SPORT. TOONEEL. „Oproerige" gedachten tengevolge van een tentoonstellingsbezoek. PREDIKBEURTEN B VOETBAL. De uitslagen der Zondag gespeelde wedstrij den luiden: A.F.C.Bloemendaal 5-4 Baarn—H.F.C. 1—5 Velox—D.W.S. 1—2 SpartaanHercules 11 B.F.C.—Alphen 3—2 Der traditie getrouw, heeft Bloemendaal het nieuwe seizoen met een nederlaag ingezet. In vorige overzichten schreven we reeds, dat de samenstelling der verdediging, die nimmer zorg behoefde, thans wel hoofdbreken zou kos ten. De eerste wedstrijd stelde ons al in het ge lijk. Inderdaad, het falen der witte defensie kostte ons de punten. Wel is waar had keeper Huisman eeen gelukkigen dag en maakte eemge fouten, welke zeker twee goals kostten, maar daarmede alleen wordt de schuld niet van de beide backs afgeschoven. Jonkergouw was het minst zwak; in de eerste helft zelfs speelde hij een keurige partij, maar na de rust verviel hij weer in de oude fout, te veel fantasie in zijn spel te brengen, waarvan vooral het „vuur pijlen" opviel. Parson is een kranige voetballer maar voor back is zijn optreden ïe elegant. De uitermate correcte speelwijze die hi] huldigt, wreekt zich door het gebrek aan respect dat hjj zijn tegen standers inboezemt. Men begrijpe ons goed: het is ons er allerminst om te doen dat een back zich tot dingen laat verleiden die sportief niet door den beugel kunnen maar te zachtzinnig spel wordt niet altijd (slechts zelden) met de zelfde tegenbeleefdheid beantwoord. Bovendien was Parson meer half-back dan hack, een systeem, dat groote gaten in onze defensie bracht, waarvan de snelle buitenspelers der Amsterdammers naar waarde wisten te profiteeren. Een groot verschil was er tusschen beide middenlinies: die van AFC bleek haar voeden de taak veel beter te verstaan dan de onze, die maar al te dikwijls in de oude fout verviel, zich op het doel terug te trekken en de voor hoede aan haar lot over te laten. Kohier maak te hierop een gunstige uitzondering en trok geregeld mee ten aanval. Zijn plaatsen stak ook gunstig af bij dat van zijn partners, die, in het bezit van den bal niet altijd de juiste richting wisten te geven bij het verwerken van het leder. De voorhoede heeft haar plicht gedaan. Vier maal een achterstand in te loopen, is een pres tatie op zich zelf. Het was wel deprimeerend voor de aanvallers, steeds weer hun goede werk te niet te zien gaan. Toch waren er nog fouten te over. De grootste was wel, dat de binnen- spelers te weinig terug kwamen en stil toe zagen, hoe de verdediging zich niet staande hield. Trouwens,' in bewegelijkheid was A.F.C. ons ook de baas, zoo mede in enthousiasme. We willen geenszins beweren, dat de witten zonder geestdrift gespeeld hebben, maar juist 't tikje, dat de balans in ons voordeel over had kunnen doen slaan, ontbrak. De gastheeren hebben een elftal dat geen grootsch spel te zien geeft. Het beste deel is de half-linie, waarin de beide Nesekers op vielen. Keeper Peeters maakte een zeer zwak ken indruk. De backs waren goed, vooral Smits (ex-Haarlem). Deze speler hoede zich echter voor grof spel, in overdreven lichaams kracht. Deze vertooningen waren in dezen wed strijd vooral niet noodig, en vielen buiten den aangenamen sfeer, waarin gespeeld werd. In de voorhoede der Reds zagen we met ge noegen Oele (ex Quick, den Haag) aan 'twerk. Hij beteekent met zijn groote schotvaardigheid een aanwinst voor den oudste hoofdstedelijken twee'de klasser. In haar kamp heerschte be grijpelijk groote vreugde met den goeden inzet van het seizoen. HF.C. nam in Baarn geen halve maatregelen, en sloeg haar tegenpartij met 51, een uitslag die misschien een belofte voor de toekomst in houdt. Misschien, want Baarn