INGEZONDEN STUKKEN. SPORT. (bulten verantw. der Redactie). NAAR DE WERKVERSCHAFFING OF KOLONISATIE OP NIEUW-GUINEA Naar aanleiding van de oprichting der af deeling Haarlem van de Nederlandsehe Kolo- nisatievereenigmg „Nieuw-Guinea" verzoeken wij U, mijnheer de Redacteur, beleefd opname van het volgende: WAT IS KOLONISATIE? Kolonisatie bedoelt het stichten van een kolonie, hetzei in eigen land, danwel in de Ne derlandsehe bezittingen in Oost of West Indië. De Nederlandsehe Kolonisatie vereeniging „Nieuw-Guinea" heeft tot doel het vormen van een kolonie in Oost-Indië en wel in het bijzonder op het gewest „Nieuw-Guinea". Werkverschaffing wil zeggen „lijdelijk" werk zonder toekomst. Kolonisatie bedoelt het schep pen van een levenstaak. Wanneer wij jonge menschen, werken, in werkverschaffing, dan werken wij voor ons dagelijksch brood, zon der doel, zonder toekomst. Want opent de werkverschaffing voor mij en mijn gezin een toekomst? Neen! Gaan wij koloniseeren, dan werken wij "voor een doel, het zich scheppen van een toekomst Voor zijn gezin. Werkverschaffing of het wekelijks ontvan gen van een ondersteuning drukt een energieke jonge man terneer en ontneemt hem alle hoop op een toekomst. Kolonisatie zal hem opheffen uit zijn moedeloosheid en hem den strijd voor 't bestaan doen aanvaardn met een ruimen blik op de toekomst. Is kolonisatie mogelijk? De Nederlandsehe Kotonisatievereeniging Is opgericht met het doel voor jonge energieke menschen, het stich ten van een kolonie op Nieuw-Guinea moge lijk te maken, door hen allen steun en voor lichting te verleenen die noodig mocht blijken. Is Nieuw-Guinea geschikt voor kolonsatie? Van de landstreek genaamd „Vogelkop" de plaats van vestiging der kolonie, is bekend dat zij zeer vruchtbaar is, met op de berghel lingen een middelmatig koel klimaat. Voor wie is kolonsatie geschikt en ge- wenscht? Voor alle energieke menschen, ge huwd en ongehuwd, man en vrouw. Wij vestigen er den nadruk op, dat het niet onze bedoeling is de werkverschaffingen steun- verleeningen in eigen land te willen becriti- seeren, noch willen wij een hoerastemming wekken onder de duizenden slachtoffers der crisis, doch alle energieke mannen en vrouwen zouden wij willen toeroepen „overdenkt "iet kolonisatieplan, „Nieuw-Guinea". Het boekje „Nieuw-Guinea" roept! door den heer J. van Keppel? is het lezen en overdenken zeker waard. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Nederlandsehe Kolcnisatievereeniging „Nieuw- Guinea" is gaarne bereid inlichtingen te ver strekken. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing. Het bestuur der afdeeling Haarlem: H. A. TORCQUE, Voorz., Wouwermanstr. 32. A. J, GERRITSEN, Secr., Weteringstr. 14. W. DOLFIN, Penm., van, 'tHoffstr. 61. Mijnheer de Redacteur, Het spijt mij verschrikkelijk dat de heer Har tog zich heeft gestooten aan een onderdeel van mijne poppenkastvertooning, terwijl ik juist al mijn best doe niet alleen niemand te kwetsen, maar (al is 't dan soms aan het eind der laat ste akte) er altijd voor zorg de deugd te be- loonen. Laat den heer Hartog dit gezegd zijn met het verzoek het als waar op te nemen en laat hij als oprecht gemeend mijne verzekering aanvaarden, dat alle nationaliteiten, standen en andere soorten van menschen mij zoowel in mijn leven als in mijne vertooningen alle even lief zijn. Zoowei voor den heer Hartog als voor U, mijnheer de Redacteur, moet ik ronduit verkla ren, noch door het bestaan van het Jeugdhuis, noch door den inzender