Naar SPORT UIT BOEK EN BLAD BLOEMENDAAL HOUD en NIEUW Het doel der industrie. VENETIË DUBROVNI met de booten Kunstzinnige leid 2 Rei AMERSC BUITENLAND BiHHEHLAHD 0n£e vragenbu Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Overname toegestaan mits met bronvermelding, N. IC. G. De N. E. G. vervolgt hieronder haar artikel „Het Doel der Industrie". Alle belangstellenden worden verzocht hun adhaesie te betuigen en zich daartoe schrifte lijk te wenden tot het Secretariaat Prins Hen drikkade 20, Amsterdam. Overdrukken van het vorig artikel zijn aldaar tevens verkrijg baar. (Vervolg) Ik vraag U deze worsteling te zien als eene tusschen de menschen der wetenschap en men schen van goeden wil éénerzijös, die hun best doen den mensch te bevrijden en het financieel- stelsel en de Bankocratie anderzijds, die, zij het onbewust, alles in het werk stellen om de sla vernij ie handhaven. Waar verdeeldheid üieerscht, moet de breuk komen. Wie kan er nog aan twijfelen welke groep zal overwinnen? Want de tijden voor restitutie van alle dingen zijn in zicht. Onder de Slavernij werden men schen als handelswaar gekocht en verkocht. (Zelfs nog in 1814). Lijfeigenen zagen een be langrijk deel hunner persoonlijkheid precies zoo behandeld. Onder ons huidig stelsel wordt een gedeelte van den mensch, zijn arbeid, ge zien as een handelsartikel en verkocht, en het zou mij niet verwonderen wanneer in zijn on derbewustheid, de mensch van vandaag daar tegen in opstand komt. De mensch kan nimmer vrjj zijn, zoolang hij niet economisch vrjj is. i' Een Voorstel. Het doel der Nieuwe Economie is, de geest van den mensch te bevrijden uit materieele kluisters, een wereld-broederschap te scheppen, waarin elk individu naar beste krachten zich geeft en naar gelang zijner behoeften ontvangt. Men geeft thans vrijwel algemeen toe, dat de wereld uit zijn voegen gerukt is, en vele middelen zijn aangegeven, worden nog aange geven om het bouwval te herstellen. Zoo zijn er: 1. Besparing, 2. Betere verkoopmethoden, 3. Rationalisatie, 4. Meer geld door middel van Inflatie, 5. Reflatie en Bi-metallisme, 6. Tarieven en Contigenteering, 7. Grootere Ex port, 8. Veertig urige werkweek, 9. Meer Schidden, door Koopkracht te leenen en te dis- tribueeren, 10. De Corporatieve Staat of Fas cisme, Communisme, en tenslotte 11. Verhoo ging van prijzen door Inflatie en vernietiging van goederen. In het kort, elk menschelijk middel dat de menschheid in staat is te beden ken. Het vreemde daarbij is, dat zoo weinigen eraan schijnen te denken, dat we eindelijk ook Christenen zouden kunnen worden. Onze leiders geven toe, dat zij misschien fouten ge maakt hebben bij het gebruik van ons stelsel, maar het stelsel zelf is een heilig huisje. En toch zijn alle bovengenoemde lapmiddelen nut teloos, want het stelsel zelf is defect. 'Het eenig doel van industrie of voortbren ging kan slechts zijn de voortbrengselen te laten verbruiken. Wij behooren onze verbruikscapaciteit te herleiden tot onze voortbrengingscapaciteit en iie voor de Gemeenschappen noodzakelijke be hoeften. Industrie of Voortbrenging, behoorde niet te zijn een methode van regeeren, want die regeering' werkt door verarming. „Het .struikelblok om tot een staat met een vrije volksgemeenschap te komen, is onze mentaliteit, "cue zegt, dat een ieder arbeidt tegen belooning (dienst en wederdienst) moet verrichten, en die liever de goederen en dingen kapot slaat, in zee werpt, verbrand, of laat verrotten, dan ze gratis te verdeelen. een men taliteit, die hecht aan „wie niet werkt; zal ook niet eten", maar die tevens ervoor zorgt, dat dat werk er niet is. Het Amerikaansche