ADVERTEERT I DIT BLAD HET LEIDT TOT SUCCES. TAXI NOODIG TAXI VAN GESTEL R.A. 1. 70 O O ntinental Garage „Hartenlust" HO 70 Automobielen N. VAr 6 CYLIB I. .0E.MENDAALSCHEWEG20 büj ulianalaan Tel: 23790 Autob< i G E LEGEN H ElD m SI LAADSTATIQNVOOR /OORSTALLENVANÜI ACCUMULATOREN! UAUTOMOBIELENjJj „De Clou der Tentoonstelling" Fa. Gen is Co. Kerkplein I Waarom is het toch zoo koud op hooge bergen? Reist per B. A. T. O. Touringcar. Goedkoop, geriefeiijk en veilig. STAND STAND Agent voor Bloemendaal: Ign. Bispincklaan 1-3 Telefoon 22075 Passend bodemtaf BEZOEK s R. A. I. Tento deze wagens modellen en bezichtigen, inlichtingen Agent voc BS „CONTINENTAL" K. A. I. STAND No. 70. Agent voor Bloemendaal: Jb. Oenis Co. Een pracht van een wagen is de eerste indruk van deze wageh en deze indruk wordt al meer en meer tot waarheid indien men deze wagen „op den keper" gaat beschouwen. De Continentalfabrieken in Amerika zijn motorenbouwers van professie. Sinds het begin der automobieltechniek werkt deze fabriek als motorenbouwer voor andere merken, zoodat zij hare sporen op dit gebied reeds sedert jaren verdiend heeft. Thans komt zij met een eigen merk op de markt, en wij twijfelen er niet aan of dit merk zal er „in" gaan. Deze wagen ver- eenigt alle goede eigenschappen van de duur dere wagen in zich, is wat uiterlijk en ruimte aangaat, een normale 4 deurs 45 persoons automobiel, is met de nieuwste technische snufjes uitgerust, terwijl zij in de prijsklasse van de baby-auto's valt. Stand 70 zal zich zeker in een druk be zoek mogen verheugen! STUDEBAKER R. A. I. STAND 58. N.V. Iiiteruartionale Automobiel- Maatschappij, Den Haag. - Agent voor Bloemendaal en omstreken: J. G. Verbeek, BloemenU.weg 5, Bloemendaal. Van de Luchtvaart komt hun Gratie, Van de Renbaan hun Prestatie, luidt de slagzin van de Studebaker-fabriek. En aan den voet van haar schrijven vermeldt de Int. Autl. Mij. dat haar Studebaker-Comman- der Den HaagAthene en AtheneMonte Carlo, dus 2 x door den onherbergzamen Bal kan, heeft volbracht zonder strafpimten en het klaar heeft gespeeld in de prijzen te eindigen. In het licht hiervan krijgt de slagzin wel bij zondere waarde. Studebaker brengt dit jaar 3 verschillende typen: den 6 cil. Dictator, ,den 8 cil. Commander en den 8 cil. President. Carrosserieën geheel van staal, tot een ge heel gelascht, met aërodynamische lijnen. Het interieur kenmerkt zich door luxe en comfort. Opvallend is het eiegante en uitge breide instrumentenbord. Zittingen met Marshall geveerde kussens (elke spiraal in een afzon derlijke huls), rondom veiligheidsglas. De chassis zijn uitgerust met viervoudige balansveering welke den wagen het overhellen belet. Eén en ander is op den stand te beoor- deelen kruisbalkframe en wat den Commander en den President betreft kokerbalkchassis met kruisverband en zware buisvormige traversen. Vermogen van den Dictator thans 88 pk. van den Commander 100 pk. en van den President 110 pk. Deze motoren zijn voorzien van alu minium koppen en op 4 punten in rubber op gehangen. Alle moderniteiten als autom. star ter, autom. ontstekingscontrole, anti-terug slag-apparaat, freewheeling en bij de grootere modellen: vacuum servo-remmen zijn toege past. STAND 52 CADILLAC brengt dit jaar ook verschillende nieuwigheden. Naar wij vernemen onafhankelijk geveerde voor wielen en ook een 8-cylinder in 1 lijn. Se dert 1915 bouwde de Cadillac zijn 8 cylinders in V.