J. Ti KORT Oei oudste adres I UINEN -Ma HAARLEM ïmmaah KUNST. TOONEEL. INGEZONDEN STUKKEN. Allerlei. PREDIKBEURTEN Gezonde voeten er pijn. J. A. STEENKIST, 0. Lange Veerstraat en Groote Houtstr. 35 ct. - 55 ct. - 75 ct. 85 ct. ALLERZWAARSTE KWALITEIT HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. ACHTSTE CONCERT. Zoo heeft dan Haarlem een der grootste dirigenten van den tegenwoordigen tijd als gast op een van hare Bachconcerten gehad. Het is jammer, dat de vreugde over het op treden van Bruno Walter als leider van het Concertgebouw-orkest, getemperd werd door de gedachte dat zijn optreden het gevolg was van de vrij ernstige ziekte van Dr. Willem Mengel berg, en slechts mogelijk was door de onkunst zinnige kortzichtigheid der tegenwoordige re geering bij onze oostelijke naburen, doch an derzijds is door deze omstandigheden het laat ste concert der Haarlemsche Bachvereeniging in dit seizoen het hoogtepunt der acht concer ten geworden. Het programma bevatte de Ouverture „Oberon" van C. M. von Weber, het vierde pianoconcert van L. van Beethoven en de vijfde .symphonie van Gustav Mahler. Reeds in de Oberon ouverture heeft Bruno Walter bewezen, welk een eminent leider en musicus hij is. Hoeveel malen hebben wij deze ouverture gehoord op concerten, door de radio, opgramophoonplaten, zoo, dat deze in de alge meen gehuldigde opvatting een oude bekende was geworden, die men gaarne terug zag.En ziet, daar komt een dirigent, die van deze ouverture een zoo afwijkende vertolking geeft, dat men als voor een nieuw werk staat. Zeer sober, zonder uitbundige klankuitzetting der koperinstrumenten, doch van een toch zeer uitgesproken karakteristiek was deze prachtige interpretatie, die alleen een groot kunstenaar kan brengen. Ook het vierde pianoconcert van Beethoven behoort tot de repertoire stukken, waarmede zij vertrouwd zijn. Het bestuur der Bachvereeniging had de prijzenswaardige gedachte gehad voor dit con cert uit te noodigen onzen landgenoot Willem Andriessen. Te weinig hooren wij op onze Bachconcerten Nederlandsche solisten, hoewel, zooals ook gisteren weer bleek, deze de verge lijking met hun buitenlandscoe collega's glans rijk kunnen doorstaan, en het wordt tijd, dat wij Nederlanders ook op dit gebied eens terug komen van de misvatting, dat alleen goed is, wat van ver komt. Andriessen gaf ons een prachtig beheerschte en toch zeer virtuose vertolking van de pianopartij, waarbij speciaal zijn subtiel toucher in het andante con moto opviel. Walter zorgde met een zeer bescheiden doch voortreffelijke begeleiding voor een uniek geheel. Het gedeelte na de pauze werd geheel inge nomen door Mahler's vijfde symphonie. Deze vormt met de zesde en zevende in zekeren zin een geheel en luidde een nieuw tijdperk in in de compositie van den grooten meester. Vinden wij in de eerste vier symphonieën de thema's uitgewerkt, na elkaar, in de vijfde symphonie grijpen de thema's in elkaar, later uitgewerkte satzen treden anticipeerend op. Voorts keert Mahler bij zijn vijfde symphonie weer tot den vier hcogsten vijfdeeligen bouw van de normale symphonie terug. Deze sym phonie, die men wel als motto gegeven heeft „Ins leben hinein" is de meest absolute muziek, die Mahler geschreven heeft en een van zijn meest karakteristieae werken. Vanuit de groote somberheid van het eerste deel, met zijn schrijnende ,.Trauermarsch", voert Mahler ons langs stormachtig bewogen paden, en verder over het vredige en innige adagietto, tot het van uitbundige vreugde stralende Rondo-finale. Ook in deze symphonie, evenals trouwens in alle andere; toont Mahler zich de eeuwigen optimist, die aan het einde het „himmliche leben" ziet, waarin slechts vreugde en vrede