Biesh - B 1 BETALEN BELASTING VOOI 0 40 De Commissie voor de „Bloemendaalsche Winkelweek" besloot deze reeds op Maandag 18 September a.s. te openen; de sluiting heeft zeker niet vroeger plaats dan Donderdag 28 September a.s. - Zegt het voort! a >v Illllllll L WRUKX ONZE N AJAARS- RECLAME-CAMPAGNE. K Cl Mr. Cornelisstraat c- 38 .en, 5t ititeit ijzen. ïhuii PEND Veli ma b. d J ^ev .men*" .,efc voor ze jgtoe ii asch 25 .«beste oQd' 'igste k.s xf UIT BOEK EN BLAD. SPORT. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. Han van Hoik AFWEZIG J. J. Westenburg Wratten zijn leelijk BBBBBBG B B B B B B B B B B B B B B E 3BBBBBBBBBBBBBBBBB Van Rijkswege zijn de aardappelen verhoogd in prijs, wij berekenen echter de oude bekende lage prijzen. Eigenheimers 6ct. per K.G. Zeeuwsche Bonten 7 ct, per K.G. Duin-Aardappelen 8 ct. per K.G. lO K.G. 70 ct. Tel. 15014 iEBBBBBEBEBEBBSEEEEESBEEBEEEE Belas' Telef. No. r 1 VERC GGE ei billijke t en!6238 mtrek. 104 smaat. TR. K>4 dag arlen chen MiajS Telef of i ia) reclame -''«en ui ar te verici <3 A* J» Hierboven vindt men de eerste reeks uit knipsels uit advertenties, die in het nummer van 1 September hebben gestaan. Zooals wij de vorige week uiteen hebben ge zet is het nu de kunst, uit te zoeken, tot welke advertentie bovenstaande fragmenten be- hooren. Daartoe moeten de uitknipsels worden opgeplakt en daar achter vermeld, tot welke advertentie het uitknipsel behoort. Elke serie dient apart te worden opgeplakt, met vermelding van den datum der courant, Waarin de advertenties voorkwamen. De volgende week plaatsen wij een nieuwe serie uitknipsels uit advertenties, die in het nummer van deze week voorkomen en gaan zoo voort, totdat het laatste puzzle in het blad van 6 Ocober verschenen is, waarna wij de oplossingen tegemoet zien. Als len prijs loven wij uit: een bedrag van f 15, als tweeden prijs een bedrag van f 10; als derden prijs een bedrag van f 5, als vier den prijs een bedrag van f 2.50 en nog een tweetal troostprijzen. Inzendingen kunnen geschieden tot Dinsdag 10 October des middags 12 uur aan een der volgende adressen: Hoofdkantoor: Cruquiusstraat 19, Haarlem; Bijkantoor; Bloemendaalsche weg 42, Bloe- mendaal; Bijkantoor: Prof. van Vlotenweg 5, Bloe- mendaal; in gesloten enveloppe met opschrift: Najaarsreclamecampagne Het Bloemendaalsch Weekblad, NIEUWE BOEKEN. 1 EDUABDO ZAMACOIS: MET SPADE EN DOEK. (N. V. Leidsche Uitg. Mij. Leiden '32, ing. f 3.90; geb. f 4.90.) De invloed van de Spaansche letterkunde op de onze is, schoon oud, nooit van groote betee- kenis geweest. In een mijner vorige bespre kingen noemde ik U den zonderlingen Lam- bertus van Bosch. Hij was de eerste die een Nederlandsche vertaling van Cervantes' Don Quiehotte in bet licht gaf. Picareske romans schreef Nicolaas Heinsius; Thecdoor Roden burg introduceerde hier de Spaansche roman tische comedle. Dit geschiedde alles in de 17e eeuw. Pas in onze dagen komen vertalingen vah beroemde Castiliaansehe schrijvers als Vincente lasco Hanez onder vele oogen. Naast hem moet zeker Zamacois met eere genoemd worden. Het is een weinig opwekkend beeld dat de 'chrijver ons geeft van de Spaansche boeren- volking. Hard, gesloten, koppig, stug, wreed, pvliegend, bijgeloovig, bekrompen en achter- k, zoo schildert hij het ras. De eenige liefde au den Spaanschen boer is die voor de grond ie hem voedt. Spade en. Dolk zijn de symbolen van de liefde n de haat van Manuel Santoyo. Liefde voor Jn akker, die voor hem als een levend wezen wier nooden hij kent, wier wenschen hij ervult. Haat tegen zijn broer Leandro en zijn ezin, de andere eiscben stellen aan het leven, öers geaard zijn en zijn alleenheerschappij iet willen erkennen. Manuel en Leandro oeten botsen en twee gezinnen gaan onder in e giftige haat. Kain en AbelOm de strij- ende gezinnen beeldt Zamacois het miezerige, orre, doodsche dorp met zijn armzalige be- "lking, zijn enkele notabelen, van wie alleen e apotheker Don Diosdado het wezen van din- ®n en menschen doorziet. Zijn theoriën over e aard