iwsooor. PLAATSELIJK NIEUWS Post voor de Kinderen. Sering. DE HAARLEMSCHE MEISJES H. B. S. Een nieuwe aanval op het bestaan dezer in richting is ingezet door de raadsleden Mr. P. A. Bijvoet (Dollfusz Harlemiensis) door oud- school-opziener Weustink (Haarlem's Mefisto in de Faust-tragedie die zich afspeelt tusschen de polen: Openbaar en Bijzonder Onderwijs) notaris Wolzak (generaal Cromwell) en het raadslid De Visser (Don Quichote), vertegen woordigende zij tezamen de maatschappij tot exploitatie van We(u)stinghouse-remmen aan te leggen aan de spoortreinen der moderne ontwikkeling. Deze actie is begonnen met een voorgestelde motie (blijkens haar afkomst van de vier rechtsche raaasfractie's zuiver van politieke strekking) hierop neerkomende, dat B. en W. (de heer Roodenburg speelt in deze onderne ming de rol van Faust, de burgemeester i3 ziek, Mr Slingeniberg gaat weg en weth. van Liemt heeft wel iets anders te doen dan het neutraal onderwijs te verdedigen) zullen on derzoeken, wat aan de H. B. S. voor meisjes aan de Krocht te bezuinigen valt en als dit f 10.000 per jaar is of meer meteen een voor stel te doen omze op te heffen. Wij zeg gen hierop komt de motie, die als gewoonlijk met allerlei parlementaire fluweeltjes is ge- handschoend, neer. Ze beoogt en bevat een rechtstreeksche dolkstoot op het hart van het neutraal middelbaar onderwijs aan meisjes te Haarlem. En als motie hadden de heeren er boven kunnen stellen: onze vrouwen behoeven niet ontwikkeld te zijn. Daar onder zou men dan kunnen stellen: Ér zjjn echter nog andere vrouwen. Voor ons in Bloemendaal die in ruime mate de zegeningen hebben leeren vterstaan van neu traal middelbaar onderwijs ook voor de vrouw en van de ontwikkeling der Nederlandsche vrouw in het algemeen, kunnen met geen mogelijkheid op dezen aanslag anders dan met leedwezen en zekere meewarigheid neer zien. Dat is dus de vrucht van de zoogenaamde pacificatie op On derwijsgebied! Aan wijlen Frans Lieftinck, het eenige Tweede Kamerlid dat tegen de zgn. nieu we onderwijswetten stemde, heeft de Geschiedenis •wel gelijk gegeven! Om het volksdeel, dat zich cp 'n bepaalde wijze liet leiden niet te veel achterop te brengen wat betreft de eischen die htót moderne leven aan wereldburgers stelt, moest alle neutraal intensief ontwikkelend worden ge remd, ziedaar- de ondergrond van het streven der pacificators. Dat zij den genialen vrijz. de mocraat wijlen dr. Bos daarbij vcor hun wagen spanden was, in do politiek, iets heel gewoons. Het Genie wordt in de politiek bestendig benut voor de organisatoren van de Macht ?n daarna kan het weer gaan. Er schijnt een beweging in Haarlem te zijn ontstaan om het dreigend ge vaar te keeren. Maar wanneer heeft in Haarlem ooit eene beweging der modern georienteerde burgers iets uitgewerkt van beteekenis? Wij wach ten met droefgeestige belangstelling het verdere gebeuiten in deze in-treurige aangelegenheid af. DE MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES TE HAARLEM. Protesten tegen het voorstel tot opheffing. Naar aanleiding van het in den Haarlem- Schen gemeenteraad van rechtsche zijde gedane voorstel tot opheffing der M. S. v. M., werd aan de betrokken school dezer dagen een ouder avond georganiseerd, waar behalve talrijke ouders aanwezig waren leden van de Commissie van Toezicht op het M. O. te Haarlem en eenige bestuursleden der Plaatselijke Vereeniging van Leeraren en Leeraressen. In haar inleiding gaf de