Pianolessen A. S. G. N. GfORGIS i Zn. MEUBELHANDEL B. A. GASSEE Zn. V I V Bitetr.18"" Haarlem, Tal. 13310 EIKEN MET NOTEN EETKAMER v.h. J. H. KRUL Jr. JAN F. VAN DANTZIG ZIJLSTRAAT 83 TELEFOON 11307 ZIJLSTRAAT 83 ETALEERT HEDEN N.B. Prima Twisted mating per Meter 50 cent BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN. NAAIMACHINES L GEYLKOET. Soeistraat 37 Haarlem Telefoon 1353ft. Schoorsteenvegers PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617 1410b. OVERVEEN Dolhuis. Tijdens het beleg 15721573 had het huis van de Spanjaarden veel te lijden. (Waar schijnlijk staat de aanwezigheid van een massa- kerkhof aan de Oostzijde in verband met het verblijf der Spanjaarden aldaar. In 1702 werd hst huis ook voor Kostkoopers of Proveniers ingericht. Vandaar de naam Bultenproveniers- huis of Buitenhuis. Daarnaast blijft nog lang de naam Pest- en Dolhuis bestaan. Uit den zelfden tijd dateert de hoofdpoort (1704), be staande uit een rondbogig portiek met aan- zetstukken. Boven het sluitstuk vertoont zich een kroon met guirlandes, ter weerszijden waarvan het oude en het nieuwe gemeente wapen prijkt. De Regentenkamer is eveneens uit de 18e eeuw. In 1857 werd het Buitenpro veniershuis verdoopt tot Stadsarmen- en ziekenhuis en geplaatst onder het Burgerlijk Armbestuur. Thans heet het gebouw al jaren Tehuis voor Ouden van Dagen. En sinds eenige jaren is er ook een Kinderhuis in gevestigd. Onder de leiding der heeren De Haas van Dorsser en Glasstra werd door twee groepen een tocht door het gebouw en de inrichting ondernomen. Op de Regentenkamer werd goede notagenomen van de „Naamlijst der Regen ten" en van het eigenaardige beschilderde be hang met idyllische voorstellingen en gewezen op Sint Jacob op den presidentszetel met de Jacobsschelp. Wat het gebouw betreft nog het volgende: Onder de gevelsteentjes met jaartal noem ik die van 1559, 1564, 1747 en 1602. Bij het huis behoorden twee regentenstukken van 1667 door Jan de Braaij en een schilderij van 1637 door P. de Grebber. Dit laatste stelt voor den profeet Eliza en den veldoverste Naaman. Beide stukken zijn thans in het Frans Halsmuseum. De houten poort, het dichts bij den Kenne- merbrug is de oudste ingang. In het vertrek daar werden oorspronkelijk de melaatschen geschouwd. Hier loopt langs de inrichting een steenen muur. Een boomenrij wijst nog op een ouden weg. Vóór het graven van Schoter- en Kloppersingel liep een weg van de Kruis- poort langs het Karthuizerklooster dat hier vroeger stond door de tegenwoordige Ruijsdael- straat naar het noorden. Het Schotervoetpad vormde er een deel van. Hier was'nabij het ge bouwtje met de gevelsteen d.d. 1559, dus aan den Oostkant, een Kerkhof, waarschijnlijk van de Karthuizermonnikken, misschien, als ge zegd, het massa-kerkhof van de voor de muren van Haarlem gesneuvelde Span jaarden. In de acht jaren, dat de heer Glastra hier zetelt, zijn er heel wat verbeteringen aange bracht, maar te begrijpen is, dat uit een zulk complex van oude gebouwen niet een gemak kelijk naar moderne eischen ingericht gesticht is te maken. In de keuken zijn electrische kook potten en een mengmachine, overal is elec- trisch licht, ook zijn er afzonderlijke zieken zalen. Alles is nu geijkvloersch. De oude slaap zalen boven zijn tot magazijnen ingericht. Vanuit de gezelschapszalen heeft men uitzicht op den binnentuin, den grooten tuin of de Kennemerbrug. Arbeidsdwang