s. O. s. B. K, Pianolessen a a a a a a a a a a a a a a a a a a MEVROUW! J. VERMEER. a a a a a a a a a a a a a a a a a ÏAAD. Arbeidsbemiddeling van het Bfoemendaalsch Weekblad. Zijt gij nog niet lid van het B. G. K.? i ill DEZE WEEK BIEDEN WIJ U AAN: PREDIKBEURTEN. BURGERLIJKE STAND. JAN F. VAN DANTZIG INGEZONDEN STUKKEN. Onze Land- en Tuinbouw- spreekwoorden. korte zitting. Een die in precies twee oor een raad, die tzeggen, zijn nieuw us Meijjes ditmaal bovendien zondes mdricks en Hogen- ken brachten 't in Ier dan tot een van politie Wissink, ontslag een werk en toeslag op zijn erzoek bij voorbaat e vergadering be- ïst was veroordeeld de Exploitatie Mi> ing van 15 Juni >rschriften, een be- n te laat was inge ven weg van alle ird vastgesteld. an discussie. Even- re r 1932. Wel kwam ;oek, destijds door over een gedeelte i onderzoek in te iden merkte zeer van den heer Laan ;en verschil van in- i en een deel van bepaald gemeente- il dus achterwege issie lokte een voor- s. uit, om de ge- ilaatsen in de 4e personeele belasting, Voorzitter op zake- 3U. het verwerpelijk op ilaatsing ten laste :n, speciaal die met a, terwijl Mr. Witte- !r eens was, dat ver- iter door het heffen ïmeentefondsbelasting op de door de voor- 5 stemmen ver- e zienswijze, zoodat 0.zal worden ge- .n meerdere opcenten ting. Wij hopen op terug te komen, een nieuwe woning. Nagtegaal bleek het ,rd en het crediet ad de oude wening werd van f 5100— waar- is een splinternieuw Blaauw, de architect :en contract had ge- ilannen aan den Zee- ïn aangenomen. De n paar vergaderingen deze relatie niet ge- genoemde plannen laan zijn. n had de Raadhuis architect verstaan, d had verklaard, zijn t voorvloeiende, prijs t vast te houden aan uwen van openbare 1 .1 tot 1936 onder zijn iedien. op, dat Bloemendaal iroken, een slechte if in overweging, het den architect op het eischen tegemoet te rwaarde, dat de ge- s bouwopdrachten in :al wezen. werd aanvaard. t met de agenda vlug n zal niet meer ge- om steun van ge- bij een werkloozenkas wassen neus 00 aeze plantsoen aan cle i „Wethouder Laan- groszes Volk das so heeft de heer Casseè neester dacht te doen laar de usances dezer daal komen verheugen maren, al of niet met n tractaatjes. gezegd het antwoord itie. „We houden een orde verstoord dreigt litia volkomen haar e verklaring konden swaarts gaan. Het ge- naar men weet, editie der Engelschen was heel de wereld gaan. Men zag in haar oei de moeder, diep ge- HOTEL. nkele kamer meer be- niet, wie ik ben? ied, dat mijnheer niet Wij niemen in deze rubriek arbeidsaanbiedin- gen aan van onvermogenden. Zij moeten vermelden in gesloten briefomslag waarop: Arbeidsbemiddeling van het Bloemen- daalsch Weekblad", de soort van arbeid, die men zoekt, bizonderheden omtrent kunnen en kennis en 'het adres, 1 dubbeit.je of 2 post zegels van 6 cent bijvoegen. Lijst I bevatte aanbiedingen van: 1. Chauffeur. 2. Jong kunstschilder. 3. Weefster. 4. Weduwe, letterkundige. 5. Drukker. XL 6. Jonge man, van goede huize, daardoor niet in aanmerking komend voor steun crisis comité e.d., vertrouwd chauffeur-monteur, bekend met alle wagentypen, zoekt plaats als particulier chauffeur of in een zaak om te rijden met vracht- of personen wagen. 7. Voorman-drukker, in vertrouwenszaak 33 jaar werkzaam, ontslagen wegens toepas sing nieuwe machine's, zoekt vertrouwens- post, ook tijdelijk. S. Voor reiziger, plaatselijk vertegenwoordi ger, toezicht over personeel, of huizen e.d,. beveelt zich aan vroegere afdeelingschef ovier gieterij met 70 man personeel, ook geweest reiziger in gietwerken en voor algemeene machine- en apparatenbouw. 