directrice der M. S. v. M., mej. C. M. Burger, een overzicht van den stand' van zaken, t.w.: hef Raadsvoorstel, de in de Opr. Haarl. Crt. ingezonden stukken en de motieven, die geleid hebben tot het bijeenroepen yan deze bijeenkomst. Voorlezing werd gedaan ■uit verschillende brieven van ouders, die niet aanwezig konden zijn. Men hoorde o.a.: „De school voorziet in een behoefteOpheffing ware verkeerde bezuiniging; het onzalig voor nemen, het doen verdwijnen van de eenige openbare Meisjesschool voor M. O. alhier ver dient allerminst de qualificatie „oordeelkundig". Een en ander oogstte grooten bijval. Waar de heer Weustink in zijn ingezonden stuk in de O. H. Ct. van 8 Maart j.l. betoogde, dat de M. S. v. M. niet meer in dezen tijd zou passen, stelt spr. daartegenover het oordeel van mevr. Waardenburg, die in haar ingezonden stuk (O. H. Ct. 10 Maart j.l.) de M. S. v. M. beschouwt als „zeer gunstig om juist dht te geven, wat het meest waardevolle voor de op voeding van vele meisjes moet worden geacht'! In ditzelfde artikel wordt nog eens nadrukke lijk gewezen op de essentieele verschillen, die er ten aanzien van sfeer, leerstof en methode be staan tusschen de M. U. L. O.-school en het Middelbaar Onderwijs, zooals dit aan een Mid delbare Meisjesschool gegeven wordt, waaruit onomstootelijk blijkt, dat de ééne onderwijssoort de andere nooit zal kunnen vervangen. Spr. belichtte de onjuistheid van de bewijs voering des heeren Weustink, volgens welke het bestaansrecht der M. S. v. M. in twijfel wordt getrokken op grond van het feit, dat de door gediplomeerde leerlingen ingeslagen richting evenzeer gevolgd had kunnen worden zonder het bewuste diploma. Waartoe zou dit leiden, indien men volgens deze zelfde methode het be staansrecht van H. B. S. en Gymnasium ging toetsen! Geheel los van dit alles blijft het argument, dat de ouders van deze meisjes voor hun dochters geen co-instructie wenschen, maar wel „een neutrale opleiding, dus geen confes- sioneele richting, een beetje meer algemeene opleiding dan van M. U. L. O., ze te sparen voor de, zware wiskundige, scheikundige enz. examens van een H. B. S.-5 j. cursus. (Brief van een ouder). Verder haalde spr. aan het warme pleidocü voor de M. S. v. M., door mevr. Elzinga in de Raadszitting van 23 Dec. 1931 gehouden, dat in den Raad algemeenen bijval oogstte. Treffend was daarin ook het getuigenis van de directrice der R.K. Middelbare Meisjesschool „St. Pius" te Amsterdam, die de differentieering in de opvoe ding van jongens en meisjes op physieke eri psychische gronden geboden acht. Bemoedigend achtte spr. de verklaaring var den Wethouder van Onderwijs, die de voorge stelde afschaffing afbraak noemde. Na deze uiteenzetting stelde de directrice de kwestie in handen van de ouders. Unaniem was het oordeel, dat de school onmisbaar is en dus behouden moet worden. Op voorstel van, een der ouders werd een comité van actiè ge vormd, dat in protestschrift en audiëntie zijn meening aan B. en W. kenbaar zal maken. Daarna werd het woord verleend aan den heer M. D. v. Dijk, die namens het bestuur dei- Plaatselijke Ver. van Leeraren en Leeraressen verklaarde, deze actie ten volle te zullen steu nen. Spr. achtte het ontoelaatbaar, dat het Openbaar Onderwijs opnieuw een veer zou moe ten laten. Men hoede zich voor besluiten, die ook na een economische opleving onherstelbaar zouden blijken te zgn. Een der ouders wees erop, dat betere huis vesting der