ENGELSCH Het Bloemendaa'sch Weekblad. wenken. BURGERLIJKE STAND, INGEZONDEN STUKKEN TOQNEEL. KUNST. SPORT. De vrouw zijner keuze. PREDIKBEURTEN Advertentiën: K. SLICHT UURWERKEN J.D. LAVERMAN, oe, dien deze reeds ivjnbaar aandachtig 'Connor zijn porte- Plotseling betrok sk hjj Stanley aan. ie gevonden?" vroeg r waarheid, isprek weer op een vóór alles eeriyk en staat op hem kun- rich glimlachend om j toe, dat ik even jf. Ik ben bang, dat ïeb, misschien hebt een grooten fauteuil, te schryven. Af en ekenden blik op zyn ief geschreven had, stel U voor, dat wy zaak nadenken", zei trend. „Ik zal U mijn tig uur laten weten, tan de eischen, die ik 5r stel, eenvoudig, Idoen." ïn niet die man", zei lan tot het einde toe trekking hebben. Ik ben. Maar de verlei- groot. Ik heb de den." enen te schitteren. ;enoegen dat te hoo ds spoedig, dat U de en den brief, dien ik sen had. Op myn vi- ouöe adres, maar op iw adres vermeld", eep zyn hoed; doch iden", zei hy, hem de rgend. „Een beproefd Aan zijn trouw kan den." hand. „Wat vandaag vervolgde hy, „uitge- >n er geen van beiden (Nadruk verboden). voert, heerscht over ite met een waarlijk patriarch, bovendien d persoon is, een di vater, heeft by thans gunstiger oogenblik te proclameeren ais waarin Engeland bij •oote machtsverliezen van Engeland in de n bedreigd wordt, beteekent voor Enge- ■h het is een ernstige annia's heerschappij e Cyprianen eigenlijk men de belasting ten- ig laat zij hebben regeering, zy kun- larlement zooveel be- lar willen, zy behoe- lenst te treden, zij rs," waarvoor in alle deuren zyn geopend, 'reden. Hier ligt de he politiek. Men had het groeien van de >k in de Orient sedert zoo sterk verbreid is, zou overslaan. Dit- niet een der gewone de Britten een beetje ras het de Cyprianen en eenheid!" dat ke Oriënt het wacht- stisch. In Egypte, in overal gist het. Storr, de gouverneur te veel moeilijkheden kunnen blijven. Een >r Larnaca, Limassol ïelingen landingstroe- Lcht dat is voor- ien zal men den pa- fd der opstandelingen, van het eiland. Dan k terugkeeren. Maar r den storm zijn. ans in Engeland ook enschen, dat voor de Griekenland is, neemt t zelfs in regeerings- t voorstel, dat kort ten chef van de Gene- rby Engeland Cyprus iet schiereiland Hos- et werkelijk nog prijs of vlootbasis op het zou Griekenland dan is verzekeren, is by Cyprus uit het en: als een dreigend ïgelsche wereldryk! Nadruk verboden.) volgens de wet ver- gebruikers behooriyk den rijweg en op het t voor U rechts ge' trottoir, indien ge or andere wandelaars lten achter elkaar in mer staande op den ram af. n door auto's, ook «I nsgevaariyk. rijweg stil en vooral ïken. lengde Koepellaan 6, Bloemendaal, een vulpen houder; Dr. Bakkerlaan 27, Bloemendaal, een ceintuur; M. v. d. Meij, Bantamstr. 41, Haar lem, een bruine dameshandschoen; Stelleman, Fab'riciusstraat 4, Haarlem, een kinderporte- monnaie met inhoud; Vinkenbaan 2, Santpoort, een jonge hond (geel); Zwemmer, Kennemer- straat 9, rood Haarlem, een belastingmerk p. Boxem, L. v. Dalelaan 4, Haarlem, een huis sleutel; P- Verduin, Zuidertuindorplaan 21, Haarlem, een vulpotlood; aan den politiepost te Aerdenhout, een beige kindermuts en een Hem: aan het Bureau van Politie, Overveen, ten kinderportemonnaie; een huissleutel; een paar glacé handschoenen. BEVOLKING. Opgave van 512 November '32. Gevestigd: D. O. Verbeek, Schaepman- laan 27, Santpoort Station; G. J. Ekkel, Leid- <cbevaart 12, Vogelenzang; C. H. van Andel, Schaepmanlaan 5, Santpoort Station; J. Scho tanus, Dahlialaan 17, Aerdenhout; J. C. van Wessem, Pinellaan 6, Santpoort Station; B. W. Lodewijks, Wald. Pyrmontlaan 8, Overveen; C. Groenhart, Rijnegomlaan 42, Aerdenhout; D. C