Het Bloemendaalsch Weekblad. Uit Haarlem's raad. SPORT. De zak van Sinterklaas. Kijkjes Buiten. gonia Evers Favorite 10— gr. Beg. Evers Favo rite 9—gr. Cyclamen Weisse Dame 8; J. J. van Cruyningen: gr. 12 soorten Cypripedium 10; H. Boegschoten: gr. Begonia optima rose 9— gr. Orchideeën 9— gr. Cyclamen pers. gig. 10gr. Begonia Gloire de Lorraine Mme de Rothschild 9— gr. Crotons 10— party kropsla 10; Ter op luistering: gr. Primula obc. rose gr. Begonia Gloire de Lorraine en gr. Begonia Weisse Schnee, lof der commissie; C. Sipkes: ter kennismaking bloeiende tak Viburnum Fragans geheel win terhard hulde der commissie. „BLOEMENDAAL'S TOONEEL", DE EERSTE UITVOERING. Zaterdag 21 November heeft de eerste uitvoe ring plaats gehad door de Bloemendaalsche Too- neelvereeniging „Bloemendaal's Tooneel". Opge voerd werd het bekende stuk Z. B. B. H. H. (Zijne Bezigheden Buitens Huis Hebbende) van Archi bald Laafs. De groote en gezelllige zaal van Hotel Vree burg was geheel gevuld met een nieuwsgierig publiek, dat met groote belangsteling de eerste uitvoerig van de B. T. V. had tegemoet gezien. Voor het bestuur der vereeniging en den regis seur was 't verloop van dezen eersten avond van veel belang. Immers, de eerste indruk moest goed zijn en dit hing af van de spelers en speel sters, hoe zij zich hielden. Om kwart over achten trad de heer P. Schip per, regisseur naar voren; hij heette allen har telijk welkom. Hij sprak over de vele tegensla gen, die de vereeniging na haar oprichting ge had had. Door ziekten en heengaan van leden, werden wij bü de studie van het op te voeren stuk gehandicapt, zeide hij. Maar na vele moei lijkheden overwonnen te hebben was men thans zoover, dat de B. T. V. haar eerste uitvoering kon geven. Spr. sprak over baby's, die zich gewaagd had den op het glibberige pad van de Tooneelkunst. Alle begin is moeilijk en vooral een eerste uit voering van een pas opgerichte vereeniging. Aan het slot zijner rede wenschte hij de aanwezigen een genoegelijken avond. Hierna de opvoering van bovengenoemd stuk. Het was direct op te merken, dat de spelers hun rollen goed en dat het spel van de [meeste medespelenden zeer goed te noemen was. Ze waren er soms zoo ,in", dat het bijna leek of de dames en heeren der B. T. V. reeds meer stukken hadden gespeeld. De uitblinkers van dezen avond waren Wel Mr. van Vroonhoven (de heer Van Holland), de advocaat, die door zijn drukke praktijk en vele andere bijkomstige dingen geen tijd had voor zijn kinderen en huiselijk leven. Uitstekend gaf hij den zenuwachtig gejaagden zakenman weer. Margot zijn vrouw (Mevr. Schipper) wist haar rol eveneens op voortreffe lijke wijze te vertolken. Zij gevoelde zich op het tooneel goed thuis. Dan niet te vergeten Frank Houwing, de echte goede brave kerel, die als huisvriend eerst verkeerd begrepen wordt, maar van wien later uitkomt, dat hij een echte vriend is in den waren zin des woords. Geen ander had deze rol zoo goed kunnen spelen als de heer De Koning. Willy Bex (Mevr. v. d. Berg) was de bedaarde zorgzame verpleegster. Ook zij speelde met tact. Theo van Engelen (de heer Janssen) was ge charmeerd op Mai-got, die hem alleen maar ge bruikte voor huisknecht. Deze rol was lang niet gemakkelijk, maar werd op uitstekende wijze vertolkt. Fred en Suus (de heer en mevr. Brui nis) en Anna, de dienstboe.d wisten hunne rol len naar behooren te vervullen. Het is begrijpelijk, dat na ieder stuk de spe lers met een luid applaus beloond werden. Na afloop der voorstelling werd mevr. Schip per een bloemenmand aangeboden en werden drie bloemstukken aan de speelsters