GEMEENTERAAD. OVERZICHT. SPORT. Conversie van leeningen. De geheimzinnige hond. Bezuinigingen en kortingen. Boksende agenten en negers bij de politie. De Zeeweg krijgt twee fietspaden. Een agenda met twintig punten, waaronder een paar stevige praatpunten geen wonder, dat het ci.maal een vergadering met een staar tje was en er eenige voorzitterlijke drang noo- dlg was, om enkele leden ten tijde dat thuis de tafel reeds gedekt werd, tot eenige bondig heid te animeeren. Veilig mag men zeggen, dat het verfoeilijke absenteisme onzen Raad' verre is en blijft. Het is inderdaad een genot, den raad bijna iedere vergadering au grand complet te zien. Ook dil- maal was niemand afwezig en d,eze sterke be zetting kwam, als gezegd, tot uiting bij de de batten, zocdat het half zes was, aleer de Voor zitter da vergadering sloot, na een dtr wethou ders, die niet van plan was, bij de rondvraag iets te zeggen, bezworen te hebben, er een speldje bij te steken Het ware inderdaad on- menschelijk geweest, de hongerige vergadering nog langer tot luisteren te nopen. Dat we hier iets zeggen van het einde der ver gadering beteekent na.uuriyk niet, dat er over het begin niets valt na te betrachten. Het te gendeel is waar. Immers de Raad zat, (nadat de heer Enschedé benoemd was tot plaatsvervan gend lid in de Commissie voor georganiseerd overleg) al spoedig in beschouwingen van finan- cieelen aard, ingeleid door den heer Quarles van Tlfford. B. en W. stelden voor, een paar geld- leeningen waarvan 5% rente betaald moet wor den, te oonverteeren in leeningen A 4Een gedeelte is beschikbaar, doordat die bedrijven een goede f 40.000.extra hebben afgelost ('t is in dezen tijd om van te likkebaarden) ter wijl men v-oor het overige een aanbieding van een onzer financieele instellingen heeft gekre gen. De heer Quarles dan vond da„ convertee- ren uit den aard der zaak niet kwaad, maar het begrootte hem, dat van het geld, dat thans wordt opgenomen, nog dit jaar een kwart ton moet worden afgelost. Men heeft er, huiselijk uitgedrukt, op die manier maar een paar maan den plezier van. Hij gaf dus in overweging, de aflossing van dt goedkoope geld! op wat langer termijn te s.ellen. De Voorzitter merkte echter op, dat Gedepu teerde Staten in het algemeen geen bezwaar hebben, dat gemeenteleeningen geconverteerd worden, doch dat zij zich verzetten tegen wij ziging in de leeningsvoorwaarden, he.geen de heer Quarles zich begrijpen kon, zcodat het voorstel van B. én W. werd aangenomen. De rekening van de Gezondheidscommissie o-ver 1932 werd vastgesteld, bij welke gelegenheid de Voorzitter er op zinspeelde, dat het wellicht voor de laa.ste maal was, 4a-t.de Raad' hiertoe geroepen werd in verband met de voorgenomen opheffing van dit college. De opheffing der Gezondheidscommissies voor gesteld door dezen ministerraad' heeft als be zuiniging nu zijn wij zelf weer aan heb wooid weinig te beteekenende leden dier commis- sie's leveren hun werk gratis. De Bioemen- daalsche Gezondheidscommissie heeft blijkens haar begroeting van 1934 evenais reeds in haar rekening o-ver 1933 niets uitgetrokken voer bijdragen der gemeenten, behoorende tot haar gebied zijde behalve Bloemendaal: Heemstede, Bemiebroek, Haarlemmerliede, Spaarnwoude en Zandvoort. Ingesteld zijn deze commissies (on der de ministers Goeman, Borgesius, Pierson en Lely c.s. als uitvloeisel van d'e echte liberale gedachte, dat de uitvoering dei* Sociale wetten woningwet en Gezondheidswet mede ten deele zou vallen aan vrije persoonlijkheden, mannen en vrouwen, in wie „verteedering des harten" 't woord is van uw N. G. Pierson, samengaat met een kloeke wil en gezond verstand. Het ware gewenscht, dat