LLM Pijnlijke Mei? „Edeiwerck" Herlly Dames iandwerfcartikelen Babygoedereii Kousen en Handschoenen Wild en ffmgelto «TAX ind! lieloten m VAM OSTADESTRAAT1 Te!. 15583 - Haarlem enng. man bligatiën DE TWENTSCHE BANK N.V. LIPS' Kluisinrichtlng en Kofferklufs BINNENLAND 28e Jaargang. 12 Januari 1934. No. 2. ter blijken NA. 22198. 34 a.S. rr jr. IJLDEN N VANs 8ti3bank N,V, Weekbl. :ent, jd gereed, water heet ALGEMEEN WEEKBLAD voor Bloemendaal - Overveen - Aerdenhout - Bentveld - Vogelenzang en Westelijk Heemstede - Duinlustpark - Santpoort - Haarlem ADVERTENTIEN Bureau voor Redactie, Administratie en Advertentiën Ged. Oude Gracht 63, Haarlem, Telefoon 11862 Na 6^2 uur 22177 - Postgiro 191387 Bijkantoor te BloemendaalBloemendaalscheweg 42 Telefoon van 10—6 uur 22240. ABONNEMENTEN VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: Mr. P. TIDEMAN raa BUITENLAND Kan een volgende crisis voorkomen worden? BRANDSTOFFENHANDEL HAARLEM Stookt onze EERSTE kwaliteiten JE DAHLIA" ARTISTIEK BLOEMWERK ïeriipeü Bloemendaal Tel. 22338 BRUIDSWERK - KRANSEN ECHTE WALES aNTHRACIET. WITTOP KONING, Harmenjansweg 67 A. P. VAN DER STAD PLAATSELIJK NIEUWS Gegarandeerde oplage 4000 exemplaren, iRG.1 8.15 uur, ■JEEL. uur IE ND A AL. Wie maakt mij wat, lar (Haarlem) stad. Iem voor veertig ct. elef. 23018 16728. van VerbbicHngs- ïg 203, Overveen. kunt lent „A" m et 1905 voor geoorloofde s! Jaarlijks 10 itgeloot worden -W 48.000 22.500 en kleinere en, kunt 11 j op een of onder nieten. - per maand tingslijsten ekking. in te vullen en Hooftstraat 165 t hiermede s - f r e n c o en rettig geoorloofde EMIÉLOTEN" gevende vanaf allen prijs. d cim spoedig mag vooral erzuimen Het Bloemendaalsch Weekblad Advertentiënper regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bfj vooruitbetaling. Elke rege! meer t 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. -- Abonnementsprijs bi) vooruitbetaling f L— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn verbindend voor het loopende halfjaar. Losse Nummers f 0.05. BLOEMENDAAL - BLOEMENDAALSCHEWEG 147 Overname uit dit nummer is verboden overeenkomstig art. 15 der Auteurswet Jhr. mr. van Sasse van IJsselt, de sympa thieke oud-president van hst Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft zich in een interview met een journalist van „De Haasbode" ka.im maar critisch-scherp uitgelaten over de be rechting der Leipziger „moordizaak" kunnen wij nu wel zeggen, waaraan onze regeering op waardige wijze nog getracht heeft een minder tragisch slot te helpen verleenen dan er, zoo wel voor den „verdwaasden" jongen man als1( naar te verwachten is, voor heel dat land aan onze oostgrens aan gegeven is. De bejaarde magistraat, keurde de gevan genhouding der Bulgaren, na het vooronder zoek, dat geen enkel bewijs tegen hen ople verde, af. Hij misprees het vooronderzoek zelf.. De leiding van den president van het Hof te Leipzig heeft z.i. te veel te kennen gegeven wat hij wenschte dat zou blijken, om een on partijdig rechter te kunnen heeten, ook was hij weel te slap tegenover den bulderenden minister-getuige. Ook het O.M. krijgt eenige terechtwijzin gen. Gevaarlijk en bedenkelijk is het, dat men over onze Oostgrens heeft gebroken met den in de beschaafde wereld overal geldenden re gel, dat aan een strafbepaling geen terug werkende kracht mag worden verleend. Van der Lubbe, aan wiens vermoording wij dit maal onze rubriek Buitenland bij uitsluiting hebben gewijd, en wiens nog wel clandestiene terechtstelling voor het land aan onze Ooater- grens, als wij goed zien. bedenkelijke gevol gen na zich kan sleepen, Van der Lubbe is volgens den Heer Sasse van IJsselt een echte psychopaath geweest, een halve gare jongen, waarvoor hij ook in Den Bosch bekend stond. Wij achten het een voorrecht deze redelijke uitingen uit den kring onzer hoogstaande zit tende magistratuur verder te kunnen brengen. Mr. de Wilde, heeft als minister van Bin- nenlandsche