9. 21 Jaar oud, ruim 2 jaar in garage werk zaam geweest, zoek ik betrekking in re paratie-inrichting garage, als halfwas monteur, met gelegenheid tot verdere be kwaming in auto-vak. 10. Dame, aan huis gebonden, breit alle baby- goed, jumpers, rokjes, sjaals, enz. Spoedi ge aftevering van alle breigoed verzekerd; ook gehaakt babygoed onmiddellijk in voorraad. Heeft aanbevelingen van beken de families te Bloemendaal. De bovenbedoelde personen zijn allen ais betrouwbaar en degelijk bij een lid onzer re dactie bekend. Aanvragen der adressen in g ie slot en briefomslag te bezorgen aan ons kantoor Bloemendaalseheweg 42, met ver melding van het volgnummer, geen kosten, de naam van aanvrager(vraagsber) blijft geheim ONS AANSTAANDE KONINGINNEFEEST TE BLOEMENDAAL. Evenals voorgaande jaren biedt P. W. ook thans weder de behulpzame hand bij het inrichten der feestterreinen, waar op 31 Augustus, jolijt hoogtij zal vieren. Want het laat zich aanzien, dat koninginnedag ditmaal weer eens op recht ouderwetsche leuke wijze gevierd zal worden. De commissie heeft er voor gezorgd, dat op het Bloemendaalsche ter rein tal van vermakelijkheden zullen zijn, zoo dat er voor elk wat wils is. Daar zuilen o.a. worden opgesteld, naast Hoffschiag's groote consumptietent, op welks terras van af 's mid dags 2 uur zijn gevierde Negro-Band zijn vroo- lijke muziek en grappige liedjes _zal doen hooren. Een draaimolen, een zweefmolen, de bekende poffertjeskraam van Jongemaat. een koek- en suikerkraam, die ook een onderdeel van Hoffschiag's uitgebreide exploitatieonder- neming vormt, zie hiervoor verder achter staande annonce, verder natuurlijk ook de kraam van onzen plaatsgenoot Balm, want gerookte paling en wat daarbij behoort mag niet op een volksfeest ontbreken, evenmin ais een gelegenheid om de sigarenkoker te vulien, iets waarin de tent van onze plaatsgenoot, den heer J. P. J. Hofhuis van het sigarenmagazijn Bloemend, weg 97, zal voorzien. Dan komt er dit jaar voor het eerst een kraam met feest artikelen, galanteriën, boyouteriën, taschjes, enz. Ook zal men er een fruitkraam vinden, die naast vruchten, ook „Sierkan's ijs" en der gelijke lekkernijen verkrijgbaar stelt. Voor de liefhebbers der schietsport zal gelegenheid zijn hun hart op te halen in een groote schiettent. Naast dit alles, zullen dit jaar ook drie of vier groote tenten verrijzen, waar men jool met weldoen gepaard zal vinden; het zijn de tenten wier opbrengst geheel ten hate van het Crisis- Comité komt. De eerste dezer tenten is „De vroolijke keuken"; de tweede tent biedt henge laars een magneet-viseh-vermaak met altijd prijzen en geen nieten; de derde brengt een voor velen nieuwe attractie: de enveloppen- verrassingen; de vierde is ingericht voor de ballen-sport en eindelijk is de laatste tent ge heel en al ingericht als grabbelton. Bij die crisisteniten heeft men altijd prijs, nooit een niet, en wat meer zegt, onder de groote prijzen (en die zijn in grooten getale aanwezig) vindt men luxedoozen-bonbons en meer derge lijke fraaie artikelen, waardoor niemand de lust zal kunnen weerstaan eens een kansje te wagen. Voor zoo'n kansje betaast men 25 cent; in de grabbelton echter 15 cent, terwijl men door „de vroolijke keuken" flink te bombardee ren, ook mee kan helpen de inkomsten van het Crisis-Comité te vergrooten. Van 's morgens tien tot