GOSEN SCHIERING Centrale-V er warming Oliestookinrichtingen. «I. van Vess TECHNISCH-BUREAU Het Bloemendaalsch Weekblad. HAARLEM TEL. 12660 BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN. GEMEENTERAAD. PREDIKBEURTEN N.V. K. VISSER's Autodiensten DE SNELLE VISSER" TeleP. 10118 Iets Nieuws! MEVROUW Luxe Brocd-enBanketbakkerij KEeverpsrkweg ÏO - Telefoon 11070 LEVERT U OVERHEERLIJK GEVULD met amandelspijs gevuld met kaneel en suiker 30 of 60 cent per stuk 25 of 50 cent per stuk H. Postuma, Hasselaarplein 5, Haarlem, een half pond boter, verpakking Sierkan; aan den Politiepost te Aerdenhout, een dameshand schoen; aan het bureau van politie Overveen, een sleutel, een gymnastiekschoen, een bloed koralen halsketting. GEVESTIGDE PERSONEN. Opgave van 1825 Februari '32. C. van de Lagemaat, Rustenburgherweg 23, Bloemendaal; B van Amerongen, Hartsnlust- laan 3, Bloemendaal; J. Het, Hooge Duin en Daalscheweg 19, Bloemendaal GEMEENTE BLOEMEND AAL. Bevallen: B. Ch. André de la PortePaars- markt, z.; M. W. J. De Lestrieux Hendrichs Huijsser, z. Ondertrouwd; J. Boonacker en J. Boonacker. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Mag ik u een klein plaatsje verzoeken voor h ,t volgende Onaangenaam werden wij getroffen door het stukje historie in uw blad van 12 Februari jl. getitel „Francesco Pizarro, de bloedhond dèr Madonna". Wij "zouden u er op willen wijzen, toegevende dat de historische feiten in het algemeen niet bezijden de waarheid zijn, dat het uit een ge schiedkundig oogpunt ten zeerste onweten schappelijk is, daarin een legende te verwerken: dat Pizarro, als zwijnenhoeder, als jongen een visioen had, waarin hem de madonna was verschene Daargelaten, dat in een ruw actief soldaten leven voor hem dat visioen wel eenigszins ver bleekt zal zijn na vijf en twintig jaren, staat het voor elke geschiedkundige toch vast, dat een legende 'n legende moet blijven en in „Ge schiedenis" niet tehuis behoort. In elk geval geeft het den schrijver nooit het recht den afschuwelijken titel „Bloedhond van de Madonna" boven zjjn stukje historie te plaatsen. Gesteld zelfs het geval, dat er werkelijk een visioen ware geweest, wie zal dan toch niet kunnen uitmaten of niet andere bovennatuur lijke krachten een dergelijk visioen hebben veiwekt? Met evenveel-recht zou men het stukje kun nen betitelen: Francesco Pizarro, de bloedhond van den duivel. Bovendien stelt de schrijver de cultuur der Inkas wel wat al te mooi voor. In het algemeen zouden wij u willen vragen, wat voor nut het heeft voor het groot publiek, tot historisch oordeelen weinig in staat, derge lijke verhalen te plaatsen. dankzeggend voor de plaatsing, Drs. A. J. H. LASANCE, arts. In den goeden ouden tijd waren raadsver gaderingen over 't algemeen bijeenkomsten, waarvan de duur zoo afwisselde van twintig minuten tot twee uur. We hebben verleden week Donderdag aan die schoone dagen ge dacht, toen we om vier uur alweer op straat stonden. Een woord van hulde aan den Raad voor zjjn bondigheid van bespreking, die ver oorloofde, dat een agenda van twaalf punten, de ingekomen stukken inbegrepen, precies in twee uur was afgewerkt, ongetwijfeld tot vol doening van den Voorzitter, die, blijkens een verzoek om niet te rooken, aan een keelont steking leed. De Raad heeft het hem gemakke lijk gemaakt n het was alleen maar de trouwe Van Apeldoorn, die wat verlegen keek, toen hij de thee kwam ronddienen en de rondvraag al een goed eind op streek was. Toch zijn er wel degelijk belangrijke zaken behandeld. Intusschen was er over sommige in vorige vergaderingen al heel wat beraad slaagd, zoodat er over de voorgenomen oprui ming van boomen zoomin als over de motie van B. en W. inzake den scholenbouw veel nieuwe gezichtspunten naar voren