J SPORT PREDIKBEURTEN Het doe! der industrie. Kraantjelek. Inventarisatie van den geheelen Land- en Tuinbouw. 1 v' ■V'V N. E. G. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Overname toegestaan, mits met bronvermel ding. De Nieuw-Economische Groep, waarvan deze artikelen-reeks uitgaat, is een zelfstandige Ne- derlandsche afdeeling der Gemeenschaps- crediet-beweging, gebaseerd op de denkbeelden en plannen van G. H. Douglas. Haar doel is belangstelling te kweeken voor sociaal-econo mische problemen, aan te toonen, welke fouten in het bestaande stelsel de behoorlijke distri butie van goederen en diensten onmogelijk maken en te streven naar Economisch Herstel. Allen, die waarde hechten aan het behoud hunner burgerlijke vrijheid en de verwerving hunner economische zekerheid, kunnen de N. E. G. steunen door toe te treden als lid of als donateur. Het secretariaat is gevestigd Prins Hendrik kade 20, Amsterdam, aan welk adres herdruk ken van reeds verschenen artikelen gratis ver krijgbaar zijn. Het mechanisme van financieele credieten. De „Credieten", door de banken verstrekt, vertegenwoordigen den stroom van de gepro duceerde goederen. De gelden, die van de con sumenten via den tusschenhandel naar de ban ken terugvloeien, vertegenwoordigen den stroom van de door consumenten gekochte goederen. De banken zijn er steeds op uit snelle te rugbetaling te verkrijgen. Als we dus moeten aannemen, dat de ver strekte credieten (resp. leeningen) de voort brenging en de terugbetaling dier credieten het verbruik uitdrukken, dan volgt daaruit, dat, wanneer crediet even snel terugvloeit als het verstrekt wordt, zooals het nu eenmaal is, de goederen ook even snel verbruikt als voort gebracht zouden moeten worden en dat geldt dan met. alléén voor consumptie-goederen, maar óók voor kapitaal-goederen, zooals ge bouwen, wegen, spoorwegen, havens, schepen enz., daar al die dingen door middel van ver strekte credieten ontstaan zijn, Dit laatste is natuurlijk niet het geval en het kèn niet zoo zijn, want kapitaalgoederen gaan jaren lang mee, voordat ze vervangen of afgebroken behoeven te worden. Het ware verloop is, dat dat geld of dat cre- diet, verstrekt voor nog niet voltooide voort brenging (nog in bewerking zijnde of nog te maken goederen) terstond in circulatie komt en besteed wordt voor den aankoop van reeds bestaande goederen, waardoor dat geld weer naar de produceerende lichamen terugvloeit en gebruikt wordt ter aflossing van credie ten. Hoewel deze transacties aan het publiek zekere koopkracht onttrokken wordt, behoeft er niet uit te volgen, dat de een of ander zich aan winstbejag schuldig maakt, maar wel heeft het tengevolge, dat „consumenten cre diet", voor de consumtie van nog in bewerking zijnde goederen bestemd, reeds besteed wordt om bedrijfskosten af te betalen. Deze te vroeg uitgegeven en geïncasseerde koopkracht, zou het publiek echter dringend noodig gehad heb ben voor het koopen van de bedoelde goederen, die nog „in bewerking", „onvoltooid" dus nog niet aan de markt zijn en deze koopkracht be hoorde gereserveerd te worden voor de goede ren, waarvoor zij bestemd was. De continuïteit van den kringloop wordt echter door dat aftapproces steeds moeilijker -en dat in toenemende mate en wel vanwege het door een en ander steeds stijgen der be drijfskosten, dus ook van de prijzen der goe deren, terwijl de loonfactor daartegenover steeds geringer wordt. Mocht iemand er aan twijfelen, of credieten wel even snel terugvloeien als ze verstrekt worden, dan hoeft hij slechts ma te gaan, hoe veel er van zijn laatste weekloon, salaris of dividend, nog over is, om te beseffen hoe spoe dig dat geld uit zijn zakken verdwenen is. Ooi" hier geldt: wat waar is voor den een, is ook waar voor den ander (althans de meeste an deren) en de