m mm. K-Jmm HU lif fi Bi Verkade Bloemendaal 30, per '/2 pond. (circa 40 stuks) Meisjes- en jongenskousen RECLAME - WEEK Tomaten Sinaasappelen Meloenen, Perziken, m SCHOOL.!-. Telef. 10118 l n u Ui f\ t 'Si m Weer aan den slag! Regen. SPORT. SCHAAKRUBRIEK. n m VAN OVERAL. Mr. Cornelisstraat 38-40 Frankenthalers Honigzoet f 0.35 p. d. Handperen Clap Favorit f0.25 p.p. Gravesteiners f0.25 p.p.. 10 pond f2.- Hollandsche Appelen The Queen f 0.20 p. p. Groote aanvoer Hollandsche Pruimen, Reine Claudes, Dubbele Witte Pruimen, Belle Fine f0.30 p.p. Eet nu 10 pond f 0.60 20 pond f 1.- 8 cent per stuk, 10 stnks f 0.70. PRIIA. 5 cent per stnk. Kleverpark. VOOR' Met het keukenapparaat te allen tijde elke hoeveelheid water op de gewenschte temperatuur. 10 L. water verwarmen tot 60°, kosten minder dan één cent aan gas. Met gas verwarmen is het goed koopste. Vraagt inlichtingen aan Uwen installateur en het gasbedrijf. fa KONINGINNEDAG. OBs bijkantoor is op Koninginnedag (Woens dag 31 Aug.) den geheelen dag gesloten. Ons Hoofdkantoor is tot 12 uur geopend. Administratie Bloemendaalsch Weekblad 't Is met de vrijheidsvreugde Zoo zoetjesaan gedaan. We zien vaeantiegangers Weer aan den arbeid gaan. De scholen zijn begonnen. In winkel en kantoor Gaat het gewone leven Thans weer geregeld door. 't Is uit met 't vrije leven Op strand, in bosch en hei. De blakerende hitte Is tegelijk voorbij. Wie op een schaduwplekje Kon liggen, was goed af; Want in de zon te braden Was, wat je noemt, een straf! Toch valt er niet te klagen, Nu past geen treurig lied: Vacantieregendagen Zijn ook zoo prettig niet! Nu ja, van 't goede krijg je Somtijds wel wat te veel! Je hebt niet te bestellen: Des winters ook een deel! Is bij 't opnieuw beginnen De stemming wat gezakt, Dan evengoed maar lustig Den arbeid aangepakt! Wie niet als werkelooze Gedwongen vrijheid heeft, Mag vvoolijk kijken, als hij Zich weer aan 't werk begeeft! mend, dichtend misschien Het hangen over een onderdeur, het zitten .onder een zeil, terwijl de regen zijn muziek speelt, tokkelend tegen de ruiten, ritselend door het gebladert, ruischend door de riolen De xylofoon op het zinken dak, het klokkeuspel op het water, de tam-tam in de dakgoot en dat zachte muggengegons van de cither, dat het lied van den regen begeleidt. Het weemoedige lied van den regen, het klaterend en schate rend geschal van den regen, de rhythmische roes! Is het de regen, die onze vacantie bederft? Of bederven wij ze zelf, omdat wij van den regen met het juiste gebruik weten te maken? H. G. CANNEGIETER (Nadruk verboden) De lof van den zonneschijn is al zoo dikwijls bezongen, dat de regen nu aan de beurt komt. Er zijn weinig menschen, die van den regen op dezelfde manier als van den zonneschijn hou den. De meesten waardeeren den regen alleen, omdat na hem de zonneschijn komt. Zooals men in 't nachtliik duister ontwaken kan met den voorsmaak van den naderenden morgen. Zooals men zich in zijn geploeter verkneutert met de voorpret van de vacantie. Zoo waardeert men den regen alleen om de tegenstelling. Het voor uitzicht op zon wordt er des te aantrekkelijker door. Maar weinig menschen houden van regen, louter omdat de regen hun een genot verschaft,1 dat de zon niet kan bieden. Weinigen kermen den regen als een weldadigen gast, wiens komst welkom is en op wiens gezelschap men zich reed3 bij voorbaat verheugt. Dankbaar is men voor zonneschijn, maar dankbaar voor regen, och kom?! Ik houd van den regen. Ik kan maar één be zwaar tegen hem inbrengen, maar dat ééne be zwaar is zoo erg niet. De regen is lastig. Hij bederft onze kleeren, maakt ze zwaar en uit hun model en geeft ons dat verdrietige gevoel, alsof we inplaats van een luchtig zomertoiletje een