is. Merkwaardig voor een mensch, die zwaar hypochonder was, en voor wien de werken van Dostojewski het hoogste op literatuur- gebied was. Mahler's vijfde heeft de populariteit van de eerste vier nooit kunnen verwerven, en toch, zal men na de uitvoering door Bruno Walter moeten erkennen, dat deze miskenning ons te lang eender meesterwerken der mu ziekliteratuur heeft onthouden. Wij moeten er Walter dankbaar voor zijn, dat hij de vijfde weer onder onze aandacht heeft gebracht, en op welk een schitterende wijze. Hij heeft zonder de groote lijnen, die door dit werk heenloopen te verwaarloozen, ons op elke détail opmerkzaam gemaakt, en het orkest tot een hoogte gevoerd, die aan het volmaakte grenst en ons bü oogenblikken 4;eed vergeten, dat hier een menschelijk ap paraat aan het werk was. En wanneer men daarbij bedenkt, dat deze dirigent slechts zeer kort met dit orkest heeft samengewerkt en de geheele partituur uit het hoofd dirigeerde, zonder een detail of inzet niet aan te geven, dan moet men een grenze- looze bewondering hebben voor den man, die dit tot stand bracht, en sle.-hts hopen, dat hij spoedig en vaak op onze Nederlandsche podia zal terugkeeren, en daarin vergoeding zal vin den voor het gebrek aan waardeering, waaraan hij van de zijde van zijn landgenooten te lijden heeft. Het laatste Bachconcert zal in onze herinne ring blijven voortleven als een groote gebeur tenis, en hieraan zal de naam van Bruno Wal ter onafscheidelijk verbonden blijven, J. H. is, zich zyn vaderlijke zorgen herinnert, vinden een nogal tyrannieken ouden heer, die, al be waart hij een fond van goedheid, blijkbaar voor genomen heeft, zijn kroost braaf te koejeneeren. Maar dat zit hem niet glad: twee jongemeisjes en een ontluikend componeerend talent, laten zich zoo maar niet zonder meer onder den duim houden. Er is dus wat gespartel en gemopper aan weerskanten, en het einde is, dat Vader Vrijgezel er in berusten moet, zijn kroost even vlug te zien verdwijnen als het gekomen is. Dat is zoo 's werelds beloop en het beste is maar, te berusten, vooral wanneer de scheiding plaats heeft, als de lucht is opgeklaard, hetgeen hier het geval is. Veel heeft hei stuk niet om het lijf. Alleen is het dubbel en dwars het zien en luisteren waard en Cor Ruys, die aan dit niemendalletje al zijn talent en routine besteedt. De wijze, waarop hij de mopperende oude landedelman voorstelt, tin telend en sprudelend, houdt de aandacht voort durend gespannen en doet de lach aan één stuk opklateren. Eline Pisuisse is het lieftallige Weenerinnetje, dat allerliefst door 't stuk heendartelt. D. „Vader Vrijgezel", door het Ned.- Indisch Tooneel. Stadsschouwburg. Sir Basil Winterton is een vijftiger, die zijn jonge jaren hier en daar en overal heeft ge sleten en zich op zijn zwerftochten het ewich weibliche tot getrouwe gezellin heeft gekozen. Uit dien hoofde dartelen er in Weenen en in Rome twee jonge dames en studeert in Londen een jong componist, voor welk drietal Sir Basil een zij het wat laat aan den dag tredend, vaderlijk gevoel koestert. De oude dag dreigt met eenzaamheid. Dies stuurt de oude heer zijn advocaat op het drietal af, inviteert ze, bij den pipa te komen logeeren en na eenige aarzeling geven ze gehoor aan de uitnoodiging: De kennismaking heeft plaats. De drie jongelui. uit den aard der zaak al reeds niet al te vriendelijk gestemd jegens den man. die zich pas een twintig jaar later dan gewoonte te antwoorden; ik geef het den „brokjes levens- wijsheid"-verkondlger en -ontdekker heelemaal gratis cadeau. Hij kan volstaan met te zeggen: Dag meneer, dank u wel!" Hoogachtend Uw dw. getrouwe lezer S. BARTSTRA. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). AERDENHOUT 21 Maart 1933. Geachte heer Redacteur, Met gepaste belangstelling las ik in Uw blad van den 17en dezer het stukje van Uw medewerker H. G. Cannegieter onder de rubriek „Brokjes Levenswijsheid" en met den onder titel „Dag mevrouw, dank u wel!" Volgens den schrijver is dit tegenwoordig de gewone groet van winkeliers aan hunne klanten. Misschien is dit te Bloemendaal het geval; ik ben in de laatste twintig jaar op de verschillende plaat sen waar ik en mijn gezin gewinkeld hebben, meer gewoon geraakt aan die andere, even geestige en diepzinnige afscheidsgroet: „Dag meneer, gaat uw gang!" Maar dit is au fond van minder beteekenis; laten we 't er maar voor houden, dat het den schrijver moest dienen als een aanloopje om het „brokje levenswijsheid" te grijpen, dat hij dan vervolgens voor ons tentoonspreidt. Het komt hierop neer, dat het een wereld op z'n kop is, waarin wij leven". Ja, daar is wel wat van waar. Maar het waarom, daar kijk je toch wel even benieuwd van op. „Omdat de leveran ciers hunne klanten bedanken. De klanten, waar, zij niets dan last van hebben". Ik kon daar niet zoo ineens bij. Ik dacht zoo bij mezelf: Waarom staan dan toch alle dagen de kranten vol (ook het Bloemendaalsch VVeekblad) met advertenties, waarin de nering doenden, winkeliers, zakenmenschen in 't alge. meen je zoo dringend mogelijk aanbevelen om toch as-je-blief bij hen te koopen, zoo vaak en zoo veel mogelijk te koopen- Waarom gaat er geen dag voorbij, of je wordt bestormd met prijscouranten met verzoeken, met bezweringen haast om te koopen bij N.N., want N.N. is de goedkoopste, de beste, de meest „up to date", de weet-ik-veel, de prins, de koning van allie leveranciers en je krijgt bij iedere gulden voor een kwartje aan waarde cadeau. Waarom moest je haast wel een apart „hitje" aanstel len, om naar de bel te loopen vóór die dozijnen, die je, o zoo graag! willen helpen aan schoen veters, blocnotes, stukjes zieep, echte Perzische kleedjes, „pinda lekka" en honderd andere nut tige en begeerlijke dingen maar waarvan je toch moeilijk een magazijn kunt aanleggen* Waarom geven die heeren, niet eens altijd be leefd, bijwijlen zelfs heel onbeleefd, "hunne ontevredenheid te kennen, als je laat weten dat je maar niet altijd kunt doorgaan met koopen van dingen, die je toch eigenlijk niet noodig hebt? Ddt was mij te vreemd en te wonderlijk, tot dat ik aan het einde van het „brokje levens wijsheid" kwam en daar iets mocht vernemen over de verhouding tusschen den schrijver en zijn tuinman. Ook dieze tuinman, die zich „den geheelen dag in het zweet heeft gewerkt, zegt als hij naar huis gaat, terwijl hij zijn pet af neemt: „Dag meneer, dank u wel!" Van tuinlieden heb ik zoozeer geen onder vinding, ik doe dat werk nog maar altijd zelf. Niet omdat ik zoo iemand „geen last wil aan doen", neen, daar had ik vóór dit „brokje levenswijsheid nog nooit aan gedacht. Maar om verschillende andere redenen. Edoch andere functionarissen die in onze verschillende levens behoeften voorzien, zeggen tegen mij nooit: „Dag meneer, dank u wel!" maar wel, heel monter en opgewekt: „Dag meneer!" en ik zeg eveneens heel vriendelijk: „Dag bakker!" Dag slager!" of „Dag Rockefeller!" of „Dag D-terding!" als het „de Automaat" is. Ze zeg gen ook wel eens „Dank je wel!" als mijne vrouw hen 's Maandags hun weekboekje be taalt, wat niet eens voor hen is, maar voor hun „werkgever", wiens „werknemers" zij zijn (Ja, ik weet wel hoe 't hoort. Ik ben met de nieuwerwetsche terminologie uitstekend op de hoogte: Slagerswerknemer, Kruideniers werknemer, enz.). Maar nu terug naar dien tuinman van den heer H. G. C.! Ja. dat is waarlijk wel een beetje gek, dat die zegt: „Dank u wel!" Want