zwarte Grond CRAMA. C. E. Toeset, Kleverpark Gebr. Akkermans Slagerijen i Malta Malta G. Hotsebosch J. A. Kousen, Sokken, Directoirs Malta Malta voor de Feestdagen van Andere tijden, andere prijzen, maar onze kwaliteit blijft onveranderd. Braad-en Soepkippen A. van Baak BANANEN 30 cent per kilo 10 Sinaasappelen 20 ct. 10 Mandarijnen 25 ct. Betrekt Uw Vleesch en fijne Vleeschwaren TOONEEL. Gemeenteraad. 12 ct. p. kilo TOSSET Kleverpark - Telef-15014 12 ct. p. kilo Voor de Feestdagen D. van den Berg VAN VELTHUYSENfr Laagste prijzen Grootste keuze Prima kwaliteiten In de kwaliteit ligt onze kracht. pp- Wij zijn beter en goedkooper! 12 ct. p kilo Mr. Cornelisstraat 40 Telefoon 15014 12 ct. p. kilo X X X X X X X X X X X mm X X X X X X X X X X xunnxxxxxnxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxunxxxx fens schrap stellen tegen alles, wat de demo cratie bedreigt. De kloof tusschen S.D.A.P. en ons is hier door aanmerkelijk vergroot; wij kunnen niet meer op hm, als democratische fractie reke nen; naast haar, zou de democratie er beter voorstaan dan thans. Wij zijn niet eenzijdig, wijzen ook op het gevaar van rechts, op de fascistische bewe ging, van „den sterken man". Colijn, zou bij een uitspraak van het volk echter even weinig aantrekken als een figuur als Hitier dit hier gou doen. Wjj willen een sterke regeering, geen sterken pian, geen zwakke regeerimg als de huidige* geen reactionaire politiekvoering. Vasthoudend aan ons parlementair stelsel, is men sterk; dit leert de ervaring van 1918. Het doel van den onverpoosden strijd der Democratie is dus deze; dat wij moeten trach ten te behouden de vrijheid die wij thans hebben. Keert U tegen rood en zwart en stemt de V.D. Na deze rede, gaf Mr. Oud gelegenheid tot debat en het stellen van vragen, een gelegen heid, die door velen aangegrepen werd. De heer Margadant sloot met een woord van dank aan den spreker, de goed bezochte ver gadering. KWADRATUUR VAN DEN CIR KEL (of Liefde in de Sovjet staat) blijspel in 3 bedrijven door Valentin Katajew, toegelicht en geregisseerd door Cor Hermus Gezelschap Verkade. Zaterdag 8 April. Stadsschouwburg. Een goed tooneelstuk moet om bij de ver tooning goed te worden begrepen vooraf gele zen worden. Om. bij deze vertooning te worden gebracht in de blije stemming, gelach en ge klap, die de schrijver bedoelt en die (deze spe lers) voornamelijk Frits van Dijk, Jan Teulings, Ank van der Moer en Marie Sterhheim) van fens afdwingen, behoeven wij niet anders te doen dan als lachbaar vleesch en zenuwen op onze ldapbank te gaan zitten en oogen en ooren de kost te geven. Als wij Katajew gelooven ts 't voor een goed d.i. „ethisch" fauwelflk in den Sovjet- Staat voldoende als de echtgenootenlo. Overeenstemmen in karakter; 2o. elkaar weder, keerig begrijpen; 3o. behooren tot dezelfde maatschappelijke klasse; 4o. elkaar gelijken in politieke wereld- en levensbeschouwing en 5o. met elkaar staan in arbeidscontact. Neemt n ons niet kwalijk dat 't maar zoo'n klein beetje is. Menig westersch huwelijk uit bereke ning gesloten zal 't met minder elementen moe ten doen. De schrijver drijft met nieuw-russi- sche opvatting, en niet lichtelijk den spqj» Hij laat twee paartjes, die aan al deze vereischten voldoen, in hun huwelijk schipbreuk lijden, waarna ze stuivertje wisselen, en met instem ming van een toezicht houdende volkscommis saris (in Rusland houden zulke lieden, Ka tajew althans schijnt 't te willen stellen op Blies toezicht), gaat dan de eene man met de andere vrouw en de eene vrouw met den anderen man, waarna