onderhouden te zijn. Het bestuur dat mij reeds lang kent, zou in deze voorstelling daartoe zeker ook geen aan leiding hebben gevonden, doch daar gaat het niet om. Het gaat er alleen om, dat ik, en niet alleen om den broode, een prettig contact met geheel mijln publiek niet alleen op prijs stel, maar noodig heb om mij de kracht te geven dit in derdaad moeilijk werk te verrichten. Ik zou er nog veel meer van kunnen zeggen, b.v. dat ik zeer vele goede Jcodsche vrienden tel, ik zou ook heel andere recensies dan de heer H. van mij geeft kunnen laten lezen, maar zal het hierbij, laten. Dat U mijnheer de Redacteur mij „geïmprovi seerd" neemt, bergt toch geen geheim in zich? Ik ben levend en gezond, U kunt mij zien, hoo- ren en tasten, ik ben een werkelijk bestaande poppedkasbvertooner. U dankzeggende voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. HERMAS. Noot van de Redactie. Toen wij bij zijn bezoek aan ons den heer Hermas zagen, herkenden wij in hem een ons bekend menschen- en kindervriend, zoodat wij met genoegen het bovenstaande van hem opne men. Wij sluiten hiermede het debat, het vermoeden uitend dat als deze ééne heer H. den anderen heer H. leerde kennen, zij de groo.ste vriend schap zouden sluiten. Ook weer een goed slot. En nu waarde' zetter, geen drukfouten meer die onze hekenden uit de werkelijkheid naar het rijk der schimmen zouden doen verhuizen. Op één punt het al of niet meer bestaan van woe ker moeten wij helaas zelf terugkomen, het is ons n.L gebleken dat woeker in onze omgeving niettegenstaande de invoering der Zjg.n. Woeker- wet nog welig voortwoekert. SPORT. VOETBAL, Uitslagen der op Zondag j.\ gespeelde wed strijden 2e klas B: HerculesBlauw Wit 2'5 D. O. S.—Velox 0i B. F C.—V. V. A. 4—2 De Spartaan—T. O. G. 41 De wedstrijd HerculesBlauw Wit tegon in een zeer snel tempo, terwijl ce thuicluh zich in die periode van de beste zijde deed zien. Het verwonderde dan ook niemand, dat de Zeeuw na 10 minuten den gastheeren de leiding gaf. Blauw Wit liet het er niet bij zitten en wist voor de rust nog gelijk te maken. Daarna voerde Blauw Wit den boventoon. Dit werd uitgedrukt in een doelpunt, waarbij Balt (Hercu.'es heeft weer diverse oude paardjes van stal gehaald, o.a. doelman Balt) niet vrij uitgmg. De strijd wordt zoo mogelijk nog fanatieker, zoodat de scheidsrechter cor- rigeerend op moet treden. Ten slotte echter zegevierde de betere techniek en tactiek der Amsterdammers en met geregelde tusschen- poozen wordt door hen de stand tot 51 op gevoerd. Toen gelukte het aan W. Buitenweg nog met een kopbal een tweede goal voor Her cules te fokken. In een ander gedeelte der oude Domstad, bij de openbare badinrichting vond een even span nende ontmoeting plaats. Het betrof de derby D.O.S.Velox, waarin de jongste tweede klassers met een ongekende geestdrift zich in den strijd wierp en Velox totaal overdonderde. Snelle aanvallen besloten met goede schoten brachten het Velox doel danig in gevaar en het is aan keeper Keizer te danken, dat D.O.S. al binnen zeer korten tijd niet twee maal doelpuntte, immers, de Velox doelverdediger voorkwam twee zeker schijnende goals. Nadat de D.O.S.