst verwacht werd als Isever bij een uitval Haarlem de leiding geeft. Ook na de rust blijft Alcmaria uitnemend partij geven, maar blijft voor de goal ongelukkig; tyvee doelpunten werden geannuleerd. Als dan K.'am- meijer voor de tweede maal scoort is het pleit beslecht maar krijgt Haarlem veel mee;- dan haar toekomt. Bloemendaal speelde in Amsterdam togen D.W.S. een uitstekenden wedstrijd. De uitslag 30 voor D.W.S. is zeer geflatteerd. Een kwartier voor het einde stond het nog 10, en was het resultaat door de uiterst snelle aanvallen der witten onzeker. Van een kleine inzinking onzer verdediging, die met keeper Huisman aan het hoofd prachtig stand gehou den had, wisten de Amsterdammers dan te profiteeren en in korten tijd nog twee doel punten te maken. W(j hadden met schieten pech, daarbij kwam dat enkele onzer voorhoedespelers „dash" mis ten voor een succesvolle afwerking der aan vallen, terwijl onze middenlinie in dezen wed strijd o.i. te veel aandacht wijdde aan haar verdedigende taak, waardoor 't voeden van den aanval wel iets te wenschen overliet. Van Es werd door Immer afdoende bewaakt: hij was slechts zelden gevaarlijk. Het geheel was een prettige, hoogst spor tieve ontmoeting waarvan het 5000-koppige publiek naar waarde genoten heeft. Trouwens, de sympathie welke men voor Bloemendaal in Amsterdam blijkbaar heeft werd niet onder stoelen of banken gestoken, en de wijze, waar op de verslaggever van „Het Amsterdamsch Sportblad"" zich over de sportiviteit van Bloe mendaal uitlaat, spreekt voor zich zelf. Voor a.s. Zondag luidt het programma: W. F. C.—D. W. S. Alcmaria V.V. V. A. Kinheim'Haarlem. De SpartaanH. R. C. BloemendaalZ.V.V. Wil D.W.S. serieuse aanspraker voor de eerste plaats houden, dan dient het Zendag in Wormerveer Ve winnen. Dit is niet onmogelijk, hoewel er op grooten tegenstand gerekend most worden. W.F.C. is in eigen huis nog niet geslagen, iUhs niet door Haarlem, zoodat de Spaarndammerpolder-bewoners zich van meet af aan met volle energie behooren te ge ven. Doen zij dit, dan houden wij het op D.W.S. Of V.V.A. bet in Alkmaar weet te bolwer ken, meenen wg te moeten betwijfelen. Gezien de goede verrichtingen tegen Haarlem, geven wij den Alkmaarders de beste kansen. Echter, V.V.A. is een zeer wisselvallig spelend elftal, groote nederlagen worden afgewisseld door dito overwinningen. Hebben Dassen c.s. het op hun heupen, dan kunnen ze zeer ongemakkelijk zijn. In elk geval zal Alcmaria geen walk over hebben. Dit zouden we evenmirt van Haarlem durven beweren, dat Kinheim in eigen hol gaat be strijden. Ontegenzeggelijk speelt Haarlem knapper voetbal. Dit voofdeel wordt misschien geëlimineerd door de geestdrift der Kinheim- spelers. Het zou ons niets verwonderen, als de roodbroelin Velsen een veer moeten laten, te meer, daar het Kinheim-veld zich aller minst leent voor technisch spel. De Spartaan aangemoedigd door het succes tegen Z.V.V. zal het bezoekende H.R.C. onge twijfeld een warme ontvangst bereiden. Toch hoedde de Brandaris iederen trektijd tuinduizen- den vogels voor verplettering tegen hooge stee- nen muren. Toen werd nog nergens in Europa aan dit dubbele gebruik van een vuurtoren ge dacht. In 1911 kwam mij een aflevering van ,.Le Gerfaut" (de Giervalk), revue de la So- eiété Ornithologiue du Centre de la Belgique, in handen. Daar las ik in dat in den nacht van 13 op 14 November 1910 tegen den vuurtoren van Gotteville bij Cherbourg 2000 vogels verpletterd waren. Op een anderen morgen had de toren wachter 1500 stuks doode en stervende vogels ingezameld. Teen daarop netten om den toren waren gehangen, had men in vier opeenvolgened nachten niet minder dan 5914 vogels gevangen, die voor Culinaire doeleinden wel een