'SPORT MS MZZ-MEKJE. PREDIKBEURTEN 01$ GODSDIENSTIG HOEKJE. UIT BOEK EN BLAD Januari. VOETBAL. De uitslagen van j.l. Zondag luiden: VeloxHercules 5l SpartaanD. O. S12 V. V. A.—Edo 04 T. O. G.—B. F. C4 -1 Blauw-WitBloemend-aal 12 Velox liet zich tegen Hercules niet uit het lood slaan, had maling aan de idee van een plaatselijke ontmoeting en behaalde voor een uitverkocht huis een stevige 5--1 overwinning op haar oude rivale. Toch klopten de Velox- harten de eerste drie kwartier verre van rus tig: Hercules gaf schitterend partij en verover de zelfs de leiding, om deze tot het signaal voor theedrinken te behouden. Maar daarna kwamen de geel-zwarten eerst goed los. Als la wines stortten de aanvallers zich on de onthut ste Hercules-verdediging, die viif maal ach tereer moest capituleeren. De jonge Lith was geweldig op schot: hij maakte de eerste vier doelpunten. Spartaan liet een mooie kans voorbijgaan zich iets uit de gevaarlijke zóne te werken. Daar was tegen D. O. S. alleszins gelegenheid voor geweest. Maar ook nu was de schotloos heid der voorhoede een beletsel om een uitge sproken veld meerderheid in meer klinkende resultaten uit te drukken. Het bleef hij één goal. betrekkelijk sooedig na het begin ge scoord, en hoe mooi de kansen ook waren het aantal doelpunten op te voeren, ze werden geen van alle benut. Bii D. O. S. ging het even min gesmeerd. Maar de Utrechtenaren waren zoo wijs, nadat ze gelijk gemaakt hadden, een in de laatste minuten aan hun toegekende strafschop te benutten, waardoor de geelhem- den hun achtste overwinning en de roodbroe- ken hun achtste nederlaag konden noteeren. De volgelingen van Grobbe blijven met dit al leeliik in het gedrang en ziin met slechts één punt voorsprong op no. laatst verre van veilig. Gelukkig voor hun bracht V. V. A. er tegen Fdo weinig van terecht. Overmoedig geworden door het succes, dat de Amsterdammers de vorige week tegen Hercules behaalden, hadden zij drie spelers, die toen niet van de partij, maar thans beschikbaar waren, n.l. Brands, Kamminga en Fiedler, niet in het elftal opge nomen. Dergelijke experimenten kan men zich veroorloven als de stand op de ranglijst dit toe'aat, in de omstandigheden waarin V. V. A. echter momenteel verkeert, lijken ze ons wel wat te riskant. De gevolgen zijn niet uitgebleven: een sme kende nederlaag werd hun deel. De wedstrijd zelf was van weinig beteeken's. Noch het sue! van V. V. A.. noch dat van Edo vermocht zich boven het middelmatige te verheffen. De zege, welke T. O. G. op B E. C. wist te' behalen, verwondert ons niets. Immers de Bus- sumers konden ver van volledig verschijnen. Eerstens is hun linksback Eerenberg door een langdurige schorsing naar aanleiding van zijn optreden tegen Bloemendaal, op non-actief gesteld. Ziin nlaatsvervanger van Essen heeft in den wedstriid tegen V. V. A. een zware been- blessure opgeloopen, terwiil tot overmaat van ramp de eminente rechtsback Hooijer en de linkshalf Meinsma door ziekte verhinderd wa ren uit te komen. Wel hield B. E. C. langen tijd dapper stand (nadat de rust met blanco score was ingegaan, veroverden de gasten de leldingl, maar toen T. O. G. gelijk had gemaakt, kreeg de Bussum- sche defensip een fatale inzinking, zoc.dat het den T. O. G.'rrs betrekkelijk weinig moeite meer kostte, de stand tot 41 op te voeren. Het is vyel merkwaardig, dat de staartgroen gevormd wordt door drie Amsterdamsche elf tallen. De strijd om de laatste plaats zal heftig ziin. Wie haar ten laatste zal bezetten is moei lijk te voorspellen; gelet op het programma, maakt o.i. V. V. A. de grootste kans. Voor de verrassing van den dag zorgde het onberekenbare