van Wijk, Veldlaan 34, Aerdenhout; C. M. de Graaf, Manpadslaan 10, Vogelenzang; C. Kraan, Verbindingsweg 31, Bloemendaal; N. Cnopius, Nic.. Beetslaan 1, Aerdenhout: A. Cheinmaun, Hartenlustlaan 28, Bloemendaal; J. C. van de Linde, Verlengde Koepellaan 4, Bloemen daal. BLOEMENDAAL. Bevallen: Th. C. Hartog—Kan z.; J. Comello*— van der Sluys, wonende te Aalsmeer, levenl. dochter; G. van der Wekkenvan d. Staaij, z. Getrouwd: A. W. Hulsebosch en A. E. Wil- lemse; E. B. Kaptein en A. Ujec. Overleden: E. van Santen, 83 jaar; F. Din- gerdis, 14 jaar, overleden te Velsen; G. Duijs, 70 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) tuberculosebestrijding. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U om eenige plaatsruimte voor het volgende. Voor eenige dagen geleden is door de Pers gepubliceerd een communiqué van de Vereeni ging van tuberculose-artsen. In dat schrijven wordt aangedrongen op zoo groot mogelijken steun voor de t.b.c.-bestrijding, welke opwek king zeker door ieder zal worden onderschre ven. Er wordt in dezen oproep tevens geklaagd, dat er patiënten zijn, die wegens geldgebrek' geen kuur in een sanatorium kunnen maken, of hun kuur ontijdig moeten onderbreken. Deze opmerking lijkt mij zoo'n groote teleurstelling- voor hen, die hunne medewerking verleenen aan de t.b.c.-bestrijding, dat ik my gedrongen gevoel deze mindere of meerdere beschuldiging ongedaan te maken door te verklaren, dat in Haarlem geen enkele patiënt door geldgebrek zijn kuur heeft moeten onderbreken, of niet in een sanatorium is opgenomen. Met medewerking van het Gemeentebestuur, welk college veel voelt en doet voor de t.b.c.- bestrijding, is het tot nu toe niet mogen ge lukken alle patiënten, wier gezondheid zulks noodzakelijk maakte, naar de voor hen geëigen. de inrichtingen te zenden. Dat hier groote som men mede gemoeid zyn behoeft geen betoog, daar het aantal verpleegdagen over 1931 <5h- geveer 20.000 zal bedragen en men iederen verpleegdag mag stellen op gemiddeld f 3. per dag. Een groote factor om dit alles te bereiken was zeker de buitengewone belangstelling van de bevolking voor de t.b.c.-bestrijding; een be langstelling, die zich niet alleen uit in woorden, doch ook in daden. Wij hebben daarbij het oog op het groote aantal ingezetenen, die ons steu nen met een jaarlijksche bjjdrage of gift voor eens; het Ludenfonds, hetwelk aan de Vereeni- ging werd geschonken; de legaten, welke de Vereen, ontving; de bekende Lighal-uitvoering; de Emmabloemcollecte; de Postduivenweövlucht en als laatste buitengewone medewerking de Weldadigheidsverloting der Zijlstraatvereeni- ging. Deze verloting zal vermoedelijk een voor- deelig saldo van f 1500 a f 1600 bezorgen aan de Vereeniging. Als allen ons in deze moeilijke omstandig heden op gelijke wijze blyven steunen, iets, waar wij het volste vertrouwen in hebben, dan zal geldgebrek geen oorzaak zijn, dat onze patiënten niet in de gelegenheid worden gesteld gezondheid en arbeidskracht terug te winnen. U, geachte redactie, hartelijk dank voor de, zooals steeds, betoonde medewerking. Hoogachtend, Uw dw. G. V. WAARD. Adm. der Ver. t. bestr. der t.b.c. Haarlem, Nov. 1931. Stadsschouwburg. „Het gat in den muur". Het gezelschap van Pierre Mols en zijne begaafde echtgenoote hebben j.l. Zondagavond een reprise gegeven van dit uit het Fransch vertaalde stuk, dat bij een welwillend publiek een vriendelijk onthaal vond. De naam van den schrijver is ons ontgaan. Dat doet er o.i. ook weinig toe. Elk auteur van goed humeur, goedlachs en met 'n beetje routine in het schryven voor het tooneel, kan zulk een dingsigheidje schryven; b(j rekent dan op vlotte tooneelspelers, een knap