Het BloemendaaSsch Weekblad. SPORT. De wandluis en wat er mee in verband staat. kende meesterwerk der Fransche litteratuur ook met vreugde in de Hollandsche te begroe ten; er staat zoo veel in dat van alle tijden is, dat het niet te billijken ware, indien men niet over eenige minder geslaagde passages zou kunnen heenstappen. Het boek, prachtig uitgegeven door den Uitgever Schoonderbeek te Laren, die hier mede een daad verricht heeft, die erkente lijkheid verdient, moge in breeden kring de be langstelling wekken, die het ongetwijfeld waard is. Uit „Propria Cures". M. C. L. VOETBAL. De uitslagen der op Zondag j.l. gespeelde wedstrijden voor de 2e klas A zijn: SpartaanD.W.S. 14 Z.V.V.—V.V.A. 5—0 KinheimW.F.C. 25 HaarlemH.R.C. 63 Alc. VictrixBloeraendaal 54 Zoo is dan ook de beslissing gevallen voor de bezetting van de laatste plaats in deze com petitie. De Spartaan, het elftal dat gedurende het geheele seizoen onderaan gestaan heeft, valt de twijfelachtige eer te beurt, degrada tiewedstrijden te moeten spelen. Wij hopen voor dit sympathieke elftal het oeste, maar vreezen het ergste. De a.s. tegenstanders toch. O.V.V.O. en Kennemers of O.S.V. zijn ploegen, waarmee niet te spotten valt, en a.' is het waar, dat de Spartaan (alleen wat haar ach terhoede betreft) veel routine voor heeft, even zeer is het een feit, dat de aanvalslinie der Amsterdamsche roodbroeken gedurende acht tien wedstrijden waarin slechts 23 doelpunten geproduceerd werden aan een schotloosheid lijdt die 't ergste doet vreezen! Deze schotloosheid werd ook in de ontmoe ting tegen D.W.S. dermate gedemonstreerd, dat de groote aanhang der thuisclub er wanhopig onder werd. Het eerste kwartier waren de gastheeren, die met wind njee begonnen, sterk in den aanval, maar het veelal goede veldwerk bracht geen resultaten. De meer en meer op den voorgrond tredende D.W.S.-back Van Stokken, had het heele zaakje in den zak, en hield het daar in het verdere verloop veilig op geborgen. Aan den anderen kant verging het den attaques van het D.W.S.-quintet, meest geleid door Van Es, niet veel beter: het drie manschap OerlemansWalstGrobbe wist er wel raad mee. De ruststand luidde dus 00. De hervatting bracht hoop in de Spartaan gelederen, want de middenvoor Ohm kopte een voorzet onberispelijk langs Huntelaar. Maar v. d. Kluft zette onmiddellijk een domper op de blijdschaps-uitingen, door van den aftrap gelijk te maken. Toch hield De Spartaan nog de beste papieren: de gemakkelijkste kansen werden echter om zeep gebracht. Als v. d. Kluft zijn elftal dan de leiding geeft, is 't pleit beslecht. Er komt een inzinking bjj de roodbroeken en 't kost den D.W.S.'ers ten slotte weinig moeite den eindstrijd op 41 te brengen. Z.V.V. nam tegen V.V.A. geen halve maat regelen: zij verpletterde deze Amsterdammers met 50, een uitslag, die qua spelverhouding volkomen verdiend was. Bij Z.V.V. had de aan wezigheid van keeper Foeih een goede stimu lans op de verrichtingen van het geheele elf tal. Reeds na een kwartier werd Kempema voor de eerste maal gepasseerd. Het slappe aan- valsspel van het rood-zwarte binnentrio deed geen grootsche dingen verwachten, en als na een half uur spelen de Zaansche middenvoor voor de tweede maal scoort, is V.V.A.'s lot gelaten. De verslagen uit de plaats over dezen wedstrijd zijn in hun oordeel eensluidend: niet het sterkste elftal heeft gewonnen, en, Bloe- mendaal speelde ontegenzeggelijk, onder aan voering van zijn spii, technisch knapper voet bal dan Alcmaria. Bravo! dat geeft hoop vooi de resteerende wedstrijden. A.s. Zondag speelt Bioemendaal in Amster dam tegen den 4e klasser