zwarte Gron fl. Hulsebosc Vnilnisemmei 6. Hulsebosc VAN NOORD! WEKKER CRAM No. 2253 VAN VELTHUYSEN Ji K0LENHAN0E 2 2 Met Radium Gemeenteraad. TOONEEL. PREDIKBEURTEN VAN OVEÜAL. I ZIJ, die geen r mak ADVERTENTIE! Wouwermanstr. Telef. 12276 GRIND SCHELPEN StL&ieJos*-' Ba Raad vergaderde Donderdagmiddag on der presidium van den Burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Punt 1. Installatie van A. J. Enschede als Raadslid. De heer Enschedé legt de vereischte eeden af en wordt door den Voorzitter geïnstalleerd en welkom geheeten in den Raad. Punt 2. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. Verzoek van de bewoners langs de Leid- schevaart om den weg te verbeteren. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. het volgende op: De Leidschevaart is nog een gewoon ver hard puin-grintweg en heeft tot de Tralie- brug een lengte van acht honderd meter. De kuilen, welke ontstaan, worden geregeld gerepareerd, doch het verharde gedeelte is te smal en veel last van stof wordt ondervonden. Afdoende verbetering is daarom alleen te ver krijgen door verbreeding van het wegdek en topeceering. Hiervoor zijn echter op de be grooting geen gelden uitgetrokken. Daarom geven B. en W. in overweging hen te machti gen om in afwachting van afdoende verbe tering een teerbehandeling toe te passen, waardoor de stofplaag wordt verminderd en de verharding eenigszins wordt vastgelegd. b. Klacht van E. G. Wentink over het steeds in allen deele ten achter stellen van Aerden- hout. Naar aanleiding van dit adres merken bur gemeester en wethouders op, dat het den heer Wentink blijkbaar ontgaat, wat de ge meente, vaak in overleg met de buurtvereeni- ging, voor deze wijk doet. Ten aanzien van de verbinding Aerdenhout met Bloemendaal kan worden medegedeeld, dat op 15 Mei 1933 voor Gedeputeerde Staten een verzoek der N.V. „Stormvogels" wordt behandeld om een autobusdienst te mogen ex- ploiteeren van Haariem via Aerdenhout en Overveen naar het station Bloemendaal. De bewering, dat het deel van den Zand- voorterweg tusschen Viersprong en Eikenlaan een golvende zee zou gelijken, is sterk over dreven, zoo niet onjuist. Wel doen zich in dit wegdek gebreken voor, doch deze worden ge regeld hersteld. Ook de opmerking over het voetpad van den Viersprong naar Heemstede is van overdrijving niet vrij te pleiten. Overigens moet in dit voet pad binnenkort een kabel gelegd worden, waarna eventuteele gebreken verholpen kun nen worden. De opmerking, dat in Aerdenhout nog wel meerdere gevallen zijn te vinden welke vo^r verbetering in aanmerking komien, kan ook. gemaakt worden voor de andere deelen van de gemeente. Zelfs bij voortdurende zorg voor het wegennet in onze gemeente, zal altyd nog wel iets te wenschen overblijven. Het adres, aldus B. en W„ ware voor ken nisgeving aan te nemen. De heer D. Lestrieux—Hendricks merkt op dat het Gemeentebestuur den laatsten tijd vol doende belangstelling voor Aerdenhout aan den dag liegt. Alleen het aangeduide weggedeelte verdient inderdaad verbetering. c. Verzoek van den Algemeenen Bond van politiepersoneel in Nederland om aan d*èn agent van politie G. J. Hissink, aan wien met Ingang van 1 September 1933 eervol ontslag is verleend, een toeslag op het hem uit te kee- ren pensioen te verleenen. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. op, dat gesteld wordt, dat de ge zinszorgen van Hissink nog zeer groot zijn, zoodat een toeslag op het pensioen, dat pl.m. f23— per week bedraagt, wel gemotiveerd ware. Mocht Hissink kunnen aantoonen, dat die gezinszorgen ook de kosten van zyn levens onderhoud aanmerkelijk verzwaren, dan zou den B. en W. er geen bewaar tegen hebben om Hissink's pensioen tot f 1.400.per jaar aan te vullen. Aangehouden. Punt 3. Lid Schattingscommissie. Aan den heer A. J. de Waal Malefijt wordt eervol ont slag verleend als lid der Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting. Punt 4. Lid Schattingscommissie. In de va cature, ontstaan door het eervol ontslag bij het vorig punt der agenda verleend, wordt benoemd de heer Wordt benoemd de heer Riessen. Punt 5. Vaststelling suppletoire begroo ting. Vastgesteld wordt een 2e suppletoire be grooting 1933, in ontvangst en uitgaven slui tende met een bedrag groot f143,901. Punt 6. Vaststelling suppletoire begrooting. Vastgesteld wordt de 6e suppletoire begroo ting 1932. Punt 7. De 4e twee-tons Fordvrachtauto. In de vorige zitting staakten de stemmen over het aanschaffen van een 4e tweetons vracht auto. Het voorstel wordt thans verworpen met 9 tegen 6 stemmlen. Punt 8. Meterhuur. In de vorige zitting- staakten de stemmen over het voorstel-Cassee tot verlaging met 50 pCt. van den meter- huur bij het gas- en waterbedrijf. Het voorstel wordt thans verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Punt 9. Behandeling van een verzoek om concessie voor een autodienst in deze ge meente. Een voorstel van B. en W. om de tot stand- koming van een autobusdienst niet te bevor deren wordt verworpen. Een voorstel Quarles van Ufford om ten hoogste f 1000 :bij te dragen in de exploitatie, gaat naar B. en W. op prae-advies. Punt 10. Bezuiniging op de straatverlich- tmB en W. stellen voor te bezuinigen op de straatverlichting en wel le door 2den Vogelen- zangschen weg tusschen de Nachtegalenlaan en Vogelenzang 26 lantaarns te dooven en voorts door de thans in gebruik zijnde Argen- talampen te vervangen door metaaldraadlam pen. Hierdoor wordt een bezuiniging van f 1500 ,-j- f4.712 verkregen. Aangenomen. Punt 11. Een brandwacht by filmvertoonin- S'b en W. stellen voor, wegens brandgevaar voortaan een brandwacht aanwezig te deen zijn bij filmvoorstellingen. Waar het billijk is, dat zij, die deze vertooningen doen plaat3 hebben, de kosten van zoo'n brandwacht be talen stellen B. en W. voor, bij legesvordering een bedrag van f 5— per openbare filmvertoo- ning te vorderen Aangenomen. Punt 12. Afrekening bijzondere scholen. B. en W. stellen voor, vast te stellen de drie-jaarlijksche afrekening ex art.- 101 L. O. wet 1920 over 1928-1930 aan de bijzondere scholen. Goedgekeurd. Punt 13. Uitbreiding bijslagregeling V. H. O. en M. O. tot het K. It. Gymnasium 'voor Meisjes „Sancta Maria". Aangehouden. Punt 14. Uitbreidingsplan Bloemendaal- Zuid. B. en W. stellen voor, te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor het terrein, gelegen tusschen de Bekslaan, Leidschevaart, Vogelenzangscheweg en Graaf Flonslaan worde voorbereid. Aangenomen. VER. KUNST AAN HET VOLK. Tentoonstelling van Portret en Figuur en Meubelen by de Fa, Boskamp le Overveen. Zaterdag 13 Mei j.l. had in de bovenzalen der Fa. Boskamp te Overveen de opening plaats van de tentoonstelling van portret en figuur (schilderijen, teekeningen enz.) van Hein von Essen, J. Franken Pzn., Chris de Moor en mej. Ru Paré, ingericht door de Ver- eeniging „Kunst aan het Volk". De exposan ten hadden zich moeilijk een meer smaakvol intérieur- voor het plaatsen hunner werken kunnen wenschen dan de kunstzalen dei Firma Boskamp, die voor deze gelegenheid op kunstzinnige wijze waren aangekleed met een collectie serie meubelen, de jongste schep pingen van C. de Jong. Na het begroetingswoord van den heer Aug. M. J. Sevenhuysen, voorzitter der Ver. „Kunst aan het