De Coi op Ma vroege WAT DE AFSLUITDIJK VOOR FRIESLAND BETEEKENT. 01 c. VAN ISOLEMENT VERLOST. Wees zuinig met de minuten PEND UIT BOEI ZAL BE OUDE BLOEI Het Friesche steden- en natuurschoon door J. BRUINSMA te Heerenveen. „Alle minsken binn' mijn broerren En de hiele wrald myn thus; Mar it bloed yn Fryske ieren Krüpt nei Fries en Gryslan ta. Gelderlan, sa Ijeaf en frjeonlik, Hollan, great yn jild en rie, 'k Scoe wol graech der wenje wolie, As der mar gjin Fryslan wie!" Neen, lezer, ik wil hier geen pleidooi houden voor de Friesche taal. Dat gebeurt den laatsten tijd al zoo veelvuldig te pas en misschien ook wel eens te onpas ,dat ik er op deze pagina niet over behoef te spreken Maar wel wil ik gaarne aandacht vragen voor de Friezen en voor hun land. Dat land, waarvan reeds in de vorige eeuw Dr. J. H. Halbertsma in zijn boven aangehaald lied schreef dat, hoe wel alle menschen zijn broeders waren en de gansche wereld zijn tehuis, toch het bloed in i in de eerste plaats om de kostelijke producten, welke de bodem door landbouw en veeteelt direct en indirect zijn bewoners oplevert, 't Is voor die bewoners alleen maar te betreuren dat door de huidige tijdsomstandigheden dat woord kostelijk niet meer zooals vroeger syno niem is met kostb aar. Om maar enkele voor beelden te noemen. Is er ergens een streek in ons land, welke het hoofóvoedsel voor het volk, de aardappel, in betere kwaliteit oplevert dan de zware Friesche klei Heeft niet de tuinbouw zich in deze provincie de laatste jaren tot hoog peil ontwikkeld, zoodat hij aan tal van inwoners werk en brood heeft gegeven en nog veel meer zou kunnen geven, als er niet de tegenspoed der huidige tijden was? Ook de bloem/bollen teelt ontwikkelde zich hier reeds en men zegt, dat de geaardheid van de gronden in Noord- West-Friesland niets minder geschikt is voor deze teelt dan die in Holland's bollenstreek. Heeft niet de Friesche. veestapel over de gansche wereld bekendheid verworven, omdat de Friesche boer erin geslaagd is door steeds verder doorgevoerde veredeling zijn dieren aan de hoogste eischen van kwaliteit en productie te doen beantwoorden? Is niet de organisatie van den Frieschen landbouw, in tal van opzich ten, b.v. ook ten aanzien van den afzet van de veeteelt- en zuivelproducten, een merkwaardig voorbeeld van samenwerking en coöperatie? Wie b.v. in de hoofdstad der provincie zijn be langstelling in deze richting doet uitgaan, zal veel ontwaren wat hem interesseert. Hp vindt er den hartslag van het samenwerkende boeren bedrijf, den zetel van den provincialen bond, van de plaatselijke coöperaties, in modern ge outilleerde en georganiseerde bedrijven. Het Rijsterbosch in Gaasterland. Friesche aderen naar Fries en Friesland kruipt! „Gelderland zoo lief en vriendelijk, Holland zoo groot in bezit en in kennis, ik zou er graag willen wonen als.... er geen Friesland was." Dr. Halbertsma, een van de bekende gebroe ders uit Grouw, die in hun pennevruchten zoo veel liefde voor het Friesch en Friesland heb ben neergelegd, heeft daarmee zeker vertolkt, wat met hem duizenden Friezen zoo hebben gevoeld en nog voelen. De Friezen zijn trots op hun land en ze mogen dat zijn. Want dat land biedt veel schoons en merkwaardigs en aan de bewoners ervan mag men een geheel eigen aard en karakter toekennen, waarvan het voor den niet-Fries ongetwijfeld de moeite waard is er kennis van te nemen. Daar is nu zeker gereede aanleiding toe. Want de afsluitdijk is geopend! En daarmee is de lang begeerde verkeers verbinding tusschen Holland en Friesland een voldongen feit geworden. De scheiding, vele eeuwen geleden door do woeste golven gemaakt, is door menschelijk vernuft en technische vaar digheid te niet gedaan. Friesland, tot nog toe voor vele Hollanders een vreemde provincie wie ging er vroeger naar dat kouds, lage land in 'thooge Noorden wordt