M. S. v. M. het aantal leerlingen nog sterker zou doen toenemen, waardoor de kostprijs per leerling zou dalen. Spr. is over tuigd, dat de Wethouder van Onderwijs het oogenblik zal prijzen, waarop deze school in een nieuw gebouw zal kunnen worden onderge bracht. (Groote bijval). Dan zou in plaats van afbraak, door opbouwende gemeentepolitiek de duurzame bloei van deze onmisbare instelling verzekerd zijn. DE DAMESBEURS TE HAARLEM. De tijd begint nu zoo langzamerhand te na deren, dat de 44ste Beurs van De Dames kroniek, die van 6 tot en met 15 April in het Veilinggebouw te Haarlem gehouden zal wor den, geopend wordt en wanneer de voortee kenen niet bedriegen, zal deze tentoonstelling stellig een bezoek waard zijn. Het is wellicht niet oninteressant te verne men, dat de tentoonstellingen, die „De Dames kroniek" te Amsterdam organiseert, door ruim 100.000 personen in tien dagen tijd worden be zocht. Thans is het de eerste maal, dat „De Dameskroniek" een tentoonstelling hier ter stede organiseert en het is wel opmerkelijk, dat een groot aantal vooraanstaande firma's in Haarlem zoowel als in de overige deelen van het land, zich onmiddellijk bereid verklaard hebben tot deelname en dan ook met een groot aantal fraaie stands, waaraan de uiterste zorg besteed wordt, het grootste deel van het Vei linggebouw in beslag zuilen nemen. Afgescheiden van deze stands, waar U tal- looze interessante en nuttige nieuwigheden op vrijwel elk gebied getoond worden, biedt deze tentoonstelling U nog tal van andere attrac ties; zoo wordt het achterste gedeelte van het gebouw ingenomen door een podium, waar gratis variété-voorstellingen gegeven worden en waar uitsluitend nummers met een wereld reputatie voor zullen optreden, onder leiding van onzen populairen conférencier en sneltee- kenaar Rodi Roeters, die Woensdag- en Zater dagsmiddags een speciale kindermatiné zal geven en voor de kleinen zal goochelen en ze verder op alle mogelijke manieren aangenaam bezig zal houden, terwijl ieder kind dan een aardig geschenk ontvangt. De stemming wordt verhoogd door de vroolijke muziek van een Haarlemsch orkest, dat zoowel des middags als des avonds zal concerteeren. Verder kunnen wij U noemen de Mode-Revue, die gehouden zal worden door het bekende „ïndanthrenhuis" te Amsterdam; ook hier is gratis toegang en in een fraai ingericht mode- paleisje zullen tr de 'nleuwste voorjaars- en zomer-créaties door een aantal elegante manne quins getoond worden. Deze Mode-Revue is op zichzelf reeds iets zeer aparts, want in een reeks van aardige tafereeltjes zult U de ken nismaking van twee jorigeliii bijwonen;- die aan het slot tot een gelukkig huwelijk leidt. Zoo kunnen wij voortgaan met het noemen van attracties, zooals daar o.a. nog zijn „Het Electro-Glashuis", een ware „woning der toe komst", geheel uit glas en ijzer opgebouwd en van de meest geraffineerde electrische vindin gen voorzien. Dit Glashuis werd te Amsterdam ook geëxposeerd en vond enorme belangstelling, niet alleen onder leeken, maar ook onder vak- menschen. Het is dan ook de eerste maal, dat een dergelijk wonder der techniek in Hol land getoond wordt. Der gewoonte getrouw ontvangt op den openingsdag iedere bezoeker (ster) een ge schenk, terwijl gedurende de verdere dagen iedere 10de, 50ste, 100ste enz. bezoeker(ster) een cadeau ontvangt, waaronder zeer fraaie en kostbare. Tenslotte noemen wij nog het optreden van „De IJsmenschen". Deze IJsmenschen zijn de laatste