TWEEDE BLAD ijk Lil III TENHO "an JIM, DE ZOON VAN BOBBY ONZE NAJAARS-REC LAME-CAMPAGNE. 1elk v eV H 1bi° «is-r 'S\ Mamaaa Losse Blaadjes. Herfstmode. Brokjes Levenswijsheid. Volhardend wachten. N- v- lLISr pma? 35 127 -Vaam 1 - -JIVE x SS L0k/e£ne, 1 voeu B 8- 5 REEl E H ALEN &S GL en. Vïe V SCHAAKRUBRIEK. (Alleen voor dames!) Voor ditmaal Is mijn klein gedicht Uitsluitend tot de vrouw gericht, 't Gaat over „mode", wat de man Slechts matigjes bekoren kan. Als 't onderwerp hem interesseert Wordt 't door mevrouw wel gewaardeerd, Maar meestal vindt zij 't zóó wel goed, Als hij de reek'ning maar voldoet! Nog Immer, dames, eischt de lijn, Dat uw verschijning slank moet zijn, Zoodat gij steeds vermijden zult Al wat gezet maakt en gevuld. Beoefen dus de matigheid. Gauw wreekt zich hier nalatigheid! Maar overdrijf het niet te veel: Dan ziet ge van den honger scheel! Om rank en slank is 'tmaar te doen: Strak zijn de tailles dit seizoen, En nauw zijn ook de rokken, die De heup omspannen tot de knie; Doch lager is weer overvloed Van ruimte dat 's voor 't loopen goed! Het lijkt, hoewel in 't klein misschien, Een afgezakte crinolien, Maar 't zal waarschijnlijk snoezig staan, Als 't sierlijk golft bij 't voorwaarts gaan! Zelfs gaat mevrouwtje dezen keer Bij Over-opoe in de leer En neemt charmeerend resultaat! 't Frou-frou van tafzij weet te baat. Hoe deze dracht bekoren zal In schouwburg, op concert of bal! Wat ook de tijd verand'ren zou, De vrouw blijft in haar hart steeds „Vrouw". De nieuwe mode decreteert; De schouders blijven gedrapeerd. Omwolk u met een breede vracht, Die luchtigjes dient aangebracht. De zóó gedoste maagdelijns Gelijken ranke vlinderkijns. Die ons omzweven met hun pracht Charmant is toch die nieuwe dracht! De kleur van 't haar, 't zij kort of lang, (Voor 't uiterlijk van veel belang!) Heeft ook verand'ring ondergaan. Het oude heeft weer afgedaan. 't Is nu niet meer platinablond, Hoe fraai u deze kleur ook stond. Hoeveel bewond'ring gij genoot Thans zij uw haarEgyptisch rood! Dat is natuurlijk geen bezwaar; Blondines en brunettenschaar Zet maar een pot met menie klaar En dompel daarin al uw haar! Dan droogt gij 't nog een uur of zes En klaar is 't, schoone lezeres! Met 't resultaat wensch 'k u succes En eindig hier mijn mode-les. (nadruk verboden) In onzen „modernen" tijd geldt activiteit voor het teeken van kracht. Vooral onder de werklooze jeugd, die het ledig zijn moede is, heeft de gedachte post gevat, als zou men louter door in beweging te zijn, zijn flinkheid toonen. Goeddeels zijn de uitspattingen in bin nen- en buitenland, waarbij militair vertoon van burgers tot ongeregeldheden leidt, het ge volg van deze opvatting. Men heeft niets be ters te doen, daarom exerceert men, daarom protesteert men, daarom betoogt men. Er ligt iets krampachtigs in dit vaak zon derling krachtsvertoon. Het moet alles gauw gaan, het moet radicaal gaan, het moet met geweld gaan. In dit snelle en grondige en ge welddadige ligt de eigenlijke bekoring, meer nog dan in de uitkomst van de vaak zinlooze handelingen. De nieuwe waan, welke de aarde geeselt, is geen onbegrijpelijk wonder. Zelden is een ziekte gemakkelijker te verklaren dan deze. Zij moest wel komen, men heeft haar met de roekelooste middelen uitgelokt. Koppig heeft men zich verzet tegen de eenige oplossing, van het heusch niet zoo moeilijke economische vraagstuk. Liever liet men de wereld te gronde gaan, dan afstand te doen van zijn bekrompen vooroordeelen en van zijn verouderde werk wijzen. Doch de oorzaken van het euvel thans daargelaten, zooveel is zeker, dat de werk looze en broodlooze jeugd alle reden heeft zich te verweren tegen een generatie, die achter jarenlang praten en overleggen haar onwil tot daden heeft gemaskeerd. Begrijpelijk is, dat er een terugslag