uitgereikt. Op dezen avond is bewezen, dat de vereeniging werkende leden heeft, die zich geheel geven aan hun taak en niet onbekend zijn in het beoefe nen van de tooneelkunst. De eerste uitvoering is reeds een succes geworden. Slaagt de vereeni ging er in, de leden, die ze nu heeft, te houden, dan zijn wij er van overtuigd, dat de Bloemen daalsche Tooneelvereeniging nog heel wat lau weren zal oogsten, DOOR EEN TREIN GEGREPEN. EEN 75-JARIGE INGEZETENE GEDOOD. Toen de electrische trein uit den Haag, die om 2.01 uur Woensdagmiddag te Haarlem inoest aankomen, de Munterslaan onder die ge meente passeerde, had juist even tevoren de 75-jarige W. A. H. Zeeman uit Bloemendaal een der klaphekken van dezen overweg ge opend. Hij zag den trein, weifelde en nam daarna het besluit om toch over te steken, met het gevolg, dat de trein, die op deze hoogte een normale snelheid heeft van honderd kilo meter per uur, hem nog juist greep en den on gelukkige in de sloot langs de spoorbaan wierp. Voorbijgangers haalden de man eruit, maar hij bleek ree'ds te zijn overleden. De trein stond eenige honderden meters verder stil. Het lijk van den verongelukte werd naar het Groote of St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. KONIJNENDIEF GEPAKT. In ons vorig nummer is gemeld, dat van een erf aan den Boekenrodeweg twee konijnen wa ren gestolen. Thans kunnen wij melden, dat de dader van dezen diefstal een 23-jarige los werk man, wonende te Delft, H. L. geheeten, is aan gehouden. De man bekende den diefstal ge pleegd te hebben. Het bleek, dat hij nog meer op z(jn geweten heeft. BOOMEN OMVERGEREDEN. Op den Vogelzangschenweg zijn eenige jonge Iepenboomen door een auto omvergereden. HOE KWAM HIJ ER AAN? Alhier is iemand aangehouden, die in het bezit Was van een rij- en nummerbewijs etc. van een auto. Waarschijnlijk zijn deze papieren uit een stilstaande auto gestolen. De politie onderzoekt de zaak. N.V. WIMBLEDON TENNISPARK TE OVERVEEN. De „Stscrt." bevat de statuten van de N.V. Wimbledon Tennispark Overveen. Het doel der vennootschap is de aanleg en exploitatie van tennisbanen en van daarbij behoorende of te stichten clubhuizen en verder het koopen, ver- koopen, verkrijgen, vervreemden, huren en ver huren van onroerende goederen, alles in den rulmsten zin des woords. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt f 10.000 en is yerdeeld in 20 aandeelen, elk groot f 500. In deze vennootschap is ingebracht een perceel grond, gelegen te Overveen, nabij de Jan Willem Frisolaan, ter grootte van 7000 M2. WAT AL TE HARDHANDIG. Een man, die door eenige jongens werd ge plaagd, wond zich ten slotte, daar de jongens er niet mede ophielden, zóó op, dat hij een der jongens zulk een vuistslag op den mond gaf, dat de tanden het 13-jarige knaapje uit den mond vlogen. Een raad vol spanning. Debat ten over een geldleening. Aan klacht tegen de kapitalisten. Questie over veelvuldig uitstellen van raadsvergaderingen. Wat een raadszitting te Haarlem kost. Heelemaal niet een agenda waarover veei discusie is te wachten, zóó zag de agenda van Haarlems Raad er ditmaal uit. Feitelijk niets dan hamerpunten. Echter, de wegen der Raads vrouwen en dier Raadsheeren zijn vaak ondoor grondelijk. Denkt men: het loopt vroeg af, dan wordt het toch laat en denkt men: heden een „latertje", dan valt het ten slotte toch nog mee. En voorts, een goed raadslid weet er toch altijd nog wel iets pikants van te maken, iets dat het de moeite loonend doet zijn een raadszit ting bij te wonen, óók al is het een agenda met wat men zou kunnen noemen „heel doodgewone punten", waarmee