meneer „doet niets dan een greep naar zijn uortemonnaie en die handgreep kost hem geen twee minuten, „en hij heeft zich uiteen ge sloofd en gesjouwd voor meneer z'n tuin, waar bij hij geen enkel belang heeft, waarmee hij eigenlijk niets heeft te maken. Heel dien dag heeft hij meneer dezen vriendendienst bewezen En toch is hij meneer dankbaar en deze niet hem". Ja, als de heer H. G. C. zijn tuinman en mis- schen ook zijn verdere ambachtslieden, winke liers en leveranciers zoo behandelt is het wer kelijk bij hem en die ongelukkigen „de wereld op z'n kop", op zoo'n manier maakt men malaise en depressie en crisis en al die akelig heden van den tegenwoordigen tijd. Maar aan die miserabele toestand kan.toch dadelijk een einde worden gemaakt door meneer zeiven, als hij eenvoudig zijn tuinman diens dagloon en eventueel verdere werknemers en leveranciers hunne pretenties uitbetaalt. Dan zullen ze als vriendelijke beleefdheid voortaan zeggen: „Dag meneer!" en hij evenzoo: „Dag tuinman!' (naar omstandigheden gevarieerd), en „Dank u wel!" voor de prompte betaling of voor de gelegenheid die u mij verschaft om mijn be- staan te winnen, en dan kan hij zeggen: „Pas de quoi!" Het is heelemaal niet noodig op dit stukje BLOEMENDAAL. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. J. Sweers, Bent veldsduinweg 3a Aerdenhout, een poesje; Groeninx van Zoelen, Boekenroodeweg 43, Aerdenhut, een bruin lederen beursje, inh. een sleutel gemerkt A. K. A. 05581; Hage, Noorder Tuindorplaan 14, Haarlem, en rozenkrans; Bijkantoor Bloemendaalsch Weekblad te BL- daal, een gebreid kindermutsje en een kinder handschoen; v. d. Abeele, Duinlustparkweg 16a Bl.daal, een bruine dameshandschoen; A. Ber- see, Midden Duin en Daalscheweg 15, Bl.daal, een voetbal en een paar grijze dames hand schoenen; Logement „Duitsche Karei" de Wit- straat Haarlem, twiee kettingen met haken. Aan het bureau van politie te Overveen: een lamp met fitting van een rijwiel; een lipssleu- tel, no. 16326; een dop van een benzine-reser voir; een motorhandschoen; een paar hand schoenen; een zilveren heeren horloge, met dito ketting; een wollen handschoen; een lede ren motorhandschoen; een bruin lederen porte- monnaie; een bruin lederen dames handschoen; Aan den politiepost te Aerdenhout: een ge broken gouden ring; een kist spinazie; een wieldop van een auto, gemerkt Eaton. Terug te bekomen bij: Van Staveren, de Genestetweg 21, Bloemen daal, een gele herdershond; J: H. Foeken, Pot- gieterwegl4, Bloemendaal, een poesje (is nu terug te bekomen aan Kennel Haarlem)Roo- zen, Midden Tuindorplaan 9 te Haarlem, een witte duif; Bakker, Leidschevaart 76, Voge lenzang, een wit konijn; A. J. Verweij, Noor der Stationsweg 7, Bloemendaal, een tabaks doos; P. Crama, Bloemendaalscheweg 105, Bloemendaal, een papieren zakje inh.: een kassabon en drie rolletjes garen; Mevr. den Tex, Potgieterweg 3, Bloemendaal, een poesje, witgeel; Van Schooten, Bloemendaalscheweg 260, Overveen, een zilveren ring waarop doods kop; C. H. A. van Leeuwen, Leidschevaart 162a, Vogelenzang, een rijwielpomp; H. Scho® Dennenweg 10, Bloemendaal, een huissleutel. Aan het bureau te Overveen :een das; een zonbeschermer voor auto; drie jongensbroe- ken; een Latijnsch boek; een bal. Aan den Politiepost te Aerdenhout; een zwarte dameshandschoen met wit bontrandje; een aantal foto's. AERDENHOUT. OFFICIEELE HEROPENING VAN MELKERIJ „MARIëNBOSCH. Dinsdagmiddag is onder groote belangstelling de Melkerij „Mariënbosch" in gebruik geno men, dat klinkt op het eerste gehoor heel alledaags, maar voor de meer ingewijde is dit iets heel bijzonders, immers, Aerdenhout is een groot villadorp, waar elk neringbedrijf gevoerd wordt als zijnde in strijd