-vorm Dat ook deze fabriek over gaat tot de 8 in lijn is wel het beste compliment wat men denken kan en toch zullen velen met wee moed dit veranderen zien. Gelukkig worden beide vormen nog gemaakt. Agent voor Bloemendaal: J. G. Verbeek, Bloemend.weg. 5. FIAT R. A I. STAND No. 55. Op den stand No. 55 waar wij ontmoeten de heeren Gebr. Beekman, Agenten voor Haar lem en Omstreken, ia-effen wij aan een keur- collectie van het bekende Italiaansche merk FIAT, een fabriek met een wereldreputatie van 34 jaren, hetgeen wel een waarborg mag worden genoemd voor kwaliteit, afwerking en „service". FIAT maakt voor 1934 vier typen, t.w.: BALILLA 4 cylinder 6/20 P.K. ARDITA 4 cylinder 20/45 P.K. 527 6 cylinder 27/55 P.K. DYNAMIC 6 cylinder 27/55 P.K. Het allereerst worden wij er op attent ge maakt, dat FIAT gesloten koetswerken maakt zonder middenstijl, waardoor vooral voor per sonen van niet klein formaat een gemakkelijke in-en-uitstap wordt verkregen. Deze FIAT specialiteit treffen wij aan op alle gesleten modellen met vier portieren, ook zelfs bij de kleine „Baliila", die thans behalve in de be kende typen, óók verkrijgbaar is met een bij zonder fraaie Conduite-Interieure 4 portieren in extra-luxe uitvoering. Op deze stand zien wij verschillende mo dellen van de „Baliila" die wij nu al vele maan den kennen, als robuste, comfortabele en bo venal zuinige kleine auto, die juist om zijn zuinigheid er.orm in trek is, niet alleen bij de zakenlieden, die een auto houden om utiliteits redenen, maar ook bij de pleizierryders, die te genwoordig op de kleintjes moeten letten. Binnenkort zal bijvoorbeeld de wegenbelas ting weer met 331/3 pet, worden verhoogd. Met het oog daarop zal menigeen liever een auto koopen, die minder dan 800 ICilo weegt en toch vier comfortabele zitplaatsen heeft, absoluut vast op den weg ligt en een snelheid van 90 K.M. per uur gemakkelijk kan halen, dan een auto, die weliswaar ruimer is, maar niet comfortabeler en niet belangrijk sneller, vooral niet wat het effectieve gemiddelde be treft, doch die 50 tot 100 pet. meer weegt en meer benzine en olie noodig heeft. Verder treffen wij aan de „Ardita", een vier cylinder van 2 L. inhoud met verschil lende koetswerken van moderne Ijjn en keu rige afwerking, n.l. de 4/5 en 6/7 persoons ge sloten wagen, de 4/5 persoons open Torpedo, en de 4 persoons Cabriolet. Vooral deze laatste trekt de aandacht van de kenners om de ele gantie van het model en de gemakkelijke be weegbaarheid van de kap. In het bijzonder moeten wij nog even mel ding maken van de mooie open torpedo op Fiat „Ardita" chassis. Daarvan zijn er niet veel op de tentoonstelling. Het schijnt wel of de meeste fabrieken geen rekening meer houden met den sportieven automobilist, die een geheel open auto prefereert. FIAT doet dit blijkbaar echter wel en oogst daarmee den dank van menig volbloed auto rijder. Tenslotte de nieuwe „Dinamic", een forsche 6/7 persoons Conduite Interieure met sepa ratie met moderne lijn en toch biedende: ruime comfortabele zitplaatsen, ruiten van behoor lijke maten, die aan alle inzittenden een vrij en onbelemmerd uitzicht verleenen en breede portieren die het in- en uitstappen in hooge mate vergemakkelijken. De geheele FIAT stand geeft een attractief beeld van datgene wat deze bekende fabriek voor 1934 maakt en is een bezoek ten volle waard. De vertegenwoordiging van dit merk is bij de Firma Gebr. Beekman, Haarlem, Wagenweg 74, en Bloemendaal, Bloemendaalscheweg 52/54. AUSTIN R. A. I.; STAND No. 66 Vertegenwoordiger voor Bloemendaal Garage Verbeek. Op stand no. 66 zien wij de Austin den