-storm eenigszms geluwd was, ging Velox het pro- beeren, en had weldra succes. Zoo bleef de stand tot halftime. De tweede helft begint weer met een heftig offensief van D.O.S., dat het verloren terrein tracht te herwinnen, echter roet negatief resul taat. Aan de overzijde gaat het heter, als Het- tinga een fout van den D.O.S. keeper afstraft. Als dan door een penalty de stand 30 wordt, geeft D.O.S. het op. Hettinga verricht de hat trick, zoodat Velox een fraaie 40 overwin ning behaalt, en een lastige klip omzeild is. V. V. A. kon het in Bussum tegen B. F, C. niet bolwerken, hoewel het Degin voor de Am sterdammers niet kwaad was. Al spoedig leidde een uitval hunner voorhoede tot het gewenschte resultaat, maar toch ging de rust stand in met 21 voor de ontvangende ver eeniging, dank zij Boerhout, die nog steeds een eminente speler in de Bussumsche club is. Na de thee werd er futloos gespeeld, totdat Fiedler V. V. A. aan den gelijkmaker helpt. Dit schudde B. F. C. wakker, een serie aan vallen volgden, waaruit respectievelijk Boer hout en Reygersberg 2 goede goals distil- leeren. In tegenstelling met andere jaren heeft B. F. C. ditmaal een gelukkige start. Uit 4 wedstrijden 5 punten is een ongekende weelde voor de Gooiers. Vrees voor degradatie heeft dit elftal o.i. dan ook niet te koesteren. De ranglijst ziet er momenteel als volgt uit; Velox 4 4 8 18—4 2.— Blauw-Wit 4 3 1 7 15—5 1.75 E. D. O. 2 2 1 4 14—7 1.33 B. F. C. 4 2 1 1 5 9—9 1.25 Bloemendaal 3 1 11 1 3 9—11 1. D. Q. S. 4 2 2 4 11—14 1.— Spartaan 4 1 1 2 3 7—8 0.75 T. O. G. 4 1 1 2 3 9—13 0.25 V. V. A. 4 1 3 1 10—16 0.25 Hercules 4 4 5—20 O.OO Voor a.s. Zondag is vastgesteld: De SpartaanBloemendaal. T. O. G.—D. O. S. Velox—B. F. C. V. V. A.Hercules. Blauw-WitE. D. O. Bloemendaal gaat op bezoek bij de Spar taan, de club, die zij in de Spaamdammer- polder nooit wist te verslaan. Er schijnt voor de witten een fatum op dat terrein te rusten. Intusschen wordt het hoog tijd, dat met deze traditie gebroken wordt. Of dit Zondag geluk ken zal? Qua krachtsverhouding, geven wij Bloemendaal de beste kansen, vooral ook, om dat de voorhoede der Spartanen ons dit jaar zwakker lijkt dan ooit. Daarentegen is de ver dediging der roodbroeken van prima kwaliteit, echter niet zóó prima, of onze jonge snelle voorhoede zal er wel door weten te komen. Het zou prachtig zijn ook in verhand met den op handen zijnden grooten strijd Bloemendaal Blauw Wit als Bloemendaal nu eindelijk eens in Amsterdam zegevierde. Dat T.O.G. tegen D.O.S., al spelen de Am sterdammers thuis, veel succes zal behalen betwijfelen we. We nemen eerder aan. dat de „kanaries" met den buit gaan strijken, al zal hun het voetballen op het slechte, hobbelige T.O.G.-veld niet meevallen, We hebben genoeg vertrouwen in Velox, om hun een overwinning op B.F.C. te voor spellen. Dat de Bussumers hun huid echter duur zullen verkoopen, staat voor ons vast, waarmede we zeggen willen, dat de leiders zeer serieus aan moeten pakken, waarbij ze' speciaal te letten hebben op Boerhout, die er niet tegen opziet in z'n eentje een aantal doel punten te maken. V.V.A. ontvangt in Hercules een gelijk waardige kracht. Voor beide elftallen staat er veel op het spel. Wint V.VA., dan komt er „licht" tusschen haar en nummer laatst, trekt Hercules daarentegen aan het langste eind dan wisselt het stuivertje met de rood zwarte Amsterdammers, die dan de roode lantaarn te dragen krijgen. Waar Hercules in den laatsten tijd nog a. fanatiek speelt, rust op scheidsrechter Huisman een zware taak. Zeker de belangrijkste ontmoeting heeft plaats in het Amsterdamsche Stadion, waar Blauw Wit Edo roeipieert. Wij blijven in deze elftallen met Velox de ernstigste kampioens- candidaten zien. Blauw Wit verspeelde één, Edo twee punten, terwijl Velox nog ongesla gen is. Dit kleine verschil