kille, vleze en dikke pels met ons omdragen. Hjj bederft onze plannen, houdt ons in huis als we juist uit zouden gaan, doet ons overijld vluchten van onze tuinstoelen, onze krant is een vaatdoek geworden en het luxe-bandje, waarin we zaten te lezen, geeft af op het tafelkleed De regen is lastig, maar dat is niet de schuld van den regen, maar de schuld van de mensehen. Er bestaan volksstammen, ik meen, dat het de Eskimo's zijn, die zich met olie insmeren of met traan of met eenigerlei andere vettige vloeistof. Deden wij dit, dan zouden wij met evenveel pleizier als de eendjes den regen ver duren; het water liep langs ons heen en het deerde ons niet. Kan de regen het helpen, dat wij ons niet voegen naar zijn bestaan? Nu ja, een olie- pak en een zuidwester, zooals de schippers dragen, maar dit is al een even onprettige dracht als een paraplu. Wie weet, of we eenmaal bij onze kleeding met den regen niet evengoed reke ning zullen houden, als we van lieverlede reeds doen met de zon en het zeewater. Waren we een eend, dan zouden we het op rechte genot van den regen op prijs kunnen stel len. Wanneer is de atmosfeer zuiverder aan tijdens een regenbui? Geen stof, geen opge waaide viezigheid die de longen verpest. De heerlijke, onvervalschte lucht der natuur, de heilzame drank, rechtstreeks getapt uit de bron. Wie den regen niet kent, weet niet, dat er duizendvoudige soorten van regen zjjn. En elk brengt zijn eigen genietingen mee. De strie mende regen, die bij storm je recht in 't ge zicht slaat en zoo prikkelend werkt op het bloed en de hersenen. De regen, die bij stroomen lood recht naar beneden gutst uit den hemel; hoe hebben de oude oostersche dichters deze Gods- gave bezongen! De overvloedige regen, beeld van den wellust der schepping; de ontlastende regen na een onweer, die ontspant als een huil bui na een crisis der zenuwen. En dan de zoele, bevruchtende regen, die stil en zacht op de aarde neerdruppelt na een goodelijken Juni-dag! Is de stemming u onbekend, die Staring zoc onverbeterlijk weergeeft in zijn: ,,Wij schuilden onder dropplend loover, Gedoken aan den plas ^an kent gij de innigheid niet van den regen. Wie alleen de vreugde heeft geproefd van het vertrouwelijk bijeenzijn bij zonneschijn, heeft nog een diepere vreugde te goed: de vreugde van het vertrouwelijk bijeenzijn bij regen. „Maar de motregen", zegt ge. ,,De regen houdt ons in huis." Zou ook dit niet juist een speciaal genot van den regen zijn: dat ze onzen omtrek verkleint, dat ze ons dwingt tot con centratie binnen het innig en eigen milieu We kunnen niet uitgaan, maar ook: we behoeven niet uit te gaan; we hebben nu eens van het eeuwige uitgaan vacantie en kunnen ons neer- op de plek, waar we zijn: starend, droo VOETBAL. De voor j.l. Zondag vastgestelde wedstrijd B.P.C.—Bloemendaal is niet doorgegaan, in ver band met ae temperatuur, die inderdaad voor voetbal ongeschikt was. Voor a-s. Zondag is vast gesteld A.S.C.—Bloemendaal te Leiden. A.S.C. is tlians een (sterke) derde klasser. Deze vereeniging ontstond uit de combinatie van Ajax en Sport man. De eerste streed jarenlang in dj9 eerste klasse en speelde daarin eertijds een voorname rol. INamen ais Vczy, Tetterode, van Braam van Hcuck- goest, Brussée hebben een uitnemende klank in de voetbalgeschiedenis. Later zakte de Leidsche vereeniging af, en kreeg met groote moeilijkheden te kampeu. We gelcoven echter, dat A.S.C. deze moeilijkheden thans te boven is, en hepen dat de studentenclub spoedig promotie zal maken, voor de propaganda in Leiden en omgeving zou dit feit overigens zeer toe te juichen zijn. Een belang rijk centrum' als de sleutelstad is kan best een tweede klasser hebben. Bloemendaal moet natuurlijk kunnen winnen, als