we nu niet willen, zeggen, dat, wat pikant is, daarom ook belangrijk is. Verre van daar! Spanning zat er in den Raad van Woensdag. Dat bleek al dadelijk bij het begin van de zitting. Bij de ingekomen stukken zeide de beer Klein, een Roomsch Raadslid, naar aanleiding van een motie, die hij ingediend had ter zake van het veelvuldig uitstellen van raadszittingen dat hij haar geheel en alleen uit eigen beweging had ingediend; waaruit viel af te leiden dat er kennelijk iets in de Roomschs fractie had gebroeid. Het begon al pikant te worden! Het leek straks barst de bom los, dan komt het. Later is het dan ook gekomen. Vóór af echter ging nog iets anders, dat óók pikant was. Toen aan de orde kwam het agendapunt tot het aangaan van een geldleening van twee millioen gulden tegen een rentestandaard van 5 procent, stond de heer J o o s t e n (soe." dem.) op. Deze verklaarde dat hij geen bezwaar tegen het voorstel had, omdat voor Haarlem aan het aangaan van een leening niet is te ontkomen. Echter wenschte spreker een paar opmerkin gen te maken. Spr. zeide dat in dezen tijd van crisis en malaise waar veel werkloosheid is, er toch ook nog lichtpunten zijn, maar dan voor de bezitters van kapitalen, die nu een extra winst kunnen maken en die nu hun kapitalen nog meer rentegevend dan anders kunnen doen zijn. Spr. hoopte dat deze les zal begrepen wor den door hen, die nog steeds droomen van solidariteit tusschen de klassen der samen leving. De heer Peper (communist) kon het niet goed zetten, dat de heer Joosten niet ronduit zeide dat hij tegen het voorstel zou stemmen. Van zijn kant meende deze spreker dat er nog een andere mogelijkheid is om aan geld te komen. Laat, zeide hij, de raad de Regeering gaan dwingen een gedwongen geldleening te gaan uitschrijven om daaruit de gemeenten aan geld te gaan helpen. Dan behoeft de gemeente niet onder het juk der bankiers te gaan bukken. Dat was nog al kalm gezegd. De heer Baas (anti-rev.) vatte vlam op het door den heer Joosten gesprokene. Wat de heer Joosten zegt, merkte hij op, is niets dan een frase, want per slot van rekening gaat de heer Joosten dan toch mede met het voorstel van B. en W. Voorts hield hij den heer Joosten voor: maak toch niet zulk een drukte; spreek toch niet zoo van kapitalisten. Want ook or„'er uw partijgenooten zijn de bezitters en beleg gers, die er belang bij hebben dat ze goede rente van hun kapitaal hebben en dat hun geld goed belegd wordt. Dat was scherper! Feller was de heer B ij- voet (Roomsch). Deze noemde het een on waardig optreden van den heer Joosten om ge bruik te maken van dit onderwerp om op de kapitalisten te gaan hameren. De discussie dreigde geheel buiten het agendapunt om te gaan. Wethouder Mr. Slingenberg oor deelde dan ook „dat de raad in een zonderling debat was geraakt, in een debat dat naast het onderwerp staat". B. en W. plaatsen zich op het standunt der realiteit verklaarde de wet houder. De kasgeldleeningen zijn zóó opgeloo- pen dat een consolidatie van' een deel er van noodig is, wil de gemeente haar financieele 'terplichtingen ten volle kunnen nakomen. Haarlem is in de gelukkige omstandigheid bij een bankconsortium een geldleening te kunnen sluiten. Haarlem is de eerste gemeente die het ver trouwen der beleggende wereld nog niet heeft verloren. Het geld is niet tegen 'n lagere rente echter dan vijf procent te krijgen. Indien deze leening wordt gesloten dan is de gemeente we der safe en kan zij haar financieele verplichtin gen nakomen, zóó de wethouder ten slotte. Voor de replieken gaf de heer Joosten zich op. Wet houder Slingenberg