moest komen op de sabotage van het oudere geslacht en dat de jongeren, beu van het dralen, de daad gingen verheerlijken en tot overijling bekeerd zijn. Als er maar iets geschiedt, wat het dan ook moge wezen; als de handen maar iets te doen krijgen en de beenen maar in beweging mogen komen; als het hart maar onstuimig mag kloppen en de keel zich mag heesch schreeuwen aan leuzen. Als er maar werk aan den winkel is! Het woord „wachten" heeft onder ons een bedenkelijken klank gekregen. Wie wil wach ten? Wie kan wachten? Ik geloof, dat de laatste vraag het belang- door G. Th. ROTMAN. 35. Jim's auto schiet met luid gepaf Nu op een tweede schutting af, Rijdt heel het ding subiet in puin En arriveert wéér in een tuin. Hier zitten, boven op 't balkon, Zich koest'rend in de zomerzon, Genietend van hun kopje thee Drie dames knus in rust en vrêe. 36. Daar komt de auto aangesneld! Zij vliegt met hevig veel geweld Bom! tegen d'achtergevel aan En komt daardoor terstond tot staan, Maar nadat eerst één der pilaren Van net balkon is stukgevaren, 't Balkon schiet, hoepla, naar benêe, Al wat er op zit, dat moet mee. 37. De dames schoten naar beneden, Waar zijprecies in d'auto gleden! Ze kwamen dus op de kussens neer En deden zich totaal geen zeer. Jim, zonder nader overwegen, Klimt fluks naar boven daarentegen En hij verdwijnt zijn pop „incluis Door de balkondeur in het huis. 38. Hij steekt zich daar op zijn gemak In 't prachtige matrozenpak En vindt zichzelf een heele Piet Als hij zich in den spiegel ziet; Dan gaat hij wat door 't huis aan 't dwaler Of daar niets lekkers is te halen; Hij heeft daarboven 't rijk alleen En zwerft door alle kamers heen rijkst is. Achter onzen onwil tot wachten ver schuilen wij onze onmacht tot wachten. Wij zijn verzwakt door oorlog, revolutie en distri butie, ontzenuwd door spanningen, door ont goochelingen ontmoedigd. Wij hebben onzen weerstand verloren. Wij zijn prikkelbaar ge worden als humeurige vrouwen, ongeduldig als kleine kinderen. Wij lijken op hondjes, die keffen tegen de maan, op schichtige paarden, die bij den eersten spoorslag op hol slaan. Is dergelijke activiteit teeken van zwakte of teeken van kracht? O, het misplaatste gebaar van mannelijkheid bij dat zielige onvermogen! Kracht, die meer dan een pose is, uit zich in rust en geduld. Het zijn de rustigen en de ge- duldigen, die in dezen baaierd van waanzin vol hardend op den terugkeer van de redelijkheid wachten, zij zijn het die de zieke wereld door haar crisis heen zullen helpen. Zij zijn de witte bloedlichaampjes, die in him onzichtbaren, onmerkbaren strijd tegen de ziektekiemen ten slotte de sterksten zullen blijken te zijn. In dezen tijd van krampachtige activiteit kan het zijn nut hebben, de aandacht op de betee- kenis van het wachten te vestigen. Niets vergt zooveel geestkracht als wach ten. Voor een dag wachten is meer zelfbeheer- sching noodig dan voor tien dagen actie. Maar als die dag tot een week wordt en die week tot een maand... De wereldgeschiedenis kent hel dinnen en helden, wier verdienste in het jaren lang wachten bestaan heeft. Zij verloren den moed niet, zij hielden zich op peil en zij bleven waakzaam turen op het toekomstige tijdstip, dat hun geduld zou beloonen. Er zijn omstandigheden, waaronder men met wachten meer bereikt dan met doen. Een veld heer, die overhaast slag levert; een staatsman, die het juiste oogenblik door overijling ver speelt; een minnaar, die de liefde geen tijd laat tot rijpen, zij gelijken op den landman, die wil zaaien en maaien tegelijk. Volharden in het wachten is moeilijker dan volharden in den strijd. Spreekwoordelijk is de houding van de kat met de muis. Vaak valt er niet te strijden. De vingers jeuken van onge duld, de voeten trappelen, het hart klopt, maar men krijgt geen kans om