C A D E A IJ Albert Heijn Firma Ant. Gassée en Zn. i. e. e. I Gi§» s in. 25 CENT 30 CENT Matrassen vernieuwen en opmaken Dekens wasschen enz. Sidderstr.lS11* Haarlem, Tel. 13310 PRISMA BRANDSTOFFEN v.h. J. H. KRUL Jr BURGERLIJKE STAND. UIT BOEK EN BLAD. PREDIKBEURTEN. GEMEENTERAAD. Woning-Inrichting Laat tijdens de vacantie Uw Kerkplein 12 Telef. 22260 Schoorsteenvegers NAAIMACHINES L GEYLVOEL Ooeisiraat 37 Haarlem Telefoon 13538, Nederlandsche Mij. Natuurlijk Bronwater PftlKflA aEDlËNIWe N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617 -1410o. OVERVEh: RECTIFICATIE. In ons vorig nummer schreven wij in ons ar tikel over de voorbereidende klasse der Mon tessorischool aan den Vijverweg, dat een ge liefd werkje van de kleuters ondermeer be staat in oefeningen van het zichzelf leeren aan en uitkleeden. Verder, dat mevrouw v. Til- lemans hiervoor een oefenmateriaal bedacht heeft, waaraan de kinderen alle mogelijke vor men van sluitingen leeren gebruiken, als knoo- pen, drukknoopen, strikken, gespen, schoen- knoopen, etc. Dit was echter niet geheel juist, in zooverre n.l„ dat niet mevrouw v. Tillemans, doch Dr. Montessori zelve, dit materiaal 'heeft uitge dacht. Zoowel niet ter zake dienende, willen wij, nu wij den naam van Dr. Montessori noemen, toch nog even vermelden dat deze in Amsterdam een leergang voor deskundigen zal houden, en dat zij hoogstwaarschijnlijk dan ook een open bare les zal geven, zoodat belangstellenden meer van nabij met haar persoon en werk kun nen kennismaken. RECTIFICATIE en nog iets over het fascisme, In ons blad van 7 Juli j.l. plaatsten wij een stukje „Fascisten te Haarlem?" naar aanleiding van het pleidooi van een Haarlemschi advocaat, dat in een soort fascisten-uniform in plaats van in toga zou zijn gehouden. Het is ons gebleken, dat dit bericht onwaar is en wij bieden den be trokken advocaat voor de plaatsing van dit be richt onze verontschuldigingen aan. Het is ver der onze bedoeling niet geweest te stellen, dat de advocaat in toga had behooren te pleiten; dit wordt voor het Kantongerecht zelden gedaan. Wij bedoelden dat de eenige uniform, die den advocaat- in-fuctie past zijn toga is. De betrokken advocaat had onder zijn gehoor wel fascisten in uniform, maar zelf droeg hij alleen een insigne. Wij ontvingen naar aanleiding van dit be richtje eenige brieven waarop wy het volgende willen antwoorden: le. Wat prof. M. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een inwoner van Haarlem onlangs zeide, n.l.: Fascism® is ontstaan uit de tegenstelling met den rechts staat en wil in plaats van dezen den machtsstaat. Zuiver godsdienstig gezien is het fascisme met elk belijdend Christendom onvereenigbaar. Fas cisme is de religie van den staat volgens Mus solini. De staat is zyn afgod. Het fascisme kan de religie in beginsel alleen erkennen als een verhulling als een ideologie die het dienstbaar maakt aan zijn staatsgedachte; het fascisme is een heidensch polytheïsme, dat alleen kan bloeien bij een radicale verloochening van het Christendom. Fascisme en Christelijke religie mogen tijdelyk en practisch een modus vivendi vinden, duurzaam en principieel zijn zij onver zoenlijk. De Fascistische staat van het „niets buiten, niets tegen, alles vóór den staat" is in de ge schiedenis nooit uitvoerbaar gebleken en zal het ook