mandj MODE-TIPS SP< GARNEERING. Versiering en garneering is in de mode van groote beteekenis voor den indruk van het geheel. Het kan de japon, den mantel of den hoed iets zeer persoonlijks en aparts geven. Bovendien is er nog het voordeel een niet meer moderne japon er mee te kunnen modemiseeren en te veranderen volgens de laatste mode. Het eenvoudigste kleedje krijgt iets elegants. Een zomerjurk van verleden jaar wordt omgetooverd in een bekoorlijk zomer-dans- jurkje, door de halsuitsnijding te verbroe den en af te zetten met een paar volants in de grondtint van de japon. Een paar smalle draagbandjes geven het geheel iets jeug digs. Als completeering wordt er een pele- rinetje van fluweel of zijde bij gedragen in een donkere kleur. De lange handschoenen zijn dan in dezelfde tint gehouden. ALLES KATOEN! Dit jaar staat in het teeken der katoen, en wij vrouwen zijn er blij mee. Want we hebben de leuke katoenen weefsels lang uit onze garderobe moeten missen. Vroeger noemde men ze voile en mousseline; tegenwoordig hebben ze andere namen en zijn ze ook een beetje anders geweven. Men kan de katoenen stoffen in drie categoriën indeelen: 1. de ondoorzichtige waschbare stoffen; zooals mousseline en katoenen flanel. 2. de voileachtige stoffen; zoo- ma als: organdie en glasbatist en 3. de triootstoffen, die weer zoo'n groote rol in de zomermode zullen spelen. We toonen U hier eenige modellen van deze drie soorten stof. Allereerst twee japonnen uit mousseline, flanel of cretonne; wat U wilt. Beide ja ponnen toonen bijzonder duidelijk de eigen aardigheden van de nieuwe mode: de hals uitsnijding is niet groot, eerder klein;"" de mouwen zijn kort of tot op den elboog; men ziet nog wel mouwlooze jurken, maar niet veel. De ceintuur wordt op taillehoogte gedragen en als de japon geen ceintuur heeft, dan is de taille toch sterk geaccen tueerd. Ook knoopen zijn nog zeer geliefd. De rok is 's morgens, maar alleen 's mor gens iets korter dan van den winter het geval geweest is. De rok is niet erg wijd; maar loopt klokkend uit of heeft enkele plooien. De gebloemde japon heeft een groo- ten strik, die aan geen enkele jurk ont breken mag. De effen japon heeft heel grappige mouwtjes, die de voorliefde van Madame Mode karakteriseeren, om overal kleine uitsnijdingen te maken. Nu komt de avondjurk van katoen: een gewichtig onderdeel van de nieuwe mode. Li.w.z. het geliefde toilet van organdie. Heel dun, wijd en luchtig ls het, het uitgesproken zomer-avondtoilet. Vaak zijn deze jurken van organdie, op taf gewerkt, om ze nog meer uit te doen staan, en om ze te doen ritselen bij het loopen, zooals de japonnen uit den tijd van onze moeders. Ruches, volants en plissé's hooren bij deze jurken evenals de groote vleugelmou wen en de nog grootere strik. Het andere figuurtje draagt een heel nieuwe avond mantel van wit piqué. Dit materiaal zal zich zeker heel snel inburgeren. De mantel geldt als bijzonder aardig en practisch voor jonge dames, wie hij bij sport en bij tochten goede diensten zal bewijzen. Tot slot toonen wij U nog een strand- costuum. De broek is niet meer zoo lang en wijd; maar reikt slechts tot de enkels. De dwarsgestreepte sweater past bij den hoed, die een breeden rand van stroo of doorgestikte stof heeft. Er-zijn echer ook veel strandpyama's van cretonne in bloempatronen en ruiten. Tuin- jurkjes zijn eveneens uit cretonne in aller lei vrooljjke tinten vervaardigd. Wij hebben U hier een klein overzicht ge geven van het gebied der katoen en het doet ons een genoegen dat wij U dit aar dige, practische engoedkoope materiaal dat zoolang verdrongen was door zijde en kunstzijde, weer aan kunnen bevelen. JEANNE DE FL. De menschen leeren hem kennen, die succes heeft; Maar hij, die geen succes heeft, leert de menschen kennen. DE KWALITEIT-KOOPSTER. Iets over „duur" en „goedkoop". Als alle vrouwen van de heele wereld in twee groepen gedeeld moesten worden, dan zou men een groep „kwaliteit-koopsters" krijgen, en die vrouwen, die geen weerstand aan het woord „goedkoop" kunnen bieden. Want de tegenstelling in het karakter en het wezen van deze beide soorten vrouwen is veel en veel grooter dan de oppervlak kige beschouwer zou denken. Juist tegen woordig, waar men waarde en tegenwaarde, prestatie en tegenprestatie nauwkeurig wil vaststellen, moet het wezen van het koopen dat tegelijkertijd ook sparen inhoudt, eens nauwkeuriger beschouwd worden. Een heel verstandige moeder gaf haar dochter den volgenden raad voor haar ver deren levensweg: „Koop steeds van het beste! Hoe meer men op sparen aange wezen is, zoo veel te minder mag men het zich veroorloven goedkoop te koopen. Het schijnbaar goedkoope is steeds het duurste." Wat is eigenlijk sparen? Sparen betee- kent met zoo weinig mogeljjk geldelijke middelen de grootst mogelijke waarde te koopen. En dan is het de kunst alles zco lang en zoo economisch mogelijk te gebrui ken. Deze definitie houdt reeds een regel in n.l.steeds doordacht te koopen. Een werkelijk spaarzaam mensch zal dan ook nooit heel goedkoope dingen waar toch altijd wat aan hapert koopen. Hij is be stand tegen de verleiding van het goed koope. Om een paar voorbeelden te noemen, zul len we de inkoopen van een huisvrouw eens nagaan. De duurste boter is altijd de goed koopste, omdat ze het vetrijkst is; het langst bewaard kan worden zonder dat de smaak slecht wordt; en omdat ze dunner uitgesmeerd kan worden. Zoogenaamde on gezouten boter, is meest iets duurder; maar men vergeet, dat men bij goedkoopere botersoorten ook het gewicht van het zout mee moet betalen. De beste eieren zijn steeds het goed koopst, omdat ze in den regel twee maal zoo groot zijn als de goedkoope en boven dien heeft men geen risico er eenige te moeten weggooien Ook. fruit en groenten moeten slechts van de beste soort gekochL worden. Dan kan men op de hoeveelheid sparen Want bij goedkoop fruit heeft men zooveel afval, dat men veel duurder uit komt, dan wanneer men duur had genomen. Bovendien is de smaak lang zoo goed niet van het goedkoope fruit Hetzelfde geldt van vleesch, worst e-d. Het beste vleesch zonder beenen kan in veel betere porties verdeeld worden dan het goed koope, dat er onaanzienlijk uitziet, beenig is en dus veel oneconomischer Nog een paar wenken voor goed inkoopen doen. Er zijn natuurlijk groentensoorten, kaassooïten, worstsoorten enz., die goed- kooper zijn dan andere Worteltjes zijn natuurlijk goedkooper dan asperges; maar dan moet men ook van de worteltjes de beste koopen; dan spaart men werkelijk. Er zijn goedkoope en dure kaassoorten, toch kunnen de eerste buitengewoon goed zijn. Er zijn goedkoope en dure worst soorten, en onder deze goedkoope worst is juist zeer gezonde Spaarzame huisvrou wen zullen ze gaarne koopen. Dat zijn bij voorbeeld bloed- en leverworst, die over het algemeen tot de voedzame worstsoorten be- hooren. Toch is het aan te bevelen ook van deze worst de beste te koopen; want ook hier is nog menig verschil vast te stel len. Men kan ook oud brood koopen, dat zeer goed te verteeren is, en dat veel goed kooper is dan versch. En wat van levensmiddelen geldt, geldt in nog hoogere mate van kleeren, schoenen, ondergoed, zeep en reinigingsmiddelen; van garen, kant, enz. Slechts het goede is aan te bevelen; want dat is werkelijk spaar zaam in het gebruik. Niet wie het goedkoopste koopt, is spaar zaam; maar die voor haar geld dingen koopt, die lang goed blijven en aan hun doel beantwoorden, kan werkelijk zuinig ge noemd worden. HET KLEINE MEISJE ADA. Er was eens een klein meisje, dat Ada heette. Toen zij 3 jaar oud was, en al heel aardig spelen en praten kon, kwamen haar Vader en Moeder om bij een ontploffing in de fabriek, waar zij werkzaam waren. Ada begreep er niets van. Zij werd ongeduldig, toen er 's avonds niemand kwam om de soep klaar te maken en ze was bang, toen het donker werd. 