bestaat er niet, wel arbeidsgelegenheid. Zoo houdt een ruim 80-jarigen man vrijwillig den tuin in orde. In de laatste jaren werd een keurig breed wan delpad langs de singelgracht aangelegd. Zoo veel mogelijk doen allen naar kracht en lust, iets. Wij hadden een aardige leerrijke avond. B. TENTOONSTELLING IN DE BORSKI- SILLEMSCHOOL IN DE BOSCHLAAN. De Fröbelschool in de Boschlaan heeft in de laatste dagen der afgeloopen week een ten toonstelling ingericht, niet alleen van de leer- en speelmiddelen van- en naar Fröbel, maar ook van werk der leerlingen, En om een denkbeeld te geven van alles wat er gedaan wordt, om dit kleuteronderwijs te steunen, toonde ze ook de nieuwste vorde ringen, welke zich aanpassen bij de ontwikke ling van den opgroeienden, kleinen mensch. Wat een verbluffende rijkdom aan leer- en speelmiddelen is dit in de laatste jaren ge worden! Hoe hebben, nó, Fröbel, geleerden als b.v. de Duitsche prof. Volkelt en zijn Holland- sche collega, prof. Watering, Directeur van het Pedalogiesch Instituut te Amsterdam, waar men nieuwe spruiten aan den ouden Fröbelboom, wetenschappelijk en proefonder vindelijk onderzoekt en bij gebleken, goede resultaten, als een nieuwe „gave", aanbiedt, hoe hebben zij en anderen zich ingespannen, onze jonge kinderen het verblijf in hun eerste school prettig, en tegelijk vruchtbaar voor hoofd en hand te maken. De leermiddelen in opvolging der klassen tentoongesteld, vertoonen allereerst den bal, kubus en cilinder. Daaraan sluiten zich de tal rijke splitsingen aan, waarin de kubus zich regelmatig laat verdeelen, en waaraan de kleu ters vrij spel krijgen tot het ineenzetten van hun zelfbedachte bouwwerken, of tot het maken van mozaieken uit de gesplitste, dunne kubus- vlakken. Cilindrische kleurstaven, door in snoeringen in vakken verdeeld, die elk een op volgende nuance van één of anderen kleur ver toonen, brengen, naast vele andere hulpmidde len, den kleuters het verschil, van zelfs de kleinste, kleurschakeeringen, bij. Toepassingen van he verkregen kleuronderseheidingsver- mogen leiden dan tot het kleuren van gedrukte of zelfgedachte teekenmgen, en tot het maken van Iijnteekeningen uit gekleurde papier- strooken. Als de kinderhand zich met kranten papier geoefend heeft in het gebruik der schaar, volgt alras het uitknippen van plaat jes tot opzetbeestjes en dergelijken, waarbij Bruintje Beer en de Olifant favoriet zijn. Is het oog voldoende gescherpt om ook zelfs kleine afwijkingen te zien, zooals dit b.v. verkregen wordt door het op juiste wijze beleggen van een reeks afbeeldingen van stoombooten, die in stand of vorm onderling zeer weinig verschil len, dan biedt het maken van arabesken, mozaieken en dergelijke, tallooze mogelijkheden voor de vindingrijkheid van den kleinen scho lier. Natuurlijk hebben onder de spelmiddelen ook kleine modellen van auto's en autobussen hun intrede gedaan; uit beuken- en teakhout gemaakt, zijn ze onverwoestbaar. Het behoeft verder geen betoog, dat de tafels overdekt zijn met opzetplaatjes, door den priknaald uit het karton geperforeerd, spoortreintjes, kralen werkjes, vlechtmatjes, rietversieringen, enz., enz. Daar de kinderen thans eerst op zeven jarigen leeftijd op de lagere school worden toe gelaten, heeft men voor de aanstaande cursus een hoogere klasse op deze kleuterschool inge richt, en bereids ziet men op een afzonderlijke tafel een schitterende en