11 Anthraciet besteilen GAZELLE f 43.- RALEIGH f 79.60 HENSEN B. A. CASSEE EN ZONEN OPKLAPBEDDEN RIA - WATER De Huisvlijt lidderslr. 18"Haarlem, lel. 13310 NAAIMACHINES. ZUIVERE ANTHRACIET, afmeting 20/30 en 30/50 f 1.55 per H.L. franco bergplaats. Levering deze maand vanaf wagon of schip. Bij afname van minder dan 5 H.L. 15 ct. per H.L. Itooger. n v. Steenkolenhandel v.h. J. H. KRUL ir. STATIONSTERREIN OVERVEEN TELEFOON 23517-14106. LUSTER HEEREN colberts in Zwart Blauw Grijs VAKKLEEDINSHIJMSAZIJN Paarlaarsteeg 1 Telef. 12842 I. 8,8.1.8181818 k Schoorsteenvegers NEDERLANDSCHE MU. - Opgericht 1887 RIJWIELEN en hooger. RIJWIELEN en hooger. GEBR. BEEKMAN Alléénschagchelstr. 44-46 AGENDA. B met een voor afschrijving aangewend: mooi winstsaldo werd bij acclamatie goedgekeurd Door commissarissen werd mede namens aan deelhouders hulde en dank gebracht aan den directeur J. C. Mol, die na afloop een hoogst belangrijke demonstratie gaf van de met zijne uitvindingen op geluidsfilmgebied bereikte zeer belangrijke resultaten. WAAROM ZENDEN WIJ ONZE KINDEREN NAAR DE MONTESSORISCHOOL. Lezing van Mej. W. Roodhuizen, leidster aan de Wilhelmina-Catharinaschool te Amsterdam, in de Mont.-School aan den Vijverweg. Houdt U ons van avond eens gezellig hezig juffrouw Roodhuizen!", zei glunder uitnoodi- gend de voorzitter, toen de talrijke belang stellenden hadden plaats genomen. De leidster aan de Wilhelmina-Catharinaschool te Amster dam beloofde haar best te doen. Eiken dag houdt ze een schare kleine menschen gezellig bezig, dezen avond hield zij het ons ouderen. Waarom is Montessori-onderwijs voor onze kinderen eigenlijk noodig?, ving zij aan. Wij ouderen zijn er toch ook gekomen; ons land telt toch zooveel knappe menschen en die heb ben nooit Mont.-onderwijs gehad. Die vaak her haalde vraag wil spreekster dezen avond be antwoorden. Als onderwijzeres, die 20 jaar gewoon onderwijs gegeven heeft en nu ruim zeven jaar het Montessori-onderwijs leidt, kreeg zij de ervaring, dat een zekere groep ouders haar kinderen naar de M. S. zendt, omdat die ouders zeiven, naar hun voorgeven, de herinne ring bewaren aan een eigen ellendigen school tijd met onophoudelijke straffen, „zitten blij ven",, enz. en nu hun kinderen voor een derge lijk lot willen behoeden. Zij moet er onmiddel lijk bijvoegen, dat er ook anderen zijn, die ge tuigen een gelukkigen schooltijd genoten te hebben, en spreekster zelf. hoewel niet blind voor de schaduwzijden van dit lager, onderwijs, "za1 het hooit over haar tippen krijgen ti> zeg gen, dat het gewoon onderwijs zoo ellendig is. Een andere groep ouders zegt, als het moge lijk is, dat mijn kind spelenderwijs zijn vol doende hoeveelheid onderwija krijgt, waarom zou ik hem dan niet naar de M. S. zenden? Weer een andere groep vraagt: deugt het M.O. voor mijn kind? Komt hij of zij op zijn 12e jaar klaar voor H.B.S. of Gymnasium Het antwoord moet hier op luiden; geen enkel on derwijs systeem kan U garandeeren dat Uw kind in 6 jaar daarvoor klaar is, of dat het groot aantal capaciteiten, dat daar, voor geeischt wordt, hij hem toereikend is. Een kind is geen snijboonenmolen, waar men de kennis als snij- boonen insteekt. Een vierde categorie ouders ziet, en terecht, in, dat de M.S. de aangewe zene voor haar kinderen is. Dat zijn ouders, die inzien dat wij in een ontzaggelijk bewogen tijd leven, waarin de wereld allerhevigst aan het