Zaken de dagelijksche besturen van de provinciën en door hen de gemeente besturen verzocht de bekende nieuwe bepalin gen in het Rijksreglement van ambtenaren ook geldig te maken voor de ambtenaren der la gere organen, om tot uniformeerlng te gera ken. De Napoleon van zijn departement, mr. c'r. Frederiks, zal zich anders moeten zettten tot het ontwerpen van een Kon. Besluit in dien zin. Wij hebben hier een symptoom van de bedoeling der regeering om dictartoraal op te treden, waarvan wij alleen kunnen hopen, dat ze niet verder tot, uiting komt dan noodig is om de vrjje burgers, die met knuppel en dolk gewapend, de meerderheid hunner iandge- nooten de dictatuur van één hunner willen opdringen den wind' uit de zeilen te nemen. Prinses Juliana gaat geen vrooljjke toekomst tegemoet. Wij hopen voor haar dat onze Ko ningin, die sympathieke, erfelijke presidente onzer republiek, zooals onze constitutioneele vorsten door onzen leeraar in het Staatsrecht en reecis 40 jaren geleden werden betiteld, nog lang in gezondheid en kracht en gesteund d'oor het volk en door op zijn groningsch, leidsch en am.oterd&msch opgeleide staatslieden, moge regeeren, of beter gezegd besturen, want re- geeren doet een vrij volk zichzelf.. De misdaad gaat te Oss niettegenstaande Nederland een soort rechtstaat is ongestoord haar gang-. Particulieren hebban zich nu aan eengesloten om nu die regeering hier blikbaar machteloos staat, zelf eigen have en leven vei liger te stellen. Dat deed de 19e eeuw anders en flinker. Er heersclhte een tijdlang op het platteland ten onzent een soortgelijke terreur als waarvan Oss in de 20e eeuw het slacht offer is. Opgericht werd toen de Rijksveldwacht die dezen vorm van misdadigheid vrijwel be halve dan in Oss, heeft uitgeroeid. Zou het niet hoog tij cl worden de politie over het ge- heele land gelijk te schakelen, alles tot Rijks politie te maken zooals ook in Ned.-Indië be staat Naar fascistische gezindheid wordt in de Burgerwachten hier en daar onderzoek ge daan. Ons is medegedeeld, dat tot de Haarlem- sche fascisten een zekere Jan of Johan de Haas behoort, die menschen tracht te fleuren onder mededeeling, dat men fascist kan zijn met de korte rok (zooals men vroeger sprak vaD Jezuïeten met de korte rok, lieden die van bul ten niet voor him gezindheid, belofte enz. be hoefden uit te komen Caveant consuls Stelt U zich voor, dat je dan b.v. niet eens zoudt weten of het politiecorps van hoog tot laag zuiver op de graat is. Zoo is ons o.m. ook bekend, dat één van de hoofdofficieren van de Amsterdamsche Burgerwacht (tevens de in structeur) een Duit^cher is in hart en nieren, wat denkt U hiervan? Deskundige behandeling en voorlichting bij W. C. STEKELENBURG - Voetspecialist. Kleverparkweg 224 Telef, 16455 SPREEKUREN 1—2 en 7—8, behalve Donderdags en volgens afspraak. IN MEMORIAM MARINES VAN DER LUBBE f 10 Januari 1934. Een joch, een kind, verwarde van gedachten, dun van bloed, gekleed in vodden. Maar met diep een wil in zijn gemoed tot medebouwen aan de nieuwe Maatschappij. Zoo zwierf hij zoekend, en niet eene was hij uit een rei van mannen, dde in éénen keten samengaan plattredende de dingen, die ten-onder-gaan. Hij was alleen. Geen aanzien gaf hem macht, maar een geheime en verkeerde kracht had in het wezen van zijn wezen postgevat en dreef hem, die reeds vele menschen- wetten overtradi om ook de handen aan zichzelf te slaan door op de baan waar de staatslieden staan in 't Middeneuropeesch vóór-midd-en- eeuwsch rijk te schenden 't recht, dat daar geen kracht, maar vrees en sluwheid in de menschem legt. 