twaalf uur zal er voor de kinderen een specialiteitenvoorstelling gegeven worden. Het programma hiervoor luidt: No. 1. Prof. Mellox in zijn creatie: de klein ste dwerg der wereld. Buikspreken met zijn leuke poppen. Goochelen, No. 2. The Duim Brothers. Oerkomische jongleurs. Kracht acrobaten. No. 3. Kellen's Poppen Theater met nieuwe sprookjesvertellingen, iets werkelijk nieuws op dit gebied. ZANGUITVOERING OP KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van Koninginnedag, zal het Bloemendaalsch Gemengd Koor, onder leiding van den heer Piet Halsema, des namiddags ten 7.30 uur, een zanguitvoering geven in de mu ziektent van het Bloemendaalsche Bosch. Door medewerking der feestcommissie zijn wij in staat onzen lezers hieronder de tekst aan te Bieden, van de liederen, die ten gehoore ge bracht worden. Men vindt ze niet afgedrukt in den feestgids, ook zullen er niet, als hij de H.O.V.-uitvoeringen, programma's beschikbaar gesteld worden. Ongetwijfeld zal dus onze courant dien avond bij de uitvoering in veler handen zijn. Moge het gehodene velen opwekken, toe te treden in de rijen dezer zangers, of zich als steunend lid op te geven. De onderaan deze liederen geplaatste advertentie geeft hierbij- de noodige voorliching. I. 1. Wilhelmus van Nassouwe ben ik van duitschen bloed. Het Vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood. Een Prince van Oranje ben ik vrij, onverveerd, den Koning van Hispanje, heb ik altijd geëerd. 2. Mijn schild en mijn betrouwen zijt Gij, o God, mijn Heer! Op U zoo wil ik bouwen, verlaat mij nimmermeer. Dat ik toch vroom mag blijven. Uw dienaar 't allerstond, de tyrannie verdrijven, die mij mijn hart doorwondt. 3. Oorlof, mijn arme schapen, die zijt in grooten nood. Uw herder zal niet slapen, al zijt gij nu verstrooid. Tot God wilt U begeven, zijn heilzaam woord neemt aan, als vrome Christnen leven; 't zal hier haast zijn gedaan. H. LENTE. Had ik Uw adem nachtegale, Uw zilvertoon. Langs alle heuv'len, alle dalen, Zou ik Uw smeltend lied herhalen, Zoo vol, zoo schoon. Ik prees dien God in mjjn gezangen, Die veld en woud Weer 't groene kleed heeft omgehangen, Na zooveel maanden van verlangen, Zoo blijde aanschouwd. III. AVOND. Hoe is de lucht zoo wijd, het land zoo stil, Hoe zijn de vogels bang voor eigen fluiten? Hoe zwijgt het rustend loof, hoe zwijgt de wind, Hoe is 'tof heel Natuur haar spraak niet vindt, Boe is Gedachte bang zich zelf te uiten Hoe is mijn ziel zoo wijd, zijn hart zoo stil? IV. EEN WOUDBLOEMPJE. 1. Eenzaam bloempje in het bosch, diep verscholen onder 'tmos, niemand slaat Uw bloeien gade, Maar gij bloeit toch evenzeer, God ter eer En gij dankt voor zijn genade Hem, der schepping wijzen Heer. 2. Vrome, die in nedrigheid, Heil op 't eenzaam pad verspreidt, In Uw lot en stand tevreden, Ruil ze niet voor ijd'len schijn Bloemelijn! Zalig hij die hier beneden, 't Eenzaam bloempje in 't woud mag zijn. V. ALS DE ZIELE LUISTERT. I Als de Ziele luistert, spreekt'et al een taal dat leeft, 't Lijzigste gefluister ook een taal en teeken. heeft: Blaren van de boomen kouten met malkaar gezwind, Baren in de stroomen klappen luide en welgezind. Wind en wêe en wolken wegelen van God's heil'gen voet, Talen en vertolken 'tdiep gedoken woord zoo zoet... Als de Ziele luistert. VI. HELPT ELKAAR. 1. Wie zijn handjes' schoon wil wasschen, Moet ze wasschen met elkaar. 'tBaat je niet, probeer het maar, Om met een voor een te plassen'; Als je ze niet te zamen wrijft, Wed ik dat er vuil aan blijft. 