de zaken niet te lauw opgevat worden. We hebben deze oefenwedstrijden hard noodig; straks staan we voor de competitie, en bedriegen de voorteekenen zich niet dan zouden we dit- jmaal wel eens voor de verrassing kunnen zorgen jwe beschikken over uitstekend materiaal, maar miet techniek alleen komen we er niet. De wil om te winnen moet in de eerste plaats aan wezig zjjn en: if there is a will, there is a way! We zijn ditmaal ingedeeld met: D.W.S. A.F.C. Spartaan H.F.C. Hercules Velox Baam B.F.C. Alphen Op Alp-hen na, dus allen goede bekenden, al was H.F.C. nimmer een competitie-genoot. D.W.S. heeft weer grootsche plannenHet elftal zit weer stevig in elkaar, en heeft serieus ge traind. De bekende back van Stokken, is langen tijd niet fit geweest, maar hoopt voor de compe titie weer klaar te zijn, evenals de eminente links half-back Huisman. In de voorhoede zullen vooral van Es en de jonge Slot een rol van beteekenis spelen. We geven den Amsterdammers weer een behoorlijke kans. A.F.C. brengt een aantal jongere spelers in het veld. Deze al-oude club zal toch een harden dobber hebben. Ze heeft altijd Charles Lun-gen nog in reserve, maai' zal alleen in nood op hem een beroep doen, daar hij in Londen woont en het soelen voor the Reds een groote opoffering voor "hem is. Toch is zijn clubliefde zoo groot, dat hij zich deze opoffering zal getroosten (hü bewees dit de laatste twee seizoenen) indien het degradatiespook al te dreigend zijn kop op steekt. We hebben ons er over verheugd, dat de sym pathieke volksveree.niging de Spartaan zich zij het na barden strijd in dit promotie-de gradatiecompetitie kon handhaven. Deze Amsterdammers toch zijn overal een graag' geziene tegenstander, die hoe het hen ook moge tegenloopen, altijd fair blijft. Ook dit elftal heeft de zomer gebruikt om ernstig te oefenen. Steeds ontbrak hét den polderbewoners aan voorhoedespelers, terwijl daarentegen hun verdediging van beproefde kracht was. In het pas afgewerkte (jaiarlijksche) tournooi om den zilveren Westertoren, door de Spartaan georga niseerd, en waaraan Hilversum, V.S.V. en Edo mede deelnamen, eindigden de gastheeren op de laatste Plaats Ze verloren alle wedstrijden. Dikwijls werd in het veld voortreffelijk gespeeld, maar de oude kwaal, de absolute schotlcosheid, deed alle goed veldwerk te niet. Voor de Spar taan zal dus vermoedelijk the struggle for life erg zwaar worden. The good old, eens H(ollandsch) F(ijnste) C(ombinatie) genoemd, zal het in de tweede klas moeten probeeren. Van de oude garde is het alleen van der Msulen, die ook dit jaar weer speelt. We achten dit juist gezien. De po pulaire Haarlemmers, en Nederlandsch oudste voetbalclub, moeten niet langer teren op de oude krachten, maar frisch bloed in het elftal brengen. En al zal deze verjongingskuur dan het eerste jaar geen succes brengen, op den duur kunnen de resultaten niet uitblijven, ten minste als met eiken wedstrijd een ander elf tal speelt. In het afgeloopen, zoo slecht geëindigde sei zoen, werd c.i. te veel aan de ploeg veranderd: 22 spelers „kregen een beurt". Dergelijke muta ties bpengen geen eenheid, en werken depri- meerend oo het zelfvertrouwen. En avant, H.F.C. Dat Hercules dit jaar een prominente rol zal spelen, gelooven we niet. Met de Buitenweg's zijn ook Otto de Vries en Gerrit Lambers van het blauw-witte tconeel verdwenen. Slechts doel- verdediger Balt, en de voorhoedespelers Rijn berk en de Zeauw resten nog van het elftal, dat twee jaaff geleden een goede gooi naar het i (kampioenschap deed. Een belangrijke aanwinst mochten de Utrechtenaren boeken in de ex- Vriendenschaar-man Schouten, 'n middenv. met uitstekende kwaliteiten. In twee oefenwedstrijden nam hij van de tien d-oelP™ten