Volk", gaf de heer A. v. d. Boom een korte inleiding „om het gezamenlijk streven der vier exposeerende kunstenaars, door een paar overwegingen wat relief te verleenen" Deze had zich hierbij, naar hij verzekerde, ter dege ingeprent, dat het gesproken woord bij het beschouwen van werken van beeldende kunst, in beginsel zeer zeker, een overbodig ceremonieel is; wat hem echter had doen be sluiten, toch dat inleidend woord uit te spre ken, dat was zijn persoonlijke voorliefde, om als het ware te kunnen opkomen voor emstigen kunstenaarsarbeid in een tijd als de onze, een tijd waarin ook op kunstgebied zoo verbazend veel verwarring heerscht niet alleen, maar waarin ook juist het beste werk dikwijls on opgemerkt op de lawaaiige kunstmarkt onder den voet dreigt te worden geloopen. Tot onze teleurstelling, juist in verband met deze ge alarmeerde verwarring op kunstgebied, liet spreker hierop echter onmiddelijk volgen, dat hij gemeend heeft te moeten nalaten, de kwaliteiten van de werken van deze vier kun stenaars, zooals hij die meent te zien, speciaal naar voren te brengen. Dit kan, geloofde hij, voor een goed deel aan de intelligentie en zelf werkzaamheid van den beschouwer worden overgelaten. Instede hiervan kregen wij een paar „voorloopige notities" van „Eenige vor men van portretkunst", om sprekers bedoeling zijner korte inleiding duidelijk te maken, welke n.l. eenvoudig beoogde: het streven dezer kunstenaars te stellen boven hetgeen in dividueel bereikt werd, al moest nadrukkelijk betoogd worden, dat dit laatste niet weinig is. Uit die notities leerden wij dan, dat door de eeuwen van de nieuwere Kunsthistorie, de uit beelding van den mensch en soort van veilige haven geweest is, waar binnen het kunste naarschap zich, na vaak vermoeiende tochten door de uitgestrekte gebieden van droom en fantasie, weer in het bezit kon stellen, van datgene, wat te samen bindt, van datgene wat bouwt en helpt bouwen. Wel dienen we te bedenken dat de menschbeeldlng vóór en nd liet humanisme zeef zeker voor ons gevoel als een scheiding wordt gezien, ook al zien we dan in de kunsthistorie (zij het soms onder andere uiterlijke vormen) dikwijls in verschil lende perioden dezelfde- of gelijk gerichte krachten werkzaam, die wij juist in wat go'ea- koopere antithese „middeleeuwen-renaissance" essentieel tegenover elkaar stellen. Maar af gezien van dergelijke algemeen gestelde onder scheidingen, mag zeker worden vastgesteld, dat tijden, waarin een sterke cultureele eenheid van leven, denken en beelden bestond, ook meestal een krachtige, levende portretkunst hebben gehad. Het woord „portretkunst", dan zeer ruim genomen, ruimer in elk geval dan ons Westersch realisme het portret tot nu toe heeft opgevat. En zou dat niet mede daAroiil zijn geweest, omdat de beelding van den mensch steeds een middel tot eigen waarde- meting en waardebepaling voor den kunste naar was? Juist dat telkens en herhaald indringen binnen de vaste gebieden van den vorm, waarachter dan nog de geest wenkte, in de meest mogelijke differentiatie, juist dis zucht tot objectiveering en tot het doen van psychische onderzoekingstochten bij den kun stenaar, moet,naar sprekers gedachte, het aan zien hebben gegeven aan de waarlijk grootsche menschbeeltenissen van het verleden en in enkele gevallen ook van het heden. In verre weg de meeste gevallen is de portretkunst van de groote kunstenaarsfiguren in resignatie ont staan, wat vooral ook zeggen wil: in lang zaamheid ontstaan, In stilstand ontstaan, zou men haast zeggen, als stilstand niet tegelijk de hevigste werkzaamheid kan beteekenen. Zoo hebben b.v. een Da