kwa men. Die motie kwam dan het eerst. In ons vorig nummer hebben we haar volledig afge drukt en we kunnen niet anders dan aannemen, dat de Raad, toen hij zich zij het met ge ringe meerderheid a3U de zijde van B. en W. schaarde, zich van de instemming van een groot deel der ingezetenen verzekerd mocht houden. Het gaat eenvoudig niet aan, men moge over gelijkstelling van Openbaar en Bij zonder Onderwijs denken als men wil dat in een tijd als dezen, die zwaar van zorgen is, zeker niet het minst voor een Gemeentebestuur, veertig personen het in hun macht hebben, een school te eischen, waarvan de bouw (wij hoor- "f het in de vorige raadsvergadering) zoo i -f 100.000 gaat. Nota bene in een ge- waar zoowat alle scholen ruimte in ,loed hebben en waar de verhouding: 16 scholen op 13000 inwoners reeds tot nadenken id-w 'temmen. i-v ;r De Lestrieux Hendrichs opende de discuss.e met te wijzen op de geringe kans, die deze motie bij de heeren in Den Haag maakt. Wij gaf daarom in overweging, adhaesie te Wegen aan andere gemeentebesturen. Natuur lijk is er voor deze zienswijze wat te zeggen Hoe grooler een getal betoogers is, hoe meer indruk hun betoog allicht zal maken. Maar de keerzijde is, dat zoo er één gemeente in Neder land is, die met recht op zuinige tering bij een magere nering mag aandringen, het Bloe mendaal is, een welvarende gemeente, die door onmatigen scholenbouw haar welvaart geen kleinigheid te verliezen heeft en, zonder kwaad van anderen te spreken, een woord van waarschuwing uit de Bloemendaalsche con treien moet meer indruk maken dan een con cert van gemeenten, waar men misschien niet altijd de waarheid van het spreekwoord van liet walletje en het schuurtje heeft verstaan. In dit isolement ligt kracht. Het zielenaantal zal er waarlijk zooveel niet toe doen. „Je moet" placht prof. Hector Treub te zeggen „jezelf niet verkruimelen, anders pikken de kippen je op." De heer Schulz had in de vorige vergade ringen reeds bezwaren en bleek in de afgeloo pen maand niet bekeerd. Het betoog, dat ook Bloemendaal zuinig, zeer zuinig moet zijn, kon hij slechts in zooverre aanvaarden, dat h(j, onder verwijzing naar ons „potje" van 5% ton, die de Gemeente nog ter beschikking heeft, de toekomst nog niet al te somber zag dreigen en de veronderstelling uitte, dat het eigenlijk alleen maar de nieuwe Montessorischool was, die B. en W. benauwde. Wethouder Laan ontkende dat. Waakzaam heid is over de heele linie geboden, verklaarde hij, er overigens voor waarschuwende, dat men zich vooral niet blind moest staren op genoemd „potje". Laten we het niet hopen, zeide hij, maar de mogelijkheid blijft toch, dat men dit jaar dit overschot zal moeten aanspreken. Overigens wees hij met klem zoowel op het dringende karakter als op het bestaansrecht der motie. De heer Prinsenbsrg verklaarde zich als in de vorige vergadering tegen de motie en de heer Hogenbirk bleek met den heer Les trieux meer heil in een vereenigd protest te zien. Tenslotte wees de Voorzitter er op, dat hoe meer aandrang er in dezen op den Minis ter wordt geoefend, hoe beter dat zal zijn. De motie is daarna aangenomen met de stemmen van S. D. A. P., V. D. en R.-K. (met uitzondering van den heer Lestrieux Hendrichs) tegen. Toen werd het laatste woord inzake het advies van den heer Springer inzake het rooien van een aantal boomen in het Bloemendaalsche Bosch gesproken. De heer Cassee had in de vorige vergadering medegedeeld, dat het hoofd van den dienst der Plantsoenen meende, dat er in deze moeilijke kwestie wel een bevredigende regeling te vin den zou zijn en de heer Cassee had daarom een rapport verzocht, door dezen functionaris op te maken. Dit rapport was niet ingekomen en natuurlijk vroeg de heer Cassee er naar. Wethouder