zegt natuurlijk nóg niets vooral niet, waar Velox noch tegen Edo noch tegen Blauw Wit speelde, en dan pas gelegenheid zal krijgen te bewijzen, of zij in derdaad ongenaakbaar is. Dat het in het Sta dion zal spannen, is begrijpelijk. Hier komen twee partijen tegen elkaar die in de eerste klas zoo dikwijls elkaar ontmoetten. Wij herin neren b.v. aan de spannende beslissingswed strijden tusschen beide rivalen om de definitieve bezetting van de laatste plaats, welke ten nadeele van Edo beslist werden en de degra datie der roodzwarten met zich bracht. Spoe dig zou blijken, dat Blauw Wit het noodlot niet ontkomen zou, en zoo zien we beide grootheden thans terug in dezelfde tweede klas afdeeling. En de Amsterdammers en de Haarlemmers zetten er alles op, het verloren terrein ten spoedigste te herwinnen, maar de terugweg naar de eerste klas is lang en zwaar! Gezien de prestaties van deze elftallen lijkt ons de voorspelling van een gelijk spel niet gewaagd. De lagere Bloemendaal-elftallen spelen als volgt: Bloemendaal 2Droste, 2 uur (1ste ronde St. Editie beker). Bloemendaal-veteranenHaarlem 3a, 10 u. Bloemendaal 4Ripperda 3, 2 uur. Eto 2Bloemendaal 5, 1 uur. Zandvoort 4Bloemendaal 6, 12 uur. Junioren: Bloemendaal aHaarlem a, 10 uur. SchotenBloemendaal b, 2 uur. Bloemendaal cV.S.V. b, 12 uur. Adspiranten (Zaterdag). Heienen aBloemendaal a, 3 uur. Bloemendaal cRozenpriëel, 2 uur. Bloemendaal dZ. S. V., 3.30 uur. Bloemencaal verschijnt tegen de Spartaan in de volgende opstelling: Metten Jonkergouw J. Kohier Immer Berjk H. Kohier Kammeijer De Bock v, Gelder Leemhuis v. Leuven KORFBAL. De wedstrijd tegen de Swift-reserves op het modderige Parkschouwburg-terrein, heeft Sport Vereent met 23 weten te winnen, na met 10 achter te hebben gestaan. Een mooie prestatie. S. V. n verloor van de Zilvermeeuwen van wie de heeren nog altijd N. K. B-fahig zijn. S. V. III verloor van T. H. B. n met 34, terwijl het vierde wen van Excelsior H met 0—3. Haarlem I verloor op eigen terrein van den jongsten N.K.B.'er Oosterkwartier, terwijl Haarlem H een groote nederlaag leed tegen de leiders Kattenburg. Animo verloor van K.V.D. II in Amsterdam. Zondag moeten de Bloemendalers naar de Kle verlaan om de Haarlem-reserves te ontmoeten. Deze wedstrijd kan gewonnen worden als geen oogenblik de tegenpartij wordt onderschat, doch op volle kracht wordt gespeeld. De eerst-ge- plaatsten van elke afdeeling gaan zonder meer direct naar de 2e klasse, terwijl no. 2 prom.- degr. mag spelen. Komaan S. V. tracht in Bloemendaal een 2e kiasser te verkrijgen. S.V. II is vrij. S.V. Hl ontvangt het vrij sterke Palvu I, welk twaalftal dus hard moet worden bestreden om tot succes te komen, ter wijl S.V. 4 om 10 uur T.H.B. m ontvangt. De S.V.-adspiranten A-ploeg- zijn Zaterdag middag de gasten van de speeltuin-bewoners in Haarlem (N.) Meerlebosch adsp. Worden de S.V.baby's dit jaar weer kam pioen? Sport Vereent bestaat 4 Januari a.s. 12% jaar, daar de vereeniging 4 Juli 1921 werd op gericht. Zij heeft door haar groote serie-wedstrijden zeer veel bijgedragen tot meerdere ontwikke ling van de korfbalsport in Kennemerland en is één der eerste vereenigingen, die zich bij den „Haarlemsche Korfbalbond" hebben aange sloten. Momenteel speelt zij met 6 twaalftallen (2 adsp.) resp. m den Nederlandsehen en Haarlem- schen Korfbalbond. GROOTE NATIONALE PROPAGANDADAG VOOR DE WANDELSPORT. De Koninklijke Nederlanüsehe Athletiek Unie, Afd. Wandelsport heeft gemeend, om, waar de wandelsport