Swift voor den K. N. V. B. beker. Indien de tegenstander niet onder schat wordt winnen we. De lagere elftallen speelden als volgt: D.S.K.Bioemendaal 3 Zeemeeuwen 3Bioemendaal 4 Hellenen 3Bioemendaal 5. Junioren. Edo aBioemendaal a Bioemendaal cZandvoort b Bioemendaal dKennemers b Zondag speelt: Bioemendaal 3Kennemers 4, E.T.O.Bioemendaal 4 Junioren. Bioemendaal c—Kenau 4—2 6—5 2—4 2 —2 0—20 10 uur 2uur 10 uur MET HET HAARLEMSCH ELFTAL NAAR BRUSSEL. (De opneming van dit verslag ondervond ver leden week vertraging. Het vinde thans nog hieronder een plaats. Red.) Zoo behoort dan de eerste internationale wedstrijd van net Haarlemsche elftal weer tot iet ve.iCden. Maar het succes, zoowel sportiel als amusant is zóó groot, dat de herinneringen aan deze ontmoeting bij alle deelnemers nog ang m gedachte zuuen blijven. het gezelschap, 11 speiers, 3 reserves en 5 officials vertrok Zateruagmiddag half vier uit Haarlem om ongeveer acnt uur Belgische tijd) in Brussel aan de midden-statie te arriveeren. Hier stond een Belgische delegatie ter ont vangst gereed. Na de gebruikelijke plichtple gingen werd naar Hotel Cécil gereden, waai ■men zich, voor aan tafel te gaan, eerst van de reis kon veririsschen. Tijdens het uitgebreide diner, waar de Belgische vrienden mede aanza ten, werd bekend gemaakt, dat in „Oud-Brus sel" de avond verder gepasseerd zou worden. Wij troffen het: Brussel was in Carnaval- --temming, en dat was goed merkbaar in de kolossale zaal van „Oud-Brussel" waar een pracht-orkest tot foxtrot, rumba en tango noodde. De meesten der Hollanders ontpopten zich als prima-danseurs en wij waren dan ook spoedig populair. Dit begon eigenlijk al, toen we de zaal binnenkwamen en de groote en stevige lichaamsbouw der Kennemerlanders opviel. Even daarna werd dit nog geaccen tueerd, als een Nederlandsche worstelploeg haar joyeuse entrée maakt. Onze Zuiderburen moeten wel een gunstigen indruk van de licha melijke ontwikkeling van het Hollandsche ras gekregen hebben! Intusschen heerschte er een echte feeststem ming, die haar toppunt bereikte, toen om half twaalf het gemaskerde bal ingeluid werd, met de komst van een twaalftal geeostumeerde Zuid-Belgen met eigen muziek. Dit stelletje was allerzonderlingst uitgedost. Typisch waren de hoofddeksels, welke bestonden uit een acht tal (imitatie) struisveeren. We kwamen te weten, dat dit optreden iets uit de Belgischp folklore was en eigenlijk op geen enkel carna vals-feest mag ontbreken. Veel te vroeg naar den zin van velen werd avond-appèl geblazen, maar daar er Zondagochtend half negen re veille zou zjjn, waren de leiders onvermurw baar. Om negen uur Zondagmorgen waren we weer aan de ontbijttafel vereenigd. Kwart voor tien wenschten de Belgische officials ons goeden morgen, en noodigden ons uit, per touring-car Brussel „te doen" In ruim twee uur bezichtigden we de voor naamste bezienswaardigheden: stadhuis, paleis graf onbekende soldaat, oorlogsmuseum, Lae- ken, Heijsel, stadion etc. Na een lichte lunch per auto naar het sta- feitelijk reeds beslist. In de tweede helft wordt d-on der UnlQn gajnt GiUoise> op weik terrein de score regelmatig tot vijf opgevoerd, waar tegenover V.V.A. niets wist te stellen. Zoo brachten de Zaandammers zich op stevige ma nier in veiligheid. Kinheim had tegen W.F.C. een off-day. In 't begin van den strijd had het er alle schijn van dat de Velsenar. zouden winnen. Maar de kente ring kwam toen W.F.C. doelpuntte. In de Wor- merveersche voorhoede speelden Bleeker en Stelling een rol van beteekenis en nog voor de rust scoorde eerstgenoemde speler no. 2. Na de thee kwam Kinheim eerst