collectieve loonen, salarissen en dividenden, vloeien onafgebroken terug naar de banken, ter verdelging van bankleeningen. Van banktechnisch standpunt is het ge- wenscht, dat prijzen stijgen in verhouding tot de grootte der verstrekte credieten, anders kunnen de banken het geleende geld niet te rugkrijgen binnen de gestelde termijnen, die steeds zoo kort mogelijk gehouden worden. Er is een tijd geweest, dat de veiligheid def banken afhankelijk was van een snelle terug betaling en wanneer de prijzen niet stegen, d.w.z. wanneer het geld, echt kasgeld, niet snel genoeg in de kassen der banken terug vloeide, zü hun betalingen imoesten staken. Maar dat gevaar bestaat vandaag nauwelijks. In geval van nood, zou de regeering machti ging geven zooveel wettig betaalmiddel te creëeren, als zij zouden vragen. (Hiervan bestaan tamelijk recente voorbeelden). De Volks-welvaart kan evenwel niet ge meten worden naar de welvaart van particu liere bankinstellingen. Die twee dingen loopen niet parallel; en de economische rijkdom van een land behoort niet omgekeerd evenredig te zijn aan de grootte der financieele schulden. De eenige manier, waarop uitstaande cre dieten geannuleerd kunnen worden, zal niet complete stagnatie in de industrie intreden, is door het scheppen van nieuwe en grootere credieten. Grooter, omdat zij de winsten van de vorige leeningen moeten dekken; en, daar het scheppen van crediet een particulier barik-monopolie is, volgt hieruit, dat de ge meenschap zich slechts van één schuldenlast kan ontdoen door een andere en zwaardere last te aanvaarden. En wij zouden willen weten, of ook in het particuliere leven een schuld gedelgd kan worden door een andere schuld, Dat kunstje, schulden met schulden afdoen, zouden waarschijnlijk velen gaarne wUlen leeren. Geld wordt iutusschen slechts geleend, zoo het uitgegeven moet worden, maar, daar het tenslotte terugbetaald behoort te worden, moe ten de leeners het in of voor de productie van iets, dat verkocht kan worden, gebruiken. Hieruit volgt dat, hoe harder de leden der gemeenschap werken en hoe meer zij produ- ceeren, des te dieper komen zü !>i) de banken in de schuld! Wanneer de geldmarkt ruim i«, bloeit de handel. Wanneer echter door de handelingen der bankiers, geld schaarsch wordt, komt er stagnatie en gedeeltelijke ineenstorting. De minder sterke industrieëelen moeten er dan het bijltje bij neerlegen, gaan failliet, of wor den gedwongen hun kapitaal te verminderen (afschrijving op aandeelen enz.) en vinden scins plotseling een koekoeksjong in het nest, want de banken vinden zulke momenten gun stig om veelal bekwame leiders te ontslaan of te doen bijstaan door dwarskijkers van de bank. Wanneer de banken op de hun eigen wille keurige wijze leeningen of credieten gehgel of ten deele weigeren te verstrekken, hebben zij daar gewoonlijk goede redenen voor. Het doel kan zijn prijsverlaging te bewerken en dat kan een toejuichbare reden zijn, wanneer bet maar behoorlijk teweeg gebracht wordt, maar het kan ook de bedoeling zijn en dit is dan een minder voor bewondering in aanmerking ko mende reden voor een appel en een ei waar devolle bezittingen te bemachtigen. Beide din gen gebeuren, wanneer de banken credietver- strekking beperken, het motief moge dan goea of slecht zijn. Gevolgen van Credietverstrek- king. Valsch Geld. De Prij zen. Welken invloed heeft crediet-verstrekking op de prijsvorming? Wij moeten hierbij in de eerste plaats verschil maken tusschen nieuwe credieten en credieten, die alleen maar oude, eerder verstrekte, vervallen en geannuleerde credieten vervangen. Hawtrey in „Currency and Credit" schrijft Nieuwe credieten te onderscheiden van credieten, die eenvoudig verstrekt zijn ter ver vanging van oude, worden gecreëerd om de winsten, belooningen, interest enz. te