meer en meer wordt beoefend (we behoeven slechts te verwijzen naar het steeds grooter aantal deelnemers der jaarlijks te Nijmegen plaats hebbende 4-daagsche af- stanidmarsch) in de maand October propa- ganda-marschen te moeten organiseeren. De belangrijkste van deze marschen zal zijn, die, welke gehouden wordt op Zondag 22 Oc tober as. Dan toch zuilen over geheed Neder land door de bij de K.N.A.U. aangesloten ver eenigingen, onder auspiciën van de K.N.A.U., marschen worden gehouden, waaraan ook door niet aangesloten vereenigingen alsmede andere spertvereenigingen en personen, mits zij den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben, kan wor den deelgenomen. De organisatie van het geheel is in handen van een speciaal daarvoor samengestelde Cen trale Regelinigs-commissie. Door deze Com missie is het land verdeeld in verschillende centra. Ook Haarlem met omliggende Gemeen ten vormen een dergelijk centrum. Met de or ganisatie van den in het centrum Haarlem te houden marsch is heiast een Comité, dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van de alhier bij de K.N.A.U. aangesloten vereeni gingen. Over den marsch zelf kan het volgende wor den medegedeeld. Voor alle centra is deze vastgesteld op 30 K.M. en moet binnen 6 uur zijn afgelegd. De start zal plaats hebben vanuit het gebouw „Olympia" aan de Kinderhuissingel des mor gens 10 uur precies. Het gebouw „Olympia" is van goede kleedgelegenheid voorzien. Als herinnering aan dezen dag ontvangt ieder deelnemer na het volbrengen van den marsch het K.N.A.U.-kruisje, terwijl iedere vereeniging met minstens 10 deelnemers (sters) plus een leider(ster) zonder uitvaller(s) den K.N.A.U. vereenigingsprijs ontvangt. Een ieder die aan dezen marsch wenscht deel te nemen, kan zich daarvoor opgeven aan den Secretaris van Centrum Haarlem e,o., den Heer J. H. Franz, Tematestraat 45, Haarlem N. Het inschrijfgeld, ten bedrage van f 0.50, moet gelijktijdig worden voldaan. De inschrijving wordt gesloten 14 October a.s. Inschrijvingen gedaan na dezen datum (tot uur voor vertrek) worden wèl aangenomen, doch men is er dan niet van verzekerd, de belooning te ontvangen op den dag van den marsch.. EEN JUBILEUM. .De voetballerij heeft al lang haar mannen opgeleverd. De jongelui, die een kwart eeuw geleden onbewust met hun gdweldige propa ganda voor de lichamelijke opvoeding zulk een prachtige bijdrage geleverd hebben tot de fysieke weerkracht van ons volk, zijn figuren geworden, die in het maatschappelijk leven op velerlei post een eervolle betrekking hebben verworven. Vijf en twintig jaren hebben hun oogst ruimschoots opgeleverd. Zou men het Adriaan Oassee aanzien, dat hij vijf en twintig jaar als consul van den Haar- lemschen Voetbalbond er op heeft zitten en uit dien hoofde bevoegd is, een op een kwart eeuw ervaring gependeerd oordeel uit te spre ken over het voetbalspel en de plaats, die het inneemt in het dagelijksch gebeuren? En toch is het zoo. Vijf en twintig jaar bekleedt hij deze functie en dit jubileum was voor ons aanleiding, eens met dezen ingezetene een boom op te zetten, die natuurlijk met eep ge- lukwiensch begon. „Gefeliciteerd met Uw jubileum! 