cr zes voor zijn rekening. *Y' Hij schiet zoowel links als rechts, en ook zijn spel verdeeling is gceü verzorgd. Hoewel de Buitenweg's uit het- elftal zijn gelaten, wer den ze nog niet op non-actief gesteld, maar „achter de hand" gehouden. Het is dus zeer wel mogelijk, dat ze de voetbalschoenen weer aan trekken, indien het water te na aan de lippen mocht kemer, De andere Utrechtenaar, Velox, heeft groot sche plannen. De geel-zwarten beschikkgp .over een homogeen-wélgetraind elftal, met een bij zonder goede voorhoede, waarin Lit Jr. en Kolf schoten de mannen zijn. Met Bloemendaal en D.W.S. zal Velox t zaakje wel uit moeten vech ten, met misschien H.F.C. als gevaarlijk out-si- der. Baarn en B.F.C. zullen blij zijn,, de noodige puntjes te kunnen verzamelen, om niet te veel in de verdrukking te komen. Baarn zag in van Vulpen een goede speler verdwijnen naar „Soest", maar kreeg de Haan, die eenige jaren in H.V.C. (Amersfoort) speelde weer terug. Van B.F.C. is ons weinig bekend Ds nieuwe aanwinst, Alphen, zagen we aan het werk in de promotie-competitie tegen Zand- voort. Ontegenzeggelijk zal dit stoere elftal een struikelblok zjjn voor veel tegenstanders. En speciaal op eigen terrein waar ze „de steun" heb ben van eenige duizenden luidruchtige suppor ters. Naar hetgeen we van hUn spelwijze in ge noemden wedstrijd kunnen beoordeelen, zouden We zeggen, dat met rustig tegenspel (met rustig bedoelen we niet makkelijk of laks, maar wél- cverwogen) deze ploeg wel klein te krijgen is. In 't bijzonder lijkt de achterhoede ons zwak De backs zijn stevige boys, maar verliezen spoe dig het hoofd (figuurlijk), zoodat een voorhoede die snel en verrassend speelt, zeker succes zal hebben bij de Alphen-defensie. De voorhoede der Alphenaren kan meermalen met goed opgezette aanvallen gevaarlijk uit haar slof sclüeteln: de wingspelers zijn snel, en de binnenspelers weten wat schieten is, maar na enkele van die uistekende aanvallen komt een periode waarin gebrek aan routine duidelijk gedemonstreerd wordt. Toch nemen we aan, dat Alphen haar weg In de tweed klas zal we ten te vinden, zooals dit meestentijds met pas- pramoveerende elftallen het geval is. Koninginnedag speelt Bloemendaal 's avonds half zeven de traditioneele feestwedstrjjd. Dit maal is Kinheim de tegenpartij. Daar de Velse- naren niet in onze competitie ingedeeld zijn, lijkt ons deze ontmoeting wel een attractie. Kinheim heeft getraind onder den bekenden Haarktn coach Bollingtcn, die veel van de ka naal-bewoners verwacht. Zooals steeds, zal de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen in eigen omgeving, veel belangstel ling trekken, ook al als onderdeel van het feest programma. Mcge de witte leeuwen 1932/1933 met een overwinning inzettten! OEFENAVONDEN B. G. V. Donderdag 1 Sept.: Meisjes van 710 jaar 67 uur; meisjes van 1015 jaar 78 uur. dames 810 uur. Maandag 5 Sept.: Jongens 710 jaar 78 uur; Veteranen 89.30 uur. Woensdag 7 Sept.: Jongens 10—16 jaar 78 uur; heeren 8—10 uur. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden aan de O. L. School, De Genestetweg, op bovenge noemde uren, Op de te Oudkarspel gehouden athletiekwed- strijden hebben eenige leden van de Bloemen- daalsche gymnastiekvereeniging wederom suc-j cessen mogen boeken. Zoo won mej. G. Groene- veld den eersten prijs met 80 M. hardloopen (tijd 11 sec.), mej. B. van Twisk den 2en dito.l mej. R. van Asselt den eersten prijs met vér-l springen, mej. B. van Twisk den tweeden prijs] dito, terwijl de hr. A. van Zadel den eersten prijs met 400 M. hardloopen, en de heer W. Oplossingen, bijdragen, ehz. te richten aan den Schaakredacteur, Cruquiusstr. 