Bloemendaal. dat het dorst te bestaan, het ongeslagen Blauw-Wit in het grootsche Stadion de eerste nederlaag toe te brengen. Feitelijk is deze uitslag geheel in overeenstemming met de traditie van Bloemen daal, dat tegen de sterkste tegenstanders het beste spel pleegt te spelen. Alleen zijn de wit ten in zooverre builen hun hoekje gegaan, dat het hier een uitwedstrijd gold. en het winnen buiten de deur is nu juist geen .fort" van „Bloemendaal". Dit jaar bijvoorbeeld werden van de aebt .uitwedstrijden er 6 verloren en cén gelijk gespeeld, terwijl het elftal op eigen veld tot nu toe (in 6 wedstrijden) ongeslagen bleef. Waaraan het succes tegen Blauw Wit te dan ken is? Eenvoudig door het toepassen van een juiste tactiek. Op het groote Stadion-terrein was de eenig goede methode open spel met uit buiting van de snelheid der buitenspelers. En deze methode is van het begin tot het einde vol gehouden. Het was onze spil Beiik. die met doorzicht, routine en kunde den grondslag voor de overwinning gelegd heeft. Ontegenzeggelijk was Beijk de 'beste der 22 spelers, beter ook dan zijn collega de Boer. die intusschen een be- hoorliike partij speelde, technisch misschien „ehenbürtig" aan dat van Beijk, doch tactisch veel minder. De Boer, met een jarenlange, zelfs eerste klas routine, had moeten zien, hoe het korte, peuterig!-' spel zijner voorhoede bij voortduring te pletter liep op ons backstel, van wie Jonkergouw een frissche, jeugdige en moedige en Yfs een gedegen, rustige partij ten beste gaf. Huisman begon onzeker: hij stompte meer dan wij van hem gewoon zijn en zijn uitloopen maakte eén önzekeren indruk. Later herstelde hij zich volkomen, en de wijze, waarop hij in de laatste minuut een zeker schijnend doelpunt voorkwam, was uniek. Immer was na rust beter dan daarvoor, toen hij naar onzen smaak te veel achterbleef. Toen het er op aan kwam, heeft hij schitterend ver dedigd, en viel vooral zijn forsche trappen naar den "vleugel op. De Wilde benaderde niet zijn vorm. welke hij- b.v. tegen Edo in Bloemendaal vertoond heeft. Zijn spel was ditmaal meer ge baseerd op afbreken. Hij trapte te veel oud, terwijl hij o.i. capaciteiten genoeg heeft, op andere wijze den hal te spelen nadat hij hem in bezit gekregen heeft. Als excuus moge gel den, dat hij een zeer snellen speler, den rechts buiten Drukker, tegenover zich had. Van onze voorhoede was de rechterwinp het beste en voor Blauw-Wit ook het gevaarlijkste deel. Kammeyer was op dit veld in zijn ele ment en vergastte het publiek op tal van snelle rushes, waarbjj enkele, bij betere afwerking, ook een beter lot verdiend hadden. De Bock had pech, toen hij, even voor half-time, uit moeilijke positie een geweldig hard schot nog door den keeper met meer geluk dan wijsheid gekeerd zag. Een pluim verdient ditmaal Van Gelder, die van het begin- tot het eindsignaal geweldig gezwoegd heeft. Hij vormde een scha kel tusschen voorhoede en middenlinie. Dit was juist gezien, omdat het linkerdeel onzer verdediging dikwijls een steuntje noodig heeft. Kohier is nog geen ideale middenvoor. Hy heeft te veel tijd noodig om den bal verder te dirigeeren, en doet het meermalen slordig. Bo vendien staat hij te veel met den rug naar het doel der tegenpartij, waardoor hem de stand der verdediging ontgaat. Het doelpunt, dat hij maakte, was van goede kwaliteit, en een pleis ter op de zoo juist opengelegde wonde. Van Leuven ten slotte speelde belangrijk beter dan we in den laatsten tijd van hem ge woon zijn. Hij bezit de intuïtie, om zwakke momenten voor het doel te benutten, en zoo maakte hij dit seizoen diverss goals. Ook in dezen wedstrijd weer stond hij