wij met onze eigen Westersche vrouw of met onzen Westerschen man ons geamuseerd naar huis begeven, even vijs als tevoren, onontroerd, alleen maar, als reeds gezegd, kinderlijk vermaakt, Deed de Volkscommissaris daarbij dienst als deus ex Machina, dat is een godheidje aan een touwtje, 'die er bij gehaald wordt zoodra eene situatie op het punt staat om dood te loopen, de komiek welke op het tooneel niet mag ont breken, wordt voor het voetlicht gebracht in den vorm van een brooddronken rijmelaar, een lawaaimaker, die zich dichter noemt, maar evenveel van een dichter heeft als een cari- catuur van z'n origineel. De goedkoop-komi- sche trucs, waarmee schrijver en regisseur dezen zolder-poeët laten optreden, doen minder weldadig dan wel lawaaierig aan. Wanneer Cor Hermus, zooals hij in het programma schrijft, in het stuk voortdurend getroffen is door de innerlijke en uiterlijke waarheid (hij bedoelt: waarachtigheid) van mensohen en situatie's, dan is dit zijne te eerbiedigen per soonlijke opvatting, maar pleit dit niet voor de waarachtigheid en echtheid der situaties en menschen, waarin en waarmee de geachte inleider en regisseur blijkbaar gewend is te verkeeren. Dat de blijheid die dit stuk met zich brengt in de dramatische litteratuur van dezen tijd, zooals Hermus zegt, uiterst zeld zaam is, zal wel zoo zijn. Wij zouden niet weten wat onder „de dramatische litteratuur van de zen tijd" is te verstaan, maar als Hermus dat zoo zegt, gelooven wij hem op zijn woord, en zrjn dan echt blij, dè.t dit zoo is; want onze tijd is ons te ernstig, te diep en tevens te fijn, om daarin veel waarde te hechten aan een stuk, dat schijnt bestemd te zijn om jongens en meisjes van achttien aan het lachen te brengen en ouderen na afloop de verzuchting op de lippen' bracht; ik had thuis of op kan toor mijn tijd beter kunnen besteden. Of het stuk eene geslaagde persiflage is op werkelijk m Rusland bestaande toestanden, kunnen wfl en kan, naar wij vreezen, niemand onzer be- oordeelen, maat waarschijnlijk is het niet. Zijn de toestanden daar, afgezien van do narighe den van honger en armoe, zóóals het stuk ze schetst dan zijn ze zoo erg niet als men hier vreest en heeft persiflage dooraop voor ons geen zin. Maar het stuk is niet overtuigend, en hoe blij ook we verlieten den Schouwburg zonder an der geloof dan dat in het leuke talent onzer acteurs. Niet jammer. Maar ook niets om bij zonder dankbaar voor te zijn Gelukkig, dat bet décor goedkoop is. Op een Veluwscb dorp of in Hulzen, Nijkerk of Tilburg kan het mis- zehien wel succes hebben. Een zeer geschikt oefenstuk voor ons liefhebberij-tooneel. EINDEXAMEN. Tooneelspel in 5 bedrijven door Max Dreyer. Ver taling van Do Hoogland. Cruys Voorbergh, J. Carpentier, Alting en Albert van Dalsum in de hoofd rollen. Amsterdamsche Tooneel- vereeniging. Woensdag 12 April. Stadsschouwburg. Dit stuk heeft geen inleiding bij het publiek aoodig. Zonder eenige inspanning brengen de Duitsche schrijver, de Nederlandsche vertaal ster en Van Dalsum's regie dadelijk als de gor. dijnen van één wijken het levend contact met de zaal teweeg en de drie in ons opschrift op zettelijk afzonderlijk genoemde spelers, uit beeldend resp. Knud Sengebusch de ruwe heroïsche gymnasiast, den leeraar Dr. Kose- garten en Brodersen den directeur of rector zorgen dat dit contact geen oogenblik ver slapt. Georgette Hagedoorn als het meisje waarop zoowel de gymnasiast als de leeraar verliefd zijn was voortreffelijk d.w.z. wjj heb ben op haar gave uitbeelding van dit lieve eerlijke en naieve kind geen