25 Jaar consul van den H. V. B., 't is een heele tijd. Vertel nu eens: wat houdt die „betrekking" eigenlijk in?" De consul vertegenwoordigt den Bond ter plaatse, waar hij als zoodanig is aangesteld, met de speciale opdracht, de voetbalterreinen op geschiktheid of ongeschiktheid voor bespe ling te keuren. Bovendien rapporteert hij alles, wat in het bejlang van den Bond ter kennis gebracht behoort te worden van het Bestuur. „Wie vertegenwoordigt de K. N. V. B. in Bloemendaal?" Het consulaat van den K. N. V. B. alhier, wordt eveneens door mij waargenomen. „Ook hiervoor een jubileum op komst?" O, néén, voorloopig niett. De aanstelling van den K. N. V. B. bereikte mij in 1918, dus die is pas 15 jaar oud. „Pas" 15 jaar? Zijn de voetbal-officials zoo lang op hun posten?" Over het algemeen wel, maar dit bedoelde ik er niet mee. Als je 35 jaar meeloopt in de voetbalwereld, neem je het met een paar jaar tjes zoo nauw niet en vindt je een periode van 15 jaar niets bijzonders. „Occupeert ge u 35 jaar met de sport, dan acht ik dit een schoone gelegenheid uw mee ning over de waardei van de sport te ver nemen." Welke waarde bedoelt U? „Laten we beginnen met de physieke waarde." Uitstekend. Zie, ongeveer dertig jaar geleden werd de sport, ook da voetbalsport, hoofd zakelijk beoefend door de beter gesitueerde jongelui. De volksjongen bleef er vreemd van. Hij had andere „vermaken"; vooral op het platteland werd de Zondag gepasseerd met dobbelen, kroegloopen en vechten. Totdat de kentering kwam. Het was in hoofdzaak de voetbalsport, dlie zich geweldig populairisteerde en thans kunnen we met recht zeggen, dat de voetbalsport „de" volkssport geworden is. Welke heilzame gevolgen heeft deze uitbrei ding gebracht! Het drankverbruik is in Ne derland (dat ongeveer aan de spits stond) ge weldig gedaald. De volksgezondheid is belang rijk verbeterd. De statistieken leeren ons dit, o.a. dat de lengte en borstomvang der lotelin- gen toegenomen is. De reinheid op het lichaam, die eerder veej te wenschen overliet, (baden was leen belachelijke luxe) is in andere banen geleid. Na de wedstrijden stonden de jongens met hun bloote bodies onder kranen en douches te» ploeteren, als eenden in het water. Door het verblijf in de open lucht in sport- kleeding wordt het lichaam gehard en de weerstand tegen verzwakkende invloeden wordt grooter. Bovendien ontwikkelt een regelmatige en gezonde! training het spierenstelsel. Een buitengewoon gelukkig verschijnsel is, dat de meeste voetballers nog andere sporten beoefenen: zwemmen, criketten, athletiek, honkbal, tennis, waardoor eenzijdige lichaams- ontwikkefling voorkomen wordt. Natuurlijk ko men er van de andere takken van sport be oefenaars over naar de voetbalsport, maar meer nog gaan voetballers, als ze eenmaal den smaak van openluchtspel gekregen hebben, in hdt zomerseizoen op andere wijze trachten hun lehaam „fit" te houden. Deze drang riep de voetbalsport wakker en de beteekenis ervan mag geenszins onderschat worden. „Heeft de voetbalsport ook cultureele waar de?" Ontegenzeggelijk. Zizer groote zelfs. De voet balsport is een vijand van egoïsme. Dat weet elke speler, die in teamverband uitkomt. Saam- hoorigheid wordt gekweekt. De spelers van een elftal kunnen als ploeg-eenheid succes bahalen, individueel niet. Door de jaarlijks terugkeerende wedstrijden heeft uitwisseling van gedachten plaats met spelers van elders. Het gezamenlijk reizen kweekt vriendschap. In de gemengde vereenigingen clubs die leden hebben van verschillende standing zullen de minder ontwikkelden zich steeds trachten op te heffen. Den jongelui wordt ver antwoordelijkheidsgevoel bijgebracht, evenals tucht en gejvoel voor orde en regelmaat. Zij leeren respect te hebben voor leiders en tegen partij, Een eerste vereischte voor den voet baller is het behouden