vrij kostbare ver zameling leer- en speelmiddelen, speciaal voor deze oudere leerlingen aangekocht. Op een tafel is een soort tuindorp aangelegd, met villa's, boomen, plantsoenen, wandelaars, alles de vrucht van werkvreugde en fantasie der scho liertjes. Van die stoeltjes en tafeltjes ge sproken, waaraan de kleuters werken, mogen wij er nog op wijzen, dat hiervan een kleine afzonderlijke expositie was ingericht. Men kon zich dus een goed idee maken van den vorm, kleurversiering en de onderlinge verhouding dezer miniatuurmeubels. Het was de Elec trische Meubelfabriek ,,'t Posthuys", Regen,- tesselaan 36, Haarlem, die deze vervaardigd bad en aan wie men een apart hoekje had af gestaan. Vóór wij van deze tentoonstelling scheiden, werpen wij nog een blik op de collectie boeken, waaruit de leidsters van tijd tot tijd voor lezen, laten zingen of stof putten voor hunne vertellingen, en nu is het opmerkelijk, verze kerde ons het Hoofd, mej. T. Schuijt, dat boven al die aardige boekjes van b.v. Westhill Burdel's „Voor onze kleuters", de werkjes van de Wilde, Rie Kramer, Dr. Rozendans en derge lijken, de kindertjes het liefst luisteren naar voorlezen uit „IBijbelsche Vertellingen voor onze kleintjes" van W. G. van de Hulst. Naast ge noemd Hoofd zijn aan deze school nog ver bonden een onderwijzeres, die even als mej. Schuijt in het bezit der Hoofdakte is, en verder een volontaire. Het aantal kinderen dat de school bezoekt, bedraagt op het oogenblik circa vijftig. Bij zeer goed we.der staan de groote tuindeuren open en vertoeven de kleuters dus als het ware in een openlucht- school; spelen in de zandvlakte der tuin en wandelen in het boseh vormen een gepaste af wisseling; bij ongunstig weer wordt een groote speelmat uitgelegd en kunnen de jongelui zich hierop naar hartelust vermaken. DE NIEUWE SMEDERIJ TE BLOEMEND AAL De heer A. S. van Riessen, die aan de Bloemendaalscheweg No. 131, zijn nieuwe electr. smederij „Patria" geopend heeft, verzocht ons, aan ons betreffend bericht hierover in ons voorgaand nummer, nog te willen toevoegen, dat aan deze zaak ook verbonden is een autogeen lasch- en snij-inrichting ten dienste van het bouwbedrijf, auto- en fietsenreparaties etc. aan welk verzoek wij bij deze gaarne voldoen. EEN ZOMERVERGADERING OP „WILDHOEF". In den mooien, bladstillen zomeravond, onder Wildhoef's hooge boomen, hadden ze zich neer gezet de ouderen op de banken vóór het ;preek,gestoelte, de jongeren op het drooge mos, de leden van den Ring „Haarlem en Omstreken" van het Ned. Jongelings-Verbond en de talrijke belangstellende damens en heeren. En ze waren gekomen om te luisteren naar het bonte program dat naast vereenigingsbesprekingen, cok voor drachten en een muziekuitvoering bevatte, met als pièce de résistance het woord van ds. Meier uit Velsen. „Van waar komt ge?; waarheen gaat ge?" was de vraag die, spreker zijn gehoor voorlegde en in wier beantwoording hij een weldadige bemoe diging wist t/ leggen, vooral voor die jonge mannen, die door de heerschende werkloosheid en de daarmede gepaard gaande ontberingen, ge troffen worden. De aanwezigen hebben inderdaad, om de woorden van den voorzitter over te nemen, een „goeden" avond gehad en een woord van dank aan mej. C. Crommelin, die bereidwillig toestond, dit jaarfeest op haar buitenplaats te vieren, is zeker alleszins gepast. GOLFDROGEN THANS OOK VOOR DAMES MET SPRINGEND OF KRULLEND HAAR