•jarige Renommée VICTORIA-WATER Fa. Ant. Cassée en Zn. Woninginrichting A. ZEISTRA, Tuingereedschappen, enz. enz. Gordijnroeden en Garnituren. prima brandstoffen prima bediening v.h. J. H. KRUL Jr. VAN OVERAL. Opwekkend en pezend Natuurlijk brenwater NAAIMACHINES Kerkplein 12. Vraagt de nieuwe stalen aan van, BEHANGSELS, GLASGORDIJNEN, BEKLEEDINGSTOFFEN, GRETONNES enz naaml.wenn: J. D. POSTHUMUS' koninklijke stempelfabrieken zijlstraat 51 4 N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617—14106. OVERVEEN tig, dat hg ook eens ervaart wat ziek zijn is. Zgn herstel was als 't ware voorbeschikt hier in Bloemendaal, al ware het alleen maar, om dat zijn naam met een B. begint. Bakker, Bornwater, Brongersma, van Beusekom, Bos, Bartels. 't is alles B. wat de klok slaat. Zet de beginletter van dr. Westenburg op z'n kant tegen 'n muur en hij hoort er ook by. Zelfs de jonge dokter Van Oldenborgh is, zij 't dan als blnnenvetje, niet geheel zonder. HIJ KOMT TOCH! Ziekte had ons byna verstoken van het voorrecht a.s. Zaterdag 2 April des avonds te 8 uur in het Jeugdhuis den heer J. C. Mol zelve zijn nieuwste films te hooren uitleggen in de bijeenkomst door het ijverig bestuur van Bloemendaal's Bloei tot ons aller voordeel be legd. Ons aller? Ja, ge kunt er allen heen, leden of niet-leden, ingezetenen en vreemden. Wg, met enkele dezer nieuwste films bekend, kunnen U met aandrang opwekken dezen avond niet voorbij te laten gaan. Van de laatste werken van den heer Mol is o.i. ook de 8 esthetische waarde van dien aard, dat zy met het beste op dit gebied van binnen- en buitenland veilig wedijveren kunnen. Wg ho pen, dat behalve de nieuwste Bloemenfilms ook de Aquariumfilm wordt vertoond en de heer Mol daarbij eenigszins zal uiteenzetten, hoe veel moeilijkheden de snelle visschen in al hun bewegelijke zwijgzaamheid den operateurs hebben opgeleverd. Genoegeiyk is ook de ver wachting dat de Koninginnefeest van den sympathieken filmer Dick Laan ten beste zal worden gegeven. Hij heeft momenten uit een voor Bloemendaal historischen dag vastgelegd en hoewel hg zelf over de opname niet over- tevreden is, is 't des te aardiger van hem de vertooning daarvan ter wille van zgne plaats- genooten toe te staan. Het belooft een aardige samenkomst te wor den. Moge het Jeugdhuis wriemelen en gonzen van jonge en oudere gezichten, en stemmen, bekende en vreemde om onzen Bloemendaal- schen dr. Paustus bij zgn werk te zien en te hooren. WEER IETS NIEUWS EN GROOTSCH IN ONZE GEMEENTE. Het Wimbledon-Tennispark. Wg hebben het Zaterdag druk. Te 2 uur op dien dag immers wordt geopend het spiksplin ternieuwe tennispark der Naamlooze Vennoot schap van de familie Faase te Overveen (di recteur is de heer A. J. Faase en het geheel is gelegen op het terrein der familie bg de spoorbaan te Overveen de ingang is aan de Julianalaan)Het geheel ziet er gedegen, up-to- date en fleurig uit. Naast de banen een modern clubhuis op een verhooging, vanwaar men een goed uitzicht heeft op het spel. Blgkbaar eene eerste klasse-inrichting, die belooft spelers en kgkers bij wedstrijden in grooten getale te trekken. Een aanwinst voor Overveen, ons nieuwe centrum en voor den goeden naam dezer ge meente. DE AANWINST. J.l. Donderdag voor 8 dagen is het nieuwe paviljoen van den heer Dykstra feestelgk in gebruik genomen. Wanneer men des morgens den Zeeweg betreedt ziet men het hoog over den duinenreeks heen op grooten afstand uit blinken in de zon. Den Zeeweg afrijdende wordt