KORTVERHAAL EN VAN HIERUIT VEROVERDE HET CHRISTENDOM DE WERELD. DE BEHANDELING VAN WONDEN! W. A. KOK OEROUDE GODSHUIZEN UIT DE DAGEN DER EERSTE CHRISTEN-GEMEENSCHAPPEN. In hun vervallenheid spreken zij een duidelijke taal. Fiasco's voor Magere Hein. VóórUcjaat glijden Hat kalmer ryden De kamer van den moord! INFECTIE DOOR VERKEERDE BEHANDELING. Kleurstoffen vergemakkelijken de genezing. Advertentiën: ERRES-RADIO P. A. TAMMI OPROEPING Vischhandel De cultuur vervlogener eeuwen stempelde hen. door Professor Dr. V. MANZONI. Overal ln het Zuiden, het land van de kunst en van de kunstenaar treft men bezienswaar digheden aan op architectonisch gebied. Iedere willekeurige wandeling levert een rijke oogst van de verrassendste vondsten en gezichten op oude bouwsels. Hier treft een booggewelf, daar een gra nieten zuil, een kleine afgebrokkelde, steenen brug, ginds een door sierlijke bogen omgeven hof het bewonderend speurend oog, terwijl men verderop bekoord wordt door den aanblik van een ineengestorte brug, die eertijds twee ge bouwencomplexen verbond, waarvan het eene nog everemd staat, het andere een ruïne gelijk is. Het valt ons evenwel op, dat de belangstel ling en de werkzaamheid dier kunstenaars uit die voorbije kunstperiode voornamelijk gegol den heeft den bouw en het opluisteren van ge bouwen aan den godsdienst gewijd. Daar is de oeroude doopkapel van Rivan San Vitale bij Lugano. De groote doopvont beheerscht het midden, terwijl daaronder, half onder de aarde, zich een tweede bekken bevindt, dat bij den doop van volwassenen ge bruikt werd. In de Apsis vindt men, in een kleine nis, nog duidelijk zichtbare sporen van byzantijnsch schilderwerk. De ruimte is achthoekig van vorm. Aan den buitenwand ziet men nog vijf bankhoofden, waarop een bladmotief, beeldhouwwerk van een ouden meester. Mogelijk hebben de eerste Christenen uit deze streek dit kapelletje ge bouwd, maar het kan ook zijn, dat deze muren oorspronkelijk een altaar van Aphrodite, een godin der oude Romeinen, omsloten. Het staat wel vast, dat de kapel reeds vóór het jaar 1000 gebouwd moet zijn. Behalve om dit bouwwerk uit de vroege Middeleeuwen wordt het stille plaatsje Riva San Vitale aan het meer van Lugano nog be zocht om de indrukwekkende Renaissance- kerk de San Croce te bezichtigen. Deze stamt uit de 16e eeuw en wordt toe geschreven aan den beroemden Pellegrini. Fresco's van Morazzone in den koepel en drie prachtige schilderijen, op de voorname wijze der Tempera van de gebroeders Procac- eini uitgevoerd, sieren dit door onkruid over woekerd bedehuis. Moroote, eveneens gelegen aan het meer van Lugano, Is ver in den omtrek bekend door de domineerende ligging van haar parochie kerk, waarvan de oudste gedeelten uit de 16e eeuw stammen. Onvergetelijk is ook de indruk, die de doop kapel St. Antonle op den bezoeker maakt. De door zuilen omgeven voorhal van het kerk plein, geeft uitzicht op de steile berghelling, aan wier voet het onvergetelijk schoone blauwe meer is gelegen. Zij werd vermoedelijk in de 14e eeuw ge bouwd. Het gewelf vertoont een Gothischen in slag, terwijl de fresco's late Gothiek zijn uit de 15e eeuw. De trap, die naar de kerk leidt, telt 400 treden en ls eerst in 1732 bijgebouwd. In het Tesserete-gebied bij Lugano is de pa rochie-kerk van Pcrte Capriasca het doel van veler bezoek. Het oudste gedeelte stamt uit de 13e en I4e eeuw. Beroemd is het groote fresco, dat een voorstelling geeft van het Avondmaal, Leonardo da Vinei. In tegenstelling tot het kunstwerk in Milaan is dit hier nog volkomen intact, ofschoon het ongeveer in denzelfden tijd gemaakt werd. Men neemt wel aan, dat het van een leerling van da Vinci is, misschien van Melzl. In