deze commissies bleven bestaan ook ai moesten zij hunne kosten putten uit particulier fonds Dat de Raad vervolgens goedkeuring ver leende tot het doen van eenige -afschrijvingen op de hondenbelasting 1933 spreekt vanzelf. Maar het pikante van het -geval zat in de vraag van den heer Enschedé, of een hond, die meer dan vijftig dagen in deze gemeente zijn ver blijfplaats heeft, zonder dat zijn eigenaar in de zelfde aangename omstandigheid verkeert, voor een aanslag in aanmerking komt. De geheele raad was één vraag.eeken. Welke geheime roer selen lagen aan deze informatie ten grondslag 1 De heer Enschedé verklaarde zich niet nader, had vermoedelijk zijn diep in het zieleleven vretende gewetensvraag niet aangekondigd, al thans de Voorzitter haalde de schouders op, dcch beloofde in hel besef van plicht en roeping den heer Enschedé te zijner tijd van antwoord te zullen dienen. De heer Hoffschlag kreeg vervolgens zijn 1500 M* grond aan den Zeeweg in huur voor den tijd van 9 li jaar voor den civielen prijs van f 200.— per jaar en het Kennemer Lyceum is sinds de jongste raadsvergadering eigenaresse van 430 M2 grond aan de Willem de Zwijgerlaan voor twee guldentjes den Meter Het minimaal watergebruik werd vervolgens van 30 op 24 kubieken meter per jaar gebracht. Tot vermindering van meterhuur is het echter niet gekomen, hoezeer de heeren Cassee en Van Riessen daar in het voorjaar ook voor geijverd hetüen. Ze zwegen thans als Germanen, zoodat men mag aannemen, dat zij het met de Com missie voor de bedrijven eens zijn, die vond, dat de meterhuur in verband met aanschaffings prijs, rente, afcckrijving en onderhoud laag is te ncemtn. Laag is een sterk relatief begrip en ofschoon wij genoemde heeren een half jaar ge'eden wel volgen konden in hun bezwaren, zullen we hun voorbeeld volgen en er eveneens het zwijgen toe doen. De huur van de gasmeters werd ech.er ver laagd. Voor een onnoozelen stuiver per week heb je Voortaan al een gasmeter in je huis, tenzij men muntgas heeft. Dan wordt het zeven cent->n. De voorges elde wijziging in de bijslagregeling voor leerlingen, die een inrichting van Middel baar of voorbereidend Hooger Onderwijs bezoe ken, gaf nogal wat debat. Zooais wij in ons verkort verslag reeds meidedeelden ligt het in de bedoeling van B. en W., den gemeentelijken bijslag op de schoolgelden zoodanig te redueee- ren, dat de diverse schoolbesturen per leerling voor.aan in plaats van f 400.thans f 350. schoolgeld zullen ontvangen. De heer Cassee vond het nogal bezwaarlijk, dat dit voorstel komt, nu de cursus reeds be gonnen is. Was dit voorstel in Juni of Juli ter tafel gebracht, dan hadden de schoolbesturen maatregelen kunnen treffen. Spr. vreesde, aat de begroetingen der scholen thans danig in de war zullen geraken. De heer Schulz sprak in gelijken geest. Zijn de schoolbesturen geraadpleegd?, aldus vroeg hij. Want als deze niet kunnen bewilligen in deze verlaging, dan zal dat verschil van f 50.— op de ouders rusten en dat dit menigeen wel zeer zal bezwaren, behoeft geen betoog. De heer Quarles van "Ufford kon beamen, dat dit voorstel rijkelijk laat komt. Intussehen, de noodt dwingt en de beoogde bezuiniging is ab soluut noodzakelijk. Er moet veel meer worden ingezien, dat er bezuinigd moet worden. Spr. noemt in dit verband het Kennemer Lyceum, waar men gewend is vervolgens Spr. aan geldverspilling. Wanneer dit voorstel kan dienen, om met krachtige hand overal in te grijpen, waar op d'e uitgaven bespaard kan worden, juicht spr. dit voorstel toe. De critiek van den heer Quarles is voor de leiding van het Kennemer Lyceum aanleiding geweest, aan dit Raadslid opheldering te ver zoeken omtrent