veranderen is. Wjj zijn in een overgangs periode; een oude beschaving is bezig te ver dwijnen, een nieuwe wordt geboren met nieuwe idealen. De tijd van de Germanen met hun ideaal, het verkrijgen van schedels van ver slagen vijanden als drinkbeker in het Wal halla, maakte plaats voor die der middel eeuwen, waar schoonheid, vereering van God en van de vrouw idealen waren, die de opvoe ding der jeugd tot vorming van schildknapen der ridders stempelde. Een groote stap verder brengt ons in het tijdvak, waarin ontwikke ling van het denkvermogen op den voorgrond begint te treden, met groote conflicten in de gevoelswereld- en het geloof. Gaandeweg be reikt het denkvermogen een hoogen bloei. En thans weten vele menschen een heele boet. maar wat weten zij grondig? De tijd die wij beleven is te knap geworden en het gaat met ons als de bewoners van het land, door Ringley in zijn mooi symbolisch hoek „De Waterkindertjes" beschreven, die uit enkel koppen bestaan waar steeds wetenschap in gegoten wordt, die er dadelijk met stralen weer Uitloopt. Wij klagen steen en been over het onderwijs; een kind weet op school een heele boel, de onderwijzer dito zoolang hij moet les geven, een beschaafd mensch weet heelemaal niets van al die schoolsche geleerdheid. Bij het na jagen van dit ideaal: veel weten, worden de kinderen van onzen tijd elk jaar dommer, kan het hun niet meer schelen, wat zij moeten op nemen. Zijn zij dctaimer? Neen, Doch zij staan in het tijdperk waarin een nieuwe beschaving bezig is geboren te worden, een tijd met nieuwe, gansch andere idealen, waarin de eeuwige waarheid aan het licht treedt, dat er iets hoo- gers in den mensch is dan zijn denkvermogen de intuïtie! In de stilte is men in harmonie Jnet zich zelf, alle bijkomstigheden des levens vallen dan weg en in dat heel stille, rustige, is men als een rots in zee; dan is men de werke lijke mensch, dan openbaart zich de intuïtie. Nieuwe geslachten zullen gaan leven van uit hun intuïtie, van uit hun zelf. Daarvoor is vrijheid noodig om zich te ontwikkelen als de bloem, die zich ontplooit. Waarom is vrijheid zoo noodig, zoo geweldig noodzakelijk? Omdat intuïtie zoo schuchter is, zoo geweldig teer. Bij den weg, waar het kind bezig is zijn wereld te verkennen, storen grootmoeders en anderen, hun eigen wil op dringende, de concentratie, scheppen zij de conflicten met de intuïtie. Dan ontstaat de afweerhouding bij het kind, kort zichtig weg „brutaliteit" geheeten, dan trekt het zich terug. In die komende beschaving, waar intuïtie ideaal wordt zullen andere eischen aan den jongen mensch gesteld wor den. Er zal hem niet naar diploma's gevraagd worden, maar de vraag gesteld worden: Wat ben je?, welke eigenschappen heb je? Kun je zelf een probleem oplossen? Dat aankweeken van concentratie en eveneens van de liefde voor werken is de voornaamste taak der M.S, Kan een kind zich hij zijn werk concentreeren op de gewone school? Neen immers, ieder uur luidt de bel voor een nieuw te behandelen on derwerp, dag in dag uit. Stelt U voor, dat U zoo moest werken! O! gij verloordet uw ple zier en verstoord zoudt ge uitroepen: Neen, als ik zóó telkens gestoord wordt, kan ik niet werken. Is het niet treurig dat een kind, dat liefde voor werken heeft, geen tijd krijgt daar aan te voldoen? ""Sik'"mensch heeft zijn eigen tempo van wer ken, het kind een langzamer dan een volwas sene. Een eigen