met het karakter dier omgeving. De voorbereiding is dan ook lang niet eenvoudig geweest en vorderde zelfs twee jaar. De ontwerpers van het fraaie gebouw, de architecten H. en W. Pietersen te Aerdenhout hebben thans de voldoening dat 'eir in dit villa dorp een bedrijfsgebouw is verrezen geheel in harmonie met de omgeving. Wie dan ook de Boekenroodeweg, waar dit gebouw staat, pas seert, zal met een vlugtigen blik Melkerij Ma riënbosch niet direct ontdekken, het exterieur, inzonderheid de voorgevel geeft meer de idéé van een villa dan van een fabriek. Thans iets over de opening. Te circa drie uur nam dr. Dippel, arts te Aerdenhout, het woord, wenschte den heer Warmerdam, den ondernemer van deze inrichting geluk met de totstand koming en constateerde met voldoening dat Melkerij Mariënbosch in alle opzichten een hygiënische inrichting is. Speciaal voor melk is zulks een eerste vereischte. Ten teeken dat de inrichting in werking werd gesteld opende dr. Dippel de kraan van het melkreservoir. In het kort geven we een overzicht van de diverse bewerkingen welke de melk vóór den verkoop ondergaat. De auto's met gevulde melkbussen rijden voor het platvorm, waar van deze in de centrifuge worden gestort. Eerst werd ons de ontroming gedemonstreerd. De melk wordt electrisch op èen hitte van 40 graden gebracht, waarna de afroomer met 2 kranen de scheiding tot stand brengt tusschen room en tapte melk, deze melk word geleid naar den af koeler om vervolgens in de reser voirs te worden opgenomen. Deze reservoirs bestaan uit 3 afdeelingen en zijn vervaardigd van vertind koper. Daarna volgde de demonstratie van pasteuf- riseeren. Hiervoor is een modern toestel in gebruik genomen, een duurpasteurisator, systeem „Dauer", welke 1000 liter melk kan bevatten. Wordt thans nog algemeen de melk gepasteuriseerd op 80 graden, waardoor veel vitaminen verloren gaat, dit toestel pasteuri seert op slechts 63 graden, hetgeen de kwali teit van deze melk belangrijk ten goede komt; de melk wordt daarna geheel automatisch steryl afgetapt in heele en halve liter flesschien. Het karnen geschiedt in een teak-houten karn, electrisch gedreven, maakt de boter ge heel voor het gebruik gereed, want na het kar nen wordt de boter van de karnemelk geschei den, en zorgen de kneedwalsen in deze ma chine voor die rest. De bereide boter gaat daarna naar de pak- kamer waar de verpakking geschiedt onder rijkscontrole. En tenslotte noemen we de elec- trische spoelinrichting voor kannen en fles- schen. De gebruikte flesschen worden in op temperatuur gebrachte vaten gespoeld om daarna door een borstelmachine gereinigd en verder nagespoten te worden, deze inrichting evenals de andere afdeelingen zijn gebaseerd op hygiëne; zoowel boter als melk worden niet aangeraakt met de handen, de machines doen alles. Het interieur van de fabriek biedt een frls- schen aanblik, granieten vloeren, betegelde muren, verchroomde melkleidingen, nikkelen kranen, kortom alles is keurig uitgevoerd, ver der is zorg gedragen voor een gezellig kantoor tje. waar de administratieve arbeid wordt ver richt. Na den rondgang sprak mr. Prinsen Geerlings als voorzitter van de buurtvereeniging Aerden- hout-Bentveld, wenschte den heer Warmerdam geluk met de totstandkoming, hoewel spr. tijdens den bouw bevreesd was dat er een lomp ding zou verrijzen, heeft spr. m»t genoegen mogen constateeren dat dit gebouw een aan winst is geworden voor de omgeving. Het doet spr. genoegen dat de autoriteiten dit ook heb ben ingezien en daardoor toestemming konden verleenen om dit mooie plan te verwezenlijken. Spr. huldigde de uitvoerders van dit werk die architecten H. en W. Pietersen te Aerdenhout en den aannemer L. Meeuwensen