UIT BOEK EN BLAD PREDIKBEURTEN I TOONEEL. KUNST. DE OORLOG, DIE LEID1 VOETBAL. i De twee wedstrijden. Zondag gespeeld, brach ten ons een stap nader tot de oplossing van het vraagstuk wie van rivalen Velox en Blauw wit uiteindelijk de eereplaats zal bezetten. Er moeten gekke dingen gebeuren, zullen de Utrechtenaren niet de gelukkigen zijn. Want Blauw-Wit na de vorige week twee kostbare punten tegen Bloemendaal ver speeld te hebben, kregen o.i. den genadeslag in Bussum, waar B.F.C. voor de tweede maal de zebra's een gelijk spel afdwongen, een kranig stuk werk van de Bussumers, te meer, daar dc beide backs invallers waren. De eerste twintig minuten kreeg B.F.C. geen voet aan den grond. Blauw-Wit drong de gastheeren geheel op eigen helft terug, maar het was keeper Vos, die door diverse fraaie safe's te verrichten, den Amsterdammers elke kans op voorloopig succes ontnam. V/at men meer ziet, gebeurde ook thans: geheel tegen de verhouding in, nam B.F.C. bij een uitval de leiding. Toch lieten de gasten zich door dezen tegen slag niet ontmoedigen: zij bleven in den aan val, met het resultaat dat ze bij het ingaan van de rust. met 2—1 de leiding hadden. „In het begin der tweede helft wogen de par tijen tegen elkaar op. In deze periode werd de stand weer gelijk. Toen had B.F.C. haar kruit verschoten. Het werd een aanvallen en verde digen op en voor het Bussumsche doel. Maar wa.t Blauw-wit ook probeerde, niets hielp. Zelfs het uitvallen van den schitterend keepen- den Vos bracht geen verandering meer in den stand, zoodat, evenals in het Stadion, ook nu Weer de uitslag 22 werd. Aan den Middenweg te Haarlem woonden wij den merkwaardigen wedstrijd tussehen Edo en Velox bij. De twee helften van deze belangrijke ontmoetingen vertoonden een zuiver tegen gesteld beeld: eerst had Velox niets in te brengen, daarna was Edo „nergens". De grootere schotvaardigheid der Velox- voorhoede gaf tenslotte den doorslag. Beide partijen waren volledig. Na twintig minuten echter moest de linksbinnen der Utrechtenaren uitvallen en de invaller was, tenminste op de linksbinnenplaats abso luut onvoldoende. Het was daarom juist gezien van den captain na de rust de linksbuiten en linksbinnen van plaats te laten veranderen. Wat Velox vóór de rust vertoonde, was droevig. Er werden door het geheele elftal zooveel technische en tactische blunders ge maakt, dat ieder zich verwonderd afvroeg, of hier een zóó hoog geplaatste ploeg aan het werk was. Vooral de middenlinie speelde stuurloos: meermalen namen de kant-halves de back plaats in, en deden dit dan nog op een aller zonderlingste wijze. De voorhoede bleef een ge heel op zichzelf aangewezen linie, die te hooi en te gras een verdwaalden bal op te pikken kreeg. De Velox-aanval kreeg dan ook gedu rende de eerste drie kwartier wèl geteld één behoorlijke kans, en deze werd nog grandioos om zeep gebracht. Maar nog veel erger maakte het de Edo- vcorhoede. Het roodzwarte kwintet, kreeg door de groote bewegingsvrijheid zijner half-linie (waarvan deze intusschen een uitstekend ge bruik maakte) op fraaie wijze talrijke ballen toegespeeld. Deze omstandigheid, gevoegd bij het schutterige optreden van de verdediging der gasten schiep situaties voor het geel-zwart- doel, dat bovendien nog onzeker verdedigd werd door een zenuwachtige en uit het lood geslagen doelman, die juweeltjes van scoring- kansen boden. De wijze echter, waarop ze ver knoeid werden, bracht de Edo-aanhang tofc wanhoop, en kalmeerde de angstige Velox-sup- porters. Het pleit dan ook niet voor de Haar- lemsche aanvallers, dat ze slechts één gat in het Velox-doel wisten te schieten. Doch na de thee kwam een herboren Velox op het veld. Een serrie stormloopen was er het bewijs van. Met man en macht moesten de rood-zwarten