regisseur en publiek dat geen hooge eischen stelt. Is het publiek dan op de lacht-U-als-'t-U- blieft-affiche ingegaan, dan loopt 't wel. Wat WÜ in Haarlem e.o. noemen het Zondagavond- publiek is gauw tevreden. Dat dit quasi-roman- tische stuk(je) beneden de krachten van Pierre Mols zeiven, ook van de meeste leden van zijn gezelschap ging bleek voor ons o.a. hieruit dat zy zoo nu en dan met de bewegelijkheid hun- her lichamen geen raad wisten, omdat de flau we tekst hun logisch, zoo weinig gelegenheid gaf zich welbewust te bewegen; ze trilden dan maar heen en weer en op en neer zonder zin Ja inderdaad beneden hun krachten. Dat op het ««heel een hondje zijn of haar vloeibare ver- 'ukking gezegd wordt officieel te willen depo- neeren en deze organische instelling nog eeni ge malen wordt uitgesponnen, doet aan de kui- sche Tsing van dit stuk als onbenulligheid geen afbreuk. Pierre komt hier zijn schade, naar wij hopen, nog wel eens inhalen. T. HELMA MYLIAN. De jeugdige danseres Helma Mylian zal onder auspiciën van impressario Ernst Krauss een tweede reeks dansavonden in ons land geven, te beginnen met een avond te Groningen, Stads schouwburg, op Dinsdag 10 dezer. Voor Donderdag 12 November is Helma Mylian uitgenoodigd in de groote „Curio-Saal" te Hamburg een avond te geven. ROBERT KITAIN. De Russische violist Robert Kitain, die Vrij dag j.l. met buitengewoon succes in Den Haag is opgetreden, zal onder auspiciën der N.V. In ternationale Concertdirectie Ernst Krauss een tournée door ons land maken. Maurice van IJzer zal den violist aan den vleugel begeleiden. FRED MARION IN NEDERLAND. De wereldberoemde helderziende Fred Marion zal onder auspiciën van impressario Ernst Krauss in den loop van November een tournée door ons land maken en experimenteele voor drachten houden over het thema „Welke cata- strophen brengt het jahr 1932?"; „Het wereld noodlot"; „Komende gebeurtenissen". Op deze avonden zullen voorts persoonlijke experimen ten van helderzien, Psychographologie en psy chometrie worden uitgevoerd en vragen uit het publiek worden beantwoord. Marion had gedurende de laatste acht weken met deze voordrachten door geheel Zwitserland de grootste zalen uitverkocht, hetgeen niet ver wonderlijk is, daar hij bij zijn laatste tournée's' in Zwitserland in het vorig seizoen de econo mische crisis van dezen zomer en het najaar tot in vele bijzondeheden had voorspeld. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. DIM VON ESSEN. Tournée door Duitschland. De Nederlandsche danseres Bini von Essen zal onder auspiciën van impressario Ernst Krauss een groote tournée door het buitenland ondernemen. Tot nu toe zijn de volgende plaatsen vast gesteld: 13 November: Essen, Grosser Saai Stadthaile; 15 Nov.: Keulen, Lesesaal; 18 Nov.: Mannheim, Musensaai; 19 Nov. Stuttgart, Kup- pelsaal; 21 Nov.: München, Mlinchner Schau- spielhaus; 23 Nov.: Dresden; 24 Nov.: Leipzig, Kaufhaussaal; 27 Nov. Hamburg, Curiosaal. De pianiste Carry de Bruyn zal de danseres begeleiden. VOETBAL. De uitslagen der op Zondag 1.1. gespeelde wedstrijden voor de 2e klasse A afd. I, luiden: H. R. C.—V. V. A. 3—1 KinheimAlcm. Victrix 1—4 Z. V. V.