zijn woonden. Na-ar wij vernamen is hel naar de meening van den heer Quarles onjuist, dat het Kennemer Lyceum leiding geeft ook in zaken, waar de directie van een onder wijsinrichting zich gemeenlijk buiten houdt. Om er een paar te noemen by dansavondjes ten nissen ed. Maar dit is prineipeel terrein. Rector en schoolbestuur achten het gewenscht, dat de school zich ook op het gebied der ont spanning doet gelden, een standpunt, dat men natuurlijk bestrijden of aanvaarden kan, doch dat in ieder gevel een sterk principieelen en pae- dagegischen Inslag heeft. Anders gezegd: het is hier geen kwestie van veel of weinig geld uit geven, doch handelen in overeenstemming met zeer bepaalde principes. Dat hier geld mee ge moeid is, is de zaak van het schoolbestuur, dat hiervoor aan bevoegde instanties verantwoording schuldig is, alleende raad is zulk een in- antie niet. Nadat de heer Noorman geïnformeerd had, hoe de Haarlemsche onderwysinrichtingen te genover het voorstel stonden nam d'e wethouder van onderwgs het woord, om te betoogen, dal de voordracht inderdaad vrat l'aat was, doch dat men in Juli nog niet aan de begrooting toe was, zoodat het voorstel toen nog niet gedaan kon worden. Spr. had met de schoolbesturen gecon fereerd en van die zijde veel tegemoetkomend heid ondervonden. De vrees van den heer Schulz mist grond: Het schoolgeld! zal de ouders niet meer dan thans bezwaren. Wat Haarlem be treft, de onderwijsinrichtingen aldaar (de ge- meentelyke n.l.) staan hierbuiten, aangezien men daar zelf nog niet weet, waar mén aan toe is. De heer Dorhout Mees vond, dat gemeente- ïyke bijslagen op het schoolgeld kunnen eindigen bij inkomens boven f 9000, maar een voorstel in dezen geest kon slechts vyf stemmen verwerven, waarna het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Het volgende agendapunt hield zich bezig met de plaatsvervangende hoofden van O.B. scholen. Wie aan zulk een onderwijsinrichting het hoofd by diens afwezigheid vervangt kreeg daarvoor tot dusver f 100 per jaar .onafhankeiyk van het feit, of hy het hoofd in dat jaar vervangen had of niet. B. en W. stelden thans voor, dit bedrag te halveeren, onder bepaling, dat werkelijke vervanging van het hoofd extra beloond zal worden .indien die vervanging meer dan dertig dagen duurt. De Sociaal- en Vrijzinnig Democratische frac ties sputterden een beetje, omdat dit voorstel een bezuiniging van maar enkele guldens geeft, maar ofschoon ook de heer Bolleman zijn stem bij de hare voegde achtte de meerderheid het voorstel ad rem en nam het aan. De beide volgetide punten, een tijdelijke kor ting van 5 pet. op de loonen en salarissen van het gemeente-personeel en afschaffing der va- cantietoeslagen vorderden alsmede weinig debat. De linkerzijde sputterde nogmaals een beetje en de heeren Dorhout Mees en Quarles van Ufford meenden, dat de pensioenpremie langzamerhand ook wel voor rekening van het personeel kan komen. De Voorzitter wees er beide heeren met succes op, dat men verstandiger doet, eerst af te wachten, wat de Staatscommissie—Schouten dienaangaande heeft mede te deelen. Nog waren we er niet met het gemeente-per soneel, maar gingen in den geest naar de gemeenteiyke kweekerij, waar twee tuiniers be last zyn met de verzorging van de centrale ver warming. Ze doen dit in uren, die buiten den gewonen arbeidstyd vallen, maken deswege over uren, krijgen daarvoor geen geldeiyke bslooning maar nemen er extra verlofdagen voor en aan gezien het aantal verlofdagen, dat bedoelde werklieden hierdoor genieten, wel zeer hoog is, stelden B. en W. voor, de bétreffende verorde ning te wijzigen en het onderhoud der centi-ale verwarming eenvoudig te