is nooit een sterke tweede klasser geweest. Als „the good old" straks tegen elftallen als D.W.S. of Velox in het veld moet, zal het blijken, of het hun ernst is. Er waren 3000 toeschouwers aanwezig, een getal dat wel beïnvloed zal zijn, door de aan wezigheid van van der Meulen, die voor der gelijke plaatsjes nog steeds een attractie is. In de eerste helft bood Baarn heftigen tegen stand, en pas even voor het rust-signaal werd de verdienstelijk keepende Onrust gepasseerd. Maar de tweede helft gaf een ander beeld. Toen kwam de betere techniek en grootere gerouti neerdheid der ex-eerste klasser tot uiting in een regelmatig opvoeren der score tot vijf. Eerst dan krijgt de Baamsche middenvoor Nieuwen- huis gelegenheid tot uitbundige vreugde der bezoekers, van der Meulen met een mooi, laag schot te passeeren. Bij Velox—DWS, is het „hommeles" ge weest. Na de rust leidde het vaak te forsche spel tot onaangename incidenten, tijdens en na den wedstrijd. Wat jammer toch, dat gebrek aan zelfbeheersching, en zulks al in de eerste ontmoeting! 'tls te hopen, dat de K.N.V.B., in dien er reden is, onmiddellijk corrigeerend op treedt en de onruststokers tot de orde roept. De eerste helft was het in grooten getale opgekomen publiek getuige van op hoog peil staand spel. Beide partijen waren volkomen aan elkaar gewaagd, en van eenig overwicht was geen sprake. Toch was het D.W.S. dat de leiding nam, als vijf minuten voor rust de mid denvoor Melchers onhoudbaar inschiet, om on middellijk hierop te profiteeren van een ver warring in de Velox-defensie en de leiding te vergrooten. De tweede helft gaf, zooals ge zegd, niet veel moois te zien, echter gelukte het aan de thuisclub door een penalty een tegenpunt te maken, Tusschen Spartaan en Hercules heeft het ge weldig gespannen. De Amsterdammers speel den wel is waar pittig, maar demonstreerden overigens een voor hun grooten aanhang, wan hopige schotloosheid. Aan dit zelfde euvel ging ook Hercules mank, wier voorhoede aanval op aanval opzette, zonder eenig succes. Het liep al aardig naar het einde, toen Spartaan's mid denvoor van een fout van keeper Bolt, die even als Oerlemans keurig werk verricht had, ge bruik maakte, om te scoren. De thuisclub waan de zich al zeker van de overwinning, maar even voor het einde, liep de Zeeuw door de verdedi ging der roodbroeken, en wist zoowaar Oerle- man te passeeren. Met het gelijke spel konden beide partjjen tevreden zijn. B.T.C. liep tegen Alphen hard van stapel en verzekerde zich binnen een kwartier vari een 2-0 voorsprong, door fraaie goals van Reijgersberg Jr. Dan herstellen de Alphenaren zich en openen een geweldig offensief op het doel der gastheeren, dat, mede dank zjj de hulp van lat en palen, tot de rust maagdelijk bleef. Na de thee bleef Alphen domineeren, maar toch duurt het' nog lang, vóór van Koorijk suc ces heeft. Dit doelpunt schudde B.F.C. wakker. Snelle attaques leidden tot een goal, gescoord door „Klesie" Boerhoudt. Nog gaf Alphen zich niet gewonnen. Het Bussumsche doel werd ge weldig onder schot genomen, maar verder dan tot nog één doelpunt (Binnenkamp was de fa brikant) konden zij het niet brengen, waarna B.T.C. de overwining en twee kostbare punten binnen kreeg. Voor Zondag luidt het programma: H. F. C.Bloemendaal. BaarnD.W.S. VeloxAlphen. B. F. C.Hercules, de SpartaanA. F. C. Bloemendaal wacht dus weer een zware uit wedstrijd. Als iedere speler van het belang doordrongen is, gelooven we niet, dat het den blauw-witten mee zal vallen. We herinneren ons in dit verband den eindstrijd om het kam pioenschap van Haarlem, waarin beide elftal len tegenover elkaar stonden, en die door Bloemendaal regelmatig