2. Wascht ge dan zoo de een door de ander. Als er uit: dat vroeg of laat 't In de wereld ook zoo gaat: Helpen moeten wij elkander; Wie maar werken wil voor loon, Krijgt zijn handen nimmer schoon. vn. IC WEET EEN REYN CASTEEL. i Ic weet een reyn casteel in een seer schoon landouwe, Noyt suyverder juweel, de mueren zijn van gouwe. Canteelen altemael, sapbiers orientael, 't Fondament is van cristael. Rontom dat schoon palleys daar stroomt een schoon riviere, Het is er altyt pays, Mocht ick eens smaken de vloet Van dat rivierken soet, Soo sou mijn jonck hart scheppen moet. Het Bloemendaalsch Gemengd Koor repeteert iederen Maandagavond van 8 tot 10 uur onder leiding van den Heer Piet Halsema in het Jeugdhuis te Bloemendaal. Dames en Heeren boven 17 jaar zijn hartelijk welkom. Steunt Onzen Samenzang. GEREGELD AUTOBUSVERKEER TIJDENS KONINGINNEDAG. Naar uit een annonce in dit nummer blijkt zal de fa. Backhuys (Bato) te Overveen ge durende Koninginnedag een geregelde autobus verbinding onderhouden van Overveen (Adr. Stoopplein) naar het feestterein op Duin en Daal. De route is als volgt: Adr. Stoopplein, Julianalaan, Bloemendaal seheweg, Busken Huetlaan, Verbindingsweg, Jgn. Bispincklaan, Vijverweg langs het Sta tion, Noorder Stationsweg, Rustenburcherweg, Sterreboschlaan, Zomerzorgerlaan, Brede- rodelaan, Mollaan, Saxenburgerweg, Lage Duin en Daalscheweg naar het terrein. De eerste bus vertrekt 9.45 van het Adr. Stoopplein; verder elk half uur. Zoo noodig extra diensten. KONINGINNEFEEST TE VOGELENZANG. Onder voorzitterschap van den heer Th. Remmerswaal, Hoofd der Parochiale Sint Jozefschool te Vogelenzang, heeft zich een commissie gevormd tot feestelijke viering van Koninginnedag. En zoo zal dan ook Vogelenzang dit jaar meer dan het tot nu toe gewoon was meedoen aan de viering van Koninginnedag. Dank zij de steun van gemeentewege kon voorheen op dien dag althans aan de kinderen op de scholen een vreugdevolle dag worden bereid. Op verzoek van „Bioemendaals Bloei" ging men dit jaar echter heel wat verder. Allereerst zullen de scholen tezamen feest vieren. En al heeft men zich moeten beperken, ook de grooten kunnen dien dag in de feest vreugde deelen. Het programma luidt: 's Morgens te 9 uur optocht der schoolkin deren door het dorp. Het comité stelt zich voor, dat de stoet een feestelijk karakter zal dragen. Men kan rekenen op de medewerking van het personeel der scholen. Na afloop hier van zullen op het feestterrein (het oude voet balveld) verschillende volksspelen voor de kleinen plaats hebben. Fraaie prijzen zijn hiervoor beschikbaar. En de dames-leden van het comité zullen wel zor gen, dat alle kinderen voldaan naar huis gaan. Om 2 uur in den namiddag ringsteken op de fiets voor dames en heeren van eiken leeftijd, mits ouder dan 13 jaar. Behalve de winnaars, zullen ook zij, die hun rijwiel het mooist heb ben versierd, voor een prijs in aanmerking kunnen komen. De wedstrijd wordt opgeluisterd door mu ziek. Om 6 uur zullen op het nieuwe voetbalter rein Brockway van Haarlem en Vogelenzang I elkaar bekampen om in het bezit te komen vaJ een door het Comité beschikbaar gesteleen prijs. Toegang tot het terrein vrij. En eindelijk te ongeveer half 9 wordt op het feestterrein een openluchtbioscoop gegeven, alweer opgeluisterd door muziek. De toegang tot het terrein is weer vrij voor de inwoners, terwijl anderen nu 10 cent entrée betalen. TENTOONSTELLING. Wij maken er de lezers opmerkzaam op, dat de