in 't offensief. Succes kwam weer van de tegenpartij: de rechtsbuiten Stelling ondernam een rush, zette scherp voor, en de toesnellende linksbuiten ko gelde ineens langs Druiven. Een pracht-goal! Neg gaven de Velsenaren zich niet gewonnen en wisten den achterstand zelfs tot 32 te re duceeren. Hiermede was al 't kruit verscho ten: er werd verder erbarmelijk geknoeid en regelmatig voerden de gasten de score tot 5—2 op. Kinheim besloot haar eerste seizoen in de tweede klasse derhalve met een dikke ne-Vr- laag. Toch kunnen Stals c.s. met genoegen op hun verrichtingen terug zien. Vooral "iet feit dat zij op Haarlem drie van de vier punten veroverden, deed hen kennen als gevaarlijke te genstanders, en waar het elftal veel jonge spelers telt, gelooven we wel, dat er hoopvolle perspectieven voor deze jonge vereeniging aanwezig zijn. Haarlem luidde het zoo succesvolle seizoen 1931- 32 uit met een 63 overwinning op H. R. C. Toch zal deze wedstrijd niet veel moed gegeven hebben voor de komende promotie- competitie, want het door Haarlem vertoonde spel was weinig veelbeloovend. Nu moge als excuus gelden, dat behalve de la Mar, ook v. Daalen ontbrak, maar dit kon de zwakk» in druk, die het geheel, maar vooral de verdedi ging maakte, niet geheel Vergoeden. Driemaal namen de Helderschen de leiding, en eindelijk, nadat Haarlem voor de derde maal (uit een penalty) gelrjk gemaakt had, deed het, wat van een kampioen verwacht kan worden. In een kwartier tijds werden nog drie doelpunten gemaakt. Bloemendaa' trok vo! goede verwachtingen -laar Alkmaar immers op het Alcmaria-terrein werd nog nimmer verloren. Inderdaad is er een uitstekende wedstrijd gespeeld. Dat Alc maria ditmaal won, dankt zij aan het falen van onzen linksback, die Bos eenige niet te missen kansen bood. De voorhoede der onzen speelde voortreffelijk, inzonderheid de rechter- wing (De Bock was weer rechtsbinnen) en vierde de herbezetting dezer plaats met drie keurige doelpunten. Wij hebben ock ditmaal een uitstekenden indruk in de Kaasstad achter- de wedstrijd gespeeld zou worden: Ons elftal was aldus samengesteld: v. d. Wint (VSV); Haak (Stormvogels), v. d. Grient (VSV); Immer (Bl'daal), Dinkla (EDO), Oomen (EDO); v. d. Steen (Stormvogels), de Bock (Bl'daal) Verkerk (RCH), Smit (RCH), Hillekamp (VSV). Het elftal der Entente Provinciale Braban- qonne was: Debie; Vekens, Poppaert; Greenaway, Teunlnckx, Paduwat; Luxem, Tiévez, Desmet, v. d. Eijnden, Denayer. Het duurde een kwartier, voor onze spelers zich op het harde, besneeuwde terrein thuis voelden, en hiervan profiteerden de kle'ne-raope Belgen door een serie aanvallen te ondernemen op ons doel, dat echter schitterend door de Vel- sensche reus verdedigd werd. Onze verded'firfn0' weerstond den druk, en langzamerhand ging ook de aanval een woordje meespreken. We'dra loste Smit een schitterend schot, dat gelukkig voor Debie door de bovenlat gekeerd werd. De- Me is de bekende ex-doelverdediger van het Belgische elftal, en is nog steeds de favoriet van het oubllek, dat hem bii elk optreden toe- ■Michte. Hoewel hij nog niet veel moeiliiks te doen kreeg constateerden wil dlr°ct, dat hti ■loh bezondigde aan eai*rv-olay. Dit werd hem noodlottig, went als de Boek een pracht center o-eeft aan Filleksimp. zet de vSV'er voor. Debie wil te gracieus d»n bal onderscheppen, maar Verkerk is er a's de kinnen bii, en denoneert het leder in de touwen. Er was toen juist 25 minuten gespeeld. Vier minuten later ontstaat er een serimmn°,e voor het Haarlemsche doel. De bal komt telkens terug, en eindelek ma-kt nasrset aan alle geharrewar e°n einde, door "eliik te