betalen van hen, die in de productie bijdragen, hetzij door persoonlijke diensten of door het beschik baar stellen van hun eigendommen". Daar nieuwe credieten verstrekt worden vóórdat de productie, die zij moeten finan cieren, begint, moet er een zekere tijd ver- loopen vóór dat het eindproduct in een voor den consument geschikten vorm aan de markt komt. Die tijd kan langer of korter zijn. Vast staat evenwel, dat, terwijl de goederen er nog niet zijn, de distributie van dat crediet onmid dellijk aanvangt en dus ook onmiddellijk om gezet wordt in koopkracht. Deze credieten verhoogen mitsdien de onmiddellijk beschik bare koopkracht ten aanzien van de reeds be schikbare goederen. Het resultaat daarvan is, (dus de vermeerdering van koopkracht zonder gelijktijdige vermeerdering van de hoeveelheid tekoop zijnde goederen), dat de loopende prij zen stijgen, waaruit waardevermindering van de munteenheid ontstaat. Dat is dus inflatie. Zooals de zaken thans staan, boet elk lid der gemeenschap dat geld bezit, een zeker deel van zijn koopkracht in door elk nieuw crediet, dat door de banken gecreëerd wordt. Hij moge dan een onverminderde geldvoorraad hebben, maar hij kan er niet zooveel voor koo pen als vóórdien, of als hij behoorde te kunnen koopen. Valsch geld. De N. E. G. is er niet op bedacht, de waar heid te verdoezelen en van tijd tot tijd moet zij zich. derhalve van voorbeelden bedienen, die in den regel niet bekend gemaakt worden. Valsch e munters gelden als slechte menschen, maar desondanks schijnt 't ons dat, argescneioeïi van zijn legaliteit, een bankcrediet dat uit het niets geschapen wordt, essentieel niet verschilt van „valsch" geld; en het effect van „valsch" geld en een bankcrediet is vrijwel hetzelfde. Sterker nog wanneer „valsch" geld op niet te groote schaal in omloop gebracht kan worden en in circulatie kan blijven, zal het minder schadelijk werken dan bankcredieten. Dat „valsche" geld zal immers altijd voor persoon lijk verbruik uitgegeven worden, de productie van verbruiksgoederen stimuleeren en dus 4? algemeene welvaart verhoogen en wel tot het onverminderde bedrag van het uitgegeven „valsche" geld, zonder nieuwe schulden te cre- eeren. Bankcredieten daarentegen zijn schul den, die met interest terugbetaald moeten worden en worden verstrekt voor productie, waarvan slechts een fractie voor persoonliik gebruik is; en de algemeene welvaart wordt daardoor dan ook slechts met die fractie ver hoogd. In ieder geval staat het vast, dat met „valsch" geld evengoed schulden betaald kun nen worden, wanneer het maar geaccepteerd wordt. Het is immers de algemeene aanvaard baarheid, die de waarde van een betaal- of ruilmiddel bepaalt en niet zijn intrinsieke waarde, hetzij goud of papier en het doet er evenmin toe of het uitgegeven wordt door den Staat, door doorgefourneerde oplichters of de banken. Nieuwe credieten worden gecreëerd ten koste, niet ten bate van de gemeenschap. Eigenlijk is de toestand deze: De Gemeenschap schiet ze voor, niet de banken, maar de ban ken doen aisof z\j het gedaan hebben en omdat de banken de boeken bijhouden, meenen zij het door hen „uitgeleende" crediet als hun eigen dom te kunnen beschouwen! De menschen die de credieten opnemen, ont vangen ze uitsluitend als leeningen en daar leeningen terugbetaald moeten worden, moe ten de leeners, wanneer zij het geleende uitge geven hebben, het bedrag weer ergens op halen om het aan de banken te kunnen terug betalen. Nu bestaat er geen andere manier dat geld te ontvangen, dan in den vorm van prijzen, dus door verkoop van goederen. Maar het verstrek ken van dat „geleende" crediet (dat uit. niets gecreëerd werd) heeft een infliationistischen invloed op de prijzen gehad, waardoor een be drag aan koopkracht, gelijk aan het bedrag der leening aan het