Experiment. Beursgrappenmakers die President Roose velt vergeleken hebben met Columbus, die niet wist waar hij heen ging toen hij zijn reis be gon, en niet wist waar hij was toen h\j aan kwam en niet wist waar hij geweest was toen hij terugkeerde, ten spijt, hoop ik, dat het door Pres. Roosevelt toegepaste experiment, althans een ieder zal duidelijk maken, wat er met de industrie bezig is te gebeuren. Werk tijden zijn verkort teneinde werkloozen te kunnen opnemen en loonen zijn verhoogd om koopkracht te vergrooten. De Prijzen z\jn ver hoogd,. om de kosten te dekken, want onder het geldende stelsel moeten alle kosten in de prijzen opgenomen worden, anders kunnen ze niet door het publiek betaald worden. Dan blijkt, dat de productie vèr uitgaat boven de consumptie (vraag), zooals even natuurlijk moést blijken. Hierop volgt een groote cam pagne om het publiek aan te sporen méér te koopen. Maar het publiek-kan alleen dan meer koopen, wanneer het niet spaart of door van de financieele machten geld te leenen, en dus steeds meer in de schuld te komen. En dan... zijn we weer precies op het punt van uitgang. De billioenen Dollars die nu nog eens extra in de Industrie geblazen zullen worden, vertegen woordigen het vermogen van de kinderen en misschien de kleinkinderen der tegenwoordige generatie. Het schijnt weinig anders te zijn, dan een soort huurkoop of afbetalingssysteem. Waarbij echter zij opgemerkt, dat in het aller ergste geval Amerika, dat toch voor méér dan 95 op eigen beenen kan staan, op die eigen beenen gaat staan, in welk geval het er weinig toe doet of een f 2.50 of 10 Hollandsche centen waard is. Voor den Amerikaan blijft, in Amerika, een Dollar een Dollar. Dit alles is een pracht voorbeeld van den hond, dien zjjn eigen staart opeet. Het is een vicieuze cirkel. En zóó komt men er niet. Het zal noodig blflken onze consumptie in verhouding te brengen tot onze productie, door ons gemeenschapscrediet te gebruiken en door de uitkeering van een Nationaal Di vidend en gelijktijdige toepassing van een prijs regeling, die prfjzen belet te stijgen. Wonderbaarlijke Toename. Er zijn reeksen voorbeelden te geven van den enorme vooruitgang in de voortbrengings- techniek. Om slechts iets te noemen: Engeland kan 2 en een kwart paar schoenen voor elk individu op aarde voortbrengen, Europa méér. en de Vereenigde staten overtreffen allen. In een geval Werd de productie per jaar, door toepassing van de loopende band verachtvou digd. Men zegt, dat voor Textiel goederen, de Japansche concurrentie in het niet zal zinken tegenover die van Rusland en China, en dat in de geheele wereldbehoefte aan deze goede ren gemakkelijk voorzien kan worden door het verre Oosten. Terwijl er van Rubber nog steeds enorme overvloed bestaat, worden verbeterde weten schappelijke methoden in toepassing gebracht, en de Dunlop Co. hoopt daardoor drie maal de oude oogst binnen te halen, die slechts ld per lb 3 cent per pond) zal kesten. De melk productie van melkkoeien individueel is sinds 1924 met 10 pCt. toegenomen. (Dit geldt voor En geland, hoe het in Nederland is weten wij niet, wellicht dat hier de koe al eerder gerationali seerd werd). Goederen behoorden zichzelf te verknopen. Naarmate de technologische wetenschappen zich ontwikkelen, wordt het gemakkelijker goederen voort te brengen, maar steeds moei lijker, ze te verkoopen. Het wordt daarom noodzakelijk de in het voortbrengingsproces bespaarde koopkracht te distribueeren door advertentie-campagnes, hetgeen een van tie allergrootste absurditeiten van ons tegenwoor dig stelsel is. In Amerika b.v. worden er advertentie pa rades