—D. W. S. 0—4 Spartaan—W. F. C. 2—3 H. R. C. bond volledig den strijd aan tegen V.V.A., dat eveneens in zijn sterkste opstelling verscheen. De Heldersche roodjakken hadden weer de beschikking over hun middenvoor Be- neker, wiens voorloopige schorsing was opge heven, en die wel verder geen onaangename gevolgen van zijp fout in den wedstrijd H.R.C. Kinheim zal ondervinden. Hij vierde zyn re-éntree al spoedig, door na 6 minuten spelens zijn vereeniging na flink doorzetten met een pracht schot de leiding te geven. Daarna ging de strijd gelijk op, met de thuisclub iets gevaarlijker in den aanval. Tot de rust werd er niet meer gescoord. Onmiddellijk na den aftrap doet V.V.A. een gevaarlijke attaque op het doel der gastheeren. De handige middenvoor der Amsterdammers profiteert hierbij van een mistrap van een der Heldersche verdedigers, en maakt onhoudbaar gelijk. Dat bleek het eenige vermeldenswaardige wapenfeit der V.V.A. oorhoede geweest te zijn, want hierna is het alleen H.R.C. dat speelt. Dank zij subliem verdedigen der gasten, zien zij nog slechts twee doelpunten (waarvan één uit een penalty) tegen zich gescoord, zoodat de eindstand 31 wordt. Kinheim liet het tegen Alcmaria leelijk lig gen. De Velsenaren, die tot nu toe steeds hun volledig elftal op de been konden brengen, moesten thans met twee invallers uitkomen, wat een zware handicap bleek. By Alcmaria stond de Cocq van Delwijnen op de ziekenlijst. Tot de rust hielden de geel-zwarten dapper stand, en slechts eenmaal konden de gasten het net vinden. Maar in de tweede helft veran derde het aspect van den strijd volkomen. Alc maria nam het spel geheel in handen en wist drie fraaie doelpunten te maken, waartegen over Kinheim er slechts één wist te stellen, door Michel. Zoo kwam het einde met een fraaie 41 Alcmaria overwinning, dat hier door haar kans behouden heeft. Kinheim daar entegen zakt leelijk af, en belandde in de be nedenste helft der ranglijst. Z. V. V. liep tegen D. W. S. enorm hard van stapel, en dwong de Amsterdammers, de eerste 20 minuten tot verdedigen. De defensie der gasten wist dezen druk glansrijk te weer staan, en toen daarna hun aanval aan 't woord kwam, bleek deze vry wat gevaarlijker te zyn. In korten tyd verrichtte de middenvoor P. Melchers de hattrick, en stond dus de Zaan- damsche ploeg nog voor de rust met 30 ach ter. Na de thee heeft Z.V.V. zich weer hersteld, en schept zich diverse goede scoringskansen, welke door gebrek aan tactiek niets opleveren, terwijl zij al evenmin het geluk op hun hand had. Toen een der goed opgezette aanvallen van D.W.S. succes had en v. d. Kous no. 4 langs den Zaandamschen doelwachter joeg was 't pleit beslecht, en konden de Spaarndam- merpolder-bewoners, die door een massa sup porters vergezeld waren hun zegezangen aan heffer-, waaruit moest blijken, dat er geen club in Nederland is, die D.W.S. kan slaan. Of hier de wensch niet de vader der gedachte is, zal het verdere verloop der competitie duidelijk .vorden. Spartaan is inderdaad een zwakke broeder, maar wordt tevens door het pechduiveltje ach tervolgd. Dit bleek weer overduidelijk in den wedstryd tegen W.F.C. Vooreerst moesten de roodbroeken met niet minder dan vier inval lers uitkomen, terwijl W.F.C. volledig ver scheen. Tot overmaat van ramp kreeg W.F.C. een doelpunt cadeau, toen een der Spartanen in eigen doel plaatste. Bij W.F.C. was Bleeker de gevaarlijke man; hij maakte de beide doelpunten, absoluut on houdbaar voor den doslverdediger. Na 15 minuten gaf Bleeker W.F.C. de leiding. E en handsgeval in het strafschopgebied gaf Walst gelegenheid de partijen op gelijken voet te brengen. Even voor de rust schoot een Spar taan-back in eigen doel, zoodat W.F.C. met 21 leidde. De thee had Spartaan blijkbaar goed ge daan, want het begon met een serie energieke aanvallen, waaruit de jongste Ohm gelijk maakte. W.F.C. liet het er niet bij zitten, en ongeveer een kwartier voor 't einde scoorde Bleeker, welk doelpunt den wedstrijd in het voordeel der Wormerveerders besliste, want wel deden de Spartanen hardnekkige pogingen om den achterstand in te loopen en ten minste nog één punt uit het vuur te sleepen, maar de W.F.C.