op de juiste plaats, om bij een scrimmage te scoren. Aan Blauw Wit bracht deze nederlaag een groote deceptie. Haar kampioen-illusies kregen een geduchten knauw en het kon zelfs wel eens zijn, dat Bloemendaal, met de drie punten, welke ze op de Amsterdammers veroverde, alle illusies in rook deed vervliegen. Zondag a.s. gaat Blauw Wit op bezoek bij B. F. C. Hoewel het geen gemakkelijke wed strijd voor de stadion-bewoners is (in Am sterdam werd gelijk gespeeld) geven we de Boer c.s. toch een behoorlijke kans, vooral als B. F. C. nog met invallers sukkelt. Zwaarder krijgt Velox het, dat Edo acte de présence moet geven. Indien het Edo mocht gelukken, Velox te slaan, dan wordt de strijd om de eerste plaats weer open, en zal o.i. be slist worden met de ontmoeting Velox Blauw-Wit. Wij hebben geen vertrouwen ge noeg in de verdediging der Haarlemmers, om zich de snelle en schotvaardige voorhoede der Utrechtenaren van het lijf te houden, en voor spellen dan ook een overwinning der gasten. Andere wedstrijden worden in de 2e klas B niet gespeeld. De lagere elftallen spelen als volgt: RipperdaBloemendaal 2, 10 uur. Bl'daal-veteranenRozenpriëel, 10 uur. VI. Vogels 2Bloemendaal 3, 10 uur. H.F.C. 7Bloemendaal 4, 10 uur. Droste 2Bloemendaal 5, 10 uur. BI'daal 6—E. H. S. 3, 10 uur. Junioren. Bi.'daal aStormvogels a, 12 uur. Adspiranten (Zaterdag). Zandvoort a-Bloemendaal a, 2.30 uur. Bloemendaal bKennemerland a, 2.30 uur. Zeemeeuwen cBloemendaal c, 2.30 uur. Bloemendaal dSpaarndam, 2.30 uur. KORFBAL. Zondag heeft S. V. in 'een wedstrijd tegen de Haarlem-reserves beslag op beide punten weten te leggen door met 1— 0 te winnen. Waren de schoten van de thuisclub zuiver der van richting geweest dan was de zege geen oogenblik in gevaar gewees, daar vóór de rust S. V. ver in de meerderheid was en hun aanval geregeld vrij kwam. Het pleit dan ook voor de S.V.-verdediging dat ze 1% uur stand wist te houden en de score blank hield, vooral toen na rust de tegenpartij gelijk wilde maken. Intusschen zijn de punten binnen, want in een (semi)- plaatselijken wedstrijd zijn altijd veel onberekenbare factoren aanwezig voor een heel önzekeren uitslag en heeft S. V. nu nog een kans op de 2de plaats, daar ze slechts 1 punt, verschilt met no. 2 en 3, die een gelijk aantal punten hebben, t.w. 9 in 9 wedstrijden. Voor de Zilveren Nieuws van den Dag-bal wedstrijden heeft S. V.thuis van R.V.D. II ge wonnen met 20, waardoor ze in de 2e ronde is gekomen en nu „Volharding" uit A'dam, een 2e klasser zal moeten bestrijden. Komt Volhar ding achter de Ruïne, dan geven we de thuis club nog wel een kans daar bij gelijk spel S. V. in de 3e ronde komt. Sport Vereent geeft ter gelegenheid van haar 12 li--jarig bestaan op 24 Maart in Vreeburg, een cabaret-avond, terwijl op 17 Maart in Vree burg een intiem feest plaats zal vinden. Volgende week hopen wij op dit jubileum van de Bloemendaalsche Korfbalclub nog nader terug te komen. MEDEDEELINGEN. Correspondentie adres: Julianalaan 47, Over- veen, met name: „Jazz-redaeteur Bloemendaal sche Weekblad". In een paar volgende artikels zullen twee bekende Nederlandsche omroepbands besproken worden n.l. Kovacs Lajos en de Fliere fluiters. Onnoodlg te vermelden dat dit uit een strikt neutraal standpunt zal geschieden. Bij deze kan ik de Kovacs Lajos' liefhebbers mededcelen dat Kovacs 2 Februari as. weer naar Haarlem zal komen, en wel In de Gemeen telijke concertzaal. Dit concert Is bedoeld als steunconcert voor de H.O.V. De A.V.R.O. stelde de band geheel belangloos af. Hetgeen een bui tengewoon svmpatieke daad Is. De gemeente Haarlem gaf vrijstelling van vermakelijkheids belasting, zoo Is dus alles zuivere winst. Rest ons nog te vermelden dat het concert voor ieder en toegankelijk is. „JAZZ"-RED. KOVACS LAJOS. Bovengenoemd orkest van de A.V.R.O. werd een jaar of drie geleden opgericht. De leider hier van werd Kovacs Lajos (Louis Schmidt)De stoot tot de oprichting was indirect door Dajos Bela gegeven. Dit zat zoo, Dajos speelde met zijn orkest eenige malen voor de A.V.R.O.