kleinen pittigen Engelschen wagen met een wereldnaam Voor de vele sportenthousiasten is dit wel een ideale wagen, sportief met eenpracht van een motor, welke onder elke omstandigheid 100 satisfactie aan den eigenaar geeft. Ook maakt de Austin thans grootere modellen, welke haast on-Engelsch van elegance zijn. Vooral waar de klein-auto thans zoo geweldig popu lair is, zal de R.A.I. zeker zijn deel daarin krijgen. Voor wien sceptisch tegen de presta ties van dergelijke kleine wagens staat, nog het volgende: In 1931 heeft een sport-Austin het traject BataviaSoerabaja, ruim 800 Kilo meter, gedeeltelijk door zeer geaccidenteerd terrein en onder slechte omstandigheden in recordtijd afgelegd. Het is aan andere merken tot heden nog niet gelukt dit record te ver beteren. Daar kom ik wel op terug. Zeg me echter eerst eens, waar die warmte onder de wollen deken vandaan komt in een koude slaapkamer. U vangt me niet. De wollen deken houdt de warmte van ons lichaam beter vast dan zoo'n dun dingetje. Juist. En dat doet de onderste luchtlaag die de aarde aanraakt, ook vrij wat beter dan de hooge laag die op den Eiger ligt, want de eerste, die al de boven haar liggende lagen heeft te dragen, is veel dichter dan de laag op den Eiger. En nu kunnen we bovendien wel van vele' lagen spre ken tusschen de lucht hier op zeehoogte en die op de Alpen, zoodat-er onder den Eigertop vele dekentjes liggen, meer dan twee of drie, zooals jij er zcu willen hebben. Wij mogen zeggen, dat er een stapel luchtdekens van duizenden meters dikte op de aarde ligt, en van dien stapel is de onderste de dichtste. De luchtdekens houden de warmte die de aarde van de zon ontvangt, vast. Zij beletten die warmte, weer in de ruimte uit te stralen. Eru of wij nu hier in Nederland1 zoowat op zeevlakhoogte wonen of in Zwitserland op klimmen tot 3 a 4000 M. maakt niets uit op den afstand die ons van de zon schetst. Immers, wat is 3 a 4 Km. bij de 150 millioen, aie de zon van ons af is. Als daar op den Eiger maar een even dichte luchtlaag lag als hier beneden, zou 't er niet kouder zijn dan bij ons. Maar wat is 't ge val met jou geweest Toen je den berg beklom ging je door de onderste luchtlagen naar boven. Als je nog hooger was gegaan, zouden de lagen zoo ijl zijn geworden, dat je ze niet meer de kentjes zou hebben durven noemen. Er komt nog wat bij. Ete lucht wordt niet onmiddellijk door de zon verwarmd, maar ze ontvangt hare warmte door aanraking met de aarde. De onderste luchtlaag krijgt de warmte dus uit de eerste hand, de tweede krijgt wat van de eerste mee, de derde wat van de tweede, enz. De allerhoogste iaag krijgt niets. Daar herscht de laagste tempe ratuur op 't absolute nulpunt, 2730 C. Nu begrijp ik, hoe 't komt, dat de hoogste ber gen altoos met ijs en sneeuw zijn bedekt. Ze zijn afgekoeld, doordat ze niet zooveel luchtdekens hebben als onze lage vlakten aan de zeo. 6 KERST ZWART. Èn dan: Op Kerstavond komt Joost van Grijs- bergen, zoon van een schatrijken Deliplanter, de Fuut" bezoeken, om Ben paar Grieksche vazen uit Lesbas over te nemen en mee te nemen naar Arnhem in zijn auto. juist als Onus van der Claever gereed zit om- onder het flikkeren der kerstkaarjes uit den bijbel voor te gaan lezen. Erg welkom is hij ons natuurlijk niet. (Hier ligt de clou!) Van de aangeboden gastvrijheid om eerst wat te gebruiken, maakt hij geien gebruik, maar vraagt, een sinaasappel van de schaal te mogen nemen, om die onderweg op te peuzelen. Op de plaats naai' de oranjerie valt 'n