enkele aanmerking, maar wij verstaan niet, waarom verschillende recensanten, met name die van Het Volk voor het Inslaan van dit stuk bij ons publiek vooral aan deze talentvolle actrice dank weten. Ook Sara Heyblom de tweede meisjesrol vervul lend was uitstekend Naar onze opvatting staat of valt dit stuk met de wjj ze waarop de rol van Knud, de gymnasiast wordt vervuld. Cruys Voorbergh heeft, zooals een gevoelige maar zwjjgzame vrouw onder het publiek dit uit drukte dit, dat aan hem niet te bemerken is dat hij tooneelspeelt, hjj is, die hjj speelt. Hjj moge zich gedragen weten door stellen in de zalen voor welke hjj speelt, wien niets van zjjn doen en laten ontgaat. En wanneer wij de be schikking over een krans hadden gehad zouden wjj dien als het pas had gegeven aan het slot over het voetlicht aan Van Dalsum hebben ge geven met bet verzoek hem uit te reiken aan Carpentier Alting en Cruys Voorbergh en voor 2/3 aan den laatsten, omdat diens rol nu eenmaal zooveel diepere lagen in onze ziel aanroert dan die van Alting. Het was een schoone avond. De Stadsschouwburg was wederom tot den nok toe vol en wederom toonde Haarlem met zjjn omgeving dat groote en goede tooneel- kunst hier harteljjk welkom is en echt wordt ewaardeerd. Met Van Dalsum bljjven wij voortgaan op den besten weg. Niet het minst door de solidariteit en den gemeenschapszin, waarvan hij zjjne schare weet te doordringen. Bij Van Dalsum treedt niemand op den voor grond, dan die door den schrijver op den voor grond Is gezet. Aan den tooneel-dlrecteur, die dit begrijpt en die daarin door zjjn troep wordt begrepen en gevolgd behoort de toekomst T. KORT VERSLAG. De Raad vergaderde Donderdagmiddag on der presidium van den Burgemeester, Jhr. Mr, C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Laan en de Lestrieuxhen- drichs. Van de Ingekomen Stukken vermelden wjj: Bericht van Mr. A. J. Enschedé, dat hjj wegens verbljjf buiten de gemeente, verhin derd is om geïnstalleerd te worden als raads lid. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Cassee in de raadsvergadering van 16 Maart 1,1. omtrent het treffen van maatregelen tot het tegengaan van zandafgravingen in deze gemeente, deelen B. en W. het volgende mede: 1. de raad van Zandvoort heeft nog geen verordening op de .monumentenzorg waarin het zandgraven wordt geregeld aangenomen. 2. de bij de voorbereiding van een zoodanige verordening door Zandvoort aan Bloemendaal gevraagde medewerking is grif verleend. 3. de heer Cassee is misleid door - het des betreffend bericht in de Oprechte Haarl em- sche Courant van Donderdag 9 Maart 1933. Verzoek van M. L. van Holst, om de con currentie van het Jeugdhuis met zijn lunch room te willen doen eindigen, of ook hem een renteloos voorschot te geven. Bij schrijven van 3 Februari 1933, is aan adressant medegedeeld, dat een der motieven op grond waarvan de raad in zijn: vergadering van 26 Juli 1928 aan de Vereeniging voor Jeugdwerk ten behoeve van de stichting van een jeugdgebouw en renteloos voorschot van f 20.000.