ieder geval moet hier wel een sterk ver band bestaan, tenzij de meester hetzelf heeft geschilderd, hetgeen ook niet onmogelijk is. De voorstelling in de Maria Delia Grazie in Milaan heeft een groote uitwerking op den be zoeker. Het gelaat van den Verlosser Is daar slechts schetsmatig uitgevoerd met fjjne zachte trek ken, alsof het aardsche ervan is weggenomen. Mogelijk is evenwel, dat de groote invloed ligt in de oude mystieke ruimte van het refectorium, terwijl in Porte Capriasca veeJ meer de werkelijkheid werd afgebeeld. De kerk San Francisco in Locarno werd in het jaar 1230 ingewijd. De overlevering wil. dat ze door den H. Antonius van Padua is ge bouwd. De gevel werd in de 16e eeuw ver nieuwd en voor een deel opgesierd met wat men uit de brokstukken van he slot Visconti, dat door de Eedgenooten belegerd is geweest, nog waardevols wist te redden. Aan de buitenwanden zijn nog drie reliefs in laat-Gotischen stijl te zien. De monumentale granieten zuilen zijn eerst in het jaar 1639 aangebracht. Eveneens in Locarno staat de Basiliek San Vittore, mede één der vele, oude bezienswaar dige Godshuizen in Tessin. Het is een gebouw in zuiver Romaanschen stijl uit de- 10e en 12e eeuw, één der weinige kerken, die nog een crypt hebben, een gedeelte onderaardséhe ruim te, zooals de oudste Christenen voor hun gods dienstige bijeenkomsten gebruikten. Er zijn nog enkele oude beeldhouwwerken en in. de klokketoren is een afbeelding van den schutspatroon, den H. Victorius te paard, in re- lief aangebracht. Dit is afkomstig van het slot Visconti, dat in de 15e eeuw 'door een Italiaanschen beeld houwer, Martino Berazoni genaamd, uit mar mer werd gehouwen. Een klein, nederig bedehuis is het kerkje van het vroegere Augustijnerklooster Santa Maria di Torellij. In de 13e eeuw door den bisschop Delia Torre van Com opgericht, staat het geheele gebou wencomplex nu ln zjjn onaantastbare innerlijke grootschheid op den heuvelrug van de Arbostra bij Lugano. Aan haar voet liggen de bosschen en het meer en de wandelaar wordt als in een toover- ban gehouden door den onbeschrijfelijk veriaten aanblik van het oude gebouw. Een gevoel van oneindige eenzaamheid en vergankelijkheid grijpt ons hier aan. Naar de tweedeelige kerk leidt een zeer eenvoudig marmeren portaal. Op den westelijken wand en op den gevel zjjn Romaansche fresco's te zien. Hun strenglijnlge stijl past zich goed bij de primitieve bouwwijze aan. In de verborgen dalen van de Tessino ligt nog menig Romaansch kleinood verborgen. Echter de best bewaard gebleven kerken in Romaanschen stijl vindt men langs den hoofd weg ovei- den Gotthard. De San Nicolao in Gionico in het dal van de Leventino stamt uit de 12e eeuw. Door haar rijkdom aan beeldhouw en schilderwerk trekt zij iederen kunstliefhebber met magische kracht tot zich. Het altaar en de fresco's zijn laat-Gotisch, de dierfiguren Romaansch. Een crypt ver hoogt nog het bijzonder karakter. Zij wordt gesteund door zuilen met kapitelen, welke nog de oude, kostbare opvattingen der toenmalige beeldhouwkunst toonen. De kerk Santa Maria di Castello in Gionico, de kapelletjes Sant' Ambrogio van Segno, de parochiekerk van Mairengo, van Pratoen van Quinto, van Chcggiogna en van Chircnico. alle uit de vallei der Leventino, zg'n gedeeltelijk in de 12e en 13e eeuw gebouwd. Deze tijd van sterke ontwikkeling der beel dende kunsten heeft dan ook rijkelijk zijn stempel op de vertegenwoordigers van vervlogen eeuwen gedrukt. Terechtstellingen, die niet doorgingen. DE GUILLOTINE BIJ.... „OOME JAN"! Een spijker als levensredder. ideor ROMUS VAN RHEUN. TXit de Veifeenigde Staten bereikte ons een eigenaardig bericht. Een verschrikkelijke sneeuw storm de ergste, dien