Vinei, een Rafaël en een Titian hun beste werken tot stand gebracht in waarlijk monumentale- en tegelijk diep men- schelijke beeltenissen, en dat in een tijd, die zich waarlijk niet leende tot rustige objectivi teit en observatie. Zoo schiepen een Dürer en kort na hem, een Holbein in de le helft van de 16e eeuw hun verdiepte- en koel-observee- rende portretten in een tijd van het grofste en bruutste geweld, van de gemeenste intriges, en dikwijls nog onder voortdurende doodsbedrei ging van de gevreesde besmettelijke ziekten. Zoo zien we het menschbeeld honderdvou dig verscheiden in vele fazen, van fel realisme tot strakke ingekeerdheid, van de kommervol psychologisch-verbijzonderde mensch of van hem, die in verwondering leeft voor het onbegrepen wereldraadsel (de glimlachen de mensch uit de archaïsche Grieksche en Egyptische tijden) tot aan de volmaakt-har- monische mensch in zijn algemeene idealiteit, zooals een Phidias hem schiep in den gouden geluksglans van Athene's bloeitijd in de 5e eeuw. En zelfs voor een zoo heftig impulsief kunstenaar als Vincent van Gogh. beteek -nde „het portret" in sommige oogenblikken, een soort van windstilte van de ziel, een geresig neerd terugschouwen na de driftige ontladin gen van de werkspanningen. Ik denk, zegt spreker, hier o.a. aan zijn Arlesiene en aan dat prachtige portret van den zieken-oppasser uit St. Remy. Na gewezen te hebben op de veler lei vormen van portretkunst, waarvoor er in ons geestelijk huis, plaats moet zijn (het ro mantische- het analytische-, het synthetische beeld, de exacte uitbeelding van de natuurlijke werkelijkheid, en het beeld met een tendenz) wijst de heer van der Boom nog op een bij zondere kwaliteit in de portretkunst van de allergrootsten. Bij een Rafaël, ieen Titian een Rembrandt, zien we n.l. dat merkwaardige ontstaan, van wat hij zou willen noemen: „het derde leven". Naast den schilder, naast het model, een derde psyche de beeltenis ge vormd door een samentreffen van twee psy chische verscheidenheden. We zien dan dat rijke instroomen en zich vermengen van krachten, zooals ons dat ook zoo menigmaal heeft getroffen in verschillende portretten van Toorop een samengaan van ongeëven aarde realistiek en monumentaliteit. Niemand, zegt spreker, zal van my ver wachten, dat ik dergelyke kwaliteiten alle in de hier geëxposeerde werken tot uitdrukking zal gebracht vinden. Dat ik er nochthans op meen te mogen wijzen, komt vooral hierdoor, omdat ik meen dat wij, juist in dezen warre- ligen tijd onze maatstaven zoo strak en zoo streng mogelijk dienen aan te leggen. Ik stelde hier dus een norm, die U wellicht even onbillijk moge schijnen, maar die n.m.m. juist het werk van den hedendaagschen kunstenaar op hooger peil kan brengen. Bovendien, de moeizaamheid en de ernst van dezen tijd dringen daartoe. Immers: dit is geen t(jd om vólgens het woord van Horatius „ridentum dicere verum" om lachend de waarheid te zeggen", zoo als dat eenmaal vergund i3 geweest aan Phi dias en zijn opvolgers en zooals wij dien thans zien als een „verloren" paradijs. Groote portretkunst sterke, bewuste uit beelding van den mensch vindt men slechts sporadisch in onzen eigen tijd, waarin de mees terwerken, d.w.z. de werken die dóórduren niet voor het grijpen liggen. En toch zal juist het menschbeeld vooral op het oogenblik, datgene zjjn, wat hechtenü aan den alouden kern door zijn syntheti sche kracht weer tot de tucht der vormen kan leiden. Al dienen we daarbij in allen ootmoed de vraag te stellen, wat de hedendaagsche mensch den kunstenaar „geestelijk" kan bie den als uitgangspunt. En nu tot besluit deze expositie