vond het echter beter dat vóórdat van repliek werd gediend, eerst het voorstel van B. en W. in stemming kwam, daar er haast bij het besluit was, wilde het nog den zelfden dag bij Ged. Staten in behandeling komen. Er werd gestemd en het voorstel werd aangenomen met de stem van den heer Pep-V tegen. Daarna zette de Raad, ongewoon ver schijnsel, het debat voort naar aanleiding van het gesprokene bij het reeds aangenomen voor stel. Na dit gebeuren werd de agende verder afge werkt. Bij bet agendapunt ter zake van bestra ting der wegen ten zuiden van de Zweminrich ting aan de Houtvaart verhief de heer Van K e s s e 1, die nog altijd goede heugenis heeft aan de goede en mooie wegen in de gemeente Bloemendaal uit den tijd dat hij raadslid van Bloemendaal was, zijn stem. B. en W. stelden voor een bestrating met klinkers, de heer van Kessel vond dat althans de primaire weg moest worden geasfalteerd. Echter wethouder Mr. G e r ri ts z beduidde hem, dat tegen het asfal- teeren van een nieuwen weg bezwaar is, waar op de heer Van Kessel zich maar bij de raak neerlegde. Den heer Peper was het niet naar den zin, dat B. en W. hadden voorgesteld -eenige straten naar zeehelden te noemen in dezen tijd die vol is van pacificatie. Hij sprak daarbij van een „plat chauvinisme". Niemand der leden van den Raad trad in het door den heer Peper ge sprokene. Echter we hoorden een stem: „Waar om niet Genèvestraat?" Nadat nog wat was gepraat over een paar andere agendapunten kwam de motie van den heer Klein aan de orde. De motie luidde: „De Raad, gelet op het veelvuldig uitstellen der raadsvergaderingen, overwegende dat dit uit stellen langdurige raadszitingen tengevolge heeft, aan de te behandelen zaken niet die zorg kan worden besteed als wel wenschelijk is, het interpellatierecht der raadsleden in het ge drang komt, betreurt dit uitstellen en keurt de houding van den Burgemeester af". Een vrij scherpe motie derhalve! Het onge wone verschijnsel deed zich voor, dat niet de heer Klein eerst het woord kreeg ter toelich ting der motie maar dat het vóór den heer Klein w-srd verleend aan den heer Castri- c u m, leider der Roomsche Raadsfractie. Deze verklaarde kort en bondig, dat de motie van den heer Klein niet in de fractie is geweest, dat de fractie deze manier van handelen be treurt en dat ze niet met de motie kan mede gaan. Nadat de heer Castricum had uitgespro ken, volgden veie andere sprekers. We teekenen aan, dat de heer Van T e t e- r i n g tegen de motie was en dat hij er voor was zoo min mogelijk openbare raadsvergade ringen te houden. Zeker óók een standpunt! De Raad had er pleizier in. We hoorden iemand zeggen dat dit geheel indruischt tegen de zeker democratische gedachte dat de openbare zaak ook in het openbaar moet behandeld worden. De heer Castri cum plaatste zich op het standpunt dat het niet aangaat een raadsver gadering te gaan houden als er niet genoeg agendapunten zijn. De heer Peper oordeelde dat B. en W. moeten maken dat er punten op de agenda komen die het de moeite waard doen zijn een raadszitting te houden. De heer Joos ten zeide tot den Burgemeester: houdt u aan de afspraak gemaakt in het Seniorenconvent vergader eens per veertien dagen; waartegen over wij ons bereid verklaard hebben om des avonds te willen vergaderen. De heer Klein zeide er is een streven merk baar om geen voldoende agendapunten te heb- ben.B. en W. kunnen echter best maken dat er genoeg' agendapunten zijn; er wachten nog vele aangelegenheden ter behandeling. De heer Vis ser was tegen de motie maar wilde toch da? meer vergaderd werd, de heer Boes nam