men de laatste 30 jaren heeft meegemaakt had ten gevolge, dat alle treinen tusschen Boston en de omringende ste den ln de sneeuw bleven steken en niet verder koncfön. Eén dezer treinen voerde onder vele andere eerzame burgers, den scherprechter mee die in Boston de electrische stoel placht te be dienen. Hij bleef dus ook in de sneeuw steken en daar dit vrij lang duurde, moest men een paar delinquenten, die in him cel op hun on vermijdelijk noodlot wachtten, het niet erg droe vige bericht mededeelen, dat er van de terecht stelling voorloopig niets kon komen. Weliswaar beteekends dit voor hen slechts een kort uitstel, want de terechtstelling kon niet als mislukt be schouwd worden. En alleen ln het laatste geval komt de ter dood veroordeelde er levend van af. Dit geluk viel eenige jaren geleden te beurt aan een ouden misdadiger, Jim Pa-ylor genaamd. De terechtstelling zou plaatsvinden in de Sing- Sing-gevangenis. Alles was gereed, Jim was vastgehecht, de man achter het schutsel drukte den hefboom neer en iedereen verwachtte nu den doodschok te zien. Maar er gebeurde niets. Eenige minuten tevoren was de kabel van Sing-Sing gebroken door een merkwaardig en nooit opge klaard toeval, zoodat men absoluut geen stroom kon krijgen. Men kon nu niets anders doen dan den moordenaar bevrijden, hem wegvoeren en gratie verleenen. Een soort verhinderde terechtstelling greep onlangs ook in Weenen plaats. Een ter dood- vbroordeelde had. een verzoek om gratie inge diend, dat volgens de wetten binnen vier uur moest worden beantwoord. Hier duurde het iets langer; het verschrikkelijke uur naderde snel en de strik was om zoo te zeggen al geknoopt. Daar het echter vrijwel zeker was, dat den veroor deelde gratie verleend zou wordn, waren de ci piers der gevangenis zoo menschelijk om de klok een uur achteruit te zetten. Gedurende dit uur kwam de inwilliging en de man, die reeds had moeten hangen, was gered. Twee heel merkwaardige gevallen gebeurden in Frankrijk. Het eene speelde zich af in het midden der vorige eeuw en had zelfs een debat in de Kamer ten gevolge. Een terechtstelling zou plaatsvinden rechter, veroordeelde, geestelijke,, getuigen en zelfs de beul waren aanwezig. Toch zou de delinquent in leven blijven, want de guillotine ontbrak. De plichtvergeten voorganger van den scherprechter deelde desgevraagd mede, dat dite in het pandjeshuis was. Daar namelijk in langen tijd niemand was terechtgesteld, was de scherprechter in geldverlegenheid geraakt en had zich op deze wijze daaruit willen redden. Het andere geval gebeurde in 1891 in de stad Dijon. Ter dood veroordeeld was Harry Séquiri, die een oud echtpaar vermoord en beroofd had. Ook hier was alles aanwezig; de rechter, ver oordeelde, getuigen, beul, en zelfs de guillotine. Overeenkomstig de vnors^hlriften (deelde de rechter den roofrnoontenaar het vonnis mee, de delinquent werd vastgebonden, de scherprechter drukte op den knop men hoorde een scherp ge kraak en toen viel een pijnlijk zwijgen op het gevangenisplein. De valbijl was n.ï. halverwege blijven steken. Bij nader onderzoek bleek, dat een uitstekencte spijker den bijl in zijn doodelijken val gestuit had. Hoe dit mogelijk was, werd evenmin op gehelderd, maar de delinquent was volgens de wet gered en werd begenadigd met levenslange gevangenisstraf. door- JAMES WHITE. Hij opende de deur van deze kamer, doch bleef als versteend staan. Midden op het karpet lag de doode! Een man, die zonder eenigen twijfel vermoord was! De kamer bood een hulveringwekkenden aan blik. Alle meubels lagen omver. Al het glaswerk was gebroken en lag verspreid op den vloer. Een groote bloedvlek kleurde het karpet, bloed was tegen ds wanden