zijn actie te ontladen. Met een voortijdige uitbarsting zou men alles bederven. Hoeveel moet men vaak over zijn kant laten gaan, hoevaak zich intoomen, hoe sterk zich remmen ter wille van het welslagen van de zaak, waaraan men zich heeft gewijd. Dan komt het er op aan, over kracht te beschik ken; dan is de kracht om te doen niet vol doende, dan heeft men een kracht noodig van hooger orde: de kracht om te laten. Perioden, waarin wachten is voorgeschreven, geven de beste gelegenheid tot zelfkennis. In de hitte van het gevecht meenen wij soms sterk te zijn, tot het gebrek aan volharding bij het wachten ons als zwakkelingen ten toon stelt. H. G. CANNEGIETER. WETENSCHAPPELIJK HOEKJE, Het Philosopisch Gezelschap tot bevorde ring van Leergangen in zuivere rede bericht, dat Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysin- ga, Ds, E. J. van der Brugh, J. Flentge én Dr. W. A van der Vet gedurende het winter halfjaar 1933/1934 deze leergangen zullen geven: Dr. W A. van der Vet zal op de Woens dagavonden van 4 October t.m. 25 Oct. 1933, in totaal 4 avonden, telkens te 8 uur, een leergang geven over: „Ware Zelfkennis". De kostenbijdrage per persoon is gesteld op f 2.—. Ds E. J. van der Burgh zal op de Woens dagavonden van 1 November t.m. 29 Nov. 1933, in totaal 5 avonden, telkens te 8 uur, eenen leergang geven over: „Capita Selecta (8 hoofdstukken) uit de Christelijke dogma tiek wijsgeerig toegelicht". (Behandeld zullen worden: Openbaring, Christologie, de H. Geest, de Uitverkiezing, het laatste Oordeel). De kostenbijdrage is gesteld op f 2.50 per persoon. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga zal op de Woensdagavonden van 17 Januari t.m. 21 Februari 1934, in totaal 6 avonden tel kens te 8 uur, eenen leergang geven over: ,De wijsgeerige achtergrond van de Evan geliën". Behandeld zullen worden de Hellenistische wijsbegeerte, met name de Stoa; het Alexan- drinisme: Philo Judaeus Alexandrinus; de Gnosis; het karakter der Evangeliegeschie denis). De kostenbijdrage is gesteld op f 3.per persoon. De heer J. Flentge zal op Vrijdagavonden van 23 Feruari t.m. 23 Maart 1934, in totaal 5 avonden, telkens te 8 uur, eenen leergang geven over; ,,De subjectieve geest en zijne „occulte" verschijnselen." De kostenbijdrage is gesteld op f 2.50 per persoon. Alle voordrachten worden gehouden in een der zalen van het Universiteitsgebouw, Oude Manhuispoort, Amsterdam. Leden van het Bolland-Genootschap, leden van de Amsterdamscho vereeniging voor wijs begeerte, studenten, benevens allen, die zich voor de vier leergangen laten inschrijven: 10 pet, reductie. Echtparen: 15 pet. reductie. N.B. Belangstellenden hebben tot de eerste voordracht van eiken spreker vrijen toegang. GESCHIEDKUNDIG HOEKJE Het was een aardige gedachte van de hee- ren Van Riessen ons ter tentoonstelling voor het raam van ons bijkantoor Bloemendaalsche- weg 42 af te staan twee oudheden: het bord, dat de stichting der Chr. (thans M.U.L.O.) schoo 1 van 20 Sept. 1833 herdenkt en een spelkast, waarmee de vroegere schoolmeester zijn leerlingen spellen en lezen leerde. Het bord bevat het volgende opschrift: Deze school, gebouwd door de volijverige be moeiingen van H.H. Kerkmeesteren A. Bakels en H. W. Koch Lis en de krachtige medewer king van edele Menschenvrienden onder opzigt van den Heer K. de Geus, Stads Bouwmeester te Haarlem, is plechtig ingewijd den 20sten September 1833". Oudtijds was de Schoolmeester dezer school ook koster, klokkenist en doodgraver. Beide voorwerpen hefcben voor ons raam veel be kijks. bloemend MAC, asrii meiD U f!