MOGELIJK. Het is misschien niet van algemeene bekend heid, dat „Maison Leny", Dames- en Heeren kapsalons, Kinheimweg 4, Bloemendaal, er op mag bogen, het eenigste dameskapsalon te zijn waar dames met springend of krullend haar, him permanent watergolf kunstmatig kunnen drogen. Hoe dit geschiedt? Wel, „Maison Leny" beschikt over het nieuwste type haar- droogmachine, dat de huidige techniek heeft uitgedacht, en nu heeft de eigenaar dezer zaak, de heer .Vogel hieraan een applicatie doen aanbrengen, die geheel door hem zelf is ge vonden, en dus nergens anders ter wereld dan in zijn inrichting haar toepassing vindt. Met behulp van deze vinding wordt de spreiding der koude- of verwarmde luchtbundel van het apparaat n.l. zoodanig ingeperkt, dat water golven in krullend of springend haar niet meer uit elkander geblazen en daardoor het geheels kapmerk ongedaan gemaakt wordt. Integen deel, met dit vernuftig appairaat, kan elke dame, onverschillig hoe de bouw van het haar is, van het niet te onderschatten voordeel profiteeren, dat een snelle, kunstmatige dro ging van het kapwerk biedt. Het kan dan ook geen verwondering wekken, dat reeds nu, of schoon de machine slechts kort in gebruik is, vele dames, zelfs uit verwijderde gemeenten, zich hier laten' behandelen. Wij zullen ons niet aan een beschrijving wagen van deze laatste vinding op het gebied der haardroogmachines, met haar naar alle zijden scharnierbaren kap van gebogen, nik kelen buizen, waauit de lucht, hetzij koud, lauw of warm, door honderde gaatjes op het kapsel uitstroomt, met haar ebonieten bescher ming- en temperinrichting, voor hals en ooren, die door de cliënt zelve geregeld kan worden; ook niet aan een beschrijving van de geache veerde motorinrichting, de electrische verhit- tingselementen, de flexibele metalen slangen, welke het mogelijk maken, dat in twee salons gelijktijdig gewerkt kan worden. Genoeg zij het te constateeren, dat deze machine een fraai product is van de Amerikaansche techniek op sanitair gebied. Wij wenschen den ondernemenden heer Vogel recht veel succes met deze nieuwe aanwinst zijner kapsalons. EEN MERKWAARDIGE PLANT. Voor liefhebbers van bijzondere planten is er in het park aan de Westerlaan te Aerdenhout, over welks plantenschat wij reeds een paar malen schreven, weer eens iets merkwaardigs te zien. Naast de rotspartij, dicht bij den nu in vollen bloei staanden koraalboom kan men nu eene in bloei komende „draaddragende" agave (agave filifera) zien. De onberispelijk ge kweekte plant draagt een bloemstengel van een paar meter hoogte waaraan zich honderden misschien wel duizend bloemknoppen ver toonen, en nog is het einde niet te voorzien. De kogelronde plant met den langen steel uit het hart, maakt een heel apart effect Liefhebbers van iets bijzonder, vooral van suc culenten, kunnen hier hun hart ophalen. Maar laten zij bij hun vertrek de plant een eerbie digen groet brengen, want van haar geldt in dit stadium: moritura te salutat (de ten doode opgeschrevene groet U), want met den bloei is ook het einde gekomen! UIT HET POLITIERAPPORT. Zaterdag j.l. is een man aangehouden die liep te bedelen; hij werd ter beschikking van c.e Justitie gesteld. De politie zal streng tegen bedelarij optreden. Uit een keuken in Aerdenhout is een portemonnaie met f 25 inhoud ontvreemd. Tegen een IJscoventer, die zonder vergun ning zijn handel uitoefende, is procesverbaal opgemaakt, omdat hij na voorafgaande waar schuwing toch met den verkoop doorging. De man maakte zich zoo boos, dat hij tot bedrei ging overging, en onder krachtdadig verzet naar het poli tie-bureau opgebracht moest wor den. Deze houding kost hem twee bekeuringen, de tweede n.l. wegens wederspannigheic.'