publiek ontnomen is ge worden. De goederen, die door middel van zulke cre dieten voortgebracht werden, zijn inderdaad aan de gemeenschap ontnomen of „verhuisd", zij het dan zonder kwade bedoelingen en in on wetendheid want zij heeft geeneriei vergoeding ontvangen voor hetgeen „verhuisd" werd. De daarop volgende verkoop van de „geleende" (of „verhuisde" goederen, in waarde verhoogd door de arbeidsprestatie van den leener en zijn personeel, veroorzaakt dat het bedrag der lee ning, ten tweede male aan de gemeenschap ontnomen wordt, maar dezen keer tenminste in ruil voor de goederen. Elk nieuw crediet zal prijzen dubbel be ïnvloeden. Eén keer, wanneer het verstrekt wordt en den tweeden keer, wanneer de goede ren, die er mee ontstaan zijn, verkocht worden. Het is éénmaal een distributie van inkomsten, maar het schept tevens kosten die in de prijzen, als een aanslag op de industrie, permanent worden en die gedragen worden door een of andere zaak, totdat een bankroet of een gefor ceerde verkoop beneden kostprijs (let op de vele „vliegende winkels") of een kapitaals afschrijving, het tenslotte uit het kostenregis- ter schrappen. Alle kosten hebben ais het ware twee levens. Een ephemerisch leven, als iemands Inkomen en een eeuwig leven, als niemands inkomen. En daar het ephemerische altijd overgaat in het eeuwige, stflgt het prijsniveau voortdurend in verhouding tot het niveau der inkomens en hieruit ontstaan de economische wankelheden, armoede, werkloosheid, die vroeg of laat moe ten leiden tot revolutie en/of oorlog. Men ziet, zooals wjj het stellen, heeft een en ander totaal niets te maken met liberale, democratische of andere politiek, maar uitslui tend met rekenkundige fouten, die slechts ver holpen kunnen worden, door het financieele- en credietstelsel, zonder vooroordeel en zonder de persoonlijke belangen der Haute Finance te ontzien, op een gezonden basis te brengen. VOETBAD. De samenstelling van het elftal, waarmede Bloemencaal naar Almelo vertrok, om daar de kampioen van het Oostelijk district, Heracles, voor de 4e ronde om den K.N.V.B.-heker partij te geven, was van dien aard, dat van te voren reeds vaststond weinig succes te verwachten. Met invallers voor Jonkergouw, Immer, de Bock en Kammeijer, werd in de volgende for matie gespeeld: J. Resting Yfs B. Huisman G. Resting Beijk de Wilde Hartman v. Gelder Leemhuis Röbken v. Leuven Wel was ook Heracles niet volledig, voor twee oudere spelers werd met jonge krachten geëxperimenteerd, maar dit beteekende geens zins een verzwakking voor de Oostelijken. Het was hun voorhoede, die een tempo ont wikkelde, waarmede onze verdediging in de eerste helft finaal overspeeld werd. Speciaal de linksbuiten Hinnen ontwikkelde een snelheid en techniek, waartegenover 't rechtergedeelte onzer defensie machteloos stond. Bovendien bleek de Almelosehe rechtsbinnen Entjes over groote schotvaardigheid te be schikken, zoodat dit niemand verwonderde, dat wij met de rust reeds met 70 achterston den. Onze voorhoede speelde lang niet onver dienstelijk, vooral van Gelder en Leemhuis de den zich in deze linie gelden, en gaven aan onze aanvallen meermalen een snel en gevaar lijk karakter: maar bij de afwerking worden zij gehandicapt, door de groote en zware backs van Heracles, die in htm lengte tegenover onze kleine voorhoedespelers zoo'n groot voordeel hadden, dat do&lman Dekker slechts weinig ge vaarlijk werk te verrichten kreeg. r-. - a- vo W\»v BBIXI. "-OV V de Almeloërs waren toen minder snel, en onze middenlinie en backs, met spil Beijk aan het hoofd, boden veel grooter tegenstand. Toch is het aan slecht schieten der zwart-witten te danken, dat zij het aantal doelpunten slechts tot negen op wisten te voeren. Nadat de scheidsrechter een „geheide" pe nalty over het hoofd had gezien (van Gelder