met 32 gewonnen werd. Dit kan ook nu lukken, als ieder zich tot het uiterste geeft. Het Bloemendaal-elftal is als volgt samengesteld: Huisman Immer Jonkergouw Kohier Beijk Parson Cassee de Bock Bakker Kuiper Strik Dat Baarn de tweede nederlaag in successie zal lijden, staat voor ons vast, want de opgave, D.E.O.S. te weerstaan is veelte moeilijk voor de blauw-gelen. Velox zal zich Alphen wel van het lyf weten te houden, hoewel de Utrechtenaren zich op heftigen weerstand behooren te prepareeren. Hopen we, dat er thans geen excessen van het Velox-veld zijn te vermelden. B.F.C. krijgt ontegenzeggelijk kans haar suc ces van Zondag te continueeren, nu 't Hercu les op bezoek krijgt. Het elftal der Buitenwegs schijnt inderdaad veel aan kracht verloren te hebben. Misschien, dat eenige oude paardjes van stal gehaald worden, en die zouden hun elftal weer voor een jaar kunnen redden, hoe wel deze handelwijze ten slotte uitstel van ex- cecutie is. Bij de Spartaan-AFC houden wij het op de gasten, die een meer schotvaardige voorhoede hebben, en dat voordeel wel uit weten te buiten, hoewel de Spartaan-achterhoe de niet voor de poes is. Maar toch meenen we te mogen voorspellen, dat Oerlemans meer zal moeten qapituleeren dan Peeters. Van de lagere Bloemendaal-elftallen spelen alleen het tweede, 's morgens thuis tegen Spaarnestad, en het vijfde, eveneens thuis te gen Hillinen 5. De andere elftallen zijn in ver band met den wedstrijd tegen H.F.C. vrij. Onze reserves, die de vorige week slecht be- gonnén door met 50 van .I.V.O. te verliezen, hebben heel wat goed te maken. Laten zij dit doen, door van Spaarnestad te winnen. Het tweede is thans als volgt samengesteld: Saeijes v. d. Bijl. Parson Akerslóot v. d. Meij Donkervoort Drost A. d. Cassee v. Beem Kottman Nol KORFBAL. De Bloemendaalsche Korfbalclub S. V. heeft het Zondag j.l. in haar eersten wedstrijd van het seizoen niet tot een overwinning kunnen brengen, hoewel zij meermalen daartoe de ge legenheid heeft gekregen. De aanvallen van de thuisclub waren veel gevaarlijker dan die van de Amsterdammers, doch geen van deze werden benut. Tot 3 min. voor het einde stond het nog 00, toen een heel ver schot Concordia de overwin ning bezorgde. S. V. had een paar nieuwe ge zichten in de gelederen, die wel voldeden. Het schot moet echter zuiverder worden om succes te boeken, want de goals beslissen nog altijd een wedstrijd. Zondag a.s. spelen onze plaatsgenooten te gen de Haarlemsche Korfbalclub „Oosterkwar- tier" aan de Zomervaart. Hoewel deze club het Zondag j.l. leelijk tegen Hercules H heeft laten liggen, is het toch geen ploeg om ze in eigen home te onderschatten. Daarom aangepakt S. V. De tweede wedstrijd moet een overwin ning worden. Het reserve-twaalftal ontvangt Zondag R. V. I op het terrein nabij de Ruïne van Brederode voor de le klasse Haarl. Korf- balbond, terwijl het vierde Meerlenbosch I moet bezoeken, een nieuwe korfbalclub in Haarlem (Noord). De adspiranten (1015 jaar) spelen Zaterdagmiddag vriendschappelijk tegen de Kennemers-adsp. te Driehuis. B. G. V. De uitslagen der onderlinge wedstrijden van B. G. V., die Dinsdagavond gehouden werden, luiden als volgt: le ploeg Dames: Wisselbeker Dames: R. v. Asselt; 2e prijs G. Groeneveld; 3e prijs B. v. Twisk. 2e ploegDames: le prijs Mevr. Rikkerink Seraé; 2e prijs M. Meusner. le ploeg Heeren: Wisselbeker le prijs N. v. d. Klinkenberg; 2e prijs A. van Zadel; 3e prys W. Pronk. 