verdedigen en het duurde niet lang, of Fuchs, de jonge en talentvolle Edo- doelverdediger moest capituleeren voor een hoog en hard schot van den rechts-buiten Sluijk. Even herleefde de hoop in de Edo-harten, toen Goemaat een fraaie goal maakte. Dit was het eenige goede, wat wij van dezen midden voor zagen, maar Velox werd niet uit het veld geslagen. Thans verrichtte haar middenlinie de taak naar behooren. Utrecht bleef in den aan val, het was Lith Jr., die de balans weer in evenwicht bracht. Toen de schotvaardige Ach terberg kort daarop met een prachtschot Fuchs voor de derde maal passeerde, was het voor ieder duideiyk, dat Edo definitief geslagen was. Velox speelde rustig den tijd uit, en be haalde tenslotte een overwinning, welke ver diend was, omdat ze toonde beter de kansen te kunnen benutten. Voor a.s. Zondag luidt het programma: BloemendaalT. O. G. de Spartaan-Velox. D. O. S.—V. V. A. HerculesEdo. Wil Bloemendaal zich definitief veilig stellen, dan behoort van T.O.G. gewonnen te worden. Dat is mogelijk, als de tegenpartij niet onder schat wordt, en het elftal zich geeft als tegen Blauw-wit. Men zij echter gewaarschuwd het niet te licht op te vatten, want de Amsterdam mers, met het degradatiegevaar voor oogen. zullen de overwinning niet cadeau doen. Velox hééft nog een lastige puzzle op te lossen. Spartaan is niet zoo zwak, als haar plaats op de ranglijst doet vermoeden. Toch ge- looven we niet ,dat Velox zich zal laten be dotten. Daarvoor staan de kansen te fraai. V.V.A. geven we weinig hoop tegen D.O.S. in Utrecht, hoewel een kat, die in het nauw zit, soms rare sprongen kan maken. Voor Edo heeft de wedstrijd tegen Hercules weinig be- teekenis meer. Daarom zou het ons niet ver wonderen, als de roodzwarten met kleerscheu ren (figuurlijk) uit den strijd terugkeeren. I 10.00 uur. 10.00 uur. 2.30 uur. 2.30 uur. 2.30 uur. De lagere Bloemendaal-elftallen spelen als volgt: BrederodeBloemendaal 3 12.00 uUr. D. S. K. 2Bloemendaal 4 10 00 uur. Bloemendaal 5—H. S. V. 2 12.00 uur. VI. Vogels 3—Bloemendaal 6 10.00 uur. Junioren. Bloemendaal bR. C. H. b Bloemendaal cH. F. C. d Adspiranten (Zaterdag). Bloemendaal aHaarlem a Bloemendaal cSchoten a SpaarndamBloemendaal d Bloemendaal stelt zich tegen T.O.G. op: Huisman. Jonkergouw Ufs Immer Beijk de Wilde Kammeyer, de Bock, J. Kohier, v. Gelder, v. Leuven. Het medespelen van de Wilde is onzeker. Is hij nog niet van zijn blessure genezen, dan speelt J. Kohier links-half en Leemhuis mid denvoor. KORFBAL. Animo heeft het in het Heemsteedsehe Sportpark niet tegen Swift tot eene overwin ning kunnen brengen en verloor met 34. Met Haarlem H is zy nu gegadigde voor de laatste plaats, hoewel ploegen „in het nauw gedreven" nog wel eens tot groote daden in stsia/t ziiiii Sport" Vereent moet Zondag voor de Zilve ren Nieuws van den Dag Bal" naar de 2e lJasser „Volharding" te Amsterdam, wy ge- looven niet, dat S.V. de 3e ronde haalt, daar Volharding een heel sterk en volhoudend spel SpBClt. Doch als er weinig of niets valt te verlie zen, wellicht dat de Bloemendalers eens uit hun slof schieten en met eene overwinning thuis komen. Het is in elk geval een heel mooie oefen-wedstrijd een sterkere tegenpartij in het veld te ontmoeten. Zooals de vorige week reeds gemeld bestond de Bloemendaal- sche Korfbalvereeniging „Sport Vereent" op 4 Januari j.l. 12% jaar. De club van dien naam werd op 4 Juli 1921 opgericht in het Provinciaal Ziekenhuis naby Santpoort en om vatte voetbal, gymnastiek, athletiek en korf bal. Aanvankelijk traden 150 leden toe, doch de sterke mutatie in die dagen van het provin ciaal personeel was oorzaak dat het ledental al heel gauw slonk. Alleen de Korfbal-afdeeling heeft zich met succes kunnen handhaven en na eerst een aan tal jaren in den