Pianolessen Weninglnrlchtlna KORT VERHAAL JL 6 6.1. EIQROiS Fa. Ant Cassée en in. N. VAN BEEM, v.h. J. H. KRUL Jr. JAN F. VAN DANTZIG BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN. SPORT. TOONEEL. UIT BOEK EN BLAD. Een klok die men niet behoeft op te winden. Wat is geluk? !n literflesschen 32 ct. Voer huishoudelijk gebruik Schoorsteenvegers Herstr.ir* Haarlem, Tel. 13310 NAAIMACHINES L CBMEI. Mtlnal 1) Win Win 13531 KERKPLEIN 12 BLOEMEND AAL Telef. 22260. Opgericht 1828 Schitterende collectie GORDIJN-, MEUBEL- en BEKLEEDIMSTOFFEN Autobekleeder - Zadelmaker, Korte Kleverlaan 76, Tel. 23187 PREDIKBEURTEN. PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N.V. STEENKOLENHANDEL TEL. 116171410b. OVERVEEN INGEKOMEN PERSONEN. 1118 Augustus 1932. Mej. J. M. van Zonneveld, Grenslaan 3, Aerdenhout; wed. M. W. Bijvoet-Eldering, Bioemenaaalscneweg 28V, Overveen; Mr. w. A. J. Stortenbeker, Ign. Bispincklaan 18, Bloe mendaal; H. W. L. Callenfels, Zandvoorterweg 65, Aerdenhout; wed. J. Wijn-Zijl, Houtvaart- kade 42, Aerdenhout. GEDIPL. N.T.V. OUD-LEERLING o.a. van wijlen DIRK SCHaFER BLO EMEND .WEG 98a, TEL. 22014 BLOEMENDAAL Bevallen: D. J. Vader-van Groningen, d.; M. C. van der Prijt-Zonneveld, d. Getrouwd: Th. J. de Lange en C. M. Hand- graaf; C. van Roode en A. M. Ehser; C. A. Spierenburg en M. Th. G. Smolenaars; P. van der Meer en G. H. Lasschuit. Overleden: L. W. Nolke, 63 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Bloemendaal, 13 Augustus 1932, Aan de Redactie van het Bloe- mendaalsch Weekblad te Haar lem. Geachte Redactie! Gaarne wilde ik het volgende onder Uw aandacht brengen: le. Indertijd zijn de hoornen op het „Kopje" aanzienlijk verlaagd, zoodat men ook werke 3ijk kon genieten van het mooie uitzicht, maar waarom heeft men ze zoo hoog gelaten in de richting der pieren van IJmuiden? Ongetwij feld zou men anders vanaf het Kopje de uit einden der pieren kunnen zien en bij storm achtig weer de golven er overheen zien slaan. 2e. Waarom plaatst men niet veel meer flinke handwijzers met de aanwijzing, waar 't „Kopje", een der mooiste uitzichtspunten van Nederland, is? Mij is laatst overkomen, dat iemand, in een auto komende van Bloemendaal bij Overveen vroeg, waar nu eigenlijk het „Kopje" was. Moet er o.a. niet een flinke hand wijzer gezet worden bij de beroemde nieuwe trap van 183 treden? 3e. Waarom worden er geen tegei-voetpaden gemaakt, nu de voetpaden verbeterd dienen te worden, en wèl tegelfietspaden, zooals b.v. aanj den Kennemerweg? Waarom geen fietspaden a la A. N. W. B. Zijn die dan zoo treurig Integendeel, men is er juist zeer over voldaan. Indien men begint met tegei'oedekking, moe, ten de tegels toch in de eerste plaats bestemd worden voor voetpaden, want die hebben van de diverse hakken toch meer te lijden dan de fietspaden van de fietsbanden. 4. Is 't wel goed gezien, de wegwijzers in de gemeente Bloemendaal te zetten tegenover den aan te wijzen weg en niet in 't begin er van Vreemdelingen zien nu dikwijls een weg wijzer over 't hoofd. 5e. Wanneer komt er een verbindingspad of weg van Haarlem-Noord met Station Bloemen daal Hoogachtend, J. BLAAUBOER.. Dr. D. Bakkerlaan 31, VOETBAL. Na eenige maanden van welverdiende rust, beginnen de voetballers zich weer op te maken ter voorbereiding van het nieuwe seizoen. Eigenlijk is het nog te vroeg... en te warm, en we zouden het ten zeerste toejuichen, indien voor 'n gereglementeerd gesloten seizoen ge zorgd zou worden, b.v. van 1 Mei—1 September. Nu echter ieder nog vrij is, wordt ieder goed willende wel verplicht mee te doen, opdat de eerste competitiewedstrijden door gebrek aan uithoudingsvermogen niet alle verliespunten opleveren. Reeds in Juni begon het Bloemendaal-bestuur het vóór-programma te verzorgen, zoodat achtereenvolgens gespeeld wordt (werd) 14 Aug.: Alcmaria VictricBloemendaal. 