-verdediging liet zich niet overdonderen en sloeg alle aanvallen af. In deze periode ver richtte vooral de Zaansche keeper goed werk, en wist diverse schoten onschadelijk te maken. De ranglijst geeft het volgende beeld: Haarlem 7 5 1 1 11 25—10 D. W. S8 5 1 2 11 22—10 H. R. C7 4 2 1 10 16— 8 Alc. Victrix 6 4 0 2 8 179 Bloemendaal 6 3 1 2 7 14—10 Kinheim 8 3 1 4 7 16—22 W. F. C7 1 4 2 6 9—13 V. V. A7 3 0 4 6 10—18 Z. V. V8 1 2 5 4 14—26 De Spartaan8 0 2 6 2 5—22 Voor Zondag a.s. zijn er wel eenige wedstrij den vastgesteld, die echter wel geen doorgang zullen vinden. Immers worden er dien dag overal in den lande selectie-wedstrijden ge speeld ten bate van het N.O.C. om de uitzen ding van Nederl. athleten naar de Olympische spelen in 1932 te Los Angelos mogelijk te ma ken. Tal van vereenigingen moesten spelers voor de geformeerde elftallen afstaan. Bloe mendaal b.v. Charlie de Bock, en Haarlem Kammejjer en Huisman. Er worden pogingen in 't werk gesteld, een sterke vereeniging naar Bloemendaal te krij gen voor het spelen van een friendly-game. Men raadplege de glasbiljetten bij de bekende adressen. De lagere Bloemendaal elftallen speelden als volgt Bloemendaal 2Spaarnevogels 24 Bloemendaal 3V.S.V. 3 01 Junioren: Bloemendaal aStormvogels a 04 Adspiranten: Bloemendaal aEDO a 1l Bloemendaal cRCH c 40 Zondag speelt: Haarlem 4Bloemendaal 2, 10 uur. D.S.K.Bloemendaal 3, 10 uur. Bloemendaal 4V.O.G., 10 uur. Zandvoort 5Bloemendaal 5, 10 uur. Junioren: Haarlem a-Bloemendaal a, 12.15 uur. Haarlem bBloemendaal b, 10 uur. Bloemendaal cHaarlem c, 10 uur. EDO bBloemendaal d, 10 uur. Adspiranten (Zaterdag).: Haarlem aBloemendaal a, 2.30 uur. Haarlem bBloemendaal b, 2.30 uur. Bloemendaal cHaarlem d, 2.30 uur. EEN VOOR ONS NIEUWE BEWEGING; WAARIN WIJ BIJ ALLE ANDERE EURO- PEESCHE VOLKEN TEN ACHTER ZIJN! De cultureele Film, als middel bij het onderwijs en de Volksont wikkeling. Dat was wei niet de naam van de voor dracht, die de heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeu ring, voor het gezelschap genoodigden van de Nederlandsche Vereeniging voor Cultureele Films Woensdagavond in de Aula van de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam hield, maar zijn helder en boeiend betoog had toch die beteekenis. Wat moet onder cultureele film worden ver staan? Elke film, die dienstbaar kan zijn aan onderwijs, opvoeding en ontwikkeling in den ruimsten zin En wat wil de Vereeniging, die deze film voorstaat? Het middelpunt worden waar alle vereenigingen of personen, institu ten en zedelijke lichamen samenkomen, onge acht hun politieke kleur en richting en waar zij ruime medewerking en voorlichting kunnen verkrijgen op het breede gebied van de cultu reele film voorlichting waaraan ook in ons land groote behoefte bestaat. De heer van Staveren is voorzitter van het Hoofdbestuur van genoemde vereeniging, en deze persoon, die al zoo'n 15 jaar met de film in 't algemeen optrekt, haar goed- of afkeurt of wat laat wijzigen, 'n wel bij uitstek bevoegd zijn oordeel over de film en beperkt, over de cultureele film uit te spreken. Die uitspraak, zooals zij Woensdagavond gedaan werd, is intusschen een mooi stuk propaganda geworden voor de Ned. Ver. voor Cult. Films. Allereerst schetste spreker wat wij zou kun nen noemen de geschiedenis van de film en van 'de daaraan onverbrekelijke verbonden bioscoop. Zonder nochtans de goede zijde van de bios coop voorby te zien en tegenwoordig is er heel wat ten goede gekeerd in dit opzicht noemde de heer van Staveren deze op de ker mis geboren instelling een speculatie op de laagste gevoelens van den minst ontwikkelde. Valsche sentimenta''feit en zwoele prikkeling waren de trekpleisters voor de bioscoop. Tegen woordig is