beschouwen als nor malen arbeid, waarvoor dus geen vergoeding bui ten het loon wordt gegeven. De heer Schulz achtte het voorstel van B. en W. principieel juist, doch stelde voor, de loonen dezer beide werklieden dan wat hooger te stellen. grooting verlaging der salarissen aan de orde komt, zal hij er voor zyn, dat deze salarissen minder worden gekort dan de overige. Nadat wethouder Prinsenberg had opgemerkt, dat z.i. de loonen der beide tuiniers redeiyk wa ren, en de heer Schulz betoogd had, dat z.i. de 5 pet. korting op de salarissen, waartoe de raad zooeven besloten had, verdere loonsverlagingen, als waarop de heer Luden doelde, zou verhinde ren, stelde laatstgenoemd raadslid voor, de ver zorging der centrale verwarming op de kweekerij te beloonen met f 1 per week, hetgeen (met de stemmen van de heeren Cassee, Noorman, Schulz, Bolleman en van Riessen vóór) werd verworpen, waarna het voorste van B. en W. werd aangenomen. Alsnu volgde de bespreking van de verorde ning, regelende de rangen, het aantal, de samen stelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der politie in deze gemeente. In een ïyvig stuk was dit alles geboekstaafd en het de bat was naar rato. Het werd geopend door den heer Cassee, die vroeg, of een corps van 31 agenten wel noodig is. Des winters is er voort durend een ploeg van acht man aan het scher men, boksen, e.ó. Kan men niet beter indien het noodig is, reserve-agenten aanstellen en het corps verkleinen, door bij pensionneering geen nieuwe krachten aan te stellen' De heer Quarles van Ufford vroeg zich af, waarvoor er hier een inspecteur noodig is en stelde voor, deze functie niet in de verordening op te nemen. De Voorzitter antwoordde den heer Quarles, dat de verordening een inspecteur kan noemen, zonder dat de raad dezen benoemt, hetgeen voorloopig wel de practyk zal zyn Wat de be zwaren van den heer Cassee betreft. Spr. heeft een andere bedoeling met de reserve. Spr. zou agenten, die den dienst verlaten, de vraag willen stellen, of zij als reserve beschikbaar willen bly- ven.- Men heeft dan op drukke dagen, byvoor beeld op bollenzondagen, personeel, dat lichten dienst kan doen, terwyl men agenten, die zonder de reserve bureaudienst e.d. zou moeten ver richten, de straat op kan sturen. Wat de ploeg van 8 agenten betreft, die de heer Cassee op het oog heeft, het is noodzakelijk dat de weerkracht van het corps des winters 's middags getraind wordt. Dit is, als gezegd, een ceering van den Zylweg achtte men wel nuttig en noodig, doch de heer Hogenbirk merkte op-, cat dit een karwei is van met langer dan een paar weken. Ophooging van de terreinen van Gehrels zou prachtig gecombineerd kunnen worden met de werkzaamheden, die de weg over den Brouwerskolk meebrengt. Het be zwaar is echter, dat deze heele weg, overdrach telijk gesproken, nog in de ucht hangt. Zoo dat de Raad de werkzaamheden aan den Zee weg toch eens nader beschouwde. Die werkzaamheden bestaan hierin, dat dé Commissie voor Publieke werken voorstelt, den weg van een gewyzigd profiel te voorzien, voornamelijk hierop neerkomend, dat de weg twee fietspaden en twee wandelpaden zal krijgen, behalve natuurlijk de beide bestaande autowegen. Het denkbeeld was gerezen, een derde gedeelte van den weg van dit nieuwe profiel te voorzien. De heer Quarles van Uf ford betoogende dat het tot standkomer. van een tweede fietspad het meest klemt, stelde voor, cat met den aanleg van dit tweede fietspad begonnen zal worden, waardoor het gevaar, dat de kruising van autoweg en fiets pad by Overeen oplevert, in de toekomst zal zyn bezworen. De Raad vereenigde zich met dit voorstel, zoodat de tewerkgestelcén wederom een kos telijke werkgelegenheid hebben en de Zeeweg den komenden zomer naar den eisch verbeterd zal zyn. Toen restte nog de rondvraag, die in record- tyc! was afgewerkt. VOETBAL. Uitslagen der Zondag j.I. gespeelde wedstrij den in de tweede klasse B: HerculesVelox 22 Ede— V V. A. 4_i B. F. C.