gehouden, met muziek en alle andere attributen van spullebazen, om het publiek te vragen: Koop Nu. Maar terwijl het publiek de dingen, die men ze aanprijst, wil koopen en zou koopen, heeft het niet de koopkracht, d.i. het geld, om dien wensch ïn een daad om te zetten. In dien de noodige koopkracht beschikbaar was, zouden alle behoorlijke goederen, van zelf gekocht worden. Jarenlang werd den ar beiders gezegd: werkt harder, maakt meer, dan zal het u goed gaan. Nu wordt gezegd, jullie hebt tevéél gemaakt, te hard gewerkt... ge moet U versoberen, uw riem dichter aan trekkenterwijl er millloenen zich het allernoodzakelijkste moeten ontzeggen en met zeker één been in den af grond staan. Maar ik vraag U, zou een worm verhonge ren omdat de appel te groote was? (Wordt voortgezet). De uitslagen van j.l, Zondag zijn: B. F. C.Spartaan 14 HerculesT. O. G23 Blauw-WitV. V. A0—2 BloemendaalD. O. S6—8 B. F. C., uitkomende met een danig ver zwakte achterhoede, waarin vooral het gemis van den eminenten doelman Vos danig gevoeld werd, heeft het, thuis spelende tegen de Spar taan, niet kunnen bolwerken. Rust ging reeds in met een 31 achterstand voor de Bussum- mers. Wel kreeg in de tweede helft B.F.C. g gelegenheid den achterstand te verkleinen, toen haar een penalty werd toegewezen, maar Oer- lemans redde fraai, en toen vlak hierop Vis het vierde doelpunt scoorde, was de strijd be slist. Langen tijd geleden, hebben wij, in ons over zicht de kansen der degradatiecandidaten be sprekenden, er op gewezen, dat T.O.G. een elf tal was, dat als het er op aankwam, de pun ten binnen wist te krijgen. De Amsterdammers hebben ook nu weer deze traditie eer aange daan, want nadat ze eerst Bloemendaal een zware nederlaag toebrachten, snoepten ze Zondag in Utrecht beide punten van Hercules af. Onmiddellijk na het begin al, had T.O.G. de leiding. Wel maakte Hercules direct hierop ge lijk, maar de snelle aanvallen der bezoekers leidden nog tot twee doelpunten gescoord^ vóór de rust, terwijl een strafschop gemist werd. In de tweede helft ging de strijd weer gelijk op. De Zeeuw liep den achterstand in, maar verder wist Hercules het niet te brengen. Door taai verdedigen hield T.O.G. stand en was bjj het eindsignaal twee kostbare punten rjjker. V.V.A deed als de kat die in het nauw zit, en maakte een raren sprong, waarvan Blauw wit in het stadion de dupe werd. Een klontje uit de pap voor de zebra's, die dobr dezen uit slag hun mooie kansen belangrijk geredu ceerd zagen. Maar een prachtig succes voor de rood zwarten, vooral ook omdat de medegegadigden voor de laatste plaats, T.O.G. en Spartaan ook wonnen, zoodat de achterstand hetzelfde bleef. De wedstrijd had een buitengewoon span nend karakter, en werd gekenmerkt door we derzij dsch zwoegen, en prachtig werk van der beide doelverdedigers. Met half-time was de stand 0—0. De tweede helft zette in met een heftig V.V.A. offensief, waarbij Fiedler voor V.V.A. de leiding nam. Daarna ging het initiatief ver der van Blauw-Wit uit. Wat men dikwijls ziet, gebeurde ook thans; toen ieder een doelpunt voor de stadion-bewoners verwachtte, deed V.V.A. een plotselingen, snellen uitval en Brands deponeerde no. 2 langs den Blauw-Wit keeper De resteerende tien minuten sloeg Blauw- Wit een waar beleg voor het doel der gasten, waarvoor zich echter het geheele elftal opge steld had, zoodat er geen doorkomen aan was, De stand bleef 20, en voor de tweede maal was Blauw-Wit op eigen terrein geslagen tegen partijen, waarvan het allerminst verwacht werd. Bloemendaal liet de mooie gelegenheid, zich definitief in veiligheid te brengen, voorbij gaan, terwijl de kansen