Haarlemschen Korfbalbond te hebben doorgebracht, werd de vereeniging by keuze gepromoveerd tot 3e kl. N.K.B. In dien Bond heeft zij met haar eerste twaalftal mei; afwisselend succes gestreden. Momenteel speelt zij met 4 twaalftallen en 2 adspirant-twaalftallen. Sport Vereent heeft heel veel propaganda in Haarlem en omstreken voor de Korfbalsport gemaakt door hare groote seriewedstrijden. Op 1 dag aan 1000 spelenden drie wedstrijden van 40 min. te geven, dat was meestal, naast de heel mooie omgeving en goede treinverbin ding, wel de attractie, waardoor telkens de in schrijvingen vlot binnen kwamen. Ook is S.V. de eerste Vereeniging geweest, welke in Haarlem en Omstreken school-wed- strijden heeft weten tot stand te brengen. De wi3selbeker, geschonken door den heer Klay, prijkt momenteel in de school van den heer Tinholt. Hoewel ook in deze streek de voetbalsport populair is, heeft S.V. zich tot dusver met succes kunnen handhaven en geeft aan vele jonge menschen de gelegenheid de gezonde korfbal-sport te beoefenen. Haar adspiranten-afdeeling (814 jaar) be zit zij reeds circa 5 jaar. Proficiat S. V. FRITZ HIRSCH' OPERETTE. - „Zwei Herzen im Dreivierteltakt". Muziek van Rob Stolz Zater dag 27 Jan. REINHARDT-TOURNEé: Goldo- ni's „Diener zweler Herren", door Hermann Thimig e.a. Impresario Ernst Kraus. Zondag 28 Jan. Beiden in Haarlem's Stads schouwburg. Om een kort woord van hulde te kunnen brengen aan Fritz Hirsch, die zich noodeloos ongerust kan hebben gemaakt over het feit dat „Diener Zweier Herren" één dag na hem in Haarlem kwam, lijkt het my gewenscht eerst met dit laatste stuk en deze vergissing van Ernst Kraus en het Reinhardt-toumee af te rekenen. Is het al 'Jfedelijk fout in Haarlem te komen met duurdere prijzen een dag nadat men in Amsterdam zou spelen voor ongeveer de helft daarvan, uit de geringe opkomst te Haarlem bleek, gelukkig maar, dit onnoozele «tuk in Amsterdam door de toewijding zegge zelfopoffering van de groote talenten waaruit het Reinhardt-toumeé-gezelschap bestaat niet was gered. Het is dan ook wel wat veel ge vergd van volwassen menschen te verlangen, dat ze „etwas bedeutsames" ontdekken in Goldoni's mengelmoes van Molière, Shake speare, goede costume's, maar slechte décors, (geen decor of alleen het bininendécor ware beter geweest), gezang en gespring en heen en weer gevlieg, enfin van deze gehumaniseer de klankflim in kleuren. Niemand kan het groote kinderen kwalpk nemen, dat zij dit stuk in deze opvoering aardig vinden. De cri ticus die vooral op de kunstvaardigheid der spelers let, kan er door worden geboeid, by ons hebben vooral de tooneeltjes van den aller- onsm-akelijkst eten verorberenden Thimig weerzin gewekt tegen alle tooneel. Hier was ieder thema afwezig. In het circus of op de film of op de Botermarkt gaat zoo iets nog, niet voor ons publiek, 't Reinhardt-toumeé mag hier zijn schade wel spoedig met iets gansch anders komen inhalen. Fritz Hirsch daarentegen was op z'n best, met alle bekende, ons vertrouwde goede krachten, tot den nok toe was het huis uit verkocht, niet bij voorbaat, maar by de wer- keiyke vertooning. Onmiddellyk was er con tact met de zaal. De vroolijke stemming van het publiek die Hirsch door het e kei uitspre ken van één woord b.v. „Wunderbar" bij ons wekken kan, waarom, dat weten we zelf niet, sloeg op het tooneel zelf over èn in één feurig élan, zong de zaal mee, toen Albert May onver wachts in de zaal opdook en la Jushny het geheele huis op melodieuse stelten bracht. Der Onkel Fritz hat uns wieder behirscht, be- herscht. Grüsz Gott, Fritz, Kommen Se bald wieder? Wunderbar! T. KUNST-HANDWEVEN, volgens de Rozengang techniek door Riek van der Heyden. N. V. Uit. Maatschappij Kosmos. Dit boekje iykt me uitstekend geschikt voor het