tempo kan in het gewone onderwijs niet gevolgd worden, omd-at daar het leerplan in één jaar moet worden doorgewerkt. En nu de M.S.; hoe is het daar dan wel? U weet, de kinderen hebben hun eigen tempo en ook dat zij te zijner tijd goed klaar moe ten voor de maatschappij. Wanneer U nu inziet, dat de eischen in den komenden tijd anders zijn, kunt U niet anders doen dan de kinderen naar de M.S. zenden: Concentratie is er daar gewel dig en alle mogelijke geluiden zijn niet in staat dé kinderen te hinderen. Wij ouderen hebben ons niet leeren concentreeren; M.S. kinderen hebben dit wel. En hij die concentratie ontstaat groote liefde voor werken en daar deze niet om de driekwartier wordt afgebroken, gaat het kind met zijn werk door zoolang het nog toont er pleizier in te hebben. Spreekster licht de resultaten van deze vrijheidmet eenige -tprrierkeTijké vöïjïDeeiaeïi ""fee" "K'Jlïé.i-tUtStj: beste onderwijzers voor kinderen, daarom en niet economie brengt Dr. Montessori steeds drie leerjaren bij elkaar. Met het onvolprezen Montessori-materiaal ontdekken de kinderen zelf de grondbeginselen van rekenen, bloemfa- milies, aardrijkskunde, lezen, schrijven, enz. enz. bouwen hierop voort, als een ontluikende knop, een bloemblaadje dat opengaat. En met welke nooit vermoede uitkomsten! Een acht jarige jongen, dol op aardrijksknude, vraagt de juffrouw hem de aardijkskunde van ons land te overhooren, omdat hij „heel Nederland kent", en nu graag aan Europa zou willenn beginnen. Drie weken, na dit verzoek, voelt de juffrouw hem op een onverwacht oogenblik aan den tand; van de 50 vragen naar groote en kleine plaatsen, en naar rivieren en kanalen, beant woordt hij er 49 goed. Dat noem ik Nederland kennen, zegt juffrouw Roodhuizen. Dat zelfde baasje wist haar ook binnen drie minuten te vertellen, hoe laat de trein naar Sneek ging, toen zij daarheen moest; hij had eenvoudig een spoorgids nagekeken. Wie uwer doet hem dat in dien korten tijd na? vraagt spreekster. Als hij na een paar weken, zijn zwakke zijde: rekenen, aangesterkt heeft, mag hij, aan Europa beginnen". De juffrouw wil daarvoor een index maken; de kleine man is haar vóór geweest, heeft zich zelf geholpen. Ziet U, dat is waar het om gaat! Hij heeft zijn problemen zelf opgelost. Zulken komen er wel in den ko menden tijd! Het bestek van een courant laat niet toe, de vele andere, voorbeelden op te ne men, die Juffr. Roodhuizen uit haar praktijk ten beste gaf; evenmin kunnen wij de gedachte wisseling weergeven die aan het slot der voor dracht volgde. Slechts dit willen wij er uit aan stippen: Hebben de M. S.-kinderen wel de hoe veelheid parate kennis om op de H.B.S. en der gelijke inrichtingen te komen? Antw.: Ja, meer dan dat; doch daar de gewone school en de M. S. niet parallel loopen, make men zich niet onnoodig ongerust: desnoods wende men zich bij twijfel, tot de leidster; men kan dan gerust gesteld naar huis gaan. Laat Uw kind bij een ander examineeren; een ander ergert, zich aan de vrijmoedigheid van het Montessori-kind. Een andere vraag: Wanneer de kinderen het zoo prettig hebben op school en ze komen later in de maatschappij, zullen ze dan opgewassen zijn tegen den levensstrijd; zullen zij wilskrach tig zijn? Ja, want op de M.S. worden de kinde ren gewend zich te beheerschen, elkander te helpen, waardeering te hebben voor de pogingen van anderen en, dit is een voornaam punt