't. Gebouw, teeken van veeten, van verdeeldheid en partijdigheid door machtswellust gewijd, ontwijd door liefdeloosheid, steekt hij in brand, de spanten kraken, gloeiende brokken vallen neer HU staat versuft, zijn leven, ingezet, beweegt niet meer; Men grijpt hem, knauwt hem en zijn lichaam wordt berecht vóórdat de stem daarin één woord van zin of reden zegt. De overheid van 't land, die door het offeren van bloed van zwakken, hoopt in zich op te wekken moed, en vrees in anderen, maakte een rechtelooze wet, die later op wat reeds gebeurd is, straffen heeft gezet. O gruwbaar misbruik van de macht, o schelmstuk van ambtswege, hoe is nu midden in Europa 'n donkere plek gelegen! Men ging van alle zijden aan en vroeg genade vóór 't zoogenaamde recht. Het was te spade. De hoogmoed, die gedoemd is tot den val te komen, verstopte het verstand, het woord der rede is voor niets vernomen; van driften kent de duitsche ziel zich zelf niet meer, zij stinkt van gruwelijkheid, zij kookt, zij is een troebel meer. Het doffe, slappe, wezenlooze wezen is ter dood gebracht, Ztj die den goeden ouden duitschen geest zoo minden, hadden 't niet gedacht. Een stilte!Alom staat beschaving met verbazing en ontzind, men ziet de driftigen hun eigen zwakheid wreken op een kind. Maar wee! Een stilte? Is het niet een dreigend slot? Want welk een lot wacht 't volk. welks eerste daad, welks eerste tolk van eenheid en van kracht, Alleen zijn moordlust heeft aan 't licht gebracht? T. BLADVULLING. En daar ls vrede, vreugd noch licht, dan op den engen weg der plicht. Zitten er fouten in het systeem, dat Uw blad onlangs van een uitvinder ter publicatie kreeg en dat de gevolgen van een crisis tot een minimum zou reduceeren Hoe gaarne zouden wij dezen vraag met „Neen" beant woorden, want zou het geen schitterende perspectieven voor heel de menschheid openen als wjj met de betrekkelijk eenvoudige mid delen van den uitvinder voor altijd van de tra gische gevolgen van het angstwekkende cri- sisspook bevrijd waren Met groote vreeze vreezen wij echter, dat ook dit systeem, on danks de goede kerngedachte, die het onge twijfeld bevat, ons niet afdoende zal helpen. Laten wij trachten aan te toonen, waarom dit o.i. niet het geval zal zijn. De grootste tekortkoming in het systeem is, dat het slechts gevolgen verzachten wil in in plaats van de oorzaak weg te nemen. Zeer zeker ls met verzaóhtingsmiddelen zeer veel leed te lenigen, maar afdoende is het nu een maal niet. En juist over die oorzaken zwijgt het artikel in alle talen. Hoe wil men echter de beste therapie toepassen, als men de diag nose niet gesteld heeft? Toch laat de uitvinder ons door één klein zinnetje iets over zijn inzicht in het crisis (juister is conjunctuur) verschijnsel zien; hij zegt nam.: „De oudste bekende crisis, aangekondigd in den droom van Pharao, duurde 7 jaar enz." Het is ech- er ten eenen male onjuist om deze crisis en alle crises, die wij vanaf ongeveer 1800 gekend hebben, te vergelijken met de Egyptische en alle daaropvolgende tot 1800. De vroegere crisis traden incidenteel op, waren het ge volg van misoogst, oorlogen, epidemieën enz. Geheel anders staat het met de I9de en 20ste eeuiwsche crisis. Deze volgen elkaar met groote regelmaat op, zij zijn bovendien in wezen allen gelijk, het zijn crises, veroorzaakt door een overproductie ten opzichte van de koop krachtige vraag. Vanaf het oogenblik, dat het liberale beginsel van „laissez faire, laissez passer, le monde va de lui-même" in het eco nomische leven opgeld deed, vanaf dat oogen blik hebben wij de regelmatige kringloop van hoogconjunctuur tot crisis, gevolgd door een lange malaise-periode, die ten slotte weer in een hoogconjunctuur overgaat als begeleidend verschijnsel gekend. Deze kringloop is in- haerent aan de internationale, kapitalistische (d.w.z. vrije) economie, is de eenig mogelijke productieregeling in het liberaal kapitalistische systeem. Een artikel n dit blad kan daar na tuurlijk niet dieper op ingaan, de materie is daarvoor te ingewikkeld en veelzijdig. Men moet zich ook hoeden om dien kringloop, die golfbeweging, al te simplistisch voor te stel len. Er is een korte en ook een lange pro ductiecyclus, terwijl de „golflengten" dezer cycli niet constant zijn, zordat het resultaat der interferentie