werd, toen hij alleen voor den keeper stond, door dezen met beide handen om de voeten vast gegrepen) gelukte het uit een algeineenen en goed opgezetten aanval de eer te redden door Hartman, die een afgemeten voorzet van Van Leuven onhoudbaar langs Dekker schoot. Allen spelers komt een pluim toe, voor het prettig aandoend enthousiasme, waarmede zij tot het eindsignaal gestreden hebben. Zij heb ben getracht, het beste er van te maken. Heracles heeft geen grootschen indruk op ons gemaakt. Indien wij volledig verschenen waren, zouden wij zeker niet kansloos geweest zijn. Nu werd een zeer onvolledig Bioemendaal- elftal een makkelijke prooi voor de Oostelijke kampioenen, die overigens, als goede en spor tieve gastheeren veel, heel wat te leeren hebben, want de wijze, waarop Bloemendaal in Almelo ontvangen werd deed allerminst sympa thiek aan, een behandeling, welke van een overwinning als Heracles, die, meenden we te mogen veronderstellen, de égards van een gastheer tegenover een gast te weten, niet aan genaam was. Zaterdagavond half zeven speelt Bloemen daal in Velsen tegen Rinheim de halve eind strijd om het kampioenschap van Haarlem. Bloemendaal heeft de titel te verdedigen, en zal naar wij vertrouwen, dit energiek doen. Vermoedelijk is het elftal als volgt samen gesteld: de Haas Jonkergouw Immer Röbken Beijk de Wilde de Bock van Gelder Leemhuis Rammeijer Van Leuven We herinneren er aan, dat onze lecien, op vertoon van het diploma 1933/34 vrijen toegang tot het terrein hebben. Laten veel Bloemendaal-supporters zich op maken hun favorieten te vergezellen. Aanmoe digingen zijn veelal groote moreele steun De nederlaag welke het Nederlandsch-elftal tegen de Franschen op Hemelvaartsdag leed, is in zooverre te betreuren, dat wij vóór onze reis naar Italië beter ongeslagen hadden kun nen blijven. Overigens behoeft de Fransche overwinning niet te veel waarde toegekend te worden. Im mers, Ons Nationale elftal was zwaar gehandi capt door de afwezigheid van den spil Ande- riessen en den liuksbuiten Mijnders, die beiden zeer onvoldoende vervangen werden. Vooral de opstelling van Mol als linksbuiten was zoo'n groote mislukking, dat wij ons ver wonderd afgevraagd hebben hoe de Technische Commissie zoo'n besluit kon nemen. Verder speelde doelman Reizer een ongeluk- kigen wedstrijd en was debet aan drie der vijf doelpunten. Gelukkig is het keepers-vraagstuk opgelost, nu Dr. v. d. Meulen (te recht of ten onrechte) gezwicht is voor den op hem uitgeoefencen aandrang, en alsnog besloten heeft, zich voor de Italiaansche toer beschikbaar te stellen. Door deze geste is ons elftal belangrijk ster ker geworden, vooral moreel en onze kansen zijn niet onbelangrijk gestegen. Met intense belangstelling ziet heel Neder land de verrichtingen van de Oranje-jongens op 26 Mei te Milaan tegemoet. De zandlawine gestuit Het huis weer vrij Een klimpaid aangelegd. Het uitzicht van den Blinkerd. Toen Karei de Groote in 798 de Saksen aan de Elbe een onherstelbare nederlaag had toegebracht en in 803 heel Saksen met zijn Frankenrijk had vereenigd was hun moed niet geknakt. Toen ze daarop met de Denen aan een opstand tegen den grooten Keizer dachten, wtsrden ze gewoon met eenige duizenden van de Elbe weggehaald en over het Frankenrijk verdeeld. Ons land kreeg daar ook zijn portie van en zoo werden ze gezet op Scaldis, het tegenwoordige Schouwen in Zeeland, waar ze door breede, diepe zeestroomen van alle anderen waren afgesloten en konden beginnen om van de woestenij een bewoonbaar plekje te maken. Daar ontstonden steden, dorpen en ka- steelen. Een daarvan, het best bekend in onze ge schiedenis is Ha ernst ede. Op het kasteel woonde Boo Witte van Haamstede, Grave Florens natuur lijke zoon. Het was in 1304 dat de Vlamingen trachtten Holland en Zeeland te