Bornwater verklaarde echter, dat -het hoofd van den dienst zich vereenigd heeft met het advies-Springer, zoodat er geen rap port noodig was. De heer Laan, er op wijzende, dat de tijd van onderbeplanting reeds voorbij is, stelde voor, de zaak aan te houden, maar zijn collega verzette zich hiertegen, betoogende, dat de uitvoering wel, maar het besluit niet kon wachten en zoo is, met de stem van den heer Cassee tegen, de bijl aan den wortel gelegd. Toen kon de verdere behandeling der agenda vlot verloopen. Aan den heer IJzerman werd eervol ontslag verleend als hoofd der scholen A. en B., ingaande Sep tember a.s. en de bijzondere scholen in deze gemeente kregen haar vergoeding over 1929 en haar voorschotten over 1932. Bij de rondvraag kwam het werkloozen- vraagstuk aan de orde. De heer Bolleman wees er op, dat er jonge lieden zijn, die uithoofde van het gebrek aan werkgelegenheid gevaar loopen in vakkennis achter te komen en voor het overige de moreele gevolgen dreigen te ondervinden van nietsdoen. Hij vroeg daarom aan B. en W. te overwegen of er voor deze jeugdige arbeiders geen werk gelegenheid valt te scheppen. De heer Laan betoogde de moeilijkheden, die de werkloozenzorg in deze gemeente mede brengt. De gemeente doet, wat in haar ver mogen is. Jeugdige werkloozen uit gezinnen waar minder dan f 30 verdiensten per week binnen komt, worden te werk gesteld tegen een verdienste van f 10 per week. Waar deze 3teun niet noodig is en het toch mogelijk blijkt, een jeugdig werklooze arbeid te ver schaffen, geeft de Gemeente een vergoeding van f 5 per week. Verder kan zij niet gaan. De wethouder geloofde trouwens, dat het aantal dergenen, wier belangen de heer Bolleman be pleitte, niet groot zal zijn. Nadat ook de heer Schulz op het nut van het verschaffen van werkgelegenheid resp. het verstrekken van voortgezet vakonderwijs ge wézen had, zegde het Dagelijksch Bestuur toe. deze aangelegenheid nog eens te zullen bestu- deeren, waaraan de Voorzitter toevoegde, dat hij de instelling van een plaatselijke afdeelin' van het Crisiscomité overweegt,, waaraan eventueel de uitvoering van nader te nemen besliliten zou kunnen worden opgedragen. De heer Cassee klaagde over de bestrating van de Korte Laan. Wethouder Laan zal probeeren, nog dit jaar deze laan te laten asfalteerenals er geld voor is. Toen viel klokke vier uur de hamer. MAANDELIJKS CHE MEDEDEELTN GEN VAN „DE NEDERLANDSCttE CONJUNCTUUR". De economische toestand in 1931, resp. Dec. 1931. I. NEDERLAND. De achteruitgang der conjunctuur in Neder land, welke in de tweede helft van 1929 begon, heeft zich in 1931 met onverminderde kracht voortgezet. Ziet men van de seizoenbewegingen en kleinere schommelingen af, dan heeft die achteruitgang voor vele der voornaamste indi ces een merkwaardig rechtlijnig verloop gehad. Bij vergelijking der gemiddelde cijfers over 1929 en 1931 blijkt het indexcijfer der koersen van aandeelen (dat relatief het meest van alle is gedaald) met ongeveer 55 pCt. te zijn achter uitgegaan, en van het maximum in Februari 1929 tot het voorloopige minimum in December j.l. met 72 pCt. Het indexcijfer der groothandels- prijzen, dat in 1929 gemiddeld op 142 stond, be droeg over 1931 97, in December van dat jaar nog slechts 85. In- en uitvoer liepen beide, ge meten naar de waarde, terug met ongeveer 1/3, het goederenverkeer in de Rotterdamsche ha vens eveneens met 1/3, dat in de haven van Amsterdam met 1/6. Het goederenvervoer per spoor verminderde in 1% jaar met ongeveer 12 De giro-omzet der Nederlandsche Bank, die in 1929 per maand gemiddeld f 3.560 millioen bedroeg, was over 1931 niet meer dan gemid deld f 2.460 millioen en in de laatste drie maan den zelfs f 1.760 millioen per maand; vermin deringen resp. van 31 en 51 Op 