doel waarvoor het geschreven werd, n.l. het meer populair maken en verduide lijken van de „Rozengang-techniek" en zoo doende de weefsters aansporen tot het maken van eigen ontwerpen naar aanleiding van be kende motieven. Het boekje is vlot en prettig geschreven, en lijkt me vooral door de vele teekeningen die er in staan voor een ieder begrypeiyk. Het is werkeiyk de moeite waard om te zien hoeveel variaties van dit eenvoudige motief zijn te maken. Het boekje staat er vol van waaronder er zeer mooie zijn. Een voordeel vind ik wel, dat er zoo weinig photo's van werkstukken in staan en dat het meeste bepaald bleef tot. schetsmatige aandui dingen. Men is dus meer op eigen combinatie-ver mogen aangewezen en zoodoende zal men met de gegeven motieven toch een meer persoonlijk resultaat kunnen verkrygen. Voor degenen die niet over voldoende fan tasie meenen te beschikken om zelf een ont werp te maken, staan dan nog achterin eenige patronen voor een kussen, kinderjurk, kleed je, boekomslag, enz. Ik zou echter aanraden den moed om iets van ons zelf te geven, niet te gauw te laten zakken. Dat dit maar al te veel gedaan wordt, zien we san de dikwijls keurige resul taten. Het gebeurt maar heel zelden, dat er werkelpk eens iets moois of origineels te voorschijn komt. Ik hoop dan, dat dit boekje voor velen aanleiding moge zijn tot het ontwierpen en uitvoeren van mooie en nieuwe patronen. Daar de kosten niet groot zyn. ligt de aanschaffing er van. in ieders hereik. C. L. REINHARDT-TOURNéE. Verlengd wegens overweldigend succes. Naar o-ns impressaijo Ernst Krauss (mede deelt, heeft hü naar aanleiding van het overwel digend succes (in alle steden waren de voorstel lingen uitverkocht of nagenoeg uitverkocht!) de tcumée van het gezelschap van Prof. Max Rein- hardt verlengd tot begin Februari. Aan de voorstellingen van Goldoni's „Diener zweier Heeren", welke Zondagmiddag en Zon dagavond a.s. in den Stadsschouwburg te Haar lem worden gegeven, zullen behalve de film acteur Hermann Thimig de volgende kun stenaars medewerken: Dagny Servaes, Camilla Spira, Margarete Melzer, Josef Danegger, Wil helm Schich, Raul Lange, Robert Thören, Wil helm Voelcker, Theodor Danegger, Erich Schil ling, Erwin Gold. Hariekin: Natalie Diakanova:. Het Amsterdamsch Symphonie-Orkest zal onder leiding van kapelmeester Karl Hudez muziek van Mozart ter uitvoering brengen. De décors en costumes zyn naar ontwerpen van Hermann Krehan. Ned. Herv. Kerk. Zondag 4 Februari 1934 v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in het Jeugdhuis v.m. 10 uur de heer W. F. J. Dankbaar. Overveen. V.m. 10 uur Ds. W. C. Posthumus Meyjes pred. te Rotterdam. Donderdag 8 Febr. 's Avonds 8 uur de hr. K. Koopman, Bijbellezing NED. HERV. EVANGELISATIE te Santpoort. Zondag a.s„ v.m. 10 uur: Dr. P. A. Klap, an, pred., Haarlem. Nam. 5 uur: Heere Heeresma, Amsterdam, Nederl. Protestantenbond. Afdeeling Bloemendaal. 10.30 uur, Ds. W. Banning, Bentveld. V.m. Nederlandsche Protestantenbond afdeeling Bloemendaal. Vergadering Kerkgebouw op Woensdag 7 Fe bruari te 20 uur. Agenda: volgens circulaire. NED. HERV. GEMEENTE, Santpoort. Zondag 4 Febr. 1934, v.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A, van den Bergh van Eysinga. ,~De rijke arme", (Gen. 27, vs. 34b.). Doopsbediening. Extra-collecte voor de Kerk. Geref. Kerk. V.