GEMEENTERAAD. SPC OP EEN VOETSTUK PLAATSEN GEMENGD NIEUWS. PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN Een geschenk van den Middenstand. Radio distributie in particuliere exploitatie. Bloemen daal een dorado voor werkloozen van elders. De lang verwachte school, die er niet komt. Mr. Enschede en belastingvrije honden. Het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft ■destijds Bloemendaal een bank aangeboden ter gedachtenis aan Petrus Augustus de Génestet en in 1920 is de Zeeweg voor het verkeer open gesteld. De colligraaf Luitingh heeft beide fei ten in fraaie oorkonden vastgelegd. De tuin en het Raadhuis krijgt zgn najaarsopknappertje en in de gang van De Nagtegaal drentelden een paar jonge heeren, adjunct-volontairs ter secretarie of zooiets. Ook besteeg een juffrouw in een roodbruine japon de trap naar de eerste verdiepingvoor wie meenen mocht, dat dit overzicht door een geesteskranke werd geschre ven diene, dat bovenstaande mededeelingen enkele impressies zijn gedurende een uur wach ten, saai en vervelend wachten op de opening der openbare vergadering die om twee uur zou beginnen en om over drieën begón. „De Nag tegaal'' heeft vele uitnemende kwaliteiten, maar de gezelligheid van de wachtkamer is zoo ten naastenbij die van de antichambre van een rechter van instructie. Langer dan een uur in deze wachtkamer te toeven in de saaiheid van een valen Novembermiddag is geen onverdeeld genoegen en er was een gevoel van dankbaar heid onder de wachtende verslaggevers die over 't algemeen een uur nuttiger kunnen be steden dan het al wachtende verlummelen toen de bode kwam zeggen, dat de vergade ring was geopend. Maar wie kon zwartgallig blijven, toen de burgemeester mededeelde dat hij de beraadsla gingen kon openen met een verwijzing naar een fraaie reproductie in lijst van een dorpsgezicht in het Overveen der achttiende eeuw, toen een klokketoren dit centrum sierde, geschenk van de beide plaaselijke middenstandsorganisaties, die met dit cadeau hun gevoelens jegens het gemeentebestuur hadden willen vertolken? Er is een spreekwijze die betoogt, dat kleine ge schenken de vriendschap onderhouden en deze daad der middenstanders is daarop een koste lijke toelichting. De Ingekomen Stukken bevatten allereerst de mededeeling van B. en W. omtrent den «tand der onderhandelingen met den architect Blaauw. De vorige maal was dit punt uitge steld. Thans werd het van de agenda afge Voerd hetgeen er op wijst, dat er een interne regeling is bereikt of bereikt zal worden. Het geen misschien ook maar beter is. Tot onderwijzer aan school A. werd benoemd de heer J. A. Huneman. De kwestie der radio-distributie gaf natuur lijk de noodige gedachtenwisseling. Men kent de feiten. Eenigen tijd geleden heeft de Raad een crediet gevoteerd ter bestrijding van de kosten van een onerzoek, in hoeverre in Bloe mendaal radio-distributie in combinatie met een alarmeeringsinrichting van politie en brandweer kans van slagen heeft. De zaak is, dat van particuliere zijde ondernemingslust werd getoond ten aanzien van radiodistributie, van welke animo de burgmeester gebruik wenschte te maken door het denkbeeld te opperen,*'dat ide exploitant der aan te vragen radio-conce's- sie alleen medewerking van de gemeente zou ondervinden, indien hij meteen bovenvermelde alarmeeringsinrichtingen voor zijn rekening zou nemen. Een denkbeeld waarover in nor male tijden wel wat te zeggen zou zijn. Immers, een concessie afhankelijk te stellen van een tegenprestatie, die zoo goed als geen verband houdt met het concessie-object lijkt ons het vragen van een offer waarin de concessionaris natuurlijk zal berusten indien hun dit slechts even mogelijk is, maar dat een aangename ver houding tusschen de beide contractanten niet ten goede komt. Intusschen. de exploitant, die zich heeft aan gediend, de heer P. Langendonk, heeft zich bereid verklaard de alarmeeringsinrichtingen voor zijn rekening te nemen mits hij den