maken. Tot de rust bliift Haarlem do- mineeren. Het goede kopwèrk vaii onze spelers valt op, terwijl ook de balcontrole ons beter lijkt. Half-time gaat in met 11. Direct na het begin der tweede helft ver richt v. d. Windt een mooie „save" voor eer. schot van den Belgischen middenvoor. Maar hiermede was de schotvaardigheid van het Brusselsche binnen-trio uitgeput. Wel gaf hun -echtsbMten, de beste speler der Belgen nog diverse keurige voorzetten, maar onze verde ilging, waarin vooral Haak uitstekend speelde was onvermurwbaar. Aan den anderen kant ging het beter! Reeds na 6 minuten passeert De Bock eenige verdedigers geeft e">- afgeme ten pas aan Verkerk, die zijn plicht doet, en ra twintig minuten herhae'.t zich dit spelletje. Zelfs scoort Smit nog een vierde "ral, welke echter om onbegrijpelijke redenen, op De rest van den tijd wordt kalm uitgespeeld. Zoo kwam het einde met een verdiende 31 overwinning voor het Haarlemsch elftal. By de Belgen was, zooals wij reeds opmerk ten, de rechtsbuiten de beste speler. Na hem dient de rechtshalf (een Engelschman) ge noemd te worden. Het binnentrio der voorhoede was zwak, vooral in schieten. De middenlinie schcot over het algemeen te kort in haar voe dende taak. De backs begonnen goed, bleken trapvast, maar zakten later af Debie behoede zich voor nonchalance. Dit kwam Brussel op een doelpunt te staan. Bij de Haarlemmers waren De Bock en Smit de beste voorspelers. Verkerk toonde zich weer een nuttig middenvoor. Hij scoorde de drie goals en verrichtte daarmede de hattrick. In de middenlinie speelde Dinkla een uitstekende partij. Zijn kopwerk was af, terwijl ook de spelverdeeling bij hem in 'goede „banden" was. Oomen had den gevaarlijksten man te houden en had geen prettigen middag. Hij hield daarenbo ven het spel, dcor steeds naar Dinkla te plaat sen te kort. Immer heeft een goede partij ge speeld. Jammer dat h(j vóór rust te veel achter bleef, wat, geiden het absoluut falen van onzen rechtsbuiten niet goed was. Na de thee trok hij •mee met den aanval, en dit kwam het geheel ten goede. After all kan Bioemendaal over zijn vertegenwoordigers meer dan tevreden zijn. Na den wedstrijd was er rèunie in de koffie kamer van het Stadion, waar men eenigen tüd gezellig biieen was. Een uitstekend diner in Gëcil was het slot der gastvrije ontvangst den Entente Brabanconne. Aan den maaltijd werden over en weer hartelijke woorden ge sproken en plannen gemaakt over een spoedige herhaling der ontmoeting in Haarlem. De Belgen hebben zich doen kennen als uit stekende gastheeren. Alles was in de puntles verzorgd en geregeld en het ..tot wee-ziens" b« het vertrek van den trein uit Brussel was van weerszijden hartelijk gemeend. G.V. RAPIDITAS—A. n. C. I 2—1. Heeren. De nieuwe opstelling van Rap heeft goed vol daan. Direct wordt er door belde partijen flink aangepakt. Na engevesr 10 minuten spelen neemt Rap de leiding 10. Na den afworp blijft Rapiditas in de meerder heid, diverse kansen gaan evenwel verloren. De aanvallen van A. H. C. hebben mede door den straffen wind weinig succes. (Na). Even voor de rusut gaat Pal er vandoor, pas veer gelijk. Kerker weet den stand op 21 te Na de rust is de- verhouding in 't veld onge veer gelijk. Kesker west de stand op 21 te brengen. Rapiditas vordt dan op haar speel- helft teruggedrongen, maar door uitnemend ver dedigen wordt erger voorkomen. Met A. H. C. in de meerderheid komt 't einde. RAPIDITAS—GYMNASIUM 5—3. Dames. Het Gymnasium neemt spoedig de leiding door mej. v. d. Bergh 01, waarna mej. Bruyn gelijk maakt. Er wordt door beide partijen en thousiast gespeeld. Mej. v. d. Berg