overlevenden van een uitstervend ras en zijn z.g. „Albino's. Zij hebben roode oogen en wit haar en wjj twijfelen niet, of iedereen zal deze zeldzame gelegenheid om deze uiterst merkwaardige en interesante menschen te be zoeken, met beide handen aangrijpen. Zoo biedt de Beurs van De Dameskroniek „elck wat wils", en zij zal hiertoe bijdragen, dat de tien dagen dat ze gehouden wordt voor de Haarlemmers en voor hen, die in de nabij heid van Haarlem wonen, tien feestdagen wor den. VRIJZINNIGE JONGEREN KERK. A.s. Zondag 1 April 's avonds om half acht zal door de Vrijz. Jong. Kerk afd. Haarlem, in het gebouw van den Ned. Prot. Bond in de Jacobstraat, een Paaschdienst worden gehou den, waarin zal voorgaan de heer F. van Aalst. Door leden van de Vrijz. Jong. Kerk zal het Paaschspel „Maria's Droom" worden opge voerd. JAARVERSLAG „KENNEMER PADVINDERS" OVER 1933. Terwjjl 1932 gekenmerkt werd door een zeer belangrijke uitbreiding van het aantal Padvinders (met n.l. rtiet minder dan 38 pCt.), valt in 1933 in het bijzonder een belangrijke verbetering dei- organisatie te constateeren. Het aantal leden ver meerderde daarbij met ruim 11 pCt. tot 325. Alle onderafdeelingen, t.w. Welpen, Verkenners en Voortrekkers, vermeerderden in aantal en tellen thans resp. 93, 149 en 36, tegen 83, 147 en 27 in hot voorafgaande jaar. Het aantal leiders nam toe met 9 tot 39, terwijl voorts nog 8 bestuursleden en andere medewerkers in functie zijn. De Hoofdverkenner. Staatsraad Rambonnet, be« noemde den heer de Jong tot Districtscommissaris, die thans reeds in korten tijd heeft getoond, dat nu in een lang gevoelde behoefte op de juiste wijze is voorzien. Voorts was het bestuur zoo ge lukkig in den heer Mr. J. Hoog een voorzitter te vinden, die zich sterk voor het Padvinderswerk interesseert en de vermeerderende werkzaamheden van het bestuur op een uitstekende manier weet te leiden. De tot stand gekomen wijziging van de spelregels bracht belangrijke uitbreiding van de bemoeienissen van het bestuur mede, waarin wordt voorzien door oprichting van speciale commis sies, o.a. voor Watertroepen, Insignes en Kamp terreinen. De beroering, welke in sommige afdeelingen werden gewekt 'door de wijziging van de Spel regels, in het bijzonder van de Belofte, heeft ge lukkig in Haarlem weinig weerklank gevonden, zoodat onze afdeeling daardoor geen verliezen heeft geleden. Genoemde wijzigingen werden door het Nationaal Hoofdkwartier noodzakelijk geacht om meer eenheid in het Padvinderswerk en een nauwere aansluiting met de internationale be weging te verkrijgen, opdat de door Lord Baden Powell gegeven Spelregels ook in Nederland ge heel gevolgd zullen worden. Behalve de reelmatige wekelijksche bijeenkom sten der groepen, waren er eenige gemeenschap- peijke activiteiten, waarvan te vermelden zijn: een bijeenkomst In het Kennemer Lyceum, waar Hopman de Koning sprak over Boschbrand en welke werd gevolgd door de jaarlijkscte ledenver gadering; een door den Distr. Comm. georgani seerd Patr. leiders-kamp op Leyduin; de patr. Wedstrijden op Hemelvaartsdag te Velsen, waai de Reigers-ipatr. van groep 2 de beste bleek en daarom naar de landelijke wedstrijden te Ommen werd afgevaardigd; het najaarskampvuur op Duinvliet, hetwelk zoo wel door opkomst als door hoedanigheid dei- recreatie een belangrijke vooruitgang met andere jaren te zien gaf; de deelname aan het défilé voor H. M. de Ko ningin in het Stadion te Amsterdam, welke in September