aardig sommetje zullen hebben opgebracht. Eenigen tijd daarna kon ik het Brandaris- rapport van 1911 daarmee vergelijken en vond daarin, dat in den nacht van 13 op 14 October een ontelbare schare spreeuwen, leeuwerikken en lijsters, door het licht van den toren aangetrok ken, daar omheen gezwierd was en eindelijk rust op de rekken had gevonden. Van de duizenden waren maar zeven om het leven gekomen. Den beelen nacht door waren alle rekken door de tienduizenden die in den noodlottigen toover- kring van het buitengewoon sterke draailicht waren geraakt, bezet gebleven. Geen enkele nacht te voren had zooveel vogels aangevoerd. Van 2 op 3 Augustus was het begonnen met een troep sternen, meeuwen en wulpen, van welke een sterntje te pletter vloog. Van 13 tot 14 Nov. rustten 6000 vogels op de rekken; een snip kwam toen om. In de tweede helft van Novem ber waren het meestal eenden. Gedood werden een steenuiltje en een paar eidereenden. Naar aanleiding van dit rapport en de mede- deeling in „Le Gerfaut" kwam ik in correspon dentie met een bekend Duitsch ornitholoog, die mij aanspoorde er eens over te schrijven in Natur". Hij zelf zou het in de „Mitteilungen über die Vogelwelt" doen. Dit gebeurde van mijn kant met een artikeltje: „Der Leuchtturn Bran daris auf der Insel Terschelling und der Vogel- sehutz". Van de redactie van „Natur" mocht ik vernemen, dat dr. Rözig en dr. Kennicke, twee vermaarde Duitsehg vogelkundigen, naar Ter schelling zouden gaan om de zaak in oogen- schouw te nemen. Daarop begon het Brandaris- rapport ook de aandacht van anderen te trek ken. Van verschillende kanten werden inlichtin gen gevraagd, o.a door de Direction des Pharet en door de Mecklenburgsche en Pruisische re geeringen. Weldra werd het prachtige voorbeeld van Ne derland over een groot deel van Europa gevolgd. Nu nog wat anders uit de geschiedenis van onzen vermaarden toren. Hij heeft zijn naam ontleend aan dien van den Ierschen abt Bran danus uit de zesde eeuw. Aan het hoofd van 17 monniken zou die tal van zeetochten hebben on dernomen naar verre streken en eindelijk „het Land van Belofte" hebben ontdekt. Op een dier tochten kwam hij ook op Skillinge, zooals toen Terschelling heette. Het legendarisch verhaal van zijn reizen, „Navigatio Sancti Brandani", is in verscheidene talen verwerkt, het laatst nog in 1870 in het Duitsch door Schrödor, In het midden van de 16e eeuw liet keizer Karei V den Brandaris tot een hoogte van 206 voet en een breedte van 30 voet boven het zee gat verrijzen ten behoeve van de graanvloten die in d'e dagen van de Oostzee uit het Vlie moes ten binnenvallen. Op een steen van den toren De verbreiding van Esperanto. Door z'n bewonderenswaardige eigenschap pen had Esperanto spoedig in vele landen aan- hapgers en beoefenaars gevonden, maar toch was het een moeilijke tijd voor de nieuwe thai. Reeds zoovele stelsel? van Wereldtaal waren gepubliceerd en hadden schipbreuk geleden. Nog pas was het „Volapuk", dat samengesteld werd door een Duitsch priester, Schleyer ge naamd, en dat met groote moeite door velen was bestudeerd, onbruikbaar gebleken. In 1889 verscheen te Nürnberg het eerste Esperanto-tijdschrift. In 1892 werd te Peters burg de eerste Esperanto-vereeniging opge richt. In 1901 nam de Fransche Academie van Wetenschappen het vraagstuk in studie en verklaarde, dat Esperanto een „Meesterwerk van Logica en Eenvoud" is. Intusschen func- tionneerde Esperanto volmaakt. Vele vereeni- gingen werden opgericht en vele boeken en tijdschriften verschenen in Esperanto. Een gloriedag in de geschiedenis, der Esperanto- beweging werd de 5e Aug. 1905. Toen werd te Bologne sur Mer het eerste Esp.