2e ploeg Heeren: le prijs H. Timmermans; 2e prijs A. Kok; 3e prijs Fr. Laurens. „HET RAADSELACHTIGE HUIS", op het programma vermeld als ..Vroolijk Gezelschap" in 3 bedrij ven van Owen Davis (deze naam te onthouden). Truus Post leverde de vertaling, Ko van Dijk de regie. Stadsschouwburg, Zaterdag 17 Sep- ber. Het was het Seliouwtooneel dat dit stolt btacht. Gelukkig komt het vanavond met „De Wijze Kater." Reeds uit titel en ondertitel blijkt het gebrek aan geest en de bioscopitis van den schrijver Elk dagblad-schrijver of H.B.S.-scholier derde klas kan zooiets geschreven hebben. Ziehier het recept; men gaat heen en neemt: in ééiïl kamer vier deuren, geklop op de deuren, een trap (niemand ziet waarheen die leidt), kieren, een daardoorheen glurende kop, meermalen ge- gluur, uitgedraai van licht, schieten, kloppen, hollen, weer uitgedraai van licht, en dan dit alles lardeeren met gezichtgetrek en stamelend gepraat van een zenuwlijdende papa, men gooit dit alles als vuil goed in een waschjnand, brengt het naar een regisseur en mechanisch maakt deze en een „Amerikaansch" tooneelstuk van allooi nul komma zes, en waaraan iedere be steede gulden onkosten overdaad is. De aandacht van dit toch denkende menschen en goede too- neelkrachten bevattend gezelschap is op dit stuk waarschijnlijk hierdoor gevallen dat de plooien waarin al dit gedoe kan worden ge streken eenigszins zijn naar den Suit van Ko Arnoldi. Zijn wanhopige pogingen om van de hoofdrol, die van den schrijver-buurman-grie zel-componist iets te maken mislukten, zooals alle andere rollen mislukkingen waren, Ezer- man's rol van onnoozelen melkboer uitgezon derd; maar zijn zoutelooze moppen waren in den tekst nog flauwer dan zijn aangelengde melk, kinderachtig gedoe. De benauwenis, waarmee het gebroken hart van mej. M. van der Lugt Melsert en Jac. Snoek samen in de fuik zaten, was zielig om bij te wonen. Het geheel was evenmin griezelig als vroo lijk, alleen vervelend en ergernis wekkend- Wordt het niet tijd aan onze mésalliance met het verbasterd filmgebied, dat men in Amerika tooneelgebied gelieft te noemen, door een defi nitieve echtscheiding te beëindigen? Het publiek klapte omdat het vrijkaartjes had of om toch iets te doen en althans pleizier aan zichzelf te hebben. Hollanders zijn nu een maal goedaardige lieden,, die zich op straat en in den Schouwburg alles laten welgevallen tot het water een paar duim hooger dan de neus staat. Behalve Jan Musch hedenavond geeft Cor Ruysch morgenavond met het fransche stuk „De Apotheek de Ooievaar" ons de kans op een welkome vergoeding en een verdiend op ons verhaal komen. Als het komen uit een duf binnenkamertje waar twee juffrouwen van betere dagen by een breikous zeuren over de griezelige poes van de overzy, terwijl zü hun geknabbel van weesper- moppen afwisselen met sentimenteele verhalen over neef Herman, die met zoo'n lief meisje trok naar zoo'n snoeperig buitenhuisje behoorend aan z'n zenuwachtigen vader, als het komen uit zulk een helletje van minder dan kinderachtige weeheid naar en in het Leven zelf, met zijn geweldige traditiën en zijn gigantisch en toch fhn door elkander spelen van makrokosmische krachten en mikrokosmïsche hartstochten, als een heeriyice bevrijding en sterkende belofte, zoo deed ons daarna op j.l. Dinsdagavond aan de echte ouderwetschie tooneelavond in den Schouw burg Jansweg met de beide voortreffelyke ver taalde schitterend en toch onopgesmukt vertoon de levensbeelden „In de Groene Papegaai" van den overleden A. Schnitzler en „Blanco Ponset's ware gedaante" van Shaw van het (gezelschap waarvan Defresne de geest en Albert *an Dalsum de ziel is. Van Dalsum was ons in 't tweede stuk een openbaring. Wat, hy kan ook realist zijn? Des te beter! Zoowel in het samenspel als in de figu- ratiën is de verfrisschende en verdiepende, maar vooral de voor ons, Hollandsche zoetelaars, zoo dlringend