. Diverse personen zijn door de warmte bevangen en na assistentie van de politie, het zij naar hun huis, het zij naar het Gasthuis te Haarlem overgebracht. Verder vermeldt de kroniek de gewone reeks aanrijdingen tusschen wielrijders onder ling of auto's dito, en de combinatie van bei den, die echter gelukkig allen zonder belang rijke persoonlijke ongelukken, hoewel met groote materieele schade afliepen. INGEKOMEN PERSONEN GEMEENTE BLOEMENDAAL. W. Gross, koopman, Rijnegomlaan 57, Aerden hout; L. A. v. Gelder, afd. chef Bijenkorf, Prins Hendriklaan 91, Overveen; Fr. Wildeboer, ma kelaar, Schulpweg 15, Aerdenhout; R. F. Heu ser, koopman, Bloemendaalscheweg 161, Over veen; C. D. van Rijn, directeur eener N. V., Jul. v. Stolberglaan 31, Aerdenhout. GEDIPL. N.T.V. OUD-LEERLING o.a. van wijlen DIRK SCHaFER BLOEMEND.WEG 98a, TELER 22014 BLOEMENDAAL. met Ellen VELOURS j COMPLEET naar keuze bekleed I (202.50 ZIET ETALAGES Bevallen: A. Cassee-Baruch, z.; A. van der VlugtHeukes, z. Getrouwd: W. N. Heeren en L. A. Soë; J. J. Huizinga en C. M. J. Tesselaar. Overleden: M. Limbach, 66 jaar, overl. te Haarlem; P. Kuyk, 55 jaar. (Buiten verantw. der redactie). FASCISME IN HAARLEM. Geachte Redactie, Het is merkwaardig, zooals de zenuwen op het gezichtsvermogen kunnen inwerken. Ter terechtzitting van het Kantongerecht wordt gepleit voor een jongen fascist. De ad vocaat heeft een gewoon colbertje aan (en geen zwart hemd), maar een verslaggever, die het zaakje bijwoont, vraagt zich af waarom die advocaat geen togo draagt (bij het Kanton gerecht wordt vrijwel nooit in toga gepleit) en ziet langzamerhand den spreker in fascis ten-uniform! Ook hoort hij „op fanatieke wijze voor de fascistische denkbeelden van leer trek ken" terwijl in werkelijkheid elk woord over -de fascistische leer stelselmatig is vermeden! Alleen het recht van propaganda, ook voor het fascisme, werd verdedigd. Blijkens Uw rectificatie van 21 Juli j.l. zijn thans de zenuwen iets gekalmeerd en ziet Uw zegsman in, dat hij het slachtoffer is geweest van een hallucinatie, althans wat de kleeding van den advocaat betreft. Ik wensch hem ge luk met deze aanvankelijke genezing. Maar nu Prof. Anema.- Als deze inderdaad ezegd heeft, wat U in Uw blad van 21 Juni vertelt, dan lijdt deze tot nog toe steeds door mij bewonderde geleerde aan een erger gezichtsbedrog dan Uw verslaggever. Die be weringen omtrent Christendom en fascisme gaan zóó alle perken te buiten, dat iemand die religieus niet ver van prof. Anema af staat en niettemin het fascisme als de juiste staatsleer is gaan zien, bij het hooren van taal als: „fascisme is met belijdend Christen dom onvereenigbaar" e.d., in verbazing moet opstaan en zeggen: „Ook Gij? Ook Gij aan het amok maken?" Ik heb vernomen, dat Prof. Anema een bro chure over het fascisme zal schrijven. Als hij door de studie, die daarvoor noodig is, niet mocht worden bekeerd, zal die brochure wei- licht aanleiding, geven tot een wetenschappelijk pro en contra. Hier moet ik volstaan met de stelling, dat het fascisme, als wereld beschouwing, op zijn minst waardeering ver dient van elk die een idealistische levens beschouwing huldigt en alleen noodwendig in botsing moet komen met de materialistische, mammonnistische en anti-relegieuse stelsels. Hoewel de Nat. Soc. Beweging in Nederland niets met het Duitsche fascisme te maken heeft, citeer ik ter illustratieAdof Hitier („Mein Kampf" bladz. 