1000 arbeiders, die zich bij de arbeidsbeurzen aan meldden, daalde het aantal aanvragen van pa troons van 379 tot 156; het aantal plaatsingen van 216 tot 108. Het aantal personen, bij de arbeidsbeurzen als werkloos ingeschreven, be droeg eind 1931 246.000; voor eind Januari kan het, te oordeelen naar de voorloopige cijfers, wel op 300.000 geschat worden; een jaar geleden Zedroeg het 146.400. De aanzienlijke achteruitgang weerspiegelt zich ook thans weer in de daling van verschil lende welvaartsindices. Het is evenwel opmer kelijk, dat het volume van den invoer die ver mindering niet te zien geeft. De invoer van voedingsmiddelen is zelfs nog toegenomen, ter wijl de invoer van grondstoffen voor die takken van nijverheid, welke voor rechtstreeks ver bruik werken, nog steeds op hetzelfde hooge peil van 1929 staan. Vermoedelijk wordt de vermindering van het geld-inkomen voor een beiangrijk deel opgeheven door den val der veroveren of reorganiseeren van een markt, voor het voorbereiden, afsluiten en uitvoeren van contraeten en de fabricage. Het zou voor barig zijn thans reeds te willen vaststellen, welken omvang de verbetering kan bereiken; vastgesteld kan echter worden, dat er ernstige 16 h 30 service, belemmeringen voor belangrijke verbeteringen 12 h service des Enfants. aanwezig zijn, .niet alleen door den slechten 20 h service. Eglise wallonne, Begynhof. Dlmanche 28 fevrier. economischen toestand in de afnemerslanden, doch ook door de vele nieuwe kunstmatige be lemmeringen, welke, met het directe doel om invoer uit het Vereenigd Koninkrijk te bemoei lijken, zijn geschapen. Opnieuw moet de aandacht gevestigd worden op de langzame verandering van de geldloonen. De wanverhouding tusschen loonen en andere prijzen blijft bestaan, hoewel er in den laatsten tijd eenige verzwakking in den tegenstand der vakbonden tegen loonsverlaging te bespeuren valt. Eenige kleine verlagingen hebben in een groot aantal takken van industrie in de laatste twee jaar plaatsgevonden, zoo als laatst nog bij den havenarbeid; wanneer de kosten van levensonderhoud niet stijgen, zullen verdere ver lagingen te verwachten zijn. 3. VEREENIGDE STATEN. (Telegrafische mededeeling van den Harvard Economie Service aan den London and Cam bridge Economie Service, ontvangen alhier 28 Januari 1932) De voor seizoenschommelingen gecorrigeer de cijfers van de debiteurenrekeningen der ban ken vertoonen voor December een stijging, wel ke de eerste na April is, en welke, hoewel niet groot, toch van eenige beteekenis is, omdat in dit cijfer een groote verscheidenheid van trans acties is verwerkt. In de maand December zet ten de koersen van aandeelen de dalende be weging van de vorige maanden voort, terwijl de geld-curve slechts weinig onder het punt daalde dat ze in November na de sterke stij ging bereikte. De rentestand heeft slechts een matige hoogte, maar de stijging in de laatste maanden wijst toch op de ernstige ontwrich ting van het crediet. Zonder een in een verdere daling van de geldcurve tot uitdrukking komen de verruiming van de geldmarkt is een con junctuuropleving niet waarschijnlijk. De goe- öerenprijzen daalden in December en in de eer ste helft van Januari nog verder. Afgezien van de debiteurenrekeningen geven de overige ter beschikking staande cijfers betreffende den omvang van het zakenleven, na seizoencorrec tie, slechts stilstand of verderen achteruitgang te zien. prijzen. Men dient echter in het oog te houden, dat BELGIë. het peil der loonen in 1931 over het algemeen I (Uittreksel uit de Mededeeling, ontvangen nog weinig was aangetast. I van het Institut des Sciences Economiques de Een zeer aanzienlijken achteruitgang ver toont daarentegen de invoer van grondstoffen voor die takken van industrie, welke