veroveren en den nieuwen Graaf, Jan n van Avennes uit deze gewesten te verdrijven. Dat lukte o.a. met de hulp van Jan van Renesse. Jonker Willem van Henegouwen lag zoo goed als ingesloten te Zierikzee. Dordrecht, door den dapperen Ridder Nlcolaas van Pretten verdedigd, dacht aan geen overgave. De Haarlem mers evenwel, alles rondom zich onderworpen ziende, begonnen van onderhandelen te praten toen plotseling de vrijheidszin weer wakker werd en tot verzet noopte. Witte van Haemstede, in 1304 te Zierikzee tot Ridder geslagen, bleef Jonker Wil lem trouw en gaf als echte telg van Holland den moed niet op. In Zierikzee was men ongerust over Holand en nu besloot Witte poolshoogte te nemen. Met één enkel scheepje en maai' heel weinig volk, voer de Hollandsche krijgsman buitenom naar Zanavoort. Daar hoorde hij, hoe Haarlem op het punt was zich over te geven. Verontwaar digd zei Witte: „Hoe! zou men dus zijn erf opgeven zonder slag of stoot? Dat zou een schande zijn voor land en bewoner-s bedde als ik wat invloed heb, dan zal die blaam worden geweerd. Toen men wist, wie hij was, toen riep alles: te wapen bü de oude banier! Graaf Floris toch, zijn vader, was de vader van het volk geweest, die Hollands dorpers tot poorters, en die poorters tot welva rende mannen had gemaakt. Daarop trok Witte met de Zandvoorters door het duin naar den Blinkert, den hoogsten top van Haarlems omge ving, Het was op een vroegen Mei-Zondagmorgen, dat de Hollandsche banier, de roode leeuw op luiddeH''uHst de klokken van de Sint Gangoilfs- kerk (toen vèr buiten de stad, nü Botermarkt). Met verwondering zag de menigte die ter kerke trokken, den Hollandschen Standaard wapperen. Al gauw was de tijding van Witte's komst door gedrongen tot de spaarnestad, en ofschoon het Zondag was, stroomden de Haarlemmers bij me nigten de stad uit naar de duinen, naar den wit ten blinkert vooral. Alsof het een feest was, alsof zü uittrokken om een beminden landsheer te zien, zoo ijlings repten zü er heen. Ze zwoeren hem trouw, en versterkten het kamp aan den voet en tegen de helling. Haamstede stelde niet uit Haar lem zelf te bezoeken en zond vandaar boden en briefdragers het land door aan alte steden en leen mannen vermeldend, dat hij gekomen was om Holland te bevrijden. In den voormiddag vertrokken de boden er reeds den anderen dag kwam er van alle zijden antwoord, diat men aan zijn züde den kamp op lüf en goed wilde onderstaan. Van verre en nabij stroomt het toe: de boeren met zeisen en spaden, de brouwers met den roerstok, tie scheepsbouwers met hamers en bijlen, de visschers met een punt- stok. Zü komen zoowel van den zoom der me ren als van Aalsmeer en Rictwijk, van de Zaan in de broekige Zaanstreek, van het waterrijke Waterland als van Heemskerk na-bü de blanke kruinen der Noordzeeduinen als van Niedorp in het waterige birmenvlak van West-Friesland. Overal verlaat de dorper zijn akker en zün be drijf en ruilt de spade voor een speer en wa pent zich met pülbus, boog en züdgeweer. Haam stede is de man om van de plotselinge geest drift een rechtschapen gebruik te maken. Hij wil de tyding vóór zün. Hü zelf zal den Vlaming de nieuwmare van den ommekeer brengen en eer 2 x 24 uren om zün en uit den chaos van poor ters en dorpers een met sposd gedresseerd en georganiseerd leger is gevormd, gaat het voor waarts den heirweg naar Leiden. Amstislaar en Kennemer, Zaankanter en Waterlander en Westfries zü allen volgen hem met vertrouwen. Dan. waar nu het Manpad is, komt het pijn- iüke treffen. De vüanden werden aangegrepen, teruggeworpen, geslagen en in een en denzelfdlen gang verstrooid en nagezet. Hoe groot hun ver lies was, want velen vluchtten het smalle zand pad door de wildernis (nu Manpad) af naar de duinen maar ook velen bleven ontzield aan den heirweg liggen. We weten