er te over voor waren. Immers, de witte voorhoede, die uitstekend -op dreef was, bracht het tot zes doelpunten, een aantal, dat meer dan genoeg moet zijn, om de overwinning te verzekeren, maar als er een achterhoede staat, die meer „zeef" dan „safe" is, wordt al het werk der aanvalslinie te niet gedaan. Zóó kan de abnormale uit slag 68 verklaard worden. Het begon zoo goed. Tien minuten na het begin hadden we door fraaie doelpunten van de Bock een 20 voorsprong en het leek er op, of we een sprekende overwinning zouden behalen. Hoe vergisten we ons. Het duurde niet lang of het was gelijk, en door verder geknoei der achterhoede ging de rust in met 52 ln het voordeel van D.O.S. De hervatting begon met een serie uitste kende attaques onzer voorhoede, waarin De Bock schitterend werk verichtte. In korten tijd werd het 5-4, maar de verdediging maakte het D.O.S. ook verder makkelijk. Elke aanval bij kans was raak. Zoo werd het 64, 65, 75, 7—6, 8—6 En zoo ook kwam Bloemendaal door de andere resultaten in haar affieeling leelijk in de verdrukking Voor a.s. Zondag luidt het programma: T.O.G.Edo VeloxBlauw-Wit BloemendaalV.V.A. De Spartaan achten wij in staat, Hercules te te slaan. De Herculanen hebben geen degrada tie zorgen, terwijl de Spartaan de punten best gebruiken kan. Het is best mogelijk dat ook Ed-o het T.O.G. terrein niet zonder kleerscheuren verlaat. Voor Edo staat er niets meer op het spel, maar T.O.G. brengt zich met een overwinning in veiligheid. We hebben er een vermoeden van, dat de blauw-witte Amsterdammers Zondag avond reden tot juichen hebben. Velox kan Zondagmiddag de kampioensvlag hijschen, door van het bezoekende Blauw-Wit te winnen voor het elftal van de Boer is het de laatste kans zegeviert 't, dan moet de ontmoeting V.V.A. Velox de beslissing brengen. Wij gelooven echter, dat Velox het zoover niet zal laten komen en het zekere voor het onzekere zal ne men. Met een gelijkspel zijn ze er al, en hier toe hebben ze capaciteiten genoeg. Voro Bloemendaal luidt het parool: er op of er onder 1 Wint V.V.A., dan kan o.i. Bloemen daal zich op de degradatiewedstrijden voorbe reiden. Deze narigheid kan voorkomen wor den, indien de witten winnen, of het zelfs maar tot een gelijk spel weten te brengen. Er zal bijzonder hard gewerkt moeten wor den. Het spel van V.V.A. heeft den witten nooit „gelegen", en vooral, nu de rood-zwarten in nood verkeeren, zullen zij den strijd met alle energie aanbinden, waartoe ze in deze omstandigheden in staat zijn, hebben ze Zon dag in het stadion bewezen. Maarook Bloemendaal versloeg daar' Blauw-Wit, waar om zou dan niet van V.V.A gewonnen kun nen worden Het zal begrijpelijk zijn, dat het elftal na de laatste teleurstellingen grondig gew§zigd is, en dat in de verdediging herziening is aange bracht. Het elftal is als volgt samengesteld: Kesting Llfs Immer De Wilde Beijk B. Huisman De Bock J. Kohier V. Gelder Kammeijer v. Leuven Van de lagere elftallen speelt: Bloemendaal 2R.C.H. 4 10 uur Kinheim 4Blceimendaal 3, 10 urn- Droste 2Bloemendaal 5, 10 uur Bloemendaal 6Zandvoort 4, 10 uur Junioren. Bloemendaal cHaarlem c, 12 uur Adspiranten (Zaterdag) Bloemendaal c-Hillegom, 3.30 uur. KORFBAL. Sport Vereent is de 2e ronde voor den zilveren Nieuws van den Dag-Bal niet doorgekomen, doch verloor in Amsterdam van den 2e klasser Volharding. Hoewel met grootte cijfers werd verloren heeft S.V. op het heel moeilijk bespeelbaar grint- terrein een goeden wedstrijd gespeeld en hield zy stand tot een kwartier vóór het einde, toen de doelpunten regelmatig kwamen. Het gemis van eene dame door de gasten werd heel sterk geveeld. Zondag' moet