wil het U bewijzen ook thans nog is er plaats, of beter: juist plaats voor den kunstenaar als uitbeelder van den mensch Eigeri ruimte van gedachteleven zal hem veroorloven, zich te begeven buiten een al te engen kring van zich repeteerende gevoels- nuanceeringen. Hij zal noodig hebben: intelli gentie naast meesterschap; opofferingsbereid heid naast dadendrift, en daarbij de altijd bran dende vlam van het leven te erkennen en te onderhouden. Dames en Heeren, zegt spreker ten slotte tot zoover mijn voorloopige notities. Ik hoop datt U die thans aan het werk, dat hier geëxposeerd is, zelf zult willen uitwer ken! Na dank gebracht te hebben aan den heer v. d. Boom, voor zijn belangwekkende inlei ding, verklaarde de voorzitter hierop de ten toonstelling voor geopend. Wij wekken onzen lezers met aandrang op, het werk van de kunstenaars, die ons de voor- jaars-verrassing hunner tentoonstelling brach ten, te bezichtigen. De hierboven aangegeven inleiding kan daarbij tot leidraad bij de beoor deeling strekken. Bovendien ligt het April-nummer van het Maandblad „Kunst aan het Volk", dat gewijd is aan deze tentoonstelling en de biografie der hier exposeerende kunstenaars, gratis ter be schikking van de bezoekers. Zooals de betreffende advertentie in ons vorig nummer aangaf, blijft deze expositie die gratis toegankelijk is, tot den 28sten Mei a.s. geopend. I „JALOEZIE", in drie bedrijven door Sacha Guitr-y. Rott. Hofstad- tooneel. Stadsschouwburg 17 Mei, gevolg door JALOEZIE-INTER NATIONALE door Louis Gimberg met Maria Marletto als gast. De demokratische geest heeft in Frankrijk de jacht op een linkje tot een spelletje ge maakt. De man. die naar een lintje verlangt, om z'n moeder of z'n vrouw of z'n schuld- fischers genoegen te doen, werkt in Frankrijk (bij ons is dat héél wat anders!) in de eerste plaats zelf mee om resultaat bij de zulke spelde- prikken uitdeelende hooge regeering te berei ken. Er komt een beetje corruptie bij te pas, een beetje pleizier in kansberekening als bij een verloting, en verder veel zenuwachtigheid. Vrouw, vrienden, schoonmoeder, dienstboden, huisknecht zjjn actief, de patiënt zelf is in het mcubatie-tijdperk innerlijk in onrust, Voor zijn omgeving vervelend en door een kier van de kelderdeur van zijn gemoed treden, vaak kleine onaangename eigenschappen tijdelijk naar bui ten. Is het lintje evenwel ter wereld gekomen dan gaat die deur weer dicht de man beplakt ze met een blorazoet behangselpapiertje en z'n schijnleven gaat weer verder. Louis van Gas teren, die in „Jaloezie" de rol van zulk een patiënt speelde, heeft dat alles heel goed aan gevoeld en met voortreffelijke ruime stand en gebaar weergegeven. Hélène Vink (mevr. Sis termans), mevr. SchwabWeiman, Schwab zelf, die voor Huysmans inviel, Corry Korevaar (als stom-sentimenteel typistje) en Louis Gimberg natuurlijk (all-round-man, die by ons geen kwaad kan doen), stonden hem uitne mend bij. Maar tochWanneer de onge- loofelijke Jalousie-Internationale van Gimberg, Marletto, de elkdn, zonder dat het gordijn neerging Fransche, Engelsche en Duitsche parodieën op het andere stuk ons niet met levende bourgogne, dry sherry en mösel- bliimchen hadden verkwikt, waren we allicht vanverveling maar weer naar de veel ge zelliger koffiekamer teruggegaan. De burger lijkheid, de mieserigheid van het onuitstaan baar kinderachtig lintjesjachtpartijtje zou ons alleen waarlijk hebben kunnen bezighouden als Van Gasteren een Franschman en zijn spreken kamervuurwerk was geweest. Nu dit niet zoo was, en nooit zoo zal zyn, daarvoor is (niet doet iiiaar is) Van Gasteren veel te gewichtig, hebben