men getroffen door de groote verbetering ont staan door de verdwijning van het oude ge bouw. Het nieuwe 6 of 8-kantig maakt een vriendeiyken indruk. Men herkent in de struc tuur den architect van het Jeugdhuis, het is luchtkleur, jeugd en bestendige vroiykheid in steen, beton en hout neergelegd; naar drie zg- den heeft men uitzicht, op de duinen beoosten en bezuiden en over de wyde watervlakte der 'Noordzee, kan men westwaarts de oneindige watervlakte overzien en noordwaarts zelfs de pieren bespturen van Umuïden. De familie Dgkstra werd van alle kanten gelukwenscht. Over de medewerking van het gemeente bestuur ondervonden is de heer Dgkstra niet uitgepraat. Ook over het maken van het par keerterrein rondom het paviljoen. Een strijkje twg zouden de verkleinende uitgang er bgna aflaten, want de heeren musici maakten veel geluid! had tot taak de aanwezigen nog meer op te vroiykien; muziek komt ons daar min der noodig voor: dit paviljoen is zelfs reeds een stemmige rustplek om er stil te zitten ge nieten van de muziek der sferen, die in har monie met het ruischen dei- eindelooze zee op- stggt uit liet monumentale landschap der als gestolten en begroeide golven daar geel en bruingroen liggende duinen. Het Ronds Huis (in verband met den niet-ronden vorm is op den duur wel te verwachten, dat het publiek den naam „Het Zeepaviljoen of iets van dien aard daarvoor in de plaats stelt) maakte aan vankelijk een geheel uit met het duin waarop en waarin het stond. Is de architect die het bouwde ook gekend in niveau en vorm van het rondom het gebouw gelegde parkeerterrein? wy vreezen van niet, maar wel dat het niet mee zal vallen op den duur op de kappen der ge parkeerde auto's te moeten kgken. Intusschen is als geheel genomen de plaatselijke verbete ring van beteekenis. Wg wenschen den heer Dykstra met deze nieuwe kostbare onderneming toe er mee uit te komen doordat er veel en velen inkomen. De bouw Is zoodanig, dat ook des winters er ge bruik van kan worden gemaakt. Des zomers is er ook gelegenheid om, wanneer dit vooraf wordt besteld, in een afzomderiyk zaaltje met een getal van wel 20 personen te maaltyden. NAAR 't KOPJE. Op eersten Paaschdag reeds is de nieuwe op- rgweg naar Zanderij en Kopje in het verlengde van de Zcrmerzorgerlaan voor liet verkeer open gesteld. Wanneer de beharding ingereden en geheel bruikbaar is, zal, zoolang de weg goed biyft, het verkeer, vooral met auto's, naar boven zee gebaat zgn. Ons heeft het zoo spoedig open stellen van dezen weg verwonderd; het oude dijklichaam was hoogstens 5 af 6 meter breed; dit was goed ingeklonken en hard: of het daar op en daarnaast geworpen zand den nu 14 M. breeden weg voldoende vast zal doen zgn schynt twijfelachtig; ook al worden maatregelen ge troffen om het wegregenen van het zachte zand van de harde kern te voorkomen, dan moet men toch verwachten, dat het zachte deel on der het wegdek gaat inklinken, waarvan de ge volgen voor dgklichaam en wegdek wel eens niet mee kunnen vallen. Misscnien zien wg de toekomst van dit werk wat donker in. Wat ook by dit werk wel aan genaam trof is, dat ons gemeentebestuur biyk- baar zoo veel mogelgk handen aan den arbeid wil zetten, een loffelijk streven. Het is een sympathieke manier om de gevolgen der z.g. malaise te helpen bestrijden. Ledigheid is des duivels oorkussen. Ons volk heeft tgdens de mobilisatie, toen een groot deel van de Neder- landsche volkskracht in forten gemobiliseerd lag, de onaangename waarheid van dat