°V OUT voor I xii deze EDEP' tie van egelde é- zenden ggyEIEN, HOUD. - publiek ■3- .laatjes li -LDIG celd: „O' jjgg i op m .aar stel' .lENJAN' go vers' Q iT inderd kw .inderen plaatjes 0HJ» H Hierboven vindt men de derde reeks uit knipsels uit advertenties, die in het nummer van 15 September hebben gestaan. Zooals wij de vorige week uiteen hebben ge zet is het de kunst, uit te zoeken, tot welke advertentie bovenstaande fragmenten behooren. Daartoe moeten de uitknipsels worden opge plakt en daar achter vermeld, tot welke adver tentie het uitknipsel behoort. Elke serie dient apart te worden opgeplakt, met vermelding van den datum of het nummer der courant waarin de advertenties voorkwamen. De volgende week plaatsen wij een nieuwe serie uitknipsels uit advertenties, die in het nummer van deze week voorkomen en gaan zoo voort, totdat het laatste puzzle in het blad van 6 Oc tober verschenen is, waarna wij de oplossingen tegemoet zien. Als len prijs loven wij uit: een bedrag van f 15, als tweeden prijs een bedrag van f 10; als derden prijs een bedrag van f 5, als vierden prijs een bedrag van f 2.50 en nog een tweetal troost prijzen. Inzendingen kunnen geschieden tot Dinsdag 10 October des middags 12 uur aan een der vol gende adressen: Hoofdkantoor: Cruquiusstraat 19, Haarlem; Bijkantoor. Bloemendaalsche weg 42, Bloe- mendaal; Bijkantoor: Prof. van Vlotenweg 5, Bloemen- daal; in gesloten enveloppe met opschrift: Najaarsreclamecampagne „Het Bloemendaalsch Weekblad". KUNSTHOEKJE. SCHILDERIJEN. Tot en met 7 October 1933 (van 10—7.30 uur; 's Zondags van 2—1 uur) stelt de Kunstzaal „Reeker", Wagenweg 102 te Haarlem, schilderijen, teekeningen en grafische werken ten toon van Henriëtte Marcus en Albert Arens. De toegang is vrij. Wij komen op deze tentoonstelling terug. Oplossingen, bijdragen enz. te richten aan den Schaakredacteur, Cruquiusstraat 19, Haarlem. Probleem No. 396. J. D. van der Werf (Bolsward). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kgl, Dg4, Te3, Le8. Pf5, a3, b4, d4, e2, f3, f4. Zwart: Kd5, Lal, Pa5, <J6, f6, g6. De partij om een Shilling. Eens, zoo verhaalt O. C. Müller in „British Chess Magazine", kwam de bekende meester H. E. Bird (18301908), die anders stamgast bij Simpson was, ook bij Purcell, waar hij vlak bij de deur ging zitten om, zoodra iemand binnen kwam, die men voor een schaakklantje kon houden, hem direct te kunnen vangen. De overige beroepsspelers waren daardoor erg in de wiek geschoten en zetten hem een val. Op een keer, toen Bird zeer vroeg gekomen was, kwam een gezet en goed gekleed heer binnen, aan wien Bird voorstelde een partijtje te spelen om een Shilling. De vreemdeling verklaarde zich met luider stem bereid, met Bird om een Shilling te spelen. Toen Bird een groot aantal partij gewonnen had, legde de vreemdeling één Shilling op tafel, terwijl hij opmerkte, dat hij aangeboden had met Bird te Spelen om een Shilling. Oplossing Eindspelstudie No. 111. (H. Rinck). Stand der stukken: Wit: Ka6, b2, d2. Zwart: Ke5, b3, c5, d3. 1. Kb5, Kd5, (of 1Kd4; 2. Ka4, c4; 3, Kb4, KdS; 4. Kc3, Kc5; pat!); 2. Ka4 (Ka5?, Ke4; 3. Kb5, Kf3; 4. Kc4, Ke2; 5. Kc3, c4! en wint), c4, (Kc4; 3. Ka3! en niet 2Kd4, wegens 3. Kb3:); 3. Kb4 (niet 3. Ka5, wegens 3c3! en ook niet 3, Ka3, wegens 3Kc5; 4. Ka4, c3! en wint), Kd4; 4. Ka4 (niet 4. Ka3, wegens 4 Kc5 en niet 4. Kb5?, wegens 4c3!; 5. bc3:f of 5. dc3:f, Ke4 en wint), Kc5; 5. Ka3 (Ka5c3!Kd5; 6. Kb4 (Ka4?, c3!), Kd4; 7. Ka4 (Kb5c3! of 7. Ka3?, Kc5!) Ke4 (c38. bc3:f, Kc4; 9. Ka3!); 8. Kb4 (8. Ka3 Kf3; 9. Kb4, Ke2; 10. Kc3, Kdl; 11. Kc4:, Kd2: gevolgd door Kc2 en wint), Kd5; 9. Kc3! (9. Ka3 Ke5; 10. Ka4, c3!), Kc5 en pat (remise). 1. Ka5faalt na 1Ke4; 2. Kb5, Kf3; 3. Kc4, Ke2; 4. Kc3, c4! Oplossing Probleem No. 392. (H. L. Schuld, 18751920). Stand der stukken: Wit: Kgl, Del, Td7, La7, Lb3, Pd4, b6, c6, e5, f2. Zwart: Kc5, Dal, Ta5, Lbl, Ld8, a6, e6. 1. Td7—c7, enz. Goede oplossing ontvangen van H. W, van Dort,* te Haarlem. j

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 3