21 Aug.: B. F. C. (Bussum)Bloemendaal. 28 Aug.: A. S. C. (Leiden)Bloemendaal. 31 Aug.: BloemendaalKinheim. 4 Sept.: BloemendaalV. O. C. 11 Sept.: BloemendaalZ. V. V. Zondag werd dus gespeeld in Alkmaar. Eerst kwamen de veteranen-elftallen tegen elkaar in het veld. Dat werd een aardige ontmoeting, die, dank zij den niet-veteraan-keeper der Alkmaar- ders, door dezen werd gewonnen met 32. De doelman der Bloemendaal-ruïne Kus van Maren, was in zoo'n vorm, dat de Alkmaarders van meening waren, Jan Beyk in de goal te zien! Hierna werd het echt! Bloemendaal verscheen in de volgende opstelling: Huisman. Jonkergouw Parson Immer Beijk Kuiper Ad Cassee, de Bock, J. van Beem. Kohier, Strik. missen dus den steun van J. Cassee, Fran. Bakker en van Gelder, drie voorhoede spelers waardoor deze linië wei verzwakt was. Toch hebben de plaatsvervangers zeer goed hun best, gedaan en gegeven wat zij konden. In 't bijzonder komt Van Beem een woord van lof toe! Alcmaria beschikt dit seizoen over een keu rig elftal, dat zeer zeker een hartig woordje mee zal spreken in den strijd om 't kampioen schap. In hun nieuwen keeper Van Gelder (ex-G. V. A. V.) hebben zij een kracht van beteekenis gekregen. De ploeg speelt snel en soepel. Vooral de voorhoede, met de linker- wing BosHamstra is gevaarlijk, hoewel het schieten nog voor verbetering vatbaar is. Hierbij dient echter opgemerkt, dat de goal- getter Peereboom, die op de ziekenlijst staat, in dit belangrijke onderdeel de noodige verbe tering kan brengen. Maar ook Bloemendaal speelde een zeer aan trekkelijke partij voetbal. Er zat tempo in het elftal en wat meer zegt, dit tempo werd, op een enkele uitzondering na tot het einde_ toa volgehouden. De resultaten van de zomer-trai- ning waren heel goed merkbaar! Jammer was het, dat het plaatsen voetbal- technisch onjuist was. Er werd n.l. over het algemeen te hoog gespeeld. Is dit überhaupt al onjuist, nu wreekte deze fout zich te meer, waar onze voorhoede uit kleine spelers bestond. Daardoor kreeg de Alcmaria-verdediging, die; stuk voor stuk langere spelers telde, het wel' wat te makkelijk. Aan het goed toespelen van en na afloop op de Groote Markt ging men poffertjes eten bij Wesseling of appelbeignets bij Consael met een Amerikaansch grocje er bij, waarin de brand kon worden gestoken, een nieuwigheid van 50 jaar geleden. Dat is nu alles anders, maar er moet toch iets zijn. De hr. Kaart heeft den goeden inval gehad een zomerzotternij, een- studentenklucht te doen geven, die ten deele zich afspeelt in een fraai aan Baarn of Aerdenhout herinne rend tuin-decor, een luchtige reeks onzijdige tafereelen, gebouwd op dit stramien: Ella Heu- veling, Heuvelman of Heuvelaar, een onecht wicht met pretentie's is de leidster van een zomeruitgangetje van studentinnen, die als le vende ziel Erica Wendelaer in hun midden hebben. Deze is een drukke, gezellige zus en vindt de dingen die Ella eng of vulgair vindt, juist knallend en reuze, en als Ella met haar protserige praatjes komt, vraagt ze daar als jeblieft mee op te houden, „anders ontplof ik", enfin in de bekende reuze-trant. Ella heeft vue's op den jonker, die dit merkt en zich het heele stuk door om haar te foppen uitgeeft voor zijn eigen chauffeur, terwijl de boeren zoon-student Gerrit Jan Loots, 's jonkers den bal dient dan ook meer zorg besteed tej plaats inneemt en deswege, niettegenstaande