ontsloten voor den belangstellenden toerist. Fn omgekeerd heeft de Fries meer en beter contact gekregen met het andere Noordelijke deel van Neder land. Friesland heeft mede op den Afsluitdijk zijn hoop op terugkeerenden bloei, op nieuwen voor uitgang gevestigd. De nieuwe verbinding met Holland zal gelegenheid geven tot groot en druk verkeer en waar druk verkeer is, daar is leven en groei en vooruitgang. We denken aan Sneek, de nijvere tweede stad van Friesland, die nu behalve de spoor- en bootverbinding via Enkhuizen—Stavoren zach nieuwe mogelijk heden ziet ontsloten tct uitbreiding van haar belangensfeer. Daar is Bolsward, eveneens te midden van de kostelijke, Friesche weilanden gelegen, dat tot nu toe zich in zijn ontwikkeling min of meer zag belemmerd door het gemis aan een goede verkeersgelegenheid, maar dat nu weer een kans krijgt en met beide handen die kans wil aangrijpen. Daar is Harlingen, de be langrijkste havenstad van Friesland. Hoe lang reeds beeft het verlangend uitgezien naar de totstandkoming van den afsluitdijk, omdat die veel meer dan tot nu toe deze stad in het groote verkeer zou opnemen. Welnu, de veelbe geerde verbinding is gekomen en Harlingen maakt zich gereed om zich aan te passen bij den nieuwen toestand. De stad wordt in meer dere mate dan vóór dezen het geval was, de toegangspoort tot Friesland. In Harlingen wordt de laatste maanden een groote activiteit ontwikkeld om in velerlei op zicht de beteekenis van de stad te vergrooten, haar bloei te bevorderen. Zoo is er een com missie, die actie voert voor de toestandkoming van de spoorlijn over den Afsluitdijk, omdat men terecht inziet, welke groote belangen voor Harlingen bp deze spoorlijn zijn betrokken. Maar genoeg over de groote beteekenis, welke de Afsluitdijk voor deze en meerdere plaatsen afzonderlijk zal blijken te hebben. Ook voor Friesland als geheel zal dat het geval zijn Hiervoor is opgemerkt, dat Fries land een merkwaardig en karakteristiek land is met eigen aard en schoonheid. Merkwaardig Dit is alles natuurlijk hoogst interessant en Ibealngrijk, en ten aanzien hiervan is juist de totstandkoming van den Afsluitdijk van wel zeer groote beteekenis Zij geeft aan Friesland een goede gelegenheid te meer om de pro ducten, die het heeft aan te bieden, snel en ge makkelijk te vervoeren. Maar de toerist, de vacantiemensch, de be langstellende vreemdeling vinden ook ander karakteristieks in het land der Friezen. En daarvan wil ik nu eens gaan vertellen. Wie houdt van merkwaardig stedenschoon dat her innert aan lang vervlogen tijden en als het ware gehuld is in een geheimzinnig waas van een mystiek verleden, hij kan het in Friesland vin den. Er zijn stadjes, die in vroeger eeuwen be langrijke steden waren en welker uiterlijk daar van nog zoo veel vertelt. Wel zeer karakte ristieke voorbeelden zijn de stadjes Sloten en Hindeloopen. Beide klein van omvang en met gering inwonertal, maar beide met veel schoons van voorheen. Als ge Sloten wilt leeren kennen, moet ge niet volstaan met er per auto door te trekken en dan alleen de opmerking te maken dat enkele hoofdstraten er zoo nauw zijn, zóó nauw, dat het hier en daar niet mogelijk is andere voertuigen te passeeren. Sloten verdient het, dat ge uitstapt en zijn mooie, oude ge vels bekijkt, dat ge de stad rondwandelt wat in slechts weinig tijd kan geschieden I en de beide schilderachtige steenen boogbrug gen bewondert. In het stadhuis is veel bewaard gebleven, dat men den belangstellende gaarne zal toonen. Hindeloopen, oud visschersplaatsje, dat thans graag de allures van een Ibadplaats aanneemt, en fiat ook werkelijk der. badgasten een rustig en aangenaam verblijf biedt, heeft al evenzeer zijn karakteristieke eigenschappen. De bevol king heeft er haar eigen dialect, dat voor den gewonen Fries moeilijk verstaanbaar is, en in vroeger tijd had zp haar