van den Castiliaan zijn zeker die van "n schrijver zelf. Met Spade en Dolk is inderdaad geworden t epos van de boerenbevolking in Spanje. Een iest beeld overigens, dat in de liefde, van den "dbouwer voor zijn grond doet denken aan treuvels' Vlaschaard, in zijn tragiek, zijn ver wording. en erfelijke belasting aan Zola's La Terre en aan Queriöo's Menschenwee. Met deze vergelijking is dan tevens een oordeel uit gesproken. Dr. Maik Brouwer verzorgde de vertaling. Zjjn taak moet heel zwaar geweest zijn en er zouden vele plaatsen aan te wijzen zijn, waar hij in de weergave van de oorspronkelijke tekst moet gefaald hebben. Daartegenover treft het aangenaam dat hij herhaaldelijk typisch Nederlandsche uidrukkingen wist te vinden, die, blijkens het verband, het Spaanseh uitnemend weergeven. Of het aan den vertaler of aan den schrijver ligt, dat de personen uit de roman soms gruwelijk boekerig spreken, kan ik niet beoordeelen. Maar zinnen als de volgende uit de mond van een ongeletterden boer: „Gevolg gevend aan een onbewuste erfe' lijke drang, pogen wij alles te verbergen wat er in ons omgaat: ontroering, liefde, weerspannig heid. Dat heeft ons argwanend, sluw en gesloten gemaakt. Wij probeeren kuisch te zijn terwijl wij innerlijk branden", enz., zijn natuurlijk on verdedigbaar. Het vervolg op met Spade en Dolk, getiteld Levend-Dooden, waarin Zamacois het leven in een Spaanseh tuchthuis behandeld, hoop ik eer lang voor de lezers van Het Bloemendaalsch Weekblad te bespreken. S. VOETBAL. Na den wedstrijd tegen K.F.C. kwam Bloemen daal twee maal in het veld: op Koninginnedag tegen een R.C.H.-combinatie en Zondag JX tegen een R.C.H.-combinatie en Zondag jX stellend hooge cijfers verloren: de Racing club zegevierde met 83, terwijl A.F.C. ons een zware 94 nederlaag toebracht. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat de oorzaak dezer débaeles te zoeken is in de achter hoede. Zoo is 't ook. Het achtertrio resp. be staande uit Huisman-Jonkergouw, Immer en Huisman, Immer, Bakker, bracht er in deze ont moetingen niets van terecht. Tegen R.C.H. ging het goed, tot in de tweede helft, toen wü een 31 voorsprong veroverd hadden. Dan kwam een onbegrijpelijke inzinking. De grootste en meest onbegrijpelijke blunders werden gemaakt, zoodat in minder dan geen tijd het ijverige aanvalskwintet der tegenpartij een zeven tal goals scoorde. Het doelpunten werd him al bijzonder gemakkelijk gemaakt: onze backs speelden luk raak, zonder eenig systeem. De opstelling leek naar niets, terwijl Huisman volkomen de kluts kwijt raakte, en schoten, die in normale omstandigheden hem geen enkele moeilijkheid opgeleverd zouden hebben, zonder eenigen tegenstand liet pas- sceren. Deze wedstrijd had overigens een merkwaar dig verloop: niet minder dan 5 spelers liepen blessures op Bij R.C.H. moest eerst de middenvoor Kedde wegens een knieverwonding het veld verlaten. Zijn plaasvervanger, van Es was amper in het veld, of hij moest retireeren, wegens een schou derbeen-breuk. Bij Bloemendaal waren het Frans Bakker, van Gelder en Jonkergouw, die zoodanige ver wondingen opliepen, dat zij Zondag niet fit ge noeg waren, om mee naar Amsterdam te gaan. En toch werd er zeer vriendschappelijk ge speeld. Er is geen oogenblik sprake geweest van onbehoorlijk spel. noch is één der twee en twintig spelers ook maar een moment de perken te buiten gegaan, zoodat de heer Paardebek, die rustig en correct leidde een makkelijke taak had. In de voorhoede werd de afwezigheid van de Bock sterk gevoeld. Kammeyer kon maar niet loskomen, waaraan het onvoldoende toespelen niet vreemd was. Aan de andere zijde gaf van Leuven blijk een aanwinst te zijn. Niet alleen dat hij twee zeer goede doelpunten maakte, ook zijn opbrengen, passeeren en zijn spelbegrip stempelt hem tot een goede tweede klas-speler. De derde goal kwam van de voet van Hoger- varst, wiens debuut niet onvoldoende was, maar die toch aan snelheid en bewegelijkheid moet vinnen, om zich een vaste plaats in het eerste elftal te veroveren. In