—T. O. G. 3—0 BloemendaalBlauw-Wit 22 We voorspelden reeds dat Velox tegen Her cules geen „walkover" zou krijgen en de feiten hebben ons )n 't gelyk gesteld. De tegenstand welke de Herculanen boden was zóó groot, dat noodzakelijkheid, waarmede de Commissaris het y j totaal overspeeld werd en de"rust'met trouwens eens is. Zelfs zoekt spr. zooveel moge- een 2_q achtersta5Td in ging. lyk naar inkrimping en acht dit te Reiken door 1 motoriseering. Een politie-auto, vomzien van een, nog één punt uit hefc yuur gesi€ept> dank zlj radio-intalaltie, die een voortdurend contact mety d Ham> dje eyen yQor gelukkige het hoofdbureau veroorlooft, zou hiertoe veeljwijze dcelman BaH yoor dg t*eed£ w«t De heer Luden achtte deze zienswijze billijk. Wann-er bij de behandeling der aanstaande be kunnen bydragen. Inmiddels is momenteel in krimping van het corps onmogelyk. De heer Cassee had nog een tweede beden king. Voor een benoeming tot politie-agent vordert de verordening een poiitlediploma óf ©enigen tyd practischen dienst hij een ander corps. .De" heer Cassee nu meende, cat men beide eischen mag: én het diploma, én prac- tische ervaring. „Laten we het niet doen" zeide de Voorzit ter en hij vertelde, dat sinds eenigen tijd Bloemendaal zich verheugt tn het bezit van pen nolitieman, die eenige jaren cienoe bij de Royal Mountain Police of Canada, hetgeen een brevet op zichzelf is. Maarde man heeft geen diploma. Zou men dergelijke krachten nu moeten laten passeeren alleen omdat ze de politieschool niet gevolgd hebben? Hetgeen den heer Van Riessen tot de infor matie'bracht, of het gewoonte wordt, Bloemen aaalseh'e politieagenten uit buitenlancsche corpsen te recruteereu. Dan zien we mer met tertijd nog eens een neger met een sabel op zij in de bekende uniform! Nog werd een beetje van gedachten gewis seld over het teere punt van belooningen. In de concept-verordening stond n.l., dat de bur gemeester voor buitengewone geschiktheid', vaardigheid of dienstijver toelagen kan ver- leenen van f 100 per jaar tot een totaal be drag van f 500.per jaar. Men achtte dit over het algemeen niet juist, vooral niet toen uit het debat bleek, dat de bedoeling was, per jaar niet meer dan 5 agenten hiervoor in aan merking te laten komen. En als er dan zes zyn die galijke'.yk hun best hebben gedaan? werd! er gevraagd. Ook achtte men het een vrij pyn- lijke geschiedenis, iemand eenige jaren lang een -gratificatie als bedoeld te verleen-en. maar hem die te moeten afnemen, als buiten zijn schuld zijn prestaties minder worden De f too.per jaar werden dus geschrapt en de burgemeester krygt per jaar f 500.ter be schikking voor belooningen zoo groot en aan wien hem dat goeddunkt. Waarvoor dient de nachtwaker? vroeg een lid, dat graag het naadje van de kous wilde weten. „Voor Vogelenzang" antwoordde de burge meester. „Daar hebben we geen politie noodig. Er wonen daar alleen goede menschen." Wat de heer Dorhout Mees in bescheiden heid beaamde. Ten slotte kwam de werkverschaffing aan de orde. Het werd een langdurige gec'achten- wisseling, waarbij nogal eens bykomstigheden onde- de loupe werden genomen. We henalen ons daarom tot de hoofdzaken. Het werkloo- zenvraagstuk in Bloemendaal vraagt werk- objecten. In verband hiermede vroegen B. en W. een crediet van f 22.000.voor topeceering van den Zij'.weg en den Bloercendaalsohen Weg tot de spoorlijn HaarlemOverveen