te Noordwijker- houdt en feliciteerde de buurtvereeniging met de ingebruikname van dit bedrijf. Rest ons nog te melden dat het gebouw is opgetrokken in Neder-Saksischen stijl, aan den voorgevel prijken 2 runderkoppen door de architecten zelf uit hout gestoken. Onder de aanwezigen merkten we nog op de directeur van de melkinrichting de Landbouw te Haarlem, Graaf van Randwyck te Aerden hout e.a. De hieer Warderdam ontving tal van fraaie bloemstukken die het interieur een feestelijk cachet gaven. Mogen we tenslotte nog meedeelen dat Melkerij Mariënbosch voor belangstellenden vr(j te bezichtigen, het is de moeite waard er een kijkje te nemen. Den ondernemer wenschen we gaarne veel succes. Eglise Wallonne, Begynhof. Ouverte tous les jours 1017 h. Dimanche 2 Avrtl. 10 h. 30: Service Mr. Ie Pasteur G. Tosqet de Rotterdam. 11 h. 45: Service des enfants. 20 h.: Soirée de projections lumineuses. Vues d' Italië. Vendredi 7 Avril. 20 h. Service de preparation S. la Semaine Sainte. Pasteur Krafft. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. V.m. NATRIUM STRAATVERLICHTING. Deze week hééft in het dorp Vught bij Den Bosch de eerste natrium-straatverlichting, het nieuwe procédé van Philips, in bedrijf gesteld. De burgemeester van Vught, mr. Loeff, zeide dat de natrium-straatverlichting in proef reeds heeft bewezen aan alle eischen des tyds te vol doen. Zij is zeer goedkoop en verschaft een uiterst rustig licht; bovendien is zij Nederlandsch fabrikaat. De commissaris der koningin, mr. cl*. A. van Rijckevorsel, noemde het verlichtingsvraagstuk der groote verkeerswegen van buitengewoon be lang, vooral in ons land met zijn dichten nevel en zijn groote fietsers-schare. Philips' nieuwe natrium-systeem is aan al die bezwaren tege moetgekomen en spr. verheugde zich erover, dat een Brabantsche gemeente het eerst ter wereld dit moderne stelsel toepast. Met veel genoegen haalde spr. een handel over, waardoor de wegen buiten in een zee van licht weiden gebaad. Dr. A. F. Philips dankte voor het in zijn in dustrie gestelde vertrouwen. Spr. wees ei- op, dat men in het buitenland de natrium-verlich- ting binnenkort ook zal toepassen, o.a. bij de veertien dokken in Antwerpen. Vught maakte een uitzondering, maar voorts lijdt Nederland te dien opzichte aan een soort slaapziekte. Voor zes a zeven millioen gulden zou met natrium- verlichting niet minder dan 2000 K.M. beveiligd kunnen worden, terwijl men nu duurder en sléchter uit is! Spr. hoopte, dat men In Den Haag spoedig tot een goed inzicht in deze aan gelegenheid zal komen. PROTEST TEGEN DE TERREUR IN DUITSCH- LAND. (Men verzoekt ons opname van het volgende) Op 18 en 19 Maart vond te Amsterdam een vergadering plaats van den Bestuursaad van het Ned. Synd. Vakbond, waar de volgende motie werd aangenomen: De Bestuursraad van het Ned. Synd. Vakver bond, op 19 Maart te Amsterdam in vergadering bijeen, heeft met ontzetting kennis genomen van de beestachtige terreur, die in Duitschland op aanstichting der regeering door de nationaalsocia- listen op andersdenkenden en op israëlieten wordt uitgeoefend en waarbij zelfs onschuldige kinderen niet worden ontzien. Het feit, dat men zelfs menschien, die men in de gevangenis in zijn macht heeft, foltert om bekentenissen af te dwingen, is een aanfluiting der Europeesche beschaving, een schande voor Europa en voor het geheele menschdom. Het is naar het oordeel van genoemden Be stuursraad een gebiedende plicht van mensche- lijkheid en recht, dat al het mogelijke wordt ge daan ter bescherming van allen, die om hun overtuiging of om het ras, waartoe zij behooren worden onderdrukt, vervolgd en mishandeld. De Bestuursraad roept daarom alle welden kende NedertancTs