S.V. naar het Heemsfeedsche sportpark om Animo te ontmoeten. Wil zij haar kleine kans op de 2e plaats behouden, dan moet deze wedstrijd worden gewonnen. En dat kan. Maar dan moet de aanval zuiver schieten. Thuis werd gelijk gespeeld, hoewel S.V. vrijwel den ge- heelen wedstrijd in de meerderheid is geweest. Maar.... het juiste schot ontbrak, waardoor al zooveel gelijke uitslagen ontstonden, welke alle overwinningen zouden kunnen geweest zijn. S.V. n gaat Osno bestrijden, van welk twaalf tal thuis zoo onfortuinlijk werd verloren. Het verder programma luidt: Zaterdag: S.V. adsp. AMeerlebosch aösp. A. Zondag: Ons Genoegen IIS.V. Hl. S.V. rv—Always Ready III. Haarlem en Oosterkwartier blijven in de run ning' voor de 2e plaats in hunne afdeeling, hoe wel het programma van Haarlem wel zwaarder zal blijken te zijn. Ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van Sport Vereent wordt op Zaterdag 17 Maart een intieme Feestavond gegeven, terwijl op Za terdag 24 Maart een Gabaret-Feestavond' plaats vindt, belde in Hotel „Vreeburg" Kerkplein, alhier. Introducties voor den 2en avond bi) het Secretariaat Duinweg 43, Santpoort (S.) ACHTER DE SCHRIJFMACHINE. roman uit het kantoorleven door Christina Göbel. Uitgever: Andries Blitz te Amsterdam. Ing. f 2.25 geb. f 2.90. Het is wel heel interessant een paar uurtjes te zijn in de sfeer van het kantoorleven. De schrijfster, zelf van jongste bediende opgeklom men tot secretaresse, geeft daar 'n goeden kijk op. Het is met vlotte pen geschreven en vooral de dialogen, waar het boek vol van is, zijn pak kend. Als in een film trekken de verschillende typen ons voorbij: De Smett, directeur v. h. Assurantiekantoor. Gesien de Vries, die er van verdacht wordt, een bankje van duizend te hebben achtergehouden, Elsje, die uit is geweest met 'n vriend van haar verloofde, een zeeman, die haar besmet heeft, zoodat ze in de Valeriuskliniek moet worden opgenomen, hetgeen de schrijfster aanleiding geeft tot de volgende ontboezeming: „Bij al het leelijke van dezen tijd is er ook het goede, dat de man de vrouw is gaan beoordeelen naar zijn eigen zwakheid. Er worden geen ver schillende maten meer- gebruikt, zooals vroeger. Er wordt de vrouw niet langer aangerekend, wat den man vergeven wordt. Maar terwijl de man zich bij de consequenties van zijn daden neer legt en wat voorbij is laat rusten, vernielen ze het leven der vrouw en de herinnering aan wat ze eens misdreef, rust als een zwarte schaduw op haar verder leven". Dan is er Marietje, die naderhand haar Taco ontmoet, die haar, als hij door de Vereeniging van Handelsonderwijs als leeraar üi de Engelsche taal aan de Handels Dag- en Avondschool te Den Haag wordt aan gesteld, niet meeneemt. „Taco, haar held, haar afgod, was van zijn voetstuk gevallen en met. hem was het vertrouwen in de geheele menschheid verdwenen. Radeloos wrong ze de handen". „Daar zag ze haar Vader als op de vroegere Zondagavonden zitten met de oude familiebijbel geopend voor zich. De bril was hem op den neus gegleden en de vriendelijke oogen zagen Marietje genegen aan, terwijl hij scheen te zeg gen: „Je moet het ook niet bij de menschen zoeken, kleine Rietje". En nog vele anderen, wier leven zuiver en men schelijk, zonder sentimentaliteit, door de schrijf ster wordt weergegeven. ESVêA. Manfred Ryber: VERONICA'S DRIE VOUDIG LICHT, een roman uit deze en de andere wereld. Uit het Duitsch vertaald door Dr. J. A. Schröeder. L. J. Veen's Uitg. Mij. Ing. f 2.25, geb. f 2.90. Wie uit het leven-van-alle-dag eens even in een sprookjessfeer wil toeven, neme „Veronica's drievoudig licht" ter hand van den in 1880 te Riga