-Congres ge houden. Niet minder dan 688 Esperantisten uit 20 landen namen er aan deel. Allen waren over tuigd van de schoonheid en doelmatigheid van hun Esperanto, maar nu moest blijken of het inderdaad aan de verwachtingen zou beant woorden. Dr. Zamenhof nam het woord en sprak zijn beroemd geworden, onvergetelijke rede uit. Het was een openbaring. Allen ver stonden hem, klaar en duidelijk vanaf het eerste oogenblik, en allen verstonden elkander zonder moeite. Toen had Esperanto overwonnen! Jaarlijks werden opnieuw congressen gehou- houden met steeds stijgende belangstelling. In 1908 werd de Universala Esperanto Asocio op gericht met Hoofdzetel te Genève. Het scheen of de nieuwe wereldtaal spoedig volledig zou zegevieren. In 1914 was het Xe {Congres vastgesteld te Parijs. Op 1 Aug. zou het Worden geopend. Er hadden zich 4000 deelnemers uit 50 landen aangemeld om hun jaarlgksch fee3t te vieren. De groote oorlog trad echter op als spelbreker en Dr. Zamenhof kon slechts langs een verren omweg zijn vaderland weer bereiken. Sneller dan Esperanto gegroeid was, scheen bet tijdens den oorlog te verdwijnen. De samensteller, de groote menschenvriend Dr. Zamenhof, die n Warschau het eenvoudige beroep van oog arts uitoefende, en wel speciaal onder de armen der stad, overleed op 57-jarigen leeftijd, den 14en April 1917. In 1915 was te San Francisco het Xle Con gres gehouden, met slechts een 100-tal deel nemers. Na den oorlog echter leefde de be weging weer onverwacht snel op. In 1920 werd te Den Haag het 12e Congres bijeengeroepen. Er waren 408 deelnemers uit 27 landen. In 1921 waren te Praag op het 13e Congres 2561 deel nemers uit 35 landen en zoo werd de zegetocht voortgezet. In 1922 werd door het Secretariaat van den Volkenbond een onderzoek ingesteld en verd een zeer gunstig rapport uitgebracht, waarin verklaard wordt, dat Esperanto 8 10 maal gemakkelijker is dan welke taal ook. In 1925 werd Esp. door de intern. Telegraaf Unie erkend en tot het telegrafisch verkeer KENNISMAKING MET KENNEDY. door Charley Amer. We hadden er geen spgt van den raad van Archy Hainies te hebben opgevolgd. Hij mocht in sommige opzichten een rare snuiter zijn, maar in ieder geval wist hij wat een mensch, die bijna een jaar lang in een stad kantoorwerk heeft verricht, toekwam. Dick was dat vol komen met me eens. Het pension Landown, dat Hainies ons had aanbevolen, was volkomen ïr. orde en hetzelfde was het geval met Durfield, het gezellige dorpje waar d)it voortreffelijk pension gevestigd was. Het scheen, dat nog niet velen op de hoogte waren van het schoons dat Durfield te bieden had, want het aantal acantiegangers, dat zich in het vriendelijke dorp ophield, was zeer gering. De weinigen, aie Durfield als doel van hun reis hadden ge kozen, schenen allen een vriend of kennis fa hebben gehad, die hun pension Dandown had aangeraden. Want, terwijl het eenige hotel, dat het dorp rijk was, maar enkele gasten telde, had mevrouw Brown geen kamer meer vrij. Dick en ik hadden op de laatste vertrekken beslag gelegd. Mevrouw Brown was een vriendelijke oude dame met grijzend haar, die iedereen graag mocht. Ze had, toen haar man nog leefde, de leiding gehad, maar sinds drie jaar had haar dochter Sybil haar die taak .van de schouders genomen. De oude dame liet haar dochter den zakelijken kant behartigen. Zelf deed ze de kleine dingen, die er in een pension roe kun nen hydragen een prettige sfeer te scheppen. Dick en ik waren er reeds twee dagen zon der nog met een der andere gasten te hebber, kennis gemaakt. Dit was niet zoo vreemd, als men bedenkt, dat we beide dagen al heel vroeg waren opgestaan en de heide hadden opgezocht, allebei in het bezit van een boek, hoewel er van lezen niets kwam. Dat hadden we trou wens vooruit geweten. Onze