-microfoon. Dit optilden werd een zoo overdonderend suc ces, dat de A.V.R.O., na Dajos Beia's vertrek, zelf besloot een dergelijk ensemble te vormen. Zij vereenigde hiertoe een kleine twintig uit stekende musici. Men repeteerde een keer of vier, toen liet men het orkest op de microfoon lo,s. Na het eerste optreden ontving de A.V.R.O. een storm van protesten d'er ware jazzliefhebbers. Maar het hielp niets, de A.V.R.O. liet Kovacs in den zelfden trant doorspelen. En Kovacs kreeg al meer verwoede tegenstanders. De oorzaak liervan zullen wie nu gaan bespreken. Een van de ergste oorzaken is wel het ellen dige repertoire. Niet dat er geen variatie in zit. verre van dat. Maar het soort, van muziek! Waarachtig er zijn toch wel betere soorten mu ziek als ds schlagers, om maar wat te noemen: „Tènte To d'r radio". Een keer of drie is zoo'n „schlager" wel aardig maar na een keer of tien is het toch wel welletjes. Een nog meer op den voorgrond tredende favoriet der luisteraars ZONDAG 28 JAN. 1934. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. P. de Jong, Predikant te Amsterdam. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur, de heer W. F. J. Dankbaar. Jeugddienst voor Ouderen. N.m. 7.30 uur, Ds. G. A. Barger, Predikant te Heemstede Gebouw „Maranatha", Donderdag 1 Febr. N.m. 8 uur, de heer K. Koopman. Bijbellezing Overveen. V.m. 10 uur, de heer K. Koopman. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard Viering Heilig Avondmaal. N.m. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard. Nabetrachting. Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, H. Hofmeester, Hilversum. N.m. 5 uur, Ds. A, A. Wildschut, IJmuidenOost. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Ontgoocheling". (Dtn. 34, vs. 4). Geref. Kerk in H. V., Haarlem. Kerkzaal, „Blauwe Kruis'" V.m. 11 uur, Ds. P. v. d. Vloed. N.m. 5 uur, de heer K. H. Kraan. Religieuze Kring Aerdenliout. Zondag 28 Jan. 10.30 uur Ds. J. Leendertsz, Doopsgez. Pred. te Haarlem. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag, 28 Januari, 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Uondefdag 1 Februari, 7.30 v.m., Gesproken H. Mis. Zaterdag, 3 Februari, 7.30 v.m., Gesproken H. Mis. schijnt „de blonde Kathrien" te zijn. Dat daar in geschreeuwt wordt en „geschetterd" dat hin dert niets, daar kan je nooit genoeg van krijgen. Maar hoort men eens een „Tiger Bag" van een Duke Ellington, dan grijpt men naar pen en inkt om er een ingezonden stuk'over te schrij ven. Een groote fout van deze soort liedjes is ook dat ze op zco'n vervelende muziek gesteld zijn. Dan krijgen we verder op het repertoire „zoetvloeiende" tango's, „kwieke" foxtrotts enz. Hiervan is 75% made in Germany, Niet dat ik persoonlijk iets tegen de Duitsche muziek heb. verre van dat, maar er zijn toch wel betere, dan wat Kovacs gemiddeld spfeelt. Een rumba speelt Kovacs verbazend „rammelend", in de geest van onweer op de hei. Verder speelt hij ook Ehgelsche hits. Dat is werkelijk treurig. Hoort U bijv. Play fiddle play, van hen, en van de eerste beste Engelsche band. En ook de Engel - sche foxtrotts klinken verschrikkelijk, alles even hard. Maar deze verwijten liggen niet geheel aan Kovacs zelve. Een der allerergste oorzaken