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. Nm. 5 uur, dezelfde. Catechismus. Geref. Kerk in H. V. Haarlem, Kerkzaal „Blauwe Kruis". V.m. 10 uur, Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. N.m. 5 uur dezelfde. V.m. 10 uur: Kinderdienst i. d. voorzaal. DE NIEUWE STUDEBAKERS OP DE R.A.I. Studebaker brengt dit jaar 3 verschillende typen; de 6-cylinder Dictator, de 8-Cylinder Commander en de President, eveneens een 8- cyünder. Wij willen ons even houden by den slagzin van de fabriek: Van de luchtvaart komt hun Gratie Van de racebaan him Prestatie en moeten dan zonder ons al te ver te wagen op het gebied der aviatiek onmid dellijk toegeven, dat de nieuwe Studebaker carrosserieeën (die geheel van pantserstaai zyn gemaakt en tot één onwrikbaar geheel samengelascht) de aërodynamische lgnen van het moderne vliegtuig hebben, met alle voor deden daaraan verbonden. Technisch valt er ook nog het een en ander van deze nieuwe wagens te vertellen. De constructie van chassis en motoren leveren duideiyk het bewijs van de resultaten, opge daan in vele snelheidswedstityden, waaraan Studebaker nog steeds met volharding deel neemt. Garage Verbeek vertegenwoordigt dit Auto mobiel merk. De Vrye Katholieke Kerk, Popellaan Kinheimpark. Zondag 4 Februari. V.m. 10.30 v.m. Gezongen H. Mi3. Uitstdling van het H. Sacrament van 2.30 tot 5.30 n.m. Gelegenheid- voor meditatie, ook voor be langstellenden. Woensdag, 7 Februari, Vespers en Lof. 8 uur n.m. Donderdag, 8 Februari, H. Mis. 7.30 v.m. Gesproken JACHT OP INBREKERS MET RAAM-ANTENNES. In een millicenenstad als New-York is het schuilhouden voor den misdadiger vrij gemak kelijk, terwijl de politie daarentegen een zeer moeilijke taak heeft. Als iemand zich in de wol kenkrabbers verscholen heeft is hy door huis zoeking of huisomsingeling zeer bezwaariy'k te vatten. Om een sneller ingrijpen mogeiyk te maken, heeft de New-Yorksche politie, naar Radio- Press" mededeelt, een nieuwe meüeaeeimgs- systeem ingevoerd, waarby de berichten per radio worden uitgezonden. De mededeehngen per radio worden hoofd- zakeiyk gedaan aan de zich op weg bevindende patrouilles. Van de elfhonderd politie-auto's zyn vierhonderd met ontvangtoestellen ingericht. Van de tien motcrbcoten drie en van de vier vlieg tuigen één De ontvangtoestellen worden door den chauffeur bediend. De antenne is op den kap van den auto aangebracht. Uitwendig zyn de> auto's in het geheel niet als politiewagens ken baar. Tocht- en zijramen zijn met schietgaten voor de revolvers uitgerust. De voertuigen be vatten verder traangasbommen. In den auto gaat een waarnemer mede, die de radio-berich ten afluistert en aan de politioneele telefoon automaten de verbinding met de radio-centrale tot stand brengt. De organisatie is zoodanig, dat de instructie- beambte in de centrale voor de microfoon zit, de berichten doorgeeft en tegeiykert-yd de be richten der patrouilles telefonisch opneemt. Voor zich heeft hij een plattegrond van de stad, waarop hy met gekleurde spelden de stand plaatsen der politie-auto's aangeeft. Van hier uit wordt verder ter controle elk half uur het tydsein doorgegeven. Daar men er rekening mee moet houden, dat van den kant der misdadigers pogingen in het werk worden gesteld om den boel te verstoren, zyn de auto's ook met raam- anteime's uitgerust opdat de staringen onmiddel iyk ontdekt kunnen worden. Hoe goed de orga nisatie over het geheele stadsgebied is moge blyken uit de volgende voorbeelden: Als een misdaad wordt gemeld is het mogelijk, dat een politie-auto vijf en veertig seconden later, dat is dus binnen de minuut op de plaats van het misdryf is, gelijk de praktijd heeft ge toond. Volgens de nieuwste statistiek komt op de twaalf alarmsignalen één arrestatie voor, wat een zeer hoog percentage is. Nog een ander voor beeld: een politiepatrouille houdt onderweg een verdacht perscon aan, die sporen van een mis daad toont. Hy zal naar het bureau worden ge bracht, als in de adto een radiobericht binnen komt, dat in een bepaald lokaal een moord is begaan, de dader wordt zoo en zoo beschreven. De auto verandert onmiddeliyk van koers, rijdt ,naar een lokaal, waar de dader door de nog aan wezige getuigen wordt