(af te lossen in 31 jaren) verleend heeft, deze is geweest: ,Dat na de tot standkomtog van het jeugd gebouw daarin dan tevens een ruime zaal dis- nonibel zal zijn tot het houden van vergade ringen, tentoonstellingen enz., waarvoor in Bloemendaal behoefte bestaat". Een ander motief was, dat in het gebouw relegenheid zou komen om douchebaden voor niet te hoogen prijs (toen f 0.15 per bad) te gebruiken. Het voorschot is verstrekt onder hypothecair verband. Aangezien ten tijde van het verleenen van het voorschot de lunchroom Vreeburg reeds bestond en de gelegenheden om te vergaderen niet uitgebreid zijn, zijn burgemeester en wethouders van meening, dat er geen reden bestaat om anders te besluiten dan in Juli 1928 en stellen derhalve voor afwijzend op het verzoek te beslissen. Naar aanleiding van het bericht, voorko mende in het Bloemendaals Weekblad van 31 Maart 1933 no. 13, deelen B. en W. mede, dat door het aanbod van den rector van het Kennemer Lyceum, Dr. A. de Vletter, om de aula voor de herdenking van den 400sten eboortedag van Willem den Zwijger beschik baar te stellen, het aanvankelijk voornemen om dit te doen geschieden in de garages aan den Zeeweg is komen te vervallen De herdenking zal nu plaats hebben voor de leerlingen der 6e en 7e klasse van alle lagere scholen, openbare- zoowel als bjjzon- dere, 's morgens in de school aan de Juliana van Stolberglaan (school F). Als tegenbeleefdheid zal door het gemeente bestuur aan de leerlingen van de scholen voor middelbaar onderwijs een middagvoorstel ling van Veterman's „Vader des Vaderlands" in den stadsschouwburg te Haarlem op_ 26 April e.k. gegeven worden. De aan deze voorstelling verbonden kosten wegen ruimschoots op tegen de besparing, die verkregen wordt door het niet-voor-feestelijke doeleinden inrichten van de gemeentelijke rages. Burgemeester en Wethouders meenen hiermede in den geest van den Raad gehandeld te hebben. Daar tengevolge van het staken der stem men op 16 Februari 1.1. het besluit tot verhuur van grond aan W. Djjkstra pas genomen kon worden in de vergadering van 16 Maart d.a.v., is het goede moment om met den ver bouw van „Het Ronde Huis" te beginnen, verloopen, zoodat niet eerder dan in het najaar een aanvang met de werkzaamheden kan worden gemaakt. Op grond hiervan heeft Dijkstra verzocht het nieuwe huurcontract te doen ingaan op 1 April 1934. Aangezien B. en W. de billijkheid van dit verzoek erkennen, stellen zjj voor om het be treffende besluit van 16 Maart 1933 in dien zin te wjjzigen, dat de aanvangsdatum be paald wordt op 1 April 1934. Aangenomen. Punt 2. Gas en Waterleiding. B. en W. stellen voor, den duur der verorde ningen op het beheer van het gas- en water- leidingsbedrjjf te verlengen tot 1 Juli 1934. Aangenomen. Punt 3. Het dooven van lantaarns. Naar aanleiding van een verzoek van den Raad hebben B. en W. nagegaan, in welke mate er valt te bezuinigen door een deel der. lantaarns, die thans des nachts branden, uit te schakelen. In verband hiermede stellen zij voor, op den Vogelenzangscheweg de lampen om den ander tijdelijk te verwjjderen, en op het gedeelte ten zuiden van de Amsterdamsche waterleiding bovendien de resteerende na middernacht te dooven. Aangenomen. Punt 4. Meterhuur. Naar aanleiding van een verzoek uit den Raad, om na te gaan, of een verlaging van 50 pCt. der meterhuur voor gas- en electrici- teit mogelijk is, deelen B. en W. mede, geen aanleiding te kunnen vinden tot een voorstel in deze richting. We! zal deze aangelegenheid bjj het opmaken der begrooting voor 1934 onder het oog worden gezien. Aangenomen. Punt 5. Suppletoire begrooting. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan de 5e suppletoire begrooting 1932. Aangenomen. Punt 6. Aankoop perceel. B. en W. stellen den Raad voor, van Mej. J. J. Broekemeyer aan te koopen het per ceel Bloemendaalschewe.g No. 202 voor f 3000.— Aangenomen. Punt 7. Menbileertng Raadhuis. B. en W. vragen den Raad ten behoeve van de meubileering van het Raadhuis een credit van f 6000.