hun wil wordt er niet voortdurend gebroken. Hoeveel slappe menschen loopen er niet rond met een gebroken wil? Vraag: Is de M. S. ook geschikt voor achterlijke kinderen? Antw.: On getwijfeld-, want die kinderen worden daar dan anders behandeld dan de normale, en inderdaad is elk kind geschikt voor het Mont. onderwijs. Vraag: Hoe gaat het met de aanpassing der kinderen aan het onderwijs op een H.B.S.? Antw.De overgang naar het gewoon onderwijs is in het begin buitengewoon moeilijk; het le rapport is dan ook slecht, doch het laatste uit nemend. Worden problemen behandeld, die nog niet ter sprake zijn gekomen, dan zijn de M.- kinderen de anderen steeds verre vooruit. In derdaad, het valt niet te ontkennen, besluit juf frouw Roodhuizen haar voordracht, dat het Lager enderwijs dood is tegenover het Montes sori-onderwijs. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING AFDEELING HAARLEM EN O. Bovenstaande vereeniging had voor hare le den weder een excursie uitgeschreven in den nacht voor Hemelvaartsdag, teneinde vogelge luiden waar te nemen. Uit de groote deelname aan dezen tocht in het afgelcopen jaar was wel gebleken aat een dergelijke excursie in den smaak valt en dat de leden gaarne hun nacht rust offeren om in de stilte van den nacht de vele vogelgeluiden te beluisteren. En inderdaad, de deelname was ook nu weer groot. Onder leiding van den heer L. H. van 't Sant vertrokken 46 deelnemers om half twaalf van Aerdenhout naar de duinen van de Amsterdamsehe Waterleiding. Reeds op weg daarheen bleef het gezelschap vele malen geboeid staan luisteren naar den prachtigen zang der nachtegalen. Het weer was uitstekend, een heldere ster renhemel strekte zich hoven het duinlandschap uit. Nog lang lieten nachtegalen zich hooren, af en toe de boomleeuwerik. Ook het ononderbro ken geluid van den sprinkhaanrietzanger trok de aandacht. Bij het aanbreken van den morgen kwam een dichte nevel opzetten, die, hangende tus- schen de duinen, aan het landschap een won derlijk, phantastisch aspect gaf. Meerdere vo gelgeluiden kwamen nu los, van roodborstje, fitis, wielewaal, wulp, scholekster, grasmusch e.a. Omstreeks half zes was men weer bij den ingang der A. W. duinen aangeland. De nevel was opgetrokken, en met heldere zonneschiln ondernamen -de deelnemers aan deze mede door de deskundige en prettige leiding zoo geslaagde excursie, den terugtocht naar Haar lem. SUCCES DER BLOEMENDAALSCHE PADVINDERS. Bij de j.l. Hemelvaartsdag gehouden dis trictswedstrijden der Padvinders op een land goed te Noordwijk, waaraan, naast de Bloe- mendaalsche Padvinders,, ook die van Haarlem, Alkmaar en IJipuiden,vdeelnamen. is de Bloe ding van Kees Kneppers No. 1 geworden. Woensdag vertrokken, bivakkeerden zij den nacht in het tentenkamp, waarna zij den vol genden dag hun mededingers bekampten in spoorzoek, seinen, eerste hulp hij ongelukken, koken, pionierswerk, het maken van terrein schetsen, schatten van gewichten, hoogten, af standen, kortom in al die oefeningen, die het opmerkingsvermogen scherpen en de kampeer- vaardigheid ontwikkelen. Om c.a. 6 uur waren de wedstrijden ge ëindigd: Bloemendaal's „Spechten" hadden ge zegevierd en keerden dienzelfden avond naar hun woning terug. De „Spechten", als elke pa trouille, zes jongelui sterk, die niet ouder dan 17 jaar mogen zijn, vormt een onderdeel van den, in 1920 opgerichten troep „De Zwarte Pijl", waarvan