spreekwoord ondervonden. VERPLAATSING. Het atelier in dames- en kinderkleeding en patronen naar maat. van Mevr. Chr. Hansen Sakes, is wegens uitbreiding verplaatst van Korte Kleverlaan 64 naar Kleverlaan 113, hoek Kinheimweg en werd heden in gebruik ge nomen. Deze verplaatsing is voor dit atelier een groote verbetering, aangezien er over meer ruimte te beschikken is in dit nieuwe perceel. De inrichting is tevens voorzien van een keurige paskamer, zeer ten gerieve van de dames cliënten. We wenschen de onderneemster met deze uitbreiding veel succes. RIJKSTUINBOUWWINTERSCHOOL. Bg het eindexamen der Rijkstuinbouwschool voor de bloembollencultuur te Lisse, is o.m. ge slaagd de heer D. F. Rugtier, Bloemendaal, met aant. voor Engelsch, Duitsoh, Fransch, Zweedsch en machine-schrgven. Van klasse 1 naar klasse 2 werden o.m. bevor derd: J. Scheepstra en W. Freymuth, Bloemen daal. Millioenen mencchen danken hunne gezondheid aan het dagelijksch gebruik van Quaker. Doctoren en opvoeders der jeugd hebben het reeds gedurende Zomerzorglaan 42, Bloemendaal, een portemon- naie met inhoud; Postuma, Brederodeweg 39, Bloemendaal een handschoen; M. C. Belder- bosch, Spechtlaan 15, Aerdenhout, een vulpen houder; Kraan, Verbindingsweg 31, Bloemen daal, een hond; Barnhorn, Midden tuindorplaan 18, Haarlem, een heerenarmbandhorloge; H. Zwiersen, Rollandspad 17, Haarlem, een res. wiel van auto met band; Bloemendaalscheweg 155, Bloemendaal, een pak boorden; van Gend en Loos, Willemsplein, IJmuiden, een pakje pl.m. 1 Meter lang, gemerkt R. B.; aan den politiepost te Aerdenhout, een kinderhand schoentje; een met bont gevoerde dames handschoen; een huissleutel; een groenlederen kinderschoentje; aan het bureau van politie te Overveen: een schopje; een wollen das; een nappa heerenhandschoen; een paar kinder handschoentjes; een huissleutel. INGEKOMEN PERSONEN. Opgave van 19—24 Maart '32. G. A. ten Hoopen, Dahlialaan 1, Aerdenhout; Mej. A. M. Geel, Bloemendaalscheweg 65, Bloe- mmi i worden 10 serie's van 300 loten elk; in iedere serie zgn 4 prgzen ter waarde ook van f50, f 25, f 10 en f 10. De houder van een winnend lot kan zelf uitkiezen een werk, waarvan de prijzing met zijn prgs overeen komt Dit heeft ook elders een dergelijke expositie met ver loting zeer aantrekkelijk gemaakt. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: N. W. Castien en E. J. Zonneveld. Overleden: S. C. S. Engelenberg, 56 jaar; M. K. Halbe, 66 jaar; H. Halbertsma, 74 jaar; A. J. Welling, 74 jaar, wonende te Haarlem; F. EUerman, 65 jaar. INGEZONDEN STUKKEN. HET RONDE HUIS. Hierbij geven wg een afbeelding van „Het ronde huis", het nieuwe café-restaurant aan het einde van den Zeeweg, dat op Goeden Vrijdag werd geopend en zich van den dag der opening af in een buitengewoon druk bezoek mocht ver heugen. STRATENBOEKJE. De heer G. Eikelenboom heeft een straten boekje voor Haarlem, Bloemendaal en Heem stede uitgegeven, bevattende een opgave der straten en eenige officiëele gegevens betreffen de posteryen, autobus-diensten, bezienswaardig heden e.d. Aan het boekje is een kaartje met wijkverdeehng toegevoegd. Ongetwgfeld zal dit uitgaafje in een behoefte voorzien. Het boekje wordt door de firtna J. A. Bos kamp Jzn. te Overveen onder haar relaties ver spreid. BRANDJE. Verleden week Donderdag ontstond brand op een terrein aan de Van Alphenlaan. Ofschoon het aanvankelgk leek, dat het vuur, dat door onbekende oorzaak ontstaan was, een ernstig karakter zou aannemen, gelukte het eenige burgers, den brand te beperken, zoodat ae brandweer, die inmiddels was g'ealarmeerd, zich tot nablusschen kon bepalen. LAFFE BALDADIGHEID. Groote of kleine kwajongens hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag verschillende baldadigheden gepleegd, door steenen, steenen- palen, e.d., behoorende tot een villa aan den Zeeweg uit den grond te trekken, waardoor o.a. een granieten paal is afgeknapt. DEUGNIETEN. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben een paar jongens van 1214 jaar ingebro ken in een leegstaand huis aan den Bloemen- daalschen weg. Nadat ze door een W. C.- raampje waren binnengekomen hebben ze den boel overhoop gehaald en een paar boeken meegenomen. De politie heeft de jeugdige deugnieten op gespoord en proces-verbaal opgemaakt. ONZE BIJLAGE. „HET GEHEIM VAN DEN HAARGROEI." Het Silviknn Laboratorium te Rotterdam, deelt ons mede, dat geen geld moet worden ingezonden, doch 20 ets. aan postzegels, daar anders de posteryen strafporto vragen. Dus bij den bon, dien U opzendt, 20 ets. aan postzegels sluiten, in geen geval baar geld. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bg: J. Pool, Oostvest 44 Haarlem, een zilveren vulpotlood; A. Oosterhof, Alb. Thgmlaan 63, Bloemendaal, een zakmes; J. Hardebol, Boschlaan 63, Bloe- mendaa, een paar lederen wanten; H. Lintjes, Scheldestraat 15, Amsterdam, een rugzak met inhoud; Walter, Kerkplein 6, Bloemendaal, een portemonnate met Inhoud; Wempe, Noordlaan 25, Bloemendaal, een bonte sjaal; G. Sweyen, mendaal; V. M. Oppers, Spiegelenhurghlaan 16, Aerdenhout; J. Zorge, Prins Hendriklaan 70, Overveen; A. C. Weddepohl, Iepenlaan 34, Bloemendaal; A. Hoogerwerf, Platanenlaan 9b, Bloemendaal; G. A. Huykman, Xgn. Bispincklaan 20, Bloemendaal. G. L. Loos, Acacialaan 40, Bloemendaal; L. van den Honert, Hoplaan 3, Aerdenhout; H. J Ngland, Noordlaan 1, Santpoort-Station; H. W. F. de Vries, Bosch en Duinlaan 25, Bloemen daal; J. Th. de Goede, Noordlaau 5, Santpoort- Station; J. H. Caro, Vogelenzangscheweg 55, Vogelenzang; J. W. Jurréma, Goudsbloemplein 15, Aerdenhout; A. W. Kant, Zglweg 2, Over veen; A. M. Hoeke, Julianalaan 32, Overveen; Mej. A. G. J. Koning, Sterreboschlaan 25, Bloemendaal; P. Smits, Rgnegomlaan 56, Aer denhout. CRISIS-TENTOONSTELLING, ten bate van kunstenaars (kunst schilders en beeldhouwers) van Haarlem en Omstreken. Dezen Zaterdag te half drie n.m. heeft de opening plaats dezer sympathieke tentoonstel ling, welke wg in de belangstelling onzer leze' ressen en lezers warm aanbevelen en wel in de daartoe welwillend beschikbaar gestelde kunstzalen van de firma Reeker, aan den Wa genweg 102, Haarlem. Ongeveer 150 schilder-, beeldhouw- en grafi sche kunstwerken zgn door ongeveer 50 kunst broeders, ter beschikking gesteld tegen prijzen door een uitvoerend comité (voorzitter H. F. Boot, secretaris A. Arens, penningmeester D. Knaap, Jr.) vastgesteld. De tentoonstelling blgft geopend van 2 April tot en met Zondag 1 Mei a.s. De bedoeling is, dat de opbrengst komt ten bate der inzenders. Aan de tentoonstelling is een verloting ver bonden. Het lot is tegelgkertgd bewgs van toegang. De prgzen der werken zijn laag ge steld en wel op f 50, f 25, f 10 en f 10. In Pulchri Studio te 's-Gravenhage is met groot succes een soortgelgke tentoonstelling gehouden. Moge Haarlem met zgne welvarende omlig gende gemeenten niet achterblijven om onzen kunstbeoefenenden vrienden en medeburgers een blgk te geven van medeleven. Nader meldt men