maaltijden hadden we op onze kamers gebruikt en de avonden hadden we benut voor wandelingen in de omgeving. Den derden dag vertoonden we ons echter op de veranda, waar mevrouw Burns met eeni ge harer gasten in gesprek was. We werden voorgesteld. Aan Mr. Ciapham,'n streng uitzien- den ouden heer, aan den schrgver Clive Middle- ton en diens zuster Janet en tenslotte aan mevrouw Brooks, echtgenoote van den beken den George S. Brooks, bankier. Er werd, zoo als dat gaat met menschen, die vacantie heb ben en des avonds bijeenzitten met het pret- te arresteeren. Ik had hem byna, wachtte al leen nog op een laatsten schakel. Wat dat was doet er weinig toe, want de vogel is nu toch gevlogen. Luister! We luisterden. Er was het geluid van een motor, die werd aangezet. Een auto reed weg. Mevrouw Burns kwam verschrikt door den gang op ons toe. Mr. CiaphamCummins keek haar bedro'efd aan. U komt ons vertellen dat mr. Clive Middleton en zijn zuster zijn verdwenen, merk te hij op. En tot Dick en my: Jongelui, een van de mooiste kansen om Charles Kennedy en zy'n vriendin Myra te ar resteeren behoort tot het verleden. Zelden heb ik Dick's gelaat zulk een som bere uitdrukking zien dragen. Maar in zgn volgende woorden keerde iets van zgn zelf vertrouwen terug. Je bent nog niet van me af. Charles Ken nedy, zei hij. HET OOG IN DEN RUG. Een nieuwe uitvinding ter bevor dering der verkeersveiligheid. Hoe kort is het betrekkelijk nog geleden, dat wij, automobilisten, het zonder achteruitkijk spiegel moesten stsllen. Wat er achter ons ge beurde ontsnapte volkomen aan onze aandacht. En wie zal thans In een gesloten wagen zonder een dergelijke spiegel durven rijden De spiegel is onze troost geworden. Hooren wg achter ons het hoornsignaal van een nade rend voertuig, dan is onze eerste blik gericht op den spiegel. Menig ongeluk heeft deze reeds weten te verhoeden. En toch heeft de klassieke spiegel, zooals v/g die thans kennen, een ernstig gebrek. Zgn ge zichtsveld is uiterst beperkt. In de stad rijdende, zien wg slechts rechts en links achter den wagen, de rond van het trottoir, het bene denste stuk van de diehtstbgzijnde 1 uizen, enkele meters van den weg en de motorkap van de wagens, die ons volgen of die ons inhalen. Vandaar, dat de uitvinding van den bekenden gevechtsvlieger Jauget, die een der bekendste piloten was van het Fransche luchtfront, ons zoo welkom is. De DIO van den heer Jauget geeft den automobilist in den waren zin des woords een .„oog in den rug", een oog met een compleet gezichtsveld in elk richfing, zoowei links als rechts. De bekende Fransche Jauget- fabrieken hebben dit toestel op de markt ge bracht en in het buitenland heeft het inderdaad heel veel opgang gemaakt; thans wordt Hol land er stelselmatig mede veroverd. Een korte vergelgking tusschen de Dio-spie- gel en een gewone achteruitkijkspiegel is reeds voldoende om in te zien welk een groote ver betering in de verkeersveiligheid hiermede tot stand is gebracht. H-st Dio-apparaat is eigenlijk niets anders, dan een optische lens, aan een kant hol, aan den andere vlak, die de functie van een peris coop vervult. Het geheele apparaat is in twee minuten binnen in den wagen tegen de achter ruit bevestigd en dan weerkaatst in het spiegel tje voorin (ge kunt Uw oude wegsplegel behou den) den geheelen weg met alle voertuigen, die zich daarop bevinden, den hemel tot aan den tige gevoel dat den volgenden dag geen bezig- horizont, de bergen (indien men in een berg- toegelaten. Het 24e Congres zal in Aug. 1932 wederom te Parijs plaats hebben. In vele scholen in binnen- en buitenland is Esperanto-onderwijs de laatste jaren als facul tatief leervak ingevoerd. Bijna alle jaarbeurzen in Europa gebruiken Esperanto. Meer en meer vindt Esperanto ook ingang bij internationale vereenigingen en vakbonden. Het aantal deel nemers aan de Esp.