we niets meer op het hart dan den wensch, dat dit stuk nooit alleen meer gegeven worde. De inhoud kan niet boeien en dit spel kan dezen inhoud niet over het voetlicht heen dragen. Jaloezie-Internationaal was verrukkelijk, 't Wfts Fransch, 't was Engelsch, 't was Duitsch (Pruisisch-Duitseh, enfin, zooals Duitsch eens was en yveer is)deze drieledig heid heeft ons eenvoudig een zalig halfuur ver schaft. Het was: een internationale tooneel- school in den Stadsschouwburg. Alleen de grime der vrouw in het Engelsche gedeelte had beter gekund. Maar quelle diable la femme frangaise, en de restom een boek over te schrijven. Louis, ge zijt een louis d'or, maar boe ge vele louis d'or hiermee in het laadje krijgt, is ons, helaas niet duidelijk. Enfin, we hebben U, we hebben Maretto, Marietta, Mar- ledina, de kunst en het vaderland kunnen dus nog dankbaar en ruhig zijn. T. p vSjïfv f ..vTT'73T-" Tot veler groote voldoening wordt „De Vader des Vaderlands" van Veterman, door Cor van der Lugt en de zynen nog eenmaal voor het sluiten van liet seizoen in Haarlem gegeven. Zaterdag 37 Mei a.s. VADER DES VADERLANDS. Zaterdag 27 Mei a.s. zal in den Stads schouwburg een herhaling worden gegeven van Veterman's „Vader des Vaderlands", door het Rotterdamsch Hofsta'd Tooneel. HARLEKIJNTJE OP REIS. Met een enkel woord vestigen wij gaarne de aandacht op de reprise van „Harlekijntje op reis", die Donderdag 25 Mei a.s. in den Stads schouwburg des middags plaats ..vindt dóór het „Anna Klaassens's Kinder Tooneel". Het bekende kinderboek is door de goede zorgen van de begaafde voordrachtkunstenares pas klaar gemaakt voor tooneel en de Voorstelling had dan ook reeds in verschillende plaatsen met groot succes plaats. Wie daarom zijn kinderen een genoeglijken Hemelvaartsdag-middag wil bereiden, weet op welke wijze dat mogelijk is. Eglise Wallone. Begynhof. Dimanche 21 Mai 1933. 9 h 30: service. 10 h 30: service et sermon. 11 h 30: élections. 11 h 45: service des enfant». 20 h service. Jeudi 25 Mei 1933. 10 h. 30: service d'ascension présidé par M. le Pasteur D. Pons d' Italië. Collecte pour les Eglises. Vaudoises d' Italië. Englise ouverte tous les jours de 1017 h. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur, de heer W. F. G. Dankbaar. Hemelvaartsdag. Donderdag, 25 Mei. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Overveen. V.m. 10 uur ce heer K. Koopman. Ned. Herv. Gem. Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh, van Eysmga. Veroordeeld en toch vrijgesproken. (1 Joh. 3 20). Hemelvaartsdag Donderdag 25 Mei. V.m. 10 uur, dezelfde. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. L. W. Erdman, IJmuiden. Hemelvaartsdag. V.m. 10 uur, Ds. M. J. Punselie, Leiden. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur en n.m. 5 uur Drs. J. C. Brussaard. Donderdag 25 Mei. V.m. 10 uur, Ds. N. A. Wooning, predikant'te Zandvoort. De Vrye Katholieke KerK, Popellaan, Kinhelmpark, V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Donderdag 25 Mei, Hemelvaartsdag V.m. 10.30, Gezongen H. Mis Zaterdag 27 Mei. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. DE „ORANJETEEIN". Wij maakten reeds terloops "melding van den Eersten Nederlandschen Tentoonstellingstrein. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat deze rijdende tentoonstelling als zooanig door de inschrijvingen van tal van vooraanstaande bedrijven en middel-industriën, alsmede spe ciale exposities van de K. L. M„ het Kon. In stituut, de Spoorwegen e.a. een vólkomen suc ces belooft te worden. In verband met de voorbereiding, noodzake lijk voor enkele zeer bijzondere inzendingen, is de vertrekdatum thans officieel vastgesteld op 12 Juni. De eerste trein zal in Oranjekleur geschil derd worden door een der meest bekende Ne- derlandsche Verffabrieken en gedoopt worden den „Oranjetrein". Binnenkort zullen meer uitvoerige hijzonder- heden kunnen worden bekend gemaakt. TEGEN JODENONTRECHTING IN DUITSCHLAND. (II-) Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal in de a.s. algemeene vergadering welke plaats vindt op 7 Juni e.k. onderstaande motie voor stelled: De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, naar jarenlange traditie levende uit den geest van humaniteit en verdraagzaamheid, kennis genomen hebbende van de verschillende ver klaringen door officieele personen in Duitsch- land, welke in de afgeloopen maanden getui genis hebben afgelegd van een geesteshouding ten aanzien van het Joodsche ras, welke strij dig is met de eerste beginselen van de huma niteit en die verdraagzaamheid, spreekt haar diep leedwezen uit over die verschijnselen. Met nadruk verklaart zij dat deze uitspraak alleen gebaseerd is op de uitlatingen en han delingen van de regeering of hare vertegen woordigers zelf en niet op geruchten betref fende vervolgingen, die zij niet kan noch wil controleeren. De Maatschappij wekt het geheele Neder- landsche volk op om er voor (lees: tegen Red. Bi. W.) te waken, dat ooit een dergelyke geest van minachting van een ras, waaraan de wereld veel te danken heeft, over ons kome. ONTWIKKELINSGWERK DER WOOD- BROOKERS TE BARCHEM. Gedurende Mei, Juni en Juli organiseert- de Ver. Woodbrookers drie verschillende ontwik- kelingscurssussen voor jonge menschen tus schen 18 en 25 jaar, die belangstelling hebben voor een wijdere levenskring dan hun huis, dorp fabriek die eigen geest willen vormen Wat bedoeld wordt met deze bijeenkomsten, vindt men uitvoerig vermeld in een boekje, dat aan onderstaand adres kan worden aan gevraagd en gratis aan belangstellenden wordt toegezonden. Enkel zij hier aangestipt, dat niet naar „geleerdheid" gestreefd wordt (ver dere ontwikkeling dan de lagere school geeft, is voor het bijwonen van de cursussen niet noodig), maar naar kennis „waar je wat aan hebt" in je leven. Drie cursussen vermeldt het programma. 2431 Mei: Cursus voor fabrieksmeisjes, Kosten f10. 19 Juni1 Juli: Cursus voor plattelands meisjes. Kosten f 20. 513 Juli: Cursus voor jongeren (jongens en meisjes) die met jeugdbeweging of jeugd- vorming in aanraking zijn geweest. Kosten f 10.—. Op de bijeenkomsten wordt niet gevraagd naar politieke of godsdienstige richting; alleen eerbied voor de overtuiging van anderen. Programma's en inlichtingen kunnen worden gevraagd mij mej. C. C. Wilbrenninck, de Carpentierstraat 82, Den Haag. PADVINDERSBEWEGING. Het volgend schrijven werd door de Ned. Afd. van den Internat. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid gericht aan Sir Baden Powell: „De Ned. Afd. van den Int. Vrouwenhond voor Vrede en Vrijheid zou zich zeer verplicht voelen indien U de vraag zoudt willen beant woorden, die haar vaak gedaan wordt, n.l. of het bij de oprichting van dé Padvinders Be weging Uw bedoeling was, gelegenheid te geven voor militaire voorbereiding. Met het oog op de groote belangrijkheid van Uw alom verspreide beweging zou het ons zeer aange naam zijn indien wjj deze konden beschouwen als eene van volkomen pacifistisch karakter". In antwoord hierop ontvingen wij het vol gende schryven: „In antwoord op Uw brief van 14 April deel ik U mede, dat de Padvinders en Meisjes Ge zellen-beweging wa3 bedoeld, zooals U in al haar geschriften kunt lezen, om de school- opvoeding te helpen hij het vormen