er nog iets van overgebleven n.l. in de reclame waarmede dikwijls zooveel films nog worden aangekondigd. Met verschillende vrij recente voorbeelden illustreerde spreker dit verschijnsel. Zoo b.v. was er een film met Zigoto, zooiets als de man die nooit lacht, die in een heel onschuldig filmpje zyn streken uit haalde. Er kwam een scène voor, slechts een héél kort oogenblik, waarin Zigoto met zijn laddertje in een badkamer komt. Er is een da me in het bad, en Zigoto loopt met zyn uitge streken gezicht door naar een verdere kamer, zonder op of om te zien, alsof de dame er voor hem niet geweest was. Bij de film waren nu 24 foto's, zooals die voor het theater uitge stald worden, en 't sprekende feit was, dat 16 van die foto's Zigoto in de badkamer af beeldden.' Ook in die verkeerde annonceering komt al lengs verbetering, omdat er velen uit den kring der bioscoop-exploitanten volkomen begrijpen, dat zy hun bedrijf daarmede schaden. Na tal van voorbeelden komt de heer Van Staveren dan tot de uitspraak, dat het de schuld van het intellect is geweest, dat de bioscoop een dergelijke ontwikkelingsgang heeft gehad. Men heeft dadelyk het filmge vaar ingezien, maar men heeft niet begrepen de grooter stimuleerende werking van de film en men liet na die stimulans te laten werken in de richting van het goede. Teveel werd de film overgelaten aan de speculatiezucht van de film-fabrikanten en het viel hun niet moei lijk den juisten toon te treffen bij de groote massa. Vervolgens komt de heer Van Staveren te spreken over de vele verbeteringen en belicht hij de beteekenis die de film meer en meer in cultureel opzicht krijgt. De industrie-film, de kunstfilm, de natuur-opnamen, enz., dat al les krijgt een beurt en er is thans niemand meer, die aan de waarde van dergelijke films twijfelt. Zoo komt spreker op de film in het onder wijs. Waren er voorheen nog vele paedagogen van naam, die zwoeren, dat de film nooit die rol zou kunnen vervullen by de opvoeding, nu is dat geheel anders. De film is in de handen van een goed paedagoog een krachtig leer middel voor den heer Van Staveren, altijd in die beteekenis, dat de film niet het doel moet zijn maar het middel. Het levende en bezie lende woord van den leeraar is steeds primair en dat dient te worden geïllustreerd door de film. Een filmles is niet een film met een les maar een les van den docent, toegelicht door de film. Wij hebben altijd geleerd synthetisch te zien, aldus spreker, maar analyseerend te zien is ons nooit bijgebracht. En dat kan de film ge ven. Er zijn er die tegen de cultureele film zyn, omdat zij tegen de bioscoop zijn. Dat is negatief optreden. Positief is er nog zoo goed als niets gedaan, hoewel er enkele goede voor beelden aanwijsbaar zijn; maar dat gaat al toos zoo: men begint met het aankweeken van het goede, maar met het verbod van het kwade. Daarin ligt tevens de beteekenis van de Ned. Ver. voor Cultureele Films; zy wenscht met dat goede te beginnen en voort te zetten wat in deze richting reeds is gedaan. Dit werd veel niet zoo geformuleerd door den heer Van Staveren, maar het lag in zijn woorden opge sloten. Ten aanzien van het onderwerp „de film op school" wees spreker nog op de „smalfilm", die onbrandbaar is en tevens door haar afme tingen veel goedkooper dan de gewone film. Met betrekkelijk weinig kosten zouden in ge meenten ais Amsterdam, Haarlem e. d. der gelijke smalfilms op school uitgevoerd kunnen worden en de overheid, die zich steeds weinig aan de film heeft gelegen laten liggen, zou daarmede een flinke stap in de goede richting doen, vooral ook, omdat wij hier in Nederland te dezen aanzien schromelijk achterstaan bij Duitschland, Frankrijk