herkend. Hfcjlf SOOR *\r. -p.TIOC/nAN Opgedragen aan Burgemeester, Wethouders en Raadsleden van Bloemendaal. Aan hen en allen, die hen ijverig en nauwgezet bij staan in hun moeilijke taak en aan de braven onder onze boeren, burgers en buitenlui, Saluut Over geschiedenis als geschiedkunde Nademaal het beoefenen der geschiede nis, naar beter woord geschiedkunde, is goed werk onder eiken hemel en hl elk tijdsgewicht, onderstaan wij U uit te noodigen hieraan mede te doen, inzonderheid nu donkere wolken het uitzicht op den hemel heiemmeren en de menschheid bezig is den hoek van een straat om te gaan. Wat leert de geschiedenis niet al Hoe alles werd. Ook, dat alles niet in een dag. is geworden of gebouwd. Ook, dat wilt naar den vorm ook veranderen moge, het wezen van mensch en maatschappij door de eeuwen heen op zichzelf gelijkend blijft. Wy gedragen ons anders dan onze grootouders, ons huiselijk leven is door techniek en kunst nieuw inge richt, maar ook op het electfisch fornuis kookt de melk weer over. De geest van mensch en maatschappij, in verkeer en in omgang, in wetenschap en in kunst, in staat en in kerk, herkent langs overspanningen van duizenden jaren zichzelf toch altijd weer. Het zien van het verleden is als een tooneelvertooning met een diepen zin. De zin heeft om zichzelf te toonen zijn verschijningsvormen noodig. Van die' vormen van het verleden studie te maken is beoefenen der geschiedenis. Daaraan mede te doen heeft ook voor den liefhebber of amateur groote bekoring, maar bergt voor hemzelf en voor zyn lezers of hoorders, ook gevaren. Wie in een vak liefhebbert gevoelt zich niet aan sprakelijk, noch voor de vergissingen van zijne voorgangers noch voor zyn eigene. Hy ge bruikt al zijn tyd om te genieten en te doen genieten, zoo is er in de geschiedkunde aller eerst het genot van het „Kijk- en Hoorspel" met een verrekijker en waarom zouden wij ook niet spreken van den verre-hoorder, van het individueele en collectieve verre gevoel, op het verleden gericht. Wat wij aldus gewaar wor den en gevoelen is een vorm van medeleven en voorbode van inzicht en hooger genot; dat be- grypen en doen begrijpen bestaat niet. Zoo verrijkt ook de liefhebber door kennis te ne men van de vergane vormen van het leven, hoe die opkwamen, bloeiden en vergingen, hoe zij elkander doordrongen en verdrongen, zich zeiven en anderen en al blyven zijne mid delen gebrekkig, ook hij heeft als ideaal alles uit het verleden in onderlingen samenhang te beschrijver, en te beschouwen tot op het NU. En ook voor hem verrijst tenslotte de ge schiedkunde aan de toegangspoort tot de Toe komst als een heraut, die niet voortdurend trom pettert en noodt, maar als hij blaast, iets te zeggen heeft, steekt de trompetter zijn koperen instrument in de lucht, terwijl daar van afhangt, de roode goud-omzoomde lap met de heraldieke figuren, dan blaast hy een the ma, dwingende tot piëteit, voor den grooten Schepper en onderhouder van het leven en breekt hij in wie naar hem luisteren met oude en nieuwe klanken de verwachting baan, dat zy, die van het Nu, de poort der Toekomst binnengaan een hoogere vorm van samenle ving en een weer beter menschentype gebo ren zullen worden. De geschiedkunde begint met plaatjes kyken, zocals het kind dat eenmaal tot een wijs mensch heeft op te groeien aanvangt met een prentenboek. Het goede geschiedenisbeeld, toegelicht door het met overleg gekozen aan naspeuringen gebonden woord, heeft het ver mogen onmiddellijk tijd en ruimte te overbrug gen. Zoo ontvoert reeds de enkele oude prent ons aan het zorgvolle heden en wordt ons verdonkerd geheugen verlicht en zien wy aan een oude plaat als het ware de wortelen van onzen eigen groei. Met het waarnemen en overdenken van oude voorwerpen uit onze