127): „Dem politischen Führer haben religiose Lehren und Emrichtunge seines Volkes immer unantastbar zu sein, sonst darf er nicht Politi- ker sein, sondern soil Reformator werden, wenn er das Zeug hierzu besitzt!" Dus niet den godsdienst gebruiken voor politieke partijreclame en niet langs den om weg van de politieke partij den strijd der con fessies voeren! Ook mag ik wel even wijzen op het concor daat tusschen den Heiligen Stoel en het nieuwe Italië en het concordaat tusschen den Heili gen Stoel en het nieuwe Duitschland. Dat het fascisme onhistorisch zou zijn, wordt al dadelijk weerlegd door de woorden van Mus solini, die U zelf citeert: „Fascisme is een Italiaansch verschijnsel en niet vatbaar voor export". Inderdaad, ook de Nat. Soc. Beweging in Nederland wenscht geen fascisme als Ita liaansch of Duitsch importartikel. Het is een opleving van echt Nederlandsche deugden en een reactie op Nederlandsche en on-Nederiand- sche gebreken. De leidende Idee (geen staat van partij- en groepsbelangen, maar een staa, als organisatie van het heele volk) klinkt nieuw in onzen tijd, maar was reeds de Idee van den grooten Zwijger. Bij de laatste verkiezingen heeft de heer Colijn, de leider van de partij van prof. Anema, verteld, dat Mussolini in een gesprek met hem de verwachting heeft geuit, dat binnen 20 jaar heel We3t-Europa fascistisch zou zijn. Wij wenschen in ons land een eigen, zuiver Nederlandsch fascisme. Wij willen - om met Mussert te spreken liever onder de slechtste Nederlandsche regeering dan onder de beste buitenlandsche. Dat men altijd weer tegen ons begint te zeuren over de Joden, zou ons bijna, uit pure verveling, tot anti-semieten maken als wij niet wisten, dat er tal van Joden goede Nederlanders zijn. Wij werken zoo hard als wij kunnen en worden daarbij van alle kanten verdacht gemaakt; alle fouten, in andere lan den gemaakt of beweerdelijk gemaakt worden ons naar het hoofd gegooid, maar steeds groo- ter wordt onze ijzer en steeds sneller groeit ons aantal. Men behoeft ons niet aan te ma nen tot respect voor het historisch gegroeide; hij óns kan men dat komen leeren. Wij willen niets „overmoedig vernielen", maar hen, die stelselmatig aan het vernielen zijn, beleefd verzoeken daarmee op te houden, en langs wettigen weg zullen wij de macht veroveren om hun vernielzucht te breken en een staat op te bouwen, die beantwoordt aan zijn doel: het zedelijk en lichamelijk welzijn van ons volk, opdat elk Nederlander zal kunnen leven zooals het behoort. Hen, die tegen ons zijn omdat zij ons niet kennen, wilen wij graag overtuigen, maar hen, die ons niet willen begrijpen, hebben wij heusch niet noodig. Hoogachtend, Mr. W. DE RIJKE. DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING IN NEDERLAND. (Algemeen leider Ir. A. R. Mussert. Van nationale saamhoorigheid. Ieder, die wel eens in den vreemde heeft gestaan temidden val een groote volksme nigte en daar, het moge dan in Los Angelos of in Antwerpen, in Parijs of Londen geweest zijn, het „Wilhelmus" door de band hoorde inzetten, ondervond een vreemde sensatie. Vraag het