zijn pieter-statok-achtig gedrag, door de we- reldsche Ella wordt aangebeden, bezongen, ja zelfs gekust en niet minder dan ten huwelijk wordt gevraagd. De boerenjongenheer weet zich er niet uit te redden, vergeefs verschanst hij zich zelfs in kiespijndoeken en voorgewende ziekte; Ella neemt de verlovingskus, ze ont leent die tegen zijn wil aan zijn wangen en waant zich daardoor meesteres van het ter rein. Zoo komt er steeds meer actie en zelfs spanning in het geval, waarbij een rol spelen regens, onweeren, bliksemstralen (inderdaad zeer natuurgetrouw nagebootst), Engelsche lessen, autoritten en flirterijen van Erica (Pit) met den correct zich beheerschenden jonker- quasi-chauffeur (voor de mop zoolang Lucas Bols geheeten) en dan is er nog 's jonkers tante Melie, verdienstelijk door Marie Meunier gespeeld. De ontknooping komt op een tuin feest in avondtoilet, maar dat moet men zelf gaan zien. De Schouwburg van den heer Kaart ziet er weer keurig uit, zijn personeel is de voor komendheid zelve, de fietsenstalling is in de' Parklaan achter dat kleine dubbele deurtje, waar een Haarlemmer, die zich de oude ker missen nog best herinnert en die menig moei lijker waschje vlijtig versjouwde, zelfs uw tufje zorgzaam toedekt. Wegens het groote succes wordt het stuk Zaterdag en Zondag weergegeven. Voor alle leeftijden voor jonge n isjes - ze lachten den heelen avond hardop om te schudden i oudere dames om zich haar bakvisschetijd mei genoegen te herinneren en voor het manvolk om zich vroolijk te maken om al die genoeg lijkheden bij elkaar. Goed weer of slecht weer, in den Schouwburg Jansweg is het de nu komende avonden onschuldig vroolijk weer. T. worden. De ster van het veld was ongetwijfeld kee per Huisman, die talrijke „open doekjes" in ontvangst te nemen had. Wim heeft Zondag weer bewzen, dat indien hij wil, hij 't ook kan, mits hij maar zijn taak serieus opvat. Typisch was het, dat hij de wijze lessen van trainer Addicks in practijk bracht, en b.v. bij het uittrappen steeds trachtte den bal op de vleu gels te plaatsen. Als Huisman dezen vorm weet te handhaven zijn wij voor de keeper plaats gerust. Parson toonde zich als linker-back de tac ticus en voetbal-rot hij uitnemendheid! Zijn opstellen afnemen en plaats-en was af, maa^ 'bovendien brengt zijn kalm optreden 'n welda dige rust over zijn medespelers, die zijn aanwij zingen tijdens het spel dan ook gaarne accep teeren. Jonkergouw hoede zich voor onverschil ligheid. Deze speler heeft ongeiwijfeld voetbal- capaciteiten; echter moet hij het niet te mak kelijk, nóch te mooi willen doen. Zijn opdringen is dikwijls gevaarlijk (hierdoor ontstond het eenige doelpunt van den wedstrijd) en speciaal zijn drijven voor de goal is uit den booze. Hij verzwaart daardoor zijn eigen taak, en die van zijn medeverdedigers. Immer en Beijk speelden als van ouds, d.w.z. keurig. Het plaatsen van Immer is beter, daar entegen is Beyk de baas in het koppen. Jam mer was het dat Kuiper, die uitstekend begon, het tempo niet kon volgen. Krijgt deze spe ler meer uithoudingsvermogen, dan zal hij een goed bruikbare kracht zijn, omdat hij de tech niek en halbehandeling volkomen beheerscht. Hoewel onze voorhoede verre van zwak was, voldeed zij als linie toch het minst. Als excuus moge de onvolledigheid gelden. Is de aanval compleet, dus van links naar rechts: Strik, Van Gelder, Frans Bakker, De Bock, Jo Cas see, dan is zij zeker in staat voor de noodige doelpunten te zorgen. De Bock was niet gelukkig met enkele goede schoten en kopballen, evenmin als Van Beem, die dikwijls verrassend snel doorbrak en dan niet