productie middelen fabriceeren en de invoer van produc tiemiddelen zelf. Terwijl de eerste, naar het volume gemeten, sedert 1929 met 40 daalde, liep de tweede met 50 terug. Dit is geheel in overeenstemming met de ernstige malaise, welke in de metaalnijverheid heerscht. De werkloosheid is in dezen tak van industrie vooral gedurende het laatste kwartaal weer sterk gestegen en omvatte op het laatst van 1931 ongeveer 176 van de in deze nijverheid «schikbare arbeidskracht: Onder den '.oenemenden druk van de we reldcrisis zag de Nederlandsche Regeering zich in het afgeloopen jaar genoopt het voor beeld der meeste andere landen te volgen en zij het nog in veel geringer mate dan elders de binnenlandsche markt te besehermen door bepalingen welke den invoer belemmeren. De Nederlandsche Bank zag haar goudvoor raad in het afgeloopen jaar meer dan verdub belen; deze voorraad steeg van f 426 tot 887 millioen. Het totale invoersaldo van goud be droeg f 494 millioen. Daar het deel van den goudvoorraad, dat de Bank in den vreemde aanhoudt (zgn. earmarking) in dit jaar met f 95 millioen toenam, moet de hoeveelheid goud welke buiten den gouavcorraad der Ne derlandsche Bank in Nederland gehouden wordt (waaronder ook „earmarking" ten be hoeve van het buitenland begrepen is), met rond f 128 millioen zijn toegenomen. De Ne derlandsche Bank stelt tegenover den aanwas van haar goudvoorraad een vermindering van haar buitenlaiidsche wisselportefeuille met f 161 millioen (welke nagenoeg geheel valt na het oogenblik, waarop Engeland den gouden standaard losliet), een stijging der rekening- courantsaldi met f 150 millioen en van het be drag aan in omloop zijnde bankbiljetten met f 180 millioen. Het ongekend groote bedrag der rentelooze rekening-courantsaldi is wel een der sterkste aanwijzingen der heer- schende malaise. 2. GROOT-BRITTANNIë. (Mededeeling, ontvangen van den London and Cambridge Economie Service op 26 Januari 1932). De internationale credietstagnatie duurt voort,' en, gezien de economische moeilijkheden der Centraal-Europeesche landen, schijnt er nog weinig vooruitzicht op verbetering te zijn. Zelfs wanneer de conferentie te Lausanne een volledig succes zou mogen boeken. De groot- li andelsprijzen (in goud uitgedrukt), zijn nog verder gedaald en ue vcorraadstatistieken wij zen nog niet op een keerpunt. In ponden sterling uitgedrukt vertoonden de groothandeisprijzen in sommige gevallen een neiging tot stijging, doch de kleinhandelsprijzen van voedingsmiddelen geven nauwelijks eenige oeweging te zien. De invoer van fabrikaten is in December sterk gedaald, doch het totaal over de laatste drie maanden van het jaar was, naar hoeveel heid, minstens even groot als het vorig jaar. Wat den uitvoer betreft, al viel hiervoor geen duidelijke vermeerdering te constateeren, de da- ing van de eerste negen maanden van 1931 was althans tot staan gekomen. De werkgele genheid was de laatste maanden over het al gemeen nagenoeg statiomiair, hoewel gewoon- Ijk in December eenige toeneming kan worden verwacht. De seizoentoeneming van de werk loosheid in hst bouwvak is meer dan gecom penseerd, door de verbetering in de mijnen, de textielbranche en eenige andere industrieën. Het voordeel dat voor den export verwacht kon worden na het loslaten van den gouden standaard, is nog niet definitief uit de handels statistiek te constateeren, echter wel uit de cijfers voor de werkgelegenheid. Zonder twij fel is een vrij aanzienlijke tijd noodig voor het l'Université de Louvain, 1 Febr. 1932.) Het rapport begint met er op te wijzen, hoe van maand tot maand het verloop der crisis meer en meer onder den invloed der financieele gebeurtenissen komt. Ten aanzien van België blijkt dit duidelijk uit het feit, dat het