tentoonstelling van de rijke verzameling schilderijen, pastels, teekeningen en schetsen, van wijlen Mej. Cath. Kooi, welke nog tot 1 Sept. in de Gymnastiek van het Kennemer Lyceum te Overveen, dagelijks van 1012 en van 25 uur kosteloos voor belangstellenden te bezichtigen is. Deze diepdoorleefdie gevoelige weergaven van ons Hollandsch landschap, met zijn heer lijke duimen en bosschen, weiden, velden en heide, trekken in dit levenswerk van deze kun stenares zeer de aandacht en zijn ten zeerste voor een bezoek aan te bevelen. VEILIG ZITJE IN BLOEMENDAAL- AAN-ZEE. Door die zorgen van P. W. en zijn onder- afdeeling „Plantsoenen", is op den Zeeweg, naast het politie-posthuis, een terrein afge rasterd, en van banken, zoomede van een paar sterke lichtpunten voorzien, om de menseden die boven aan zee nog een oogenblikje willen vertoeven een rustig zitje te bieden, waar zij tegen aanrijdingen van auto's en fietsen be veiligd zijn. UIT HET POLITIE-RAPPORT. In den nacht van 18 op 19 dezer ten drie ure zagen een paar dienstdoende agenten tegen het hek van het woonhuis van den heer S. op den Vijverweg, een onbeheerde fiets staan, en in den tuin een kerel, die bezig was eenige fietsplaatjes te bekijken. Aangehouden, bleek hij een bezoek in deze woning gebracht te hebben, waartoe hij zich door forceering van de spanjolet-sluiting van de achterdeur, toegang verschaft had. De buit bestond uit 2 fietsplaatsjes en een aschbakje; De fiets was het eigendom van den inbreker. De man is voor den officier van justitie geleid. Aangifte is gedaan van het ontvreemden van een rijwiel; het mocht echter de politie geluk ken. dit op te sporen. Deze zag n.l. Zaterdag avond elf uur op het Zandvoorterpad een jong- menseh wandelen, dat bezig was aan het rijwiel plaatje van een fiets te morrelen. Bij aan houding bekende hij de betreffende fiets gestolen te hebben. Ook hij we cv den officier van justitie gebracht. Op Zondag 20 dezer had een aanrijding plaats op den hoek van de Zonnebloemlaan en Boeke- rodeweg tusschen twee auto's. Beiden werden ernstig beschadigd; persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Dienzelfden Zondag had te ongeveer 4 uur des middags een aanrijding plaats op den Bloemen daalseheweg nabij café Roozendaal. Een wiel rijder, met vrouw en kind achter zich op zijn fiets wilde oversteken naar den Zijlweg; achter hem kwam een auto aangereden, die voor hem inhield, terwijl achter deze auto een motorrijder kwam aansnellen, die naar links uitwijkend, boven op de fietsende familie terecht kwam. De fiets werd vermeld, doch gelukkig kwam de man er zonder letsel af. terwijl de vrouw een schaaf- wondje en het kind een buil op het hoofdje be kwam. De bedrijver van dit ongeluk, de motor rijder, werd ernstig aan de knieën gewond. Op den zelfden dag, doch des avonds had een vrij ernstige aanrijding plaats op de Zandvoor- terlaan nabij de Zonnebloemlaan. Daar werd een nachtwaker van den Haarlemschen particulieren veiligheidsdienst, die naast zijn fiets liep, door gen achterop komende auto aangereden, waar- Druiven (Frankenthalers) per pond f 0.30 Groote rijpe Jutteperen per pond f 0.15 Beurré d' Amelie per pond f 0.15 en nog vele andere soorten. Heerlijke zoete Pruimen .2 pond f 0.25 Tomaten 4 pond f 0.25, 10 pond f 0.50 Handappelen per pond f 0.15 Suiker Meloenen vanaf f 0.20 3 Twee-ponds blikken Perziken f 1. Boschbessen-, Roode Bessen- en Frambozensap nieuwe oogst! BIJ: KORTE KLEVERLAAN 40. TELEFOON 22393. 