nu niet zijn. Dictatuur is als tijdelijke maat regel soms onvermijdelijk, maar als duurzame toestand onmogelijk, omdat zij dan enkel zou kunnen worden verdedigd met de leuze van de macht om de macht, en de machtsltaat in fascis- tischen zin onbestaanbaar is. Verder is de wijze, waarop het facisme zijn élite vindt, onjuist, daar het niets dan minachting heeft voor alle beginselen, voor alle recht, voor alle stelsel. Zijn e-enig positief kenmerk is: de africhting der in dividuen tot willooze werktuigen in de handen van den dictator. De leer van het fascisme moge onder practisehie toepassing door een gjeniaal leider en onder bepaalde omstandigheden tijde lijk ten deele goede vruchten kunnen afwerpen, of, en in hoeverre dat thans in Italië het geval Is, blijft hier buiten bespreking in be ginsel en op dien duur moet zy elk land en elk volk ten verderve voeren. Zij is revolutioainair, onchristelijk en onhistorisch. Tegenover zulk een leer past van de zijde van een richting, die zich anti-revolutionnair en christelyk-historisch noemt, maar één antwoord: onvoorwaardelijk algeheele afwijzing. Tot zoover de hoogleeraar. 2e. Wat Mussolini zelf zeide nJ.: „Fascisme is een Italiaansch verschijnsel en niet vatbaar voor export." 3e. Voor het Fransche fascisme verwijzen we naar Le Nouveau Siècle van 14 Maart 1926, waarin een samenvatting is opgenomen van wat „Le Faisceau" beoogt, in de eerste plaats sa neering der Fransche financiën en stabiliseeren der Fransche munt door middel van een ver tegenwoordiging van gezinnen, landstreken en corporatie's onder een dictator, dien men hoopt te vinden, maar nog niet kent. Dus weer iets anders dan het Italiaansche fascisme, terwijl wij 4e. ter beoordeeling van het Duitsche Nazisme niet beter kunnen doen, dan verwijzen naar Jo hannes Müller's „Die Nationale Revolution" Band 35 deel 2 van de Griine Blatter, waaruit wij het volgende citeeren: weder das Volkwerden konrmt zustande, noch die Bildung des Staates kann sich nach der Natur und Wa-hrheit voJMehen, wenn es gegen das Wesen und die Würde des Menschen gehtFreiheit list) Selbstandigkeit und Verfasztheit in der Ge- meinschaft, also bedingtund (besteht) in der inneren Notwendigkeit, die in jedem Augen- blick unabhangig von irgend etwas die Aufgabe der Stunde saehlich erfüllt. Aber Uniformierung des Geistes, Schwarmerei, Fanatismus und Hei- Üentum ist für das menschliche Wesen ebenso naturwidrig wie KoUektivismjis. Over de Joden vervolging en hetzelfde geldt voor de socialisten vervolging in zijn land, zegt deze zeer goede Duitscher: Das halt der Volkskörper einfach nicht aus Wie fiele Juden empfinden -germanischer als Antisemiten! Wieviel Unüeutsches ist auch in der Nationale Bewegung! Ich denke jetzt nur an den Fanatismus, an die Ungerechtigkeit, an die Selbstüberhebung, en 5o. wat het zgn. fascisme in Nederland betreft vragen wij: is dit iets anders dan een antt- demckratisch woelen en werken beo-ogend een desnoods gewelddadig omverwerpen onzer con stitutie? Bedreigt het ook ons niet met een meer aziatische dan europeesche verruwingg en vewildering? Is dit zoo, dan zegt ons nationaal instinkt ons, dat ons aller taak'is en ons aller wil moet zijn mee te helpen, dat dit kwaad halt houdt aan onze oostelijke grenzen en dan leert óns onze geschiedenis, dat wy caartoe in staat