plaats vond onder leiding van den D. C.; De medewerking aan de tentoonstelling van de vereeniging voor Dierenbescherming in October en de organisatie van een leiderscursus. In de lang gfèvoelde behoefte aan kampeerter reinen werd gedeeltelijk voorzien, toen de be schikking verkregen werd over het landgoed De Boekhorst. Naar een passend terrein vcor de trai ning van leiders en van voortrekkers wordt nog gezocht. In de afdeeling heerscht een opgewekt leven, al wordt de druk der tijden vooral bij de groeps- financiën zwaar gevoeld. Juist thans is onze be weging die jonge menschen leert zich te trainen en met eenvoudige middelen gelukkig te zijn. van zoo bijzzmiit groot belang. Uitbreiding van het aantal leiders en steun van hen, die instemmen met ons streven, zijn noodzakelijke voorwaarden vcor een verdere ontwikkeling van de beweging in Haarlem en omgeving! Groep 2 ging over tot de oprichting van een Welpen en een zee-verkenners afdeeling (de laatste te Aalsmeer). De in het Troeplokaal (Schouwtjeslaan 23) gevestigde Scout-shop is het drukst bezochte centrum der afdeeling geworden. Groepleider Is Hopman Klant. Groep 3. trok het Padvinderswerk van de jon gens van de Lichthoeve tot zich en opende daar mede 'n mooi gebied voor de beweging. De troep wondt geleid door Oubaas de Jamaer en Hopman van Looy. Groep 4. vestigde zich in het troephuisje aan ding werden opgelost door vorming van een nieu wen Groep (No. 11). Groepleider is Hopman Haccoü. Groep 5. ontwikkelde zich krachtig, dank zij de activiteit van den nieuwen Hopman, den heer Wezelman, en verkreeg in bruikleen een mooi troephuis op Elswout. Groep 6. bleef onder leiding van Hopman Ocke- loen en heeft zijn troeplokaal in de Leidsche Éijstraat. Groep 7 bleef gevestigd in de Witte Heeren straat. Helaas was Hopman Beekes aan het eind van het jaar genoodzaakt wegens an?er plichten als actief leider af te tteden. De Troep telt een talrijke voortrekkersstam onder leiding van Oubaas van der Kort. Groep 8 ontwikkelde zich onder leiding van Hopman Vermaas rustig verder en heeft een aardig troeplokaal aan den Harmenjansweg. Groep 9 bleef onder leiding van Hopman van Wetter en ging over tot oprichting van een Wel- penhorde. Het Troeplokaal is op Rolhuizen. Gioep 10 werkt in Zandvoort onder leiding van Hopman Mr. André de la Porte. Groep 11. werd nieuw gevormd met Voortrek kers en Welpen van Groep 4 en staat onder lei ding van Oubaas Uylenburg en Hopman Tit. In Luxor Sound Theater draait deze week: S.O.S. IJsberg. Korte inhoud. Een expeditie, geleid door dr. Carl Lawrence en verder bestaande uit Dr. Brand, John Dragan, Dr. Matushek en Fritz Kümmel, ver trekt uit Berlijn om de waardevolle gegevens, die met de verongelukte Wegener-expeditie verloren gegaan waren, op te sporen. Zonder ongelukken trekken zij ver het Noordelijk ge bied in. Bij een gevaarlijke ijsvlakte aange komen, willen de méér ervaren mannen halt houden, doch de eerzuchtige Lawrence wenscht verder te gaan. Op zekeren nacht verdwijnt hij uit het kamp met slechts een slede en een paar honden bij zich. Eenigen tijd later pas seert een Eskimo de expeditie-standplaats en toont hun een overblijfsel, van wat zij her kennen als Lawrence's slede. Dr. Brand beveelt nu de andere mannen op te breken, teneinde hun kameraad op te sporen. Nu breekt een moeilijke reis aan; verschei dene stormen hebben zij te trotseeren. Ten slotte verliezen zij hun geheele uitrusting, be halve den