verschillend is. Bovendien hebben wij nog met structuurwijzigingen te maken. De huidige crisis of eigenlijk het bui tengewoon lange en diepe golfdal wordt nog aanzienljjk verscherpt door een structuurwijzi ging van enorme draagwijdte. Het internatio nale kapialistische productiesysteem is bij het critieke punt gekomen, het punt, waar voorbij het niet langer meer bestaanbaar is. Onder de hevige schokken der conjunctuurbeweging heeft de productie zich internationaal steeds verder uitgezet en is nu aan het punt geko men. waarbij de opgeroepen spanningen zoo heftig zijn, dat de internationale productie zich zelf vernielt. Het gaat er mee als met sterren, die uit elkaar spatten als de massa een bepaald critiseh punt overschrijdt. Het internationale kapitalirme is bezig in een aantal grootere en kleinere autarkieën uit een te spatten. Dit beteekent, dat het met de internationale kapitalistische economie gedaan is; langzaam m.ar zeker gaan wij maar de gebonden economie op nationale basis over. En van de wetten, die deze gebonden economie zullen beheerschen weten wij absoluut niets af. hoogstens kunnen wij eenige vermoedens heb ben. Wij weten bijv. niet met zekerheid of er in een gebonden economie net als in de vrije een conjunctuurkringloop zal heerschen. Zal de crisis daar ook regelmatig verschijnen en ver dwijnen of zal hij een plotselinge onwelkome gast zijn? Zal in dat systeem een crisis in zijn ergsten vorm vrijwel 4 jaar duren of zal het langer zijn of komt er in dat systeem heele- moal geen crisis meer? Op al deze vragen is met geen enkele graad van waarschijnlijkheid een positief of negatief antwoord te geven en daarmee vervallen alle mogelijkheden om van te voren afweer- of verzachtingsmaatregelen te nemen. Dit zijn eenige bezwaren van theo' retischen aard, tegen het systeem van den uitvinder. Er zijn er echter nog meer en wel van meer practischen aard. Wjj zullen er enkele noemen. Hoe stelt de uitvinder zich het reservefonds voor? Iedere onderneming een eigen fonds of C. CASSEE Belast zich met Begrafenissen en Crematie Telef. Int. No. 22444 Bloemendaal Bloemend, weg 4 N. VAN BREEMEN'S BAKENESSERGRACHT 78 SCHOUWTJESLAAN 23 TELEF. 10070 TELEF. 10S48 Origineele ontwerpen voor tuinaanleg. Bekroond niet hoogste onderscheiding. W. BËUMIDËrj allen gezamenlijk één? Ik vermoed het laat ste, daar het eerste op ettelijke practische bezwaren zou stuiten. Stelt hij zich verder het totale bedrag, dat aan dividend uitgekeerd wordt niet overdreven voor? Het uitgekeerde dividend is laag in vergelijking met het totaal aan arbeidsloon uitgekeerde. Men staart zich wel eens blind op de enkele ondernemingen, die in topjaren zeer hooge dividenden uit- keeren, maar denkt niet aan de talloozen, die nooit een cent winst maken en toch vele ar beiders aanhet werk hebben. De gelukkige bezitters van bijv. aandeelen van de Holland- Amerikalijn kunnen daar meer van vertellen. En moet nogal wat winst gemaakt worden, wil men een fonds vormen, waaruit het perso neel gedurende 5 jaar betaald wordt. Nemen wij eens een onderneming met een aandeelen kapitaal, groot nominaal f 109.000.Er wer ken 100 werknemers, die gemiddeld per week f 25.verdienen. Het fonds moet dus 52X100 X25X5 is f 650.000.groot zijn. Laten wij eens erg optimistisch zijn en zeggen, dat het nog na het eerste jaar, dat winst gemaakt wordt, 26 jaar duurt eer er een crisis komt. Dam moet er dus ieder jaar f 25000.in het fonds gestort worden, zijnde 50 pCt. vam het dividend. Het gemiddelde jaardividend is dan f 50.000.of te wel 50 pCt. x) Hoeveel on dernemingen maken 50 pCt. dividend gedurende 26 jaar? Dezulken zijn <er helaas niet veel En nu hebben wij in dit voorbeeld nog cijfers genoemd, die erg gunstig voor den uitvinder zjjn. In werkelijkheid zijn de cijfers veel on gunstiger. Een andere moeilijkheid is deze. De gelden, die het fonds toestroomen, moeten belegd worden. Als de crisis ingetreden is. moet men de