doelt voor rust nogmaals 12. Na de rust is Rap door wlndvccrdeel in de meerderheid. Mej. Visser weet tweemaal te sco ren 32. De verdediging van Gymnasium was zeer goed. Mej. Keyzer en mej. Leemhuis vielen hier op. In de laatste 5 minuien scoort mej Josso voor Gymnasium eenmaal en mej. Poorter voor Rapiditas nog tweemaal. Het einde van den prettig gespeelden wedstrijd komt dus met 5—3 in 't voordeel van „Rapiditas". Voor Zondag a.s. staat op het programma: RAPIDITAS A—RAPIDITAS B. Nu Rapiditas als no. 2 van de ranglijst in de Haarlem-che competitie is geëindigd, zal weer met de gewone training aangevangen worden, terwijl binnenkort een aanvang wordt gemaakt met het spelen van nederlaag wedstrijden. Zondag 6 Maart vinden selectie-wedstrijden plaats tusschen 2 Haarlemsche elftallen, ter kie zing van een Haarlemsch elftal, dat 2e Paa-ch- dag tegen een elftal Groningers speelt alhier. Deze wedstrijden hebben zoowel voor Heeren als Dames plaats. De wedstrijd voor a.s. Zondag begint 2 uur 30 op het Rap-terrein a.d. Vergierdeweg Haarlem (N.). POLITIESPORT. Voor belanghebbenden plaatsen we hieronder den Competitiestand, van Afdeeling H van den Ned. Pol. Sport Bond. Competitiestand. (Bijgewerkt tot 10 Februari 1932). Afd. n. gesp. gew. gel. verl.doelp. punt, 6 0 I 27—10 12 Bloernmdaal 7 5 2 0 24—16 12 3 1 4 15—16 7 3 0 6 20—25 6 1 1 3 9—13 3 6 1 0 5 11—26 2 Na 10 Februari heeft plaats gehad: Leiden—Den Haag op 17 Febr. j.l. en leverde deze wedstrijd een gelijk spsl op n.l. 33. Bl'daal—Wassenaar op 18 Febr. j.l. Deze strijd eindigde met een voor Bl'daal groote overwin ning, n.l. 91. Dus staat Bl'daal met 1 punt ln het voordeel bij Den Haag, boven aan de ranglijst. Bl'daal moet nog uit tegen Wassenaar op Vrijdag 26 Febr. a.s. en thuis tegen Den Haag Deze wedstrijd welke intusschen nog niet is vastgesteld, zal voor het kampioenschap in deze afd. wel de beslissing moeten brengen. Het- ont breekt dus in deze Afd. niet aan spanning. Op een des Maadags voor de politie speciaal vastgesteld uur, wordt door verschillende leden in Stoops Bad het zwemmen, terwijl Dinsdags en Donderdags in twee gedeelten, de gymna stiek wordt beoefend onder deskundige lei ding. Deze laatste oefeningen bestaan voorna melijk uit Zweedsche gymnastiek en Eng-elsch boksen. Uit een en ander blijkt wel dat door onze leden, met medewerking van onze supe rieuren, zeer actief 0rt wordt gedaan. P. S. C. „Bioemendaal." HET BESTUUR van den grensrechter, geannuleerd werd. HISTORISCH. Broe- eeft enigen tijd een hcopje centen - staan te bekijken. Eindelijk v ragt hij. „Moe adviesj waaraan kunt U toch zien, dat het losse cen ten zijn?" Van de firma Lieve Co. te Vlaardingen ontvingen wfl een circulaire over het boven genoemde onderwerp, hetgeen wij hier gaarne 'aten volgen. In deze circulaire willen wij eens met elkander uitvoerig behandelen een kwaad, waardoor vele nette bewoners en verhuurders getroffen wor den. Immers voor eiken netten bewoner en verhuurder is het besmet zijn der woningen met wandgedierte een ramp. Hoevele malen heb ik uit den mond van nette bewoners vernomen, dat ze maanden gebukt gingen onder het raad sel, hoe het toch mogelijk was, dat zij, als zindelijke en oppassende vrouwen aan wand gedierte in haar woningen zijn gekomen. Ik heb gevallen meegemaakt, dat de vrouw onder behandeling was van een zenuwarts en de dokter er maar niet achter kon komen, wat de oorzaak van het zenuwlijden was. Eerst na mijn inspectie, waardoor het geheim van het on zuiver zijn der woning openbaar werd, kreeg de arts met zijn kuur succes. Daar zijn andere gevallen, waarin de vrouw des huizes