on geveer hetzelfde standpunt in. De heer B ij- v o e t oordeelde, dat, indien er iets haperen mocht aan vlugge voorbereiding van voor stellen dit geen critiek op het beleid van den voorzitter kan zijn. Tegen de motie van den heer Klein verklaarde spreker zich. De in de motie uitgesproken afkeuring van het beleid van den Burgemeester vond spreker iets zeer bedenkelijks. De heer Adrian opperde het idee eens per drie weken te vergaderen. Alzoo een groote verscheidenheid van mee ningen. Wat merkte tegenover dit alles de Burgemeester op? Hij zeide dat, had die raad op 18 November vergaderd er zoo weinig agendapunten waren geweest, dat de raad na 15 of 20 minuten door de agenda zou gweeest zijn. Ik acht me niet geroepen, zoo zei de Bur gemeester verder, in die omstandigheden een raadsvergadering uit te schrijven in een tijd waarin bezuinigd moet worden. Het feit, dat een raadszitting meer dan f 50O kost, is voor mij een factor die moet medetellen. Wil de raad mijn beleid afkeuren dan moet de raad het maar doen, maar ik kan dan die afkeuring niet aanvaarden. Nadat de heer Klein nogmaals had betoogd dat er z.i. wel degelijk agendapunten voor een raad te vinden zijn kwam de moti-e in stem ming. Ze werd verworpen met 12 tegen 20 stem men. Daarna ging de Raad naar huis toe. Er- is al eens meer wat in den raad te doen geweest ter zake van de raadsvergaderingen. Of né deze zitting zooveel mogelijk om de veertien dagen zal worden vergaderd gezien hetgeen in het Seniorenconvent is overeengekomen? Men moet het afwachten. De Burgemeester schrijft de raadszittingen uit en de Raad heeft toe te zien, de Raad kan slechts een wensch uiten VOETBAL. De uitslagen der Zondag 1.1. gespeelde wed strijden voor de tweede klas A afd. I zijn: W. F. C.—Kinheim 0—3 V.V.A.Z.V.V. 1—1 H. R. C.Haarlem 12 BloemendaalAlcmaria Vietrix 22 In den wedstrijd W.F.C.Kinheim is weer eens duidelijk bewezen, hoe het gemis van één goede speler een elftal ongevaarlijk kan ma ken. In ons vorig overzicht deelden wij mede, dat de Wormerveersche middenvoor op het appél zou ontbreken, en dat dit een ware han dicap voor de sportparkbewoners beteekende. Maar zóó erg hadden wij 't ons toch niet voor gesteld! Want uitgenomen het eerste kwartier, is Kinheim geen oogenblik in gevaar geweest. Na ongeveer twintig minuten benut de jong ste Michel een goed door Ellen genomen vrijen trap. Kinheim beheerscht het spel, maar brengt het niet verder dan tot een buitenspel doelpunt. Rust gaat in met 1-0. Ook in de tweede helft blijft Velsen ver woed aanvallen, wat een tweede doelpunt ten gevolge heeft, als Groeneveld een goed door Michel Jr. genomen corner inkopt. Door een veranderde opstelling weet W.F.C. dan wel het spel te verplaatsen, maar voor 't doel is het mis, en worden enkele kansen wan hopig verprutst. Aan den anderen kant gaat het beter, want als Michel Jr. een afgemeten pass aan Groene veld geeft, is keeper Rensen (die zich door een blessure niet geheel geven kon) voor de derde maal gepasseerd. Kinheim behaalde derhalve een fraaie 30 overwinning. V.V.A.Z.V.V. was een onbeteekenende strijd, waarin weinig fraais vertoond werd. V.V.A. speelde misschien iets beter, en wist dan ook 't eerst te doelpunten door haar mid denvoor Brands, die een voorzet van links schitterend inkopte. Ongeveer een kwartier na de rust ontstond een scrimmage voor het doel der Amsterdammers, en hieruit werd de gelijk maker geboren. Beide partijen zetten er nog even alles op om tot een overwinning te ko men, waar toen de verdedigingen te sterk bleken voor de voorhoeden, doofde het vuur even snel ais het