sinaas appelschil, waar Jonker Onus later over struikelt. Ge voelt het, waarde lezer, waar de schrijver heen wil. als hij den baron vroeger heeft laten zeggen: „Het woord zonde vertegenwoordigt een bovennatuurlijk, het woord kwaad daarentegen een volkomen natuurlijk begrip. En ik voor mij vind het kwaad in de wereld erg genoeg, maar ik ontken, dat het een of ander geheimzinnig, bovennatuurlijk spookachtig karakter zou hebben, voila Dan is er nog het naiëve verhaal van Drikus, den delver en meer andere In de geschiedenis van hht jodendom culmi neert de geschiedénis van de tragedie der gansche menschheid. De Joden zijn de eeuwigvervolgden en toch nooit-bezwekenen; de eeuwig-stervenden, en ziet zij leven. De wereldgeschiedenis is vol van zulke beang stigende raadselen, en een van meest verbijsterde daarvan is het raadsel van de telkens terug koe rende Jodenvervolging. In deze pittige brochure is Hilbrandt Boschma op z'n best. Hoe dichter bij de zon, hoe warmer, zou je zeggen, nietwaar Maar ik beweer, dat dit niet zoo is, ging mijn dochter voort, want toen we midden in Juli over den Kleinen Scheideck naar Eismeer op den Eiger gingen, lagen dB firn en het ijs aan onze voeten. En nu kunnen we 't, dunkt me, wel met mekaar Bens zijn, dat we daar op ruim 3000 M. hoogte dichter bij de zon waren dan hier beneden, in de Haarlemmermeer b.v., op 5 A.P. Nee, het schijnt juist omgekeerd te zijn: hoe dichter bij de zon, hoe kouder. Daar zat ik nu en zweeg Maar even later vroeg ik: Hoe slaap je in den winter liever, onder een halfsleten dun dekentje of onder een nieuwe volle wollen deken? Natuurlijk onder zoo'n zacht wollen dekje, maar dan heb ik er liever twee of drie. Ja, dat spreekt vanzelf. Zoo'n nieuwe deken is veel war mer dan een halfsleetsche. Maar wat heeft dat nu te maken met de kou in den zomer op den Eiger BOEKBESPREKING. Van de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kosmos" Amsterdam ontvingen wij ter recensie een nieuw deel in de reeks Moderne Schoonheid, waarin reeds verschillende uitgaven over huis en tuin architectuur verschenen zijn, getiteld „Gebruiks- en Siervoorwerpen in het Binnenhuis" door Otto Van Tustenbroek. Het bevat een inleiding over de verschillende soorten binnenhuiskunst met interessante tech nische beschouwingen over ph-tten bakken, glas blazen, weven, batikken enz., gevolgd door prach tige foto's van verschillende werkstukken met vermelding dBr makers en fabricage-adressen. Vooral in dezen tijd, waar de mark wordt overstroomd door allerlei misproducten en het reeds een groots dosis volharding, geduld1 en kennis vereischt ons huis van leelijke dingen vrij te houden, zijn dergelijke uitgaven, die de men- schen aansporen zich rekenschap te geven wat en waarom zij koopen, uiterst welkom. Het boek is ook typografisch een lust voor de oogen en kost f 3.90. OM DEN WIEHMENHOF" door Hilbrandt Boschma. N.V. Uit gevers mij-, „De Tijdstroom". Lochem 1932. Ing. f 2.25, Geb. f 2.90. Voor wie behoefte heeft aan dergelijke iectuur, is dit 'n wBl ffln, maar hier en daar wat opzet telijk geschreven boek, De Wiehmenhof is de benaming voor de woning van een dorpsgeeste lijke in het Oosten van Nederland, waar groo- tenüeels het hef en leed doorleefd' is, waarvan in de verhalen gBsprotoen wordt. In het verhaal van een orthodox-kerstboompje vochten ortho doxen en modernen op het kerstfeest om het kind, maar ze hadden het geen van beiden ge kregen, want het kind behoort aan God. ,,En de toekomst gelukkig ook", zegt de