eiken nacht opstond, gedreven door onrust, dat haar kinderen in de zoete rust ge plaagd zouden worden door het steken van wandluizen. Natuurlijk had het gebrek aan nachtrust een nadeeligen invloed op de gezond heid van het vrouwtje. Menigmaal heb ik mee gemaakt, dat een moedertje, die niet wist, dat haar woning door wandluizen was besmet, met een harer kinderen, die door een wandluis was gestoken en door den vergiftigen steek een huid-aandoening had bekomen, naar een dokter, was gegaan. De dokter had geruimen tijd voor het raadsel gestaan, wat de oorzaak toch wel kon zijn van deze huid-aandoening. Door mijn inspectie werd de dokter met de oorzaak van 't lijden bekend en spoedig trad genezing in. Ook het slapen in hotels, welke besmet zijn met wandgedierte, is niet ongevaarlijk. Gesteld, dat een syphilislijder den vorigen avond op Uw kamer geslapen heeft en dat een wandluis dezen bezoeker heeft gestoken en besmet bloed heeft afgezogen. Indien U den volgenden nacht door deze zelfde wandluis gestoken zoudt worden, zou de kans groot zjjn, dat U één of meerdere bacillen in Uw bloed kreeg en hierdoor een vreeselijke ziekte op den hals haalde. Uit een en ander is U zeker wel duidelijk geworden, dat een door wandluizen besmette woning of hotel voor de omgeving verschillende gevaren kon opleveren, Nu ik op deze gevaren heb gewezen, kan ik mij voorstellen, dat bij U de gedachte naar voren is gekomen: Hoe zijn wij eigenlijk van dit onrein vrij gebleven? Inderdaad is de kans, dat ook ons huis of meubilair door wandluizen besmet wordt, groo- ter dan menigeen zich voorstelt. Laat ik eens eenige van die kansen met U nader behandelen. Ie. Kan de mogelijkheid bestaan, dat de woning van onzen naasten buurman besmet is met wandgedierte. Het is dan bijna zeker, dat ook wij binnen zeer korten tijd onrein in onze woning zullen ontdekken, vooral, als hij, door onvoldoende ontsmettingsmiddelen, de wand luizen niet doodt, maar verjaagt. 2e. De verhuiswagens; wat zijn er weinig menschen, die dit groote gevaar beseffen. In verhuiswagens is plaats voor besmette en zin delijke inboedels. Vooral ais wij een verhuizer aannemen, die er niet op let, om alleen ge controleerde inboedels aan te nemen, maar ieae- ren inboedel overbrengt. Veronderstel, dat onze inboedel in den wagen geplaatst wordt, a.ls er pas een inboedel in is geweest, die in ruime mate besmet was met wandgedierte. Hoe gemakkelijk kunnen er een paar wandluizen uit een ledikant gevallen zijn, die op den bodem van den wagen zijn terecht gekomen en daar weer wachten op .en veilige schuilplaats en bij voorkeur ons bed of ledikant daarvoor uitkiezen. Is het wonder, dat wij na verloop van eenigen tijd onrein in onze woning hebben en wij maar niet begrijpen, ■10e wij er aan gekomen zijn? Een derde gevaar is het koopen op vendu's. Wat zijn daar vele menschen mee ingeloopen! Vaak heb ik ook onrein gevonden achter schilderijen en in ledikanten, welke afkomstig A-aren uit den inboedel van een overleden familielid. Bijzondere nota neem ik brj inspectie altijd van crayonportretten. Deze portretten worden, uit achting voor den overledene, altijd lang bewaard en gaan zoo gemakkelijk van den een op den ander over en leveren daardoor een niet gering gevaar op. Ook zijn in veel fabrieken de kleedkamers door wandgedierte hesmet. Eenige jaren ge leden heb ik voor een groote fabriek de kleed kamers moeten zuiveren. Deze kleedkamers waren opgebouwd uit gewapend beton en alleen dé haken waren op 'n plank bevestigd. Achter deze planken zaten wandluizen, welke dus met de kieeding van het personeel waren mee gebracht. Hoewel