onze plaatsgenoot de heer M. P. Bleij, eigenaar van het van ouds bekende sigarenmagazijn „Havana House" aan de Korte Kleverlaan 14, vanaf de oprichting deel uit maakt en sinds jaar en dag mede de leiding voert. „De Zwarte Pijl" heeft zijn eigen troep huis, waarvoor de heer P. Dorhout Mees wel willend een plaats beschikbaar stelde op zijn landgoed te Vogelenzang, ingang voor Pad vinders Waterleiding Leyduin. Dank zij hun behaalde overwinning worden de „Spechten" nu afgevaardigd naar Ommen, om daar deel te nemen aan de bekende Pinksterwedstrijden, waarin de beste patrouilles van het geheele land elkaar ontmoeten. In die driedaagsche wedstrijd, die vrij zwaar is, worden dan. divers» proeven afgelegd, waar voor de eischen aan merkelijk hooger gesteld worden, dan voor die der genoemde districtswedstrijden. Zullen de „Spechten" ook hier als overwin naars terugkeeren, en in dat opzicht de traditie van vroegere Bloemendaalsche makkers voort zetten? Good luck, Boys! FEESTAVOND VAN DE SCHOOL VAN DEN HEER TINHOLDS. Wij hebben j.l. Zaterdag aan onze verzame ling feestprogramma's die wij als verslaggevers hebben aangelegd, er eentje toegevoegd, dat wij niet gaarne zouden missen. Het is geen wezenloos produkt van een of anderen onbe kenden letterzetter, neen het leeft, het tintelt van oen persoonlijke oorspronkelijkheid, van een vreugdegevend scheppen. Het draagt in den bovenhoek het wapen der graven van Prikken- berg tot Elzenstein. Aan het hoofd slingeren zich de woorden: „Programma Feestavond O. L. S. C. Bloemendaal, Gymnastiekzaal Ge- nestetweg, Zaterdag 12 Mei, 8 uur", rond een perspectivische schets van het vriendelijk schoolgebouw, met zijn geestige dakapelletjes, zijn kittigen topgevel en levendig metselwerk. (Moge het nog lang genade vinden, dit beschei- ZIJLSTRAAT 83 TELEFOON 11307. MEUBEL EN TAPIJTHANDEL. SPECIALE AANBIEDING REEDS VANAF f 17.75 een PRIMA KLAPBED met OMBOUW. Tevens voorhanden een groote voorraad LIGSTOELEN met zonechte loopers. den huis, in de oogen onzer besturende Vade ren!) Daaronder toont de linkerzijde het beeld van de lieftallige koningsdochter, prinses Irene, de prinselijke kroon op de blonde lokken, in gesprek met den president van de Kabouter-re- publiek, een oolijk heer met ongeproportibneerd langen, witten haard, hoogen puntmuts en toot- schoenen. De rechterkant van het program onthult de vermakelijkheden, die den bezoekers wachten Het gymn.lokaal is in een feestzaal herscha pen. Aan de wanden hangen groote imitatie- smyrna karpetten; bloemen en planten zijn in de hoeken en op tafeltjes gerangschikt; kwieke opvouwbare stoeltjes, in rijen voor de bezoe kers neergezet. Leuke stoeltjes zijn het, spik splinternieuw, en geleverd door de Mij. Thirrij, Bispinklaan 20, Bioemendaal. En aan het eind is een tconeel opgericht, ruim genoeg om er een zaal van het koninklijk paleis of een elfenboseh op over te planten. Acht uur. Een daverende paukenslag boet het gezoem in de zaal verstommen. De heer K. Tinholt neemt het woord, om ouders, kinderen en oud-leerlingen hartelijk welkom te heeten. Dat de zaal schier te klein is, om allen plaats te geven, verhaast hem niet, gezien de ervaring van vorige feestavonden. Voor die groote be langstelling is hij dankbaar. Een dergelijke samen-feest-vieren van ouders en kinderen acljrt hij uit een paedagogisch oogpunt van groote waarde. Ook brengt hij dank aan al de leden