steun der gemeente heeft bij zijn aanvraag om Rijks- concessie en de gemeente zelf gedurende 25 jaar het recht verleend, kabels in gemeente grond te leggen. De heer Noorman voelde niet veel voor het voorstel. Er zijn zoo weinig gegevens! Hoeveel Bloemendalers hebben zich reeds aangemeld? vroeg hij. En wie zal zeggen wat er in die 25 jaar kan gebeuren. Spr. voelde er meer voor, een gemeentelijke radiodistributie van te ma ken, tenminste als men de zekerheid heeft van een loonende exploitatie Dan toch heeft de ge- meene er de profijten van. En als het op een vennootschap uit moet draaien, laat dan aldus de heer Noorman, de gemeente de meer derheid der aandeelen reserveeren zoodat het een semi-overheidsbedrijf wordt. De heer Quarles van Ufford daaren tegen wilde particuliere exploitatie niet belem meren, als er een contract tusschen exploitant en gemeente kan komen, waardoor een rich- tig beheer verzekerd is. Financieels deelneming in een eventueel op te richten vennootschap tot een bedrag van f 8000— (hetgeen de heer Lan gendonk heef geopperd) kon spr. wel bekoren, indien dit bedrag voor werkverschaffing aan werkloozen kan dienen. De heer Witteman begon, evenals de heer Noorman, de vraag te stellen: particuliere of gemeentelijke exploitatie? Principieel staat spr. niet tegenover particuliere exploitatie, maar kan daar vroeg hg hier wel sprake van zijn? De radio heeft een zoo belangrijke functie in het maatschappelijk leven gekregen, dat men haar als een „public utility" kan ken schetsen en zulk een object kan men ten slotte niet meer aan een particulier toevertrouwen. Elders heeft men dat reeds ervaren.. Men gaf concessies aan dezen en genen, maar het eind was dikwijls dat men de exploitatie van ge meentewege moest overnemen. Laat men dat hier voorkomen, zeker nu men aan de radio distributie de twee alarmeeringsinrichtingen wil verbinden en alles in gemeentelijk beheer nemen. Hetgeen bestreden werd door den heer Cas- see, die de radio niet gelijk de heer Witte man op een lijn wilde stellen met gas, water, electriciteit enz-, waarvan de voorziening door monopolistische bedrijven als die der overheid, geschiedt. Daarom acht bij het voorloopig on- gewenscht het particuliere element uit te scha kelen. Doch wil de gemeente zich principieel tewerkstelling van werkloozen kan dan nog wel op andere wjjze worden bepleit. De heer S c h u 1 z wees er op, dat een paar maanden geleden de Raad een crediet heeft gevoteerd, ten einde in een rapport antwoord te krijgen op de vraag, of radio-distributie in deze gemeente gewenscht is. Spr. had gaarne in deze vergadering zulk een rapport gezien Nu heeft men weinig houvast. Spr, is natuur lijk voor gemeentelijke exploitatie, doch zou graag voor-en nadeelen kennen, aangezien hg er niets voor voelt, dat de gemeentelijke radio- distributie een schip van bijleg zou worden. Den laatsten spreker het eerst beantwoor dende voerde de voorzitter aan, dat men zich van cijfers onthouden heeft, omdat B. en W. momenteel een uitspraak wenschen over het principe: gemeentelijke of particuliere exploi tatie? Als dit vraagpunt beanwoord is, zal men voor de cijfers zorgen. Spr. zelf is tegen een vol-overheidsbédrijf. De mogelijkheid blijft, dat het, door een wijziging in de techniek, een groote strop zou worden en daar voelt men niets voor. Neemt men daar entegen een acceptabelen exploitant, dan kan men daar veilig mee in zee gaan. In tweede instantie onderstreept de heer Noorman het bezwaar van den heer Schulz. Inderdaad weet men, door het ontbreken van een rapport, niets van de cijfers. Als daar echter uit zou blgken, dat de uitkomsten twij- felachig zijn, dan zou Spr. ernstig tegen een concessie willen waarschuwen, gedachtig aan het verlies, dat de gemeente geleden heeft als gevolg van de concessie voor een autobuslgn door de gemeente. Doch is het tegenoverge stelde het geval, dus is radiodistributie in Bloe mendaal levensvatbaar, dón gunt Spr. het voor deel