en een crediet van f 30.000.voor ophooging van de gronden van Gehrels. Hierbij deelden B, en W. mede. dat zij gaarne dé verbetering van den Zeeweg als object voor de werkverschaffing zouden aanbevelen, ware het niet, dat de kos ten. hieraan verbonden, h.i. te zwaar op de gemeente zouden drukken. Als inleiding kregen we een paar reflecties van de heeren Dorhout Mees en Quarles van Ufford, die het toestaan van credieten afhan kelijk wilden stellen van verlaging der uitkok- ringen aan de tewerkges,telden. De heer Posthumus Mijes (die te voren bij een bouw verordeningszaakje reeds zijn maidenspeech had gehouden sprak een verstandig woord, toen hij beiden vorigen sprekers voorhield, dat het h;et aangaat, bij iedere gelegenheid de onderwerpen werkverschaffing en loon aan elkaar koppelen. De bezoldiging van de te werk.gestelden is, zooals men weet, in onder zoek. Laat men daarom zijn oordeel over deze bezoldiging opschorten, totdat men over con crete cyfers beschikt! De heer Charles van Ufford' deelde mede, tot dit uitstel bereid te zijn, doch te verwach ten, dat B. en W. nog dit jaar met gegevens zullen komen. Anders behoudt hij zich een initiatiefvoorstel voor. Wat nu de werkobjecten betreft, de tope- t.e passeeren. Sdo behaalde een normale overwinning op V V. A., hoewel ook hier de bezoekers in perste instantie zich dapper weerden. Toen rusten ge blazen werd, stonden de Amsterdammers zelfs uog met 1—0 voor, maar later bleek, dat Edo toch meer in haar mars had. Het was nog aan doelman Keimpema te danken dat het aantal doelpunten door Edo gescoord tot 4 beperkt bleef. B. F. C. had weinig moeite met T. O. G. zooals te verwachten was. Van veel beteekenis was de wedstryd niet: de totale schotloosheid der T. O. G.-voorhoede (er werden 2 penaltys onbenut gelaten!) bleef een rem voor behoor lijke spanning en voor een volledige ontplooiing van de voetbal-capaciteiten der Bussumsche ploeg. De wedstrijd BloemendaalBlauw-Wit was er een van het heel goede soort, die zeker kon wedijveren met veel eerste klas-ontmoetingen. Ook nu weer verloochende Bloemendaal haar gewoonte niet, om tegen de sterkste tegenstan ders een hoogstaand spel te ontplooien, waarbij ze de handicap, welke elke bezoekende vereeni- ging, die gewend is aan een groot terrein, naar behooren weet uit te buiten. Zij, die de witten aan het werk gezien heb ben tegen T. O. G. en de Spartaan hebben zich met verwondering afgevraagd, of dit hetzelfde elftal was, Zonder twijfel speelde Blauw-wit technisch iets beter voetbal, maar daartegenover staat, dat de opzet en afwerking der witte voorhoede veel sneller en verrassender was. Daaruit is dan ook te verklaren, dat de Amsterdamsche doel man veel meer, en tevens veel gevaarlyker werk te verrichten kreeg dan zyn Bloemendaalsche collega. Een overwinning voor de thuisclub zou alleszins verdiend geweest zijn. Deze overwin ning was voor het grypen; immers met nog minuut speeltijd stonden de Bloemendalers nog met 21 voor; toen drong de hack Peters met den bal naar voren en schoot in de laatste se conde onhoudbaar voor Huisman in. Het" was een sneu slot voor de Bloemendaal-spelers, die zoo enorm hard gewerkt en zoo uitstekend voetbal gespeeld hadden. Er waren intussehen nog eenige zwakke plek ken in ons elftal. We missen steeds een stevige, dóórzettende middenvoor, die over een behoor lijk schot beschikt. Na Sunter is de centervoor plaats eigenlijk niet voldoende meer bezet ge-> worden. Van de wingspelers was voor de rust Van Leuven, na de rust Kamrmijer de beste. In de middenlinie excelleerde H. Be-ijk, die een prima spil was, vooral zijn lange centers naai de vleugels waren uitstekend, terwyl