was opgelaaid, en ging de wedstrijd als de bekende nachtkaars uit. Haarlem ging in weinig opgewekte stemming Hel-derwaarts, want Oldenburg en Kammeijer staan op de ziekenlijst. De roodbroeken hebben echter gewonnen, en tevens een gevaarlijke klip omzeild. Er was voor deze ontmoeting ongekende be langstelling. De moed werd er in gehouden door het ook bij de Bloemendaal-spelers bekende „pirement". Het eerst was H.R.C. in den aanval, en kreeg enkele fraaie kansen, die niet benut wer den. Een doelpunt wordt wegens off-side on geldig verklaard, maar dit overkomt Haarlem eveneens. Toch neemt de thuisclub de leiding, als Dik zoo door Beneker in 't nauw gedreven wordt, dat hij in eigen doed trapt. Rust gaat in met 1—0. Na de thee zet Haarlem een serie aanvallen op, die de Heldersche achterhoede voor be nauwde problemen plaatsen, en was Breeuwer in deze periode beter op dreef geweest, dan hadden er diverse gaten in 't net der gasthee- ren gezeten. Het bleef bij twee goals (van Breeuwer en Polanen). Wel was de laatste minuten H.R.C. nog even actief, maar de Haarlem-verdediging hield stand. Bloemendaal en Alcmaria speelden 'n ouder- wetsch partijtje voetbal, dat spelers en publiek van de eerste tot de laatste minuut in span ning hield. Alcmaria is een behoorlijk getraind elftal, dat het voordeel heeft het begin-tempo tot het eind toe vol te houden. En dit kunnen veel Bloemendaalspelers helaas niet. Wel wordt in een overdonderend tempo begonnen, maar langer dan tot de rust duurt het niet. Steeds blijkt in de tweede helft, dat diverse spelers te vroeg uitgespeeld zijn en dat is jammer, want goede voetbal-capaciteiten moeten gepaard gaan aan uithoudingsvermogen. Als hierin geen verandering komt vreezen wij, dat in nog andere wedstrijden een in de eerste helft ver kregen voorsprong te niet zal gaan. En nu de wedstrijd! Er is slechts vijf minu ten gespeeld, als Charlie de Bock keurig door de Alkmaarsche verdediging laveert, en met een welgeplaatst schot scoort. Lang mogen we ons in dezen voorsprong niet verheugen: als de gevaarlijkste man in de Alc. voorhoede, de rechtsbuiten Bos vrij gelaten wordt (deze speler had o.i. trouwens te veel be wegingsvrijheid) geeft hij een afgemeten voor zet, en de linksbinnen schiet onhoudbaar in. Weer nemen we de leiding. Een der backs speelt te zacht terug, Charlie is er als de kip pen bij, en geeft de groote Bloemendaal-aan- hang wederom reden tot juichen. Er is dan juist een kwartier gespeeld. Van weerszijden worden er dan talrijke aanvallen opgezet, maar tot doelpunten leiden ze geen van allen. Als de scheidsrechter, die uitnemend zijn functie verrichtte rusten blaast, is dit welve? d'end. Na Ce thee is B'oem"id"-' si» den gevaarljjk meer geweest. Het initiatief ging gcieel van de gasten uit. Ma_r t.- aedigmg was onpasseerbaar. Inzonderheid kee per Huisman bracht de Alkmaarsche spelers tot wanhoop. Op inderdaad kranige wijze heeft Wim zijn doel verdedigd. Meer en meer blijkt, dat hij zijn plaats in het eerste elftal volkomen verdient. Zeker zouden wij dan ook gewonnen hebben, als bij een ingooi niet verschillende onzer spe lers waren blijven staan, in de meening ver- keerende, dat de grensrechter een onjuiste be slissing gaf. Alcmaria kreeg hierdoor vrij spel en had geen moeite Huisman te passeeren. Dit doelpunt was onnoodig geweest Met het gelijke spel mogen beide partijen tevreden zijn, maar Bloemendaal het meest. Alcmaria heeft een goeden indruk achtergela ten, maar een kampioensploeg zien we toch niet in haar, hóewei ze nog menig elftal het vuur na aan de schenen zal leggen. Voor