zyllen zijn. Wjj leven nog altijd in een rechtstaat, al is 't een gebrekkige. Bij ons voere nog alleen de overheid hei zwaard! Is zij daartoe niet in staat, dan kieze men een andere overheid, desnoods met behulp van een meer organisch kiesstelsel, maar men gooie niet en hoeveel onedele motieven,teleurstellingen en wraakzucht spelen daarin geen rol? met het badwater het kind overboord, door over moedig te vernielen een gemeenschap, historisch geworden, rijk aan veroveringen en mogelijk heden en voor welke klaarblijkelijk nog zulk een groote taak in het concert der volkeren is weg gelegd. T. BEVOLKING. Gevestigd: J. Rijnink, Iepenlaan 30. Bloemen- daal; A. N. van Leuven, Zeeweg 3, Overveen; E. H. Uijlings, Julianalaan 267, Overveen; R. van Engers geb. Emmenng, Zuider Stations weg 9, Bloemendaal. BLOEMEND AAL. Gevonden en terug te bekomen by: W. van der Linden, Hendrik Roozenlaan 25, Haarlem, een bruine middelriem; H. Kamp, Archipel straat 5 Haarlem, een portemonaie met inhoud; Prins, de Genestetweg 2 Bloemendaal, een jong Cypersch poesje; Lanson, Bosch en Duinlaan 22 Bloemendaal, een bruine blazer; Dijstra, Dr. Bakkerlaan 55 Bloemendaal, een blauw kinder- taschje met inhoud; kantoor „Maatschappij Stormvogels", Haarlem, een gouden armband; aan den politiepost Noordzeestrand, een twee tal rijwielbelastingmerken; een badpak; een viertal badschoenen; een tweetal ceintuurs; een klein sleuteltje; aan het bureau van politie te Overveen; een Lipssleutel; een Lipssleutel no. 1018: een stofbril; een dameshandschoen; een ceintuur; een bont; een handschoen; een sleuteltje. Bevallen: P. P. van Dijk-Bonekamp, z.; K, Apswoude-Heemskerk, z.; A. M. C. van der Zon- Zomer, d.; H. J. W. van den Berg-van de Weijer, z.; M. C. de Bruijn Ouboter-Canne- man, z. Ondertrouwd: Ch. A. van Ophuijsen en N. A. W. Bruck. Getrouwd: W. F. Baadenhuijsen en C. J. Schaperkötter; E. F. E. Baars en R. V. Hart- mann. Overleden; M. Ch. J. Reijsenbach, echtgen. van L. M. Dekker, 40 j., overleden te'Haarlem; A. A. de Waard, echtgen. van J. Kool, oud 29 j., overleden te Haarlem; F. M. Geels, oud 53 j., overleden te Haarlem; J. J. van Straalen, oud 19 jaren; J. van den Berg, oud 14 jaar; Th. P. H. Kloosterhuis, oud 79 jaren. Zooals wy reeds In ons vorig nummer be richtten is verschenen bij de fa. H. C. A. Mees te Santpoort de tweede druk van het werkje van J. S. Visser: De ruine van Brederode". Veel Is er niet gewijzigd: dezen tweeden druk; slechts een opsomming van de voorwerpen ge vonden bij de ontgraving der ruïne, waarbij de schrijver zelf is tegenwoordig geweest, is toe gevoegd waarnaast eenige wijzigingen van minder belang zijn aangebracht. Het werkje, dat thans 115 bladzijden telt, en voorzien is van talrijke teekeningen en een wandelkaart is en blijft voor dengene die in het voorbij gegane belang stelt, mede door de vele boeiende verhaalde historische bijzonder heden, zeer interessant. Zet U neer op een stillen zomermorgen met dit boekje oneer het lommer van een der vele dreven, welke in de nabuurschap van dit grootsche bouwwerk te vinden zyn, dan zullen voor Uw oog de vroe gere eeuwen herleven waarin dit kasteel stond op het toppunt zijner glorie, dan ziet Uw gees, tesoog hoe een schare edelvrouwen en ridders ter valkenjacht toog, of ook hoe de West- Friezen, belust op buit, die zij in het