geboren en in Maart 1933 overleden Duit- schen schrijver Manfred Ryber, die zachtjes-aan in ons land eenige bekendheid begint te ver krijgen. Hij is mysticus en philosoof: „Eigenlijk heeten wij alle de Zwerver, want onze zwerftocht leidt van het eene leven naar het andere, en intusschen bouwen wij aan ons zelf en aan het gebouw, dat de wereld is. De dooden en de levenden zijn immers maar vormen van het eene groote Bestaan". Hij doet hier en daar heel sterk aan „De kleine Johannes" van Van Eeden denken: „Toen rukte Veronica zich opeens los van zichzelf, en oogen- blikkelijk was zij zoo licht als een veer, waar mede de wind speelt, en zoo doorschijnend, dat zij door zichzelf heen kon zien. Maar haar aard- sche lichaam zat naast haar, en zag er een beetje dom uit, zooals zij zelf vond. Even latei- was zij al midden in den boom, en de elf had haar bij de hand genomen en toonde haar al de wonderen die er waren te zien". Hij gelooft in reïncarnatie: „Want alle menschen zijn niet alleen maar wat zü op dit oogenblik zijn of schijnen; hun wezen van dit oogenblik is slechts een klein deel i-an datgene, wat wij geweest zijn of nog zullen worden. Wie kan weten, of zij, die ons in dit leven voor het eerst ontmoeten, onze naaste verwanten of tempelgenooten uit tijden van duizenden jaren geleden zijn?" Hij heeft een groote liefde voor dieren: „Zijn hand liefkoosde Pruik's vel. De groote liefde en toegenegenheid van den hond waren voor den schuchteren jongen altijd een troost". En: „De pad is ook een schepsel zooals wij allen; zij wil ook leven". En: „Apen zijn verstandige dieren, in elk geval leven zij ver standiger dan wij. Wij moesten eigenlijk een voorbeeld aan hen nemen". Ook de personen zijn goed geteekend, o.a. Aron Mendel, de koopman: „Hij was mager en zeer lang. Maar men bemerkte niet, hoe groot hij eigenlijk was, en hoe hij een hoofd boven de meeste menschen uitstak, wan neer hij eens geheel rechtop kwam te staan. Zijn haren en baard waren wit, en hingen verward en ongekamd naar beneden, uiteengejaagd dooi den wind, en zijn gezicht maakte den indruk, alsof het weder in al zijn afwisseling van lente, zomer, herfst en winter zijn teekens erin had gegrlfd. Hij scheen heelemaal een verschijnsel, een menschelijk product dezer streek te zijn". En: „Dokter Gallus was klein en zeer bewegelijk. Hij draaide zijn kortgeknipt, grijs hoofd voortdurend heen en weer, en deze beweging, met zijn grooten neus en zijn dikke, ronde brilleglazen gaven hem iets vogelachtigs. Daarbij sprak hij op een bij zonder happerige manier, alsof hij met een snavel haar iets pikte. Intusschen vergeleek men hem met den ouden papegaai, dien hij thuis had, en velen noemden hem ook „de papegaai". De vertaling is goed verzorgd. Het geheel noodt tot lezen. ESVéA. sesssssaiaoaBaBiHBHBP Ondergeteekende wenscht zich tot wederopzegging te doen inschrijven als abonné van „HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" (Algemeen Weekblad voor Kennemerland en Het Kleverpark) tegen 1.per kalender-halfjaar. N aam: Woonplaats: (A. 't u b. duidelijk invullen.) Administratie Bloemendaalsch Weekblad, Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Postgiro: 191387 B SBI -rt noon /ar. -p.-riDE/tAN III. OVER DE BRONNEN EN HOE ZE ZIJN BENUT. (Vervolg). Eerst dan de kaarten: Groote kaart van Rhijnland van de voorkant der Duinen. Caerte van de Limietscheiding der Heerlijk heid de Vogelenzang, Overveen en Bloemen daal, vertonende de Schijliniën, Vaarten, Slooten. en de Plaatzen der Schijpalen van deze drie Heerlijkheden, in opzigte van de aangrenzenden: alles zeer net afgemeeten door de Landmeeters Ant. en Corn. Velzen en Maurits Walraven. 