maar aan den zeeman; of den handelsman op weg om relaties aan te knoo- pen of aan den toerist, terug uit verre lan den en overigens allen vrij van wat men sen- titief peegt te noemen. Elkeen onderging deze wonderlijke emotie. Het nationale bewustzijn ontwaakte toen en met warmte werd even gedacht aan het kleine land aan de zee. „De liefde tot zijn land is yeder aen- geboren" heeft Vondel reeds gezongen en het is zonder eenigen zweem van schaamte, dat de Hollander, ontroerd, de tanden dan op elkaar zet een oogenblik maar dan hel lied uit volle borst meezingt. Deze liefde voor zijn land aan te kweeken, de saamhoorigheid van alle volksgenooten te bevorderen; de klassestrijd onder hen door voorlichting en wetgeving uit te roeien; hen te verlossen van partijbazen, die verdeeld heid bevelen, als eenheid meer dan geboden is; door nuttige, practische, 'sociale doelstellingen het maatschappelijk leven te verbeteren en op te heffen en LANGS LEGALEN WEG de ver ouderde, langzame regeermachine te vervan gen door een regeer-apparaat, dat onver traagd en ontbaatzuchtig en dus zonder partij benoemingen, onmiddellijk de snelste wegen zoekt voor het welzijn van ons volkdat is het strevenneen, nog maar een onder deel van het streven van de N.S.B. in Neder land. ,,We zien aan Duitschland, hoe het gaat als jullie de haas zoudt wezen" wordt vaak den N.S.B.-er toegevoegd. Dom en onbillijk en ook onlogisch om zoo te bestrijden. Zelfs indien er in Duitschland niets dan fouten werden gemaakt, zou men dit den Holland- schen N.S.B.-er nog niet kunnen aanrekenen. Met zijn Program en zijn streven heeft men te rekenen. In zijn interessant boek ,.The Econo mie Foundations of Fascism" zegt Paul Einzig: it is both unfair and unwise to condemn Italian Fascism for the sins of German National Socialism." (Het is onbillijk en dom het Italiaansche Fascisme te veroor- deelen om de fouten van het Duitsche Na- tional-Socialisme.) Bovendien is er nog wel iets goeds, daar in Duitschland. Let op de eenheid van nu en de verscheurdheid van vroeger! Intusschen: het programma van de N. S. B. is gebaseerd op het Italiiaansche Fascisme en men doet dus goed haar successen in het oog te houden. Van sociale voorzieningen. De principes van de N. S. B. vindt ge in het „Programma met toelichting". Reeds een oppervlakkige kennisneming van dit program toont aan, dat Prof. Anema er met zijn be weringen eenigszins „naast" is. Voor hen, die leveren wij de BESTE; ln orde maken w4 d* slechtste voor den minsten prijs. iets meer willen weten van het fascisme ia Nederland, is dit program leerzaam en ver- frsscbend. Symptomen van aziatischen bodem, zooals in het artikel „Rectificatie" in dit blad gevreesd werden, treft men er niet in aan. Nauwkeurige kennisneming is voor velen: werknemers, werkgevers, intellectueelen in Nederland brood- en broodnoodig. Het leidende beginsel is: „Voor het zedelijk en lichameijk welzijn van een volk is noodig een krachtig Staatsbestuur, zelfrespect van de natie, tucht, orde. solidariteit van alle bevol kingsklassen en het voorgaan van het alge meen (nationaal) belang boven het groeps belang en van het groepsbelang boven het persoonlijk belang." Het programma bevat de navolgende onder- deelen: a. Ten aanzien van de nationale oog merken; b. t. a. v. staatsrechtelijke hervormingen; c. t. a. v. volkshuishouding; d. t. a, v. de cultuur, en e. t. a. v. de sociale