toenmaals rijke Haarlem hoopter. te vinden, het beleg voor burgt sloegen, doch meermalen met be bloede koppen moesten terugdeinzen. Waarlijk dit boekje kunnen wij aanbevelen aan ieder, die in de komende vacantie nog eens de ruïne denkt te bezoeken. Eveneens kondigden wij een nadere bespre king aan van de Hollandsche uitgave van het in opdracht der Britsche Gezondheidsraad uit gegeven: „Preparation for marriage". (Verta ling en bewerking van H. 1deBottenheim, verschenen bij de N.V. Uitgeversmij. Kosmos). Ongetwijfeld hebben schrijvers en vertaalster het gestelde doel om den stof in uiterst kie- schen vorm te behandelen, .bereikt vooral den nadruk leggend op het idieele van het huwe lijksleven. Ook de meer „moderne" opvattin gen over huwelijksleven en sexueel verkeer zijn niet onbesproken gelaten en daarin ligt op zichzef niets verkeerds, hoewel wij er tegen zijn deze opvattingen voorzoover zij de promiscuïteit benaderen, te propageeren of zelfs in sympathieken zin te oespreken. Het boekje geeft voorts een zeer aardige beschouwing over de erfelijkheidsleer, gegrond op de Mendeliaansche theorie. Het is zeer zeker een werkje da. door hen, die eerlang voornemens zijn een gezin te stichten of hier toe reed' zijn overgegaan, met vrucht kan wor den ter hand genomen. L'homme overti en vaut deux en de mislukkingen op het gebied van het huwelijksleven zijn reeds zoo talrijk, dat wij alles wat hierin verbetering zou kun nen brengen, slechts kunnen toejuichen. C. GOEDE REDEN. „Dina moet zeker iets zeer treurigs onder vonden hebben. Ze lacht nooit meer. Wat lieeft ze toch?" „O, zij mist haar twee voortanden." Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. Vun. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Heilig Avond maal. Overveen. V.m. 10 uur Ds. C. J. van Paassen, Pred. te Haarlem. Ned. Herv. Kerk, Santpoort. V.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Onderwerp; „Waar is Uw God?" (Ps. 42, vs. 4.) Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur J. Makkelie, Amsterdam. Ned. Herv. Gemeente. Prov. Ziekenhuis bij Santpoort. Zondag 23 Juli 's av. 6.45 Ds. H. J. Visser. Jeugdhuis. Tot September geen Jeugddienst. Geref. Kerk, Bloemendaal. Vm. 10 uur Drs. J. C. Brussaard. Voorbereiding H. Avondmaal. N.m. 5 uur Drs. J. C. Brussaard. Geref. Kerk H. V. Haarlem, Kerkzaal „Blauwe Kruis". V.m. 10 uur Ds. B. J. C. Rijnders, Voorberei ding H. A. N.m. 5 uur de heer Fokkema. V.m. 10 uur, Kinderdienst. De Vrye Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag 23 Juli, 10.30 v.m., Gezongen H. Mis. Woensdag 26 Juli, 8 uur n.m., Completen en Lof. Donderdag 27 Juli, 7.30 v.m., Gesproken H. Mis. De Raad vergaderde gistermiddag onder leiding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. De Voorzitter spreekt bij de ingebruikneming van het nieuwe Raadhuis, een woord van welkom. Punt 1. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den heer J. C. Laan, dat hij besloten heeft, als lid van den Raad te bedanken. De heer Luden spreekt een woord van hulde aan het adres van den heer Laan. Besloten wordt een weg of laan in Bloemen daal naar den heer Laan te noemen. Medegedeeld wordt, dat door den heer Mr. A. J. Enschedé aan de gemeente in bruikleen leen is afgestaan een schilderij van Vaarzen Morel. Aan den schenker Is door B. en W. daarvoor schriftelijk dank gebracht. Naar aanleiding van het verzoek van den heer Schulz, om de mogelijkheid te overwegen om jeugdvereenigingen vrijstelling te verlee- nen van kampeergeld aan het Bloemendaalsche strand adviseeren B. en W. afwijzend. Goedgekeurd. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld om den aanleg van een fietspad en van een wandelpad langs Elswoudslaan en Bovenweg te bevorderen stellen B. en W. den Raad voor, aan adressante te berichten, dat hiertoe op den grond van particulieren paden zouden moeten worden aangelegd, waartoe de gemeente zich vrij groote uitgaven zou moeten getroosten, zoodat B. en W. adviseeren, dat aan boven staand verzoek niet kan worden voldaan. Goedgekeurd. Punt 2. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid, den heer C. B. Posthumus Meijjes worden onderzocht en in orde bevonden. Besloten wordt tot toelating, van het nieuw benoemde raadslid. Punt 3. Gasbedrijf. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting en af- en overschrijving 1932 van het gasbe drijf en bepaald, dat de winst ad f 12.858.71 ten goede van de reserve van het bedrijf zal komen. Punt 56. Waterbedrijf. Vastgesteld wordt' een suppletoire begroo ting en af- en overschrijving 1932 van het waterbedrijf en bepaald, dat de winst ad. f 14.136.64 ten goede van de reserve van het bedrijf zal komen. Punt 7. Beheersverordening Gas- en Water bedrijf. In de vorige vergadering stelden B. en W. voor, de zekerheidsstelling tegen eventueele fraude door den directeur van het gas- en waterbedrijf te laten vervallen en daarvoor van gemeentewege een verzekering aan te gaan. Dit voorstel werd aangehouden. B. en W. stellen thans voor, de verordening aldus te wijzigen, dat de mogelijkheid thans wordt geschapen, dat den gemeente zich tegen schade als bovenbedoeld verzekert en de direc teur, voor zoolang deze verzekering van ge meentewege geldt, van verzekering zijnerzijds wordt vrijgesteld. Aangenomen. p Punt 8. Eschdoornlaan. B. en W. stellen voor, de Eschdoornlaan die thans aan den publieken dienst is onttrok ken, te verkoopen aan het Provinciaal Elec- •ricieteisbedrijf voor f 1. Aangenomen. Punt 9. Verhuur schuur en grond. B. en W. stellen voor, aan M. C. Maas de loods met ongeveer 100 M2. grond 'op 't voor malig beltterrein onder Santpoort te verhuren voor f 250.voor den tijd van 1 jaar. Goedgekeurd. Punt 10. Bebouwingsvoorschriften. Vastgesteld worden diverse bebouwings voorschriften. MOEDER, mag deze week zéker niet ver zuimen, ALBERT HEIJN's KOFFIE of THEE te bestellen. De zekerheid heeft zy dan, de allerfijnste kwaliteiten te ontvangen, doch bovendien geven wy voor de jeugd bij aankoop van een pond KOFFIE vanaf 65 ct. of een half pond THEE vanaf 62 /i ct. EEN PRACTÏSCH RUBBER STRAND-EMMERTJE ROOMBOTER per pond 84 ct. JAM per luxe emmer 2 pond 39 ct. ROODE ZALM DELMONTE per groot blik 51 ct. MAIJONNAISE per flacon 2840 ct. SLAOLIE per Liter 37 ct. CALIFORNISCHE SLEEP ASPERGES DELMONTE Allerfijnste kwaliteit, per groot blik 63 ct. MANDARIJNEN per blik 19 ct. RIJST MET NIEUWE BESSENSAP. IETS FIJNS. Tijdelijk: 1 pondspak JAVARIJST 16 ct., met flesch BESSENSAP k 15 ct., tezamen voor 1 pondspak JAVARIJST a 22 ct., met flesch BESSENSAP a 15 ct., tezamen voor AMANDELTJESPUDDING per pond 17% ct. ZAANSCHE KOEKEN per bus van 20 stuks 21 ct. ROLLEN