19, Haarlem. PROBLEEM No. 356. H, van Beek, (Naaldwijk). Mat in tiwee zetten. Stand der stukken: Wit: Kg7, Dd7, Tf5, La7, Pd5, c2, d4, e6, g2, g3. Zwart: Ke4, Tc5, g5. Bekroond met den 2den prijs in een wedstrijd van den Nederlandschen Schaakbond. WEDSTRIJDEN TE VELSEN. De Nederlandsche Schaakbond houdt dit jaar ziju groote wedstrijden in de moderne en ruime zaal van het Hotel-Restaurant „De Prins", ge legen aan den grooten verkeersweg Haarlem Alkmaar aan den Noordelijken oever van het Noordzeekana|al te Velsen. Maandag 22 Augus tus, 's avonds om 6 uur, werden de deel nemers*) ontvangen door het bes-tuur van de schaakclub „Kijk Uit" te Velsen. Nog denzelf den avond weird van 711 uur de eerste ronde gespeeld om het districtskampioenschap van Nederland, aüsmede van de hoofd- en eerste klasse. De wedstrijden in de tweede klasse vingen eerst Woensdag 24 Augustus aan, 's morgens om half tien, terwijl die in de derde klasse een aanvang nemen Donderdag 25 Augustus, welke iu één dag zouden beëindigd worden. Alle overige wedstrijden zouden eerst heden, Vrijdag 26 Augustus, om 4 uur een einde nemen, waarna uitreiking der prijzen. Boven dien zal door genoemde schaakclub aan alle deelnemers een souvenir worden aangeboden. Op de vrije middagen waren door het bestuur van „Kijk Uit" excursies georganiseerd naar IJmuiden, ter bezichtiging van de grootste sluizen ter wereld en eenige der meest interes sante bedrijven aldaar. Het bestuur, met name de heeren A. J. G. Ter Haar en J. L. C. Gordijn, komt een woord van lof toe voor de schitterende ontvangst. OPLOSSING PROBLEEM No. 852. (F. Krodel). Stand der stukken: Wit: Kd7, Df3, Tg5, Pbl, Pe6, a4, a5, d3, e3, f4, g2. Zwart: Kd5, Te4, Lal, Lf5, Pd6, a6, b2, b4, g3, g6. 1. Df3—dl, Pd6c4; 2. d3Xe4f, enz. Te4—d4; 2. e3Xd4, enz. Te4xf4; 2. e3Xf4, enz. P. anders of T. anders; Ddlb3 (f), enz. of eerder mat. Goede oplossingen ontvangen van: H. J. S. Beek, te Bloemendaal; H. W. v. Dort, te Haarlem. De deelnemers aan de bondswedstrijden spelen in hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse, respectievelijk 34, 15, 14 en, 12 spelers. Aan het districtskampioenschap nemen deel: dr. Koers, (district Deventer), H. Kamstra (Zuid-Holland), R. A. J. Meyer, (Oost-Gelder- sche Schaakbond), Th. de Jong (Noord-Hol- Saind)Rassers (Noord-Brabanttsche Schaak bond), Scholtens (Noordelijk Schaakbond), Ten Kate (Rotterdamsche Schaakbond) en een „anonymus" uit Utrecht (Stiehts-Gooische Schaakbond). Pronk den tweeden prijs kogelstooten wist te veroveren. Alle dames deelneemsters behaalden don eer sten prijs Olympische estafette, en de heeren deelnemers insgelijks.- Ten slotte mocht de heer C. v. d. Klinkenberg beslag leggen op den eersten prjjs driekamp B, en op den derden voor hoogspringen. Bravo B. G. V.! DE DACTYLOFOON met 28 klanken. In de Franscl-.e Academie voor Wetenschappen heeft een geleerde de meening gepropageerd, dat 28 „lttergreepklanken" voldoende zijn om al de woorden der Fransche taal en der meeste vreemde talen te benoemen. Het zou mogelijk zijn deze kanken afzonderlijk op platen of cylin ders op te nemen, zooals men dat voor fono- grafen doet. Dan zou men maar op toetsen behoeven te drukken om achtereenvolgens de lettergrepen samen te stellen, waaruit een woord bestaat. Het toestel, waaraan de naam dactylofoon gegeven werd, zou door stommen gebruikt wor den om hun gedachten door klanken uit te drukken. C. J. TOESET Telef. 15014 Een heerlijk wafel tje, licht op het ge wicht, populair door smaak en prijs. GROOTE HOUTSTRAAT 91 Je ziet 'm hier, je ziet 'm daar, je ziet 'm wijd en zijd! „DE SNELLE VISSER" komt alom en overal op tijd! N. V. K. VI S S E Rs Autodienstan „DE SNELLE VISSER" warmoesstraat 15-17. tel. 12400—U7Q0 haarlem. ''A

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 3