schrijver. Dan is er: „Jermeken had gedanst" op dien Goeden- Vrjj dagavond in ,,'t Vette Verken" met Herman Metselaar. Jenneken had haar kroon verloren. Het was de ouide geschiedenis, die immer nieuw blijft, die in Jenneken de belichaming was van al die duizenden en miüioenen vrouwen, die alle eeuwen door haar liefdedroomen, droomen van levensbloei en levensverheffing, maar die, ont waakt, niets anders overhouden dan vernedering en verdorring. Bij dezelfde uitgevers mij. „De Tijdstroom" ver scheen van denzelfden schrijver, Hilbrandt Boschma. een tweede druk van „Helden gestalten uit Israels geestelijken worstelstrijd:." (Ing. f 2.75. Geb. f 3.60) Er is 'n climax in deze boeken. Is het toeval (indien er al toeval is Dat ik dit boek het laatst opnam Koe het zijik heb er geen spijt van, want, toen ik er eenmaal aan be gonnen v/as, liet het mij niet meer los. „Er is zulk een hoog geestelijk genot in. deze heldengestalten uit den nevel eener onduidBlijke bijbelvertaling te voorschijn te zien komen als menschen van vleesch en bloed, elk met zijn eigen aangezicht en zijn eigen karakter en ze als zoodanig aan jonge menschen te mogen voorstel len" zegt de schrijver in het voorwoord'. En als hij deze jonge menschen binnenleidt in het wor stelperk van Oud-Israël, dan leidt hij ze feitelijk het worstelperk binnen van hun eigen jonge leven. EEN NIEUWE BROCHURE VAN DEN HEER C. VERWEY. Bij Brusse's N.V. te Rotterdam verscheen dezer dagen: Het liberaalsocialisme als ver zoening van kapitalisme en communisme door C. Verwe, onder het motto: „Gij zijt tot vrij heid geroepen, broeders!" (Paulus). Het be hoort tot de bij Brusse verschenen reeksen „Principieele Staatkunde". VOETBAL. De uitslagen van j.l. Zondag luiden: SpartaanVelox D. O. S.—V. V. A. HerculesEdo Bloemendaal T.O.G. 2—2 4—2 3—2 1—6 Ook in den wedstrijd tegen Velox toonde de Spartaan een elftal te zijn met beter voetbal capaciteiten, als de paats, op de rangijst inge nomen zou doen vermoeden. In een goed gespeelden wedstrijd (het ter rein in aanmerking genomen) moest Velox één punt afstaan en de a.s. kampioenen mogen met dit resultaat nog tevreden zijn. Reeds na vijf minuten spelen benutte de Amsterdamsche middenvoor een goede pass, en schoot onhoudbaar langs doelman Keizer, uit een vrije schopt maakte J. Lith Jr. gelijk, maar nog vóór de rust stopte Ohm een slor digheid van den Velox-keeper naar behooren af, en verschfate zijn vereeniging weer de leiding. In de tweede helft bleef Spartaan goed partij geven. Kort voor het einde zette Velox alles op alles, en uit dit felle offensief werd de gelijkmaker geboren, mede dank zij een ver keerd opstellen van Oerlemans, die ook thans weer overigens zijn doel schitterend verde digde. V.V.A. liep tegen D.O.S. hard van stapel, zóó hard zelfs, dat zij betrekkelijk spoedig ,na bet begin door goede doelpunten van Mun- nink en Fredder een 20 voorsprong verkre gen had. Toen begon D.O.S. eveneens te voet ballen met het resultaat, dat half-time de stand gelijk was. Na de hervatting bleken de gasten uitge speeld te zijn, en het kostte de thuisclub be trekkelijk weinig moeite nog twee maal te scoren. Veel fraais was er in deze ontmoeting niet vertoond, waaraan de abominabele ter rein gesteldheid niet vreemd was. Edo trok met twee invallers (voor v. d. Putten en Koppen) naar Hercules. Op de glib berige, vette klei-massa voelden de rood zwarten zich allerminst thuis. Hercules was dan ook geregeld aan het woord, doch haar voorhoede schoot zóó slecht, dat er in do eerste helft maar ééns langs Fuchs gescho ten werd. De hervatting bracht een beter spel van Edo, wat resulteerde in de gelijkmaker. Beide partijen doelpuntten om de beurt, eerst Rijn berk voor Hercules, dan Perucal voor Edo. De strijd kreeg even een levendig karakter, maar toen Hercules met een kopbal no. 3 langs Fuchs deponeerde, was de aardigheid er verder af en werd 'de resteerende tijd lusteloos uitgespeeld.'