en al hun organisaties op, overal hun protest tegen de terreur in Duitsch land te doen hooren en daaraan kracht bij te zetten door een systematischen boycot van Duit sche goederen totdat aan de terreur een einde is gekomen. PROTEST TEGEN DE JODEN-VERVOL GINGEN IN ANDERE LANDEN. Met instemming plaatsen wij het volgende: De Permanente Commissie uit de Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israëlietisch Kerkgenootschap en de Hoofdcommissie voor de Zaken van het Por- tugeesch-Israëlietisch Kerkgenootschap, officieel vertegenwoordigende het Jodendom in al zijn geledingen in dit land, op welks bodem de strijd is gevoerd voor de vrijheid van geweten, dien het zich opmaakt eerdaags te herdenken. trotsch op hun burgerschap van dit land, dat in zijn Grondwet en verdere wetgeving de vrije uitoefening van den godsdienst aan een ieder ver zekert en dit beginsel in zijn toepassing van de wet tot uitvoering brengt, diep getroffen dooi- de behandeling Joden aan gedaan in het Duitsche rijk, dat groote geestelijke goederen van de hoogste waarde heeft gekweekt doch den Joden thans de eerste rechten van den mensch dreigt te ontnemen, bij de openbare meening protesteerende tegen de voorgekomen mishandelingen en andere daden tegenover Joden, wegens hun Jood-zijn gepleegd, willende voorkomen, dat de gemoedsbeweging, die zich van de Joden hier te lande heeft mees ter gemaakt, uiting zal zoeken in individueele daden, die den toestand kunnen verscherpen, waarschuwen met aandrang allen, zich van zoodanig optreden te onthouden. Voorts van oordeel dat van Ncderlandsch- Joodsche zijde voorbereidingen moeten worden getroffen om zoo noodig den geloofsbroeders hulp te bieden in de moeilijkheden, waarvoor zij in het Duitsche rijk gesteld zijn, hebben zij besloten uit de leden van de beide Jeugddienst voor Ouderen. N.m. 7.30 uur Ds. C. W. Coolsma, Pred te Groningen. Overveen. V.m. 10 uur Ds. C. W. Coolsma, Pred. te Groningen. Nederl. Protestantenbond, Afdceling Bloemendaal. V.m. 10.30 uur, Ds. N. Zwiep, Enschede. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur Ds. A. A. Wildschut, IJmuiden-Oost. Ned. Herv. Gemeente te Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dl-, G. A. van den Bergt van Eysinga. „Lijdensdurf". Openb. 2, vs. 10a. Doopsbe- diening. Extra Collecte voor de Kerk. Religieuze Kring, Aerdenhout. V.m. 10% uur: Ds. W. Banning, Bentveld. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur en n.m. 5 uur, Drs. J. C. Brus- saard. Jeugddienst in het Jeugdhuis. 10 uur de heer W. F. J. Dankbaar. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag 2 April 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Woensdag 5 April, 8 uur n.m., Completen en Lof. Donderdag 6 April, 7.30 v.m., Gesproken H. Mis. kei-genootschappen te benoemen een commissie, met opdracht die stappen te doen welke de tijds- cmstandheden in verband met den toestand der Joden in dat rijk haars inziens zullen eischen, zich overtuigd houdende, dat ieder Nederlander, wien de traditie van zijn land lief is, moreel en daadwerkelijk zal steunen den arbeid der com missie, die zij hebben samengesteld uit de heeren.' A. Asscher, voorzitter van de Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch- Israëlietisch Kerkgenootschap Amsterdam, voorzitter; S. van den Bergh Jr., lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Wassenaar; prof. rnr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar der Technische Hoogeschool te Delft, Den Haag; mr. L. E. Visser, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, Den Haag. prof dr. D. Cohen, hoogleeraar aan de universi teit van Amsterdam, Amsterdam; mr. B. E. Asscher, oud-voorzitter van de Cen