—. Aangenomen. Punt 8. Aanschaffing vrachtauto's. B. en W. vragen den Raad een crediet van f 6.200 voor het aanschaffen van twee 2 ton; Fordwagens. Aangenomen. Punt 9. Rouw van arbeiderswoningen met lage huurprjjzen. Reeds lang aldus berichten B. en W. den Raad, wordt in onze gemeente het gemis gevoeld van arbeiderswoningen met lage huur prijzen. Verschillende malen werden moeilijkheden ondervonden met bewoners van huizen van woningbouwverenigingen, waarvoor de 'vast gestelde huren in verband met de draagkracht van het gezin nu, en ook in de naaste toe komst, te hoog zijn. Ook bfj de pogingen om- slechte woningen op te ruimen wordt het bezwaar ondervonden, dat de gemeente geen woningen van billijken huurprijs kan aanwijzen. B. en W. meenen daarom een voorstel te moeten doen om een tiental woningen van gemeentewege te doen bouwen. Als terrein voor deze woningen is gedacht het voormalige opslagterrrin aan de Leidsche- vaart te Vogelenzang, hetgeen eigendom der gemeente is. De bouwkosten worden geraamd op f 21.000 Wanneer het terrein buiten berekening wordt gelaten, zou het mogelijk zijn de huurprijs de zer woningen op maximum f 3.per week te stellen. B. en W. stellen den Raad voor om tot den bouw dezer woningen te besluiten en daar voor een crediet te verieenen van f 21.000. Aangenomen. Punt 10. Huurregeling. Naar aanleiding van het adres der Woning- bouwvereenigingen om een extra bijdrage uit de gemeentekas, in verband met een te tref fen tijdelijke huurregeling voor on- en min vermogende huurders, hebben B. en W. over wogen en nagegaan op welke wijze het best zoude zijn tegemoet te komen aan het be zwaar van in verhouding tot het gezinsinko men te zwaar drukkende huren. Verschillende vragen kwamen daarbij naar voren. De vereenigingen hebben blijkbaar alleen het oog op werkloozen die een vereenigings- woning in huur hebben, menschen die toch nog sltijd een inkomen genieten van minstens f 22.per week. De vraag doet zich hierbij voor, of een even- tueele regeling beperkt zou moeten blijven tot de werkloozen die een Vereenigingsfiuis bewonen. Er is natuurlijk ook een meeromvattende re geling te maken, welke van toepassing zou kunnen zijn op: i hetzij alle bewoners van vereenigtngshuizen hetzij alle werkloozen hetzij alle cm- en minvermogende inge zetenen I doch hoe dan ook, eene regeling die in alle gevallen voorziet, is en blijft een utopie. Wat de te vorderen huren betreft, kan men zich de vraag stellen, of deze naar draag kracht, volgens een zekere huurschaal of op de juiste huurwaarden bepaald moeten worden en of bij Vereenigingen de beter gesitueerden meer huur moeten betalen om huurverlaging van de minder goed gesitueerden mogelijk te maken, opdat een sluitende exploitatie-reke ning kan worden verkregen. Het is vrijwel ondoenlijk om de huren met de gezinsinkomsten op en neer te doen gaan; immers, de gezinsinkomsten, vooral die waar het bij een toeslagregeling om gaat, zijn aan voortdurende schommelingen onderhevig, af hankelijk als die in den regel zijn van het al dan niet werkloos zijn van de gezinsleden. Voorts is de berekening van gezinsinkomens en de billijkheid om c.q. ook met gezinsomstan digheden rekening te houden van belang bij het bepalen van huur naar draagkracht. Bi) een bepaalde huurschaal wordt met de gezinsomstandigheden alsook wat de woningen betreft, met de grootte, de meer of minder gun stige ligging, kortom met de werkelijke huur waarden geen rekening gehouden. Bepalingen der huren naar de juiste huur waarden daarentegen brengt weer mede, dat de draagkracht der bewoners en de gezins omstandigheden buiten aanmerking blijven. Burgemeester