hij zijn verdedigende taak nimmer verwaarloosde. Verder speelde Zumer zeer behoorlijk, en A. Köhler herstelde zich na een zenuwachtig begiu, waaraan de onzekere start der backs niet vreemd was, heel goed, hoewel het voeren der voorhoede en het optrekken van deze linie by een aanval verbetering eischt. Jonkergouw en J. Köhler stonden het eerste kwartier vreemd te schutteren, doch daarna waren zij er volkomen in, en verdedigden stevig en solide, waarbij het lenige spel van Jonker gouw opviel. Beide backs bezondigden zich thans niet aan de fout den bal te lang by zich te houden, maar trapten ineens weg, zonder daarbij het plaatsen te verwaarloozen. Hoewel nog niet geheel fit, had Huisman zijn plaats onder de lat weer ingenomen. Hij speelde een feillooze wedstrijd. In het hyzonder kreeg hy het de eerste tien minuten zwaar te verant woorden, en in die periode verrichtte hij eenige fraaie saves, aan geen der beide doelpunten kon hij iets doen. Hij verdedigde zyn doel massief, misschien wel te massief. Daarvoor wachte hij zich in den vervolge, om niet door een minder ïankmoedg scheidsrechter bestraft te worden. Van de voorhoede bespraken wij reeds de wing spelers en middenvoor. De linksbinnen van Gel der komt een pluim toe voor zijn geweldig zwoegen. Bergen werk heeft hij verzet. Jammer was het daarom, dat hij de kans van den dag niet benutte,- niet kon benutten, door het ef fectvolle terrein voor de doelen. De beste der 10 voorhoedespelers was onge twijfeld de Bock, die nu eens meer voetbalde ONS FILMHOEKJE. In de jaren 19141918 zyn in Frankrijk, natuurlijk ook elders, oorlogsfilms opgenomen. Een kolonel Picot van het t'ransche ieger, zelf behoorende tot een der in het gezicht vermink ten, heeft één geheel gemaakt van opnamen, die tezamen een overzicht geven van de elkaar in die jaren in zyn vaderland opeenvolgende krijgsbedrijven en oorlogsellende. Dit overzicht werd Zondag 22 dezer voor leden en genoodig- den van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede in het bioscooptheater „Cinema Palace" te Haarlem gedraaid. De voorzitter van de Haarlemsche afdeeling, de heer R. Peereboom, leidde te half twaalf de film met een sympa thiek woord in. Hy riep de welwillendheid van de toeschouwers in voor de opnamen uit tech nisch oogpunt (vier franschen hebben bij dien arbeid het leven gelaten, vier heliepen er zware verwondingen by op, zooals by den aanvang der vertooning bleek) maar het was niet noo dig geweest; de opnamen waren, helaas, dul- delyk genoeg om ons diep te doen heseffen op welk een ongelooflijk lagen trap van bescha ving ons leven nog stut. De menschen in hor den als opgejaagde en zichzelf opzweepende mechanisch toegeruste beesten, ingesteld op vernietiging van elkaar en van de ons alleen voedende aarde, de menschheid zoo slecht uit op vernietiging van zichzelf, dat hebben wl] een uur achtereen onder ademlooze stilte in de zaal, waar een paar honderden vergaderd wa ren, ons oog zien voorbijgaan. Wat wfl, voor- zoover 't niet krijgsgevangenen in hunne kam pen, of licht gewonden in de hospitalen waren zagen, 't was alles overspanning. En het resul taat een aarde even onbewoonbaar als de maan, maar nu niet wegens gebrek aan water, maar wegens een overvloed van vuurspuwende haat en angst en zenuwachtig oprukken en verweer tegen doorgaans slecht of niet zicht bare vijanden en machines tot op het laatst doodsangst tegen doodsangst in den stryd van man tegen man de duivelsche apotheose gaf van al deze kwaadwilligheid, zonde, diepe ont aarding van al dezeeigenlijke lafheid. Want er is in wezen niets heldhaftigs in al dit massale elkaar als in koorts voortdrijven door modder en kuilen