ons dat er uitgegeven CRISIS-COMITÉ BLOEMENDAAL. In aansluiting aan ons bericht van verleden week, kurnen wg nader berichten, dat het Comité zijn functies aldus heeft verdeeld: Voorzitter de heer C. W. de Visser. Commissie voor de middelen: de dames N. Dyserinck-van Gilse van dar Pals, A. Wgsman- Laan en de heeren H. J. Hymans, J. C. Laan en Mr. F. J. D. Thegse. Commissie voor steunverleening: de dames J. M. van den Berg, A. E. H. bar.sse van Dedem-Zubli, A. Koopman en E. Veltmaa- Nienhuys en de heeren Dr. J. Th. Bornwater, Ds. J. C. van Dijk en Pastoor G. van Niekerk. Commissie voor vakonderricht: de heeren J. A. Boskamp, Mr. A. J. Enschede, W. F. G. Dankbaar en S. P. Rgnierse. Terwijl de heeren F. C. H. Harmens en Mr. Dr. J. F. Veeren zich met het secretariaat en penningmeesterschap belast heiSben. Postgironummer: Crisis Comité Bloemendaal no. 194.409, Aerdenhout. Reeds thans kunnen gelden voor h'et Crisis Comité op dit nummer gestort worden en aan vragen tot ondersteuning sohriftelgk worden ingezonden ten Raadhuize te Overveen, HET BLOEMENDAALSCHE CRISIS-COMlTê zal onder meer voor de inzameling van ant woorden op de te verspreiden circulaires veler hulp behoeven. In het vertrouwen, dat de jongelui uit onze gemeente gaarne ook op deze wijze zullen medewerken tot het verleenen van steun aan crisis-slachtoffers, verzoekt het Comité allen die zich hiertoe bereid willen verklaren, schrif- telgk naam en adres desgewenscht met ver melding van beschikbaren tijd te willen op geven: voor Santpoort, Bloemendaal en Overveen aan het adres van mevrouw A. Wgsman-Laan, „Hoogsande", Koninginneduinweg 6, Bloemen daal, voor Aerdenhout, Bentveld en Vogelenzang aan het adres van mevr. N. Dyserinck-van Gilse van der Pais, Bentveldsduinweg 5, Aerdenhout. Het Crisis-Comité Bloemendaal BLOEMENDAAL'S 1JZERMAGAZIJN, Korte Kleverlaan 22—24, Telef. 22704, Uw adres voor alle soorten Prijzen ongekend laag onder garantie. EEN GEZOND BEDRIJF. HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN. Anno 1807. De Hollandsohe Sociëteit van Levensverzeke ringen Ao. 1807 hield op 21 Maart haar jaarigk- sche vergadering van deelhebbers ter goedkeu ring van de balans. Het bedrag aan nieuwe verzekeringen was hooger dan in eenig vorig jaar; het totaal ver zekerde bedrag klom met ruim 5 miilioen gulden tot 106 miilioen gulden. Bij de belegging in hypotheken werden de voorwaarden voor de veiligheid ten strengste ge handhaafd. Meer dan 50 van de conservatief geschatte waarde werd niet verstrekt. Behou dens van een enkelen post werd de rente op tgd betaald. Slechts één executie behoefde plaat te vinden, waarbij hoofdsom, rente en kosten ten volle dekking in de opbrengst van het onder pand vonden. De effecten werden evenals vorige jaren ge taxeerd naar den laatsten beurskoers van het boekjaar, al leidde dit tot een afschrijving van f6.706.742.51, welke wait de te Amsterdam ge noteerde fondsen betreft by berekening naar den beurskoers van 1 Maart j.l. reeds voor ruim 1 miilioen gulden is ingehaald. De leeningen op schuldbekentenis aan provin ciën, gemeenten en waterschappen werden in verband met den looptijd en de wyze van aflos sing zoodanig getaxeerd, dat daarvan een rente van 5% gemaakt wordt; dientengevolge staan zy voor f218.671.21 onder pari op de balans. De premiereserve, welke het vorige jaar geheel op een 3% basis stond, werd in verband met de afschrijving, op de effecten en het daardoor OBERIAHNSTEIH ievaren wij de BESTE; in orde tnaken wij