schijnt wel de buitengewone slechte accoustiek der zaal te zijn, .waarin zij spelen. Dat wreekt zich natuurlijk op de zoo uiterst gevoelige micro foon. En c.an is er ook nog, de massale opzet van het orkest. Daar zitten broederlijk naast elkaar een klein legertje violen te strijken. Eén viool in een band is al. een overdadige luxe tenzij het een zoogenaamde „hot" violin is. Door die groote opzet klinkt dan ook alles even hol en lawaaiig. Bij Kovacs speelt de sousaphoon rok een hoofdrol, hetgeen zeer jammer is. Wat Kovacs zoo gemiddeld speelt is geen „jazz" maar amusementsmuziek, men kan dan ook bezwaar lijk van een „band" spreken. Typeerend is het ook dat als Kovacs eens een avond van 11 tot 12 uur bijna uitsluitend Engelsch speelt, er de volgende dag bij dia A.V.R.O. een reeks protest brieven liggen, waarin gevraagd! wordt waar de Duitsche ..schlagers" gebleven zijn. Kovacs heeft ook al weer met zijn orkest een flink aantal anti-jazzliefhebbers gekweekt, wat zeer jammer is. Niettegenstaande zitten er zeer goede en uit stekende krachten in zooals: Pierre Palla, piano, Eddy Meenk. Ie trompet, Engelsch refrein zang, Eddy Noordwijk hot-violin enz. Nu moet u niet denken dat ik bovenstaande critiek heb geschreven om dat het een Hol- landsch orkest is, zoo kinderachtig ben ik geluk kig niet, of misschien wel als anti-A.V.R.O., het geen ook niet waar is. Maar ik heb dit geschre ven van uit het standpunt der jazz en niet van ,,zoo-la-la"-jazz. Een volgende maal zal ik Kovacs Lajos' op treden. hier in Haarlem, bespreken. Dit optre den had 21 December j.l. plaats. Tot een vol gende maal. E. G. ALLEEN VOOR ZONDAARS. Zeg mij vriend; wat hebt g'aan Jezus? Is hij voor U slechts een mensch? Rein in liefde, een goed voorbeeld, 'n Martelaar, met een levensgrens Is Hij voor U niet een Priester. Die U Eeuwig Leven geeft? 'n Profeet, die U verkondigt, Wat Hij aan U, zondaar heeft? Medezondaars! hoort wat Jezus, Reeds gedaan heeft aan mijn geest. Hij sloeg op mij, vriend'lijk d'oogen. Gaf mij 't vuur van Gods Geest! Jezus liefde, geeft mg 't Leven, Jezus dood, verbreekt mijn schrik. Jezus opstaan uit den dooden, Geeft mij rust, elk oogenblik. Hij verbrak mijn zondenkluister, Hij sloeg stuk mijn eigenwaan. Nu mag 'k roemen van genade, Biddend', vrij tot Vader gaan. Bange-, boozen-, armen-, rijken-, Wijzen-, zondaars neemt Hij aan. Als ze zich maar schuld'naar weten, Jezus! heeft voor hen voldaan! Nu dan vrienden, laat U helpen, Bidt in stilte Jezus aan. Treed standvastig in het leven! Opdat and'ren met U gaan. Richt hen op, sla 't oog al hooger Over zonden, wanhoop, dood! Jezus is ons Eeuwig Leven! Jezus maakt slechts zondaars groot! Bl.daal, Jan. 1934. J. HOMBURG Cz. - V ANNA VAN GOGH-KAUBACH. WIJ ZOEKEN. N.V. Leidschc Uitgeversmaatschappij, Leiden. Ing. f 2.90, Geb. f 3.75. In „Wij zoeken" behandelt mevrouw Van GoghKaulbach de conflicten v. d. onrustige, zoekende, dwalende, hedendaagsche jsugd en is er -in geslaagd, dit op boeiende wijze te doen. De personen trekken aan ons voorbij: Dora de Lee, die pension houdt, wordt door hoog wekker- geratel gerukt uit de rust van de vermoeidheids- slaap. „Al wat 't leven haar onthouden had aan matenëele weelde, aan bevrediging van erotische verlangens en aam streeling voor haar ijdelheid, werd het hare in deze ochtendlijke waakdroo- men; (uit de verbeelding ontsprong besef van nieuwe mogelijkheden om ook nu nog een deel der ongestilde begeerten te bevredigen). Peter haar zoon, die vrij komt na een jaar gevange nisstraf wegens 't zich toeëigenen van geld, dat hjj te innen had voor zijn kantoor. Lily, haar mooie dochtertje, voor wie Dora