's Avonds laat kwam toen de buurvrouw bij haar. Ze riep Ada, die heel stil en bang in Vader's grooten stoel zat bij zich en droeg haar naar haar eigen huis. De volgende dagen kwamen er veel vreemde menschen, die Ada bekeken. De vrouwen huilden een beetje en stopten haar lekkers in de hand. Dat beviel Ada wel. Maar na eenige dagen kwam er een vrouw met een zwarten wijden mantel en een witte kap, die Ada van haar huis wilde weghalen. Ada huilde en wilde niet schei den van haar buurvrouw en haar speel kameraadjes. Maar de zwarte dame werd ongeduldig eq Ada moest weg. Sedert dien dag werd zij boos en stil. In het weeshuis vond ze veel makkertjes. Het waren meest stille en vredelievende kin- OUD OF JONG? Als de nagels van een haan scherp en pun tig zijn is hij jong 2. evenzoo, als de borstkas gemakkelijk in te drukken is. 3. De ooren van een jonge haas zijn gemak kelijk in te scheuren. 4. De zwemvliezen van een jonge eend zijn. dun en zacht. deren. De groote hielpen in de huishouding, de kleintjes mochten spelen. Ada kon het goed met de kinderen vinden, omdat zij de aanvoerster van al het kattenkwaad was. Al gauw zette zij de grootere jongens er toe aan de muren te bekladden of spijkers in de tafels te slaan; menige ruit werd op haar aanstoken gebroken en menige beker ging door haar schuld aan scherven. Kwam dan de zuster, die bromde, dan genoot Ada. Zij haatte de zusters en deed hen graag verdriet. Men bemerkte al gauw, dat zij de schuld was van alle onrust, maar iedere straf maakte haar haat nog feller; vrien delijkheid verergerde dén toestand. De zus ters meestal zacht van nature, waren ra deloos. Zij bedierf ook veel anderen, en de zusters schrokken dikwijls van den woe denden blik, die uit haar oogen straalde. Ook toen zij op school kwam, werd het niet anders. Zij had gemakkelijk kunnen leeren. Maar trots hield zij haar hoofdje in de hoogte en liet nooit merken of ze iets wel of niet begreep. Toen Ada acht jaar oud was en de kin deren onder toezicht van zuster Rasa het was dezelfde, die Ada in het weeshuis had gebracht op straat gingen, ontmoet ten zij een vrouw. Zij begroette de zuster, en na een oogenblik keek ze de rij langs en riep plotseling: „Ada, ken je mtö nog? Wat ben je groot geworden!" Ada keek de vrouw aan, haar oogen werden groot en verschrikt. Slechts één woord riep ze uit: „Mama!" en vloog de vrouw in de armen. „Och, neen", zei de vrouw, „je moeder ben ik niet." En zich weer tot de zus ter wendend vervolgde ze: „In dertijd, toen haar ouders g storven waren, heb ik haar een paar dagen bij mij in huis gehad. Dat maakt schijnbaar veel in druk op zoo'n kindje", en zich naar Ada overbuigend: „Vaar wel, Ada", en ze draaide zich om, om weg te gaan. Ook de rij kinderen liep door. Ada had slechts' oogen voor de weggaan de vrouw. „Hoe was dat toch ook?" Ieta uit vroeger tijd, lang, lang geleden; iets moois, een vage herinnering, iets eet baars ,iets om mee te spelen, iets dat ze niet had vergeten en toch wist ze het niet meer. „Mama" zei men tegen een vrouw, die goed was, tegen de vrouw, die daar ging. „Mama" te zeggen tegen een vrouw; het moest „Mama" geweest zijn; zeker, het was Mama; zij moest haar nog eens zien; Mama had haar niet herkend; het was ook zoo lang geleden, zij had haar vergeten Ada liep plotseling uit de rij, het plein over, schtër de vrouw aan. De wielen van een auto gingen over haar klein lichaampje. Toen Ada met vreeselijke pijn weer wak ker werd, stond zuster Rosa naast haai bed. Zoodra zij zag, dat de kleine zich be woog, vulde haar oogen zich met tranen. „Waarom huilt U?" vroeg Ada met af wezige stem. „Uit vreugde, dat je weer bij ons mag blijven, Ada", antwoordde de zuster. „Uit vreugde?", herhaalde het kinder mondje en in haar stem klonk iets van twijfel en geluk. Toen draaide Ada zich om en zweeg. De zuster stond heel stil voor het raam. De kamer was schemerdonker. Zij merkte niet, dat uit de oogen van het kleintje tranen vloeiden. Het waren de eerste tranen die Ada in dit huis