-examens neemt zeer toe. In alle plaatsen worden Esp.-groepen gevormd. De beweging is uitstekend georganiseerd. Er was een internationaal taalcomité, dat uit deskundigen bestaat en de evolutie der taal in goede banen leidt en er voor waakt, dat buiten staanders door willekeurige veranderingen aan te brengen geen verwarring kunnen stichten. Het fundament, door Dr. Zamenhof gelegd, moet zorgvuldig bewaard blijven, tot eenmaal de regeeringen gezamenlijk de zaak in handen zullen nemen en dan misschien nog eens en voorgoed enkele veranderingen in het wezen der taal mogen aanbrengen. Wel wordt geregeld de Esp. woordenschat aangevuld met nieuwe woorden, die door veranderde tijdsomstandig heden noodig blgken. INKTVERSPELLTVG. Toekomstvoorspellingen, toekomstplannen. Voorspellingen en plannen zijn reeds voldoende want niemand voorspelt het verleden of maakt er plannen voor! Ir. E. F. Suringar is voor een ambtelijk zending naar West-Indië vertrokken en heeft door onze bemiddeling verscheidene rolprenten meegenomen ter vertooning voor onze Groepen Suriname en Nederlandsche Antillen, voor welke hij ook voordrachten hoopt te houden. Prof. dr. P. Serton uit Stellenbosch heeft 27 Augustus met eenige leden van het hoofdbe stuur als gasten van de MUZ (Maatschappij tot Uitvoering der Zuiderzeewerken) een auto tocht langs den Wieringermeerpolder en een vaartocht langs den bgna voltooiden afsluitdijk van Den Oever naar Friesland gemaakt. Prof. Serton vertoeft thans in Amerika, waar hg voor studenten voordrachten over Neder land en Zuid-Afrika zal houden. Na zijn terugkomst in December hoopt hij vóór zijn vertrek naar Zuid-Afrika ook nog enkele lezingen voor Nederlandsche Veroonds- afdeelingen te geven. heden wachtten, over van alles en nog wat gesproken, zonder ergens dieper op in te gaan. Mr. Ciapham vertelde een paar typische by- zonderheden over een Egyptische reis, mevrouw Brcoks .vroeg de aandacht voor een vreemd verhaal over Sir Edward Stevenson en een veaudeville-artiste en deelde tevens mee, dat ze niet kon gelooven, dat het waar was. Ze kende Sir Stevenson persoonlijk; een keurig persoon. Middleton verhaalde van de omzwer vingen van een zijner manuscripten. Toen de conversatie wat luwde, vroeg me vrouw Brown of iemand er bezwaar tegen had, als ze de radio aanzette. Het voorstel werd met instemming begroet. Ik keek Dick aan. daar ik wist, dat hij geen bepaald liefhebber van radio was. Hij gaf echer geen teeken van protest of het moest het bijna onmerkbaar fronsen zgner wenkbrauwen zijn. We luisterden. De omroeper was juist mid den in een zin: van den in ons land teruggekeerden Charles Kennedy. Waarschijnlijk houdt hij zich op in de omgeving van Lineolntown. Het laat ste werd hij gesignaleerd te Blitford, waar hij zich als reiziger voordeed. Den ochtend van zgn vertrek vond de hotelhouder een briefje op de kamer, waarin zijn gast mededeelde Charles Kennedy te heeten. Daar het briefje duidelgk de zoo goed als niet te vervalschen handteekening van Kennedy droeg, kan als vaststaand worden aangenomen, dat een der gevaarlijkste misdadigers dezer eeuw weer in ons midden is. Zij die inlichtingen kunnen De omroeper sprak door, maar Dick noch ik luisterden meer. Er was sprake van Dincolntown nog geen 10 K.M. verwijderd van Durfield. En er was bovendien sprake van Kennedy, den man die vijf werelddeelen in rep en roer haa gebracht. Dick stond langzaam op en lachte. Het klonk wat geforceerd: Dames en heeren, zei hij, het is iets waar ik al lang naar verlangd heb. Ik ga dien Charles Kennedy vangen. Ik weet wel, het klinkt naar