musea, ruïnes en binnenhuizen gaat het even zoo. Aan een ouden steenen mop, uit de ruïnes van Brederode of Aelbertsberg zien en beden ken wy, niet alleen wat dat voorwerp voorheen uit natuurkundig oogpunt beteekende, maar ook zijn sociologische zin en waarde voor in dividu en gemeenschap van den ouden tyd. Door opmerkzame en nadenkende geschiedbeschou wing worden alle categoriën van menschelijke bewustwording verrijkt en het genot daarvan wordt verhoogd doordat de mensch, die ver antwoordelijk is voor zyn heden en byna met angst denkt aan zijne verantwoordelijkheid voor de toekomst voor het verleden geene ver antwoording te aanvaarden heeft. Hoe meer men zijn land en volk liefheeft, zegt men wel, des te beter kan men hun ge schiedenis begrijpen. Wij keeren deze uitspraak om, hoe meer men de geschiedenis van zyn land en volk heeft leeren kennen, des te meer heeft men ze lief gekregen. My althans is het zoo gegaan, dat hoe meer ik de geschiedenis van Bloemendaal heb bestudeerd, eene studie trouwens eerst in September 1933 stelselmatig ingezet, des te meer is mijn liefde voor haar ge groeid. En dit laat zich goed begrijpen. Onze belangstelling voor het verleden is volstrekt belangeloos. Ze behoort althans zoo te zyn. Zoo leert ook de natuur-historicus inniger liefheb ben, naarmate zyn kennis van haar voort- schrydt. Represtiveeren, d.w.z. het Heden wil len terugdwingen naar de vormen van het Verleden, dit mag in dezen tijd wel eens ge zegd worden, getuigt noch voor liefde noch voor wat is noch van begrip en liefde van wat was. De geschiedenis onbevangen te zien, heet dan objectief zyn, doch daarbij is het subject niet uitgeschakeld integendeel. Wel heeft het sub ject daarbij uit te schakelen elke begeerte naar dit of naar dat, maar elk subject is meer dan zijn begeerte en heeft zyn eigen geest die zweeft over de wateren. Ook in de geschied kunde zweeft de menschelijke geest over de wateren, niet om ze in te dammen, te verdam pen, te ontleden te bevriezen of te bevaren, dat gaat andere bedrijvigheid van menschen aan, maar zij beziet de wateren om hun golf bewegingen, hun richting, hun stroomen, hun kracht, hun woelen en werken gade te slaan, zooals de zeeschilder op de wateren gade slaat, de werking van het licht. Geschied kunde gelijkt in dit opzicht op de Kunst, al zal zy des te zuiverder zyn, naarmate zy zich niet in Kunstbeschouwing verliest. Ook hier heeft de rede de fantaisie te breidelen. Reeds de Haariemsche archivaris Gonnet waar schuwde den amateur-historicus voor den naast hem liggenden mantel der fantasie, die zoo goed kleedt en zich zoo gemakkelyk om laat slaan. Dit doet niets aan het feit te kort, dat ook in de geschiedkunde het vermogen van den mensch om zich iets te verbeelden hem te hulp moet komen; maar dit heeft de geschied kunde met alle andere exacte wetenschappen gemeen. Prof. van 't Hoff zette voor ons, zijn studenten, uiteen, hoe ook hem de fantasie ten stade kwam bij zyne ontdekkingen op schei kundig gebied; maar de fantasie in dezen zin is ook in de geschiedeniswetenschap slechts van waarde als moeder der intuïtie, die hemel- sche plotselinge klaarheid van inzicht, die alle verstandeiyk be'grypen overschrijdt om tevens aan het narekenend verstand de fynste materie te verschaffen om uit te werken. Het is mijne overtuiging, dat krachtens onzen menschelijken aanleg op historisch gebied' dit vermogen tot intueri, tot inzien min of meer het deel is van iedereen. Ik heb U met het vorenstaande geen ge schiedenisfilosofie willen geven, of eigenlijk toch wel, maar alleen voor zoover het op een overtuiging berust, gevormd door practische historische werkzaamheid. Heeft filosofie in het algemeen slechts zin en waarde in zoover zij gegrond is op, en uitwerkt persoonlyke waar