1723—1729 (op het Raad huis van Haarlem). Spruitenburg's gewone kaart van den Honds bosch anno 1730 tot 1782 door A. Roscam Kool, verkleind opgenomen in de werken der Hol landsche Maatschappij der Wetenschappen D XXI blz. 145 v.v. te Haarlem. Gedrukte kaart anno 1794 opgemaakt door den Landmeeter D. Engelman en bevattende eene afteekening van den omtrek der stad Haarlem o.a. aanwijzende de Zanderij en ook de Brou werskolk. Adriaan van der Paauw's gedrukte kaart van Haarlem e.o. Anno 1805. Geschreven en gedrukte stukken (niet of terloops genoemd in de noten van W. P. J. Overmeer's Kronieken in „Help U zelf", jaar gangen 3 en 4). Archieven en bibliotheken van Rijk, prov. Noordholland en de gemeenten Bloemendaal en Haarlem, en de Stedelijke Atlas van Haar lem. Acte van Staatsregeling van de Bataafsche republiek art. LIV der algemeene beginselen en het VlIIste der Additionneele artikelen ter bevordering van den Landbouw. Blafferd der goederen van de Sint Maartens kerk te Utrecht, onder anno 960 reeds melding makend van Bentveld „helend rondom de Wildernis". Bloemendaalsch Weekblad (Het) passim. Door W. P. J. Overmeer worden aangehaald: 1911: 9 en 13 Sept., 11 Nov. en 23 Dec., en 1912: 27 Jan., 9 Maart, 11 Mei, 1 Juni. Bouwkundig Weekblad, jg. 1925. Ach. Smits bl. 343, 344, zich beklagende, dat Aerdenhout geen centrum heeft, wat ook Bloemendaal mist. Buiten, 11 jg. 10 Nov. 1907, bl. 535. S. KaJff. Eigen Haard, anno 1898. Leonard A. Springer over Duin en Daal. 8 Nov. en 15 Nov. 1902. Jero. de Vries over den omgang van Conrad Busken Huet en Potgieter. (Zie Quartier lantin). Eigen Haard van 17 Dec. 1904. Prof. H. C. Rogge over Elswout. Haerlem, Jaarboek der Vei'. Haeriem anno 1932. Mr. S. J. Fockema Andreae over Haar lemmerambacht, als waterschapsterritoir, deel van Rijnland, in aanleg' en ontwikkeling. Haerlem. Gedenkschrift, uitgegeven ter gelegen heid van het 25-jarig' bestaan. 1926. C. J. Gonnet bl. 34: Drie buitenplaatsen: Saxen burg, Aelbertsberg en 't, huis te Vogelenzang. D. Vonk, bl. 143: Een overblijfsel van het grafelijk kasteel Aelbertsberg. Help U zelf. Jaarboekje voor de gemeente Bloe mendaal. In jaargang II dr. H. H. Barger: Geschiedenis der Hervormde Kerk. Ill en IV, W. P. J. Overmeer: Kroniek met voorrede, naamsoorsprong, wapenbeschrijving en als bij lagen: a. lijst van eemge oude buitenplaatsen en hofsteden, en b. overzicht der bloembollen- gronden in de 19e eeuw in deze omgeving. Nieuwe Algemeene Kunst- én Letterbode. Ao 1796, No. 140 bevat beschrijvingen van de grazige duinvlakten der Heemskerker en Wijker- duinen. Op de Hoogte. Jg. 1919. W. P. J. Overmeer, bl. 460 v.v. Oud-Bloemendaal. Door Kees Koeman in op dracht van de hh. J. A. Boskamp Zonen te Overveen samengestelde Jubileum-uitgave 18861926 met reproductie's van 23 oude gravure's (de onderschriften niet alle even juist). Voorrede van prof. Willem van der Pluym en narede van dr. Jac. P. Thijsse. S ads-editie O. H. Ct>. 8 Oct. 1900. Woestduln- nummer. „De rensport is zonder eenigen twijfel uit den Booze. Des te merkwaardiger, dat groote hoeren er zooveel geld en moeite voor over hebben". Als deelhebbers in de N.V. Woestduin ge noemd o.a.: Bn. Creutz te 's Gravenhage. Wiiste te Santpoort. Kapitaal i 150.000. Onder, scheiden inwoners van Bloemendaal hebber: hier met wedden hun geld verloren. Ten Raad- huize ondervond deze sport geen medewer king, eer tegenkanting onder aanvoering van Burgemeester J. W. A. Immink. 