vergoot. Het waren ook de laatste. Toen zuster Rosa den volgenden morgen met een frisch boeketje bloemen in de kamer kwam, had de ziel het kinderlichaampje verlaten en de nacht had de tranen doen opdrogen. De oogen waren gesloten, op het voor hoofdje en om de samengeperste lippen lag weer de oude trotsche trek. Alleen om de mondhoeken was een nauw merkbaar lachje te zien. OM ZELF TE MAKEN. Ondergoed. Met weinig kosten en moei te en toch elegant wordt het moderne ondergoed zelf ge maakt. Bij de luchtige toiletjes uit teere stoffen moet men dun, licht ondergoed dragen In zachte tinten, pastelkleu ren, uit batist, voile, kunst- waschzijde of crêpestoffen kan men het gemakkelijk zelf maken, zonder dat een pa troon noodzakelijk is. Men speldt het af aan het figuur. De onderjurk links heeft een lijfje van Engelsch bor duursel en twee ingezette banen van hetzelfde materi aal. Ook hemd en broekje hebben dezelfde garneering. Wie niet zooveel geduld heeft om het borduurwerk zelf te maken, kan de stof gemaakt koopen. Of men kiest een genopt stofje. Het model rechts heeft tusschenzetsels uit kant. Va- lencienne-kant is mooier; maar kloskant en Iersche kant zijn sterker. Bijzonder mooi staat het, als de tus schenzetsels niet wit, maar oker, of écrukleurig zijn. MARIAN B. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is verlaagd tot f 0.56 voor japonnen, f 0.40 voor kinder- kleeding en f 0.40 voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Moderedac trice, Muzenstraat 5B, te Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-rekening 191919 ten name van den Knippatronen- dienst te Den Haag. Voor uitstekenden pasvorm wordt inge staan, indien buste- en heupwijdte duidelijk worden vermeld. Het zoo juist verschenen Practische Mo deblad wordt met de patronen gratis mede- gezonden. OVERGOOIER MET VOILE BLOUSE. Cretonne met witte voile blouse vormen samen een aardig geheel. Het diep-uitge- sneden bovengedeelte in ovaalvorm aan de vóór- zoowel als achterzijde is gezet aan een rokje, dat uit zes stolpplooien bestaat, die gedeeltelijk opgestkt worden. De bretels worden met knoopsgaten op het lijfje ge knoopt. De blouse kan naar verkiezing met korte of lange mouwen geleverd warden; bij de bestelling gelieve men- dit op te geven. De hals is hoog gesloten en heeft een klein kraagje met split aan de voorzijde. Patronen kan men aanvragen onder No. 803 voor den leeftijd van 10 tot 16 jaar. (Nadruk verboden). GEKLEEDE JAPON. Naar verkiezing kan men deze japon met een vest en mouwen van bedrukte crêpe de chine of kant gameeren. Bij crêpe georgette past het laatste b.v. zeer goed, terwijl bij een moderne dunne zomerstof crêpe de chine of ook wel kunst zijde gekozen kan worden. Het lijfje met punthals en in gelijke lijn ingezet vest kleedt zeer af, waardoor' het model zich ook voor gezette dames uitste kend leent. De rug is uit één stuk, terwijl de booghjn aan het voorpand door een zeer smalle ner- vure gevormd wordt. Een strik van zijde of georgette wordt aan den hals aangebracht doch kan naar verkiezing vervallen. De mouw is ruim onder den elleboog om in een smal onderstuk te eindigen met gar neering van kleine knoopjes. De lange tweebaansrok reikt tot even boven de enkels, doch kan natuurlijk ook korter gedragen worden, indien men niet zoo'n bijzonder gekleed model wenscht. Om de heupen is de rok aangesloten om vanaf de kniehoogte ruimer te worden. De afwerking om het middel bestaat uit een smalle ceintuur met gesp. Patronen worden beschikbaar gesteld in alle maten, ook maat 52, onder vermelding van nr. 793. (Nadruk verboden). I JURK VOOR MEISJES, van 3 tot 7 jaar. Vlisco, de waschstof bij uitnemendheid en tevens zéér billijk in prijs, is buitengewoon geschikt voor dit vlotje jurkje, dat met een gladde korte, als ook met lange blouse mouw gedragen kan worden. Het model is zeer eenvoudig, de ruimte voor en achter wordt over de geheele breed te verdeeld, terwijl een dubbele kraag een