lievelingshond Naldnak en een slede, die slechts een radio-apparaat en een paar instrumenten bevat. Hongerig en totaal uitge put bereiken zij de Rinks gletscher, een ijsmuur van 1500 voet hoog en 18 mijlen breed. Van hun gunstig liggende verblijfplaats af ontdek ken zij aan den rand van de fjord een kleine steenen hut, die klaarblijkelijk door de Wegener expeditie gebruikt is. Binnen vinden zij een be richt van Lawrence, dat hij zal trachten de fjord over te steken om een Eskimo-dorp te be reiken. Hoe wanhopig een dergelijke poging lijkt, de honger drijft hun voort; ze moeten wel. De radio en de hond worden medegenomen en de vier mannen wagen zich op het drijfijs. De geweldige stroom voert hen naar een ijsberg, waar zij Lawrence vinden, stervend, zooals zij zelf. Na veel moeite gelukt het Brand S.O.S.- selnen uit te zenden. Een amateur vangt ze op en reeds gaat mevrouw Lawrence, een ervaren pilote, op weg naar Groenland om haar man en zijn makkers te redden. Over de kleine trbep voltrekt zich nu een treurspel. In een aanval van krankzinnigheid raakt Dragan in gevecht met Klimmel, dien hij van den ijsberg afgooit. Later maakt hij een einde aan zijn leven. Matushek wordt door een ijsbeer in stukken gescheurd en Brand tracht in een iaatste reddingspoging zwemmend een Eskimo-nederzetting te bereiken. Ellen Lawrence scheert met haar machine over den ijsberg heen; het toestel wordt ver nield, doch zijzelf blijft ongedeerd en een hart roerend wederzien met haar man volgt. u'det, de koene Duitsche vlieger, vertrekt nu naar Groenland en slaagt er in ongedeerd op het ijsgevaarte te landen. Zoowel Ellen als Carl en Brand worden nu gered. HET ONTWORTELDE LEVEN EN DE FILM „CONTRASTEN". Met de intrede van dê machine, althans op de wijze waarop onze moderne techniek ook in ons land haar intrede deed, kwam er in ons volksleyen iets totaal nieuws en iets waar nie mand ooit op hadgerekend. En men wilde er niet aan men vreesde het, bijna zooals men een ramp vreest. Maar toch voltrok het zich en er ontstond een geheel an der iets, dikwijls bijna op al e punten anders. Er schoof zich iets als een ste.len wand tus- tusschen dat leven van vroeger, dat leven rond den ouden hofstee, vond het knusse dorpsplein en het leven van den groote-stedeling en den industrie arbeider. Het is mogelijk, dat er ook m deze nieuwe wereld van de „groote stad" en van de groot-industrie weer bodem genoeg ge vonden wordt, waarin van levensdiepte sprake kan zjjn. Alleen wanneer die 'evensdiepte er is, bestaat de mogelijkheid, dat er weer kiemen die ernst, die levenskracht, waaruit ook de levensvreugde en de arbeidsvreugde weer groeien kan. Maar van zelf geschiedt dat niet. Alleen als tegenover de macht van staal en steenen de alles doorbrekende macht van het Evangelie gesteld wordt, is die levensdiepte te forceeren. AndersJa anders moeten wij blijven spreken over groote stad en groot industrie als van het „ontwortelde leven". Met de bedoeling de aandacht te vestigen op dit geweldig probleem, dat de huidige ont wikkeling der maatschappij stelt, heeft de A.M.V.J. (Amsterdamsohe Maatschappij voor jonge mannen) een instelling op christelijken grondslag, een film uitgebracht. Zij beoogt daarmee in beeld te brengen, hoe viit de serene rust, het onmechanische, het primitieve van het landelijke tenslotte het mechanische, het schichtige en on-individueeie- leven van de groot stad ontstaat, op dat men hen, die zon der het te