de middenlinie ging hét niet, zooals wij dit wenschen. Beyk speelde een alleszins voldoende partij, doch de beide Köhlers maakten tactisch te veel fouten. H. Kohier houdt het spel te kort, terwijl hij het tempo niet aan kan geven, noch vol kan houden. J. Kohier hield den bal te lang bij zich, waardoor menige aanval on derbroken kon worden. Naar AFC vertrokken wij met drie invallers voor F. Bakker, Van Gelder en Jonkergouw. De samenstelling van het elftal was daardoor als volgt: Huisman Immer Bakker H. Kohier Beijk J. Kohier de Bock Hogervarst Leemhuis Kammeijer v. Leuven Al spoedig na den aanvang bleek, dat het in de verdediging weer mis was. De AFC voorhoede die wel snel, maar middelmatig was, had al direct na den aanvang succes. Direct bleek ons dat de achterhoede weer niet op dreef was, en ook niet op dreef kon komen. Er ontstonden gapingen, waarvan de AFC'ers naar behooren profiteeren, zoodat met regelmatige tusschen- poozen gedurende de eerste helft de score tot zeven werd opgevoerd. Hiertegenover wisten de onzen slechts een doelpunt te stellen. In de tweede helft was de opstelling gewij zigd. Immer verhuisde naar zijn oude plaats in de middenlinie, J. Kohier naar de voorhoede. Hogervorst speelde thans linkshalf en H. Koh ier rechtsback. Deze omzetting bleek een ver betering te zijn. Er werd nu meer tegenstand geboden en onze voorhoede kon grooter activi teit ontplooien, waarvan drie goede goals het gevolg waren. Vooral de laatste, een schitterend schot van de Bock verdient vermelding. Het gelukte dan AFC nog twee maal Huisman te passeeren. Ook in deze ontmoeting deed onze aanval zijn plicht. Van de vier doelppunten namen Van Leuven en de Bock er elk twee voor hun re kening. As. Zondag speelt Bloemendaal een vriend schappelijke wedstrijd (de laatste voor de com petitie) tegen RCH in het Heetnsteedsche Sport park. Een mooie gelegenheid om zich na de faillure van Koninginnedag te rehabiliteeren. In het elftal zijn, wat de verdediging betreft, be langrijke wijzigingen aangebracht. Dit was noodzakelijk in de ondervindingen van de laat ste weken. Huisman en Co Bakker zijn ver vangen, terwijl in de mdddeninie N. de Wilde, een junior-speler, is opgenomen. Zoo verschijnt Bloemendaal in de volgende op stelling: Metten Jonkergouw J. Kohier Immer Beijk N. de Wilde de Bock T. Bakker v. Gelder Kammeijer v. Leuven Zondagmorgen spelen op het Bloemendaal- terrein de veteranen tegen een combinatie, oud tegen jong. De veteranen brengen de volgende „grootheden" in het veld: G. Strik J. IJfs Co Bakker Duitemeijer v. Delden P. Parson N. N. Sun ter J. Beyk Kopjes Nleman M. Strik De combinatie is als volgt samengesteld: Jae. Nol Ad. Cassee Duisterhof Röbken P. Wille Akersloot Dankervoort v. d. Linde J. de Vries v. Bijl P. Kok Aan het V.V.A.-jeugd tournooi neemt bloemen daal Zondag deel met het volgende jeugdelftal: D. Al Rijs Kramer Boelhouwer v. d. Werff v. d. Linde K es ting Veen Leemhuis Roosdorp Hartman PRACTISCHE HUISJAPON. Ook voor gezette figuren. 838. Hoewel deze japon als huisjapon is aangegeven, leent zich het model even zeer om van 'n meer gekleede stof gemaakt te worden, dan de ze, die wij ons van vlisco of 'n andere wascli- stof gedacht heb ben. In dit ge val zouden wij ook de zakken laten vervallen, en het voor- en achterpand op de zijstukken stikken. Voor- en ach terbaan loopen over de geheele lengte der ja pon, terwijl ter onderbreking van de lijn een kleine garnee ring is aange bracht in den vorm van een klein vlindertje van glasbatist, dat door twee inknippen wordt gehaald. Ook de mouwomslagen zijn van glasbatist. Voor een meer ge kleed model worden bij voorkeur lange mouwen gekozen, zooals de afbeelding ter zijde aangeeft. Het model leent zich eveneens zeer goed om door meer gezette figuren ge dragen te worden. Patronen kan men in alle gewenschte maten bestellen onder Nr. 838. De prijs bedraagt ƒ0.58. VOOR ONZE LEZERESSEN. Patronen worden toegezonden na ontvangst van het bedrag op postrekening 62626 van den Modedienst, Den Haag, oi na Inzending per postwissel of in postzegels aan de Mode redactrice, Roelofstraat 109, Den Haag. Ge wenschte maat en nummer vermelden. D 45 Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pred. te Oegstgeest. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Overveen. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur Dr. G. A. Klap, em. pred., Haarlem. Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Trouw of Ontrouw?" (Openb. 2, vs. 4.) Geref. kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Drs. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur Drs. J. C. Brussaard. Onderwerp Catechismus Zondag 2. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30 uur Gezongen H. Mis. Donderdag 14 September. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. Zaterdag 16 Sept. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. WAT KOST HET WERELDRECORD? Soms kost het iemands leven, zooals we nog kortgeleden aan het geval met de Duitsche lang- zwemster hebben kunnen zien. Voor zoover het schepen betreft, kost het meestal alleen veel geld. Zoo leest men in een Engelsch blad. dat het Italiaansche stoomvaartuig „Rex", aan welks naam het wereldrecord snel-ooeaanstoomen is verbonden, den reederijen slapelooze nachten heeft bezorgd. In Juni j.l. legde de „Bremen" het traject New YorkCherbourg in 4 dagen 16 uur en 51 minuten af; de gemiddelde snel heid bedroeg toen 26,51 knoopen per uur. Thans is de „Rex" er in geslaagd de 27 knoopen per uur te halen, terwijl de „Bremen" het niet ver der dan 26.5 heeft gebracht. Wat deze halve knoop gekost heeft weten echter alleen de ree- ders. In verband hiermede is een bijzonder tref fend voorbeeld te geven. Gedurende meer dan 20 jaar was de oude „Mauretania" recordhoud- ster. Toen dit schip de kolen afschafte en men tot het gebruik van olie overging, bleek dat men, indien men de snelheid van 23 op 26 knoopen bracht, per dag 2.000 pond sterling meer voor brandstof zou hebben uit te trekken. En het betrof hier nog maar een schip van 32 duizend ton. Men kan zich dus voorstellen, welke bedra gen met recordpogingen gemoeid zijn, wanneer vaartuigen van meer dan 50.000 ton gaan mede dingen. De bergbeklimmer moet niet achterwaarts zien, dat maakt duizelig. Bij vonnis van de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem van 20 Juni 1933 is in staat van fail lissement verklaardA. VAN RIESSEN tuinder, Monnikenweg Beverwijk, met benoeming van den E.A. Heer Jhr. Mr. E. J. STRIGK VAN LIN- SCHOTEN tot 'Rechter commissaris en van on- dergeteekende tot curator; tevens werd door den E. A. Heer Rechter Commis saris bepaald: le. dat de verificatie vergadering zal plaats vinden op Dinsdag 10 Oc tober 1933 des nam. te 4 uup in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat no. 81 te Haarlem; 2e. dat 't indienen der schuldvorderingen zal moe ten geschieden vóór 25 Sept. a.s. ten kantore van den curator, Ged. Oude gracht no. 63 te Haarlem. De Curator Mr. P. TIDEMAN. Haarlem 5 Sept. '33. Bij vonnis van de Ar- rondissements-Rechtbahk te Haarlem van 20 Juni 1933 is in staat van fail lissement verklaard: S. OPGELDER, bloembollen- kweeker, Dahlialaan te Wijk aan Zee, met be noeming van den E.A. Heer Jhr. Mr. E. J. STRICK VAN KIN SCHOTEN tot Rechter Commissaris en van on- dergeteekende tot curator; tevens werd door den E. A. Heer Rechter Commis saris bepaald: le. dat de verificatie vergadering zal plaats vinden op Dinsdag 10 Oc tober 1933 des nam. te 4 uur in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat no. 81 te Haarlem; 2e. dat 't indienen der schuldvorderingen zal moe ten geschieden vóór 25 Sept. a.s. ten kantore van den curator, Ged. Oude gracht no. 63 te Haarlem. De Curator Mr. P. TIDEMAN. Haarlem 5 Sept. '33. Dipl. K. N. T. V, heeft haar pianolessen HERVAT. Aerdenhout, Diistoliaam 12. Tel. 26340. ARTS, van 917 September. verwijdert ze met Wrat- tol. Flacons a 75 cent. Voor engros: Fa. B. MEINDERSMA Den Haag - Amsterdam Sneelc

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 5