gespat. Inspecteur Lather keek speurend rond. „Dit is allermerkwaardigst", zei hij, „werkelijk merkwaardig". Want in deze kamer-van-een-moord, waarin om zoo te zeggen de moord zich voor de ont stelde oogen afspeelde, die deze ruïne gadesloeg, in deze kamerontbrak niets. Alles was er. tot de bloedvlekken toedoch géén lijk!! Men doorzocht het geheele huis, maar men vond géén lijk. Niets. „Het is een gek geval verklaarde de inspecteur, toen hij op zijn bureau was, „vanmorgen speelden de kinderen met een bal, die door een van de ruiten heenvloog. De jongens renden weg, maar een agent had het gezien. Hij keek door de gebroken ruiten haastte zich, het bureau op te bellen. Een vreeselijke misdaad was er gebeurd! Moord in een villa. Ik'kominderdaad heeft het allen schijn, alsof hier iemand vermoord was, maar van den moord is niets dan uiterlijke schijn.. Het zou bijna komisch zijn, als ik niet een vaag voorgevoel had, dat er iets lugubers in verband staat met deze kamer". De commissaris liad belangstellend geluisterd. „Wie wonen er?" „Het behoort aan een zekeren heer Aldley, die op het moment buiten het land vertoeft, voor zaken. Zijn vrouw is de stad uit, het huis stond dus leeg, want de dienstboden hadden vacantie. Snapt U er iets van?" ,Ik wil vanavond nog eens de kamer bekijken", voegde hij er bij. Hij ging alleen dien avond naar het huis en hoewel hij een en ander gewend was in zijn vak, overviel hem toch een zekere angst. Hij opende de deur en bleef als verstomd staan. Midden op het karpet, lag de doode! Een man, die zonder eenigen twijfel vermoord was! Men vond niets op het lijk, dat de indenti- teit aangaf van het slachtoffer. Geen enkele aanwijzing op de kleeren waar deze gekocht waren. Ook "vond men géén vingerafdrukken. De man was vermoord door zware slagen zoodat zijn gezicht verminkt was, doch het gelukte de politie, op de gebruikelijke wijze de trekken weer eenigszins te herstellen en te fotograf,eeren. Niemand meldde zich aan, die den doode herkende. Ook Aldlay, haastig uit het buitenland overgekomen en doodelijk ontsteld, had den man nooit gekend. Hij kreeg er zijn vrouw niet toe ooit weer het huis te betreden. Het stond langen tijd leeg en eerst toen de sensa tie door dit mysterie opgewek, wat vergaan was, zag de eigenaar kans het te verhuren. Inspecteur ergerde zich gruwelijk over dit roemloos einde van eén onderzoek. „Ik heb me gek gedacht daarover", zei hij tot den commissaris, „en ik ben tot de con clusie gekomen: de zaak was geïnsceneerd. De zorg voor het litteeken. door: Dr. J. F. FREDERIKS. Iedere arts weet, hoe schrikbarend de on- of chirurgisch gereinigd worden. Of wonden kunde, zelfs van de „oordeelkundigste" leeken genaaid mogen worden of niet, hangt er voor- is, wanneer zij zelf wonden behandelen. Hoeveel namelijk van af in welke mate wij de wonde als hier ook ter voorlichting gedaan is, steeds is geïnfecteerd moeten beschouwen en of bescha- weer een herhaling van de belangrijkste begin- digingen van het weefsel aanwezig zijn, die de selen der wondbehandeling noodig. Bijna iedere wond ontstaat onder omstandigheden, die de mogelijkheid van een bijkomende infectie waar schijnlijk maken. Men moet daarom iedere toe vallige wond als geïnfecteerd beschouwen, dan zal men in de meeste gevallen tijdig maatrege len kunnen nemen om een ontsteking te voor komen. Wij wijzen nog op een ander gevaar. Niet weinig wonden worden eerst naderhand, door ondeskundige pogingen om ze te behande len, door drukken of kneuzen of verkeerd reini gen geïnfecteerd. De verleening van eerste hulp moet zich beperken 'tot het voorloopig stelpen van het bloed, het bedekken met steriel gaas of frisch verbandlinnen of tot het in een