schilderachtige, kleu rige kleederdrachten, die nu niet meer in het dagelpksch leven, maar alleen bij bijzondere gelegenheden gedragen worden. In tal van Him delooper families wordt nog deze kleeding trouw bewaard en de Hidde Nijland-stichtimg, het interessante Hindelooper museum, toont veel van deze oud-Hindelooper schoonheid, ook in ander opzicht, zooals van de eigen Hindeloo per meubelindustrie^ welke vele bewonderaars heeft. Merkwaardig is in het stadje nog de oude, hooge, scheefgezakte toren, die als een trouwe wachter aan den dijk staat, ver in rond zichtbaar over de golven van de voor malige Zuiderzee en over de lage landen in den omtrek. Doch ook de andere van de elf steden van Friesland zpn de belangstelling van den toerist in velerlei opzichten waard. Voorbeelden van architectonische schoonheid uit vroeger eeu wen zijn de beroemde stadhuizen van Bols ward en Franeker. Wie in Friesland komt, moet verder in Sneek de Waterpoort zien, dat geheel eenige bouwwerk van over de drie hon derd jaar oud en dat bij de slechting van de oude stadswallen in "c midden van de vorige eeuw door het toenmalige stadsbestuur is ge spaard. Voor welk besluit men ongetwijfeld thans nog erkentelijk zal zijn. Naast deze Waterpoort vraagt in Sneek het fraaie, stadhuis de aandacht, gebouwd in de tweede helft van de achttiende eeuw, waar vele merkwaardige historische voorwerpen bewaard worden. Van Bolsward noemde ik reeds het stadhuis, gebouwd in 16131617, dat in de eerste plaats om zpn fraai uiterlijk, maar ook om belang wekkende détails van binnen de aandacht vraagt. Men vindt in dit stadje verder nog een paar interessante oude kerkgebouwen, de St. Martinikerk, gebouwd in de 15e eeuw, en de Broerekerk uit de 13e eeuw. Als we meer gebouwen en merkwaardig heden van historische beteekenis in Friesland zullen opnoemen, dan komen b.v. in Franeker naast het stadhuis, in aanmerking het stedelijk museum en het beroemde Planetarium van Eise Eisinga, den eenvoudigen wiskunstigen wolkammer. Natuurlijk is ook in Leeuwarden, de hoofd stad der provincie, veel bewaard gebleven uit vroeger tijden. In de eerste plaats is er het Friesch museum, het belangrijkste museum van de geheele provincie, waarin een groot aantal kunstschatten en oudheden, benevens vele historische voorwerpen van allerlei aard bijeen zijn verzameld. Vooral ook uit de afge graven Friesche terpen hebben vele voorwer pen die herinneren aan het dagelijksch leven van de Friesche voorvaderen, in dit museum een veilige en doelmatige bewaarplaats ver kregen. Op museumgebied is er nog meer in Leeuwarden: het Museum voor Indonesische en Chineesche kunst en het Friesch Natuurhisto risch Museum, welker namen reeds voldoende aanduiden, wat men er kan vinden; de Pier Pandertempel, waarin een aantal der kostelijk ste scheppingen van den Frieschen beeldhou wer Pier Pander is geplaatst. De Oldehove, niet de hoogste, maar wel de oudste toren van Leeuwarden, kan per lift al heel gemakkelijk worden bestegen en biedt dan van den top den bezoeker een fraai uitzicht over de stad en wijde omgeving, bij helder weer zelfs over oen groot deel van Friesland. Bezienswaardige gebouwen zijn verder de Groote of Jacobijner Kerk, met de graven der Friesche stadhouders, de Kanselarij, voormalige zetel van het Hof van Friesland, thans Rijks archief en Provinciale Bibliotheek, de R.K. Bonifaciuskerk, het Paleis van Justitie, de Oude Waag, enz. Ook in andere plaatsen van de provincie zijn nog bezienswaardigheden in overvloed. Het natuurschoon van Friesland. Wanneer we nu gaan spreken over het na tuurschoon van Friesland, dan mogen we zeg gen, dat deze provincie den natuurminnaar veel bekoorlijks biedt in groote verscheidenheid. Het Friesche landschap heeft de laatste jaren enthousiaste bewonderaars getrokken en steeds meerderen komen van de schoonheid ervan ge