van het personeel voor de enorme moeite, die zij zich gegeven hebben, dezen avond voor te bereiden. De leiding daarbij, was als steeds bij den heer S. Metz, die zijn sporen op dit gebied verdiend heeft. Niet minder dankt hij de Ouder-commissie. Hij acht het succes van den avond hij voorbaat verzekerd. Daar de heer Warmink voor de laatste maal in dit midden is, maakt hij gaarne van de gelegenheid ge bruik dezen nog eens in het bijzonder te dan ken. Tenslotte verheugt het hem er op te kun nen wijzen, dat het „Lied van de Jeugd", dat de kinderen aanstonds zullen doen hooren, nog nergens in ons land gezongen is. Het is ge schreven en betoonzet door Lieve Durossel, die het hem (den heer Tinholt) als pri meur gegevi u had. Na den aanwezigen een prettig feest gewenseht te hebben, geeft hij het woord aan de jonge uitvoerders van dezen avond. Het doek splijt en wij -zien de leerlingen der beide hoogste klassen op het tooneel geschaard. Ze heffen het oude Wilhelmus aan, dat door de aanwezigen in de zaal staande wordt aange hoord. Een reeks liederen volgt en bewijst dat het zingen op school met liefde beoefend- wordt én bij goede leiding, berust. Het koor, dat de .in- Reparatie van ieder merk met 1 jaar garantie. JAN GEYLV0ET Junior. HAARLEM. Tel. 13538, Doelstraat 37. Opgericht 1902 IJipuiaen,^aeemamen. is de Bioe- en bij goede leiding, berus [t^'.Ahaisfriitr1 ^u£Leir*"ffaWPófite "réi-- *iertnng vofnii van'de pièéè 'de rioAJKamri -tan dit feest, wordt gevoelvol gezongen. Die hoofd schotel is de opvoering van het aardige kinder- tooneelspel van J. Buma: „De vroolijke schoen maker". In het eerste bedrijf zien we een vroo- lijk mannetje, met een parmantig grauw baardje en ouderwetschen bril op den neus, lustig aan het schoenflikken, terwijl twee ge zellen hem daarbij helpen. Het zijn schoen maker Prik met zijn zoons Felix en Karei. Het gaat daar lustig toe in de schoenlapperijden heelen lieven dag wordt er gezongen hoven het klopperdeklop van de hamertjes uit en als het trio het schoenmakerslied inzet: „Het schoen makersleventje is niet zoo kwaad", volgt het eene lied na het andere, en dan zingt vader Prik van den vroolijken vakgenoot, die zoo lustig- was en toch geen hemd aan het lijf had en den afgezant van den koning moest teleur stellen. Ook bij haas Prik verschijnt een heraut van den koning; hij is op zoek naar een schoen maker, die in staat is een paar laarzen, te maken, dat zijn koninklijke gebieder van ondra gelijke pijnen aan de voeten, verlossen kan. Als belooning looft de koning, de hand van zijn eenige dochter, kroonprinses Irene uit, en bij niet slagen, een troostprijs: levenslange gevan- genisschap. Peüx en Karei besluiten het waag stuk te ondernemen en vader Prik en moeder Trien geven er hun zegen toe. De slimme ka- houterkoning is n.l. even aan komen wippen en die heeft, heel handig, Wortelman en Kruiden man, een paar beroemde kabouters ter hunne beschikking gesteld. De voorwaarde was daarbij dat de jonge Prikken den koning zullen vragen, het oude kabouter- en elfenbosch niet om te laten hakken, zooals hij van plan is. In het tweede bedrijf zien wij achtereenvol gens de jonge „trekkers" in het kabouter bosch verschijnen, waar een boschfee, de liefe lijke Rozalinde, als 'n arm vrouwtje vermomd, hun goede hart op de proef stelt. Karei ffrengt het er niet goed af; Felix uitmuntend. Daarom vertrouwt zij hem het