liever aan de gemeente. De heer Witteman deelde de vrees van den Voorzitter voor technische verbeteringen niet. Radio is onmisbaar geworden voor breede lagen der bevolking. Men moet hier een ont wikkeling zien. De radiocentrale wordt een bedrgf van beteekenis. Is er wel zoo groot een risico? De ervaring is, dat een radiocentraie over het algemeen een zeer welvarend bedrijf is. Practisch gesproken zal een radiocentrale niet dus profiteeren bij technische verbeterin gen. Uit deze overwegingen is Spr. dus voor een gemeentelijk semi-overheidsbedrijf. De heer L u d e n geeft den heer Schulz ge lijk, dat men op grond van de cijfers alleen een conclusie kan trekken, waartegenover de voorzitter opmerkt, dat er zoo goed als geen met Bloemendaal te vergelijken punten zijn, zoodat men feitelijk geen betrouwbaar cijfer materiaal kan overleggen. Dan, nadat nog enkele leden van hun ziens wijze blijk hebben gegeven, wordt er ge stemd en wordt het denkbeeld van gemeente lijke exploitatie zoo goed .als dat van semi- overheidsbedrijf verworpen •met' 111 stem men. Vóór de heeren Schulz, Noorman, Bolle- man en Witteman. Hiermede heeft de Raad zich dus voor par ticuliere exploitatie van een radio-distributie uitgesproken. Voorstellen dienaangaande zul len thans volgen. Bij Punt 4 der agenda stelden B. en W, voor, slechts aan die werkloozen gelegenheid te 'geven, dienst te nemen bij de gemeentelijke werkverschaffing, indien zij sinds 1 Juli 1932 in de gemeente woonachtig zijn. Immers het geval heeft zich al meermalen voorgedaan, dat werkloozen elders zich in Bloemendaal vestigen ten einde te profiteeren van hetgeen deze ge meente voor haar werkloozen doet. De heer Schulz deed het billgke verzoek, de mogelijkheid van ontheffing open te laten. Het bleek, dat daarin reeds voorzien is. De totale opbrengst bedroeg f 894.54. Punt 5 betrof den bouw van een nieuwe schóól. Om 't dadelijk te zeggen: de raad vo teerde het geld voor een nieuwe school ter vervanging van de oude, Overveensche, niet en de nood der tijden wordt door dit besluit wel duidelijk gedemonstreerd. Want hoezeer men op het eerste gezicht betreuren moge, dat de nieuwe school hier nog niet komen zal, men kan nu eenmaal de oogen niet sluiten voor 't feit, dat een gemeente, die met een tekort van anderhalve ton zit, zich nu eenmaal dient te be denken, voordat zij een uitgave voteert van f 85000.voor een nieuw schoolgebouw, een bedrag, dat ten laste van den kapitaaldienst moge komen, maar den gewonen dienst toch onmiddellijk met ettelijke duizenden bezwaart. Elders in dit blad kan men lezen, dat dit jaar twee en twintig opcenten op de gemeentefonds- belasting ncodig zullen zijn, om de begrooting sluitend te maken, hetgeen meer dan voldoende illustreert, hoe zorgelijk de tijden zijn. Onder die omstandigheden is het een gebiedende eisch, de koorden der gemeentelijke beurs in de hand te houden en alles wat maar even kan worden uit gesteld tot beter tijd, aan te houden. Men versta ons, wel. Er is een nieuwe school noodig. Alles wijst daar op. Maar waar niet is verliest de keizer zijn recht. En nu moge men het bejammeren, dat het alweer het Openbaar onderwijs is, waar de slagen vallen, een ge meente, die genoodzaakt is, bijna een kwart van de Rijksaanslag aan opcenten te heffen, moet de tering naar de nering, zetten, wil de nering niet de tering krijgen. Het voorstel van B. en W. was dan, een cre diet van f 85000.te voteeren voor een nieuwe Openbare Lagere School aan de Noordzijde van de Julianalaan en Westelijk van de Willem de Zwijgerlaan De motieven achten wij bekend. B. en W. stonden bovendien sterk door een betoog van den Inspecteur van het Lager onderwijs, die het niet verantwoord acht, den bestaan- den toestand de school is 60 jaar oud en ver toont al de gebreken van een 60-jarig school gebouw te bestendigen. De heer Posthumus Meijjes opende het debat, met de opmerking, dat deze school zeker uit den tijd is, doch dat het hem niet