nieten. In geen enkele provincie van ons land is een zoo uitgestrekt merengebied en nergens vindt men dan ook zoo'n prachtige gelegenheid om op de wijde wateren zich over te geven aan de De Oldehove te Leeuwarden. genoegens van zeilen en varen. De wonder mooie boeken van den Wargaster predikant De Stoppelaar, waarin zoo talrijke kleurige en levendige tafereeltjes worden beschreven, heb ben hun inspiratie gevonden in het Friesche waterland, met zijn wuivende rietpluimen en forsche „pompebledden" met de roodbedakte boerenwoningen en de met donker boomengroen omzoomde weilanden, met de wijde watervlakte vol schuimende golvenkoppen of de vredige avondstilte, waarbij de ondergaande zon dui zenden schitterlichtjes toovert op het kalbbe- lende meer. Meermalen zijn er in dit waterland dagen van bijzonder gebeuren, hoogtijdagen van de Friesche watersport, n.l. als er zeilwedstrijden plaats hebben,b.v.. op het Grouwster Pikmeer of op het Sneèker' Meer, die hiervoor wel de meest bekendste plaatsen zijn. Wie dan ziet, hoe een frissche koelte de blanke zeilen bolt van de honderden grootere en kleinere zeilers, hoe tal van motorbooten in snelle vaart de wateren doorkruisen en groote stoombooten vol van vroolijke feestgangers statig komen aandrijven, terwijl de zon de plaats van het waterfeest in gouden gloed zet, die aanschouwt Friesland op z'n schoonst en zal zich niet verwonderen, nat zoovele duizenden van dit-schoone willen mee genieten. Maar ook heeft Friesland schoonheid van an deren aard. Het mag zich beroemen op het bezit van fraaie bosschen en wijde heidevelden, die niet onderdoen voor wat elders in ons land in dit opzicht is te vinden. Al is dan de opper vlakte aan heide vooral in de laatste kwart eeuw tengevolge van de ontginningen heel wat ingeslonken, het Oosten en Zuid-Oosten der provincie bezitten nog voldoende heide om den bezoeker te imponeeren. En voorts zijn er de vele uitgestrekte complexen bosschen. Deze vindt men b.v. in de omgeving van Wijnje- terp, Olterterp, en Beetsterzwaag, waar vroe ger tal van Friesche adellijke families hun landhuizen stichtten; in het niet ver vandaar gelegen Bakkeveen, nabij de drieprovinciën- grens: in de omgeving van het hoogste punt van Friesland: te Appelscha, waar de Friezen hun eigen volkssanatorium hebben gebouwd en waar dichte dennenbosschen afwisselen met de bekende zandduinen: in het overbekende bij Heerenveen gelegen Oranjewoud, stichting van Prinses Albertine Agnes van Oranje, dochter van Prins Frederik Hendrik, waar anderhalve eeuw de telgen van ons vorstenhuis hun zomer verblijf hadden en dat tegenwoordig een steeds meer gezocht vaeantieoord wordt: tenslotte in het eveneens veel genoemde en veel ge roemde Gaasterland, een hooggelegen streek in den Zuid-West hoek aan de voormalige Zui derzee, waar de Friezen geen dijk behoefden te leggen om het zeewater te keeren. Een fraai en vredig oord Is dit Gaasterland, ook reeds door menig vacantieganger gewaardeerd, om dat het hem de veelbegeerde rust schonk en hem tegelijk van vele ideale plekjes natuur schoon deed genieten. Zeker ,er zijn nog meer plaatsen in Fries land, die er bekoorlijk uitzien. Het is de afsluit dijk, welke deze gelegenheid, meer dan ze tot heden bestond, heeft geschapen, en die daar door zeker in de toekomst er toe zal meewer ken, dat tusschen de verschillende deelen van ons kleine landje een hechter band zal komen, een band van beter kennen en begrijpen en waardeeren. Overleg, de kern van een juiste huishouding! Een goede werkverdeeling verschaft meer tijd voor man en kinderen. door TINE BREEBAART. Op de Friesche Meren (Zeilen op de Wijde Ee) Indien een huisvrouw hare dagelijksche bezig heden van dag tot dag indeelt, dan zal zij hier door aangenamer, maar ook rustiger werken; en tevens vroeger klaar zijn dan anders. Niet alleen in het gezin met een dienstbode, doch