een weeke ge negenheid voelde, misschien de eenige, die zij ooit in haar leven gekend! had; in ait kind her leefde iets van haarzelf, iets verlorens vond zü daarin terug; iets dierbaars, dat voorgoed ver nietigd scheen, vierde zijn opstanding in dit mooie, onevenwichtige meisje. Greet van Kosten, die altijd op kantoor zit, waar ze niet eens de lucht zag. Haar stiefbroer Dolf Donker, met wien zij een gedeelle v. d. zolderverdieping be woont, 'n lage donker betimmerde ruimte, in tweeën gedeeld door gordijnen van warm goud bruine tint en huiselijk gemaakt met kleurige vloerkleedjes, een antieke kast, een breede rust bank, met zijn lange, vrouwelijk blanke handen, zijn bleeken, lexpressieven kop met geweldig voor hoofd, helle blauwe oogen en slordigen bruinen haarbos, die aan een boek werkt „Psychologie in de Rechtspraak", een soort van levenswerk, een soort van apologie tegen zijn eigen levenswan- hoop en een soort van epiloog aan zijn leven. Hoe mooi is de verhouding van dezen ziekelijken jongenman met Ina geteekend. „Ik moést zoo snel leven", zegt hij, „misschien heeft iets in me altijd geweten, dat ik er niet lang over mocht doen en heb ik daarom gezocht, er zooveel mo gelijk van te maken. Ik ben gaan gelcoven, dat groei 't doel is van als ons zoeken. Alles wil groeien: 't individu en de gemeenschap. En de aarde zeli.... en de onzichtbare dingen. Alles groeit naar een hooger stadium." En nog vele anderen. Het is natuurlijk de bedoeling van mevrouw Van Gogh—Kaulbach, dat de jongeren dit boek zullen lezen, maar ik betwijfel, of ze tijd en ge legenheid' zullen vinden naar dit boek van 332 bladzijden, dat hun problemen behandelt, te grepen. Veeleer geloof ik, dat de oudieren: vaders, moe ders en opvoeders er hun voordeel mee kunnen doen, Dat „Wij zoeken" hun veel moge geven! Merano, December 1933. ESVéA. „DE WERELDBESCHOUWINGEN VAN DEN MODERNEN MENSCH." door Bruno H. Bürgel. Vertaling van mr. K. P. L. Wiessing. Uitg. van Erven J. Bijleveld. De Erven Bijleveld te Utrecht die als uitgevers van begrijpelijk wetenschappelijke boeken, ge schikt voor den ontwikkelden leek een naam te verliezen hebben, kunnen er gerust op zijn, dat zij ook met dit boek hun goeden naam ten volle hebben gehandhaafd. Dit werk staat op zeer hoog peil. Zooals men om de hedencaagsche politiek en economie te begrijpen kennis moet hebben genomen van „Machten van dezen tijd" van dr. J. Romeijn. zoo moet men om iets te begrijpen van het leven op aarde, van den zin het leven van den mensch en van den gang der menschhsi'd gedurende de 300.000 jaren en meer dat wij daarvan iets weten, een boek als 't hier boven aangekondigde in de boekenkast hebben om het bij de lezing van tijdschriftartikelen, natuur filosofische en anthropologische vraagstukken te kunnen raadplegen. Het gemis van een alphabe- tisch register achterin wordt eenigszins vergoed door de uitvoerige inhoudsopgave van deze bijna 200 bladzijden met wetenswaardigheden, over het heelal, den mensch en des levens zin. De ver lating van de hand van mr. Wiessing, den fijnen taalkenner en knappen Stylist doet aan alsof het werk oorspronkelijk in het Nederlandsch geschreve ware. 