het: ait feit was als een electrische schok voor alle andere man nen van Hollandschen en Zeeuwsehlen stam. Plotseling verdwenen alle belagers van Haarlem, Utrecht werd door de Vlamingen verlaten. Dordrecht onder Nlcolaas van Putten wierp zich op de Brabanders eh Vlamingen, Zierikzee zag de belegeraars heentrekken en na- een week was er geen Vlaming meer in Holland, Utrecht en Zeeland en Witte van Haamstede trok zich weer bescheiden op zün Kasteel terug. Bloemendaal noemde naar hem een laan in den Aerdenhout. Heemstede bezit op zün grond gebied onder een groep trotsche abeelen een gedenknaald, daar in 1827 door Professor David Jacob van Lennep opgericht. G. J. BETTINK. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. Eerste Pinksterdag v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dük. Collecte voor de Zending. Tweede Pinksterdag v.m. 10 uur Ds. G. Barger, Pred. te Heemstede. Collecte voor de Zending. Jeugddienst in het Jeugdhuis. Eerste Pinksterdag, v.m. 10 uur, de heer H. van Heerden, Theol. Cand. te Haarlem. Ned. Protestantenbond. Afdeeling Bloemendaal. Zondag 20 Mei (le Pinksterdag), 10.30 uur Ds. A. E. F. Junod. Wassenaar t Gereformeerde Kerk Bloemendaal. Zondag (le Pinksterdag) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Catechismus Zondag 26. Maandag (2e Pinksterdag) v.m. 10 uur Ds. L Hoorweg van Haarlem. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag 20 Mei, 10.30 v.m., Hoogmis. Woensdag 23 Mei. 8 uur n.m., Completen en Lof. Donderdag 24 Mei, 7.30 v.m., Gesproken H. Mis. Zaterdag 26 Mei. 7.30 v.m., Gesproken H. Mis. I Oven-een. Eerste Pinksterdag v.m. 10 uur Ds. J. Rave- loot, Pred. te Den Haag. Collecte voor de Zending. Ned. Herv. Gemeente Santpoort. Zondag 20 Mei (Pinkster I) v.m. 10 uur Prof. Dr. G. van den Bergh van Eysinga. „Pinkstervuur". Medewerking van het Zangkoor. Collecte voor de Studiekas. Rinkster II: geen dienst. t Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. Zondag a.s. v.m. 10 uur Dr. J. Ri,omens, Leiden. Vereenlgde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem. Zondag v.m. 10% uur Ds. J. G. Frerichs Maandag v.m. 10% uur Ds. C. B. Hylkema. Geref. Kerk in H. V. Haarlem. Zondag v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. Heilig Avondmaal. Zondag v.m. 10 uur Kinderdieiist. Evangellseh-Luthersche Gemeente te Haarlem. Zondag 20 Mei v.m. 10.30 G. J. Duijvendak. Maandag 21 Mei v.m. 10.30 Ds. D. Drjjver. Alle bedrüven, die land- of tuinbouw be oefenen, zullen in de tweede heift van Mei ge ïnventariseerd worden. Deze totale inventarisatie dient om een zoo volledige mogelijk overzicht te krijgen van het gebruik van den eTond_d£.Ip,ftteeld« Zooals bij iedere belangrijke zaak moeten bij de invoering van steunmaatregelen van te vo ren de noodige ramingen en schattingen wor den gemaakt, om de risico's van fouten zoo klein mogelük te maken. Naarmate de gegevens over land- en tuin bouw vollediger zün, des te beter worden de ramingen en des te vollediger komt de steun tot haar recht ten bate van den land- en tuin bouw. Het is dus in het welbegrepen eigenbelang van een ieder, dat de invent^risatiebiljetten zoo volledig mogeljk en zoo juist mogelük worden ingevuld. Wie vallen onder de inventarisatie? Natuur lijk op de eerste plaats elke tuinder. Bloe mist-, Bollenkweekers- en Boomkweekersbe- drijven zullen ook geïnventariseerd worden; wel niet zoo volledig als de andere tuinbouw bedrijven, omdat voor deze nog een eigen in ventarisatie geldt, maar toch zóó, dat uit de gegevens het grondgebruik blijkt. Een burgerman met een tuintje voor uit sluitend eigen behoeften valt niet onder de in ventarisatie: maar houdt hü nog een varken er bij, dan wel. Iemand, wiens tuin zoo groot Is, dat hij nog een deel van de groenten ver koopt, valt ook onder de