10 Juli 1920 en 7 Oct. 1920 L(onbar) P(etri). zoon van Immink's voorganger: Over toe standen en menschen (in Bloemendaal). „Tegenwoordige Staat der duinen in het vcor- maalig gewest Holland; zijnde het eerste deel van het algemeen rapport der Commissie van Supermtendentie over het onderzoek der duinen" te Leiden bij Herdlngh en du Mortier. Geteekend 30 Augustus 1798. Het vierde jaar der Bataafsche Vrijheid door de leden der commissie: J. Nic. van Eys, C. G. Reinhart van Marie, M. Tem- minck, Pr. van der Goes en Jan van Styrum. Eik ex. „ten bewijze van egtheid ondertekend door" Jan Kops, secretaris (sedert 1787 woonde op „Wildhoef" alhier Willem PJiilip Kops, die op 7 Febr. 1799 het huis Saxenburg door hem van mr. Allard Merens gekocht, aan den Haar lemmer Hendrik van Geenhuizen verkocht, doch de landen behield. Het bloemendaalsche bosch kwam aldus aan de eigenaren van Wildhoef). Wordt vervolgd. Vr 88 90 Rokin AMSTi Stonid de vorige weck Pa eer europeesche belangstel tenrijk dit en in verband in Oostenrijk is thans de de internationaal georgani doen, met name welke fransche arbeiders org met den oostenrfjkschen b Want in Oostenrijk is ind< uitgebroken. Dolfuss, geste: ders en de Kerk, zijdelin; Oostenrijksche Nazi's, die ting bij Duitschland wille: cratie te lijf gegaan en t< wordt er in Oostenrijk nog de secretaris-generaal van bond naar Parijs gevlogen op zich te nemen van een van het Internationaal Ve gingen om over Oostenrijk Eh- wordt in heel Euro ge'contra) at om het zoo over den ondergrond van daadwerkelijken strijd op Volgens sommigen moet n stellen; aan de eene zijde Marxisme, aan de andere Fascisme. Het eerste acht zijner omstandigheden, I mensch de vrucht van zijl en zjjn gevoel van saamhi genooten en landgenooten. heeft het geheel en al n die eene is er geheel en zoo zijn, dat het ook in een öf óf, waar om ee zit veel waars, als in het Natuurlijk is de mensch wereldbeschouwing voor ee van zijn aard en zijn aan deren kant zijn die aard te denken van de omstanc stand zijn gekomen. Wan schappij is nu eenmaal Eh zoo wordt ook de da. mensch, welke wereldbesc aanhangen, verricht, in z< omstandigheden, d.i. wat teriaal) om hem heen ste blijven bestaan, altijd en aan zijn omgeving moet by ons als wij, wat aan gimd is, dergelijke conflic schouwen, steeds de vraat alvorens te gaan strijder verkeerdheid noemt in d' men leeft, zich niet eers keerdheid een eenzijdighr zelf ook voortdurend van in de andere vervalt. Is d? wapenen uitgebroken c bezinning geen plaats me stinkten (en hoe langer de gere instinkten) los, dan maatschappij, die een kui is, van één en bemerkt de naar te laat, dat hij met dit kunstgewrocht weer vi nen moet. Alle groei oo brengt strijd mee. Het zou te willen zien of niet te zoo is nu eenmaal de wei- dat dit woord denzelfde werkwoord „werken". Sti van vooruitgang. Maar al peil van beschaving is bei lager niveau de oorzaak weg naar boven is tevens En den mensch is de tai medemenschen een trap vooruit te hollen, maar als in zijn bereik zijn, de voor voetje vooruit te ga: Onze regeering wenscht krachtig vast te houden, wij. Niet alleen omdat or leiding dit wil en naar h< kan, maai' vooral ook om blijkbaar een duidelijk lx den weg naar boven en zi Vraag: Ik hoor in B spreken van de Ingen het naambordje staat' ec Ho? zit dit Antwoord: Wijlen de H noemd ten a a.s Bispinck i van Bloemendaal geweest zeer bemind en als tale hier te lande zeer beken ovt?r onze gemeente voorr door den aanleg en uitb lijk fotografisch-archief derden opnamen genomer Bloemendaal. De raad h weg naar hem genoemd, is er dus naast, al kan v Heer Bispinck zeer ingeni wijze Ign. kan niemand i de tegenwoordige afkort: en de oude (nu vervallei

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4