noodige ruwe maar eeriyke kracht merkbaar der Russen, die van Dalsum onlangs op hun eigen bodem aan het werk heeft gezien. Hy heeft ons aldus gegeven een geheel van Westersche beschaving en russische oerkracht, waarover Schnitzler en Shaw zeiven verrukt zou den zijn geweest. Hier werd eindelijk weer de film door het too- neei overwonnen en in het vergeetboek gescho ven. Onnoodig achten wij van de 18 en 19 spe lers er enkele afzondertyk te vermelden, want in beide stukken werden gebeelen gegeven. Vrouwen en mannen waren werkeiyk vrouwen en mannen. Beide stukken hebben een geesteiyken inslag, die hier ongemerkt zyn werking deed, omdat echt ggpd werd gespeeld. Allen waren één en één was alles. Door hoofd-ideeën gedragen in sferen, die volkomen meesleepten en waren wy (als ons als jongen in den 'zelfden Schouwburg jaar in jaar uit met Possart overkwam in Richard III, Wallenstein, Nathan der Weise) ge boeid aan het Leven naar zijn binnenkant ge zien in zyn diepe vulkanische krachten en harts tochten. Gezien? neen meegeleefd. Bravo Defres ne, bravo Van Dalsum. Gy hebt U werkeiyk onze bevrijders getoond in deze duffe, doffe en menschonwaardige dagen van sufheid en slap heid. Dank zij U gebracht. Geluk in Uw volmaakt bedoelen U toegewenscht. De schouwburg Jansweg was by deze voorstel ling nagenoeg geheel bezet. Deze eerste abonne- mentsvoorstellmg heeft op, Met talrijk publiek die pen indruk gemaakt. Zou de kentering op too neelgebied er reeds zyn? T. SCHOUWBURG JANSWEG. Voor een uitverkocht huis ging j.l. Zondag het oude, maar nog niet verouderde „De Klokken van Cornevllle". Het was voor spelers en publiek een avond van intens genieten. Prachtig werd er ge zongen door de dames B. Duyn, als Germaine en B. Dykstra als Serpolette en niet minder goed geacteerd ook. Hetzelfde gold voor den heer E. A. Huyboom als Henrï Markies de Comeville, D. Vreaswqk als Gaspard, J. Gosen, als Jean Greni- chieux, die de hoofdpersonen in deze operette vor men. Ook de overige medewerkers verdienen eigeniyk gelijken lof. De costumes waren schit terend, grime- en kapwerk uitnemend verzorgd en de regie in handen van den heer J. A. Kaart in één woord superbe. Het publiek betoonde zich zeer dankbaar voor het gebodene en huldigde met een ware bloemenschat, den heer'Kaart, en naast hem den heer Jan Nibbering, toon kunstenaar, die op zoo gelukkige wijze koor en orkest geleidde; ook aan de andere hoofdper sonen werden er natuuriyk fraaie bloemstukken aangeboden. De heer Kaart dankte met eenige passende woorden alle medewerkenden voor hun liefde volle toewijding en yver, verklarende dat hij voor 60 pCt. tevreden was. Wie minder dan de edele heer Markies van Corneville zou het passen hierop te repllceeren! En hij deed het in de meest harteiyke taal en verzekerde, dat alle overtuigd zijn. dat zonder de heeren Kaart en Nibbering, die het werk in zes weken hebben doen instudeeren, deze uitvoering niet mogeiyk geweest ware. Wij verheugen ons bij voorbaat al op de volgende uitvoering in half December, wanneer de geestige operette; Czar und Zimmer man, zal gaan! Eén dezer dagen trok ik Mokum-waarts, ten einde de aldaar in Bellevue gehouden wordende zgn. Efficiency-ten toonstelling te bezoeken. Nu ligt het niet in myn bedoeling, U geachte lezers, te vermoeien met een opsomming van de daar tentoongestelde kantoormachines enz., waarmee men op kantoren de Efficiency kün betrachten, alleen al niet om my het verwyt van „droog' te zyn" op den hals te halen. Genoeg zy het te vermelden, dat ik, na eenigen tyd „rondslenteren" en na me de nieuwste snufjes te hebben laten demonstreeren, moe een gemak- keiyken stoel opzocht om weer