juist leek, juist nu, midden in den benarden tijd. het mo ment van den bouw dezer school te kiezen. De heer Cassee bestreed deze opvatting. Men .vordt hier niet voetstoots voor een feit gesteld Imag thans geen beletsel zgn, immers, door de is dan de schepping onzer verbeelding, uit eigen verplaatsing der school zal er een zeer waarde- levensnood' ontstaan. vol terrein vrij komen. Juist nu is de tijd gunstig oordeelde de heer Schulz, die er op wees, dat men tegenwoordig goedkoop bouwt en dat men er wel aan doet in dezen tjjd het uitvoeren van productieve werken te animeeren. Doch de heer De Lestrieux Hendricks wees er op, dat het een moreel ongunstigen indruk zal vestigen, als men in dezen tijd van belasting verhooging met den bouw van een nieuwe school komt. De heer Bornwater heeft een krachtige poging gedaan het voorstel er door te krijgen. Hij wees er op, dat deze school de laatste tgd een echte lijdensgeschiedenis, heeft opgeleverd. Er deugt niets van en ware dit plan er niet ge weest, dan had men den smaad beleefd, dat de Inspecteur van het L.O. deze school voor slui ting had voorgedragen. De school is slecht ge bouwd en ligt slecht. Verbetering is dringend' noodig. Laat men tot die verbetering overgaan! Bovendien: een der grootste aantrekkelijkheden van Bloemendaal als woonplaats is altijd het goede onderwijs geweest. Men houde dit op peil, bedenkende, dat bij gebreke daaraan menigeen een andere gemeente in deze streken de voor keur zal geven. Doch dit betoog baatte niet, zoomin als een goed woord', dat wethouder Prinsenberg en de voorzitter voor het voorstel deden. Met de stemmen der heeren Posthumus Mijjes, Dor- hout Mees, Quarles van Ufford, Enschedé, De Lestrieux Hendricks, van Riesen, Hogenbirk en Luden tegen, leed het voorstel schipbreuk. De helft der agenda was hiermede afgehan deld. De rest was een kwestie van minuten. Een beetje debat was er nog over het verleenen van een voorschot aan de vereeniging „De Aer-den- houtsche Kleuterschool" van f 10.000.voor de stichting van een kleuterschooltje op het bij de openbare school behoorende gemeenteter rein. Het eind was echter, dat het crediet werd toegestaan. Wij vertrouwen, dat het nieuwe ge bouw der nooit versagende vereeniging, ver sierd zal worden met de spreuk: De aanhouder wint. Bij de rondvraag bestreed de heer Dorhout Mees een voorstel van B. en W. om de Laan- bank in het Wethouder Laan-plantsoen te plaatsen, als zijnde in strijd met de verwaeh- ■ing, dat deze bank bepaaldelijk bij den vijver in Duin en Daal zal worden gezet. Het bezwaar van B. en W. is, dat de bank voor deze plaats, te oordeelen naar de teekening, wat massaal zal aandoen. De oplossing lag voor de hand: men zal zich nog eens met den architect verstaan. Volgden nog een stuk of wat klachten over kuilen in wegen en den overlast, die straatven ters opleveren. Wethouder Prinsenberg en Voorzitter konden al niet anders doen dan na het trekken van een bedenkelijk gezicht de kla gers met beloften tegemoet te treden. En de heer Enschede voerde bij herhaling den hond ten tooneele, die om zoo te zeggen op eigen gelegenheid in deze gemeente vertoeft, terwijl de eigenaar elders huist en deswege vol gens den heer Enschedé, niet aangeslagen kan worden in de plaatselijke hondenbelasting. Wel mocht de heer Dorhout Mees consta- teeren, dat dit hondje een staartje heeft. Zie, God is ons te groot, te machtig, te ver misschien en al is de behoefte eraan nog zoo dringend, we wagen het in waarheid toch niet ons van hem een omlijnd beeld te maken. En zooals Christus voor velen de middellaar tot God is, zoo is het door ons geschapen beeld ce middellaar, welke wij ter ver,, crenlijking van de Godsgedachte behoeven. Als we het zoo zien, en ik voor mij weet niet hoe we het anders zouden kunnen zien, dan valt ons de schrille jammerlijkheid van cat pogen op, de krankzinnige redeloosheid en onbillijkheid ervan. Want het is immers onmogelijk dat de door ons dermate