opschepperij» maar ik kan het zoo goed probeeren als een ander. Natuurlijk, merkte Middleton op. U lgkt me scherpzinnig en u bent jong. Maar me dunkt dat u veel in de waagschaal stelt. Waar is Mr. Ciapham? vroeg Dick plot seling. ZonJer dat iemand het gemerkt had, was, de oude heer verdwenen. Ik keek verbaasd en Middleton floot tus schen zijn tanden door en schudde het hoofd om die verdwijning. Dick wachtte het antwoord op zgn vraag niet af, maar snelde het huis binnen. Ik volgde hem op den voet. Toen we de trap wilden opgaan, kwam er een man naar beneden, hij nam drie, vier treden tegelijk. Het was nu Ciapham. In zijn hand een revolver. Als wg hem trachtten tegen te houden, zou hij on getwijfeld schieten. We gingen opzij. Maar toen de man beneden was gekomen en den gang door wilde snellen, stak Dick zijn voet uit. De man struikelde. Een oogenblik later lagen we boven op hem, ontnamen hem de revolver en hielden hem met ons Deiden slechts met moeite in bedwang. Zoo, Mr. Kennedy, zei ik opgeruimd, wat hebt u ons nu te vertellen? Jongens, zei de man, dien wij als Mr. Ciapham hadden leeren kennen, alleen vergis jullie je een beetje. Mijn naam is Cummins streek rijdt) de daken der huizen bg het rgden door de stad, terwijl men tegelijkertgd, zonder iets aan den spiegel te veranderen of te verstel len, tot op 50 centimeter achter den wagen op den Viieg kan zien. Zelfs de boomen langs den rijweg komen in hun geheel op het panorama beeld. Het Dio-appaVaat stelt ons dus in staat een blik naar achteren te hebben, die volkomen ge lijk is aan ons gezichtsveld naar voren, ja zelfs nog meer ziet men, want in den wagen gezeten, zou men onmogelijk tot op 50 c.M. voor zich uit den weg kunnen waarnemen. En nu begrijpt men direct de sterk verhoogde veilig heidscoëfficiënt die de Dio den automoblist geeft, naast de groote vermeerdering van het genot van het rijden tengevolge van een goed uitzicht naar achteren. Een tweede enorm voordeel is het feit, dat het apparaat anti-verblindend is. Bg gebruik in de duisternis zal het nooit kunnen voor komen, dat men verblind wordt door de lichten van een achteropkomenden wagen. Twee minuten voor het bevestigen, een S, twee uur voor het wennen aan het verkleinde beeld, dat door de Dio op de spiegel getooverd wordt en er is een totale omkeer gebracht in het uit zicht, dat men uit den wagen heeft. Dank zij de Dio heeft men voortdurend het gezicht op de reserveband of het reservewiel en op den autokoffer. Bij open wagens kan het geheele apparaat gemakkelijk aan de kap worden vast geklonken, waarbij beschadiging niet ketn voor komen. Het appaarat is voorts te gebruiken met iederen spiegel, betzij bol af vlak. Mej. A. ï^aas, aan wie een beurs was toe-Ivan den Cummins' particulieren detectiven- staan de woorden van den keizer gebeiteld: „Tot gekend voor haar huishoudschoolstudie tel dienst. Ik was hier om dien Oharlos Kennedy KONING EN GRENADIER. Koning Frederik Wilhelm I (1688—1740), wiens hoofddoel den Pruisischen staat onafhankelgk te maken, waarom hij een groot en krachtig leger vormde, had een merkwaardig sterk geheugen. Niet alleen kende hy al de soldaten van zyn lijfgarde in Potsdam en van het garnizoen In Berlgn bg naam, maar ook tal van andere man schappen in z'n leger. Zijn kennis beperkte zich echter niet tot een groot aantal namen. Van me- nigen soldaat wist hg byzonderheden uit diens gewone leven. Toen de koning in 1738 bg den Prins van Oranje op het Loo vertoefde en deze hem bij zijn aankomst het bordes op geleidde, herkende hij onmiddellgk den grenadier, die de wacht hield bg de deur, als een deserteur van zgn garde. Heet ge niet, aldus de koning tot den sol daat - Hendrik Ma? Hebt ge niet in 't garde