tooverkruid toe, waar mede de koningslaarzen de pijn op de vlucht zullen jagen. In de pauze, die nu volgde, sprak de heer C. C. Storckmeijer, die als voorzitter van de ouder commissie en daarin bijgestaan door den heer C. Schulz als secretaris, mede de ziel is van deze schoolfeestjes, eenige vriendelijke woorden tot de aanwezigen en dankte daarbij den schei denden onderwijzer, den heer Warnink, die eer lang zijn bestemming in Nijkerk gaat volgen, voor het vele goede werk bij de schoolfeestjes gedaan. En bij die toespraak ontdekken wij dat de heer Warmink de teekenaar is van het pro gramma, dat wij hierboven bespraken; ook, dat hij de%decors geschilderd heeft en dat timme ren zijn lust en zijn leven is. Als aandenken wilde hij hem, namens de oudercommissie een Warme Bron: 30.1 'C N TUUR KIK B li (IN. W A Tr. FT Diepte380 Meter Dorpsstraat 50-54 Bloemendaal. U koopt beslist vakkundig in een speciaalzaak. Voor Verpjeegsters-, Nurse- en Dicnstbodenklee- ding, Heeren- en Dames- Dr. jassen en alle soorten Vakkle^ding is Uw adres: HAARLEM TÉL. 14461 Meermalen bekroond- foto aanbieden, waarop hij zich steeds te mid den van deze schare jongelui zal terugvinden. Een fotograaf hielp daarop dit plan mogelijk maken. De gastvrouwen tracteerden de jeugd op versnaperingen, de heeren deden een „trekje", de kapper schminkte met kunstvaar dige hand de actrices en acteurs, die hierna moesten optreden en weldra was het in de gan gen een bonte warreling van vorstelijke perso nages, elfen en kabouters. Het derde bedrijf brengt hen allen weer op hun plaats en wel in een zaal van het koninklijk paleis, waar de vorstelijke familie met groot gevolg in spanning afwacht of Karei er in sla gen zal de koning van zijn pijnen te bevrijden. Hij faalt, wordt weggevoerd naar de gevange nis en Felix treedt op, die tot aller onuitspre kelijke blijdschap den koning een paar laarzen aantrekt, dat hem als hij tooverslag van zijn kwelduiveltjes verlost en in een stadio jubilo brengt. Het heele hof, de koning en de konin gin aan het hoofd, gevolgd door Felix met zijn pas verworven bruid, voert nu een statigen dans uit. Z. M. verkeert in een stemming om alles toe te staan, dus krijgt Karei op verzoek van zijn broer, de vrijheid terug en wordt aan de elfen en kabouters voor altijd het onbetwist baar bezit van hun bosch verzekerd. In het laatste bedrijf zit vader Prik eenzaam op zijn ouden driepikkel te werken; het zingen wil niet meer lukken sinds de jongens weg zijn; ook Trien is diep ter neergeslagen, nu el- maar geen bericht van hen komt. Maar, als elk goed sprookje krijgt ook dit van „de vroolijke schoenmaker" zijn blij eindigend slot. Felix komt terug met zijn jong vrouwtje Irene; zijn broer wordt hofschoenmaker en het echtpaar Prik krijgt een mooi huisje nabij de stad. De vertooning liep vlot van stapel; de spe lers waren rolvast, goed op toon en hebben hun kortere of langere partij, zonder haperen en overtuigend weergegeven, vooral de twee hoofdfiguren, het schoenmakertje en de koning hebben him dankbare rol kranig vertolkt. De Luxor Sound Theater. Harten in Strijd. (Storm at daybreak.) Rembrandt Theater. Persoonlijk optreden van Trude „De Jantjes". Berliner. Palace. Ich kenn' dich nicht und liebe dich. Willy Forst, Magda Schneider. 21 Mei (2e Pinksterdag) 2 en 8 uur: Reinhardt Ensemble: Maria Stuart.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 2