weten, langzaam dit proces van op geslokt te worden door de groote stad onder gaan, in beeld vertrouwd kon maken met die onafwijsbare toekomst opdat zij er zich rekenschap van kunnen geven en er het beste van kunnen maken wat er van te maken is. Zij heeft die film „Contrasten" gedoopt, omdat zij zich beperkt tot het brengen van tegenstellin gen. De rust op het platteland, de vreugde van een bloeiende bongerd, nijvere handen, die de beetwortels rooien en dan de jacht van de s*ad, de huizenrijen, het jachtende leven van en naar kantoor en fabriek die fabriek ook, het bakken van brood aan den loopenden band, dé jagende dpoelen van de wevers in Twente. Dan in een volgend deel scherper nog geac centueerd; een paar Twentsche kinderen, die féndagskuikens een kusje geven en ineens een gerationaliseerde Twentsche textielfabriek. Een schaapskooi op d<' I-'eLnvc, waar. een herder, zijn droomerige schapen samendrijft en dan „de Enka" in Ede, óp diezelfde Veluwe, waar honderden jongens en meisjes bij het eindigen van den werktijd de fabriek ontvluchten. Waar gaan wij heen? Wat wordt er van de menschen, die uit de rust van hun dorp ver zeild raken in het geest-doodende tempo van de moderne fabriek?, vraagt „Contrasten". Aan de bezoekers van het Jeugdhuis, waar deze film eerlang door de Vereeniging voor Jeugdwerk vertoond zal worden, het antwoord.. In ons volgend nummer wordt de datum van opvoering van „Contrasten" geadverteerd. Appelwangen. Ik was blij weer een briefje van je te krijgen. De oplossingen van de eerste twee raadsels zrjn gced, maar dit zijn de oplossingen van de raad sels van de vorige week. Weet je dat wel? Hoe. vindt je het verhaaltje? 0 Minie Dyserinck. Dank je wel voor je lange brief, nu weet ik wat meer van je. Wou je liever onder je eigen naam meedoen? Misschien bedenk je ook nog wel een schuilnaam. De raadsels, die je opge lost hebt zijn goed. Wat fiin zeg, dat je een hor loge kreeg óp je verjaardag. Doornroosje. Dat vindt ik aardig van je, dat je ook mee wilt doen. En je hebt een mooie schuilnaam ge kozen. Houd je veel van sprookjes? Dan zul Je het verhaaltje van de olifant en de toovenaar wel mooi vinden, niet? Dank je wel voor je raadsels. Je kent er heel wat. Ik zal er een van in de krant zetten. Roodborstje. De raadsels, die je opgelost hebt, zijn op één na, goed. Jammer, dat je de twee laatste niet kon vinden. Die heeft niemand opgelost, ze waren misschien wat te moeilijk. Wat gezel! dat je broertje overkomt met de vacantie, is hij ergens anders op school? Jullie bent natuurlijk erg benieuwd, wie de prijs voor de raadsels heeft gewonnen. Niemand heeft ze allemaal goed opgelost; de twee laat- sten waren zeker iets te moeilijk en daarom krijgt degene, die de meeste goede oplossin gen heeft, deze keer de prijs. Dat is Minie Dy serinck en ze mag Zaterdagmiddag het boek komen halen op het nieuwe kantoor van het Bloemendaalsch Weekblad, Bloemendaalsche Weg 42. Ik hoop dat Z9 het mooi vindt. I Hier volgen dan de oplossingen: 1. Met een s. 2. De echo. 3. Gouda-goud. 4. In Utrecht, want daar is maar 1 Dom. 5. In Scheveningen, want daar zijn ze bij de pinken. Nieuwe raadsels: Dit zijn raadsels die 2 nichtjes mij stuurden. Is dat niet leuk? Sering, hoe straalt gij daar in stillen praent. zoo vol, zoo rijk; 't Is of gij staat en wach! op iemand, die u is gelijk in reinheid 'k Wil u aan 't harte prangen, raken uw bloemen met mijn lippen, als kon ik iets ontvangen van uw blijheid voor mijn harten's bloeden.... O zuiverheid gij heft mij tot dit vermoeden: Gij zijt een afgezante van mijn God! TO HELLEWAARD. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. Zondag, Eerste Paaschdag. V.m. 10 uur Ds. J. c. van Dijk. Collecte voor de Zending. Koorzang. Tweede Paaschdag. V.m. 10 uur Ds. M. C. Brlët, Pred. te Heemstede. Jeugddienst in het Jeugdhuis. Eerste Paaschdag. V.m. lo uur de heer W. P. G. Dankbaar. Gereformeerde Kerk Bloemendaal. Op Goeden Vrijdag, des avonds te 8 uur, hoopt in den dienst des Woords voor te gaan Ds. J. C. Brussaard. „Na den Ochtenddienst op den lsten Paasch dag zal Let Zangkoor Paaschliederen ten gehoore brengen." De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan Kinheimpark. Zondag, i April, Paschen, Hoogmis 10.30 v.m., met praedicatie van Priester Ko Borsten. Woensdag, 4 April, 8 uur n.m., Vespers en Lof. Donderdag, 5 April, 7.30 v.m. Gesproken H. Mis. Gereformeerde Kerk. Ie Paaschdag v.m. 10 uur, Ds. Joh. C. Brus saard. Na den dienst zang door het Ker kelijk kleinkcor o. 1. v. den heer K. Jansen. N.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. 2e Paaschdag v.m. 10 uur, Ds. Waannig, te Zandvoort, Nederl. Protestantenbond, Afdeeling Bloemendaal. Zondag 1 April, le Paaschdag, 10.30 uur, Ds. G. Westmijse, Rotterdam. Onderwerp: „Zij dacht, dat het de tuinman was." Job. 20 15. Overveen. Eerste Paaschdag. Van. 10 uur Ds. A. K. Straatsma, Predikant te Den Haag, Collecte voor het Avondmaalzilyer, Ned. Herv. Gem. Santpoort. Goede Vrijdag, 30 Maart 1934. V.m. 10 uur prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Bevestiging van nieuwe leden; ook van twee uit LJmuiden-Oost, die door Dr. H. Faber zullen worden toegesproken. Medewerking van het gecombineerde Zang koor der Vrijzinnig Hervormden uit IJmui- den-Oost en Santpoort onder leiding van mevr. Duvergé-Braster. Solozang van He- lene Marschall, Bloemendaal. Collecte voor de V. P. R. O. N.m. 5 uur Avondmaalsbediening. Ned. Hervormde Gemeente Santpoort. Zondag 1 April, v.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Medewerking van het zangkoor. Collecte voor de Verg. tot Steun. Paasch II geen dienst. i Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. Zondag 1 April, v.m. 10 uur, Ds. J. S. van Apeldoorn, Leiden. N.m. 5 uur Ds. A. A. Wildschut, IJmuiden-Oost. Religieuze Kring, Aerdenhout. Zondag 1 April, 10.30 uur, Prof. R. Casimir, den Haag. Rem. Geref. Gemeente, Haarlem. Vrijdag 30 Maart, ds av. half 8, Dr. A. H. Haentjens. (Avondmaalhediening). Zondag 1 April, v.m. half 11 Dr. A. H. Haen tjens. Donderdag 5 April, 's avonds half acht, Paasch spel, uit te voeren door de leidsters en kin deren v. d. Zondagsschool. Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem. Zondag 1 April, v.m. 10% uur, Ds. J, M. Leendertz. Maandag 2 April, 10% uur, Ds. J. G. Frerichs. Vrijdag 30 Maart, 10% uur, Kinderkerk. 's Avonds 7% uur Ds. J. G. Frerichs. 1. Hoe meer men er aan trekt, hoe korten het wordt t 2. Wie kan op het omgekeerde van haar naam zitten van Roodborstje. 3. Het hangt aan een stokje En draagt een rood rokje Het smaakt groot en klein Wat zou het toch zijn? 4. Mijn zusje en ik vormen samen een specerij. van Doornroosje. Hoe vinden jullie dit kruiswoordraadsel? Het is niet zoo moeilijk. En wat zegt de kleine teekenaar van zijn teekening Ik hoop de volgende wee.k weer eens iets van hem te hooren

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4