d« slechtste voor den minsten prijs. L CEÏIÏOEI. Mlraat 3? Haar!isi - lalafoon 13532. Tel. 22260 - BLOEMENDAAL - Tel. 22260 te kweeken hoogere rentepercentage grootendeels naar een 4 rentevoet berekend, waartoe ook de verhooging van den algemeenen rentestan daard aanleiding gaf. De gemiddelde rente der premiereserve steeg van 3.50 tot 3.97 zoo dat er een marge van 1.12 bleef. De sterfte had een uiterst gunstig verloop en bedroeg voor geneeskundig onderzochte perso nen volgens de bg de huidige tarieven gebruikte sterfte taf el slechts 52 van de verwachte sterfte. De zeer gunstige resultaten lieten toe om een bedrag van f770.000.— (v. j. f475.000.—) naar de extra-reserve over te boeken en een dividend van 12 (v. j. 15 uit te keeren. De heer Mr. G. W. Beeger werd bg zyn pe riodieke aftreding als Directeur herkozen. OECONOMISCHE STRUCTUUR EN MAAT SCHAPPELIJKE ONTWIKKELING. Mr. J. Bierens de Haan, Voor het departement 's-Gravenhage van de Nederiandsche Maatschappij voor Ngverheid en Handel heeft onlangs mr. J. Bierens de Haan van hier gesproken over: Oeconomische struc tuur en maatscha-ppelgke ontwikkeling. Allerweg vraagt men; waar gaan wy heen? wat zal het eind zgn van de ontwikkeling onzer dagen? Spr. herinnerde aan de oude leer van het natuurrecht, dat de maatschappg onveran derlijk en blijvend is, de basis van kapitalisme en liberalisme. Daartegenover staat de andere oeconomische school, welke van de grondstel ling uitgaat, dat de maatschappij groei, ontwik keling is en waaruit het socialisme is voort-geko men. Welke van deze beide richtingen is nu de juiste? Spr. meent geen van beide. De maat schappij is een samenleving, waarin beide rich tingen samengaan; de maatschappg bezit twee elementen: orde en groei, structuur en ontwikke ling. Spr. schetste de ontwikkeling onzer maat schappg tot in de 19de eeuw, de tgd van het zgn. hcog-kapitalisme. De leidende idee is: pro ductie om whist en geen productie naar behoef te. Dit geeft een bepaalde structuur: de vraag en aanbod op de vrge markt. De werking van dit mechanisme is het rendeerend maken van het kapitaal; het rendement is de maatstaf van de productie. Kapitaal en arbeid worden daarheen getrok ken, waar het de meeste waaide heeft. Deze productie leidt tot kapitaalsaccumulatie in groote mate. Dit meohanisme is echter geen vaste orde; het is gebaseerd op enkele hypotheses van mensch en maatschappij. Wanneer de vrge con currentie niet meer bestaat, is dit stelsel in wezen aangetast. Ook het uitsluitend eigen be lang is niet meer voorwaarde der productie. De ethische en sociale factoren sipelen thans bg de productie een groote rol. Een ander hypothese is, dat de mensch vol doende verstand had het geheele mechanisme te overzien. Dit is ook onjuist gebleken. De mensch gaat niet meer op in het systeem. Er is gebleken, dat de mensch niet altgd maar door gemechaniseerd en gerationaliseerd kan worden. Deze dingen hebben een nieuwe cultuur inge luid. Er zijn andere toestanden gekomen, waardoor het systeeem in zyn voegen kraakte en van bin nen niet veranderd werd. In den breedee zette spr. uiteen hoe de ver anderingen zich voltrokken hebben en hoe de vrije markt in alle kanten doorkruist is. De techniek en de bevolkingsvermeerdering hebben ook den geest van de menschen veran- WH specialiteiten In: FAMIUE-DRUKWERKEH AANKONDIGINGEN voor, GEBOORTE VERLOVING ONOERTROUW UITNOODIGINGEN DANKBETUIGINGEN MENU'S VISITEKAARTEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 2