DRUPS 6 stuks voor 25 ct. Grootste en voordeeligste Kruideniersbedrijf in Nederland. HAARLEM, Kleverparkweg 21c. Tel. 16212; OVERVEEN, Bl'daalscheweg 226a. Tel. 23616; BLOEMENDAAL, Bl'daalscheweg 33, Tel. 22594. R. 390. Punt 11. Ontheffing bouwverordening. Diverse ontheffingen van bepalingen der bouwverordening worden verleend. Punt 12. Bouwaanvrage J. G. Verbeek. De heer J. G. Verbeek verzoekt den raad hem bouwvergunning te willen verleenen voor een showroom op den hoek Bloemendaalschenweg kerkplein. B. en W. adviseeren aan de hand van een acvies van „Heemschut" afwijzend. Goedgekeurd. Punt 13. Verbetering van wegen. B. en W. vragen goedkeuring aan den raad, cm herstellingen te doen verrichten aan de brug nabij het station Vogelzang. Het hiermede ge moed bedrag ad f 5000.stellen zij voor te put ten uit het verleden jaar toegestane crediet van f 8000.voor herstellingen aan den Leicsche- vaartweg, uit welk crediet nog slechts voor f 2000.is verwerkt. De credieten worden verleend. Punt 14. Ophooging en asfalteering. B. en W. vragen voor ophooging van bouw terrein aan de Willem de Zwijgerlaan en het asfalteeren van diverse wegen credieten van f 5.400 en f 16.935. De credieten worden verleend. Punt 15. Verbetering Julianalaan. Voor verbetering van de Julianalaan, waar door deze laan een rijweg van 8 M., twee rij wielpaden van 2 M. en twee voetpaden van 2 M. benevens een boombeplanting zal kunnen beko men vragen B. en W. een crediet van ten hoogste f 83.000.—. Het crediet wordt verleend. Punt16. Verlaging rentepercentage. B. en W. stellen voor een lager rentepercen tage vast te stellen ten behoeve van c!e aan de woningbouwvereenlging Bosch en Duin verleende voorschotten, waardoor de lasten dezer vereeni ging met f 1800.worden verminderd. Goedgekeurd. Punt 17. Renteloos voorschot. B. en W. stellen den raad voor, de woning- bouwvereeniging St. Josef te Vogelzang een rente loos voorschot van f 1000.te verleenen. Goedgekeurd. DE VERGELIJKING. Moeder, hebben de vliegen ook een vader en een moeder? Zeker, meisje. Dan is de vader-vlieg zeker die groote, die altijd bromt". leveren wij de BESTE; in orde maken wij dc slechtste voor den minsten prijs. EEN ANECDOTE VAN ANNA PAVLOVA, Een New Yorksche multi-millionairsvrouw, die steeds groote feesten organiseerde, liet Anna Pavlova, die te New York met haar ballet op trad, vragen voor welken prijs zy bereid zou zijn, by een intieme feestelijkheid in haar huis op te treden. De ballerina vroeg duizend dollars. Dezen prijs scheen de dollarkoningin veel te hoog en zij liet de danseres weten, dat zij haar optreden met 800 dollars ruimschoots betaald vond. Toen de beroemde Russin aan de door haar genoemd som vasthield, ergerde de dollarkonin gin zich. Daar het gerucht van haar optreden op dit feest reeds tot haar gasten was doorge drongen, stemde zij tenslotte toe de duizend dol lars te betalen. Echter met de bepaling erbij, dat zy Pavlova niet als haar gast zou beschou wen, maar slechts als een geëngageerde dan seres, op wier deelname aan het diner men geen prys stelde. Och, dat had u me toch wel direct kun nen zeggen, antwoordde de groote kunstenares. 'Als ik niet behoef te blijven eten, dans ik na tuurlijk graag voor 800 dollars. (Nadruk verboden). OBERLAHNSTEIN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 2