a.s. Zondag luidt het programma: Alcmaria V.W.F.C. Haarlem—Z.V.V. BloemendaalH.R.C. V.V.A.De Spartaan. D.W.S.Kinheim. W.F.C. geven wjj in Alkmaar weinig kans en zeker als Bleeker nog absent is. Geenszins achten wij de Wormerveerders in staat, Alcma ria op eigen veld de eerste nederlaag toe te brengen. Of zorgt W.F.C. voor een vervroegde Sinterklaas-surprise? Ook Haarlem zal tegen Z.V.V. haar boontje wel weten te doppen. Zelfs de meest verstokte Z.V.V.'er zal zich van het bezoek aan den Scho- terweg wel geen illusies maken. V.V.A. wist de eerste competitiewedstrijd van Spartaan met 2—0 te winnen. Aan de Kruislaan verwachten we een herhaling, tenzij het voor de zooveelste maal gereorganiseerde Spartaan-elftal eindelijk de juiste opstelling gevonden heeft. D.W.S. kan zeker van Kinheim winnen, maar toch moeten de Amsterdammers de zaak niet te licht bekijken. Onderschatting leidde al eerder tot deceptie. Bloemendaal heeft met H.R.C. nog een ap peltje te schillen. Immers, dit elftal was het, dat ons in Den Helder zoon koude douche gaf, in den vorm van een 41 nederlaag Wjj mis ten toen de stem» van Rapp en J. Cassee. Met deze spelers achten wij ons elftal voldoende versterkt, om de Heldersche roodjakken een kooltje te stoven. Wij verzoeken het publiek dringend, zich nog met de grensrechters, noch met de spelers in te laten. De vorige Zondag zijn er eenige onverkwikkelijke dingen gebeurd. Menschen die zich niet kunnen beheerschen, kunnen beter thuis blijven. Sport is nog steeds liefhebberij, en commandeeren behoort op een voetbalveld niet thuis. Daar zijn andere plaat sen voor! Van onze lagere elftallen speelde alleen het tweede, dat met 63 van Stormvogels 3 won. A.s. Zondag spelen: I.V.O.—Bloemendaal 2, 10 uur. D.I.O. 2Bloemendaal 3, 10 uur. Bloemendaal 4Zeemeeuwen 3, 10 uur. Swastika 3Bloemendaal 5, 10 uur. Junioren Bloemendaal aV.V.B., 10 uur. H.F.C.Bloemendaal c, 10 uur. De zak van Sinterklaas, Sinterklaas, Sinterklaas. De zak van Sinterklaas, o jongens, jongens dat is zoo'n baas, Daar stopt hij, daar stopt hij, Daar stopt hij mild van zin, 7eel lekkers en speelgoed, ja, de heele wereld in! De zak van Sinterklaas, Sinterklaas, Sinterklaas De zak van Sinterklaas, o jongens, jongens, dat is zoo'n baas! NOVEMBERSTILTE. 't Is nu merkbaar stil geworden buiten, in bosch, duin en veld. Na den 16den October heb ik de zanglijster niet meer een liedje hooien tokkelenin de heerlijke avondzon. Zij trachtte ons toen nog eens te vergasten op maatvaste fluittonen en juichende strophen. Trachtte, zeg ik, want erg best lukte het niet. Ook de merel was haar liedje toen nog niet heelemaal vergeten, maar de ware lust tot zin gen was weg. Een paar malen tegen zonsonder gang nog eenige .sonore tonen, die echter al spoedig vervangen werden door de kijvende roe pen, waarmede ze afscheid van den dag nam, hoe zacht en zonnig die soms in October mocht eindigen. Vóór het licht verdween, had ze haar slaap-rikje al opgezocht. Eiken dag komt ze in nog in November een paar malen in ons achtertuintje een afgevallen blaadje omkeeren om een lusteloos kevertje weg te pikken, een paar minuten in 't gras zitten droomen met schuin opgeheven snavel, om dan weer heen te gaan, stom en zonder geruisch. Bij 't Kolkje is nog eenig vogelleven. Vooral boekvinken en groenlingen komen er familie- gewijs drinken en baden. Maar musschen hou den niet van water. Die nemen liever een zand bad, als er 's middags een koperkleurig zonnetje over de zandpaden glijdt. Meezen hebben noch met het een noch met het ander op. Zij drinken en baden weinig en dan nog liefst op d'r