op een voetstuk geplaatste mensch, en dan bij voorkeur de ons liefste, het op cat voetstuk houden kan. Hf] valt er onher roepelijk af en verplettert in zijn val behalve het eigen schijnbeeld, waaraan we ons „ver gaapten", ook de van het voortbestaan zijner fictieve existentie afhankelijke toestanden en verhoudingen. En misschien hindert en beleedigt dit laatste ons nog het allermeest omdat het ons het pijn lijkst en voelbaarst treft. Dus komen we in ver zet; met bijna wiskunstige zekerheid begaan we de fout ons ideaal, den coor ons zelf op een voetstuk geplaatste, de mislukking van het eigen pogen te verwijten. En dan gaan we in onze „verontwaardiging" zoo ver, hem niet al leen hardhandig en veelal zelfs beleedigend van het door ons opgeworpen voetstuk te sleuren, we duwen hem dieper terug, we laten hem in onze gekwetstheid de waarde zelfs niet, die hem ten volle toekomt. We trappen van ons af. We zijn als het kinc', dat de tafel slaat-, waar het tegenaan geloojpen is. En evenals het kind ver geten we, dat de fout bij ons zelf zit doordat we niet uitkeken, niet rustig en behoorlijk af stand namen. Maar wat bij een kind te verontschuldigen is, is dit niet bij den volwassene, niet waar het gaat om memschen, noch om toestanden. Doch aan den anderen kant ligt de zaak er nu eenmaal toe dat we vanuit ons hart de be hoefte hebben tot idealiseeren: waarom dan hier voor niet te nemen de plaats, welke wij zelf be- hooren te bekleedenNiet de maatschappelijke plaats; neen, enkel en alleen de plaats, welke wij als mensch tegenover den anderen, tegen over lederen anderen mensch moeten innemen. Waarom niet onze innerlijke waarde, onzen plicht als mensch, het doel van ons bestaan te zetten op een voetstuk, waarnaar we reiken moe- en met alle inspanning om het met de toppen onzer vingers aan te raken, Laten we, als we dan niet kunnen buiten een ideaal, er ons een vormen er ons een opbouwen van de gesteldheid van ons innerlijk wezen, welke we misschien eenigszins zouden kunnen be naderen door met vaste en trouwe volharding op te gaan langs het pad en de treden, die voeren naar dit voetstuk. De omstandigheden en verhou dingen, welke hieruit voortvloeien, zullen nie mand: schade doen, geen ander en ook ons niet; ze zullen in tegendeel een sterkenden, vormenden invloed hebben. Het is niet voldoende met diep en waarachtig gemeend leedwezen vast te stellen dat we te kort schieten, en te kort geschoten zijn; dit is niet meer dan het onmisbare begin der gezindheid, welke ons tot een herzien van onszelf moet bren gen. Zoo verkeerd en onredelijk, om niet te zeg gen misdadig 't is. een anderen mensch te zet ten op een voetstuk, dat ons persoonlijk goed dunkt en past, wat onfeilbaar teleurstelling en Het is wel de allergrootste onbillijkheid, waar aan wij -ons schuldig kunnen maken en waaraan - wij ons steeds weer ten opzichte van ieder, die i verdriet, moet meebrengen, zoo goed en noodza- ons nastaat, schuldig maken, dat wfj den anderkelijk Is het een voetstuk te bouwen, waar hoog plaatsen op een voetstuk, waar hij naar onze meening behoort te staan, zal hij ons niet te leur stellen. We kunnen het niet laten, en hoe dierbaarder iemand ons is, hoe feller we een be paalden toestand wenschen, hoe meer we er ons aan bezondigen de vrije hand te laten aan ons geïc'ealiseer, hoe scherper we het ideaal om lijnen. Zou -deze algemeen menschelijke eigenschap, welke bij niemand ontbreekt en die zich nimmer geheel door het verstand laat regelen, mogelijk haar eersten en zuiversten oorsprong vinden in de Godsgedachte, die ieder mensch, bewust en onbewust, vervult en beheerscht? Dé Go-dsgec'achte de onaantastbare verze kerdheid van ons hart aangaande God's tegen woordigheid in ons en om ons, in en om eiken mensch. Zijn wil in iederen toestand en bestie ring, zichtbaar en te volgen in het verleden, aanvaardbaar voor de toekomst, zij het dan ook veelal en in tijden als nu voor maar al te velen, verstandelijk