bang was een schot te lossen. Kohier doet dikwijls te veel en daardoor, hoe vreemd dit moge klinken, te weinig. Hij is meer bewegelijk dan noodig is, verspeelt daar door te veel energie, waaronder de afwerking op het juiste oogenblik lijdt. Een goede eigen schap van hem daarentegen is het plaatsen, dat meestal langs den grond geschiedt. De vleugelspelers hadden beiden de fout on productief voor te zetten. Dit was óf te hard óf te zacht, en dan nog meestentijds buiten het bereik van de binnenspelers. Dit was te meer jammer, daar het opbrengen snel was. After all was het een prettige, mooie wed strijd, het aanzien alleszins waard. Het pu bliek genoot dan ook ten volle, en waardeerde het spel van heide partijen. Bloemejidaal heeft den goeden roep die in Alkmaar van haar uit gaat volkomen bevestigd en kan met genoegen op den eersten oefenwedstrijd van seizoen 1932 —'33 terugzien. Zondag a.s. naar Bussum. We verschijnen vermoedelijk in de volgende opstelling: Huisman Jonkergauw v. d. Meij Immer Beijk Parson M. Drost De Bock Fr. Bakker Van Gelder Strik De ontmoeting vindt plaats in het Bus- sumer Sportpark en vangt aan 2 uur (14 uur). Schouwburg Jansweg, Haarlem, Telef. 11430. ,,'N ZOMERZOTHEID". Studentengrap in 3 bedrijven naar het bekende boek van Cissy van Marxveldt. Bewerking en regie van Dom de Gruyter. Hoofdpersonen: Julia de Gruyter als Erica Wendelaer (bijgenaamd Pit), Leonie Madier als Ella Heu- veling (vrouwelijke studente) en Cces Laseur als Jhr. Padt van Heyendael en (last not least) Kien van Noppen als de rood harige beuilbrilde Gerrit Jan Loodts. Er is veel voor te. zeggen om zelfs in dezen mooien zomer althans éénmaal vóórdat „het gewone leven" weer begint, naar den Schouw burg te gaan. In het gewone leven vertegen woordigt de Schouwburg voor den doorsnee Nederlander wat de badstoel aan Zandvoort's strand is voor den doorsnee Amsterdammer. Schouwburg en badstoel zijn instrumenten voor rustig waarnemen, hooren, zien en zwijgen. En thuis kan men nog wel eens na-genieten. Trouwens in den zomer wekt in Haarlemmer en omstrekenaar de Schouwburg herinneringen aan de vroegere kermisdagen. Dan stond er op de Nieuwe Groenmarkt achter de granieten pomp met den ijzeren zwengel met koperen knop tegenover het postkantoor, te voren Rechtbankgebouw, Judels of 'n ander met 'n reizende tent en daar werd voor boeren, bur gers en buitenlui een stuk opgevoerd ais de „Kinderroofster", „Het Doorgezaagde Wees meisje" of de „Moord op het platje „Othello", de Koopman van Venetië", „het Ventje", pak kende klucht of dramaen vol dat 't was Van de N.V. Leidsche Uitgevers Mij. ont vingen wij „Taalschut". een reeks artikelen verschenen in de „Groene Amsterdammer", gebundeld in keurigen band, handelend over den tegenwoordigen staat van de Nederland- sche schrijftaal. De schrijver: Dr. Ch. F. Haje, droeg dit werk op aan Charivarius en aan de nagedachtenis van I. Esser (Soera Rana). Wij komen op den inhoud van dit actueele boek in ons volgend nummer terug. Terwijl de meeste geleerden zich bezighouden met de vervolmaking van eleetrische machines, die steeds grootere snelheden mogelijk maken, zijn er anderen, die minder bekend zijn, maar die toch onlangs een motor konden demonstree- ren, welke slechts twee omwentelingen per etmaal maakt. Door hetzelfde systeem nog ver der door te voeren, zou het zelfs mogelijk zijn een motor te construeeren, die o-ver één omwen teling een jaar of nog langer doet; theoretisch is de langzaamheid der beweging evenmin aan grenzen gebonden als de snelheid. De bovengenoemde electromotor is nog een ex periment, doch het zal niet