eentje. Waterhoentjes loopen, zwemmen en duikelen langs de onderwallen, tuk op een larve of een onkruidzaadje. Maar allen volbrengen deze be zigheden in een stilzwijgen dat past bij de droo- merige rust, welke over 't land ligt. De snelle wolkenmassa's met de overladen buien zijn verdwenen. De lucht is kil; het wijde land ligt met dunnen nevel, die soms tot mist verdicht, doorwaard tot aan de westerkim. Deze blijft doorzichtig als helder nat. Soms is de' hemel open met goudgerande donzen wolkjes. Tegen den avond legeren zich nevelsluiers over 't iand en pakken boomen en huizen in wolbal len. Dan zwijgt de natuur en stemt tot rust der gedachten Alleen de uil weeklaagt over deze stilte. Met zachten tred het zacht ritselen van 't neervallend blad gaat de nazomer heen. Nog even glimlacht hij weemoedig bij 't af- scheidnemen. Maar1 zijn tijd is geslagen. Dé droeve herfst is binnengelaten. 't Is herfsttijd nu, de zomer vlood de zomer die ons vreugde bood met wiekgeklap en groen en bloem, met zonneschijn en blij gezoem. 't Is najaar nu: zie maar in 't rond. Want waar ge groen en bloemen vondt, daar wordt het grauw, eentonig vaal, en 't land wordt doodseh, het bosch wordt kaal. Zoo doet Natuur een rouwkeed aan, want wat ze zong, is heengegaan. Soms nog een dag, mild, zonneklaar en stal, als Zomer aarzelend nog eens kijker wil. Wij, nooit tevreên, we voelen hét verschil en zeggen, dat de herfststorm is op til. „Hij komt!" Dat 's ook wat Madeliefje zei, dat kopjehangend zuchtte in de wei. En is de zon soms sterker dan de mist, toch is de strijd vóór d'avond wel beslist, Dan spreekt de bulderbas:,,'t Beslecht den twist met storm en regen aan een rist." De bulderbas komt op met stormgedruisch en giert door 't duin en beukt op hut en huis. De najaarsstormen blazen, zij roepen, loeien, razen. In struik en boom, langs weg en stroom kimt ge hun gieren hooren. De bladeren en de takken, de pannen van de daken, zij vliegen weg langs heg en steg den wandelaar om de ooren. Herfst komt onverbiddelijk jaarlijks weer. 't Groen verwulft van 't lieflijk schemerig pad, schaduw-oord, waar 't vogelenkoor in zat, alle jaren valt het dwarrelend neer. Ja, het valt en dat is ook het best, Want de lucht verkilt. De dood is zacht, als hij komt in stillen vochtigen nacht: weg is alle levensvreugde op 't lest. K. ZW. Wanneer gij spreekt tot eene vrouw, doe het met reinheid van hart. Zeg tot uzelf: „Laat mij, in deze zondevolle wereld geplaatst, zijn als de smettelooze lelie, onbezoedeld door den modder waarin zij groeit". Is zij oud? beschouw haar ais uw moeder. Is zij achtenswaardig? als uwe zus ter. Is zij van weinig beteekenis? als uw jongere zuster. Is zij een kind? behandel haar dan met eerbied en beleefdheid. WAERHEIJT. Men seijt wel, en het is ook menichmael gebleken, Dat sotten int gemeijn de waerheijt sullen spreken; Men seijt oock, en het is een overoude clacht, Dat die de waerheijt spreeckt wort voor een sot geacht. (J. Revius.) VERGELIJKING. Heeft u al den grooten roman van uw leven beleefd? Neen. Tot zoover slechts een paar feuil letons en eenige korte verhalen. GOED GEREPAREERD. Een Engelschman reed met een Ier door het land. Toen zij voorbij een galg kwamen vroeg de Engelschman spottend: Pat, zie je dat ding daar? Waar zou jij thans zijn, als het nog in gebruik was? Dan zou ik nu alleen rijden, was het prompte antwoord. Matheus, heeft de professor op 27 zijn ont bijt al gehad? Ik weet het niet meneer. Ga het hem dan beleefd even vragen. Dat heb ik al gedaan, maar hij weet het ook niet.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 7