ik nooit voor dit werk in scholen werkzaam geweest ben, twijfel ik niet, of ook daar zullen wel kledingbergplaatsen besmet zijn. Niets te verwonderen zou het zijn, als een Uwer kinderen eens een wandluis vanuit de school meebracht. Nog niet zoo lang geleden is het voorgeko men, dat een. bewoner in een gebruikten gas meter een wandluis aantrof. Deze meter had voorheen in een besmette woning gestaan en werd daarna bij deze menschen geplaatst. Ook zuiverden wij kort geleden een met wandluizen besmette wasscherij. Het was dus niet te verwonderen geweest, als een van de cliënten van deze wasscherij eens iets met de schoone wasch had thuis gekregen. Bij een kleermaker, die thuis zat te werken voor een der grootste confectiezaken van ons land, hebben wij de woning gezuiverd. Hoe ge- makkelek had iemand een besmet costuum hunnen koopen. Verder mag ik gerust noemen de boeken van openbare leeszalen en bibYolheken. Deze boeken komen dikwijls in banden van de zieken en komen dus met de "bedden of ledikanten ir aan raking, juist de plaatsen waf het ongedierte zich ophoudt. Het aantal gunstige gelegenheden om met engedierte besmet te worden zou ik nog met een aantal gevallen kunnen aanvullen. Ik meen echter, dat ik U reeds voldoende over tuigd heb v n de vele mogelijkheden, hoe onze inboedel door wandluizen besmet kan worden. Het aantal besmette woningen is dan ook veel grooter dan de meeste menschen zich vooratel len. Bij de vele inspecties, die door mij in ver scheidene bouwvereenigingen zjjn gedaan, is het een zeldzaamheid, als minder dan 10 pCt. van het aantal woningen besmet is. Daar zijn bouw vereenigingen door mij geïnspecteerd, b(j welke :k meer dan 50 pCt. besmette woningen vond. Dat de besmetting in den nieuwbouw meer wordt aangetroffen dan in den oudbouw, heeft zijn oorzaak daarin, dat in vroeger tijd zeld zaam de slaapplaatsen van verschillende wo ningen aan elkaar grensden. In het oude ge deelte van een stad zien we b.v. een woonhuis naast een pakhuis, heerenhuis, fabriek of wat ook gebouwd. Wij kunnen dus gerust zeggen, dat van den eenen hoek van de straat tot den anderen hoek alle slaapplaatsen aan elkaar grenzen. Hierbij komt, dat deze slaapplaatsen over het algemeen zeer droog zijn en daarom bijzonder geschikt zjjn voor voortteling van de wandluis. Bij de ouue woningen trett men nog vaak de natte bedstede aan en in dezen voch- igen toestand komt het zaad der wandluis en de wandluis zelf niet tot ontwikkeling. Hoewel de bouw van de nieuwe woningen dus ook uit een hygiënisch oogpunt tegenwoordig anders gebouwd worden als vroeger zijn wij, wat ge zond en zindelijk wonen aangaat, nog niet zoo veel vooruit gegaan. Was het vroeger een zeld zaamheid, als men hoorde, dat een woning on zuiver was, en kwam dit dan betrekkelijk nog maar alleen voor bij sociaal achterlijken, tegen woordig komen wij vaak bij heel nette men schen, die, hoewel ze er zelf niets aan kunnen doen, toch in hun woning dit onrein hebben. Komen deze onschuldige menschen tot de ont dekking, dat ook hun woning niet meer zuiver is, dan zoeken ze allereerst hun redmiddel in verhuizen. Zonder hun inboedel te laten ont smetten, kruipen ze maar weer in een andere woning, en na korten tijd is ook deze woning, plus de naastgelegen woningen, besmet. (Wordt vervolgd.) CONTINGENTEERING VAN TEXTIEL- GOEDEREN. Naar aanleiding van desbetreffende vragen wordt vanwege het Crisis In- en Uitvoerbureau medegedeeld, dat ten aanzien van de contin- genteering van textielgoederen thans de vol gende regeling geldt: A. Importeurs die textielgoederen als boven bedoeld wenschen in te voeren, blijven