van zelfbeheersching, ook onder del meest innerlijke omstandigheden. Om kort te gaan, de voetbalsport werkt be langrijk mede aan karaktervorming. Dezer dagen zagen we in een dagblad een brief af gedrukt van een zendeling, werkende onder de inboorlingen van Nieuw-Guinea. Hij verklaar de prachtige resultaten behaald te hebben door een voetbal.» In korten tijd werd door de papoea's met vereende krachten een bosch- gebied ter grootte van ongeveer 1 H.A. gekapt en geëgaliseerd. De heif van dit terrein doet thans dienst als voetbalveld. Op de andere helft groeit het koren welig. Geef mij een voetbal mee, roept deze zendeling uit, en ik ga zonder aarzelen de binnenlanden in! Is er beter bewijs voor de culture'eSe waarde der voetbal sport? „Ik heb dit alles met belangstelling gehoord, maar toch moet mij van het hart: dat ik nogal eens lees van voetbal-relletjes en voetbal vlegels." Helaas, ja! Zonder dat zou hdt te mooi zijn. Tenslotte verraadt de menschelijke natuur met al haar fouten en gebreken, zich altijd. Vergeet u echter niet, dat deze excessen, die we zeer betreuren, gering zijn in verhouding tot het aantal wedstrijden en beoefenaars. Maar in welke kringen treft men geen uitspattingen aan? Ik bedoel in de kringen buiten die der sport? Zeer jammer is het, dat het wedstrijd- wezen de voetbalsport benadeelt. Het steeds grooter wordend aantal kijklustigen noopt de vereenigingen tot het aanbrengen van dure accomodaties. De kosten worden hoofdzakelijk bestreden door de entree's en zoo speelt Jan Publiek een groote rol. Vermakelijk is het te hooren, hoe het publiek voor edn speler het eeme oogenblik een „Hossanah" en onmiddel lijk daarop een „kruist hem'' doet hooren. En met de spelnegelkennis is het allertreurigst gesteld. De meest elementaire kennis ont breekt dikwijls. Toch oefent het publiek critiek uit op scheidsrechter en spelers, immers „het heeft er voor betaald." Het vraagstuk der ^publieke belangstelling" blijft steeds urgetnt, omdat het moeilijk, zoo niet onmogelijk is, het publiek op te voeden in de juiste opvat tingen der sportiviteit. U begrijpt mij goed en vergeet dit vooral niet neer te schrijven, dat ik niet generaliseer als ik minder vleiend over „het publiek" spreek. Dan bedoel ik de slechte elementen, die gelukkig ver in de minderheid zijn, maar toch zooveel kwaad kunnen stich ten. Misschien kunnen we het nog zoo ver brengen, dat die slechte elementen verdwenen zijn, eerder door tegen hen te nemen maat regelen, dan wel door verandering hunner men taliteit. „Is de voetbalsport zuiver amateuristisch in ons land We leven wel is waar in een amateur- staat, maar op de zuiverheid is wel iets aan te merken. Toegestaan is b.v. dat uit de vereeni- gingskas de reiskosten worden betaald, en ook, tot zeker bedrag, de verblijfkosten. Andere ver goedingen zijn echter ten eenenmale verboden; b.v. vergoeding voor werkverzuim, vergoeding voor schaden door ongevallen. En als een minder kapitaalkrachtige speler dan een ongeval overkomt, hoe kan hij dan dokters- en eventueel ziekenhuiskosten be talen?" Eenvoudig door zich hiervoor te verzekeren. Er zijn verschillende assurantie-maatschappijen, die een speciale voetballers-verzekering creëer den. Door het afsluiten van een dergelijke ver zekering kan elke voetballer zich dekken yoor de financieele gevolgen van een ongeluk. De premie is laag en kan nooit een beletsel zijn. De speler kan dus geheel voor zich zelf zorgen, en behoeft niet aangewezen te zijn op de