. Bloemendaal had tegen T.O.G. een volko men off-day. Nu is dit op zichzelf zoo erg niet, en kan het beste elftal overkomen. Maar- erger is, dat spelers er spoedig dan hun aan gaven, en zich, nadat de gasten een 20 voor sprong verkregen hadden, het verder wel ge loofden. Opmerkelijk b.v. was dat de keeper, toen de wedstrijd begon, nog niet aanwezig wms. Dit wijst toch op een gebrek aan ernst wadi er was voor hem geen enkele lieden niet op tijd aan te kunnen treden. Onsportief deeld ook het gedrag van den rechtsback aan. Als het niet lukken wil, is het verkeerd, dit aan de medespelers te wijten, en hun uitdrukking aan te geven op een wijze zooals hij dit meende te doen. De middenvoor van ons elftal, thans opgesteld als linkshalf toonde zich e venmin van zijn beste zijde. Hoe stak daar tegen af de spel opvatting van den jongen Leemhuis, die in de tweede helft linkshalf speelde, en op deze voor hem ongewone plaats zich geheel gaf. We zullen verder over deze trieste vertoo ning zwijgen, en het geheel aannemen als een déraillement. Aan de spelers om te bewijzen, dat we gelijk hebben Voor as. Zondag is het programma samen gesteld B.P.C.Spartaan HerculesT.O.G. Blauw-Wit—V.V.A. BloemendaalD.O.S. Voor het Spartaan is het zaak. eenige pun ten te verzamelen, cm uit de beruchte zóne te komen. Of dit in Bussum lukken zal is echter een vraag. Met één punt zouden de Amsterdamsche roodbroeken o.i. meer dan te vreden kunnen zijn. Na het jongste fraaie succes, zal T.O.G. vol moed de reis naar de Domstad ondernemen, om Hercules acte de présense te geven. We gelooven, dat de Herculanen zich niet zullen laten slachtofferen op de wijze, zooas Bloe mendaal dit liet doen en met alle respect voor de T.O.G.ers, meenen we hun geen posi tieve resultaten van hun Utrechtsche uit stapje te kunnen voorspellen. V.V.A treft het slecht, dat door' het ge lijke spel van Velox tegen Spartaan, Blauw- Wit weer een kansje gekregen heeft. De zebra's hebben immers hun lot weer in eigen hand gekregen, want door van Velox in Utrecht te winnen, kunnen ze gelijk komen. Daarom geven we V.V.A. in' het stadion niet de minste kans om van de laatste plaats af te komen, integendeel ze zal er vaster dan ooit op komen te staan. De lagere Bloemendaal-elftallen als volgt: SpaarnestadBloemendaal 2 Bloemendaal veteranenD. S. K. I. V. O. 2Bloemendaal 3 Bloemendaal 6D. K. T Junioren. Stormvogels ABloemendaal A Bloemendaal BSpaarndam Adspiranten (Zaterdag). R. C. H. aBloemendaal a Haarlem bBloemendaal b R. C. H. cBloemendaal c Z. S. V.Bloemendaal ci 10 uur. 10 uur. 10 uur. 10 uur. 12 uur. 12 uur. 3130 uur. 2.30 *.ur. 2.30 uur. 2.30 uur. bestelt niet van elders, wat dichtbij te krijgen is: biedt U aan 5-persoons ESSEX-WAGENS tegen de gewone lage taxi tarieven. STANDPLAATS MILITAIRENWEG (binnen het hek) OVERVEEN. Alléén dit Tel. jggp 23588 Moeder, ik ben Be vallen. Wat hebben jullie weer gespeeld? Trein- tie,J^urs of ministerie? i£s&ard). KORTE KLEVERLAAN 70 Afneemb voor binnenbekleet Schuifdake Riemen voor h Lederwaren ei Rep

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4