lang meer duren, voordat hij in den handel gebracht kan worden. De voornaamste toepassing ervan zou een nieu we klok zijn, zooals ook reeds door de betrokken technici van de Westing House Electric Com pany, te weten L. W. Chubb en T. R. Watts, werd gedemonstreerd. De klok heeft slechts vier bewegende deelen, die de vier wijzers controlee ren. De snelste heeft nog altijd niet meer dan 60 omwentelingen in de minuut. Als de vier aan slijtage onderhevige deelen in olie worden inge sloten en er juweelen voor worden gebruikt, zoo als in alle horloges van goede kwaliteit het ge val is, kan de klok voortdurend, blijven loopen, zonder dat men er naar behoeft om te zien, ver ondersteld natuurlijk, dat de eleetrische stroom niet om een of andere reden wordt onderbroken. De langzame omwentelingssnelheden, die de uurwerkmakers noodig hebben, verkregen zij altijd met behulp van reeksen tandraderen en er zijn zelfs eleetrische klokken met motoren, die 60 omwentelingen per minuut maken, waar bij men niet minder dan vijf stel tandraderen vindt om deze overbodige snelheid te verminde- deren tot het voor de wijzers vereischte tempo. Het verlies aan eleetrische energie kan bij dit systeem verwaarloosd worden, doch de voort durende slijtage wordt op den duur een factor van belang. Het merkwaardige bij de nieuwe klok is nu, dat de tandwielen elkaar nooit aanraken. De tandjes worden bijeengehouden door magneti sche kracht en daardoor heeft men geen slijtage, terwijl smering overbodig is. Door een celluloid plaat van ongeveer 25 c.M. ïn het vierkant kan men het geheele mechanisme waarnemen; het is ongeveer 15 c.M. hoog en staat op de kast, waarin zich de condensatoren en de weerstand bevinden, die het roteerende magnetische veld opwekken. Vlak onder den buitenrand van de wijzerplaat bevindt zich een omwikkelde ijzeren ring, de z.g. stator, waarvan de windingen zoodanig loopen, dat er omheen een magnetisch veld ontstaat met 3600 omwentelingen in de minuut. Aan den binnenkant van den ring bevinden zich 118 ijzeren tandjes en aan den buitenrand van een tweeden, kleineren ring, zitten er 120. De tweede ring, de z.g. rotor, dus het roteerende gedeelte van den motor, raakt den eersten niet aan, hoe wel de onderlinge afstand klein is. Het magnetis me heeft nu de neiging om van den stator naar den rotor over te springen, wanneer de tandjes precies tegenover elkaar staan, terwijl men langs het overige gedeelte van den ring een Verniereffect aantreft. De motor beweegt zich dus slechts twee tandjes vooruit met elke omwenteling van het magnetische veld, dus hoewel dit 2600 omwentelingen per minuut maakt, maakt de rotor er slechts 60. Deze snelheid heeft men noodig voor het snelste wijzertje, waarmee men onderdeelen van seconden kan aflezen. Op zijn beurt heeft de rotor 122 ijzeren tandjes aan den binnenrand, terwijl zich daar een nog kleinere ronddraaiende ring bevindt met 120 tandjes aan den binnenrand. De eerste motor wordt dus de stator voor den tweeden, doch terwijl de eerste 60 omwentelingen per mi nuut maakt in de eene richting, maakt de tweede er 59 in de andere, zoodat de wer kelijke vooruitgang 1 omwenteling per minuut is. Dat is de snelheid, welke vereischt wordt voor het secondenwijzertje. Aan den tweeden rotor is een permanente hoefijzermagneet bevestigd, die een nieuw rotee- rend veld doet ontstaan in zijn 118 ijzeren tand jes, waardoor op de boven beschreven wijze een nog kleinere ring met 120 tandjes ertoe ge bracht wordt, slechts één omwenteling per uur te maken. Dat is de groote wijzer. Aan zijn rotor is een tweede permanente magneet bevestigd, die