zeer moeilijk ten volle en rustig aanvaardbaar, enkel niet weg te redenee ren door de hardnekkig vasthoudende bewust heid van de ziel en waar het het heden be treft voor millioenen een smartelijk onopgeloste vraag deze Godsgedachte is zoo groot, zoo geweldig, dat wij haar in werkelijkheid niet ver mogen te bevatten, niet in staat zijn haar we zen en invloed ook slechts van verre te bena deren, Dus zoeken wij naar' een middellaar, die een soort evenwicht schept tusschen onze innerlijke behoefte aan stellige verzekerdheid en ons feite lijk onvermogen. Wij vormen ons een ideaal en daarmede bekleeden wij dsngene, die ons het dierbaarst is Verstandelijk zijn wij er ons zeer goed van bewust dat dit ideaal niet te ver-wezen lijken is, misschien wenschen we in het diepst van ons hart zelfs de volkomen verwezenlijking ervan niet, omdat het, naar mijn meening al thans, helaas onverdraaglijk is, een anderen mensch zoozter boven zich te moeten erkenen; doch zoo we het eerste al voor onszelf willen weten, het laatste zullen we zeker nimmer toe geven. En aangezien aan iederen mensch be paalde toestanden en verhoudingen vastzitten, idealiseeren we deze mede. Als we ons dit nu maar steeds voor oogen hielden, dan was het gevaar, dat de keerzijde van de medaille is van dit ideaal, van dezen zelf geschapen middellaar, hoewel bedenkelijk groot, niet onoverkomelijk en in vele gevallen met doo- delijk. We doen dit echter lang niet altijd, in waarheid doen we het slechts zelden, en hier zit de kern van de fout, welker omvang zoo on rustbarend kan uitdijen, dat ze ten slotte ver woestende afmetingen gaat aannemen. We ko men er al heel gauw toe te vergeten dat wfj den ander, ten onzen behoeve, feitelijk uit gemak zucht, eigenschappen en krachten hebben toe gedicht, die hfj niet alleen niet bezit, maar die hij zelfs van het begin af ontkend heeft te be zitten. We blijven doorgaan met haast fanatieke hardnekkigheid onzen man, onze vrouw, in de eerste plaats onze kinderen iri een vorm te dwin gen die hun ten eenenmale, althans gedeeltelijk, w" ,ue J''r-'Cït Het wachten was al jaren op een goede plaats gen die hun ten eenenmale, althans geaeeitejyK, ^uf'T^elen en niet met f 8000-. DeDeze plaats is thans gevonden. De kwade tp( vreemd is, en die in werkelijkheid weinig anders bovenop we plaatsen het volkomen te verant woorden ideaal van het allerbeste, waartoe de mensch in staat is, waartoe hij van God is -ge roepen. Dit ideaal, en dit alleen, kan zijn en zal zgn de voor ons onontbeerlijke middellaar tot God, het zal deel uitmaken der Godsgedachte zelf. Met het bouwen van dit voetsuk, met het plaat sen daarvan, dragen we, mits we het eerlijk en naar onze allerbeste krachten doen, bij tot den bouw van 't Koninkrijk God's, waarin uiteinde lijke vrede en uiteindelijk verzoening zijn. M. J. MOLANUS-STAMPERIUS. De School voor Maatschappelijk Werk, Pie- teir die Hoochstraat 78, Amsterdam, bericht ons, dat op Maandag 20, 27 November en 11 December 1933 een drietal voordrachten ge houden wordt door Prof.. Dr. Carl Menm.ke over „Soziaïpsychoiogie der Grossstadt". De voigende onderwerpen worden behandeld: I Maandag 20 November: Die Strukturunterschiede der verschie- denen Siedlungsformen und ihre sozial- psychischen Auswirkungen. H. Maandag 27 November: Die sozialpsychische Struktur des Grossstadtmenschen mit ihren sittlichen, padagogischen und politischen Folgeer- scheinungen. m. Maandag 11 December: Die neue Gestaltungstendenzen auf grossstadtischem Boden und ihre sozial- psychischen Auswirkungen. De deelnemingskosten zijn zeer laag gesteld, n.l. f2.