ook daar. waar minder hulp aanwezig is, moet aan 'n regelmatig werken streng de hand worden gehouden en volgens een rooster ge werkt worden. In de eerste plaats moeten de dagelijksche, steeds terugkeerende bezigheden in vaste volg orde gedaan wonden, terwijl men er rekening mede moet houden liefst op de beneden verdie ping bezig te zijn op die uren, dat melkboer, bakker, groentenboer enz. komen en het zoo zien te schikken met de leveranciers, dat zij allen bijna zooveel mogelijk tegelijk komen. In een gezin waar geen hulp aanwezig is, kan des avonds tevoren de ontbijttafel gedekt wor den, zoodat de huisvrouw, dan slechts thee be hoeft te zetten en brood te snijden. Wordt er nu pap gegeten aan het ontbijt, dan is deze daags tevoren gekookt en behoeft slechts even opgewarmd te worden. Nooöig is dit laatste niet meer, daar de vlugkokende havermout in minder dan geen tijd klaar is. Indien men nu rekent, dat om half negen man en kinderen vertrokken zijn, dan moet het eerste werk zijn bedden afhalen, waschtafels schoonmaken en eventueel achtergelaten klee- dingsstukken opruimen. Zijn de kinderen grooter, dan moet er streng de hand aan worden gehouden, dat zij zelf voor het afhalen van hun bed zorgen en alles oprui men wat noodig is. Het eerste werk is nu, de dagelijksche beurt van de huiskamer, daarna volgen slaapkamers, gangen trappen en keuken vegen en stof afne- nemen, groenten schoonmaken en aardappelen schillen. Is ae groote wasch aan huis, dan wordt deze 's Maandags in soda-water gezet en Dinsdags gewasschen, hetzelfde geldt voor de kleine wasch, terwijl dan tevens om beurten een slaapkamer gedaan kan worden. Woensdags woon- of zitkamer extra, Donder dags strijken, Vrijdags gang, trappen en keuken een extra beurt, terwijl de Zaterdag zooveel mogelijk vrijgemaakt moet worden en tevens de voorbereidingen van het middagmaal voor 's Zondags gemaakt wordt. Zaterdagmiddag moet ook voor de huisvrouw zooveel mogelijk een vrije middag zijn, die aan man en kinderen gewijd moet worden. Wij hebben in groote trekken een idee voor een werkverdeeling aangegeven, die echter ge heel afhangt van de grootte van het huis en de beschikbare hulp, doch de huisvrouw zelve moet deze naai- eigen behoeften aanvullen of veran deren. Zeker is, dat door een rationeele werkwijze zeer veel tijd gespaard kan worden door vele huisvrouwen, die tevens op nuttiger en aange namer wijze besteed kan worden, dan in doelloos versnipperen van arbeidskracht, waarmede nie- nand gebaat ia g. o. m. s, Belas* Telet. No. r J VT DOE biiiy Hierboven vindt r knipsels uit adverten van 1 September he Zooals wij de vorig zet is het nu tie kuns advertentie bovenst hooren. Daartoe moe opgeplakt en daar a advertentie het uitkn Elke serie dient aj met vermelding van waarin de advertent De volgende week serie uitknipsels uit nummer van deze v zoo voort, totdat h blad van 6 Ocober t NIEUW EDUA SPAD Leidsc ing. f De invloed van de i de onze is, schoon ou kenis geweest. In i kingen noemde ik bertus van Bosch. I Nederlandsche verta Quichotte in het lie schreef Nicolaas He burg introduceerde I tische comedle. Dit j eeuw. Pas in onze dage: beroemde Castiliaansi Blasco Hanez onder moet zeker Zama worden. Het is een weinig schrijver ons geeft 1 bevolking. Hard, ges] opvliegend, bijgeloovii lijk, zoo schildert hij van den Spaanschen die hem voedt. Spade en Dolk zijn en de haat van Ma zijn akker, die voor is, wier nooden hij Vervult. Haat tegen gezin, de andere eisc iders geaard zijn willen erkeni moeten botsen en tw- giftige haat. Kain lende gezinnen beeld lorre, doodsche dor] ulking, zijn enkele apotheker Don Di fen en menschen dc 'e aard van den Ca len schrijver zelf. Met Spade en Do tet epos van de boen •viest beeld overigens landbouwer voor zij Itreuvels' Vlaschaan

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4