en de Scandinavische landen. Van deze belangryke bijeenkomst melden wy ten slotte nog, dat in een aangrenzende zaal verschillende film-apparaten waren opgesteld, waarmede werd gedemonstreerd, terwijl na de pauze eenige cultureele films gedraaid werden van de U. F. A., Polygoon en den heer Mol van Haarlem. door KAREL VARSTER. Ik zou toch waarachtig wel eens willen weten, Mae hoe jij aan je vrouw bent gekomen. Eerlijk gezegd, had ik nooit gedacht, dat jij nog eens zou gaan trouwen. Je was altijd zoo op je vrijheid gesteld. Mac glimlachte geheimzinnig. Och, zei hij, zich lui in zijn fauteuil achter over werpend, eigenlijk is het heel eenvoudig, alleenhet komt niet al te vaak voor. Maar ik heb er geen bezwaar tegen je mijn eerste ken nismaking met mijn vrouw te vertellen. Je weet, dat ik, nu vyf jaar geleden, als vertegenwoor diger van de firma Farvell zoo ongeveer de ge- heele wereld afreisde. Het leven beviel me best en ik kan je dan ook verzekeren, dat ik in de verste verte geen huwelijksplannen koes terde. Enfin, zooiets komt meer voor. Ik geloof, dat we er allemaal min of meer onvoorbereid inloopen... Daarmee wil ik intusschen niets ha telijks zeggen van de vrouwtjes. Maar, om de mijn onderwerp terug te komen, ik zou je dus vertellen hoe ik met mijn vrouw kennis maak te. Wel, op zekeren dag zat ik thuis te werken, toen de telefoon rinkelde. Ik nam den hoorn van 't toestel en luisterde. „Dag, liefste, ik ben het", hoorde ik een schattig stemmetje zeggen, „zal je vanavond vooral niet te laat komen?" Je begrijpt, dat ik een oogenblik sprakeloos was! Als je, zooals ik, gewend bent, om slechts min of meer schorre mannenstemmen door de telefoon te hooren, is zoo'n snoezig vrouwen geluidje als het ware een openbaring voor je. Ik ben niet sentimenteel, maar waarachtig, John, de emotie had me zoo te pakken, dat ik het eer ste oogenblik niet wist, wat ik zou zeggen. Dat was overigens zoo erg niet, want het lieve kind praatte door met een radheid van tong, waar een handelsreiziger jaloersch op zou zyn. Toen zij tenslotte was uitgepraat, had ik mijn besluit genomen. De persoon, die ik voor moest stellen, heette toevallig óók Mac; ik zou de rol spelen van den man, waarmede mijn lieve onbekende klaarblijkelijk in intieme relatie stond. „Kind je", zei ik met mijn innigste stem, „je kunt op mij rekenen, hoor. Ik ben om acht uur op de ge wone plaats." Dit laatste was een truc, die schitterend ge lukte, want onmiddellijk hoorde ik haar zeg gen: „Op de gewone plaats? Maar Mac, je zou mij toch immers bij het Westend-Theater ont moeten?" Men zegt, dat ik eenige handigheid bezit. Ongetwijfeld is het hieraan te wijten, dat het meisje haar vergissing niet bemerkte, vóór we elkaar 's avonds op de afgesproken plaats zagen. Zij stond alleen voor het groote gebouw, een slank figuurtje in een sportief mantelpak. Ze droeg een klein groen hoedje je weet wel, je ziet ze tegenwoordig nog veel dragen en haar groote donkere -gen in het volmaakt ovalen gezichtje keken mij verwonderd aan, toen ik resoluut op haar toestapte, mn' hoed af nam en mij voorstelde. Eersc keek ze veront-, Egilse WaUonne (Begynhof), (Ned. Herv. Kerk). Dimanche 15 Novembre. 10 h. 30: Service: Mr. Ch. Ed. Reymond, délëgué de l'Eglise chrétienne missionnaire beige. Collecte pour l'oeuvre de cette Egilse. 12 h.: Service des enfants. 20 h.: Service étude du catéchisme ie Credo. Pasteur Krafft. Vendredi 20 Novembre, 4e conférence des Amis de la Pensee Chré- tienne par Mr. ie pasteur E. Mlchelin Moreau de la Haye. Sujet: le 2e chapitre de la Genève. L'Eglise est ouverte tous les jours de 10—17 h. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal, V.m. 10 uur, Ds. J. G. van Dyk. N.m. 5 uur: de heer J. Makkelie, zeemansaen- deling te Amsterdam. Onderwerp: „De va rende Gemeente", Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur: de heer C. Tabak, Amsterdam. Donderdag 19 Nov. Gebouw „Moranatha". 's Avonds 8 uur: Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Overveen. V.m. 10 uur: Dr. F. w. a. Korff, Heemstede. Donderdag 19 Nov. 's Avonds 8 uur: de heer H. Koopman. Ned. Herv. Kerk te Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Onderwerp „De navolging Christi". Donderdag 19 Nov. 'sav. 8 uur: Ds. A. J. Weener uit Haarlem spreekt ovq,r zijn r»is naar Palestina, met lichtbeelden, Ned. Hervormde Evangelisatie to Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. M. G. Blauw, Schoten. H. Avondmaal. V.m. 5 uur, Ds. Jac. Poort, Beverwijk. Religieuze Kring Aerdenhout. V.m. 10% uur: Ds. H. W. Bloemhoff, Vrijs. Herv. Pred., Hiilegersberg. De Vrye Katholieke Kerk, Popeliaan, Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis, met Praedi- catie van Priester Ko Borsten. Woensdag 18 Nov., 8 uur n.m. Vespers en Lof. Donderdag 19 Nov., 7.30 v.m., Gesproken H. Mis. waardigd toen ze van het bedrog hoorde, maar de hoeken van haar verrukkelijk mondje be gonnen opeens verraderlijk te trillen en door de stilte van den avond parelde helder haar vroo- lijke, aanstekelijke lach. Wat er verder volgde, kan ik je slechts in groote trekken vertellen. Ons onderhoud begon tamelijk heftig. Ik ver dedig Ie mij zoo goed als ik kon en wendde daarbij alles aan, wat mij, naar ik meende, in haar prachtige oogen aantrekkelijk kon maken. Van het oogenblik af, dat ik haar zag, was ik smoorlijk verliefd op haar geworden. Mijn harts tochtelijke betuigingen waren dus geenszins geveinsd. Het einde was een volkomen overwin ning. Maar haar werkelijke verloofde dan?, vroeg John. Wat ik je zeggen", sprak Mac een van zyn sterk riekende sigaretten aanstekend. „We leven weliswaar in de twintigste eeuw, maar ik ben van oordeel, dat wij althans in één pziclit weinig van onze barbaarsche voorvaderen ver schillen, n.l. wat betreft het recht van den sterkste. Ik heb mij de vrouw mijner keuze een voudig toegeeigend. Er kwam een zachte glans in zijn oogen. Ik heb er geen spijt van, besloot hij, (Nadruk verboden). EEN JAPON IN 47 MINUTEN. Te Hasenheide, een wijk van Zuld-Berlyn, heeft een naaiwedstrijd plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door vijftig meisjes. Op een tooneel het decor stelde een bosch voor waren vijftig naaimachines opgesteld. De deel neemsters jachtten zich alsof haar leven er van afhing. Zy, die het eerste haar japon afhad, kreeg een prijs van 100 mark, de tweede een van 75 mark, anderen prijzen van 50 en 35 M. Voorts was er een premie in den vorm vgn een week vacantie met gratis verblijf in het Spree- wald. Met leege handen zou niemand vertrek ken; de japonnen toch werden na afloop van den wedstryd aan den meestbiedende verkocht en de vervaardigster kreeg de opbrengst. Was er geen liefhebber te vinden, mocht zij het door haar vervaardigde product als souvenir mee naar huis nemen. De wedstrijd werd een groot succes. De beste prestatie leverde een meisje, die haar japon in 47 minuten gereed had. Er werd daarbij niet slechts op tempo, doch ook op hoedanigheid der afwerking gelet. Na een half uur pauze waren de vlijtige meisjesbeenen weer druk in beweging, doch dit maal niet op de trapmachines, doch op de parketvloer van de danszaal. MAGAZIIN VAN Kie ne Houtstr. 97-Haarlem Reparatiën spoadig en billijk. Ho-logemaker - Goudsmip Opbiding L. O. en M. O. Praktijk- examenq, Bloemend.weg 230, OVERVEEN. t

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 5