regiment gediend? Waart ge niet by de achtste compagnie? Zijt ge niet vijf jaar geleden gede serteerd? Waar hebt ge u al die jaren opgehou den? Om welke redenen zijt ge weggeloopen? De grenadier was heelemaal van streek ge raakt en hy bekende spoedig, dat alles wat de koning gevraagd had, waar was. De Godsdienstonderwijzer verklaart zijn leer lingen, dat bij alle dingen Gods zegen noodig is. „Wanneer ik den akker heb bewerkt en het koren gezaaid, en dan de zon schgnt en er ge noeg regen valt, wat heb ik dan nog meer noo dig voor een goeden oogst „Mest, meneer! H het haar niet aan ondem ontbreekt. We wenschen inzonderhe die zich met voorbeeldige drgf geeft geluk met de magazgnen in de perceeler 13—17. Behoud van de ou N.V. doen zien dat ze me haar zaak iets heeft onder ces bekroond wordt. de NIEUWE WINKEL Dl Bloemendaal is een nieuv den in den winkel, die de Zn. als filiaal van haar ma opend heeft. We vermelde want de naam Crama hee bg wie in het zakenleven streken geen onbekende is. het hier een zaak geldt, d bescheiden onderneming do groote werkkracht van de tot een zaak, die haar rela en bg welhaast geen huisrr poort en Bennebroek (en kend zal zgn. aren, band, kleine ga waren zoo de eerste zaken, van de heer P. Crama ziel tiging te Haarlem, waar Y geen onbekende was, toeleg niet, of zyn reputatie wa Men wist, dat men aan 't slagwoord, dat de heer C aangewend, meteen aan het beste adres was, en d thode: goede waar voor u hier niet. Lang duurde he den winkel in de kleine uitbreiding. Behalve het firma (want de heer Cran werking van zgn zoons ver grossierderij toe en een n plaats, toen een afdeeling het bedrgf werd toegevoeg De ontzageiijke groei v Noorden gaf de firma aa: openen in de Gen. Cronjf dat alsmede met groot en als derde winkel is th£ daalschen Straatweg 105 e eischen des tijds ingericht Wat over dezen nieuwen valt zoo weinig nieuws n vertellen! Men kent het b honderden artikelen, van het klosje garen tot de tische instrumenten en hier te vinden zijn parool ,,'t goedkoopst ac loont de moeite, eens een voor de fraaie vitrines, 1 wgze diverse artikelen, bel facturen, daarnevens ruim messen, vorken, klokjes, i gestald. Men ga eens kijk volgt dan vanzelf wel. E men den ondernemingszin van de leiding dezer voo zaak prgzen en onze gem aanwinst gelukwenschen. BELICHTING HOT] Tgdeos Öe Haarlemschi plaatsgenoot, de heer Erl tel pension en restaurant eveneens belicht. Deze be middel van drie groote eenr lichtsterkte van 300( bouw bestralen. Al in di „Iepenhove" in een zee Verder zijn op iederen s rastering die het terras weg scheidt, witte lamp hun sobere verlichting, e< We kunnen een ieder aai Iepenhove te gaan om te zien. Zaterdag en Zon nog belicht. DE NIEUWE STOOMP Over de pas in dienst het Noordzeekanaal bij V< der Haarlemsche Kamer Het is een vrijvarend tingen. De lengte bedraag meter. Het rijdek is 7.2< rijen auto's naast elkaar den. Het rijdek is met vakken verdeeld. Ter wei bevinden zich cvergeboui rgders en voetgangers. De kleppen, die uit dri len bestaan, worden doo: wogen. Voor dit doel bev nekamer twee stoomwei één. Voor- en achterstevi schermd, door gsstevei eiken steven een roer er De brug is zeer moder heeft aan alle kanten ee geschiedt centraal van eigeniyke schip wordt schotten in vier wate verdeeld. De voortbeweg 2-cyl. compound stoomm beide Schotsche ketels de machine gebouwd, als ketels door één man De bedoeling is, dat vo< nist-stoker zal worden ook daarom zeer goed n diensten niet zwaar zgn, afstanden, die behoeven het vele stilliggen. Met groote teleurstel worden, dat de eerste nieuwe pont niet gun; kleppen, die op de oev korter zijn dan by 4a aansluiting msi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4