herstel der nijverheid, dat op verschillend gebied nog tot in October had aangehouden, afgebroken is, en het herwonnen terrein weder ruimschoots verloren gegaan is, De koersen van aandeelen, die tusschen 1 October en 1 December van 41 op 36 gedaald waren, hebben zich sindsdien eenige punten her steld. De prijzen hebben hun daling voortgezet. Het officieele disconto is in Augustus van 2% op 3% verhoogd, waardoor het meer in over eenstemming kwam met de vrije geldmarkt, maar het is nog laag genoeg om voor een even- tueele opleving geen belemmering te vormen. Door het terugtrekken van credieten aan het buitenland, het binnenslands houden van be sparingen, waarvoor in normale tijden in het buitenland gezocht zou zijn en door kapitaal- vlucht uit het buitenland is de Belgische kapi taalmarkt overvloedig voorzien van middelen; de directe opzegbare deposito's bij de Banque Nationale zijn van 16.9 milliard in Mei 1931 tot 19.3 milliard francs op 21 Januari gestegen;ieving der bedrijvigheid hopen. Vendredi 4 mars. 20 h service Pasteur Krafft. L'Eglise est ouverte tous les jours de 10 h— 17 h. Bloemendaal. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 uur Prof. Dr. Joh. de Groot, Groningen. Jeugddienst in het Jeugdhuis. Van. 10 uur de heer K. Jordeau, Bussum. Overveen. V.m. 10 uur de heer K. Koopman. Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. Voorm. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Het trekkende voorbeeld" (Joh. 13 vs. 15), Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort, V.m. 10 uur, Ds. J. W. Swaan, IJmuiden. Nam. 5 uur, Ds. D. J. Peterse, de Meern. Religieuze Kring Aerdenhout. Voorm. 10% uur, Er. A. K. Kuiper, Em. Doopsgez. Pred., Amsterdam. Geref. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Gereformeerde Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. de rekening-courant-saldi van particulieren van 386 millioen in Mei tot 1366 millioen in De cember om echter daarna te dalen tot 886 mil- .ioen op 21 Januari 1932. De kosten van levensonderhoud zijn mede tengevolge van de Engelsche invoerrechten en de Fransche contigenteering in drie maanden met 8 gedaald, (seizoenschommelingen uitgeschakeld.) De ruwijzerproductie, welke in Augustus nog op 90 van het peil van 1928 stond, daal de tot 74 in December; daarmee ongeveer parallel de. productie van eokes. Daarentegen is de staalproductie in dezelfde periode van haar reeds lager peil van 73 van 1928 tot 57 gedaald, dus relatief iets sterker. Overeenkomstig met den toestand in de ver dere takken van industrie is de werkloosheid in November toegenomen; in December, waar voor nog geen definitieve cijfers ter beschik king staan, schijnt deze toeneming zich niet te hebben voortgezet. Het aantal verloren werkdagen is van 12.5 in Augustus tot 15.6 in November gestegen; het absolute aantal op 706.000 verzekerden bedraagt 93.000 volledig en 135.000 gedeeltelijk werkloozen. De landbouw is vooral getroffen door de prijsdaling van veeteelt-producten en groenten, tengevolge van de toenemende protectie in het buitenland. Tengevolge van de moeilijkheden met ver schillende ruilmiddelen is de uitvoer tot het minimum van Januari 1931 teruggeloopen, en de invoer tot dat van MaartApril 1931. De uitvoer van fabricaten is uiteraard nog ster ker gedaald. In 't geheel genomen is echter de toestand ■in België relatief gunstig vergeleken bij ver schillende andere landen en men kan dan ook, ;oodra de onzekerheid verdwenen is en de rpij- zen zich eenigszins consolideeren, op een op- Gaat U, ru en dan eens kijken Op de Kolk te Amsterdam, Welk een vlucht de snelle sneldienst Van „De Snelle Visser" nam. WARMOESSTRAAT 15-17. TEL. 12400-11700 HAARLEM.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 5