wat op verhaal te komen. En het was toen, terwijl ik een onbelemmerden blik kon werpen op de bezoekers, waarvan som migen zichtbaar ongeïnteresseerd of niet begry- pend naar de verschillende explicaties luisterden, dat mün gedachten uitgingen naar een boek, dat vóór eenige jaren is geschreven door twee Engelsche ingenieurs, Bertram Austin en W. Francis Lloyd, getiteld „The Secret of high Wages", onder auspiciën van Mr. P. J. C. Tetrode, directeur der Nederlandsche Bank, in het Neder- landsch verschenen als: „Het geheim van een hoogen Loonstandaard". Een boek, dat geschre ven werd met de bedoeling, een stormklok te zyn, die over Engeland zou dreunen om zijn millioenen inwoners te waarschuwen tegen het doodelijke concurrentie gevaar, dat hen vanuit de Vereenigde Staten en in de toekomst be dreigde (en bedreigt). Een boek, dat in tal van Europeesche landen is vertaald en uitgegeven met den opzet, ook hun inwoners voor hetzelfde gevaar te waarschuwen. Een boek, zoo helder geschreven, dat het voor iedereen is en dan ook feitelijk niet zou mogen ontbreken op de tafel van welken zakenman ook. Van het tentoonstellingsbezoek huiswaarts gekeerd, nam ik dat boek weer ter hand en zette mijn overpeinzingen, op die tentoonstelling begonnen, voort en ziet hier, hoe die gedachten waren: Zouden al die tentoonstellingsbezoekers, (en ook zy, die zoo graag over Efficiency praten) waarschijnlijk overtuigd van het nut en de doel matigheid der vertoonde machines, het woord Efficiency wel goed verstaan? En Ik twyfelde en twyfel nog! Deze machines en boekhoudsystemen toch, op zich zelf vaak wonderen van techniek en ver nuft, zyn slechts middelen, om te komen tot vereenvoudiging en versnelling van den kan- toorarbeid. Maar mijn ervaring heeft me ge leerd, dat het nuttig effect veloren gaat, indien de geheele organisatie van het bedrijf, waarin ze worden toegepast, zich daar niet by aanpast. En nu meen ik, dat het begrip Efficiency veel meer omvat, dan velen daaronder verstaan en dat het te enge begrip oorzaak is van veel te leurstellingen, ondervonden door hen, die ter reorganisatie van hun bedryf, onverschillig of dit groot of .klein van omvang is, een nieuw systeem of één of meerdere kantoormachines aanschaften zonder meer. De oorzaak van het mislukken van reorgani satieplannen (ook van het slecht loopen eener zaak in het algemeen) is gelegen in: het zon digen tegen de grondbeginselen van Efficiency, van welke grondbeginselen ik slechts een paar ln het kort zal bespreken. 1. Het succes van een onderneming is in groote mate afhankelijk van het stipt vast houden by de bevordering van personeel aan het beginsel van promotie naar verdienste en be kwaamheid. De theorie, dat bestuursqualiteiten onveran- deriyk worden overgeërfd, moet onvoorwaardelijk worden verworpen. Helaas wordt die theorie in ons land nog maar al te vaak gehuldigd, zeer tot nadeel van de betreffende zaken. Benoemin gen buiten verdienste, alleen maar uit hoofde van familierelaties of vriendschap, komen een bedrijf nooit ten goede. Daar, waar het personeel inziet, dat bevordering alleen kan plaats hebben naar bekwaamheid, zyn er minder handigheidjes en intriges noodig om een goede positie te ver werven of te behouden, waarmee onderlinge strijd en tydverlies verminderen. De gelegenheid, zijn positie te kimnen verbeteren, zal den be kwamen en eerzuchtigen werker met vuur aan zyn werk zetten, en de ongehoordheid, dat iemand die alleszins bekwaam is een onderge schikte positie bekleedt ten opzichte van iemand, die veel minder capaciteiten heeft wordt voor komen. En nu kan helaas niet worden ontkend, dat in vele organisaties de energie van be kwame