en loopgraven onder een kilometer breede en diepe regen van zuiver mechanisch bewogen charotisch overal heen vliegend ijzer, aansluipende gassen, stekende vlammen. En er was niets glorieus in, wat de uiteindelijke overwinning opleverde, met den grond gelykgemaakte dorpen, in elkaar gevallen steenen steden, eertyds vruchtbare landouwen misvormd tot één groot pokdalig gelaat waar aan de oogen ontbreken, maar waarin tallooze tandelcoze monden slijmerig en bloederig niets anders schijnen te uiten dan vloeken, verwen- schingen of slechts schijnen verstard te liggen in een leelüken, niets meer opleverenden dood. Inderdaad zulke zuiver documentaire films geven besef, beider begrip van den oorlog, en deze film gaf het in een climax en wie den laatsten groeten europeeschen oorlog als toe schouwer of in den geest heeft meebeleefd, weet dat het er zoo moét zijn toegegaan en dat dit collectieve misdaad is. Op Zondag 12 November a.s., eveneens in „Cinema Palace" en te 11.30 uur wordt voor U en ons de film „Gifgas" vertoond. Toegang hebben wederom leden der Ver. voor Volken bond en Vrede voor f 0.15 per plaats en niet- leden voor f 0.25. Intussehen wordt op 4 November a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem vertoond: „Voor bewezen diensten", opgevoerd door de Nooit- meer-oorlog-federatie. dan praatte en critiseerde. Als hij dat laatste nalaat is hy een speler van meer dan gewonen aanleg, die een voortdurend gevaar is voor elke verdediging. Hij beheerscht de kunst van voet ballen technisch en tactisch volkomen, en niet tegenstaande de extra bewaking, welke hij ook nu weer genoot, stichtte hy telkens weer ver warring in de Blauw-wit-defensie. Vermelding verdient nog de schitterende goal, waarmede v. Leuven de score opende, In Blauw-wit was de spil de Boer de meest op den voorgrond tredende speler. Verder noemen we de k'eeper (vooral in de tweede helft) en de beide backs. De voorhoede was het zwakste deel der ploeg. Voor Zondag a.s. luidt het programma D. O. S.Bloemendaal. De Spartaan—B. F. C. T. O. G.Hercules. VeloxEdo. V. V. A.—Blauw-Wit. Bloemendaal trekt weer naar de Domstad, om daar D.O.S., dat op eigen terrein nog niet het zoet der overwinning mocht smaken (van Blauw-wit werd verloren met 61; van Velox met 40) te ontmoeten. Speelt Bloemendaal als tegen Blauw-Wit, dan zullen de D.O.S.- mannen een harden noot te kraken krijgen. Helaas toont Bloemendaal in uit-wedstryden zelden een goeden vorm. Misschien, dat na het succes van j.I. Zondag met deze lamme traditie gebroken wordt. Bij de SpartaanB.F.C. geven wij den be zoekers de beste kans, evenals hij T.O.G.Her cules. Minder gerust zijn we ten opzichte van Edo, dat een moeilijke opgave krijgt tegen de leiders in Utrecht. Wij houden het op Velox. De wedstryd V.V.A.Blauw-Wit wordt ge speeld op het Ajax-terrein. Het geldt hier een derby, waarvan de uitslag niet zoo makkelijk te voorspellen is, al zou men, gezien de ranglijst, Blauw-Wit als winnaar doodverven. Van de lagere Bloemendaal-elftallen speelt: 2 uur. 10 uur. 12 uur. 10 uur. 10 uur. 2 uur. Bloemendaal 2Ripperda Kensemers 3Bl.daal veteranen Kennemers 6Bl.daal 3 Bloemendaal 4H.F.C. 7 Bloemendaal 5D.K.T. 2 D.K.T.Bloemendaal 6 Junioren. Haarlem aBloemendaal a V.V.H.Bloemendaal b Beverwijk b—Bloemendaal c Adspiranten (Zaterdag). Zeemeuwen aBloemendaal a Edo bBloemendaal b Bloemendaal cHaarlem c Schoten bBloemendaal d 10 uur. 2 uur. 12 uur. 2.30 uur. 3.30 uur. 2.30 uur. 2.30 uur. Bloemendaal gaat naar D.O.S. met het vol gende eltfal: Huisman. Jonkergouw J. Köhler Immer B,eyk H. Köhler Kammeyer de Bock Bakker van Gelder van Leuven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4