rustige positie brengen van het gewonde deel. Dan moet men voorkomen, dat de kiemen, die op den rand of in dè buurt van de wond zitten, er naderhand in komen. Hiertoe is het bestrijken met jodium-tinctuur gewoonlijk voldoende. Wasschen met zeep moet men vermijden; men mag hoogstens de omgeving met benzine of aether afwrijven. Vreemde lichamen, die in de wond gedrongen zijn, probeert men door een straaltje van een steriele keukenzoutoplossing of 3 procents waterstofsuperoxyde te verwijderen. Bij won den, die met aarde verontreinigd zijn, moet men steeds de noodzakelijkheid van een injectie als voorzorg tegen klem overwegen. Men moet daarom nooit verzuimen om dergelijke wonden zoo spoedig mogelijk aan een arts te toonen. Wonden, waarbij belangrijke deelen van het weefsel beschadigd zijn, moeten soms omsneden buigzaam en bloedrijk is. Maar ook gedurende de genezing der wond kan de bestraling het genezingsproces bevorderen. Natuurlijk is het noodig, dat deskundige handen dit op zich ne men. Een bestraling kan tot reacties voeren, die ontstekingen veroorzaken en die het verloop der genezing kunnen schaden. Bij pas ontstane, niet geïnfecteerde wonden mag men slechts héél weinig bestralen. Dan drogen de -wonden snel, het verwonde gedeelte wordt gezuiverd en de vorming van het nieuwe weefsel wordt be spoedigd. Bij geïnfecteerde wonden heeft de kunstmatige hoogtezon een krachtigen, des- infecteerenden en reiriigenden invloed. De hoofdzaak. De belangrijkste regel bij de behandeling van wonden blijft: niet door overijlde maatregelen beschadigingen aanbrengen, die moeilijk weer kunnen worden goedgemaakt. Alleen geoefende handen mogen de wonden aanraken. Totdat de arts komt zijn bescherming en rust de eerste en beste hulp, die men den gewonde kan be wijzen (Nadruk verboden.) De bedoeling was, dat óf de bewoners, of an deren op een gegeven moment in dat huis den vermoorde zouden vinden en zouden gelooven, dat hij in die kamer vermoord was. Hel blinde toeval deed ons eerst de décoratie vinden, om het zoo maar eens te zeggen. Hij deed, wat hij van plan was geweest en bracht het lijk in die décoratie. Het huis waarin immers niemand wés vermoord werd niet streng genoeg be waakt. Toch is het vreemd, dat hij kans zag het lijk ongemerkt binnen te brengen ook al is de buurt eenzaam". Hij verzonk in gedachten ea wandelde langzaam de laan van de vilia af. Daarachter liep een soortgelijke, laan. De inspecteur deed een ontdskking. Achter de villa der Aldley's stond een onbewoond huis. Toen hij zich daarin toegang had ver schaft en het van boven naar beneden door zwierf, kreeg hij den indruk, alsof er kort ge leden nog personen waren geweest. Er ston den voetstappen in het stof en in den achter tuin. Achter in den tuin was een deur. De inspec teur opende deze, het slot was oud en ver roest doch het gaf spoedig mee, toen hij zijn zakmes gebruikte. In den anderen tuin vond hij flauwe sporen van het huis d-sr Aldley's die naar zijn huis liepen. Hier vandaan brachten ze het ljjk, pemsde hjj vandaar, dat mijn mannetje niets merkte. Een brutaal stukje. Hij meende, dat het nu enkel zaak was te retten op alle „verdwenen personen", die wer den aangegeven. Doch hij werd teleurgesteld. Op geen van die gevallen was er sprake van tamenhang. De jaren gingen voorhij en er groeide spoe dig gras over de heele kwest'e. Doch er is een spreekwoord dat zeg't: „Moord verraadt zich zelf'. Een feit is, dat vele mysteries niet door de politie worden opgehelderd, doch soms lange jaren later. genezing zouden storen. Hoe gladder de wond randen zijn, hoe schooner het instrument was, waarmede de wond werd aangebracht, hoe minder de wond met vuile voorwerpen in aan