phi- lantropie van buitenstaanders. Op de vereeni ging kan hij zich nimmer beroepen, omdat hij (of de vereeniging) in strijd zou komen met de amateursbepalingen. „Acht u de handhaving van het amateurisme in Nederland juist?" Onder de tegenwoordige omstandigheden niet. Een gereglementeerd amateurisme, zooals dit thans in Nederland is, is een schijn-amateuris- me. En het is onmogelijk om ooit tot de zuivere amateursstaat terug te keeren. Daarom zou ik het de eenig juiste oplossing vinden om tot het Italiaansch-Zwitsersehe systeem over te gaan, dat slechts „voetballers" kent, zooals er leeraren doktoren, metselaars en timmerlieden zijn. Voet balt men in Italië of Zwitserland voor zijn ge noegen, soit, verdient men er iets mee, ook goed, doet men het om den broode, best. Schakelt men hier eigen- of groepsbelang uit, maar houdt het algemeen voetbalbelang voor oogen, dan weet ik werkelijk niet, welke bezwaren aan de invoering van het Italiaansch-Zwitsersehe systeem verbonden zijn voor ons land. „Ik bemerk, dat ook in de voetbal-maatschap pij de politiek haar intrede heeft gedaan." Ja, hij een zoo breed uitgegroeide beweging konden wij er niet aan ontkomen. Intusschen heeft de politieke strijd bij ons een vreedzaam verloop en is er, tenminste in de neutrale voet balsport van extréme richtingen belust op „gelijkschakelingen" geen sprake. „Misschien komt dit nog." Neen,, want als we den heethoofdigen delibe- reerende heeren een voetbal laten zien, is alles vergeten en vergeven. Dan gaat de tinteling der hersens over in de beenen, en slechts de bal is het slachtoffer." Tot zoover de heer Cassee. Men ziet: Vijf- en twintig jaar hebben het heilig vuur niet ge doofd. Vandaar onze wensch: Na deze kwart eeuw nóg vijf en twintig jaar, eeuwig jeugdige jubilaris! DE KENNISLEER VAN PLATO. De bibliothecaris van de Lint Andraas Uni versiteit te Glasgow ontving kort geleden een keurig boek: „Plato's kennisleer". De man was over het geschenk zeer in zijn nopjes, want het exemplaar was van een tamelijk zeldzame soort en zag er goed onderhouden uit. Gaarne zou hij den goeden gever bedankt hebben, maar dat was onmogelijk daar deze zijn naam en adres niet had vermeld. Wel be vond zich bij de zending een briefje, waaruit bleek, dat het boek heelemaal geen cadeau was, maar het eigendom van de hoogeschool! Het werk was vijftig jaar geleden door een student mee naar huis genomen, en deze man had een halve eeuw noodig gehad om de ken nisleer van den grooten Griekschen phiiosooph grondig door te nemen. Na. naarstige studie kwam hij dan tot de overtuiging, dat een aethisch hoogstaand mensch geleende boeken absoluut terug moet bezorgen. Zoo neeft in dit geval Plato toch zijn doel bereikt. TURKSCHE HUMOR. Do vrouw van een bakker ging op zekeren dag naar haar vriendin en keerde 's nachts niet naar huis terug. Toen de bakker den vol genden dag wakker werd, doorzocht hij 't heele huis om zijn vrouw te vinden. Toen hij zich overtuigd had, dat ze niet in huis kon zijn, liep hij stralend van vreugde naar zijn huur man en riep: „Stel je voor, vannacht is mijn vrouw verdwenen!" „Bofferd!" riep d'e buurman uit. „Ais ze nu maar niet in de waterput is gevallen." „Gelijk heb je!" was het ontstelde weder antwoord. De bakker liep ijlings naar huis en metselde de put dicht. Is dat even makkelijk dat U juist door het plafond komt vallen. Dat spaart me de trap loopen; ik kom namelijk de huur ophalen. (Passing Show),

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4