voorzieningen. Het is niet mogelijk om in het kort bestek van een opstel de programmapunten in bijzon derheden te bespreken. Voor elk die het be talen kan is aan het kringhuis te Haarlem, Spaarne no. 59, zulk een programma ad f 0.35 te verkrijgen en voor hen, die het niet kunnen betalen gratis beschikbaar. Slechts ten opzichte van één programma punt wil ik een uitzondering maken en wel voor sub. c, ten aanzien van de sociale voor zieningen: „Deelgerechtigheid in de winst van de waardescheppende bedrijven van" alle werk zaam zijnde personen, onder medeverant woordelijkheid voor den goeden gang van zaken in de bedrijven." „Pensioengerechtigdheid op 50- of 60- jarigen leeftijd (afhankelijk van den aard van het beroep) van iederen staatsburger, die de gemeenschap naar behooren ge diend heeft." „Vroegtijdige pensioneering hij invalidi teit. Ziekteverzekerng." Armverzorging van behoeftige Neder landers, die door geestelijke of lichamelijke gebreken gen deel kunnen uitmaken van de arbeidsgemeenschap" En het is juist op bladzijde 49 van de toe lichting, in verband met bovenstaande pro grampunten, dat de schrijver van de „Recti- licatie" met zijn aziatisch verwijt afdoende wordt beantwoord. Daar lezen wij 't volgende: „Het Bosjewisme in Rusland heeft aan den klassenstrijd een einde gemaakt op zuiver aziatische wijze, door een deel der bevolking uit te roeien. Dat is één methoue; zij is de onze niet. Tegenover deze aziatische methode stellen wij, Nationaal-Socialisten, bewust een europee- sóhe methode: de strenge doorvoering van het solidariteits-beginsel." Elke spreker van de Mussert-groep zal U zeggen, dat er onzerzijds waardeering is voor veel wat indertijd door socialistische voorman nen in maatschappelijk opzicht voor den arbei der werd bereikt. Al zijn hun middelen en wegen voor den fascist onaanvaardbaar. Doch nu zit men in dat kamp voor groote moeilijk heden. Want reformpartij en tegelijk revolutie partij zijn, dat gaat immers niet. En ook op internationaal gebied is de saamhoorigheid gesmolten als sneeuw voor de zon. De leiders echter en kamerafgevaardigdan der soc. partijen in alle landen, ook bij ons, zelfs brj Labour in Engeland, beschouwen het als hun eenige plicht, maximum voordeelen voor de leden van hun partij te verkrijgen op het gebied van loonen, werkuren, etc. Tot dat doel weipen ze hun volle gewicht in den schaal, zonder rekening te houden met de belangen van hen, die buiten de partijen staan en toch ook volksgenooten zijn. Deze leiders zullen b.v. geen oogenblik slaap missen door hun pié- keren over de zorgen van den winkelstand in roode gemeenten, waar dit deel van de bevol king mee moet helpen de te hooge loonen van het gemeente-personeel op te brengen. Want het is immers voor een roode gemeente gemak kelijker kwistig te zijn met loonen, dan b.v. voor een roode naamlooze vennootschap. In den corporatieven staat zijn al deze din gen niet mogelijk, daar ze door "T6 Regeering en met breeden blik worden geregeld. Deze regeering laat zich voorlichten door de corpo raties en treedt niet dom-dictoriaal op, doch assumeert zich een staf van deskundigen op elk gebied. Om enkele voorbeelden te noe- nen: In Italië wordt het producenten van grondstoffen onmogelijk gemaakt de belangen van de gebruikers dezer grondstoffen op te Nederlandsche Mij. OBEPLAHNSTEIN Natuurlijk Bronwate?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 2