raking is gekomen, hoe eerder genaaid mag worden. Schotwonden mogen nooit genaaid worden; ook alle andere kneuzingen of snij- wonden moet men open behandelen. Wonden, die beginnen te genezen, worden met steriele verbandstof bedekt, of, daar de genezende plaatsen bij het verwijderen van een droog ver band spoedig bloeden, met een zalfje. Er zijn verscheidene stoffen, in het bijzonder kleurstoffen, die de genezing van een wond vergemakkelijken en bevorderen. Ook in peru balsem hebben wij een middel, dat, in versche wonden, op zijn hoogst binnen de eerste 24 uur na een verwonding aangebracht, de ontwikke ling van bacteriën en daarmee de daaropvol gende ontsteking verhindert. Het litteeken. Zoodra de zorg voor de wond voorhij en het gevaar van infectie afgewend is, krijgt men de zorg voor het litteeken. Het is vaak van be slissende beteekenis voor het lot van den pa tiënt, dat een wond niet slechts geneest, maar ook goed geneest, zonder ontsieringen of mis vormingen achter te laten. Juist in de laatste stadia van de genezing van een wond, die voor de vorming van het litteeken beslissend zijn, komt de bestraling tot haar recht. Hier begint nu de bestraling van wonden met de kunstmatige hoogtezon. Het is gebleken, dat het litteeken, door bestraling verkregen, week, «ilLEINE MAAGKWESTIES. Verkoudheid door het weefsel. Twee Amerikaansche geleerden, Bliss en Long, hielden vijftien chimpansees drie maan den lang in strenge afzondering. Hun voedsel werd volkomen antiseptisch bereid en in dezen tijd bleven alle apen vrij van ziekten der bo venste luchtwegen. Daarna moest een verkouden persoon hun voedsel klaarmaken, dat weer met alle voor zorgsmaatregelen in hun kooien gebracht werd. Binnen 48 uur na hun eersten maaltijd werden vijf van de apen verkouden en koortsig, terwijl twee begonnen te hoesten. Hieruit blijkt duidelijk, hoe voorzichtig ver kouden menschen moeten zijn terwille van hun omgeving. Gevaren van eenzijdige voeding. Men moet oppassen voor eenzijdige dieet- voorschriften, zelfs wanneer ze op zichzelf zeer doelmatig zijn. Voor alles moet men bedenken, dat rauw voedsel de darmen jtrikkelt en vermeden moet worden, wanneer men een ontsteking in de dar men heeft. Een zoutloos dieet heeft inderdaad slechts zelden nadeelige gevolgen; een groot zoutverlies kan echter bij zweeten of heftige diarrhee zeer schadelijk zijn voor de gezondheid. Ook ieder ander dieet vertoont bij overdrijvin gen zijn nadeelige zijden. (Nadruk verboden). Op een dag werd een zekere Simpson ge arresteerd. Zijn vrouw had hem, toen ze bei den dronken waren, beschuldigd, haar oom te hebben vermoord. Simpson ontkende, ook zijn vrouw. Deze was weer nuchter geworden en beweerde maar wét gezegd te hebben. Men ging de zaak echter na en toen bleek, dat de vrouw inderdaad een oom had gehad, die vrij véél geld bezat. Deze oom was jaren geleden spoorloos ver dwenen. Hij placht echter vaak op reis te gaan en daar hij ongehuwd was, duurde het lang, voordat men zich er over begon te ver bazen. Deze oom was jaren geleden spoorloos ver dwenen. Hij placht echter vaak op reis te gaan en daar hij ongehuwd was, duurde het lang, voordat men zich er over begon te ver bazen. Het laatst had men hem in het buitenland gesproken. Daar werden nasuoringen gedaan, doch nóóit vond men den man terug. Hij placht .echter zijn nicht wel eens te bezoeken en toen men dat eenmaal kon bewijzen, ont dekte men langzamerhand meer gegevens, tot dat de vrouw tenslotte bekende. Haar oom was op bezoek gekomen en een paai dagen gebleven. Ze hadden geen bedienden en de oude man was niet uitgegaan, zoodat niemand hem gezien kon hebben. Toen hadden ze om in het bezit te komen van de groote som