en wethouders hebben de zaak van alle kanten bekeken en, overtuigd als zij zijn van de noodzakelijkheid om hier en daar de te zware lasten te helpen verlichten, ver schillende denkbeelden overwogen, doch op wel ke wijze men het vraagstuk ook zou willen op lossen, alles stuit op zeer groote moeilijk heden. Het is daarom, dat B. en W. in overweging geven een bepaald omschreven regeling achter wege te laten en hen te machtigen in voor komende noodzakelijk bevonden gevallen aan on- en minvermogende huurders de behulp zame hand te bieden. Verworpen. Punt 11. Verhooging voorschot. B. en W. stellen den Raad voor, het aan de Womngbouwvereeniging verleende voorschot ad f 279.000 voor het bouwen van 65 woningen te verhoogen met f 8300.aangezien de bouwkosten het voorschot met dit bedrag heb ben overtroffen. Aangenomen. Punt 12. Ontheffing bouwverordening. Behandeld worden een aantal verzoeken om ontheffing der bouwverordening. De gevraagde ontheffingen worden verleend. Punt 13. Velsensche kinderen op de O. L.- scholen. Aangezien het niet meer toelaten van te Velsen woonachtige kinderen óp de O. L.- scholen te Bloemendaal tot een bezuiniging op de salarissen van eenige leerkrachten kan lei den, stellen B. en W. voor, in dezen geest te besluiten. Aangenomen. Punt 14. Nieuwe autobusdienst. B. en W. stellen den Raad voor, niet mede te werken aan de tot standkoming van een autobuslijii Bloemendaal-Aerdenhout, waarvoor de verzoeker, de heer J. Backhuys een garan tieprijs vraagt van 11% cent per K.M. by een concessie van 3 jaar en 12% cent per K.M. bij een concessie van 1 jaar. Aangenomen. Punt 14. Behoud van Natuurschoon. B. en W. bieden den Raad ter bekrachtiging s an een verordening op de monumenten in de gemeente Bloemendaal. Aangehouden. Dagelijks aanvoer van versche groenten tegen marktprijs. SPINAZIE. ANDIJVIE i KROPSLA. LOF, extra mooi RABARBER HEDEN NOTEEREN WIJ: 5 ct. p. 10 ct. p. 4 ct, p. 10 ct. p. pond pond krop pond POSTELIJN 20 ct. p. pond HOLLANDSCHE BLOEMKOOL groote aanvoer. 10 ct. per bos TE KOOP AANGEBODEN: BESTE KWALITEIT, per M3X 2.25 Bosch en Duinlaan 3537. Telefoon 22531. PASSENDE LEESTEN maken het schoenwerk als nieuw. Alles Handwerk. - Laat uw schoenwerk niet ver knoeien door penma- chines. - Het is een bederf voor Uw voeten en schoenen Het Adres wat U zoekt is Roosveldstraat 1, Filiaal VVouwermanstr. 87. Versche Hoemderpark-Eierei». Uitsluitend Eerste Kwalit. Bronsteeweg 86, Tel. 28055 HEEMSTEDE. (Ingang a. d. Boerdery.) GENAAIDE ZOLEN en GELIJMDE ZOLEN loopen licht en prettig. „Goed repareeren houdt uw schoenen in eere". gedipl. schoenmaker, Maat en Reparatie Billijke pryzen. Verbindingsweg 29, Telef. 22838, JE ADRES voor 1ste klas Schoen reparatie is en biyft Jan Steenstraat 32 Huis: Garenkokerskade 44 Neemt proef met ons LIJMWERK volgens nieuw systeem. HANDPEREN: Anjon 30 ct. per pond, Bon Louis Clou Morceau. Amerik. Appels, wijnsap, heel mooi, 15 ct. per pond, 10 pond fl.30. Nog voorhanden moote Jonathans, extra Goudreinetten. Gele Appels enz. Groote Crêpe Fruit !5 ct. per stuk, 10 stuks fl.30. Pruimen, Druiven, Aardbeien, Ananas enz. Afslag BUSGROENTEN uit de beste fabrieken. Spercieboonen 4 blik tl.-; Snijboonen, de fijnste kwaliteit, 35 ct. per blikDoperwten 35 cL per blik Doperwten halve blikken (extra fijn) 4 stuks f 1.-Ananas 25 ct. per groot blik. ZANDVOORTSCHELAAN 24-161 Vlugge en nette bediening. Het beste tegen den laagsten prijs. TELEFOON 26139 en 26412 AFGEHAALD AAN DEN WINKEL IS UW VOORDEEL

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 5