neming en persoonlijk overdenken van werkelijk heid. voor filosofie der geschiedenis geldt het zelfde, zij het dan ook, dat in beiden het oprecht beamen van wat anderen hebben waargenomen en overdacht, niet is uitgesloten. Tenslotte de verklaring dat het groote genot, hetwelk de amateur by beoefening der geschied kunde ondervindt en geregeld vervult met dank baarheid voor wat harde werkers, verzamelaars, pluizers, schrijvers en bewaarders ter eere van dit schoone ook hebben gedaan en blijven doen. door Prof. R. F (voorheen professor in Universiteit van Sydney) blad New Veertig of vijftig jaar rierbaarlijke machinerie rika met volle kracht werd het den zakenman bleem snel over ging van verkoop, dat wil zeggen tie einde van her proces de gewoonte te denken, moeilykheid was en het diende. In die opvatting door de economen, die eumptie wel voor zich zelf Zy waren van meening feitelyk gekocht en betaal productie, er nimmer een zou kunnen bestaan. Hoe' precies zóó uitdrukten, zou dat alle geldkosten van Individuen verdeeld wor< ben en dat dus daarom lykerwys gelyk moest zi; zen. Zelfs reeds in die ren er enkele uitverkorer het sparen en de gro* heerschte by de verdeehi makkelyk dit veronder: evenwicht tussehen produ zou kunnen verstoren, men evenwel als maniakke men schonk hun inzicht* Toen, evenwel, werd in of het tempo waarop bliek gevraagd en gekt een probleem van voo en urgentie. Alle acad epijt, werd het tastbaar, afzet voor die nieuwe gevende pryzen te vindei den was tot het alles bleem der zakenwereld. Wat trachtten de Amer om deze nieuwe ontwikke In den aanvang pre prachtige advertentie om de menschen over te ze daartoe te dwingen, oogen, maakten zij een nieuwe psychologie en vi aas, dat tot het oog, de en zelfs de vrees der vei Een van de personen in Days", licht dit aldus len van den handel snel] het koopen), moet scheppen door middel Vooruitgang kan alleei door de sociale eischen ontwikkelen, zoodat zy dingen en hetere dingen, zijn studenten in psychx weten hoe de menschely teerd moeten worden doi door op de zwakste punt* als Moederliefde. De man de dag, waarop iedere schenkt aan zya naastb* heeft, voegde billioenen nenlandschen nandel toe Mynheer Dat is één van tot het rykste land der Maar, ondanks enorme de prijzen van goederen den), gedaan voor „hoost het verkoopprobleem noj Publiciteit hielp de eene te verslaan, hielp zeer van consumenten te bracht niet genoeg geld hen in staat te stellen waarin de goederen de den, te koopen. En tocl millioenen menschen, die dan zij konden koopen heid, alles noodig hadd werd. Dus namen de expor een ander middel. Waarom zou men den pen koopen Onmidd* grootscheepsche plannen en uitgestelde credieten te stellen te koopen. Volgens het plan, nam eerst geweldig toe. Ii gramofoons, naaimachin* Maar de veriichtiDg hle* weest te zyn. Het over crediet, stapelde de schu schap zóó hoog op, dat (of koopkracht 1 bij staat bleek om loopend* een feit, dat tot periodi prijsdalingen (slumps! effectenmarkt en liquid leidde. De door de massaproc situatie kon, klaarblykel boden worden door pub of door termijnibetalinge gemeenschap in een po verzinken. Lang vóór dien, had met dezelfde moeilijkhe gen. Met betrekking to handel trachtte men de wijze te vinden. Niet d de Engelsche zakenlied rikaansche genie voor teit, maar door crediete De massa van het B loonen en daarmee gep koopkracht was in de machte zelfs by benad* Britsche fabrieken te k* de goederen van andere waarde van de geëxpo ren koopen. En daar ec „een yzeren wet der loc hadden, dacht memand sehelijk, te trachten de te bouwen door verb* standaard te bewerkstel hielden met de vooru technologie. Met and dacht er aan, dat het markt te vergrooten. Bi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4