3 DJ door het slachtoffer inwendige kneuzingen be kwam. De man werd naar het St. Elisabethsgast- huis te Haarlem vervoerd. Maandagmiddag tegen 12 uur reeds een auto op den Korten Zijlweg een fietsrijder aan. waar door deze aan wang en bovenlip gewond werd. Het rijwiel werd ernstig, de auto licht beschadigd. Dinsdag d.a.v. was de Zandvoortscheweg hoek Mr. Enschedeweg getuige van een ernstige bot sing van twee auto'., waardoor beiden zwaar be schadigd werden. De inzittenden bekwamen geen letsel. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: P. E. van der Werff, Brederodeweg 61, Bloemen daal, een beschadigd jongensrijwiel; ISever- parkweg 18, Haarlem, een dames halskettink je; Schaper, Lonbar Petrilaan 24, Overveen, een poesje; Meijer, Duinvliedspad 3, Haarlem, een handschoen; S. Zwiersen, Duinlustpark weg 6, Bloemendaal, 10 postzegels; H. van der Werf, Kleverlaan 4, Bloemendaal, een R.K. kerkboekje; van Eek, Indischestraat 7, Haar lem, een grijs colbertjasje; Postkantoor Over veen, een portemonnaie met inhoud; J. Altena, Stolberglaan 7, Aerdenhout, een duif, gemerkt 31Fu. 1131N.U.R.F.; Kennel Haarlem, een jonge hond; portier Hotel „Duin en Daal", Bloemendaal, een rijwielplaatje; G. Bijster, Lange Heerenstraat 14, Haarlem, een kinder manteltje; van der Veldt, Duinlustweg 4, Overveen, een ring met sleutels; Nieuwenhuïs, Zandvoorterweg 153, Aerdenhout, een lederen tabakzak; Hellewaard, Heuvelweg 4, Bloe mendaal, een kinderschoentje; G. J. Bruning, Oranjeboomstraat 173 rood, Haarlem, een kin derjasje; D. Dijkgraaf, Pieterstraat 137, Delft, een gladde gouden ring; aan den politie post te Aerdenhout, een heerenschoen; aan den politiepost Noordzeestrand; een paar bad- hand-schoenen; een portefeuille met inhoud; een bril: aan het bureau van politie Overveen, een kinder-badpak en handdoek; een bos sleu tels; een tafelmes; een paar dameshandschoe nen; een nummerplaat G. 90736 en G. 45812; een slipover; een badcape; een rijwieltasch met inhoud; twee sleuteltjes. INGEKOMEN PERSONEN. 17—24 Aug. 1933. H. J. Carvelink, Zandvoorterweg 21, Aer denhout; Th. H. de Vries, Bosch en Duinplein 4, Bloemendaal; Mevr. W. Smoor, Prins Hen' driklaan 29, Overveen; P. Smoor, Prins Hen driklaan 27, Overveen; S. Hartog, Oanje Nas- saulaan 106, Overveen; J. A. Herbschleb, Ken- nemerweg 4, Bloemendaal; G. F. Bekker, Alb. Thijmlaan 14, Santpoort-Station; Mevr, A. KommanKoster, Oranje Nassaulaan 9B, Overveen; Mej. E. Vorstman, Zuidèr Stations weg 5, Bloemendaal. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. W. J. van Elden, Pred. te Haarlem. Overveen. V.m. 10 uur, Ds. D. van Maanen, Pred. te Hoenderloo. Geref. Kerk BloemendaaL V.m. 10 en n.m 5 uur de heer J. van Vliet, candidaat te Zeist. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur Ds. G. van der Zee, Vaassen. Geref. Kerk in H. V. Kerkzaal „Blauwe Kruis". V.m. 10 uur en n.m. 5 uur: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Woensdag 30 Aug. N.m. 8 uur, Genezingsdienst en Lof. Donderdag 31 Aug. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. Zaterdag, 2 September. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. Bevallen: A. M. VerschieWessling, d.; R. Marseillevan Leijenhorst, d.; C. Stijnman Zandvliet, d.; M. C. van BaarleFranken, z.; I. C. M. Weijersvan Dijk, d.; M. J. J. C. van VlijmenKoets, d. Ondertrouwd: geené. Getrouwd: C. Schaap en G. Bernoski. Overleden: J. J. A. ten Houte de Lange, 70 jaar. GEDIPL. N.T.V. OUD-LEERT .TNG o.a. van wijlen DIRK SCHaFER BLOEMEND.WEG 98a, TELEF. 