beleggingsobjecten in blinkenden munt omzetten. Dit zal de druk op de beleggings- markt, die in crisistijden toch al groot is, on gunstig beïnvloeden, hetgeen de koersen sterk zal doen afbrokkelen. Gevolg is, dat het fonds groote verliezen lijdt en niet voldoende kan uitkeeren. Ten slotte moet nog opgemerkt worden, dat een heffing van 50 pCt. op het voor uitkee- ring beschikbare winstsaldo een tendenz tot kapitaalsvlucht in het leven werpt, terwijl aandeelen in een buitengewoon ongunstige positie ten opzichte van obligaties komen te staan. In het huidige parlementaire democratische regime is aan kapitaalsvlucht niet veel te doen. Wil men- dat ernstige anti-nationale euvel afdoende tegen gaan, dan zal men het huidige staatbestel door een geheel ander ver vangen moeten. Wij willen niet in het drijf zand der politiek belanden en zullen er dus maar niet meer van zeggen. Wij hop-en aangetoond te hebben, dat het crisisverzaohtingsmiddel van den geachten in zender helaa3 niet uitvoerbaar is en bovendien geen succes zou kunnen boeken. J. J. SCHILKAM. Om de berekening niet te ingewikkeld te maken hebben wij geen rekening met de interest gehouden. De schrijver, wien wij het artikel van den heer J. J. Schilkam voorlegden, merkt hierbij het volgende op; Met groote interesse las ik het arikel van den heer Schilkam, die toont zeer „au fait" te zijn. Verschillende van zijne bezwaren onderstreep ik ten volle, het ware b.v. juister geweest, indien ik gezegd had: Kunnen de ge volgen van een volgende crisis verzacht wor den? Het doet mij genoegen, dat schrijver het o.a. f 2.60. HAARLEM. TEL. 16100. POELIER TELEF.. KL. HOUTSTRAAT 136 m gpfetsi HAARLEM met mfj eens is dat met verzachtingsmidde len veel leed te lenigen is. M.i. is, zooals de zaken staan, met deze verzachting het eenige middel gegeven, wat thans bereikbaar is. Immers de oorzaken- van een Icrisis zijn zoo ingewikkeld, de heoriën loopen daarover dermate uiteen en raken be langen van zoo verschillenden aard, dat men het als een vrijwel uitgemaakte zaak kan be schouwen, dat de oorzaken van een crisis niet weggenomen kunnen worden ergo, zullen er dus steeds „gevolgen" zijn. De crisis van thans heeft echter „gevolgen", die remmend weruen op een hernieuwde periode van voor spoed, daarom mijn theorie om die gevolgen te verzachten door reserves. Op de wijze als door mij gedacht, zal de crisis niet dusdanig kunnen voortwoekeren als thans. Men zal ook hier velerlei tegen in kunnen brengen, het zij zoo, hoofdzaak is voor mij, dat er 'een sy steem komt, waarbij de gevolgen verzacht en dus indirect een crisis als wij thans beleven, voorkomen wordt. Blijkt tenslotte van het systeem zooveel over te blijven, dat men redelijkerwijs mag verwachten, dat er toch een „kerntje" goed in zit, dan is het wellicht ge boden, dit systeem toe te passen. De heer Schilkam vindt het wellicht idealistisch, da schrijver niet. De heer Schilkam moge mjj een verstokt optimist vinden, doch ik ben er nog niet van overtuigd, dat mijn systeem absoluut onjuist is. Misschien wil de heer Schilkam er zijn ge dachten nog eens over laten gaan en naar ik hoop ook anderen. Laat de heer Schilkam beginnen met ,,de goede kerngedachte", welka hij het toekent en die uitwerken, er moet toch iets gevonden kunnen worden. Dat moet het uitgangspunt zijn, het was ook het mijne. PERSONALIA, Bij K.B. is eervol ontslag verleend als lid van het college van advies voor lichamelijke opvoeding aan de heeren C. W. de Visser en P. Otto te Bloemendaal; is herbenoemd als lid van den radioraad de heer D. Crommelin te Aerdenhout. W. KAARS SIJPESTELJN. Overleden is onze plaatsgenoot, de Heer W. Kaars Sijpesteijn op Huize „Overbeek. De overledene was reeds geruimen tijd sukke lende. Hij was een vooraanstaand koopman en industrieel aan de Zaanstreek. Zijn aan gename en vriendelijke persoonlijkheid zal in "uimen kring gemist worden. I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 1