mannen dikwyis gebroken wordt, doordat de bedrijfsleiding niet den juisten man aanwees op de juiste plaats en het is ook treurig genoeg, dat bekwame mannen, uit gebrek aan moed, zich daarin schikken en langzamerhand hun initia tief en werkkracht verliezen. Onnoodig te zeg gen, dat een bedryf, waarin zulks mogelyk is, nooit goede resultaten kan afwerpen en dat daarin van de ware Efficiency niet gesproken kan worden, al zouden er ook nog zulke schit terende machines in gebruik zyn. 2. Uitschakelen van verspilling en een juiste arbeidsverdeeling zyn hoofdfactoren voor het be reiken van welvaart. Het komt veel voor, dat een firma rustig biyft voortbestaan, zich nauwelijks bewust van een reeds bestaand of zelfs toenemend vermorsen van tijd en arbeidsinspanning, totdat men plotseling opschrikt, eensklaps zeer drastischeC!) maat regelen neemt, die niet altyd weloverwogen zyn en daarom maar al te vaak zullen blijken zeer oneconomische besparingen geweest te zijn. Weer onnoodig te zeggen, dat een dergeiyke manier van doen absoluut het beoogde doel niet doet be reiken. Alvorens tot het invoeren van maatrege len tot verbetering over te gaan, moet de leiding zich rekenschap geven van de oorzaken van tijd- en moeiteveriies en daarnaar de te nemen maatregelen afpassen. Ieder hoofdbeambte van een organisatie, ieder afdeelingschef in een bedryf wordt veronder steld ervoor te zorgen, dat het bedryf econo misch geleid wordt; maar wanneer velen ge- zamenlyk voor hetzelfde moeten zorgen, zorgt gewoonlijk niemand ervoor. In vele organi saties is de behoefte aan een zuinig beheer van voldoende belang om allen tyd en alle werk kracht van één hoofdbeambte te eischen. Ook tegen dit grondbeginsel wordt maar al te vaak gezondigd. Meermalen toch verzuimt de hoofdleiding óf uit gebrek aan kennis omtrent de materie öf uit gebrek aan interesse, een juiste arbeidsverdeeling aan te geven, zoodat geen der chefs precies weet, wat tot zyn terrein behoort, waaraan hy zich te houden heeft, met het resul taat: oneindig geharrewar ten koste van een goeden gang van zaken. Eglise Walloons. Ned. Herv. Kerk. Begijnhof, jjimanche 25 Septembre. 11 h 30 service, collecte spéciale pour l'église. 11 h 45 culte des enfants et de la jeunesse. 20 h 00 service. Vendredi 30 Septembrq 20 h 00 service. Tous les services son présidés par le Pasteur Ch. F. Krafft. Eglise ouverte tous les jours de 10 17 H, Ned Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. M. M. den Hertog, Predt. te Den Haag. (Collecte voor het Zuiderzeefonds.) Jeugddienst ln het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Overveen. V.m. 10 uur de heer K. Koopman. (Collecte voor het Zuiderzce-fonds.) Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Berg van Eysinga. Vrees en Vertrouwen (Ps. 115, vs. 11.) Ned. Herv. Evangelisatie. Santpoort. V.m. 10 uur, J. Fortgens, uit Haarlem. Geref. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur, Ds. C. W. J. Teeuwen van Umui- den-Oost. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zaterdag 24 Sept. 8 uur n.m., Vespers en Lof, Celebrant Mgr. Bonjer. Zondag 25 Sept., 10.30 v.m. Gezongen Hoogmis en Sub-diaken wijding. Celebrant Mgr. Bonjer. Woensdag 28 Sept. 8 uur n.m., Completen en Lof. Donderdag 29 Sept. 7.30 v.m. Gesproken H. Mis. Zoo is mij een geval bekend van een groote instelling, waarvan de leiding besloot tot het aanschaffen van (zeer dure) machines, teneinde met behulp daarvan het bedrijf te vereenvou digen en tot besparing te komen. Hoewel uit drukkelijk erop gewezen, verzuimde zy het door voeren der omzetting te leggen in de hand van één persoon, daartoe volkomen bekwaam en in staat. De