22014 BLOEMENDAAL. buren 't ook. Wat was dat aardig en hartelijk! En wat gaf dat een prettige omlijsting aan den bruidstoet, als die uit huis naar de Grovestius, het gemeentehuis, ging en een uurtje daarna vandaar terugkwam. Hadden dan al die 13 a 17 bunen en overburen een vlag? Ja, dat hadden ze. Want, toentertijd, wel 65 jaar geleden, behoorde een dundQek, in. Friesland tenminste tot den uitzet van de bruid jof tot de benoodigdheden die het jonge paar Izieh moest aanschaffen. Ik herinner mij mijn 'moeders tweede trouwdag ik was toen tien I jaar hoe er nog meer vlaggen op de Dracht uithingen dan gewonolijk bij zoo'n gelegenheid, doordat in die straat velen van onze familie woonden; hoe er kransen hingen om een spiegel en de schilderijen in de woonkamer; hoe Moeder uit een met roosjes versierd kopje dronk en hoe er op de tafel een mahoniehouten tabakspot stond met heerebaai van Taconis, waarmee mijn stiefvader zijn versierd'e bruigomspijp stopte, en hoemaar ik schei er uit, want het is mijn bedoeling niet om tot het eind toe over een Friesche bruiloft te spreken, ik wilde de Bloemendaalsche menschen er alleen maar op wijzen, hoe vroolijk en feestelijk onze lanen er uit zullen zien, als er op 31 Aug. vlaggen waaien, als er heel veel meer vlaggen wapperen dan gewoonlijk op Koninginnedag als uit alle huizen de vlag in den wind klapt ter eere van Haar, die dan 35 jaar met eere regeert. Wat is het toch jammer voor ons-zelf, dat wij, een volk van zeevaarders en globetrotters ons aan de vlag hiebben ontwend. Houden wit niet meer van onze mooie vlag? Och, jawel, maar we zijn wat laks en onverschillig geworden, en er zijn er zooveel, veel te veel, die 't vlaggen aanstellerij vinden. Maar laten die eens kijken naar de Denen, de Noren en de Zweden, die bij iedere feestelijke gelegenheid in de familie, net als vroeger de Friezen, de vlag laten wapperen. Geloof me, wie eens de vlag heeft uitgestoken, die doet het weer, kan 't niet meer laten. En dan nog iets: is er wel mooier saamhoorigheids- symbool voor ons, die in de penairie zitten, poli tiek vreeselijk verdeeld zijn en toch één willen wezen, dan ons blinkend rood-wit-blauw of ons pittig en schoon oranje-blanje-bleu? Wat zouden onze lanen er heerlijk uitzien op 31 Aug. als we eens allemaal vlagden! Allo, Jan, op 31 Aug. naar hét dakvenster, de vlag uit! Overveen. K. ZWART. aten verantwoordelijkheid der Redactie), DE VLAGGEN UIT! Zeer geachte Redactie, Verzoeke beleefd een plaatsje voor, wat hier volgt. Toen ik nog een jongen was, bestond er te Heerenveen. mijn geboorteplaats, een aardige gewoonte. Wanneer er een familie een bruiloft werd ge vierd, staken niet alleen de bewoners van het betrokken huis de vlag uit, maar deden er ie h vier buren rechts en links en evenveel over- Wij vervolgen in dit nummer de reeks spreek woorden welke meerendeels aan het publiek on bekend zijn of niet meer bekend zijn en die be trekking hebben op landbouw, veeteelt en tuin bouw. Wanneer de beteekenis van een spreek woord een onzer lezers of lezeressen onduidelijk mocht zijn, verzoeken wij hen, ons dit mede te deelen. In dat geval bevat een volgend nummer de verklaring. Wintergraan zegt; smijt mij er op; ik kruip er wel in. Zomergraan zegt: smijt mij er in; ik kruip er wel uit. Loterijloten zijn entreebiljetten in het arm huis. Vóór Sint Jan maait men gras in de wei den J Na Sint Jan uit de weiden. ÈV 'V

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 5