's Menschen betrekkelijke nie tigheid, de ontwikkeling der gedachte dat ook wat de levensverschijnselen betreft de cosmos één ondeelbaar geheel .uitmaakt (buitengewoon kleine bacterie-sporen kunnen heel goed van de eene ster voor de anaere op reis gaan), de wor ding van den mensch als „hersendier", waarbij niet wordt vergeten prof. Dubois' Pithecanthro pus als waarschijnlijke geleding tunschen mensch en aap. Spengler's beschouwingen omtrent op en ondergang onzer beschaving, de geringe wijzi ging kan de kem van óns wezen, afgezien van het gestadig veranderen der vormen onzer be schaving, de betrekkelijkheid van onze mensche- lijke „waarheden", het doel van het menschelijk geslacht gelegen in zijn ontwikkeling opwaarts, de leuze „terug naar de natuur en natuurlijk heid" en ten slotte: de taak.van alle dag van den mensch met verantwoordelijkheidsbesef, al deze onderwerpen en nog honderden meer vinden in dit werk een degelijke bespreking in beknopten vorm. Het slotwoord luidt aldus: wie bewust leeft voor een verhooging van geestelijk- en zedelijk peil der mensehheid, terwijl hij tevens blij en krachtig openstaat voor de vreugden dezer aarae, zal terwijl hü zijne bijdrage aan den vooruitgang wil leveren, zich te midden ook van zijn dagelijksche beslommeringen bewust zijn van zijn dagelijksche beslommeringen bewust zijn van zijn verantwoordelijkheid. Het luidt met de andere woorden, die staan aan het front der Int. Schooi van Wijsbegeerte al dus: „Wees mensch". Een onderrichtend, een verhelderend, en een moedgevend boek! VERNIEUWING VAN ECONOMISCH UITZICHT door C. Verweij. Doorgeziene over druk uit het Haagsche Maandblad van Nov. '33. Deze brochure, dit artikel is een kreet des harten van een liefdevol, religieus mensch. Hij is getroffen door het feit, dat wie nog kort De eerste maand van het nieuwe jaar. Maar eigenlijk begint Nieuwjaar den dag na St. Tho mas. 21 December, met den langsten nacht. Dan begint het duister immers te wijken, het licht te lengen. In de Friesche wouden weraen tot voor weinige jaren de klokken geluid (St. Thomasluien) en in Twente klinkt nog de Mid winterhoorn over de stille vulden. Het oua-Ger- maansche Joelfeest werd echter op 25 December Midwinter, ingezet en duurde twaalf dagen, dus tot 6 Januari: De Christelijke kerk heeft de Joel- dagsn ingekort en vervangen door twee Kerst dagen, Silvester, Nieuwjaarsdag en om te sluiten Driekoningen. Maar in 't land achter den IJsel gaat het landvolk op 26 December nog altijd Sintsteffenrijden onder het afschieten van pi stolen en jachtgeweren of 't laten ploffen van carbtibussen, ofschoon hiet daarbij heelemaal niet meer denkt aan 't verjagen van Wodan met zijn Wilde Jacht van booze geesten. Dit rumoerige optreden duurt tot en met den Silvesternacht. Met Driekoningen beginnen de dagen merkbaar te lengen, maar gewoonlijk valt dan ook de win terkou in. Dezen keer is die er eerder geweest met gladde ijsbanen en een sneeuwlandschap. Akkers en weiden droegen een rein wollig kleed, zoo ver het oog zag. Sneeuw In de boomkruinen, in de struiken, dikke sneeuwranden op de boom takken. Sneeuw op de schuine daken die hoog oppunften. soms in de klare blauwheid, meestal scherp snijdend in en afstekend van het grauwe zwerk. Nu is dat alles weer weg. Van de zwarte hoo rnen lekt het, behalve bij een gedeelte van de Julianalan, dat onder den vernielenden bijlslag is gevallen. Er waren er zieke onder, zegt men, endaarom moeten alle het bezuren. Velen noe men het vandalisme. De vogels verdwijnen weer van de voederplaatsen, als 't zachtere weer aanhoudt. Alleen musschen en spreeuwen blijven ons achtertuintje trouw. Ook zien we eiken dag nog een roodborstje en een pimpeltje. Wat zijn dat mooie diertjes. Voor al als een zonnestraaltje over de borst van het eerste en den schedel en de wiekjes van het tweede valt, worden ze een lust voor de oogen. In het bosch laten roodborstje en winterkoninkje zich met zeer beperkt repertoire hooren. Dat be- teekent voorjaar op komst, in de verte. Dat ver telt me ook de elzestruik met haar roede katjes en de madelief tusschen dorre bladeren. En een