aardige gameering geeft. Midden vóór is een split aangebracht. Patronen kan men aanvragen onder nr. 781, met vermelding van den juisten leef tijd. (Nadruk verboden). WANDELJAPON. Deze japon van effen of gewerkte zo merstof leent zich uitstekend voor slanke figuren en vormt een zeer vlot en apart geheel. Het lijfje heeft ingezette stukken aan de voorzijde, terwijl het middenstuk, dat in een puntvorm op den rok gestikt wordt, een aangeknipte volant over mouwen en rug heeft. Als halsgameering wordt een platte strik van glasbatist gedragen, terwijl midder voor een kleine split is. De rok bestaat uit vier banen, zoodat midden vóór en achter een naad komt, ter wijl de rok slechts zeer weinig klokt. Om het middel wordt een gedrapeerde ceintuur gedragen, die achter gestrikt wordt. Patronen kan men aanvragen in alle ma ten onder vermelding van Nr. 795. (Nadruk verboden). VOET De Olympische dag, O. G. door de Nederl. Kiek Unie, K.N.V.B. en 1 Zondag in het Amster ganiseerd, is een schitt tie geworden en een bu de commissie van voorl was êf: er wat letterlij ken en dit wil heel wal king van een programi gen van zóó uiteenloop aangaf. Dat het Stadion gehi namelijk te danken aa Nederlandsch ElftalH ontmoeting was geen strijd, trouwens, de pi elkaar kwamen, waren woordigende elftallen, „internationale" sfeer; ontbraken niet. De keuze-commissie samenstelling van ons verandering in de vooi kwam eigenlijk niet linie had in de laatste faald. Wél was het mi nieuw geconstrueerden klas-spelers waren opge opmerkelijke van dit all ment volkomen slaagde Wé hébben eindelijk v gezien, die schóót, en punten te maken tegei staande uit beroepsspele zichzelf spreekt. Bove (uitgezonderd de eersti strafschop) van zeer g< langrijk aandeel in dit op rekening gebracht w binnen Vente (Neptunu gente speler heeft onge het officieele Nederland en zal indien hij deze Adam als rechtsbuiten vormen. Op de middenvoorpl Lungen opgesteld. De aangewezen om den bek Lagendaal te vervanger doening te schenken. O slaagd is, zouden wij nii mondig ja durven bean was hij echter geenszins helft speelde hij zeer tiverig, snel, en verdeel de vleugéls. Voor 't doel Eenige uitnemende kopl Hongaarschen doelman onschadelijk gemaakt. I uit een moeilijke positie tegen in de gelegenheid male positie te schieter Als schutter ontpopte h hij in de tweede helft waaraan het te harde backs niet vreemd gewe Dé linksbinnen, Sch Haag) was ongetwijfeld tal. De Hagenaar is ong< aanleg, daarvoor waren combinatiespel een aam citeiten voor een inter hij nog niet. Een speler wien Schoenmaker tl boven hem te prefereere De opname van Mulde ten was en kolf je naar c Amsterdammers. Ook wij beter dan Van Nellen, al grootere activiteit, jjver technisch is hij geen ui er genoeg links-buitens lijfce kracht (b.v. De 1 schreebje vóór houdt de lichaamsbouw, waardoc stootje kan, en... bete deelen! Een hernieuwde ders achten we daarom Als rechtsbuiten fun van Adam, „de Gorcnms de plaats van zijn inwo kleine Wels. Ook nu u niet?) vertolkte de Gor partijtje rechtsbuiten. Ja zoo'n lilliputter-gestalte groote handicap en e>ok viger gebouwde Adam v aangewezen rechtsbuiten Adam veel meer zullen dan binnenspelen staa we dus de a.s. voorho elftal als volgt: Adam, Vente, v. d. Bro (Lunger ®en linie, welke in topvi sche dingen in staat is. In de middenlinie ontb Op zijn plaats stond B doet hij nog zoo z'n be: aiet kan doen vergeten. taak is Breitner uitstel kleeft hij aan z'n tegen: te passeeren, echter, z'n els mede-opbouwer van voor te veel verbetering van pasjes, die van Heel ziet mien van Breitner z Andriessen was de ru terhalf van altijd. Geer zwak punt. Ook nu tweede helft z'n beruch' zooals steeds in het las herstellen. Een groot Aj'axied nooit, een n Wijft hij. De ster van de half-bj daarbjj inbegrepen) wa kaan. Het is een lust c ll_n£ aan het werk te ??jn stijl niet, maar zoow VaBend is hij zeker de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4