trale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israëlitisch Kerkgenootschap, Amsterdam; mi-. Eduard Belinfante, advocaat en procureur, Den Haag; mr. N. de Beneditty, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, onder-voor zitter van de Hoofdcommissie voor de Zaken van het Portugeesch-Israëlietisch Kerkgenoot schap, Amsterdam; E. Boekman, wethouder van Amsterdam, Amster dam; dr. D. M. Levy, lid der Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsen- Israëlietisch Kerkgenootschap, Maastricht; M. Lobstein, als voren, Meppel; A. J. Mendes da Costa, secretaris van de Hoofdcommissie voor de Zaken van het Por tugeesch-Israëlietisch Kerkgenootschap, Am sterdam A. S. Onderwijzer, voorzitter van de Vergade ring van Opperrabbijnen in Nederland, Am sterdam; Prof. dr. J. L. Palache, ho?>-'er- aar aan de Universiteit van Amsteruam, Amsterdam; dr. H. Polak, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Laren; mr. A. Prins, lid van de Permanente Com missie uit de Centrale Commissie tot de Al gemeene Zaken van het Nederlandsch-Is raëlietisch Kerkgenootschap, Amsterdam: dr. A. van Raalte, vice-voorzitter van de ver- eeniging Israël, Amsterdam; A. Sanders, onder-voorzitter der Centrale Com missie tot de Algemeene Zaken van het Ne derlandsch Israëlitisch Kerkgenootschap, Rotterdam; A. Simons Mzn., lid der Centrale Commissie tot de Algemeen® Zaken van het Neder landsch-Israëlietisch Kerkgenootschap, De» Haag; dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van de Neder landsche afdeeling van het Algemeen Isra ëlietisch Verbond, Amsterdam; dr. D. M. Sluys, secretaris van de Centrale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch-Israëlietisch Kerkgenootschap, Amsterdam, secretaris; met aanwijzing van de vijf eerstgenoemde heeren als comité tot behartiging van de dage- lijksehe belangen, en prof. dr. D. Cohen als secretaris van dat comité. De Hoofdcommissie voor de Zaken van het PortugeeschIsraëliotische Kerkgenoot- schap, A. J. MENDES DA COSTA, secretaris, AUG. BELINFANTE, voorzitter. De Permanente Commissie tot de Alge meene Zaken van het Nederlandsch-Israe- lietisch Kerkgenootschap, A. ASSCHER, voorzitter. Dr. D. M. SLUYS, secretaris Ook gezonde voeten kunnen w< doen om verschillende redenen, m dat de voetbeenderen te zwak zi en normaal ontwikkelde voeten zeldzaam. Schoenen worden in se: ceerd, hoewel vorm en houding v; bij verschillende menschen sterk i Tien even groote voeten verschil! gunstigste geval in tien opzichten en soms zeer sterk. De eene voet i: zig, de andere meer pezig, de der de vierde nerveus gevoelig. Met dt len wordt zelden rekening gehoud trouwens maar weinig menschen, eigen voeten nauwkeurig kennen. Bij het loopen ondergaat de voet hand veranderingen, waardoor he verschil tusschen de voeten nog gr< Deze veranderingen kunnen groote den aangemerkt als de ongewenscl van onze beschaving, wat door w» uit alle werelddeelen wordt bevesti, Voor Uw BINNEN: en BUITENSCHILDERWERK, alsmede WATERVERFWERK, slechts ÉÉN adres Huis-, Décor- en Reclame schilder, SANTPOORTERSTR. 68 Prima afwerking en mate rialen. Uiterst lage prijzen. DE Schoenmakerij blijft in het nette is en werk ROOSVELDSTRAAT la, WOUWERMANSTR, 87. N.B. Vermindering van prijzen. 140 c.M. breed 160 c.M. breed 140 c.M. breed95 Ct. 160 c.M. breed. f 1.10 180 c.M. breed. f 1,25 ZEER FRAAIE STREPEN 1NDANTHREN GEVERFD DUS KLEUR ECHT' Goed. maai dan ook geen balt werk. Niet alleen Uw kamera, kasten en meubelen, maai ook uw PIANO of ORGEL van buiten en vooral ook van binnen. Vraag onze conditiën v. schoonmaken, tnotzuiveren. stemmen, reparatie of InrulL OOk RADIO PHILIPS l

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4