inventarisatie. Zoo is het ook met kippen. Worden de eieren geheel door het eigen huishouden opgegeten als regel, dan vallen de kippen buiten de in ventarisatie, maar worden ze gehouden om de eieren te verkoopen, dan vallen ze wel in "de inventarisatie. De inventarisatie geschiedt door middel van tellers. De namen van deze tellers zün nog niet bekend. Wil men meer gegevens over deze in ventarisatie, dan zal men moeten uitzien naar de vakbladen of voornamen der land- of tuin- bouw-organisaties. LAND- EN TUINBOL W-INVENTARISATIE. Nu de tellers voor deze inventarisatie de be drijven afgaan om de formulieren in te vullen, is het van belang mede te deelen, dat het in het welbegrepen eigenbelang is van een ieder, die land- of tuinbouwproducten ten verkoop wil aanbieden, of varkens of vee houdt, zijn be drijf laat inventariseeren. Niet geïnventari seerde bedrijven komen in «en zeer nadeelige conditie, zoodat een ieder ten stelligste wordt aangeraden zijn bedrjjf met toebehooren te laten inventariseeren. Men lette voorts op de advertentie in dit blad. BOLLAND GENOOTSCHAP VOOR ZUIVERE REDE. Het Bolland Genootschap voor Zuivere Rede zal op Zaterdag 9 en Zondag 10 Juni te Amers foort een Algemeene Büeenkomst houden In de Internationale School voor Wijsbegeerte. Doo- denweg B 7 te Amersfoort. Inlichtingen te ver krijgen bü Ds. A. P. van de Water aan het zelfde adres. meisjes zagen er i met hun blonde het welslagen va de heer Kindermar groot deel bijgedr van den voorzittei heer Metz, die geb voor de uitvoer: zeker meer dan ve en Valkenberg laten, omdat zij l en zaal hun gewa gaven. DE OPVOEKir ÏN Hl Aan de opvoerin op j.l. Dinsdagavoi door een der dam namen hieruit dat mysterie spel of kringen der „Rede do geestelijkheid t van ommegangen kamers kwamen grooten bloei. E mysterie spel: „M prachtige brokk .Elckerlijk", of „De Spieghei c (men weet dat e een") is een mor 15e eeuw. Of h landsch stuk is, is een engelsch tooi dat er zóóveel op vertaling van het onderstelt dat de taler Pieter Dorle gorie: alle person abstracties, Elck dus) is de hcc zich, hetgeen Elck bezitDuecht, Kracht, Schoonh levenswü'sheid) ei personen voorge tooneele verschijr Anrdsche Goed, i den van Elckerlj sonen: Neve en (voorgesteld doi Wanneer Elckerli; doet hij dit tegei De korte inhou die men in dit st den Dood tot zie moet zeggen, dat wordt in het sti grimstocht doen zijn het oud-Ned van zijn leven re! bevreesd den zw: vraagt aan den scap (zün kameri (zijn bloedverwani gezellen; maar al gaat, verontschu iijk begint nu te sche dingen zijn, trouwd had. Nu Duecht. die hem er veel te zwak heeft hij haar i inzicht) brengt zooals in het stul die hem reinij Pênétentie en zo «1e priester hem Elckerlijk het sa gerust. Hü vraag hem te volgen „in den putte"), laatste oogenbli! Deugd vergezelt Ieder mensch zijn daden gever alleen de deugd, berouw en boet( De inleidster opmerking toe, aanhooren met tiek, want èeze heid, die uit dit der middeleeuv roomsch-katholi' stond. Inleidster, verzocht de aan prachtige oude en smeuïg wa Omtrent de mu opvoering van j. inleidster nog Eduard Biele gi sche melodieën, werking van he voorspel leidt a Dood heeft zij thema. Verder muzikaal onde wanneer Elckerl koraalachtige i eindigt met muzikale epüoo Voor de verte Waar soberhek is en alles stei woord, op besc! oude moederspi te mogen ervar worden wat „een lust voor een lust voor waarop de ver zijden gewaden een kleurengan en goede regie. Elckerlijk dwii iijkheid van zi drukking, zijr heeft zün zwa de partijen, di allen zonder u zien gegeven, verband wist 1 zeker een woi componist E. i die zijn werk schijnlijk juist bouw, de gev huivering, vol sterken. Disc wees er reeds uitvoerders tc eindigen met gebodene, dat van de nu afg •gemeente.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4