meisje voor me dat op den stillen eenzamen weg zingt: „Hoe zal ik u ontvangen Met Driekoningen, zeggen wij achter den IJsel, is de dag een h&ndschreê langer geworden. Maar „als de dagen lengen, beginnen de nachten te strengen". Gelukkig, zegt de boer, als er dan sneeuw komt, die het winterkoren dekt. Dan is alle buitenwerk gedaan en hij heeft „spinneweek". Dat vindt hy fijn, niet zoozeer om de opgedron gen vac'antie een boer werkt eigenlijk altijd als wel, omdat hij in Januari niet van zacht weer houdt. Want „geeft Januari een mugge- zwerm, dan is er in den oogsttijd groot gekerm". Bovendien brengen slappe winters, zegt hij, hoest en griep: ja, „slappe winters, vette kerk hoven Met St. Se-bast-iaan komt er weer sap in c;e boomen tusschen hcut en bast. Dat zien we 20 Jan. aan de elzen en wilgenkatjes en aan het zwellen der kastanjeknoppen. KERST ZWART. geleden geloofden in een nieuwe maatschappij, die zij zich als eeue socialistische voorstelden, met min of meer gemeenschappelijk bezit der productiemiddelen als het ware vluchten naar religieuse Samenkomsten om daar, althans van de geest, te beleven de gemeenschap die zij zich in de realiteit niet meer kunnen voorstellen. De heer Verwey, zelf religieus man, kan zich daar mee niet vbreenigen en hij acht voor wie ook geen grond van moedeloosheid aanwezig mits denken de plaats tnneme van zich voorstellen wat men, onkritisch, hoopt. Schrijver ziet evenals zijn geestverwant professor O. de oplos sing van crisis en sociale kwalen is de vernieti ging van den groot-grondeigendom (deze is in ons land al een lieel eind haar einde nabij ge komen o.a. ten gevolge van ons erfrecht, dat den eerstgeborene geene voorrechten toekent) en ver der in volstrekt vrije concurrentie. De bedoeling van schrijver is duidelijk en sterk, sterker dan zijn betoog hier en daar is. Doch het betoog is 'maar middel. Schrijvers bedoeling is duidelijk. Zijne motie ven zijn van adel, staan op goeden eigen grond. ONTVANGEN BOEKEN. „Solliciteeren" en „Het Sollicitatie gesprek". .Uitgave: N.V. Maandblad Succes. den Haag. Prijs f 0.45. Toen wy in ons nummer van 15 December jj. Niet zóó, maar zóó een boekje van dezelfde N.V. bespraken, schreven wy, „Lees de uitgaven van de N.V. Maanblad Succes en U komt voor uit". Thans, na deze boekjes gelezen te hebben, zijn wij geneigd te zeggen: Lees deze uitgaven en U krijgt een baan Dat het echter zóó ge makkelijk gaat, zouden wij niet graag beweren, doch wel zijn wij er ten volle van overtuigc;, dat deze beide boekjes voor den sollicitant van on schatbare waarde zullen zijn. „Solliciteeren" een boekje van 42 bladzijden, wijst den sollicitant juist op die dingen, waar hij in den regel „net niet" aan gedacht heeft. Kort overzichtelijk is ait boekje. Het geeft geen mo dellen van brieven, doch richt den geest dus danig, dat men een eigen sollicitantbrief gaat schrijven. Het doet U geen induvidualtteit voor. het brengt U induvicualiteit bij. Een waardevol boekje is dit voor de velen, die juist thans het het deprimeerende van den „brief op Hoop van zegen" zoo vaak voelen. Het „Sollicitatiegesprek" is een logisch ver volg op „Solliciteeren". De bekende publicist dr. P. H. Ritter Jr. verzorgde dit werkje. Uiterst las tig is dit onderwerp, juist omdat het cardinale punt, het nemen van de laatste en lastigste hinderpaal op de moeilijke weg naar de nieuwe betrekking, zoo uitermate „persoonlijk" is. Dr. Ritter vertelt op duicelijke, gemoed :lyke wijze hoe die laatste hindernis te nemen. Hij geeft U de laatste waarschuwingen en U weet, een ge waarschuwd man telt voor twee

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4