gelds, die hij bij zich had de misdaad be dacht. Ze vonden er een duivelsche list op, wisten dat de villa leeg stond en gemakkelijk te bereiken was door den tuin der andere, on bewoonde villa. De man arrangeerde de kamer eerst zoo en bracht later het lijk. Toen de zaak na zooveel jaar dus opgelost was, zag inspecteur Larther, die in een andere stad commissaris was geworden, eensklaps de groote fout die destijds begaan was: men had verzuimd hst bloed te onderzoeken, dat zoo kwistig in de kamer verspreid was. Dan zou men de ontstellende ontdekking gedaan heb ben, dat dit geen menschenbloed was! Doch men liet zich misleiden door het feit dat er een moord gepleegd was. Zijn eenige troost was, dat de wetenschap ook geen snellere op-lossing zou hebben ver schaft, doch slechts zijn th'orie omtrent de misdaad zou hebben bevestigd. De zaak van de „gearrangeerde moordka mer" kan echter wel één der merkwaardigste misdaden zijn uit het gedenkboek, dat zoo dik is en „misdaden aller eeuwen" wordt genoemd. (Nadruk verboden). 'M Een beetje vriendelijker alstu blieft hou op, hou op! dat is weer veel te vriendelijk (Klein Witzblatt) JAPAN'S BE Lezing; Dr. Verg. „Kerk In het Jeugdhuis hielt Vrijdag de aangekondij .Japan's Bhdoeling". Het inleidde wees er onder m dat de Verg. „Kerk en partij is, zich niet met st zich op het standpunt pi en oorlog onvereenigbaar strijd aanbindt tegen oorl Dr. Miskotte het woord te verklaren dat hij een 1 doen om Japan's penetrc verklaren en zulks meer zinning van de leden, da dors te overtuigen. De oc met Rusland voerde, slot de idealen die laatstgen ten opzichte van een n het Oosten. De inneming terlijk: beheerscher van idealen voorgoed geknakt bleem in het Oosten gehei b.v. in Afrika. Dte opium- liet Oostersche rijk open verliest dit het Indo-Chin rijk. Een simpele vlootde voldoende om het land I kaanschen handel open nomie van hlet blanke ras altijd gevestigd, doch de de geest van Japan. Men verpletterd werd en dat J eenkomst met Engeland Duitsche eilanden boven Japan's mandaat werden spreker, het geheele verlo- in Afrika. Die 625 kleine weinig te beteekenen, ma mandaat te behouden oo! den Volkenbond. Het Jai ten slotte niets meer of i een geestelijk getij, nl. ii Hoe staat Japan tegen- respect voor de Chineesc hoogbeschaafde China is het westen en daarom shintogeest, die het Oos1 hem (Japan) er toe in zien. De bevolkingstoenan barend te noemen, in zoc is in den mond van een lioen in 1873 steeg <fc bi in 1926; jaarlijks komen De bergachtige bodem va voor 17% in kuituur gebr; uit dit alles ontstanen i seering en emigratie. Di tempo verloopen: Austra ook Amerika. Voor emigr oog gericht op Mandsjoe: zoo groot is als Frankri men en dat slechts 5 milli GEVRAAGD voor H en Dame 2 3 ruime meubileerde met pension in O'veen Bl'daai. Prima stand. Br. met volk inl. on No. 731 Bur. van dit B; GEMEENTE BLOEMENDA Burgemeester en V houders van Bloemen< brengen ter kennis van langhebbenden, dat de 1 pachting van staanplaal in de gemeente, voor as. seizoen, zal plaats 1 ben op Woensdag 21 Mf 1934, des voormiddags Uur, -ten gemeentehuis Overveen, alwaar de "pachttngsvoorwaarden -gelijks tegen betaling f 0.10 verkrijgbaar zijn, )_L Hoofdvertegenwoordigei voor Haarlem en Omst Eleetro-Technisch en' Ra Bureau. Erkend Installateur G. I KLEVERLAAN 176 HAARLEM TELEFOON 1 Dame, Heer met 4-j zoontje zoeken in Apri Bloemendaal gez. gem met minstens 2 slaapk. ontbijt. Brieven onder No. Bur. van dit Blad. door 8ANTPOORTERPLEIÏS Telefoon 14855. (bjj Kleverpark), aan allen die eens visch willen bakken onze beroemde 35 ct. per heele I Dagelijks versche V prima en goedkooj f

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 6