—. Wij kunnen üezen belangrijken cursus ten zeerste aanbevelen. THE QUEEN'S DUTCH. In het eerste nummer van het zoo juist ver schenen veertiendaagsch tijdschrift voor intel lectueel Nederland „O. B. S.", eldes in dit blad aangekondigd komt het volgende opmerkelijke stukje voor van de hand van Dr. Ch. Winckel: In de Engelsche taal spreekt men van „the King's English", wanneer rnien een in elk op zicht verzorgde taai bedoelt, het En-gelsch dus, dat aan de hoogste eischen voldoet, en zoowel de publicist als de redenaar en de acteur, die hun vak verstaan, trachten „the King's English" te spreken of te schrijven. Ik geloof, c'at men in Nederland, ook in krin gen waar op het gebruik van een goede schrijf taal prijs wordt gesteld, in het algemeen nog te weinig let op een goede spreektaal en op het behoorlijk uitspreken dier taal. Hoe zou het anders tc verklaren zijn, dat zelfs zij, wier stem door duizenden of tien- ja honderdduizenden ge hoord wordt, niet altijd onze mooie taal zoo uit spreken, dat het een genoegen is, ernaar te ZONDAG 26 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Va, 10 uur Ds, C. J, van Paassen. Pred. te Haarlem. mi Jeugddienst in het Jeugdhuis, V.m. 10 uur de heer W. P. G. Dankbaar. Jeugddienst. Spreker de heer Fred. G. Beek man, Driebergen. Overveen. Vin, 10 uur Ds. J. J, Stam. Pred. te Rotter dam. Donderdag 30 Nov. 's Avonds 8 uur Ds. J. O, van Dijk. Bijbellezing. Ned. Herv. Gem. te Santpoort. Vm. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Zelfoverwinning". (2 Sam. 19, vs. 18a). Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. Voormidd. 10 uur, Ds. J. W. Swaan, IJmui- den. 'sNamidd. 5 uur, Ds. M, G. Blauw, Schoten. Vrijzinnige Jongeren Kerk. Theosofia-Stichting, Nassauplein 8. 's Avonds 19.30 uur, Ds. G. J. Sirks, uit Am sterdam. NederL Protestanten Bond. V.m. 10.30 Prof- Dr. L. J van Holk, Leiden Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur en mm. 5 uur Ds, J. C. Brussaard. Cathechismus Zondag 12, Religieuze Kring, Aerdenhont. V.m. 10% uur Dr. J. Eykman, Dir. A. M. V. J., Amsterdam. Geref. kerk in H. V. Haarlem. Kerkzaal „Blauwe Kruis". Vm. 10 uur en nm, 5 uur Ds, P, A, E, Sil- levis Smitt. V.ro. 10 uur in de voorzaal Kinderdienst. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag 26 November, 10.30 van. Gezongen H. Mis. Dinsdag 28 November, 8 uur n.m. Herdenking- der Kerkwijding. Completen en Lof, Donderdag 30 November. 7.30 v.m. Gesproken H. Mis. De opbrengst der Zendingscollecten, te Bloe mendaal gehouden met zakjes in de kerk be draagt f 774.42, te Overveen f 31.45. Te Bloe mendaal is opgehaald door de Ghr. School f88.67. BLOEMENDAAL. Bevallen: N. L. M. van RiemsdijkGravin van Limburg Stirum, d. Ondertrouwd: J. H. Rondeel en A. C. Fuhren; V. G. Hak en I. Schlösser. Getrouwd; A. Harwijne en G. Vrg; J. van de Wardt en M. C. van Kooten; A. Y. van der Meulen en G. H. J. Mellema; W. de Graaf en Ch. L. Taylor; C. Th. Boeree en E. Thie- man; Tj. van Oostrum en M. Bakker. Overleden: C. H. van de Wardt, 35 jaren, overleden te Haarlem. luisteren; ik bedoel, dat zelfs voor den radio- omroep niet altijd lieden gekozen worden, wier klinkers en medeklinkers op de juiste wijze ge vormd worden. Heel Nederland heeft evenwel in de afgedoopen weken de stem van Hare Ma jesteit de Koningin kunnen beluisteren, en daarbij kunnen constateeren, hoe onze taal moet uitgesproken worden; het was een genot, de on berispelijke uitspraak door een wei-gemodu leerde stem te hooren, en men slaakte de ver zuchting: waarom is zulk een goede uitspraak toah nog een uitzondering! Inderdaad, hier is the Queen's Dutch" het mooie Nederlandsch en het is van harte te hopen, dat het blad, waarin deze opmerking een plaats vindt, het zijne er toe zal bijdragen, dat onze jonge intel- lectueelen gaan leeren, zich toe te leggen op een goede uitspraak van hun taal. O Nederland, spreek het Nederlandsch der Koningin! i HULP VOOR OBEHUISDEN. Van den hoofd-dircteur van de Vereeniging Hulp voor onbehuisden" ontvingen wij het volgend schrg-ven, waarvoor wg gaarne eén plaats iD onze kolommen inruimen: In het Oud-Buitengasthuis te Amsterdam wonen honderden kinderen. Er zijn babyzalen, met lange rijen hagelblanke bedjes, er zgn pap- en kleuterzalen, er zgn verblijven voor schoolgaande jongens en meisjes, kortom, ove ral in