hun des betreffende aanvragen op de daartoe vastge stelde formulieren bij 't crisis-bureau inzenden; C. In geval op de aanvrage gunstig wordt beschikt, wordt aan de aanvragers door ge noemd bureau een toewijzing verstrekt, ver meldende de totale bedragen, tot welke hun onder de bekende voorwaarden de invoer, uit de op de toewijzing vermelde landen wordt toe gestaan; C. Zij, die in het bezit zijn van een op hun naam gestelde toewijzing wenden zich, zoodra ze een bepaalde partij goederen wenschen In te voeren ter verkrijging van de daarvoor be- noodigde vergunning tot de Kamer van Koop handel en Fabrieken, bg welke hun handels zaak in het Handelsregister is ingeschreven, onder overlegging van: *a. de toewijzing; b. de origineele factuur der in te voeren goederen; D. Op de toewijzing wordt door de Kamer van Koophandel en Fabrieken telkens afge schreven het bedrag waarvoor vergunning is verleend. Indien het totaal bedrag der toewijzing is afgeschreven wordt deze door de Kamer inge houden; E. Bij de afgifte van een invoervergunning wordt aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voldaan een bedrag, overeenkomende met 2 ten honderd van de factuurwaarde der in te voeren goederen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, bij welke alle gewenschte inlich tingen, alsook de noodige formulieren ver krijgbaar zijn. VEE-VERLOSKUNDIGEN EN CASTREURS. Een landelijke bond opgericht. Woensdag 17 Febr. 1.1. is in het „Heeren logement" te Purmerend een vergadering van vee-verloskundigen en castreurs gehouden, on der leiding van den heer M. Wapenaar, te Vlaardingen. Opgericht werd met algemeene stemmen een bond van Veeverloskundigen en castreurs in Nederland, die zich o.m. zal bezig houden met de bestrijding van het onbevoegd uitoefenen en les geven in vee-verioskunde en castreeren. Op zeer duidelijke wijze bracht de geachte spreker naar voren, hoe heden aan dit eertijds hooggewaardeerde beroep, geweld wordt aan gedaan door een reeks van personen, die hun beroep er van maken om aan veie personen dit vak op onvoldoende wijze te leeren en hoe aan deze menschen een zoogenaamd diploma wordt uitgereikt, hetgeen door de leermeesters zelf wordt uitgereikt en onderteekend. Spreker wees er op, h'oe jengeueaeu, die zich ter goeder trouw bij deze leermeesters aan melden en hun geld offeren, later bemerken, hoe onvoldoende de opleiding was en hoe hier door schade aan vee en veestapel wordt toe gebracht. Het getal vee-verloskundigen is zoo geweldig gestegen, dat er op sommige dorpen vijf per sonen wonen, die dit bedrijf uitoefenen en zelfs in den drukken tijd hun kostgeld nog niet kunnen verdienen, laat staan, dat ze een huis gezin kunnen onderhouden. Verder bracht de vergadering een woord van lof en dank aan den spreker, over de wijze waarop door hem het blad „De Vee-Verlos- kundewordt verzorgd. Als voorloopig bestuur werd gekozen de hee ren P. Stroomer, Alkmaar, J. Smit, Spanbroek en M. Roozing Schagerbrug, die hun voorloo- pige benoeming aannamen. GESCHENK DER STUDENTEN AAN AMSTERDAM S UNIVERSITE-T. Het cadeau, dat ade studenten aan de Uni versiteit van Amsterdam tijdens de feestelijk heden in Juli bij het driehonderd-jarig bestaan der Hoogeschool, zullen aanbieden, zal bestaan uit een beeld, eventueel op de binnenplaats van het Universiteitsgebouw aan de „Poort" te plaatsen en voorstellende een menschelijke ver schijning, die „de wijsheid" per railleert. Dit beeldhouwwerk, dat in brons gego'en en ongeveer 1.60 M. hoog zal worden, is opge dragen aan den beeldhouwer Polet. (H. D.).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 3