gevolgen bleven niet uit. Dagelijksche ruzies tusschen afdeellngschefs, geintrigeer en verdachtmakingen waren oorzaak, dat de reor ganisatie slechts langzaam en dan nog wel on volkomen vorderde en de machines niet de resul taten brachten, welke zeer zeker behaald zouden zyn by juiste maatregelen der hoofdleiding. Het slot van het droevig lied was dan ook, afschaf fing der machines en een groote verliespost. En dit geval staat niet alléén. Vrage, hoeveel door onoordeelkundige, slappe leiding jaariyks verloren wordt. Kan het niet anders? O zeker, er zyn genoeg wakkere, bekwame, harde wer kers, die gaarne de hand aan den ploeg zouden slaan, indien ze de kans kregen. Maar helaas ik betwyfel of zy in het land van sleur en conventie die kans zullen krijgen, tenzijer nog eens een organisatorisch Übermensch optrad, die al die „oude sokken", wien het ontbreekt aan moed tot doortasten en inzicht in wat tot de ware Efficiency behoort, zou wegvagen. Tot welke „oproerige" gedachten een Efficien- cy-tentoonstelling iemand al niet brengen kan. A. KALSBEEK. UIT DE GESCHIEDENIS DER MODE. De tegenwoordige heerenmode is zonder boor den en manchetten, even ondenkbaar als zonder dassen. Van de vele millioenen mannen, die dage- lyks hun boord om den hals doen, zullen er maar weinigen zyn, die er zich rekenschap van geven, dat de boord een merkwaardige graadmeter is voor de beschaving. In de dagen van revolutionaire woelingen was de boord los en open, in kalmer tyden was hij breed, slap en gemakkelyk zittend. In de episoden onzer geschiedenis, waarin het militrMsme ln de maatschappy overheerschend was, meende men dat de hooge styve halskraag aan den drager een streng martiaal voorkomen gaf. En datzelfde verschijnsel kon men nog voor enkele jaren waarnemen in die landen, waar het leger tot de voornaamste factoren van het maat- schappeiyk organisme gerekend moest worden. Het stijve ceremonieel van het Spaansche Hof dat zich in de zestiende eeuw over bijna geheel Europa verspreidde, spiegelde zich af in den stij ven halskraag. Kunstig geplooid en stijfgestreken, vormde hel voor den hals een ongemakkelijk om- HET NEST DER NEUSHOORNVOGELS. De in Afrika en Azië thuishoorende neushoorn vogels (Bueeroditoe) hebben een broedgewoonte, die eenig is in het rijk der dieren. Slechts een zeer geoefend oog is in staat te ontdekken, waar deze vogels hun nest hebben. Want de plaats van het nest wordt in den tyd van het broeden slechts aangeduid door een klein gaatje, hoog boven op een stam van een boom, welke zeker niet zou opvallen, wanneer niet van tyd tot tyd het mannetje kwam, om wat voedsel in de opening te steken. Het voederen der jongen en de moeder geschiedt in den geheelen broedtijd alleen door het mannetje, omdat het wyfje, zoo dra het met het broeden begint, zich diep in het inwendige van den boomstam terugtrekt en eerst weer te voorschijn komt, wanneer de jongen in staat zijn te vliegen. By het begin van deze vrijwillige gevangenis wordt de opening van het nest, op een klein gaatje na, dichtgemetseld en nu blyft het wyfje vaak langer dan tien weken in dit ldeine hol, volledig afgesneden van de buitenwereld, alleen zorgende voor haar jongen. Het schynt, dat ge durende dien tyd het wyfje ruit. Zoodra de jon gen kunnen vliegen, hakt het wyfje de opening weer verder open en laat het den jongen over. die intussehen dik geworden zyn, het nest te verlaten. Overigens weet men nog weinig van de levensgewoonten van deze zeldzame dieren. Het is tot nu toe onbekend, hoe en wanneer de jonge vogels het vliegen leeren en hoe zij hun weg in de vrije natuur weten te vinden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 4