het statige oude gebouw wonen kinde ren Doch ook volwassenen: eiken avond komen vaak uit alle windstreken vele mannen en vrouwen can onderdak in de nacht-asyls, iederen dag vinden in de werkverschaffing- internaten tal van noodidruftigen een veilige toevlucht. Dan zijn er nog afzonderlijke tehuizen voor de rijpere jeugd, er zijn een honderdtal kinde ren in gezinnen geplaatst, er is een afdeeling voor ongehuwde moeders, er is een observa tiehuis voor jongens, er is nazorg en reclas- seering en dit alles strekt zich eiken dag uit over meer dan 700 volwassenen en kinderen. Deze uitgebreide maatschappelijke hulp berust, zooals u weet, voor een groot deel op giften en gaven. Blijven deze uit, dan loopt alles vast en op dit oogenblik moeten wij helaas zeggen, dat dit het gtwal dreigt te worden. i Ernstig en dringend vragen wij U daarom: wil ook dit keer helpen voorkomen, dat het werk van onze Vereeniging al te zeer in nood geraakt. Er is snelle en ruime hulp noodig. Wil ook ditmaal het Uwe daartoe bijdragen! Bijdragen kunnen gestort worden op Post giro No. 32534. Bankrek.: Ass. Cassa A'dam. Voor a.s. Zondag luid TOG—WA. SpartaanBlauw DOS—Edo. BFCHercules. BloemendaalVe Met deze serie word het programma ingewg den we het op een gel Blauw-W:t brengt een terwijl Edo blij ir.ag zij het DOS-veld meeneeir BFC is in staat aa van Hercules een einde Bloemendaal heeft n peltje te schillen. De in Utrecht geleden is vraagt om wraak. De w revanche te nemen. Ze terrein nog ongeslagen, aan den Brederodewe Bloemendaal erkennen, wonderen als dit a.s. zou zijn, vooral niet, zooals tegen Blauw-Wil Vooruit, Bloemendaal, en doet uw naam van ditmaal eer aan. Van de lagere elftall RCH 4iBIoemendaa HSV 2Bloemendaal Juni Bloemendaal-cRCH- Adspiranten VI. Vogels aBloemt Bloemendaal bZand Bloemendaal cEdo RCH fBloemendaal Bloemendaal speelt t gende opstelling: Huisi Jonkergouw Immer Bej Kammejjer de Bock Köt KORF De wedstrijd van Sport Kattenberg is op 'n ned uitgeloopen, hoewel de ri de gasten. Ongeslagen worden. Haarlem I en Oosterk hunne wedstrijden, terwi gelijk spleelden. De return-wedsrijd tus Iem IH werd door S.V.- wijl S-V. III met- 3—4 var Joor, na met 31 de leit Zondag moet Sport Ver straat te Amsterdam oi home te bekampen. Wil S.V. zijn kans op dan moet deze wedstrijd dat kan heel geschikt, m want de Amsterdammers op volle kracht, terwijl h De S.V.-reserves bezoeker huis. Als ze geen invall wel een gelijk spel wor Haarlem IV, 'terwijl S.V. gaat. Zaterdagmiddag spelen spiranten tegen die van Bretórode. De S.V.-babies zullen 1 (Buiten verantwoorden In de jongst gehouc Gemeente Bloemendaal een crediet te verleener nieuwe school, ter vervs de school D te Overveei stemd. B. en W. van Bloeme van het L. O. waren en slechten toestand van 1 Tegenstemmers van dit geen rekenschap hebber stemming die zij caarn de ouders, wier kinden waar men reeds jaren 1 verbetering had verwac terrein voor de nieuwe reedheid is gebracht, e dat er nu toch gelukki; aan een toestand die v Bloemendaal onwaardig Het tegenstemmen kunnen worden door or met de inrichting van 1 -bouw. Van buiten af zk onaardig uit. Het inwi dan een halve eeuw ten een paar punten naar _De school ligt aan - Weg hoek Tetterodewej Aan cte ligging is voor levensgevaar verbonden een leerlinge vlak voor wegens het zeer drukk den bouw Anno? niet 1 Laten -wij, na niet z het schoolplein te zi kijkje nemen in de schc een regenaebtigen dag komen, valt het U op klassen met kunstlicht daglicht valt n.l. door d zóó ongunstig binnen, bet hartje van den zo kunstlicht af kan. Nadat U een flinke vermeden, (wegens ve ekkage) en U ter hooj 4e klasse komt, treft 1 hit dit lokaal ,.en mas vokaal worden gedrever zing? Er is n.l. in dit lokaal te weinig, zooca als klasselokaal moet v er nu gymnastiekles g lokaal ontruimd wordei de vierde klasse moete verdeeld worden. Of dl goede al komen .Wij zuilen maar niet

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4