van „Ge zonde, Gelukkige en Behulpzame Burgers". Zij heeft in het geheel geen militair doel. "integendeel, daar de beweging zich ;n zoo wat ieder beschaafd land gevestigd heeft, is het een wijd verspreide broederschap gewor den, die thans onder de opgroeiende generatie meer dan drie en een half miilioen leden telt, welke zijn opgevoed in den geest van welwil lendheid en kameraadschap, onafhankelijk van verschil in klasse, geloof of vaderland. Deze internationale vriendschap wordt op gevoed door voortdurende uitwisseling van be zoeken en correspondentie. Zoo houden wij bij voorbeeld dit jaar, behalve nog dat indivi- dueele groepen eikaars land bezoeken, een wereld-kamp voor 30.000 Padvinders in Hon garije, waarop jongens van 36 verschillende landen tegenwoordig zullen zijn. Ook bezoeken 550 officieren van de Meisjes Gezellen en 100 officieren van de Padvinders de officieren van negen landen om de Baltische Zee. Wij hopen dat, door aldus persoonlijke vriendschap te ontwikkelen tusschen de jeugd van de verschillende volkeren, wij een ,geest van welwillendheid en wederkeerige svmpa- thie zullen kweeken, die naar onze meening essentieel is als practische grondslag voor den wereldvrede. Hoogachtend, BADEN POWELL". Wij hopen zeer dat ook de Nederlandsche Padvinderij van deze uitspraak van haren op persten leider goede nota zal nemen! DE OUDSTE MINISTER VAN DEN TSAAR. Dezer dagen werd te Parijs den tachtigsten verjaardag van den voormaligen Russischen mi nister-president Kokoftsef plechtig gevierd. Graaf Kokoftsef is de oudste Russische staats man, die uit zijn vaderland verjaagd werd. Hij vluchtte in het jaar 1918 over de Finsehe grens. Zijn bagage bestond uit een paraplu; nietttemln heeft Kokoftsef in tegenstelling met de meeste andere emigranten, het in het buitenland ver gebracht. Hij is voorzitter der commissie van toezicht op de Fransche Bank en trekt een hoog salaris. Bij zijn te Parijs verblijvende landgenoo- ten is Kokoftsef zeer geliefd, omdat hij reeds velen uit den nood heeft geholpen en steeds tot hulp bereid is. BESCHEIDEN. Moöss'le komt met vijf kinderen in een groot café en bestelt één glas Ranja met zes rietjes. De kellner, verontwaardigd c-ver zooveel bru taliteit, rapporteert het geval aan den chef. die er zich mee zal bemoeien. Meneer, zegt de chef tot Moossie, heeft U één glas Ranja met zes rietjes besteld? Ja meneer, antwoordde Moossie trotsch, dat heb ik. Enne er is hier hoop ik van middag ook concert hè? Men zal van de gewo: en advocaten nooit kun eeoigen avond „zoo'n g vertentie" in de courai behooren tot de groepen gen maken. Dat is be advocatenstand; dat sol hun beroep. De advertei weert, dat hij goede re schen heeft, is behept r een proces, maar zakei getwijfeld niet met hen, die zijn diensten aan j aanbiedt, deugt niet voc doctoren en advocaten den aan hun deuren ht AANNEMER GEM. REINIGING, Bosch en Duinlaan 35 heeft nog in voorraad en ft, f 1.75 ALLEEN MAAT 36. Bestellingen worden aa nomen door het perse van den ophaaldienst telefonisch onder Uitsluitend ft contan JE ADRES voor 1ste klas Schoen reparatie is en blij: Jan Steenstraat 32 Huis: Garenkokerskade 44 Neemt proef met oi LIJM WERK volgen." nieuw systeem. TE KOOP AANGEBOE I BESTE KWALITET] per M3f 2.2 Bosch en Duinlaan 35 Telefoon 22531. Per Ongezeefd 1 x gezeefd 2 x gezeefd geljjke soort Per Grof, gewoon Gebrand voor de kippen DUINZAND ZWARTE GROND Haarlem, Warmoesstr. 15—17 Telef. 12406—11700 In kleuren Lichtgevende wijzers 1 iaar schriftelijke gara Kleine Houtstraa Cronjestraat 4 Bloemend.weg 1 Gt-/LA

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4