een roteerend veld doet ontstaan ïn zijn 22 tandjes, welke een rotor met 24 tandjes één om wenteling in de 12 uur doet maken voor den uurwijzer. De werking van de klok berust dus op het feit, dat elke rotor slechts twee tandjes vooruit komt voor elke omwenteling van zijn mag netisch veld. Door het aantal tandjes te ver anderen, zou men ook andere snelheden nauw keurig kunnen verkrijgen. (Nadruk verboden.) door H. DE WAARD. Hier is Hilversum de A.V.R.O. Dames en heeren, ik moet thans eerst uw aandacht vragen voer een S.O.S. Wil Mevrouw Jacobs-van de Putte wonende te P.. zich zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam begeven, waar haar man, bij een ver keersongeval ernstig gewond, in het Wilhelmina- gasthuis is cpgenomen. Ik herhaal nog eens: Wil Mevrouw Ik herhaal nog eens! Alsof herhaling noodig was! Oogenblikkelijk was zij opgesprongen, had mantel en hoed uit de kast gerukt en was voort gezweept door die stem uit den luidspreker, die meedoogenlooze, neutrale stem het huis uit gehold naar 't station. Toen ze daar buiten adem aan kwam, hoorde ze, dat er pas over drie kwartier een trein naar Amsterdam vertrok. O, de einde loosheid van 't wachten op 't kille, leege perron het tumult van gedachten en schrikbeelden in haar nu reeds moegetobde hersenen. In Ams rdam liet ze zich met een taxi naar het ziekenhuis brengen. Met bonzend hart naar binnen, moeizaam de vraag aan weer een neu traal, onaangedaan man in uniform. Hoe vreemd klonk zijn naam, hun naam, hier in de kille, avond-stille vestibule! En toen opeens de slag, de vernietigende slag door het nu toch wel met medelijden uitgesproken woord het vonnis! „Mag ik hem zien?" vroeg ze, moeilijk slikkend. „Mag ik even bij hem?" Een lange, lange reis door de spaarzaam ver lichte gangen, looden vermoeidheid bij het trap- penklimmen toen de kamer, waar zij plots alleen was met hem. Zij viel neer op den stoel naast het bed. De verpleegster had het laken van zijn ge zicht weggeslagen, zijn gezicht, dat nu in den dood een vastberadener trek vertoonde dan toen hij nog leefde. Maai' de vraag, die zij hem had willen stellen, die vraag, die haar woog op het hart, moest onuitgesproken blijven. Zelfs in zijn oogen, altijd weifelend en ontwij kend, kon zij nu het antwoord niet meer lezen, nu ze voor eeuwig gesloten waren. Was dit eerst gisterenmorgen geweest, dat hij haar blik ontweken had, en haar in onzekerheid had achtergelaten? Zpnder te weten hoe, had zij het ziekenhuis weer verlaten, liep naar de naastbij zijnde tram halte. Zij besefte vaag, dat zij nu niet weg had moeten gaan; dat er natuurlijk allerlei dingen geregeld moesten worden. Er moest toch ook over de begrafenis gesproken worden. Maar ze liep willoos door, voortgejaagd door een denkbeeld, dat haar niet met rust liet. Naar huis! De post afwachten. Zijn brief, die haar het antwoord brengen zou. Den laatsten trein haalde ze niet meer. Naar een hotel. Den volgenden morgen met den eer sten trein naar huis, alles in een roes. Bijna ziek van vermoeidheid was ze, na een slapeloozen nacht, waarin ze voortdurend Tom's gezicht voor zich had gezien: niet het doode, met de gesloten oogen, maar zoo als hij haar den vorigen ochtend aan de ontbijttafel met zijn weifelende oogen had aangekeken, terwijl hij, een beetje klaaglijk gezegd had. „Ja kindje, je ziet, dat ik eerlijk ben; ik ver berg je niets. Alleen moet je me nu niet dwin- OBERIAHNSTEIN I leveren wij de BESTE; in orde maken wïj do slechtste voor den minsten prijs. KAPPEN, HOEZEN, RUBBERMATTEN Reparatiën aan KOFFERS, TASSCHEN en FIJNE LEDERWAREN. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Dr. W. Th. Boissevair, predikant te Leiden. Overveen. V.m. 10 uur, Dr. W. Th. Boissevain, predikant stede. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. C. M. Veenhuijsen, Amsterdam. Ned. Herv. Kerk, Santpoort. V.m. 10 uur, Dr. Groeneman, Zaandijk. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. G. Zejjl, predi kant te Glind. De Vrjje Katholieke kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag, 21 Augustus, 10.30 v.m. gezongen H. Mis. Donderdag, 25 Aug. 7.30 v.m. gesproken H. Mis. gen, een beslissing te nemen. Dat kan ik niet. nog niet. Zie je soms hou ik heel veel van Ans, zooveel, dat ik denk, dat ik haar absoluut niet kan missen.... en dan, als ik aan jou denk, en ik zie ons gezellig huis, dan besef ik ineens hoe oneindig veel ik van jou hou en dat ik jou toch cok niet kan missen. Heusch, kindje", het is ontzettend moeilijk voor me, begrijp dat toch! Ik moet het eens rustig met mezelf uitvechten. Ik moet vandaag naar Amsterdam en blijf een paar dagen weg. Dan zie ik jullie geen van bei den en kan rustig overwegen, wat ik doen moet. Ik zal jullie dan allebe' schrijven, dat heb ik met Ans ook afgesproken." Met een diep ongelukkig gezicht was hij ver trokken. „Ik vind het ellendig", waren zijn laatste woorden géweest, „dat ik in ieder geval iemand verdriet moet doen, ói jou óf Ans en je weet, hoe moeilijk het mij valt, iemand te grieven." En nu zat ze thuis, vcor het raam, op zijn be slissing te wachten. Twee teer was de post al voorbij gefietst. Daar.hij zette zijn fiets tegen den boem. Zijn stap over het grinthet doffe plofje van een brief op den ganglooper. Zelf was ze al in den gang vóór de meid de keukendeur had opengedaan en een cogenblik later zat ze weer, met dof bonzend hart, in haar stoel voor het raam. Neg durfde ze de enveloppe niet open te scheuren even nog de beslissing verschui ven. Nu kon ze nog denken, dat hij hóór de voorkeur had gegeven straks was het mis schien voor altijd uit. Eindelijk, met een krampachtige beweging, scheurde ze het couvert open, rukte den brief er uit en door haar tranen heen, die nu ©erst welden, las zij „Lieveling, Ik heb mijn besluit genomen. Ik besef te duidelijk, dat ik bij jou hoor en bij jou alleen. JÜ bent altijd zoo goed en lief voor mij geweest. Ik heb je noodig. Zoo noodig, dat ik geen woor den kan vinden, om mijn verlangen uit te druk ken. Daarom zal ik kort zijn. Weldra zal ik weer bij je zijn en in jouw armen uitrusten en alle zorgen vergeten." De tranen stroomden over Tines wangen. Van haar was hij. Altijd! en nog! Eens zouden zij elkaar weerzien, daar was zij nu zeker van. Terzelfder tijd las ook Ans een brief en ook haar stroomden d© tranen van vreugde over dë wangen. Haar brief luidde: „Lieve Tine, Het spijt mij ontzettend, dat ik je verdriet moet doen, maar ik weet nu zeker, dat mijn ge voelens voor Ans niet van voorbijgaanden aard zijn. Ik kan zender haar niet leven. Wil je me vrij laten?" Dezelfde verstrooidheid,, die Tom voor een autobus had doen loopen en zijn dood had ver oorzaakt, had hem ook de brieven in de verkeer de enveloppes do-" sluiten en geluk en vrede gebracht in twee harten. (Nadruk verboden). Een man van de wereld van zestig jaar huwde een twintig-jarige. Een paar weken later kreeg hij bezoek van een vriend, die hem vroeg: „Hoor eens, heb je wel eerst goed overlegd, wat je gedaan hebt? Want kijk eens hier: Nu ben jij 60 en zij 20. Dat kan nog even. Maar over tien jaar ben jij 70 en zij 30. Wat dan?" „Dan laat ik me scheiden en trouw eep jongere!"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 2